Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:04 16.06.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема За семейството, образованието и някои други мислинови  
Автор нeмиpницa (мама на двама)
Публикувано01.12.10 19:05



Филип Буонароти и Бабьоф, най-левите от френските революционери, в Програмата на "Тайната директория за обществено спасение" от 1796 г. казват така: „В обществената структура, измислена от комитета, отечеството поема контрол над индивидуалния човек от неговото раждане до смъртта му.” (1) А относно детето тази програма казва това: „Защитете го от опасна неправилна нежност и чрез ръката на неговата майка го заведете в държавна институция, където ще придобие добродетелите и знанието, необходими за един истински гражданин.” (2)

Карл Маркс и Фридрих Енгелс: из „Комунистически манифест” под графа „Премахване на семейството”: „Но вие казвате, че като заменяме домашното възпитание с обществено, ние сме премахвали най-съкровените човешки отношения. …Комунистите не измислят въздействието на обществото върху възпитанието; те само ще изменят неговия характер, ще изтръгнат възпитанието от влиянието на господстващата класа.” (3)

Отново Фридрих Енгелс, от „За произхода на семейството, частната собственост и държавата”: „С преминаването на средствата за производство в обща собственост индивидуалното семейство престава да бъде икономическа единица на обществото... Отглеждането и образованието на децата става обществено дело; обществото се грижи за всички деца еднакво, независимо дали са родени в семейство, или извънбрачни.” (4)

Троцки, из „Тероризъм и комунизъм”: „В бъдещото социалистическо общество, където задължението за отглеждането, образованието и издръжката на децата ще бъде прехвърлено от родителите на обществото като цяло, е ясно, че семейството трябва да отпадне.” (5)

Лядов, друг болшевик: „Възможно ли е да отгледаме колективен човек в индивидуално семейство? На това трябва да отговорим категорично: Не! Колективно мислещо дете може да бъде възпитано само в обществено обкръжение... Колкото по-скоро детето се вземе от неговата майка и се предаде на обществената детска ясла, толкова е по-голяма гаранцията, че то ще бъде здраво.” (6)

Затова няма нищо чудно, че социалистите се хвалят с това, колко детски градини са построили и колко училища. Колкото повече държавата поема ролята на родител, толкова повече родителите стават излишни, и то според собствените думи на самите социалисти. И нямам други определения, освен “неадекватност” и “безотговорност”, с които да опиша продължаващото отношение на самите родители към средството за тяхното собствено унищожение, защото продължават да запълват същите тези пагубни за тях институции със собствените си деца.

Да вземем друго доказателство за безотговорността на родителите: трайната тенденция за нарушаване на приемствеността в ценностите между родители и деца, и липсата на адекватна реакция от страна на родителите. Поколението на моята баба уважаваше брака като свята институция и считаше развода за изключително срамно явление. Поколението на моите родители се страхуваше повече от общественото неодобрение към разведените и децата им, не толкова от развода и това, което го причинява. Моето собствено поколение счита за нормално мъж и жена да живеят заедно без да са женени, и приема развода за нещо нормално. Поколението след мен расте с убежденията, че хората днес вече не се женят… (7)

Кой фактор успя да се намеси в тази връзка между родител и дете, и да промени до неузнаваемост мнението на младото поколение към институцията, която го е създало? – Училището. Там децата учат вече, че това, което е било нормално за техните родители, може да не е нормално за тях, и в това няма нищо лошо. Имаме ли адекватна реакция от страна на родителите, виждаме ли тяхното осъзнаване на пагубната роля на държавното образование? За жалост, не.


Знам много добре, че това звучи като пропаганда. Преди година-две бих се изсмяла на горните твърдения. А вие днес? Има криза на ценностите и тя е реална.



