Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:38 01.07.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Тема Чудя се нещо.....  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано29.08.10 23:36



Чета по различни книги и статии за възпитанието на деца, че децата трябва да се обичат безусловно, да им показваме постоянно любовта си, да им показваме, че ги обичаме не само когато са добри и се гордеем с тях, а и когато ни разочароват. За безусловната любов е ясно - обичаме ги! Но се затруднявам с частта, в която трябва да покажа на детето си, че го обичам, въпреки че в момента ми лази по нервите. Не намирам отговор в книгите как точно на практика да стане това. Как да покажа на малкото съкровище, че го обичам, когато току що е разляло пълна купичка с грах на дивана? Как да й покажа, че ще я обичам без значение какво прави, когато се инати и не ще да си обуе обувките? И когато всъщност изобщо не ми е до показване на любов, а ми иде да...... се заключа в някой тъмен килер поне за една седмица

? Какво означава на практика да накараш тригодишно дете да вярва, че е обичано дори когато се е държало зле? Дали само говоренето и повтарянето на "Обичам те" е достатъчно? Какви са знаците на тялото, безгласното ни поведение, което ще убеди децата ни, че ние ще сме винаги до тях? Е, какво мислите ?



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: _dexter_]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано29.08.10 23:47



много книги четеш и съвсем ще се побъркаш


Да ти кажа и на мен не ми удава да показвам любов, но съм видяла че е възможно. Датчаните го могат и им се удивявам на педагогическите способности. Всъщност и американците го могат. Аз не мога и не мога. Емоционална и избухлива натура съм и не мога да си контролирам емоциите и още по малко да си крия яда. Ама тия тук наистина като говорят на децата си го правят с разбиране, уважение и любов. Остави друго ами всичко им изглежда естествено. Според мен си е някакъв вроден талант и майсторлък защото го наблюдавам и в детската градина, в отношението на педагозите към децата. ВЪпреки че не са техни деца им говорят с любов (и изобщо не се налага да им казват, че ги обичат, просто с поведението си го показват). Говорят с внимание, загриженост.... бе не мога да го обясня ама съм видяла че може. Сигурно затова и децата им са толкова спокойни и послушни. Пълна мистерия ми е, явно си е до природа, не виждам др обяснение, понеже с усилиля определено не става. Дори да се насиля да се усмихвам изкуствено ама толкова ми личи че е изкуствено, че си ставам смешна сама на себе си. Абе мани, зле е положението.




Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: NikiFin]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано29.08.10 23:56



Чета, щото ми е интересно

. Но и на мен ми е пълна мистерия как може човек никога да не се ядоса на детето си..... Струва ми се напълно нереално. Дали има начин хем да си нормален човек, който се ядосва, хем пак да показваш любов на детето си? Ники, гледай по-внимателно другия път и докладвай !



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: _dexter_]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано30.08.10 09:10



ООоо напротив, ядосвам се, беснея и в момент на ярост не ми е до никаква любов

. Няколко пъти Ния като й се карам плачейки ме пита дали я обичам още и стотици пъти съм й казвала, че това че я пляскам, крещя и прочие не означава, че съм спряла да я обичам. Тя вече е наясно с този факт и аз спокойно си крещя

Hot stuff

Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: jana]  
Автор galia71 (ветеран)
Публикувано30.08.10 09:48



"спокойно си крещя"

Явно както казва НИкиФин става, но нашият балкански темперамент не го позволява. Последното нещо, което си мисля когато са ме вбесили е да се чудя как да им покажа, че ги обичам.

Единствено мога понякога да си наложа да не се ядосвам, но пак им се карам или им обяснявам, или ги наказвам



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: _dexter_]  
Автор flor4eee (старо куче)
Публикувано30.08.10 10:40



