Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:30 01.05.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Проблем с Вчера, Днес и Утре!!!нови  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано21.09.10 20:16



Мами помагайте. Имам следният проблем с дечко - немога да й обесня какво е вчера, днес и утре. Опитвам всячески да разказвам какво означават дните, кое е преди и след, но тя не разбира (или аз не обеснявам като хората). Сега се връщаме от логопедката и тя е забелязала, че Ния неможе да определи кое е преди и след, в смисъл - има ред от 5 кокошки, посочва коя е в средата, но неможе да определи кои кокошки са преди и кои след тази в средата. Проблема идва според мен от това, че тя се оформя левичарка и за нея посоките са объркани. Много често я хващам, че пише името си наобратно (арабската), но пък от друга страна познава много добре дясно-ляво. Незнам как да й помогна (науча), явно в градината не ги учат тези неща (или тя е отсъствала в този урок). Дайте по едно рамо, моля

Hot stuff

Тема Re: Проблем с Вчера, Днес и Утре!!!нови [re: jana]  
Автор mishellinna (MISix)
Публикувано21.09.10 21:42



Яни, не съм се сблъсквала с подобен проблем - Дани ги бърка, но е малък все още, но си мисля дали не е по-добре да започнеш поетапно само с едното - примерно да ти казва кога е утре, без да намесвате вчера и днес - за определен период от време. Като свикне, да включите и вчера. На моя приятелка детенцето също си пишеше името наобратно, четеше наобратно - примерно бл.93 за него беше бл.39, но постепенно с възрастта го израсна самичък! Дано скоро се справи!





Тема Re: Проблем с Вчера, Днес и Утре!!!нови [re: jana]  
Автор galia71 (ветеран)
Публикувано22.09.10 08:09



Борис още не може да оправи вчера и днес, но не се притеснявам. Мисля, че всичко ще си дойде на мястото. Винаги го поправяме и обясняваме. Пишеше огледнално букви и цифри. Не съм го приемала като проблем. А това за пред и след мисля, че по-големи ги учат е както е Ния сега.



Тема Re: Проблем с Вчера, Днес и Утре!!!нови [re: galia71]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано22.09.10 09:04



За мен наистина не беше проблем преди логопедката да го повдигне на въпрос, аз мислех, че в детската изчистват този "проблем". Но на малката проблема й идва според мен именно от това, че тя още не е изцяло ориентирана откъм страни, в смисъл тя прави всичко важно с лявата ръка, но рита топка, протяга да вземе предмети с дясна ръка, още не е много осъзнато дали е левичарка или десничарка и оттам е проблема с това кое е първо и последно. Всячески се опитвам да обесня, дори мислех да рисувам дните на седмицата като някакви животни или човечета и да знае кой ден е днес и кога е вчера и утре .... ще опитвам, но ако някой има някакви идеи ще съм благодарна.


Определено ще й е трудно с ориентирането, дори с четенето и писането в училище ако не се оправи сега, не е голям проблем, просто ми се иска да го оправиме това в "зародиш"

Hot stuff

Тема Re: Проблем с Вчера, Днес и Утре!!! [re: jana]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано22.09.10 10:35



има доста деца с този проблем, включително и моите. Мисля че е нормално, някои деца просто зацепват по бавничко. Не познавам дърт да не прави разлика между преди и след. Не помня на колко точно години е Ния ама детето на една дружка е на 6 и още не може да се ориентира във времето. Моят Давид е на 5 и не мога да определя дали прави разлика между вчера, днес и утре защото не мога да разбера до каква степен разбира българския. Но и той си пише името отзад напред, а мисля, че е десничар.




Тема Re: Проблем с Вчера, Днес и Утре!!!нови [re: jana]  
Автор eodLove (непознат)
Публикувано23.09.10 22:26



Не знам колко е голямо детенцето, но ще ти кажа как се оправихме с малката ми сестричка (вече е на 8, проблема с дните беше като беше по-мъничка).

В общи линии знаеше само кога е "сега". Мъчиха се да й обяснат дните, датите (знаеше вече да брои) и т.н. , но бъркането се продължи. Накрая намерихме много просто обяснение - всичко преди да се събудиш е било вчера (нещата са станали вече, минало е). Утре е всичко, което ще стане след като си легнеш днес и станеш сутринта - това са всички неща, които още не са станали


За "преди" и "след" - картинките, които й показват ясни ли са? Разбира ли се посоката на движение или се предполага, че реда върви от ляво на дясно? Пробвай сама да си направиш теста с много семпли картинки, като ясно нарисуваш посоката на движение (може и да обясниш - слагаш едно дръвче в картинката и казваш на дребосъчето, че животните вървят към него).

Като написах, че малката можеше да брои.. броеше до 10 и обратно, с леки опити за 11 - 12 - 13 и така докато се обърка.. Но в общи линии всичко по-голямо от 10, за което не се сещаше, беше "над-стотин"

Не се притеснявай и не гледай на това като проблем. Децата НЯМАТ реална представа за времето като са по-малки, не мисля, че има повод да се шашкаш Някои научават по-бързо, други по-бавно, но в крайна сметка всички се оправят

Успех!



Тема Re: Проблем с Вчера, Днес и Утре!!!нови [re: jana]  
Автор pepel (gossip girl)
Публикувано23.09.10 23:39



Не се притеснявай! И Максим беше така...Докато не го подхвана логопедката.Така че-на прав път си!
И това дали е левичарка или деснячка не е проблем...За Максим /както и за други деца / определението беше Хиперактивен...
Не се плаши! Няма нищо страшно и ненормално в Ния...Всички го минават този период,просто си по-отговорна мама и си се обърнала навреме към логопед!


Целувам те и не се притеснявай!
А и на децата им харесва при логопеда-забавни занимания с чудни резултати.
По този случай Максим и тази година ще ходи по веднъж в седмицата на логопед!




Тема Re: Проблем с Вчера, Днес и Утре!!!нови [re: eodLove]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано24.09.10 08:58



Благодаря ти, ще пробвам с това преди и след събуждане, не се бях сетила за този вариянт

Малката е на 5 и половина. Брои до 10-20 (с 1-2 грешки), посоките ги бърка именно защото е левичарка и всичко й върви наопаки

Hot stuff

Тема Re: Проблем с Вчера, Днес и Утре!!!нови [re: jana]  
Автор нeмиpницa (мама на двама)
Публикувано24.09.10 09:00



Стефан бърка все още "вчера" и "утре", всеки път хваща молив с различна ръка /за разлика от Ники, който копира брат си нон-стоп, но с дясната си хвана молив от раз правилно/ и не знае дните от седмицата на български. Не виждам нищо ненормално, половината му група в ДГ все още не могат да се ориентират.





Тема Re: Проблем с Вчера, Днес и Утре!!!нови [re: pepel]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано24.09.10 09:05



Ооо да, определено там й е най-забавно, аз още ваканцията като се чух с логопедката й казах, че има, няма нужда Ния ще ходи защото тя я учи да пише, буквите, стихотворения .... изобщо много повече занимания индивидуални от тези в детската и определено на Ния й е голям кеф тези часове с нея. Тя ми каза, че не е проблем тов ас Ния, просто е хубаво д аго оправим сега, за да й е по-лесно после в училище



Hot stuff


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.