Тема Re: За семейството, образованието и някои други мислинови [re: нeмиpницa]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано02.12.10 12:14



Не бих се смяла на нищо, казано от социалистическите и комунистическите идеолози. Не съм чак толкова добре запозната с историята и идеологията, но явно идеите им са намерили почва поради някаква тогавашна обществена криза. И всички ние сме свидетели какво се случи поради тази идеология, и какво продължава да се случва, даже сега, 20 години след (уж) някакви промени.
Не знам дали има криза в ценностите, но със сигурност има промяна в тях. И тя не е само в страните от вече бившия соц. лагер, виждам я по мои приятели, познати, роднини, които не живеят тук. Бракът определено не е това, което е било. Никой не може да ме убеди, че брак, в който има насилие, е ценност. Никой не може да ме убеди, че е ценност да се бие дете, за да му се налее възпитание. Както и не мога да се убедя, че държавата може да възпита децата по-добре от родителите им, да им даде стабилна емоционална и морална основа (голяма ше е тази скоба, веднага се сещам да се опровергая за циганите, но това е друга тема с други възможни проблеми и решения). Мисля, че точно комунистическата идеология се опроверга сама - освен, че са социални животни, хората също така имат емоции, чуства, потребности, които обществото не може да задоволи.
Ценностите не са това, което са били, всички го знаем. Причините са безбройни, с някои можем, с други не можем да се борим. Бракът е само една такава ценност. Патриотизмът е друга. Никой вече не ходи да умира за страната си, никой не се бори срещу робството. Колко деца познавате с двойно гражданство? Аз - поне 10 (на първо четене). Коя родина ще обичат те, за коя ще се борят? Днес е по-скоро лошо да си националист, показва липса на толерантност, което пък е от основните ценности напоследък.
За това, че родителите не осъзнават влиянието на образованието, като се започне от детските ясли и градини, поне на мен ми е ясно. До преди 4 години не виждах нищо нередно да вземеш малко дете и да го тикнеш в среда с още 30 като него, с една госпожа и даже да се радваш за това. Промених си мнението. Не смятам, че е най-важно децата да се научат да си вдигат гащите и да седят мирни на столче, да си чакат закуската. Но като споделя това, всички ме гледат все едно съм си изгубила ума. Или по-лошо - съм някаква елитарна глезла, дето си мисли, че детето й ще се затрие без нея. Всякакви опити да обясня биват посрещани (ако изобщо са изслушани) с насмешка - вижте я, много и порастна работата

. Казвали са ми - ти като си ходила на градина, пак си станала човек, всички ходят, за всички е добре, само за теб ли не е.... Както и да е.... Но малко хора се замислят - виждат се последиците, но като че ли никой не търси причината. Или пък причината е все някъде извън....
За мен, според моята ценностна система, кризата е в липсата на неща като съпричастност, доброта, щедрост, доверие, оптимизъм (специално за българите). Прекаленото внимание към вещите, а не към чуствата, също е криза.
Стана доста дълго, и разпокъсано, но пиша на пресекулки - хем ми е интересно, хем се занимавам с още 10 неща . Темата е интересна, предразполага ме да пиша неща, които от известно време са ми в главата постоянно :))



Тема Re: За семейството, образованието и някои други мислинови [re: нeмиpницa]  
Автор liari (love)
Публикувано02.12.10 13:37



Както сама си написала първия ти пример е от 1796г. Не познавам някой който да мисли, че възпитанието и изграждането на децата ни, като бъдещи личности е нечия чужда отговорност камо ли на обществото.
Не мисля, че институцията "брак" създава деца, а желанието и отговорноста на двама души.
И най-вече не разбирам " Училището. Там децата учат вече, че това, което е било нормално за техните родители, може да не е нормално за тях, и в това няма нищо лошо." в час по какво го учат само в държавните училища?



