Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:06 08.06.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Как да възпитам финансово отговорно дете?  
Автор incendio (Пиле Шарено)
Публикувано29.11.10 23:38



Моля ви се дайте идеи и съвети как да обясня на едно 3-годишно какво са парите, от къде идват и защо с тях не трябва да се купят всички кукли в магазина


Нещо не мога да се справя точно с тази част от възпитанието... пробвах това, за което се сетих (не беше много ), но всеки път завършваме с въпроса "а тати защо не отиде да купи още парички с които ти да ми купиш еди-какво-си?"
Когато и казах думата "банка", тя ме попита дали всички хора използват банки с водичка за лещите си ченето ми доста звучно дрънна в пода от асоциацията й...

целия проблем дойде от следната ситуация:
преди няколко дни я оставих да "спи" следобяд, защото видимо беше много изморена... а тя си взела чашата с водата от нощното шкафче, топила си ръкава на пижамата, мазала по боядисаната преди 2 месеца в зелено стена, драла я с нокти и рисувала по бялата част на същата стена...
не ме е яд за стената или пижамата - сташно ме е яд, че е умна и вместо да използва идеите си в креативна посока, тя ги впряга само и изключилно в деструктивна ох - това вече е друга тема...
и така - днес поиска да й купя Бейби Борн (което няма да се случи по безброй причини, последната от които е финансова) и аз й обясних, че няма как да й купя куклата, защото с тези парички трябва да отремонтираме стената, която тя "разкраси", НО тя не ме разбра, а аз не зная как по-разбираемо да й обясня, че парите имат цена, която се измерва с много по-ценни неща, като липсата на тати например...




Тема Re: Как да възпитам финансово отговорно дете?нови [re: incendio]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано30.11.10 09:16



Ох и при нас го има този момент. Знае кат овлезнем в магазин за играчки, че се купува САМО 1 играчка и за това спор няма. Но на няколко пъти иска да се ходи до Хиполенд (или Джъмбо), за да си купела играчка, която е видяла на реклама по Картоон Нетуърка, аз й казвам, че в момента няма пари, обеснявам й че ходиме на работа и пари ни се дават 1 път месечно, че трябва да имаме за ядене, за ток и прочие, но тя мига на парцали и веднага следва въпрос защо не отидем до работата да вземем сега пари, баща й имал винаги пари и прочие ... Снощи като пример писахме писмо до Дядо Коледа, е желанията й са САМО 7 броя играчки от рекламите, като й обесних, че дядо Коледа ще прецени дали е слушала и заслужава толкова много играчки тя се обърна и каза - Което не ми ге донесе ще го вземем от магазина .... побеснях. При нея зора е не притежаването на самата играчка, колкото самият процес на купуване и избиране ..... Всяко мое обеснение, че в момента нямаме пари, че играчката която иска я има подобна или безброй мои обеснения тя или реве, или ми изговаря около 1000 нейни довода защо трябва да я вземем .... изморителни са ми този вид разговори, а и виждам, че тя или не зацепва или просто се инати да е нейното





Тема Re: Как да възпитам финансово отговорно дете?нови [re: incendio]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано30.11.10 09:19



Инсе, страхотна тема, лично за мен възпитанието в тази посока е доста важно. За мен парите са източник на сигурност (преди всичко) и много искам детето ми да е осигурено, да се чуства сигурно като порастне, независимо каква професия ще избере.
Това, че Лора все още не може да разбере смисъла на парите, не значи, че няма да стане след месец, два, година. Ти не се отказвай, обяснявай. Аз отдавна съм започнала да обяснявам, че парите са определено количество и ако ги похарчим за шоколад, няма да останат за книжка. Е, не хваща всеки път, но поне свиква с идеята за какво служат парите. Често ми се налага да обяснявам, че не мога да не отида на работа, защото ако ме уволнят, няма да имаме пари, а с парите плащаме за храна, за ток, за апартамента, за играчки и дрехи.
Давам й стотинки да си плаща дребните покупки - книжките и солетите, билета в автобуса. Така вижда, че като даде паричката, получава нещо, но паричката вече я няма.
Също ми харесва и идеята за касичката на детето, след това събраните пари да се изхарчат за нещо лично за него, но така че да види, че парите свършват. За сега обаче не мога да прокарам тази идея, събрала е едно портмоне с еднолевови монети, но за нищо на свта не може да бъде накарана да ги похарчи

.
Ще следя с най-голям интерес за практиките и на другите момичета в тази посока. Яна за сега не иска всичко каквото види, а и да го иска, лесно се съгласява да не го купим след някакво що годе разумно обяснение. От скоро започна да гледа Дисни канала сутрин за половин час, естествено попадна и на рекламите и на няколко пъти ме пита "мамо, може ли да ми купиш... (еди си какво, не помня точно ).