Не зная дали трябва конкретно в момента, в който детето е разляло купичката с грах на дивана, да му се покаже, че го обичаш. Нереалистично ми се вижда то да прави бели ти да му се лигавиш насреща и да му говориш колко много го обичаш. По-скоро става въпрос за цялостно поведение, за да разбере това, която Яна казва - че дори и мама да беснее, да вика, да се кара, че и да пошляпва, тя пак го обича. Сега... допускам, че ако си пребиеш детето за една разлята купичка грах или му вдигнеш луд скандал като нищо би си помислило, че не го обичаш (Декс, сори, нямам конкретно теб предвид, просто пиша във второ лице). Лично на мен не ми прикипява (в повечето случаи) чак толкова от толкова малки неща, а ако се усетя, че съм реагирала остро като се успокоя се извинявам и му казвам, че го обичам.
Нещо друго ми направи впечатление на мен преди няколко месеца и даже си мислех да пиша тук по тоя въпрос.. Бяхме на гости на приятелка, нейното дете беше тогава на възрастта на Тоби сега, малко над 3. Не знам каква беля направи детето или просто беше непослушно, но го пратиха наказано в стаята му и му казаха като се успокои и реши да е послушен да се върне при нас (до тук добре). Като се върна детенцето, майка му му каза: Сега вечете обичам?!?!?! А детето отговори: Знам, ти непослушни деца не обичаш... Ето това вече ми се вижда кофти... Честно, направо се втрещих, но реших, че не ми е работа да се меся.
Мисля, че по-скоро това се има предвид в книгите когато се говори за безусловна любов, да не се поставя любовта към детето като условие на това то да се държи добре, да е послушно, да е отличен ученик и пр.



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: flor4eee]  
Автор galia71 (ветеран)
Публикувано30.08.10 10:47



много хубаво и точно според мен си го казала. Майчината любов не бива да е разменна монета във възпитанието на детето



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: NikiFin]  
Автор veceлyшka ()
Публикувано30.08.10 11:06



Вярно е, и французите са така, няма нерви и гневни викове, всичко се обяснява спокойно. Но после, в пубертета, а и по-рано, децата им се качват на главите, ама буквално. Отговарят, крещят, правят каквото искат. И родителите нямат никакъв контрол над децата си и се обръщат към психолози и пр.
Така че както винаги истината е по средата, трябва да се намери някакъв баланс във възпитанието.



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: flor4eee]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано30.08.10 12:01



И за мен е недопустимо да кажеш на детето си, че не го обичаш, още пък по-малко допустимо е да му кажеш, че не го обичаш задето е разляло манджата

. Чувала съм подобни изречения от майки, но не особено често и не от много добри познати . Свекър ми си позволи един-два пъти да го каже, беше смъмрен от цялата фамилия и вече внимава какво говори :))).
Както казах вече, мислила съм по въпроса и измислих следното: можем да покажем на детето, че го обичаме (освен да му го казваме) ако му обръщаме достатъчно внимание, ако го слушаме когато говори (предполагам е приложимо за след някаква определена възраст), обръщаме внимание на историите ми, дори да са налудничави (ох, и за това имам въпроси, но може би друг път....), ако не го наказваме за белите с мълчание, сръдни и прененбрежение (както напр. е бил наказван мъж ми и още се потриса от това...), като му обясняваме какво поведение толерираме и защо, като не го унижаваме (особено на публични места - онзи ден в един магазин една майка нарече дъщеря си, към 7-8 годишна "кукумицин", а в магазина имаше доста хора ). Дори и като му определяме правила и държим да ги спазва - надявам се това да е начинът да не ни се качат на главата в пубертета .
По-конкретен повод за размишленията ми беше коментарът на мъжа ми - Караш й се, после я гушкаш! Наистина не знам как да постъпвам като съм се развикала - Яна се разплаква и се вкопчва в мен да я гушкам, после ми вика - Мамо, не искам да ми крещиш . Виждам я, че е разстроена и я гушкам. Понякога, ако съм много ядосана, отказвам и тогава става голяма драма . А понякога, гледам да е по-често напоследък, спирам да викам, обяснявам какво трябва да се свърши и чак тогава е ред на гушкането (ако не е забравила междувременно:)). Това последното ми прилича като на условна обич, но пък от къде да знам със сигурност.......



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: _dexter_]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано30.08.10 12:09



И още нещо се сетих - да не го обиждаш с разни епитети когато е било непослушно или се е държало лоша - просто се потрисам от майки и бащи, които наричат децата си "тъпчо", "идиот", "грозник" и др. подобни

.