Тема Re: За семейството, образованието и някои други мислинови [re: liari]  
Автор нeмиpницa (мама на двама)
Публикувано03.12.10 14:15



Примерите около мен са доста - ако може родителят да си плати и да му възпитават и образоват детето и да не го занимават, т.к. той има да работи. Не се забелязват с просто око обаче. Трябва да се опариш от такива родители...докато схванеш.
Идеологията на социалистите в най-чист вид е била унищожаване на три неща: семейството, религията и частният бизнес. Като гледам какво се случва днес в детската градина /опит имам малко, признавам/ стигам до извода /мой си, ест./, че онзи строй явно ни е повлиял.
Агресия, оцеляване, крещене, бой, мислене в шаблони....май не е нужно да давам примери. В онзи форум има всеки ден по една нова тема за това. Въпроса ми е защо се случва? Страх ме е......да си мисля за това дори.

Декс, много ще се радвам да споделиш още.



Тема Re: За семейството, образованието и някои други мислинови [re: нeмиpницa]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано04.12.10 15:34



Нем, този въпрос - защо се случва, не знам кога и кой ще му намери отговор. За сега всеки се спасява поединично, проблемите се решават на парче, точно защото никой не знае защо се случва това или онова - агресията, боят, апатията.
Постоянно мисля за това.... После си викам - напразно се тревожа, светът е оцелял през всякакви катаклизми, ще оцелее и сега, и следващото поколение ще се справи с живота, както са се справили всички предишни. Просто хората се адаптират, явно желанието за живот е най-силно. Не че се тревожа по-малко, като слушам новините и гледам какво се случва по улиците и учелищата, но и все се надявам на нещо по-добро.
Няма как да не ни е повлиял "онзи" строй

, както казваш - и директорката, и двете госпожи на Яна в държавната градина бяха над 50 годишни, което означава, че са натрупали знания и опит точно по времето, по което децата са се отглеждали по държавна политика. Знаем я поговорката за новия бардак и как (не) се прави....
Според мен една от причините за проблемите, за подмяната и кризата на ценностите в днешно време, е твърде бързото развитие на техниката (не е точната дума, но в момента друга не се сещам) и технологиите. Светът се развива с някаква бясна скорост, нови средства за комуникации, скъсяване на разстоянията, нови машини, които само дето не мислят вместо нас. А в същото време човешките емоции, мисли, чуства, вълнения, си остават същите, както преди 20, 30, 40 години. Моралните норми са си все същите, но някак си вече не пасват на новите условия, в които живеем. Мозъците на хората изостават, не можем да се справим с цялата тази информация, която ни залива. И въпреки, че уж светът върви напред, мисленето не се движи със същата скорост. Това е свързано и с възпитанието на децата - родителите не могат, или много трудно преодоляват стереотипите на възпитание, с които те са израстнали. Постоянно чувам от приятели, роднини, познати - "аз навремето......." Но това, което е било добро (или поне приемливо) като начин на възпитание и комуникация за мен преди 30 години, изобщо не подхожда при възпитанието на дъщеря ми. Тъкмо вчера се чудихме с мъжа ми как така ние сме седяли наказани в ъгъла без да протестираме, а сега ни е невъзможно да принудим Яна на това.... Просто не става - от малка всичко й се обяснява, иска й се мнението, държим се с нея като с почти равен и после изведнъж искаме да се подчинява безропотно. Искаме да възпитаваме децата така, както ние сме били възпитани, само дето сега не е като тогава. Неминуемо се получава конфликт - родителите са разстроени, задето децата не приличат на тях, децата са разстроени, защото никой не ги разбира. Ще кажете - винаги е било така, това е конфликтът между поколенията. Сигурно е така и сигурно не е страшно. Може би призраците са само в нашите глави, както са били и в главите на родителите ни. Не знам....
Пак за стереотипите във възпитанието - за това стана дума индиректно и в другите теми напоследък. Как да обясниш на детето, че пестеливостта е ценност, когато то навсякъде вижда излишество, прахосничество и консуматорщина? Как да го убедим, че е по-добре да има морал, отколкото пари (и дали е така наистина)? Ценоостнта ни система доста пострада през последните години, не само в България, пак - според мен - заради бясната скорост на прогреса. Какво може да се направи? За мен решението е да се създаде стабилна емоционална основа на децата, да се чустват сигурни и обичани, да могат да направят разлика между добро и зло. Ако се чустват сигурни, ще са адаптивни и ще се справят в непознати ситуации. А психолозите (тези, които аз съм чела) смята, че децата се чустват сигурни, ако се чустват обичани, ако мнението им се цени, ако им се обръща внимание. Та затова семейството е важно, може да не е семейство в традиционния смисъл, но все пак да има майка и баща, които да се грижат за емоционалното развитие на децата си. Никое дете не е умряло, защото няма компютър или последната модна играчка. Но според мен липсата на внимание и любов, на уважение към потребностите му може да нанесе много по-големи вреди.



