Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:01 01.07.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Re: Как да възпитам финансово отговорно дете?нови [re: jana]  
Автор tani4ka (mama na dvama)
Публикувано30.11.10 16:18



Това, че съм се справила засега с Боби не означава, че ще продължава така...А с Албена не знам какво ще бъде.
Не мислете, че не съм адски изкушена да купувам на децата, напротив - при вида на детски магазин с играчки съм готова да изкупя поне половината

. Но от известно време заради ипотечния кредит и лизинга на колата сме ограничили лиготиите (както аз ги наричам) . Децата знаят, че през уикенда излизаме, пазаруваме, ходим на излети, на гости. Водим ги винаги с нас на пазар, защото просто няма на кого да ги оставим, но не искам да свързват хубавото изкарване и обичта на мама и татко само с подаръците.
Боби също не чупи играчките си, затова за рожден ден, Коледа, имен ден му купувам хубави и скъпи играчки.
Бебка е другата крайност - докато не разглоби и счупи кукла, кола, книга не мирясва. Съсипа на Боби детските списания Мечо Пух, които той пази поне от 2 години......Майка и татко й подариха бебешка количка, тя седна в нея още първия ден да се вози и вече е останала само с гумите. Е, как да й купя нещо скъпо? Като порастне ако се промени ще има и тя скъпи и хубави неща. Иначе...




Тема Re: Как да възпитам финансово отговорно дете?нови [re: incendio]  
Автор нeмиpницa (мама на двама)
Публикувано30.11.10 17:06



Ох, съвет не мога да дам. Детето му нямаше нищо докато не го дадох на баба му лятото за месец, а аз бях тук с мъжът ми преди преместването. Вярвайте ми, не мога да си позная детето. За пръв път споделям дори.
Когато се прибрах заварих цяла маса с дребни играчки. Полудях. Още не мога да си намеря място. Всеки ден след закуска се е излизало, купувало се е дребна играчка-боклук и сладолед в кафенето. Всеки божи ден! ИСКАММММММММ-НЕ ИСКАММММММММ чувам оттогава.


Бабата ми го връчи с думите, че май малко /боже/ го е разглезила. Сега се кани да го гледа дори 2 месеца лятото, а аз отсега треперя.
Разговарях с нея, а тя е твърда, че все нещо малко трябва да се вземе.....винаги.
Няма угодия. Как аз съм получавала подаръци само на РД и Коледа? Как се радвах на едно шокояйце само по Коледа, как? Как си пазих играчките и нямах нито една счупена, как?
Ми не мога да се преборя с това. Мъжът ми му купи PSP, за да не си играе с неговият телефон. А кой му показа, че на телефона въобще има игри???!!!! Не мога да се преборяяяяяяяяяяяяяяяяяяяя! Счупих си езика от разговори, резултат 0.
Оплаках се..........в това консуматорско общество днес не знам как ще научи, как?!



Тема Re: Как да възпитам финансово отговорно дете?нови [re: нeмиpницa]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано30.11.10 19:09



Много е трудно нем ... Ния също умира да играе на айфона на баща си, както и филмчета, но това й се показа защото като излизаме по ресторанти и т.н. когато й станеше скучно така ни оставаше да хапнем като хората.

Но и това отшумя, беше мания към 2-3 месеца и сега гледам, че от известно време вече не го иска



Тема Re: Как да възпитам финансово отговорно дете?нови [re: tani4ka]  
Автор galia71 (ветеран)
Публикувано01.12.10 10:04



това с количката ме разби



Тема Re: Как да възпитам финансово отговорно дете?нови [re: нeмиpницa]  
Автор galia71 (ветеран)
Публикувано01.12.10 10:13



"в това консуматорско общество "

това за мен е голям проблем. Децата особено малки трудно разбират защо приятелят му има нещо, а той не. И когато пък знаеш, че имаш възможност примерно да му купиш, а не искаш поради някаква причина, започваш и ти да се чудиш какво да направиш. Поне на мен ми се е случвало.



Тема Re: Как да възпитам финансово отговорно дете?нови [re: galia71]  
Автор Aлa-Бaлa ()
Публикувано01.12.10 10:25



Хубаво, но сега имаш възможност...ако утре надей боже нещата се се обърнат финансово и няма да можеш... другата дилема трябва ли да знае, че сега можеш да му го купиш. Сложно е.



