Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:44 24.06.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Майчинство в ЕС  
Автор eodLove (непознат)
Публикувано06.10.10 02:17



Мами, пак се появявам с идиотски питания.

Скоро си бях в БГ, приятелка ме подпита за плановете ми за майчинство. Толкова ми беше догадняло от разправяне с институцийки и канцеларски мишки, че напълно се бях отказала и да мисля по въпроса. На цялото ми връцкане и нежелание дори да мисля по темата приятелката ми ме попита за какво тогава изобщо съм се осигурявала в България



Знам, че доста от вас живеят в чужбина. При мен положението е такова - не работя от Май месец, до тогава живеех и работех в София (осигуровки на максимален доход около 2 години преди да замина). От Май живея в Германия, не работя, понеже направихме бебчо почти веднага след като се преместихме тук и в общи линии никой не гори от желание да наема бременни жени.. Осигуровки имам, разбира се, чрез мъжа ми.

Тук идва сложното - реално последните не знам и аз вече колко години непрекъснато съм била осигурена, все някъде нещо е плащано. Чета и не разбирам, имам ли право на майчинство? Къде и как се случват нещата? В БГ знам, че ми трябват 12м. трудов стаж (които имам), но не ми е ясно има ли значение кога е натрупан? И съответно, в ЕС по каква линия се получава майчинство, ако изобщо имам право на такова?

Някоя от вас сблъсквала ли се е с подобно нещо?

Много, ама много благодаря за всякаква информация, която споделите!



Тема Re: Майчинство в ЕСнови [re: eodLove]  
Автор incendio (Пиле Шарено)
Публикувано06.10.10 10:33



отиди в службите за со%иално осигуряване и попитай на място за твоя конкретен слу4ай
със сигурност имаш право на маи4инство, на субсидия за раждане на дете, и евентуално на субсидия за бременност, ако в германия има такова нещто...
единия от формулярите, които ще ти трябват е Е104, но какви други документи трябват най-то4но и ясно ще ти обяснят те!



Тема Re: Майчинство в ЕСнови [re: eodLove]  
Автор -Randi- (многознайка)
Публикувано06.10.10 14:13



Мила Eod Love, аз живея в Немско. Имаш право на минималното майчинство, което е 300 евро и по принцип го получаваш в продължение на 1 година(другият вариант е разсроченото плащане в продължение на 2 години). Казва се Elterngeld и след раждането на детето при издаване на акта за раждане в кметството, оттам ти издават и документ към него, който представяш пред определената институция във връзка с този Elterngeld. Детето ви ще има право и на детски.

Минималното майчинство е в случай, че не си работила в Германия. Как стоят иначе нещата при положение , че си работила в България, попитай и в немското Бюро по труда, макар че и те невинаги са наясно с всичко.



Редактирано от -Randi- на 06.10.10 14:15.



Тема Re: Майчинство в ЕСнови [re: -Randi-]  
Автор tswete (Алекс на 5 г.)
Публикувано06.10.10 16:58



да добавя само, че след като си се осигурявала в държава от ЕС (в случая Бг), Немската осигурителна институция е длъжна да зачете осигурителните периоди за майчинство, все едно са натрупани в Германия. За целта трябва да се снабдиш с формуляр от Бг НОИ, че си осигурявана за майчинство, както и кога и за какъв период. От там нататък, ако с така зачетения осигурителен стаж отговаряш на изискванията за получаване на осигурителни плащания за майчинство от Немската осигурителна институция, ще получаваш майчинство като осигурена, а не като неработила в Германия, за каквато помощ ни пише Ранди. Не знам дали от Германия може да се изиска този формуляр от Бг НОИ, за да не се разкарваш до Бг. По принцип има електронен обмен на данни между осигурителните институции, въведен от тази година. Но има някои проблеми с прилагането му, както и не е сигурно, че германците ще обърнат внимание на искане от източно европейски член на ЕС. НО, пак повтарям, ако, както си се осигурявала повече от 12 м. за майчинство и според немското законодателство би имала право, ако си се осигурявала в Германия, тогава ще имаш право на обезщетения (не само помощи) от осигурителния орган. Имай предвид обаче, че според Бг законодателство такова, каквото е положението ти в момента, не ти дава право на обезщетения за майчинство, тъй като към момента на настъпване на 45-тия ден преди предполагаемия термин, а после при раждането и отглеждането на детето, не работиш. Принципът на осигурителното право е да плаща осигурителни обезщетения, които да заместват трудов доход. Когато не работиш и забременееш и родиш, нямаш право на обезщетения, защото не си загубила трудово възнагрждение поради бременността и раждането. Ако отговаряш на социалните условия, имаш право на социални помощи.
Надявам се съм била достатъчно ясна.
Виж какво изисква немското осигурително законодателство за получаване на осигурителни обезщетения при майчинство.