Тема Re: За семейството, образованието и някои други мислинови [re: нeмиpницa]  
Автор ariel$$ (стар клубар)
Публикувано04.12.10 18:01



Масовото развитие на детските градини е по времето на Хитлер. Мъжете са били на фронта. Жените са опъвали и някой е трябвало да гледа децата. Дори англичаните са взели немската дума kindergarten. Панелните блокове също не са измислица на комунистите, а са пак от Хитлерово време.
А, бе, Нем, ти що за тинейджър беше? Този спор между младото и старото поколение е още от времето на Аристотел. Нищо ново под слънцето. Според мене нещата са си нормални, просто възрастов преход...



Тема Re: За семейството, образованието и някои други мислинови [re: ariel$$]  
Автор нeмиpницa (мама на двама)
Публикувано05.12.10 00:48



Идеите не са на социалистите, а са на други хора /илюминати, баварски

/. Те само са ги копирали. Форума не е място да пиша за това, който се интересува има Гугъл. Германия все още забранява изрично домашното обучение от времето на Хитлер и има глоби за тези родители, дръзнали да обучват децата си у дома. Докато в Америка и Англия домашното образование е разрешено от закона и разпространено. Идеята за създаване на детската градина е спомената в първият ми пост - да бъде детето отнето от майката в най-ранна възраст. Днес е удобно извинение, т.к. родителите трябва да ходят на работа и да изкарват прехраната си.
Да, може би както споменава Декс, днешното време на технологиите има пръст в тази работа.
Но се забелязва с просто око липсата на уважението към учител, към авторитет.....Родителите се тросват на учителите, те се скриват в миши дупки /делегираният бюджет няма да споменавам/ и после що ученика няма елементарно уважение към преподавателят. Не му се учи, защото не вижда перспектива, а и бива обучаван да мисли в шаблони. Майките си кряскат на детската пързалка и учат децата си да се бият в градината във вид на самозащита. Оцеляване.
Близко дете е с фрактура, първокласничка. Детето е скромно, тихо и си рисувало в междучасието...учителката била излязла извън стаята. Момиче от нейният клас изотзад се навежда и я хваща за краката и детето си удря главата в чина. С ярост. Милата не иска да ходи на училище, прави нервни кризи. Ако се зачетете в съседният форум почти през ден се пише за по едно такова дете.

Не знам дали е манталитет, не вярвам това да е причината за случващото се сега. Не вярвам и на конспирации. Не искам да повярвам ....

Аз бях кротко дете, свито, гласът ми не се чуваше. Там където ме оставяха, там ме и заварваха. И като тийн нямаха драми нашите. Аз имах цели за постигане, странях от шумни компании като тийн, дори и като студентка.

Да, а тук виждам друго. Но още съм твърде зелена и нямам достатъчно примери, за да коментирам.



Тема Re: За семейството, образованието и някои други мислинови [re: нeмиpницa]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано07.12.10 08:53



Как да има уважение към учителите и към училището - коя държавна институция в България е на почит, че да е на почит и училището? Целият негативизъм, който се е събрал в обществото към всички институции - парламент, полиция, здравеопазване, съдебна система - няма как да не рефлектира и върху училището. Предполагам затова и родителите си позволяват да се държат нагло - защо не, след като всичко върви на провал, може да са нагли навсякъде.... Защо да не изискват учителите да козируват пред парите, след като всички останали го правят?
Друг проблем - как да имат самочуствие учителите, на какво основание? На парите, които получават, или на безумията, които преподават? Представям си как се изправя някой пред десетокласници и се опитва да им обяснява някакви неща от "Тютюн", недай си Боже трактовката на този роман да е същата като преди 20 години, когато съм го учила аз.....