Тема Re: Как да възпитам финансово отговорно дете?нови [re: _dexter_]  
Автор incendio (Пиле Шарено)
Публикувано30.11.10 09:57



Все си мисля, че личния пример май е най-важния момент в случая

а ние и двамата с мъжа ми сме...хм... много много много лош пример и щом аз влизам в магазин с идеята да купя само едно единствено нещо, а излизам с пълна кошница/количка, нормално е детето ми в писмото до Дядо Коледа да изреди целия репертоар на рекламите по Дисни и Супер7 + някоя и друга оригинална нейна хрумка; а в Джъмбо да иска по една играчка от всеки рафт по пътя от входа до касите, като особено набляга на коридорите с шнолките, ластиците, гримовете и чантичките

Снощи след поредната тирада която изслушах за Бейби Борн и поредния мой отказ, тя ми обясни как ще ме омагьоса за да вземе моето тяло и тати веднага щял да й купи каквото поиска

а касички има 3 - у 2 баби и у нас - само тази у нас е здрава, защото е метална и се затваря с катинарче, което тя не може да отвори... другите 2 са леко поочукан, а тапите им се свалят за секунди, за да се разпилеят монетите изобщо не я впечатляват идеите сама да си събира пари за да си купи нещо..



Тема Re: Как да възпитам финансово отговорно дете?нови [re: incendio]  
Автор galia71 (ветеран)
Публикувано30.11.10 10:13



Дени беше дете дето не искаше непрекъснато играчки. Борис може би заради рекламите, които въртят по детските канали и това, че приятелите му имат всевъзможни дивотии иска непрекъснато нещо. Обикновено получава нещата, които аз преценя,но за някой празник. Случва се да му купим някоя дреболийка, но ако е заслужил по някаква причина и не като стимул да направи нещо.

Свикнала сум с репликите "Ти пък нищо не ми купуваш", на което аз му изброявам как въпреки всичко има сто неща.

Самата аз не пазарувам много (изключвам пазаруването на храна) и поне не чувам, че само за себе си купувам



Сега иска примерно тел с тач дисплей, но аз упорито му повтярям, че сега няма нужда от такъв и като порасне и започне сам да си изкарва пари ще може да си купи.

Знае, че Дядо Коледа не носи телефони, компютри, лаптопи и т.н.

Много искаше някакъв скокльо пак от рекламите. Разреших му да си купи, но ако си вземем от парите, които си събира. Рева и след дълго мислене реши, че все пак го иска. Беше първия му урок и мисля, че малко разбра за какво става дума

Дени винаги си е събирала парите, които сме и давали и съм и позволявала да си ги харчи за каквото иска, но предварително съм искала да знам за какво От тези си пари е купувала и дребни подаръци за нас за различни празници

Моето мнение е, че не трябва да капитулираме пред безкрайните им мрънкания



Тема Re: Как да възпитам финансово отговорно дете?нови [re: incendio]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано30.11.10 10:25



Значи е лесно - ще трябва да се коригирате вие

!
За личния пример не знам, сигурно е важен. Как пък не вземат да копират положителните неща, ами все отрицателните !?!? Ние като ходим да пазаруваме, ходим със списък, Яна го държи проверяваме дали сме го изпълнили. Купуваме и неща извън списъка, но рядко. На нея й взимам солети и/или дъвки. Напоследък постоянно мрънка за шоколад, но не чак да се тръшка. Като й кажа, че в къщи си имаме и спира (то и да не спре, няма да взема, де , хич не ми минават тръшканици). Ходим заедно по молове, но там не се впечатлява мнго от разни вещи.
Аз гледам много-много да не опявам за пари, за да не се получи обратният ефект. Обяснявам само когато е в контекст, гледам и да не морализаторствам, пак заради обратния ефект. Иска ми се Яна да приема парите като част от живота, нещо, с което си осигуряваме добър живот, но не трябва да се харчат без мисъл, защото са ограничени. И че трябва добре да помислим, преди да ги изхарчим - както всъщност правя и аз (в повечето случаи ).



Тема Re: Как да възпитам финансово отговорно дете?нови [re: incendio]  
Автор tani4ka (mama na dvama)
Публикувано30.11.10 10:32



Според мен едно 3-годишно дете е прекалено малко, за да разбере смисъла на парите. Аз лично започнах да обяснявам на Боби преди година и половина някъде. В началото нищо не му беше ясно - никаква разлика между левчета и стотинки, всичко беше парички, с които се купуват играчки, шоколад и сладолед.