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: _dexter_]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано30.08.10 12:23



Аз няколко пъти в момент на ярост съм й казвала на Ния "пикла" .... просто ми се изплъзва в моменти, но никога пред други хора или деца



Hot stuff

Редактирано от jana на 30.08.10 12:29.



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: _dexter_]  
Автор incendio (Пиле Шарено)
Публикувано30.08.10 12:34



това с обидите ме потриса максимално...
на площадката зад нашия блок е нещо ужасно... как могат тия майки така да си наричат децата... особено има едно момченце, Виктор (цялото каре го познава по име, защото майка му не спира да крещи по него) то небеше, "абе идиот", " ти тъпанар ли си", "говедо такова" и т.нт.... е това ме изумява всеки път... въпросния Виктор е 5-6 годишен и има малко братче... "майката" търчи след малкото и врещи след голямото си дете... е честно, не мога да си представя, че мога така да викна на Лора, ако ще да е съборила квартала на главата си, или пък не купичката, ами цялата тенджера с грах да е изсипала на дивана...
за различните видове наказания съм много ЗА, вкл. и пошляпване, когато се налага, но с епитети и прилагателни не мога да си представя, че ще си наричам детето...



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: veceлyшka]  
Автор incendio (Пиле Шарено)
Публикувано30.08.10 12:37



мдам... и португалците са така, но нямат проблеми с пуберите - даже напротив... може би е генетично, или зависи от околната среда... не знам, но там и децата и родителите са ултра спокойни...


и веднага си личат източноевропейците с деца - само те крещят след децата си по улиците...



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: _dexter_]  
Автор galia71 (ветеран)
Публикувано30.08.10 12:41



това, което описваш, ми го и описваше бивша колежка с дъщаря си. Тя е на 6,5, но ситуациите са винаги такива. Даже колкото по-голяма става все по-тежки стават тези драми. Колежката се чудеше вече какво да прави.

На мен сърцето ми се е късало понякога, но съм ги оставяла да си реват. имало е изключения, но в много редки случаи





Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: incendio]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано30.08.10 13:04



Абе вчера гледах някакъв филм по ТВ и се зазяпах именно защото майката плесна на обществено място шамар на детето си и още на следващият ден социалните бяха у тях, услужливи граждани алармирали веднага, че детето е малтретирано

, а тук по софийските улици само където родители не разтрелват хлапетата

Hot stuff

Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: _dexter_]  
Автор flor4eee (старо куче)
Публикувано30.08.10 13:15



Декс, за какви неща се караш на Яна (вярвай ми, точно теб не мога да си те представя да викаш и крещиш, в моите представи си изключително спокоен и уравновесен човек)?
Не зная дали е правилно да я гушкаш след като се й се накарала, аз бих щом тя го иска. Тоби реагира по обратния начин - не ще да го пипам като е сърдит.
Иначе това с обидите ме потриса и мен...



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: jana]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано30.08.10 13:16



Според мен това пък е прекалено, но може да го отдадем на художествената измислица във филма





Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: _dexter_]  
Автор tani4ka (mama na dvama)
Публикувано30.08.10 13:25



Ооо, няма нормален човек, който да не се ядоса на детето си. Всички знаем колко способни са малките човечета да те извадят от равновесие.


Карам се, когато наистина заслужават - ако НАРОЧНО направят беля. В останалите случаи аз лично не крещя, не викам и не заплашвам. От повишаване на тон няма ефект, само обстановката се нажежава.
Иначе непрекъснато гушкам и целувам децата си и им казвам всеки ден по 20 пъти, че ги обичам - това без съмнение правят всички родители.
Моите деца знаят и което е по-важно - усещат, че ги обичам.




Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: flor4eee]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано30.08.10 13:27