Тема Мерси :)))))нови [re: tswete]  
Автор eodLove (непознат)
Публикувано06.10.10 22:17



Много благодаря и на тричките!

Ще се поразходя и поразровя тук и обезателно ще пиша какво е станало





Тема Re: Майчинство в ЕСнови [re: eodLove]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано07.10.10 20:15



Здравей еодЛав,

и аз съм в Германия, но дъщеря ми е родена през 2003.
Спомням си че баща й искаше ЕГН на детето (той живее в България). А в България всичко става с ЕГН.

Докато намерих време да ходя в гражданското в България минаха 3 години без 1-2 месеца.

Тогава служителката ми каза, че ако беше минал 3тия рожден ден на детето, щеше да получи българско гражданство по друг ред, който е по- труден.

Не че тогава беше много лесно, искаха апостил от сенатора на града, в който е родено детето. В немското посолство в София няма как да издадат апостил, става само в рождения град на детето.

Успех
Поздрави.


by himbeer

Тема Re: Майчинство в ЕСнови [re: himbeer]  
Автор eodLove (непознат)
Публикувано11.10.10 19:19



Ух, няма да е лесно май...
Има ли го още това, че като стане на 18 трябва да си избере едното от двете гражданства (американско или българско..)?



Ти къде си в Германия?



Тема Re: Майчинство в ЕСнови [re: eodLove]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано11.10.10 23:43



В северна Германия съм.

Кога го е имало това за " като стане на 18 трябва да си избере едното от двете гражданства " ?



Би ли ми цитирала, та дори и стар закон? Или ще си разказваме притчи


Ако единият родител е американец, а другия българин, детето може да има и 2те гражданства (по произход).

Ако не знаеш: Децата вече не се вписват в паспортите на родителите си, а имат самостоятелни свои => имат паспорти преди навършване на 16 години, в които пише националността.


Детето на едно приятелско семейство е с 3 паспорта- български, американски и немски. Майка- българка, баща - немец, родено в САЩ. И ползва и 3те паспорта, зависи до къде лети.


by himbeer

Тема Re: Майчинство в ЕСнови [re: himbeer]  
Автор tswete (Алекс на 5 г.)
Публикувано12.10.10 10:47



Хич не му завиждайте на това дете, с три гражданства... Да не тръгнеш да се жениш за него...





Тема Re: Майчинство в ЕСнови [re: tswete]  
Автор surflineМодератор (СтихияБалканска)
Публикувано12.10.10 12:17



Ужас.





Тема Re: Майчинство в ЕСнови [re: tswete]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано12.10.10 20:46



Да, за да се грижиш за 2 паспорта на 1 континент е труднор а за 3 е още по-трудно, особено когато човек започне да работи и няма толкова време, а през ваканциите е евентуално в съвсем различна държава.

Така че тези документи отпадат по естествен път.


by himbeer

Редактирано от himbeer на 12.10.10 20:47.



Тема Майчинство в ЕСнови [re: eodLove]  
Автор rewe ()
Публикувано14.10.10 11:16



Здравеите всички!

И аз живея в немско и понеже чакаме и ние всеки момент бебе сьм прясно информирана. Отделно един колега италианец наблюдавах и мога да потвьрдя инфото на цвете. Виж http://www.elterngeld.net/

Имаш право на 65% от нетния си доход които си имала през последните 12 месеца. (Важи и за доходи от БГ)
Ако не си работила 3 мес. например се взима средното аритметично за тези 12 месеци.

Сега тук става интересно-
вземат се обаче тези месеци в които даже и един ден доходите ти не са били намалени по причина свьрзана с бременността- Mutterschutz, заболяване или каквото и да било.
Mutterschutz е когато имаш трудов договор и представиш бележка за предварително изч. термин, 6 седмици преди него работодателя няма право да ти дава работа. Плаща ти се 100 % от нетото ти (13 евро на ден от Здр. каса, разликата от работодателя.) НО НЕ СА ДОХОДИ ОТ РАБОТА.

