Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:25 28.05.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Авторитетен или авторитарен родител?  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано15.10.10 11:02



Нашата задача като родители е да разкрием и предадем очарованието на света на нашите деца. Да им покажем свят, изпълнен с възможности, свят изпълнен с радост и игри, да подклаждаме тяхното желание за открития. В тези случаи нашите деца израстват като цялостни, можещи и живеещи в щастието хора. Често родителите не могат да почувстват разликата между авторитетен и авторитарен тип родител.
Авторитарния тип човек най-лесно се описва като властващ, налагащ, изискващ, подчиняващ. Авторитетен е онзи, чието влияние върху постъпките на другите се основава на личностни качества като компетентност и справедливост. За малките деца родителите са същества, които те просто обичат и обожават – тати е най-силният и умен, а мама е най-добрата и най-чудесна. За мъниците родителите имат авторитет просто, защото са възрастни. С израстване на детето настъпва и критичния момент, в който силите се изравняват. Синът вече се справя чудесно дори и с неща, които за таткото са трудни, както и мама се оказва, че не е прочела Световната библиотека.
Тук някъде родителят с изграден авторитет, основаващ се на личностни качества и способности, се справя с оспорването му и семейството не претърпява бедствени положения. Авторитетния родител, въпреки моментното затруднение остава образец на духовна личностна сила и на опитност, която се основава преди всичко на мъдро поведение, а не на механични знания. За съжаление авторитарния тип родителство тук вече из основи се разпуква. Взаимоотношенията родители – деца претърпяват крах и често се влиза в открита война. Детето рано или късно започва борба за самостоятелност, със зъби и нокти отстоява правото си да осъществи своите потребности и цели. Пътят на авторитарността стига да задънена улица. Власт, която разчита на безпрекословно подчинение или страх от наказание престава да действа. Авторитарният тип родител се справя по-лесно с непослушанието и налагането на дисциплината от авторитетния тип родител. Това остава така само за кратко и малко. Разбира се няколкото първи години живот, в които този метод действа, са нищо в сравнение с целия живот на човека.
Какъв тип сте вие? Как от авторитарен тип се преминава към авторитетен и обратно, кой е по-добирят вариянт?

Hot stuff

Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: jana]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано15.10.10 11:34



Ако трябва да избирам от двата май по скоро съм авторитарен тип. И то не защото го харесвам, а защото понякога се налага. Ако не притежаваш авторитета да убедиш детето да прави нещо правилно или да не прави нещо неправилно просто ти се налага да станеш авторитарен в името на общото благо.
Хубавото на авторитетния родител е, че децата му се чувствт сигурни с него и му се подчиняват лесно. Лошото е, ако си добил авторитет, но нямаш достатъчно акъл и знания за да водиш децата по добрия път. Защото тогава децата ще следват глупостите ти и така рискуваш да ги опропастиш.
Така че въпросът не е само дали си авторитетен или авторитарен, а им някои "дребни" подробности около тези.






Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: jana]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано15.10.10 11:40



То е ясно какви искаме да сме :). Но на мен ми е доста трудно да опредля какъв тип съм аз. Знам какви са били моите родители - авторитарни и се случи описаното - взаимоотношенията ни се пропукаха още като бях в пети клас

. Сега виждам къде са сгрешили и се опитвам да избегна тези грешки, но..... доста е трудно, ако се опитваш да плуваш срещу течението :).
Иска ми се да не съм авторитарен родител. Но напр. снощи, след поредната безсмислена борба за надмощие между мен и Яна за това дали ще си обуе пантофите или не и както се бях ядосала, за половиния час, в който тя рева и хленчи и не си обуваше пантофите, си мислех съвсем друго. Как е страхотно да си авторитарен родител и как ми се иска малкото диване да спре да хленчи и да направи каквото съм й казала, без спорове, пазарлъци и обяснения . Но тъй като твърдо вярвам, че взаимоотношенията с децата се градят за цял живот, а не само за да получа няколко часа спокойствие вечер, разбирам, че да си авторитарен родител не е добра идея в перспектива. Остава само теорията да я приложа на практика. Това означава да работя върху себе си, да преодолея стериотипите от моето възпитание, да се науча да съм гъвкава и не толкова контролираща. Това ми е ужасно трудно, в моменти като вчерашния се провалям с трясък . Но пък си викам, че следващия път ще се справя по-добре :)).
Накратко - искам да съм авторитетен родител, за мен това е вярната посока, тръгнала съм по пътя, остава да видим дали ще стигна до целта . А то ще се разбере до няколко години. В момента често съм авторитарен тип, макар че позволявам изказване на всякакви мнения, недоволства, но все пак си настоявам на моето!



Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: _dexter_]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано15.10.10 11:54



явно съм много авторитарна, защото не бих търпяла половин час да чакам да си обуе пантофи и да ми реве. Ако не успея с добро д аубедя да обуят пантофите обувам ги насила. Ако тръгне на инат да се събува отивам и вземам пръчката и само при вида и се отказва и отива да върши друга беля пак напук. Ама... да ви кажа.... не забравя че иска да си събуе пантофите и винаги намира начин да го направи, защото аз разбира се вървя след него нон стоп, а си имам др работа за вършене. Та.... демонстрираме си едина на друг - аз на него авториратност, той на мен инат.... И май инатът побеждава в повечето случаи.




Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: NikiFin]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано15.10.10 12:06



В такива ситуации все се сещам за едно нещо - Не започвайте война с детето, има повече време и енергия от вас

. Вчера на 10тата минута вече знаех, че спорът ни е пълна тъпотия, но вече не можех да се откажа.... Което също е глупаво - детето трябва и да се научи как да отстъпва, да намира компромис в трудна ситуация. Как ще разбере как да излезе с чест от спор, ако родителят не му покаже?
Та на мен идеята ми е да не се стига изобщо до такива случай да си показваме кой командва. То и това е идеята да бъдеш авторитетен родител, детето да те слуша не защото го е страх от пръчката, а защото иска да те послуша (сега се усещам, че този разговор вече сме го водили точно с теб, Ники и никак не ми се иска пак да се измести темата - надявам се да не стане). Не беше особено важно да си обуе пантофите, можех да намеря и друг начин да я накарам, но и аз се бях заинатила, че ще стане както съм й наредила! В момента! Не се получи - детето си воюва за правата си и това си е! За напред ще става и по-зле, ако се опитвам да раздавам заповеди - което си е нормално, кой разумен човек обича да го командват и да го местят като пионка?!?!? Затова аз работя в посока към авторитет



Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: _dexter_]  
Автор flor4eee (старо куче)
Публикувано15.10.10 12:18



Не мога да се разпозная категорично нито като авторитарен, нито като авторитетен родител, в различни ситуации (и според това колко съм изнервена) постъпвам различно, като по-скоро съм склонна половин час да преговарям, отколкото да го нашамаросам на бързо.
В този смисъл... имам у нас една от книгите на Додсън, направи ми впечатление, че именно тази практика е описана като погрешна и водеща до загуба на родителския авторитет. По-добре било да кажеш нещо 1-2 пъти и ако не се изпълни, да удариш (примерно по крачето), откокото половин час да се разправяш с детето. Супер странно ми се видя... що за авторитет бих си изградила ако пошляпвам всеки път като не ме чуе от втория път?! Иначе че действа - действа (при Тоби де).... само пред заплахата да го удяра, почва да слуша. Рядко го ползвам тоя метод, изобщо не ми харесва детето ми да ме слуша, защото го е страх от мен... имам личен опит от позицията на дете.



Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: _dexter_]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано15.10.10 12:59



Знаеш ли много често се засилям над това как възпитавам детето си и тов акак съм възпитавана самата аз. Разликата е огромна (за мой ужас), при мен никога не е имало посягане дори, наказанията почнаха в пубертета (никога без основания), нямаше крясъци, не помня границите, поставени от наште да са ме ужасявали .... но абсолютно винаги дори и досега имам страхотно уважение към наште, никога не съм си позволявала да им повиша тон, да закъснея или да излезна без тяхно съгласие ... един вид лек страх знам ли. Сега с Ния ..... еми аз ако не кресна тя няма да ме чуе

Наказания почти не съм налагала защото след крясъка ако случайно последва плусък по дупето нещото се изпълнява. Хиляди пъти съм си обещавала сама на себе си да съм спокойна, да обесня с нормален тих тон защо трябва да направи нещо или защо не трябва да го прави, но всичко рухва за миг ....