За какви, за какви - зависи в какво настроение ме е хванала

. Напр. като не е много гладна, храненето ни се проточва по цял час - седи си и държи храната в бузата, а това ме побърква. Питам я - ще ядеш ли - да, ще ям! Ама не яде! И аз викам, тя идва да сяда в мен да я гушкам. Отделно като ядем, става, сяда, скача по дивана, обикаля, кълчоти се - ей, няма начин да седне на едно място и да се наяде като хората. И аз пак викам . Казвам й нещо да свърши, да се облече, да прибере - казвам по няколко пъти - ефект нулев! И аз пак кряскам - да видиш как веднага ме чува !
Напоследък ми е доста къс фитила, най-вече защото (според мен де!) комуникацията ни става много интензивна, Яна не спира да дърдори, да ме пита разни неща, да иска нещо. А аз не мога да отговоря адекватно на всяко безсмислено питане и се нервирам. Вярвай ми - в девет вечерта искам поне за една минута да настане тишина, да не чувам "мамо това, мамо, онова...". Ама няма почивка, това дете и на сън дърдори .
За купичката с грах онзи ден - невероятно, но успях да не се развикам. Даже ми стана смешно, щото тя явно очакваше буря и се сви една такава виновна.... Кой знае какво си е помислила :)))! Наложи се сама да избърше със салфетка каквото имаше по пода, толкова наказане й стигаше :).
Но пък още не съм побеснявала както Яна го описва, чак да ми причернява от яд. Не се учудвам, да не ми дойде скоро до главата, че всеки пък като се учудя за нещо и ми се случва



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: _dexter_]  
Автор asinka (консултант)
Публикувано30.08.10 13:38



Ами най-лесния начин е...ти сама си го казала, да не унижаваш детето и да не отъждествяваш него с постъпките му. Примерно детето е разляло купичка грах-това не е правилно, лошо е и т.н. Поведението му в този момент не ти харесва, а не самото дете. И не самото дете е лошо, а конкретната постъпка. Много се старая да внимавам и никога да не казвам, че самото дете ме дразни, или че самото то е...еди какво си. Старая се да казвам, че съм изненадана как такова добро дете като нея (която и да е от двете) може да постъпи така лошо

. Хем погалваш детските уши хем си правиш забележката. Сега да не си помислите, че не избухвам и не казвам и аз някоя глупост като много ми падне пердето . И ми се е случвало да избухна и да наговоря куп глупости и за по-малко от купичка грах, когато става дума за поредица от случки в един и същи ден....
Сега вече правя и друго, но моите са по-големи, обяснявам за хората, че не са делят на добри и лоши, а постъпват добре или зле в конкретна ситуация. Че тази ситуация не ги прави нито добри нито лоши и т.н.



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: tani4ka]  
Автор asinka (консултант)
Публикувано30.08.10 13:41



оооооо има много родители все още, които целуват децата си само докато спят....сигурно си чувала тази методика на възпитание, че дете се целува само докато спи





Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: _dexter_]  
Автор incendio (Пиле Шарено)
Публикувано30.08.10 13:44



декс, не е художествена измислица... поне в някои държави не е...
у нас със сигурност





Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: _dexter_]  
Автор asinka (консултант)
Публикувано30.08.10 13:44



още е малка

. Елена винаги ми е била много послушна....напоследък ме чува само ако се разкрещя и яхна метлата и ми причернява за такива дребни неща понякога.....Хубавото е, че обстоятелставата се подреждат така, че следва спокоен период та не си крещим практически непрекъснато.



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: asinka]  
Автор incendio (Пиле Шарено)
Публикувано30.08.10 13:52



съгласна съм с Ася... и аз когато коментирам някоя влудяваща постъпка винаги питам Лора как може такова добро дете като нея да прави такива лоши неща (бели)... ефекта определено е добър... следват обяснения какво правят и не правят добрите деца и т.нт...



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: incendio]  
Автор flor4eee (старо куче)
Публикувано30.08.10 14:01



И аз действам така, и при Тоби има ефект. Даже се впечатлява приятелчето му от блока като не слуша майка си и обяснява как Адриан е "мало", което буквално значи лош... аз се опитвам да му обясня, че Адриан не е лош, просто е непослушен и така. Изобщо много внимавам да не определям никой като лош, най-малкото собственото си дете.
Четох наскоро Додсън, там пишеше, че между 3 и 4 г. децата в общи линии са послушни, опитвам се да угодят на родителити се, радват, се когата всички са доволни и пр. След 4 нещата се променяли...



