Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:02 28.04.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Майчинство в ЕС  
Автор eodLove (непознат)
Публикувано06.10.10 02:17



Мами, пак се появявам с идиотски питания.

Скоро си бях в БГ, приятелка ме подпита за плановете ми за майчинство. Толкова ми беше догадняло от разправяне с институцийки и канцеларски мишки, че напълно се бях отказала и да мисля по въпроса. На цялото ми връцкане и нежелание дори да мисля по темата приятелката ми ме попита за какво тогава изобщо съм се осигурявала в България



Знам, че доста от вас живеят в чужбина. При мен положението е такова - не работя от Май месец, до тогава живеех и работех в София (осигуровки на максимален доход около 2 години преди да замина). От Май живея в Германия, не работя, понеже направихме бебчо почти веднага след като се преместихме тук и в общи линии никой не гори от желание да наема бременни жени.. Осигуровки имам, разбира се, чрез мъжа ми.

Тук идва сложното - реално последните не знам и аз вече колко години непрекъснато съм била осигурена, все някъде нещо е плащано. Чета и не разбирам, имам ли право на майчинство? Къде и как се случват нещата? В БГ знам, че ми трябват 12м. трудов стаж (които имам), но не ми е ясно има ли значение кога е натрупан? И съответно, в ЕС по каква линия се получава майчинство, ако изобщо имам право на такова?

Някоя от вас сблъсквала ли се е с подобно нещо?

Много, ама много благодаря за всякаква информация, която споделите!



Тема Re: Майчинство в ЕСнови [re: eodLove]  
Автор incendio (Пиле Шарено)
Публикувано06.10.10 10:33



отиди в службите за со%иално осигуряване и попитай на място за твоя конкретен слу4ай
със сигурност имаш право на маи4инство, на субсидия за раждане на дете, и евентуално на субсидия за бременност, ако в германия има такова нещто...
единия от формулярите, които ще ти трябват е Е104, но какви други документи трябват най-то4но и ясно ще ти обяснят те!



Тема Re: Майчинство в ЕСнови [re: eodLove]  
Автор -Randi- (многознайка)
Публикувано06.10.10 14:13



Мила Eod Love, аз живея в Немско. Имаш право на минималното майчинство, което е 300 евро и по принцип го получаваш в продължение на 1 година(другият вариант е разсроченото плащане в продължение на 2 години). Казва се Elterngeld и след раждането на детето при издаване на акта за раждане в кметството, оттам ти издават и документ към него, който представяш пред определената институция във връзка с този Elterngeld. Детето ви ще има право и на детски.

Минималното майчинство е в случай, че не си работила в Германия. Как стоят иначе нещата при положение , че си работила в България, попитай и в немското Бюро по труда, макар че и те невинаги са наясно с всичко.



Редактирано от -Randi- на 06.10.10 14:15.



Тема Re: Майчинство в ЕСнови [re: -Randi-]  
Автор tswete (Алекс на 5 г.)
Публикувано06.10.10 16:58



да добавя само, че след като си се осигурявала в държава от ЕС (в случая Бг), Немската осигурителна институция е длъжна да зачете осигурителните периоди за майчинство, все едно са натрупани в Германия. За целта трябва да се снабдиш с формуляр от Бг НОИ, че си осигурявана за майчинство, както и кога и за какъв период. От там нататък, ако с така зачетения осигурителен стаж отговаряш на изискванията за получаване на осигурителни плащания за майчинство от Немската осигурителна институция, ще получаваш майчинство като осигурена, а не като неработила в Германия, за каквато помощ ни пише Ранди. Не знам дали от Германия може да се изиска този формуляр от Бг НОИ, за да не се разкарваш до Бг. По принцип има електронен обмен на данни между осигурителните институции, въведен от тази година. Но има някои проблеми с прилагането му, както и не е сигурно, че германците ще обърнат внимание на искане от източно европейски член на ЕС. НО, пак повтарям, ако, както си се осигурявала повече от 12 м. за майчинство и според немското законодателство би имала право, ако си се осигурявала в Германия, тогава ще имаш право на обезщетения (не само помощи) от осигурителния орган. Имай предвид обаче, че според Бг законодателство такова, каквото е положението ти в момента, не ти дава право на обезщетения за майчинство, тъй като към момента на настъпване на 45-тия ден преди предполагаемия термин, а после при раждането и отглеждането на детето, не работиш. Принципът на осигурителното право е да плаща осигурителни обезщетения, които да заместват трудов доход. Когато не работиш и забременееш и родиш, нямаш право на обезщетения, защото не си загубила трудово възнагрждение поради бременността и раждането. Ако отговаряш на социалните условия, имаш право на социални помощи.
Надявам се съм била достатъчно ясна.
Виж какво изисква немското осигурително законодателство за получаване на осигурителни обезщетения при майчинство.



Тема Мерси :)))))нови [re: tswete]  
Автор eodLove (непознат)
Публикувано06.10.10 22:17



Много благодаря и на тричките!

Ще се поразходя и поразровя тук и обезателно ще пиша какво е станало





Тема Re: Майчинство в ЕСнови [re: eodLove]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано07.10.10 20:15



Здравей еодЛав,

и аз съм в Германия, но дъщеря ми е родена през 2003.
Спомням си че баща й искаше ЕГН на детето (той живее в България). А в България всичко става с ЕГН.

Докато намерих време да ходя в гражданското в България минаха 3 години без 1-2 месеца.

Тогава служителката ми каза, че ако беше минал 3тия рожден ден на детето, щеше да получи българско гражданство по друг ред, който е по- труден.

Не че тогава беше много лесно, искаха апостил от сенатора на града, в който е родено детето. В немското посолство в София няма как да издадат апостил, става само в рождения град на детето.

Успех
Поздрави.


by himbeer

Тема Re: Майчинство в ЕСнови [re: himbeer]  
Автор eodLove (непознат)
Публикувано11.10.10 19:19



Ух, няма да е лесно май...
Има ли го още това, че като стане на 18 трябва да си избере едното от двете гражданства (американско или българско..)?



Ти къде си в Германия?



Тема Re: Майчинство в ЕСнови [re: eodLove]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано11.10.10 23:43



В северна Германия съм.

Кога го е имало това за " като стане на 18 трябва да си избере едното от двете гражданства " ?



Би ли ми цитирала, та дори и стар закон? Или ще си разказваме притчи


Ако единият родител е американец, а другия българин, детето може да има и 2те гражданства (по произход).

Ако не знаеш: Децата вече не се вписват в паспортите на родителите си, а имат самостоятелни свои => имат паспорти преди навършване на 16 години, в които пише националността.


Детето на едно приятелско семейство е с 3 паспорта- български, американски и немски. Майка- българка, баща - немец, родено в САЩ. И ползва и 3те паспорта, зависи до къде лети.


by himbeer

Тема Re: Майчинство в ЕСнови [re: himbeer]  
Автор tswete (Алекс на 5 г.)
Публикувано12.10.10 10:47



Хич не му завиждайте на това дете, с три гражданства... Да не тръгнеш да се жениш за него...





Тема Re: Майчинство в ЕСнови [re: tswete]  
Автор surflineМодератор (СтихияБалканска)
Публикувано12.10.10 12:17



Ужас.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.