. Да не говорим пък в последните години кой става учител - май който не може да стане нещо друго. А по-възрастните си преподават каквото си знаят, очакват уважение само защото са "учители". Само дето нещата съвсем са се променили и децата почти не знаят какво е респект пред авторитети, освен ако човекът не си го извоюва сам.



Тема Re: За семейството, образованието и някои други мислинови [re: _dexter_]  
Автор galia71 (ветеран)
Публикувано07.12.10 10:18



на мен ми става мъчно за всичко, което се случва. В други държава нещо се случва, затъват и след това бързо се мъчат да изплуват. А защо в България това е невъзможно? Образованието, здравеопазването ни, всичко отива на по-зле.

Може би промяната трябва да стане първо в самите хора. Не може ли въпреки всички проблеми и безпаричието да се опитаме първо да сме по-добри, по-толерантни, по-ведри, да уважаваме повече другите. Все пак не сме животни.

А уважавани учители макар и малко все още има. В старото у-ще на Дени как едни и същи деца имаха респект от някои учители, а от други не. Сега и двете ми деца имат невероятни учителки, които обичат, но не всички са такива.

Жалко е, че много родители и средата "осъкатяват" децата от малки с втълпяване на грешни ценностти и преоритети в живота им



Тема Re: За семейството, образованието и някои други мислинови [re: galia71]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано07.12.10 11:39



Е да - това е въпросът - защо не можем да сме по-добри? Защо не можем да си надмогнем битието и да си променим съзнанието? Ако погледнем назад към историята - бедните винаги са били повече, а и доста по-бедни от сега. Но едва ли са били толкова отчаяни. Поне като съм слушала от баба ми, тя все обичаше да казва - може и да живеехме бедно, но беше весело и спокойно. И не визираше само периода след 45та година, а и преди това.
Аз бих казала, че телевизията и масовите комуникации имат голям принос за общия негативизъм, за изолацията на хората едни от други. Тук също не веднъж сме обсъждали малоумните новини, филми, детски предавания, реклами. Освен това хората забравят кое е важно като всеки ден са облъчвани с реклами как трябва да имат все повече и повече вещи. И естествено пожелават всички тези неща, които не могат да имат, но си мислят, че им трябват. Получава се неудовлетвореност, която трябва да се обясни по някакъв начин. И се започва - нямам свястна работа, за да имам телефон за 1000 лева - държавата е виновна, следователно ще трябва да си го изкарам на някоя институция. Или друго - детето ми няма последен модел маркови маратонки - ще си го изкарам на училището, което го подтиска.... Хората нямат достатъчно мъдрост да устоят на всички изкушения и затова са неудовлетворени. От там са тъжни и озлобени. Постоянно говорят за пари, по-скоро за липсата им. Е - как да са други децата, как да имат стабилна ценностна система?
Ей затова аз съм много против гледането на телевизия

! Промивка на мозъка, това е то. Искам да вярвам, че има някаква стабилност в държавата, че някой работи, че нещо се случва и то е в правилната посока. Но като гледам новини, какво виждам - подкупни политици, корумпирани полицаи, некадърни доктори, незнам какви си учители . Е - с какво уважение да подходя към цялата държавност?!?!?
Има една много хубава книга - "Кавгаджийската култура" на Дебора Танен - препоръчвам я на всеки, на който му е интересно има или няма конспирация в обществото ни . Обяснява как с клюкарски новини се измества фокусът от важни неща, как със скандали се държат политиците в подчинение и защо само най дебелокожите стават политици.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.