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: asinka]  
Автор flor4eee (старо куче)
Публикувано30.08.10 14:06



И със сигурност много (не визирам никой тук), които НЕ казват на децата си, че ги обичат.
Аз самата, признавам, едва ли не трябваше да си го поставя за задача, много време просто не ми идваше от вътре. Самата аз не съм възпитана по такъв начин, никога не съм го чувала от родителите си. Мъжа ми също, точно оня ден си говорихме по тоя въпрос и тъй вика знаеш ли, че в Холандия на децата не се казва "Обичам те", казва се нещо, което буквално означава "мил си ми" или нещо подобно, дори по филмите така го превеждат.
А американците с тяхното замотано "love you" в края на всяко изречение ме дразнят доста.



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: flor4eee]  
Автор incendio (Пиле Шарено)
Публикувано30.08.10 14:22



хм... определено мога да споря с додсън... да дойде да види моето дете колко се опитва да ми $угоди$ и колко $слуша$





Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: incendio]  
Автор flor4eee (старо куче)
Публикувано30.08.10 14:34



Тоби пък се кротна и то преди да стане на 3... определено се забелязва желание да е послушен, сам стигна до извода, че като е непослушен, мама се кара и накрая и двамата сме сърдити, а като се държи добре, всички сме доволни. Понякога като го похваля как добре се държи и колко съм доволна, той нарежда, че и Тобиас, и папа, и баба, и дядо... са доволни


Дано се задържи така повечко време, не само докато стане на 4.
Иначе то е ясно, че чак такова общо правило няма как да важи.



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: _dexter_]  
Автор flor4eee (старо куче)
Публикувано30.08.10 14:43



О, напълно те разбирам.
Тоби като цяло няма проблем с яденето, винаги е имал апетит. Понякога се случва да се лигави, тогава просто питам ще яде ли още и ако не, прибирам чинията. Колкото ял - ял. Толкоз.
Мен ме побърква когато се прави, че не ме чува, все едно ме няма... Горе-долу му хванах цаката, в такива моменти обикновено е много "зает" с нещо друго, с някоя количка в повечето случаи. Като кажа, че ако не направи каквото искам, ще прибера количката или като го помоля да ми даде количката, да видиш как слуша.
Побърква ме и сутрешното и вечерно преобличане. Сега като не е на ясла сутрин не е зор, обаче вечер... като ми заяви в 11,30 вечерта, че не е изморен и че сега няма да спи, ами утре

, откачам... Някой път така избеснявам вечер докато се оправим за сън, че ме е страх да не го нашамаря... Като се усетя в такова състояние просто си излизам от стаята и му казвам да ме извика като реши да слуша. Обикновено отивам да изпуша една цигара, ако не е ме е привикал междувременно, като се върна питам дали ще слуша и така...
От сега обаче изпадам едва ли не в паника как ще е септември като тръгне на училище. Ще се налага да ставаме доста по-рано, ще трябва да го оставям и после да гоня трамвай за работа... не знам.



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: _dexter_]  
Автор tswete (Алекс на 5 г.)
Публикувано30.08.10 14:43