Hot stuff

Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: jana]  
Автор нeмиpницa (мама на двама)
Публикувано15.10.10 14:01



Това последното все едно аз съм го писала, Яна.
Боже, нашите само с поглед ни строяваха, много рядко е имало наказания. Аз в 99% го отнасях заради сестра ми, а тя беше по-малката. Аз бях кротката. Но да не чуя от първият път - абсурд. Сега Стефи е с бананите в ушите, вкарани много надълбоко. Баша му се бъзика, че е заприличал на мен. Аз с времето го придобих този навик, баща ми е същият - незначителните неща гледам да ги пропускам покрай ушите си.
С викане не става, с пошляпване не става, с бой не съм пробвала. Ама с добра дума вчера стана. Тази седмица тръгна на училище тук и прави бойкот - всичко ново, всички говорят на друг език. Няма начин да няма бойкот. И не да кажеш, че си иска в София, не. Иска при баба в Бургас!

"Баба ми купува играчки и сладолед всеки ден!" Обаче няма начин да не свикне с новата обстановка. И да си пише домашните редовно. Та как подходих аз, вече на края на предела на нервите си. Взех демонстративно да чета "Как да общуваме с детето" на Юлия Гипенрейтер пред него и да му обяснявам какво правя. Ей, по-тихо и кротко дете не бях виждала. Такова беше и преди да го оставя за месец при баба му, макар сама да ги гледах повече от половин година.
Не се определям като нито един от двата типа. Според зависи. Но гледам по-спокойно да я карам, че тук никой не крещи!

Редактирано от нeмиpницa на 15.10.10 15:15.



Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: нeмиpницa]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано15.10.10 14:18



Поръчах си книгата.

Досега питам майка как съумяваха да го правят, но си е до човек (или дете) незнам, но и досега седя "мирно" в тяхно присъствие

Hot stuff

Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: jana]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано15.10.10 14:23



И го правиш, защото ги обичаш и уважаваш, а не защото те е страх или се чустваш виновна да не ги разочароваш? Второто би било проблем за мен :).
И аз си поръчах книгата току що

.



Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: _dexter_]  
Автор нeмиpницa (мама на двама)
Публикувано15.10.10 14:32



Хехе, сладурки.


Имахме ограничение на багажа, че летяхме с 2 компании. И аз три дена преподреждах. Дрехи вадих и връщах, преспивах и пак вадих. Но такива безценни книги си ги завлякох до тук.



Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: нeмиpницa]  
Автор flor4eee (старо куче)
Публикувано15.10.10 14:44



Верно ли е толкова добра тая книжка? Да взема и аз да я поръчам...



Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: jana]  
Автор surflineМодератор (СтихияБалканска)
Публикувано15.10.10 15:08



Авторитетът заминава на кино в момента, в който му набиеш шамарите. C'est la vie.





Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: flor4eee]  
Автор нeмиpницa (мама на двама)
Публикувано15.10.10 15:14



Не съм фен на Додсън, неведнъж съм писала. Тази руска професорка не е кой знае какво, но аз намерих в споменатата книга по-добри примери, по-близки.



Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: surfline]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано15.10.10 15:37



Е точно, цаката е как се справяш с това



Hot stuff

Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: jana]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано15.10.10 15:45



Никак - продължаваш напред и се надяваш другия път да се удържиш да не пляскаш. Ако знаете вчера, докато фъсти се дра и хленчи половин час, как ми се искаше да й отвъртя един шамар

! И какви мисли ми минаваха през главата! Поне не я шамарих, което днес ме радва



Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: _dexter_]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано15.10.10 16:15



бе то и аз работя, ама вече си мисля, че няма как да се добие изкуствено авторитет.
Това е нещо, което природата ти излъчва. По лицето ти детето трябва да чете строгост и непреклонност. А моето лице показва такова нещо адски рядко, трябва да съм много бесна и искри да хвърчат от очите ми. Иначе явно излгеждам прекалено блага и ебзобидна. Свекърва ми обаче има доста студен и непреклонен вид и те затова я слушат повече.




Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: _dexter_]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано15.10.10 16:40



оо аз от 1 седмица съм така, но имаме друга тактика - мъжа ми като види, че се надига облака в мен т.е. погледа предшестващ пляскането по дупето той се намесва и да ви кажа съм благодарна, защото той има супер много търпение да обеснява нещо, за което аз съм готова да ми изпъкнат всички вени от бяс ..... кат осе замисля май той е авторитета, а аз чат пат го раздавам авторитарно



Hot stuff

Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: нeмиpницa]  
Автор flor4eee (старо куче)
Публикувано15.10.10 16:46



Аз много малко от Додсън съм чела, но намирам някои супер странни неща... естествено и други, които ми харесват.



Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: jana]  
Автор mishellinna (MISix)
Публикувано15.10.10 17:32



Яни, и при нас е така! Добре, че е мъж ми, та Дани спря да яде шамари







Тема Re:нови [re: jana]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано15.10.10 20:35



Авторитетна. Мисля че мога да си позволя да съм неумела или незнаеща и пред много малки деца, но никое от тях не си е помислило, че нещото е невъзможно да се направи

Но определено има неща в които съм добра.

Видях че отгоре си писала, че повишаваш тон. И аз се ядосвам понякога и детето винаги реагира с коментар. Ситуацията са такива, не сме машини, но е важно всеки да има и говори от своя позиция. От 1л ед. число, в АЗ форма.

Но шамари или каквито и да е физически наказания са абсолютно встрани. Аз чак до там не мога да се ядосам. Даже не мога да си представя какво може да направи детето ми, за да ме ядоса така? А и децата се усещат, че са в прегрешение. Единственото нещо, което до сега дъщеря ми не е усещала, е че да рисува по мебелите не е хубаво, а тя го смята за хубаво. Сега е на 7 и сменям за 2ри път мебели откакто се е родила Надявам се за по-дългосрочен период. Даже тогава не можах и да се скарам, защото веднага стана ясно какво е положението- че нарисувано й харесва повече.

Днес сестра ми взе дъщеря ми и дойде да ме вземе от работа. На тръгване една колежка ме пита за нещо и каза " Какво си направила?!" ( без да се караме или да има проблем, просто ме попита. Даже беше вече в много разговорен контекст )

А дъщеря ми й каза : Не искам да казваш на майка ми какво да прави.


by himbeer

Редактирано от himbeer на 15.10.10 20:46.



Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: flor4eee]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано15.10.10 21:54



изобщо не ми харесва детето ми да ме слуша, защото го е страх от мен.

че на кой му харесва. Ама като не може с добро, се налага с лошо. Детето само си показва как трябва да постъшиш, не е сложно. Единственото сложно та почти невъзможно е да убедиш хората, че въпросния начин за вашия конкретен случай е най добрия или дори единствения.




Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: jana]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано15.10.10 21:56



Мислиш ли че вината е в теб да не те слуша детето, а родителите ти са били по добри родители и затова си ги слушкала?




Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: jana]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано15.10.10 22:05



и до дете и до родители. А нали казват че сега в БГ особено имало много индигови деца.
Освен това преди хората са си гледали децата както преценят според ситуацията, а ние сега четем прекалено много книги и слушаме "специалисти" и затова си отглеждаме лайна. Отделно презадоволяваме децата.




Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: jana]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано15.10.10 22:36



Аз пък вчера питах даскалката ми как един учител постига авторитет и уважението на учениците и тя откровено не можа да ми отговори. Пита даже учениците кво мислят и никой не успя. Тя самата каза като теб Явно си е до човек.
Иначе е постигнала уважение ама .... пак с уговорки. Имаме един нагъл ученик, който с всички даскали си е нагъл. Всъщност не е един ама тоя е най устатия. Пакистанец с датски паспорт. Егати момчето, най малък от всички нас, на 19 години ама най умен, най устат и най не му пука. Самочувствие на расов датчанин въпреки че е грозен дребен черен пакистанец. Ама поне явно си осъзнава интелекта над останалите и затова има и самочувствие. Иначе недоумявам от къде може да му е.




Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: _dexter_]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано15.10.10 23:00



аз пък слушах за да има мир и за да не ми се карат. Ама това беше само като майка ми беше наоколо. Иначе като я няма си правех кво си ми е кеф. И тя пак ми се караше после ама аз все се надявах че няма да ме залови и си продължавах. Като се сетя как и съсипах всички платове щото бех решила да се уча да шия. Само я чаках да тръгне на работа, отваря машината и почвах да кроя и шия. Всичко замина на боклука. Жената отива да изхвърля боклука един ден и гледа в контейнера нейните платове на парченца. Не знам как се сдържа да не ме пребие. Ама бая ме овика де.
Та така - пред нея съм послушна, а като я нема си действам по задачите. Аз лично не знам какво е да уважаваш някой понеже е някой си. Мога да уважавам нечие мнение, ама то е по скоро в смисъл да го толерирам и приемам. Ама да ужавам един човек специално заради някакви негови качества - не. Всички хора ги уважавам по дефолт еднакво - тъпи или образовани, с хубави или смотани професии или без професии, убави, грозни - всички са ми еднакви. Спирам да уважавам човек само ако ми даде конкретна причина за това и то сериозна.




Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: _dexter_]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано15.10.10 23:10



Аз моя Теди като го плясна и роптае Нямаш право да ме биеш, разбра ли
И ми крещи в лицето. Явно в детската ги учат че не може никой да ги бие. Сега остава да иде да каже че го бия и ела глей кво става.




Тема Re:нови [re: himbeer]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано15.10.10 23:17



Ооо, колко причини за шамар има само. Одеве примерно шамаросах Теди и го направих механично, не че го исках ама не се сдържах. Аз говоря с баща му а той стои до мен и креши, иска нещо. Казах му най човешки, че сега говоря с баща му и после ще го изслушам, но той продължава. Ама така крещи истерично, аз не си чувам собствения глас нито този на мъжа ми. В един момент ми прегреха бушоните и сама не се усетих как го ошамарих. А той не е очаквал и доста се пули. Ама поне знаеше зашо и не се ядоса много






Тема Re:нови [re: NikiFin]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано15.10.10 23:40



Това явно е форма на общуване при вас. От твоя страна и от страна на детето.

Ако ти му крещиш и то ще крещи.

Аз съм забелязала че не мога да крещя през седмицата, когато съм уморена, но пък мога по-целенасочено да изявявам яда си в прав текст



А дъщеря ми не говори докато някой друг говори, но и никой не я прекъсва докато тя говори.


Така че не може да изолираш едно поведение,нещата са много обвързани и комплексни. И между другото напълно ти вярвам, че в такива моменти нямаш много избор, но нещата не се променят изведнъж.


by himbeer

Тема Re:нови [re: himbeer]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано16.10.10 00:26



къде писах, че аз викам




Тема Re:нови [re: NikiFin]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано16.10.10 00:43



В тая тема мога ли да отчета всички, като я четох, останах с впечатлението че много се карате



Значи не викаш?! Само си му ударила плесница?

Бре, мен като ме ядосат и като съм абсолютно изчерпана и нямам сили, се тръшвам на дивана и казвам " Едикакво си тотално ме дрази, дързък-дакс"
И тя си отива в стаята. А ако съм много ядосана, аз я пращам. Когато тя е сърдитата, сама отива там и не пуска никой.
Но не ми е минавало през ум да се правя на силна по какъвто и да е начин, за физически да не говорим, може би ме мързи


Ники, твоите деца искат ли да правят нещо- да ходят на някакъв спорт или да пеят в хор и т.н.? Вече не са никак малки.

Преди май беше казвала, че като изразходят енергия стават кротки.


by himbeer

Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: NikiFin]  
Автор galia71 (ветеран)
Публикувано16.10.10 10:04



Освен това преди хората са си гледали децата както преценят според ситуацията, а ние сега четем прекалено много книги и слушаме "специалисти" и затова си отглеждаме лайна. Отделно презадоволяваме децата.


Споделям това ти мнение.

Човек наистина трябва да се съобразява и със ситуацията и с характера на детето. Борис и Дени са ми много различни. Сега когато и той вече е ученик започвам реално да проличават разликите, за които се опасявах. С Борис ми е доста по-трудно, да го накарам да прави каквото и да е. То е дипломация още от първия ден.

И аз като повечето от вас имам черти и от двата типа родители. В ранната имвъзраст съм може би по авторитарен, а като поотраснат малко вече гледам да съм повече от другия тип

. Не съм позволявала като малки да проявяват много капризи и с часове да се увещаваме за елементарни и ежедневни неща. Сега вече с Дени ми се налага много по-рядко да съм авторитарна.

И също не искам децата ми да се страуват от мен. Не е от полза нито за тях, нито за мен. Няма да знам какво правят и им се случва, когато не сме заедно



Тема Re:нови [re: himbeer]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано16.10.10 10:16



не знам дали искат. И да искат още са малки. Не се подчивяват и никой няма да ги изтърпи. Като узреят за спорт и като преценя, че мога да се занимавам с водене и вземане и т.н. ще ги запиша.
За сега добре че имаме голяма къща. С едното ставане започват да тичат и да пищят. Представи си да те будят с писъци и рев всяка сутрин. Нямам и една секунда да си помисля колко хубав ще ми е денат. Ядосана си ставам и после няколко часа с еуспокоявам. Вчера като ги заведох в детската така им се карах, че майките и даскалките покрай мен, който обикновено ми се усмихват и поздравяват много тактично ме иазбягваа и се правеха, че не ме забелязват. Само една българка ме попита: Ядосват ли те
Ама от мен хвърчаха искри ти казвам.






Тема Re:нови [re: NikiFin]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано16.10.10 10:42



Оха, май много са те ядосали.