Накьде бия- ако искаш при изчислението да ти отпаднат тези "празни" месеци
и така да имаш по голямо нето, намери си медицинско от БГ че си била неспособна да работиш примерно си поврьщала всеки 15 мин., световъртеж знам ли и аз...
Пример
Термин 06.01.2011- деиствително раждане
не си работила от 12.04.2010
Работа бг- 12.04.2008-12.04.2010

Нормален вариант
- средно аритм. от доходите нето 01.01.2010-31.12.2010

Вариант с медицинско че си била нетрудоспособна от 12.04.2010 (поради бременността ili маичинство с др. дете )
- средно аритм. от доходите ти 28.02.09 - 31.03.2010

медицинското трябва дасе преведе от заклет преводач в ДЕ наи добре, но повече от 20 евро едвали струва. аз пращам на една гжа по пощата като има нещо

Tinka Kuhn
67659 Kaiserslautern
Ziegelscheuer Str. 3
0631/3703434
Винаги бързо и стриктно е работила и евтино може да се каже.

Отделно трябва да подадеte молбa
Kindergeld bei der Familienkasse vor Ort.

Радвам се да сьм помогнала, ако не отговарям изв. време, малката се е родила



...and may the force be with you!


Тема Желая ви всичко хубавонови [re: rewe]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано14.10.10 16:40



Погледнах инфото, не съм гледала официалната информация,защото всичко ми изглежда постарому.

Но мисля че тя каза, че е забременяла в Германия и никога не е работила там.

т.е. тя никога не е била бременна на работа, за да ползва мутершутц от работа.

Но мисля че поне ще може да получава някакъв минимум. Имаше някакви еднократни пари, май бяха от здравната каса, но във всяка клиника ще могат да й кажат. А в гражданското (там където се изважда акта за раждане) ще й дадат и всички останали документи.

Аз спрях да работя много рано, защото наистина бях много зле, със световъртеж, повръщане и т.н. и ми бяха дали някакви капки защото ми беше ниско кръвното. И така бях до края, до тогава хората, които ме познават не бяха виждали подобно нещо, на някой да му е зле толкова дълго време



И знам, че не е толкова лесно да си под шутц преди 6тия месец.


by himbeer

Тема Re: Майчинство в ЕСнови [re: rewe]  
Автор Pebles_84 (непознат )
Публикувано21.05.11 17:10



Здравейте на всички. Това е единственият форум ,който успях да намеря за тази тема и с компетентни и точни отговори . Надявам се да успеете да ми помогнете. Моят проблем е следният– приятелят ми вече 1г и половина е в Германия.Работи с Gewerbe(не е на договор) и все още се осигурява здравно в БГи не плаща никакви осигуровки в Германия. Аз съм от половин година при него и съм бременна и не съм работила тук. Мислим до един месец да сключим брак и той да започне да се осигурява здравно. За сега се преглеждам с ЕЗК но искам да си узаконим нещата.Въпросът ми е достатъчно ли е това зада имам право на майчински ,ако не какво се изисква от нас да направим в този случай



Тема Re: Майчинство в ЕСнови [re: Pebles_84]  
Автор tswete (Алекс на 5 г.)
Публикувано21.05.11 17:18



Не можеш да търсиш компетентен отговор от български юристи за немското законодателство. Отиди с документите си от Бг за осигурителния си стаж за майчинство в немската социална служба. Трябва да имаш легален статут там също. От българското НОИ можеш да получиш формуляри за осигурителния си стаж, ако в България си натрупала такъв. Иначе знам, че ако имаш законен статут, в Германия имаш право на някакви пари за отглеждане на дете, дори и да нямаш никакъв стаж. Но с тази оскъдна информация и тук няма как да получиш пълен отговор. Събери си документите и отиди в тяхната служба.



Тема Re: Майчинство в ЕСнови [re: tswete]  
Автор Pebles_84 (непознат )
Публикувано21.05.11 17:28



Мерси за бързия отговор.Доколкото разбрах има момичета в Германия, които предполагам вече са родили там и са се сблъскали с немските изисквания. Искрено се надявам да ми помогнат.



Тема Re: Майчинство в ЕСнови [re: Pebles_84]  
Автор Pebles_84 (непознат )
Публикувано21.05.11 17:30



Може да прозвучи глупаво за което предварително се извинявам,но незнам дори в коя институция да отида да попитам.