Аз като наказвам, наказвам - не се гушкам после, не се смея, не правя физиономии. Напротив, въобще не обръщам внимание. Вече много рядко ми се налага да го пошляпвам Алекс. Голям е и някак от приказки и наказания разбира, не се налага да го шляпам често, камо ли на публично място. Споделих преди време, че като се загуби в Морската градина във Варна, преди малко повече от месец, като се появи и му ударих един много сериозен и звучен шамар. Бях си изкарала душата, в главата ми бяха ужасии как са го вкарали в кола от близкия път и вече го изнасят от Бг. Въпреки това абсолютно с разум го ударих силно, звучно, някак защото децата не се шашкат толкова много, не осъзнават притесненията ни (защото и по-малко знаят за евентуалните опасности от нас), прецених, че трябва да реагирам веднага и абсолютно крайно, различно от нормалните разговори и наказания. Просто така го усетих. Видях, че няколко родители се надигнаха от масите си, всички се обърнаха да ни гледат. И досега ми се плаче като се сетя. Много ми беше мъчно за него и докато му се карах после и докато го удрях. Не го прегръщах, че съм го намерила, въпреки че най-вече чувствах огромна радост и облекчение, че се е намерил. Просто исках веднъж завинаги да стане ясно, че не може ей така за секунди да решиш да отидеш някъде, без да си казал поне къде (пък ако ще и да акаш 20-30 мин.) и това исках да го запомни завинаги или поне за по-дълго.
Иначе за обичта, вие говорите само когато сте ядосани как показвате обичта си. А това са кратки периоди, после винаги се оправят нещата. А какво ще кажете за хората, роднини, които показват обичта си като купуват всичко, което детето поиска, угаждат на всеки каприз, на всеки мерак? Такива са обикновено баби, дядовци, разведения татко и т.н. Тогава е много по-трудно. Ние с таткото на Алекс сме взели решение да не му купуваме всичко, което поиска, види в реклама, у дете и т.н. Въобще сме се разбрали да не купуваме играчки без специален повод - рожден, имен ден, някакво специално послушание, да е помагал в къщи, да е постигнал нещо. Е, скоро трябваше да обяснявам, че аз го обичам и без да му угаждам на всеки мерак, за разлика от свекъра и свекърва ми. Че обичта не е в това какво си му купил, че да му предоставиш удоволствие не е единиственото занимание на родителя, че животът не е само удоволствия, а преди всичко ограничения и че се налага родителите да поставят ограничения, които му се струват много сурови. Но то пак е защото го обичат и защото искат да стане свестен човек, който знае границите на възможното, на необходимото. Как да му обясня, че ми е най-лесно да извадя 5 лв. и да купя първия боклук, който е поискал в парка, че ми е по-лесно да му дам да яде в леглото, да гледа тв колкото поиска. Обаче не го правя. Е как да му обясниш, че правиш това, защото го обичаш??? При условие, че му е най-хубаво със свекъра и свекърва ми, те му угаждат, купуват, не спазват ограниченията, които ние сме наложили и за които толкова пъти сме говорили с тях. Така ние сме лоши - майка му и баща му, другите му баба и дядо...
Аз мисля, че това е по-тежко и трудно да осъзнаване и справяне, отколкото наказанията. Освен ако не става дума за ексцесии децата знаят, че са заслужили наказание, а понякога даже си ги търсят...



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: tswete]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано30.08.10 15:19



Повдигнах точно този въпрос, защото не ми е ясно какво на практика означава да показваш на детето си, че го обичаш, без значение какво е поведението му. Докато не спомена, Цвете, не ми е хрумвало, че отказ да се купи някаква играчка или да не се позволи нещо може да се тълкува като липса на обич

. Това, което посочваш като пример, няма как да се осъзнае от 3-4-5 годишно дете, проблемът трябва да се реши от възрастните. Децата имат цял живот пред себе си да разберат, че не винаги материалните неща са от първостепенно значение. То доста възрастни не го разбират и приемат, какво остава за деца..... Аз напр. малко се дразня, че Яна понякога ме пита кога ще ходя на работа, та да я гледа баба й. Но това в никой случай няма да ме накара да я храня с шоколад или да я оставя да гледа филмчета, или да й угаждам на всяка прищявка. Правя каквото сметна за добре, обяснявам, че не съм баба й и правилата в къщи са други. Който разбрал - разбрал . В никой случай няма да се състезавам за обичта на детето си, като го оставям да ме манипулира по този начин. Като порастне, ще разбере.



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: _dexter_]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано30.08.10 15:38



Всъщност темата не би трябвало да е само за наказанията. Тук вече би трябвало да се имат пред вид по-големите деца, към които (ще) имаме някакви очаквания и изисквания. Напр. да е добър ученик, да се занимава усилено с математика (рисуване, пеене, физика, спорт и т.н. - в зависимост от предпочитанията на родителите :)), да се държи възпитано на публични места, да се подстригва по определен начин, да слуша или да не слуша определена музика. Списъкът може да се окаже дълъг, предполагам се сещате какво визирам - амбициите на родителите и наклонностите на децата. Дали ще сме разочаровани, ако детето ни не отговаря на някакви наши представи? И колко безусловна ще е любовта ни тогава?
Ако ви се вижда много теоретично и нереално (както на мен преди известно време), ще дам пример. Яна е доста отворено дете, не се срамува, говори без притеснение с непознати (почти с всички, ако са мъже може да се попритесни за 5 минути), обяснява, отоговаря на въпроси. Понякога ръси такива неща, от които мен ме хваща срам (напр. как като пораснела щяла да си роди бебе, да живее в Гърция и да събира боклуци по контейнерите.........................). Та докато бяхме на планината тя си пообщува с доста народ. Но на мен ми става неприятно от някои нейни приказки и на моменти си мислех, че бих предпочела да е мълчалива и да се държи по-скромно. Защото аз съм такава - по-затворена и т.н. Какво ще бъде напр. ако я мързи да учи, или харесва чалга и глупави сериали? То е ясно, че ще я обичам, но ще се дразня и не съм сигурна, че ще мога да го приема. Пък може и да мога

