Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:06 19.04.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Въпрос към мамите и татковците в чужбина ....  
Автор ya2011 (новак)
Публикувано23.03.12 17:23



Здравйте,

говорите ли на децата си на български език или само на местния и/или английски !?

Мерси за отговорите





Тема Re: Въпрос към мамите и татковците в чужбина .... [re: ya2011]  
Автор bggal (Kpucu)
Публикувано23.03.12 21:37



Говорим, говорим, даже детето ходи на Бьлгарска градинка






Тема Re: Въпрос към мамите и татковците в чужбина .... [re: ya2011]  
Автор Deern ( ღ)
Публикувано24.03.12 19:01



Аз никога не съм се чудила, но помня че когато дъщеря ми беше на няколко месеца, детския лекар въвеждаше в данните й колко и какъв език разбира/ й се говори.

Той каза че в момента е перфектно и втори език се учи, когато детето стане на 8-10 години и майчиния/основния език е вече утвърден. Важно е детето да слуша правилна реч.

Децата, които говорят повече езици имат беден речник.

Когато са малки, това не се забелязва, защото малките деца по принцип имат ограничен речник, но мисля че след 3-4 клас определено личи. (Може би по-рано, имам наблюдения при 1 съученичка на дъщеря ми и едно дете от детската градина)



Тема Re: Въпрос към мамите и татковците в чужбина .... [re: ya2011]  
Автор Monica123 (пристрастен)
Публикувано25.03.12 10:37



Ние им говорим на български ( 80 % ) , те отговарят на английски ( 95 %)



Тема Re: Въпрос към мамите и татковците в чужбина .... [re: ya2011]  
Автор -Randi- (многознайка)
Публикувано26.03.12 00:46



Само на бьлгарски, но Половинков сьщо е бьлгарин, така 4е това има зна4ение. Немски вклю4вам само , когато се налага превод(например детето споделя какво са казали в детската градина и аз превеждам, за да изясним за какво става дума).

Редактирано от -Randi- на 26.03.12 00:47.



Тема Re: Въпрос към мамите и татковците в чужбина .... [re: ya2011]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано26.03.12 19:36



само на български разбира се, аз съм българка, на какъв да говоря. Този език знам най-добре и детето трябва да си знае майчиния език.
И изобщо не съм съгласна, че многоезичните деца имат ограничен речник. Няма причина дете живяло цял живот в Дания примерно да има ограничен датски речник. Това, как човек се изразява зависи от персоналните му способности, заложби и усилия, а не от това колко езика говори. Нормално е всеки допълнителен език да е с по-беден речник. Ама езика, който говорят всички около него би следвало и детето да си го говори съвсем на нивото на всички останали. Може да има леко объркване и изоставане в началото, ама в 3-4 клас вече не би трябвало да личи, че единият родител е от друга националност, защото езикът му вече е утвърден. А езикът, който е научил от имигриралия си родител е допълнителен дар за детето. Кой нормален родител би го лишил от това, при положение, че не изисква нищо освен просто да общуваш с него на твоя си език. Дори е по-лено отколкото на чужд.




Тема Re: Въпрос към мамите и татковците в чужбина .... [re: Deern]  
Автор flor4eee (ветеран)
Публикувано27.03.12 14:37



"втори език се учи, когато детето стане на 8-10 години и майчиния/основния език е вече утвърден"

Зависи как искаш детето ти да научи втория език. Ако искаш да го учи като чужд език, тогава да - след 8-10 г. Ако искаш да го знае като роден - тогава преди 6.

По темата - говоря на детето си на български, да. Никога не съм имала съмнения по тоя въпрос. Баща му му говори на неговия си език. Триезичен е за момента.



Тема Re: Въпрос към мамите и татковците в чужбина .... [re: ya2011]  
Автор ariel$$ (стар клубар)
Публикувано27.03.12 20:06



Вкъщи говорим само на български. В детската градина - местния език.



Тема Re:Въпрос към мамите и татковците в чужбина .... [re: ya2011]  
Автор surflineМодератор (СтихияБалканска)
Публикувано30.03.12 21:57



Govorim, govorim. Dokato e malka gledam da i nabiq osnovnite neshta v glavichkata, za da ne q gabarkat servitjorite po moreto kato stane na 18g. i tragne sama na more ;).
Sorry za shljokavicata : kredor- neshto go nqma pri men...



Тема Re: Въпрос към мамите и татковците в чужбина ....нови [re: ya2011]  
Автор Eлф (Indian)
Публикувано19.05.12 10:05



Български! Но това зависи дали и двамата родители са българи?
Чуждите езици децата ги учат без дори да си дават сметка за това. Имаше едно много хубаво филмче на Би Би Си, в което се обясняваше, как децата до определена възраст учат чуждите езици с друга част на мозъка от възрастните хора. Потърси из нета има много материали, кото биха ти били от полза.

Моята дъщеря е на 8 години и ходи на училище изцяло с англо-говорящи деца. Въпреки, че ние изцяло и само на Български говорим у нас, коригираме я постоянно и изкарваме ваканциите в бг, съм забелязала, че когато ни дойдат приятели българи децата си говорят на английски и често се налага да правим забележки.


Според мен би трябвало да се притесняваш повече за майчиния език, защото практиката показва, че именно той е на изчезване в чужбина. :)))

Каквото решиш, важното е да се чуствате добре у дома със взетото решение.

Поздрави!
Дани

Мам, покочей ми джакета!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.