Тема Re: Как да възпитам финансово отговорно дете?нови [re: Aлa-Бaлa]  
Автор flor4eee (старо куче)
Публикувано01.12.10 11:01



Много хубава тема ... от вчера не мога да измисля какво да напиша по нея


Много малки ми се струват на 3 г. за да схванат цялостната идея с парите... не толкова частта за какво се харчат, по-скоро как се изкарват и защо не може да има неограничено количество от тях.
Конкретно когато става въпрос за некупуването на поредната играчка, лично аз никога не съм изтъквала финансови причини точно защото мисля, че не е редно да се купуват толкова играчки, колкото можем да си позволим финансово. Понякога се усещам, че дори и не обяснявам много подробно, казвам, че не може защото толкова често нови играчки не се купуват и като пита "защо" (защото сме на такава фаза) казвам, че просто така не се прави. Понякога, поне при моете дете, има повече ефект да кажа едно ясно и категорично "Така не се прави" отколкото да обяснявам в подробности защо, по тоя начин сякаш го приема за даденост и спира дотам. Но! Тоби няма навика да се тръшка по магазините да му се купи нещо.
Говорихме малко повече за пари един ден когато не искаше да ходи на училище, а да си седим вкъщи. Тогава му обясних, че няма как да си седим вкъщи, защото мама и тати ходят на работа за да изкарват парички (от тогава той ходи не на училище, а в офис ). Обяснихме за какво служат паричките, човека каза едно "добре", но нямам идея какво точно разбра.
Иначе идеите на Декстър ми се струват най-подходящи като цялостна тактика, малко по малко, според възрастта, да започнат да им се възлагат отговорности, свързани с парите. Особено логично ми се стори това да оставиш детето да види, че като даде паричката, получава нещо, но паричката изчезва.
Личен пример не знам какъв ще види, по-скоро няма да е положителен, аз съм с изключително широки пръсти.
Таничка, много мил жест на Боби, браво на вас, добре сте се справили!



Тема Re: Как да възпитам финансово отговорно дете?нови [re: Aлa-Бaлa]  
Автор galia71 (ветеран)
Публикувано01.12.10 11:11



не трябва, затова съмненията ми са си само за мен



Тема Re: Как да възпитам финансово отговорно дете?нови [re: flor4eee]  
Автор нeмиpницa (мама на двама)
Публикувано01.12.10 13:10



Днес много треперим над децата, сакън. На 4 г майка ми даваше парички и аз ходех сама до магазина и пазарувах най-много три неща от рода на хляб, салам и мляко и винаги ми оставаше 10 ст. за дъвка Идеал.


Как децата днес децата изведнъж станаха малки, не разбират, остави другото...че не ходят на училище сами, не излизат да играят на улицата сами и пр. А да, престъпност и несигурност дебнат отвсякъде. Възпитаваме си ги малките консуматори да им турнем една играчка и пред ТВ и да не се пречкат, че мама и тати имат работа.
Според мен сами сме си виновни, че децата не знаят стойността на парите. По-точно проточваме във времето този момент. И примерът е важен, да. Личният пример. Не обичам да казвам, че нямаме парички сега и не можем да купим това-онова. Обаче баба му явно е коментирала. Преди месец Стефан ме застреля с: "Явно баба има повече парички от татко, защото тя ми купува всеки ден играчка." Децата не са малки, не са глупави хич и наш дълг е овреме да ги възпитаме финансово. Има книжки за целта и в интернет има полезни съвети. Обаче като имам един дето ми мъти водата, нещата стават мноооооооооооооооооооооооого трудно!
Още от миналата година си му давам 2 лв. да отиде да пазарува в отсрещният магазин. Аз си го наблюдавам от пейката. Да се учи и да ми връща ресто. Но трябва постоянство. Постоянство.

Янче, в заведение тук предлагат на детето детско меню. Представлява формат А3, само с една колона текст с ястия, подходящи за деца. Останалото е голяма картинка за оцветяване. Носят на детето в една чашка пастели и.....може въобще да не разбереш, че имаш дете до себе си. Не ти пречи на храносмилането на обществено място.



Тема Re: Как да възпитам финансово отговорно дете?нови [re: нeмиpницa]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано01.12.10 13:21



Помислили са .. тук такова чудо няма, сами измисляме как да не разруши заведението докато ти спокойно похапваш






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.