, в момента съм на мнение, че децата трябва да се приемат каквито са. Но една приятелка има сериозен проблем с това - не спира да повтаря, че детето й било глупаво като баща си. Последният хит от нея беше, че го учат, ако някой го пита какъв ще стане, да казва - адвокат, като мама !



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: veceлyшka]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано30.08.10 16:14



Дали детето ще вика на родителите си като порастне зависи от:
1. Родителите колко дразнещи и прости са
2. Колко смело е детето да се защитава, колко е емоционално и т.н.
Все неша, които не зависят от възпитанието




Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: NikiFin]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано30.08.10 16:28



Какво общо има точка едно?



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: jana]  
Автор bggal (Kpucu)
Публикувано30.08.10 16:50



Незнам дали си спомняте случката сьс сьседката ми, която щела да звьни на 911, защото Саша много плакала





Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: incendio]  
Автор bggal (Kpucu)
Публикувано30.08.10 16:55



Напьлно сьм сьгласна, и аз сьм супер нервна по принцип, но никога немога да крещя по Саша като ненормална или да я обиждам...





Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: bggal]  
Автор incendio (Пиле Шарено)
Публикувано30.08.10 17:05



едно време у нас е идвала милиция - съседите са ги викнали, защото сестра ми нон-стоп е врещяла и хорицата са помислили, че нещо я тормозят



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: _dexter_]  
Автор bggal (Kpucu)
Публикувано30.08.10 17:08



Хахаха, майка ми живее на няма и 5 минути с кола от вкьщи, всеки пьт като излезнем Саша започва да сочи с рьката и да казва "там, там" или "тук" накьдето иска да карам, следователно кьм кьщата на баба й...а няма 2 години и напьлно осьзнава какво прави майка ми за нея маи маи

или ако минем покрай блока в които живеят, защото сме били до някои магазин или нещо изпада почти винаги в див рев и иска да ходи на гости там...

Незнам как ще сме като порасне още малко...

Като се има впредвид, че и аз й се карам, но ...абе незнам по глезена е при баба й това е ясно, без да обяснявам аз как се карам и какво правя!



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: incendio]  
Автор bggal (Kpucu)
Публикувано30.08.10 17:11



Като се има впредвид, че те на моменти наистина доста врещят! Саша вчера имаше една фаза, така пищеше, че не е истина, а баща й се опитва да й говори

, но тя пищеше точно все едно ще я коли той...



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: NikiFin]  
Автор flor4eee (старо куче)
Публикувано30.08.10 17:15



А, Ники, не е баш така. Ако си успял да си научиш детето да те уважава, няма да ти вика като порасне, колкото и да е емоционално и смело и колкото и прости и дразнещи да са родителите. Та именно възпитанието за мен е на първо място.



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: flor4eee]  
Автор incendio (Пиле Шарено)
Публикувано30.08.10 17:20



това с "не ми се спи, ще спя утре" и у нас се чува ежедневно... но пък 23,30 не ми се е случвало да е будна, освен в извънредни ситуации 3-4 пъти в годината... обикновено м/у 21 и 21,30 е заспала от изтощение... най-лесно ако сме в колата на път за вкъщи



а това със заетоста и играчките, започнах да прилагам техниката на баща ми и действа безотказно (едно време той така ни "стимулираше" да подреждаме)
всичко, което не се прибере или не се остави, за да се обърне внимание на говорещия родител се изхвърля - първите 2 пъти е само заплаха, на третото казване играчката се отнема и поема пътя към коша
е, след няколко дни магически си се връща на мястото, но чувството в момента е доста силно и има страхотен ефект!