Тема Re: Майчинство в ЕСнови [re: Pebles_84]  
Автор -Randi- (многознайка)
Публикувано21.05.11 19:31



Не мога да намеря инфо в Нета колко трябва да ти е минимум престоя ти в Германия, за да полу4аваш минималното май4инство- обьрни се кьм центьр за Familienberatung, там би трябвало да се изясни твоята ситуация. Имаш право на детски при вси4ки положения, ако постоянният ти адрес е в Немско.





Тема Re: Майчинство в ЕСнови [re: -Randi-]  
Автор Pebles_84 (непознат )
Публикувано21.05.11 20:20



Много благодаря.Със сигурност ще питам и да регистрирана съм в Германия



Тема Re: Майчинство в ЕСнови [re: Pebles_84]  
Автор rewe ()
Публикувано25.05.11 22:01



Zdraveite!

Znachi ako dohodite ti prez poslednite 12 meseza predi razdaneto ne sa previshavali 300 €, imash pravo na:

1. Kindergeld (184 € za 1 dete ziveesto v domakinstvoto) No ti trjabva da podadesh slednia formular v Familienkasse po mestoziveene:

http://www.arbeitsagentur.de/nn_26666/zentraler-Content/Vordrucke/A09-Kindergeld/Publikation/Formulare-Kindergeld.html

purvia formular ot tozi link, nosi kopie ot akt a za razdane (viz dali trjabva drugo)

2. Elterngeld v razmer na 300€ (nai malko)
Antrag (Molba na nashenski) v mestnoto podrazdelenie na LBank
tursene: google.de-> antrag elterngeld + imeto na grada v koito ziveesh

http://www.elterngeld.com/elterngeld.php?bezeichnung=wo-beantragen

3. Ako si v Baden - Württemberg i dohodite vi sa po 1500 € na mesez ima i oste Erziehungsgeld, pak pri LBank

Stom rodish probvai se na Arbeitslosengeld II ( oste harz 4), pone ste te osigurjavat. sled kato muz ati e selbstaendig, ti njama da si osigurena kum nego taka che trjabva da izmislish nesto za teb i deteto, nai dobre se pishi bezrabotna?

Sledva...

...and may the force be with you!




Тема Re: Майчинство в ЕСнови [re: rewe]  
Автор tswete (Алекс на 5 г.)
Публикувано25.05.11 23:30



Ех, поне част от текста да беше на кирилица, например тази, която не съдържа немски думи и линкове. Информацията, която предоставяш ми е много интересна, но ми представлява огромна трудност да я разчета. Нали има Кредор?
Пишете на кирилица! Българи сме все пак, независимо къде живеем.



Тема кирилицанови [re: tswete]  
Автор rewe ()
Публикувано27.05.11 22:43



Да,
Отоговорих тук да помогна и на други които имат такЪв проблем, на които му е трудно да не чете.
Но както е обичаино в БГ като отделиш време да помогне беЗкористно на някого (вЪпреки, че ти самия нямаш такова) вместо едно благоаря ти се казва какво ое можело да направи по добре...типично, нали и доста нагло



като имам време пиша на кирилица, но ми се стори спешно (жената ме беше помолила на бележка настоичиво да и отговоря).
Бебето ми е на 7 месеца и като ревне и отивам и не се знае кога пак ще време.
Има много немски думи понеже предполагам, че тя не говори добре езика и трудно ще се ориентира кое как се казва, а документите са многооооо...

...and may the force be with you!


Тема Re: кирилицанови [re: rewe]  
Автор tswete (Алекс на 5 г.)
Публикувано28.05.11 10:58



Все пак, не си единствената, която помага безкористно. Аз от това си изкарвам хляба и тук винаги съм отговаряла на подобни професионални въпроси, без каквото и да било насреща. Но, за разлика от теб, заставам с името си зад това, което съм написала. Не споделям само опит, а и знания. Така че, точно на мен да ми казваш, че ти споделяш безкористно???
Но, независимо безкористно или каквото и да било, като мразиш толкоз България, защо въобще си губиш времето да ни обръщаш внимание на нас - българите. Всички интелигентни европейци държат на националния си език, азбука и самосъзнание. Били те немци, французи, испанци, италианци... Аз също уважавам и ценя българския език и азбука. И се надявам всеки българин да го прави. Това, че сте емигранти, не ви прави по-малко българи от нас, които сме в България, нито повече пострадали от България или повече изстрадали. Направили сте своя избор и не живеете в България, поне не я плюйте, а я уважавайте. Както правят всички европейци за родината си!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.