За спорта: има спорт за всяка възраст, дори за бебета, но е с майките.

За 3 годишните деца спорта е 1 път в седмицата за по 1 час без родителите и са в група от 3 год до 6 год например и от 6 до 10, даже и по-големи ( може всичките ти деца да са заедно в 1 група)

Възможно е да има 2 дни за спорт и да можеш да си избереш, при нас даже може детето да ходи и в 2те.



Децата се учат на дисциплина, ред и тийм.
Например в началото загряват с тичане из халето и треньорката бие с тъпан. Всички трябва да я слушат и като спре да бие казва например всички да легнат на пода, и всички лягат. Малките, които не могат да се ориентират, гледат от другите.


В началото сигурно ще бъде хаос, но може да започне само 1 от децата, а другите първо да гледат и после да си помислят дали искат да ходят. Даже има 3 проби, без да ги записваш. Сигурно при вас ще е сходно.

Само време трябва да намериш.


Вчера като ги заведох в детската така им се карах, че майките и даскалките покрай мен, който обикновено ми се усмихват и поздравяват много тактично ме иазбягваа и се правеха, че не ме забелязват.
п.п. Аз не бих закачала някой, който е ядосан




by himbeer

Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: NikiFin]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано16.10.10 11:13



Незнам отговора на този въпрос. Моите родители никога не са били строги, глезена съм, безкрайно обичана, никога не съм чуствала разделение на любов спрмо мен или брат ми и досега сме много сплотено семейство и винаги е било така. Ще ти разкажа един случай, бяхме малки може би около 5-6г. и бяхме няколко деца на вилата, на обяд майка ни направи на всички айрян. Всички седнахме на масата и се нахранихме, в момента в който бхме готови майка каза, че може да отидем да играем, веднага скочихме дечурлигата и тичайки към поляните отзад чух гласа на майка, който ни призоваваше да си изпием айряните. Огледах се и нито едно от децата не я чу, или се направи, че не я чува и продължиха към забавленита. Спрях, обърнах се и видях тъжният поглед на майка (така ми се е сторил тогава), стана ми много жал, че остана сама на масата, не чута, отегчена може би, върнах се и си изпих насила айряна. И досега ми е запечатан този момент в съзнанието. Като пубертет имах вечерен час 22ч. никога, буквално никога не съм се прибирала дори и в 22:05ч. защото знаех, че майка ще се притесни или ще се скара, или просто няма да й стане приятно. Винаги е знаела с кой излизам, къде отивам, кога ще се прибера .... и досега въпреки, че съм отделно се чувам снея по 2 пъти на ден и знае всичко .... много ми се иска да изградя точно такива отношения с Ния. Да ме уважава, да имам авторитет пред нея и в същото време да съм й най-добрата приятелка



Hot stuff

Тема Re:нови [re: jana]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано16.10.10 11:39





На мен ми изглежда, че явно майките са много устойчив образ и се предва на момичетата със сигурност.

Мисля че ти ти с модела на майка си, може би някаква разновидност на него, ти по-добре може да прецениш. Аз за себе си мисля че съм някаква разновидност на моята майка.

Но да изпиеш айряна насила, за да не огорчиш майка си, говори за авторитарност, случката е много мила.


Когато на дъщеря ми или на мен се случи нещо подобно, дъщеря ми например би се върнала и би ми намачкала лицето с ръце докато ми обяснява колко е вкусно и как на нея вече не й се пие ( имаме аналогични случки)

А пък аз си спомням как постоянно разчленявах храната и ядях само това, което ми харесва. Върха беше с кюфтета със ситнонарязан лук. Представи си как в чинията оставаше ситнонарязания лук и части от кюфтето. Майками се чудеше как да реагира, но както и да го гледа, е въпрос на вкус и се акцептираше.


by himbeer

Тема Re:нови [re: himbeer]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано16.10.10 12:23



Интересното е, че майка в никакъв случай не е авторитарен тип. Ако не бях изпила айряна нито щеше да ми се кара нито да ме накаже, никаква реакция, но на мен ми стана много мъчно за нея и това бе причината да го изпия (за протокола само обожавам айрян). Ще съм безкрайно щастлива ако аз съм това за дъщеря ми, което е майка за мен, дори една частица да е.



Hot stuff

Тема Re:нови [re: jana]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано16.10.10 15:51



Хм не знам.

