Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:02 27.04.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Авторитетен или авторитарен родител?нови  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано15.10.10 11:02



Нашата задача като родители е да разкрием и предадем очарованието на света на нашите деца. Да им покажем свят, изпълнен с възможности, свят изпълнен с радост и игри, да подклаждаме тяхното желание за открития. В тези случаи нашите деца израстват като цялостни, можещи и живеещи в щастието хора. Често родителите не могат да почувстват разликата между авторитетен и авторитарен тип родител.
Авторитарния тип човек най-лесно се описва като властващ, налагащ, изискващ, подчиняващ. Авторитетен е онзи, чието влияние върху постъпките на другите се основава на личностни качества като компетентност и справедливост. За малките деца родителите са същества, които те просто обичат и обожават – тати е най-силният и умен, а мама е най-добрата и най-чудесна. За мъниците родителите имат авторитет просто, защото са възрастни. С израстване на детето настъпва и критичния момент, в който силите се изравняват. Синът вече се справя чудесно дори и с неща, които за таткото са трудни, както и мама се оказва, че не е прочела Световната библиотека.
Тук някъде родителят с изграден авторитет, основаващ се на личностни качества и способности, се справя с оспорването му и семейството не претърпява бедствени положения. Авторитетния родител, въпреки моментното затруднение остава образец на духовна личностна сила и на опитност, която се основава преди всичко на мъдро поведение, а не на механични знания. За съжаление авторитарния тип родителство тук вече из основи се разпуква. Взаимоотношенията родители – деца претърпяват крах и често се влиза в открита война. Детето рано или късно започва борба за самостоятелност, със зъби и нокти отстоява правото си да осъществи своите потребности и цели. Пътят на авторитарността стига да задънена улица. Власт, която разчита на безпрекословно подчинение или страх от наказание престава да действа. Авторитарният тип родител се справя по-лесно с непослушанието и налагането на дисциплината от авторитетния тип родител. Това остава така само за кратко и малко. Разбира се няколкото първи години живот, в които този метод действа, са нищо в сравнение с целия живот на човека.
Какъв тип сте вие? Как от авторитарен тип се преминава към авторитетен и обратно, кой е по-добирят вариянт?

Hot stuff

Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: jana]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано15.10.10 11:34



Ако трябва да избирам от двата май по скоро съм авторитарен тип. И то не защото го харесвам, а защото понякога се налага. Ако не притежаваш авторитета да убедиш детето да прави нещо правилно или да не прави нещо неправилно просто ти се налага да станеш авторитарен в името на общото благо.
Хубавото на авторитетния родител е, че децата му се чувствт сигурни с него и му се подчиняват лесно. Лошото е, ако си добил авторитет, но нямаш достатъчно акъл и знания за да водиш децата по добрия път. Защото тогава децата ще следват глупостите ти и така рискуваш да ги опропастиш.
Така че въпросът не е само дали си авторитетен или авторитарен, а им някои "дребни" подробности около тези.






Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: jana]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано15.10.10 11:40



То е ясно какви искаме да сме :). Но на мен ми е доста трудно да опредля какъв тип съм аз. Знам какви са били моите родители - авторитарни и се случи описаното - взаимоотношенията ни се пропукаха още като бях в пети клас

. Сега виждам къде са сгрешили и се опитвам да избегна тези грешки, но..... доста е трудно, ако се опитваш да плуваш срещу течението :).
Иска ми се да не съм авторитарен родител. Но напр. снощи, след поредната безсмислена борба за надмощие между мен и Яна за това дали ще си обуе пантофите или не и както се бях ядосала, за половиния час, в който тя рева и хленчи и не си обуваше пантофите, си мислех съвсем друго. Как е страхотно да си авторитарен родител и как ми се иска малкото диване да спре да хленчи и да направи каквото съм й казала, без спорове, пазарлъци и обяснения . Но тъй като твърдо вярвам, че взаимоотношенията с децата се градят за цял живот, а не само за да получа няколко часа спокойствие вечер, разбирам, че да си авторитарен родител не е добра идея в перспектива. Остава само теорията да я приложа на практика. Това означава да работя върху себе си, да преодолея стериотипите от моето възпитание, да се науча да съм гъвкава и не толкова контролираща. Това ми е ужасно трудно, в моменти като вчерашния се провалям с трясък . Но пък си викам, че следващия път ще се справя по-добре :)).
Накратко - искам да съм авторитетен родител, за мен това е вярната посока, тръгнала съм по пътя, остава да видим дали ще стигна до целта . А то ще се разбере до няколко години. В момента често съм авторитарен тип, макар че позволявам изказване на всякакви мнения, недоволства, но все пак си настоявам на моето!



Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: _dexter_]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано15.10.10 11:54



явно съм много авторитарна, защото не бих търпяла половин час да чакам да си обуе пантофи и да ми реве. Ако не успея с добро д аубедя да обуят пантофите обувам ги насила. Ако тръгне на инат да се събува отивам и вземам пръчката и само при вида и се отказва и отива да върши друга беля пак напук. Ама... да ви кажа.... не забравя че иска да си събуе пантофите и винаги намира начин да го направи, защото аз разбира се вървя след него нон стоп, а си имам др работа за вършене. Та.... демонстрираме си едина на друг - аз на него авториратност, той на мен инат.... И май инатът побеждава в повечето случаи.




Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: NikiFin]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано15.10.10 12:06



В такива ситуации все се сещам за едно нещо - Не започвайте война с детето, има повече време и енергия от вас

. Вчера на 10тата минута вече знаех, че спорът ни е пълна тъпотия, но вече не можех да се откажа.... Което също е глупаво - детето трябва и да се научи как да отстъпва, да намира компромис в трудна ситуация. Как ще разбере как да излезе с чест от спор, ако родителят не му покаже?
Та на мен идеята ми е да не се стига изобщо до такива случай да си показваме кой командва. То и това е идеята да бъдеш авторитетен родител, детето да те слуша не защото го е страх от пръчката, а защото иска да те послуша (сега се усещам, че този разговор вече сме го водили точно с теб, Ники и никак не ми се иска пак да се измести темата - надявам се да не стане). Не беше особено важно да си обуе пантофите, можех да намеря и друг начин да я накарам, но и аз се бях заинатила, че ще стане както съм й наредила! В момента! Не се получи - детето си воюва за правата си и това си е! За напред ще става и по-зле, ако се опитвам да раздавам заповеди - което си е нормално, кой разумен човек обича да го командват и да го местят като пионка?!?!? Затова аз работя в посока към авторитет



Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: _dexter_]  
Автор flor4eee (старо куче)
Публикувано15.10.10 12:18



Не мога да се разпозная категорично нито като авторитарен, нито като авторитетен родител, в различни ситуации (и според това колко съм изнервена) постъпвам различно, като по-скоро съм склонна половин час да преговарям, отколкото да го нашамаросам на бързо.
В този смисъл... имам у нас една от книгите на Додсън, направи ми впечатление, че именно тази практика е описана като погрешна и водеща до загуба на родителския авторитет. По-добре било да кажеш нещо 1-2 пъти и ако не се изпълни, да удариш (примерно по крачето), откокото половин час да се разправяш с детето. Супер странно ми се видя... що за авторитет бих си изградила ако пошляпвам всеки път като не ме чуе от втория път?! Иначе че действа - действа (при Тоби де).... само пред заплахата да го удяра, почва да слуша. Рядко го ползвам тоя метод, изобщо не ми харесва детето ми да ме слуша, защото го е страх от мен... имам личен опит от позицията на дете.



Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: _dexter_]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано15.10.10 12:59



Знаеш ли много често се засилям над това как възпитавам детето си и тов акак съм възпитавана самата аз. Разликата е огромна (за мой ужас), при мен никога не е имало посягане дори, наказанията почнаха в пубертета (никога без основания), нямаше крясъци, не помня границите, поставени от наште да са ме ужасявали .... но абсолютно винаги дори и досега имам страхотно уважение към наште, никога не съм си позволявала да им повиша тон, да закъснея или да излезна без тяхно съгласие ... един вид лек страх знам ли. Сега с Ния ..... еми аз ако не кресна тя няма да ме чуе

Наказания почти не съм налагала защото след крясъка ако случайно последва плусък по дупето нещото се изпълнява. Хиляди пъти съм си обещавала сама на себе си да съм спокойна, да обесня с нормален тих тон защо трябва да направи нещо или защо не трябва да го прави, но всичко рухва за миг ....

Hot stuff

Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: jana]  
Автор нeмиpницa (мама на двама)
Публикувано15.10.10 14:01



Това последното все едно аз съм го писала, Яна.
Боже, нашите само с поглед ни строяваха, много рядко е имало наказания. Аз в 99% го отнасях заради сестра ми, а тя беше по-малката. Аз бях кротката. Но да не чуя от първият път - абсурд. Сега Стефи е с бананите в ушите, вкарани много надълбоко. Баша му се бъзика, че е заприличал на мен. Аз с времето го придобих този навик, баща ми е същият - незначителните неща гледам да ги пропускам покрай ушите си.
С викане не става, с пошляпване не става, с бой не съм пробвала. Ама с добра дума вчера стана. Тази седмица тръгна на училище тук и прави бойкот - всичко ново, всички говорят на друг език. Няма начин да няма бойкот. И не да кажеш, че си иска в София, не. Иска при баба в Бургас!

"Баба ми купува играчки и сладолед всеки ден!" Обаче няма начин да не свикне с новата обстановка. И да си пише домашните редовно. Та как подходих аз, вече на края на предела на нервите си. Взех демонстративно да чета "Как да общуваме с детето" на Юлия Гипенрейтер пред него и да му обяснявам какво правя. Ей, по-тихо и кротко дете не бях виждала. Такова беше и преди да го оставя за месец при баба му, макар сама да ги гледах повече от половин година.
Не се определям като нито един от двата типа. Според зависи. Но гледам по-спокойно да я карам, че тук никой не крещи!

Редактирано от нeмиpницa на 15.10.10 15:15.



Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: нeмиpницa]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано15.10.10 14:18



Поръчах си книгата.

Досега питам майка как съумяваха да го правят, но си е до човек (или дете) незнам, но и досега седя "мирно" в тяхно присъствие

Hot stuff

Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: jana]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано15.10.10 14:23



И го правиш, защото ги обичаш и уважаваш, а не защото те е страх или се чустваш виновна да не ги разочароваш? Второто би било проблем за мен :).
И аз си поръчах книгата току що

.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.