Постепенно започнах да му давам стотинки да си купува сам сладолед (беше през лятото), да чака да му върнат ресто, да си събира парички в касичките... И някакси неусетно, поне за мен, той разбра за какво са парите, как се изкарват (идвал е с мен на работа, а и в офиса на баща си също), че с тях се плащат водата, тока, телевизията (вземах го с мен, когато плащахме).......
Естествено, че на моменти забравя и пак започва старата песен - искам това, защото еди-кой-си го има, искам онова, защото го даваха по рекламите. Но ми е много лесно да му обясня защо в момента няма да му го взема.
И освен това аз не съм от родителите, които непрекъснато повтарят, че нямат пари. Казвам го ако наистина нямам, за да не създам комплекси на детето.
Преди 2 месеца имахме адски много разходи - къде предвидени, къде - не. Боби дойде една вечер и ми каза: Мамо, искаш ли да ти дам пари от моята касичка? Когато имаш ще ми ги върнеш. Вярвайте ми, разплаках се....




Тема Re: Как да възпитам финансово отговорно дете?нови [re: tani4ka]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано30.11.10 10:58



Справила си се много добре Таничка ... незнам само ние как ще успеем. Аз лично съм с широки пръсти, харча много често неразумно просто заради някой мой каприз (наистина често), но в повечето случаи Ния не е с мен. Сметките ни се плащат по банкови пътища и също няма как да види къде отиват парите. Тя не прави разлика още между стотинки и левчета, щом имаш стотинки значи имаш пари. Има си касичка, в която слагаме редовно стотинки, после си харесва нещо голямо, чупиме касичката и купува желаната вещ. Много често обаче купуваме играчки и без причина, което отчитам като грешка

. Миналата събота излезн ас баща си на разходка и той като мека Мария не устоял на молбите на дребното и се върнах ас 2 играчки на обща стойност 110 лв, на което аз откачих, но свършен факт. От друга страна детето ме стимулира да й купуваме и скъпи играчки защото безумно много пази (няма 1 счупена играчка досега), с всичките играчки си играе, няма захвърлени в ъгъла и някакси ми е кеф да й купуваме , макар д аго отчитап и това като грешка



Тема Re: Как да възпитам финансово отговорно дете?нови [re: jana]  
Автор incendio (Пиле Шарено)
Публикувано30.11.10 13:07



Лора също изключително рядко е смен, когато си купувам нещо лично за мен... лошото е, че много често е с нас когато пазаруваме за вкъщи - и ритуала ни е такъв, че Коцето се занимава с нея докато аз пълня количката с каквото е необходимо, накрая той плаща и в очите на Лора сме купили нещата, които аз искам и аз ползвам, ако ще количката да е пълна само с тоалетна хартия...
изобщо не може да направи разлика м/у "необходимо" и "искано" - за нея куклите са също толкова жизнено важни и незаменими колкото хляба и същата хартия



всеки път се опитвам да й обясня, че има разлика м/у нещата които искаме и тези от които имаме нужда, но за нея това е крайно безинтересно и по-скоро НЕ ИСКА да разбере...

а колкото до играчките, които купуваме за нея - мъка ми е всеки път... честно си признавам, че все по-рядко й купувам скъпи играчки тя има уникалния талант за миг да строши и най-невероятно интересната джаджа на света... повечето й играчки са в окаяно състояние, а куклите й са татуирани и с ампутирани крайници губи ми се всякакво желание, въпреки че и самата аз много често с кеф разглеждам щандовете с играчки и си мечтая да имам дете, което да играе повече от ден с някоя от тях...



Тема Re: Как да възпитам финансово отговорно дете?нови [re: incendio]  
Автор Aлa-Бaлa ()
Публикувано30.11.10 13:19



Точно заради последният ти абзац съм ограничила купуването... новата кола докато не се разглоби/изпочупи не се оставя на мира. В момента само Легото е здраво, но то пък трудно се чупи, затова пък може да се завре на невероятни места...
Малки са явно и ... абе няма какво да се лъжем, просто обществото е консуматорски настроено. И децата някакси започват да приемат нещата като даденост. Не всички разбира се... Но се уплаших от размерите на подаръците, които се носят на детските партита за РД... и съм съм виждала как се разопаковат и след това стоят в някой ъгъл...

Когато влизам в детски магазин с него е с уговорката, че влизам само да видя нещо, играчки няма да купувам. За сега в 70% от случаите проблем не е имало. Редовно е с нас, когато се пазарува за вкъщи, но в магазина борбата е да му се купи вафла

или шоколад, а не играчка.
Напоследък се улавям, че някой пита за съвет, а аз просто си разказвам как е
при нас...та съвет не дадох, но пък е много полезна темата и за мен.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.