Но мисля че децата все някога спират да се страхуват, дори търсят някои от тези неща под една или друга форма.


by himbeer

Тема Re:нови [re: jana]  
Автор snich (top4o)
Публикувано16.10.10 16:09



Обратното на Галя,аз твърде много разчитах на авторитета ,когато беше малка Рена и сега си бера плодовете

Онова ме прави хамава,или по -скоро си прави каквото си иска.Конкретен пример е обуването на чехли и обличането на елек сутрин.Откакто спрях аз да я вдигам и оправям сутрин (от около 3 години) всяка сутрин се караме,че е боса и гола.Най-лошото е,че краката й са ледени и тя трепери от студ,но не се облича и обува.Преди 3 години й обяснявах спокойно,че така ще се разболее,а и ако се облече ще й е топло и приятно ... и така всяка сутрин сигурно цяла година.После търпението ми взе да се изчерпва.Минах на еднократно остро "Веднага се облечи".Сега вече съм на мълчалив шамар по дупето,след което тя моментално се облича.Ако не й напомня по някакъв начин ,тя си ходи боса,гола и премръзнала. За всичко е така.
Като ходихме при психолога той ми каза,че прекалено много й се обяснявам,на нея й трябвало твърдо и непреклонно отношение.
Майка ми е авторитетен родител,а баща ми изявено авторитарен.Аз бях кротко и лесно управляемо дете.Вероятно и само методите на майка ми са били достатъчни.При брат ми определено не действаха.Там шамарите повече помагаха.Явно авторитетът за едни не е авторитет за други.



Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: jana]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано16.10.10 17:51



Мда. Ти много бързо си се осъзнала явно. И сестра ми беше по осъзната от мен, и тя не ядосваше майка ми щото и беше жал за нея. Аз не съм се замисляла много много как ще се чувстват другите. Май и до ден днешен съм си така, не стоплям много, не че не бих осъзнала какво причинявам на хората ако се замисля. Това си е до човек. Просто нашите деца сега са повече като мен отколкото като теб






Тема Re:нови [re: jana]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано16.10.10 17:55



предполагам, че ти би постъпила по същия начин и днес за да не огорчиш човек. Едва ли би изпила насила айрян, но би проявила човечност със сигурност.
Аз не мисля, че майка ти е била авторитарна в никакъв случай.




Тема Re:нови [re: himbeer]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано16.10.10 18:01



единственото, от което Яна се е страхувала е да не засегне майка си. Но това дори не е страх, а както казах по скоро съчувствие и човещина




Тема Re:нови [re: snich]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано16.10.10 18:07



така е, съгласна съм с всяка твоя дума. Детето си показва как трябва да се гледа, това го знам от майка ми




Тема Re:нови [re: NikiFin]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано16.10.10 19:15



Да именно, страх не съм изпитвала към никой от родителите ми (прекалено съм своенравна), но се съобразявах с техните чуства и страхове от малка ... затова смятам, че е до човек от една страна, от другата вече е възпитанието

Hot stuff

Тема Re:нови [re: snich]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано16.10.10 19:18



Снич, при нас е същото положение, Ния е такава блейка, че ако не кажа какво да прави ще се сети ама късно ... може да зъзне или е вир вода, но няма да се сети сама, трябва ад кажа, да подвикна и тя ще чуе (по едно време мислех да проверявам и слуха й) ... в този случай се налага да си малко авторитарен, знам ли

Hot stuff

Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: NikiFin]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано16.10.10 19:20



Значи ли, че това е ген ... смисъл детето определя дали майката да е авторитарна или авторитетна?

Hot stuff

Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: NikiFin]  
Автор flor4eee (старо куче)
Публикувано18.10.10 12:05



Хубавото е, че при Тоби обикновено става с добро, може да ми коства половин час обяснения, но като цяло се вслушва. Пък и аз съм по-скоро спокоен човек, та не губя контрол често. Ако случайно се усетя, че ще прекаля, просто излизам от стаята и му казвам да ме извика като реши да слуша.



Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: flor4eee]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано18.10.10 12:31



И при Яна става с добро, или по-скоро не става с лошо. Особено напоследък изобщо не минават заповеди и крясъци. Ако имам сили и нерви за обяснения и увещания, нещата биха били доста поносими

. Все си повтарям, че е полезно за нея да ми се противопоставя, не че ми помага когато съм яхнала метлата . Ще взема и аз да гледам глобално на възпитанието, с мисъл за бъдещето :))))



Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: _dexter_]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано18.10.10 15:02



заповеди и красъци трудно минават. Ама като ти се тръшка че не иска да се облича няма ли да стане ако го хванеш и го облечеш и изкараш насила. Ще стане няма къде да ходи, по силна си от него физически поне




Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: NikiFin]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано18.10.10 15:08



Не знам за твоите деца, но моето изтерясва тотално ако започнеш да го държиш, да го стискаш, а обличане насила не виждам как ще стане..... Няколко пъти сме я стискали да й сложим капки в носа насила, и сега само като й припомня най-пресния случай и идва без повече разправии - сериозно й се е отразило. Честно казано и не виждам и смисъл да го правя, това си е чисто насилие над детето, а за едни пантофи не си струва драмата

. Предпочитам да намеря цивилизован начин



Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: _dexter_]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано18.10.10 20:13



да де, аз казвам само когато се налага да се прилагат крути мерки




Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: jana]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано22.10.10 12:57



Извинявам се, ако темата ви е омръзнала, само искам да споделя едно последно нещо :)). Прочетох книгата "Как да общуваме с детето" на Юлия Гипенрейтер, оказа се, някои неща от поста на Яна са точно от там

. Да ви кажа, от 3 дни нещата в къщи се промениха към малко по-добро, вече не крещя и не се ядосвам за щяло и нещяло. Щерката пак е нервна, пак хленчи след градина, постоянно върви след мен и иска да я гушкам, да правим неща заедно, да й обръщам внимание. Държи се като бебе, което до преди няколко дни ме влудяваше. Не че прочетох нещо ново в книгата, което да не съм го чела/знаела от преди - общо взето се повтарят същите неща като на другите места. Просто си ги припомних, дадох си сметка, че наистина не е важно да си осигуря 2 часа спокойствие, а да изградя дълготраен контакт с детето. Започнах да й посвещавам цялото си внимание като се прибере от градината, да я събувам, преобличам, да я гушкам, да й чета колкото иска. Чак не ми се вярваше първия ден - повиших глас чак като й обличах пижамата за сън.... Освен това ми остана време и да сготвя и да пусна прахосмукачка, защото след час и половина непрекъснати занимания с нея, тя накрая започна да си играе сама . Не се карахме, не нареждах, не командвах, не забранявах - като видя, че се държа човешки и тя започна да се държи така. Като й казах, че е време за вечеря, тя сама сложи прибори, след като каза "Добре, мамо" .
Иска ми се да не спорим и да не обяснявам до припадък, но все пак не сме в казарма. Та си мисля, че колкото повече расте, толкова повече ще се наложи да съм авторитетен тип родител. За себе си не виждам друг път, не искам домът ни да се превръща в бойно поле и да се вихрят борби за надмощие



Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: _dexter_]  
Автор нeмиpницa (мама на двама)
Публикувано22.10.10 14:23



Много се радвам, Декс. Всички книги за родители повтарят едно и също като латерна, нали трябва да се въртят едни пари - на издателският бизнес.


Аз само я показах демонстративно пред Стефчо, споменах, и вече 2-ра седмица слуша и изпълнява. Свикна с училището, с домашните всеки ден. Има си приятелчета, радва се като ги види из мола. И те му се радват, поздравяват го, играят си. Вчера е имало задръстване сутринта и той в колата казал на баща си да побърза, че иска да си играе в училището.
Аз моята книжка съм я оставила на нощното шкафче и като я види Стефи сякаш му светва червената лампичка.
Пу-пу, дано така продължават да слушат децата ни. И ние да не сме изнервени мами.



Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: _dexter_]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано22.10.10 14:28



Ха ха тъкмо мислех да пиша по темата и то почти същото като твоя пост. Аз съм по средата на книгата и съм супер доволна. Намерих някои мои грешки, аз си ги знам ама друго е да ги прочетеш и да се увериш в тях. Книгата я четем вечерно време с мъжа ми и стъпка по стъпка действаме по нея. Нем мерси



Hot stuff

Тема Re: Авторитетен или авторитарен родител?нови [re: jana]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано22.10.10 14:55



Аз съм си сложила някои отбелязки, които като че ли са писани за ситуациите у нас

. Днес ще я занеса в къщи (до сега я четох в офиса) и ще я връча на мъж ми (той още не е приключил предната, но като че ли и неговата съпротива към този род образование понамалява , като вижда, че с крясаци и битки не става работата). Подозирам, че леко ще се издразни на "съветския" стил на писане , но наистина има конкретни отговори на конкретни ситуации.
Нем, страхотно сте се справили с адаптацията, както изглежда !




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.