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: bggal]  
Автор incendio (Пиле Шарено)
Публикувано30.08.10 17:22



реално, ако ти си съседка на такова врескало, със сигурност би се притеснила и в някой момент би знъннала на 112... аз поне със сигурност бих...



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: tswete]  
Автор incendio (Пиле Шарено)
Публикувано30.08.10 17:28



за това последното имам същия проблем като теб, само че Лора е още малка и не разбира, че дядо й си "купува" интереса й с вафлите, шоколадите и куклите

през юни, докато бяхме на морето, една вечер се разхождахме само двете с нея по главната улица в приморско (цигания като навсякъде със сергии една до друга) и доживях да чуя от 2годишната си (тогава) дъщеря "мамо, а пък ти никога нищо не ми купуваш" не знаех как да реагирам... и още не зная кое е по-добрия вариант при малко дете....



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: _dexter_]  
Автор incendio (Пиле Шарено)
Публикувано30.08.10 17:34



декс, като гледам сегашните тийнове, или поне по-големия процент от тях, си мисля, че ако слуша чалга и гледа сериали ще съм много щастлива... това, което няма да преживея е да се хване с наркотици на 12 или за 16ия си рожден ден да ми поиска да й подаря силиконов бюст





Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: bggal]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано30.08.10 17:39



покани я на кафе и я отрови с полоний

.




Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: incendio]  
Автор asinka (консултант)
Публикувано30.08.10 17:49



хахаха и аз го чух същото и попитах: "така ли?" изброих какво съм и купила и попитах дали е нищо

.
Мисля си, че е естествено едно дете да иска всичко в магазина, моите искат всичко и за спорта , ама дали го получават е друг въпрос. Няма да ми писне да повтарям, че и аз искам къща с двор, че и аз искам кола, че и аз искам баба ми да е жива и други такива тривиални неща, но за съжаление живота не прави каквото искаме, а ни поставя пред свършен факт и трябва да се съобразяваме с него, не може да се купува всичко.
Мисля си, че купуването на внимание и обич в крайна сметка не дава резултат и децата могат да играят с такива козове пред родителите си, но все пак уважават реда .



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: incendio]  
Автор flor4eee (старо куче)
Публикувано30.08.10 18:03



Оф, знаеш ли как ми е писнало от заспиването му посред нощите... Тоби до януари месец заспиваше към 21-21,30 и после изведнъж му стана нещо... В 11,30 ако заспи е успех, понякога заспивам преди него, баща му казва, че при него преди 12,30 не заспива, направо на нищо не прилича. Хубавото е, че сутрин спи до по-късно, може да откара до към 9 и нещо, което на мен ми е достатъчно, преди се будеше в 7, 30. Единствения шанс да заспи към 10 е ако не е спал на обяд, но в яслата ги слагат, така че и аз го слагам у нас. Сори за спама.
Това с играчките наистина има страхотен ефект. И аз първите 2-3 пъти само предупреждавам, че ще я взема, после казвам "Дай ми я", ако не е се е сетил в началото, то на тоя етап вече схваща, много рядко се е налагало наистана да прибера играчката.



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: asinka]  
Автор incendio (Пиле Шарено)
Публикувано30.08.10 18:47



най-странното е, че тя никога не е проявявала капризи и никога не е сочила в магазина каквото й да е с думите "искам това", "купи ми онова".... (изключваме джъмбо - там си е нормално искащо дете)...
а иначе всички сте прави, че купуването на всичко, засипването с подаръци и (Недай Боже с вафли, бонбони, шоколади и СЛАДОЛЕД) изобщо не е проява на обич... даже напротив - не може да твърдиш, че обичаш едно дете и съзнателно да му вредиш на здравето и възпитанието...





Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: incendio]  
Автор asinka (консултант)
Публикувано30.08.10 20:37



Светле, това са особености на възрастта с искането

. И Ели не е искала така на поразия като по-малка, а после лека по лека почна....
Иначе не си права за това, че не можеш да твърдиш, че обичаш някого и съзнателно да му вредиш на здравето. Все пак става дума за хора живели/гледали дацата си в друго време, когато беше истински подарък да занесеш вафла, шоколад, когато нямаше много избор на материални неща и голям дефицит, а и за много хора проява на любов е да даваш материални неща



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: incendio]  
Автор bggal (Kpucu)
Публикувано30.08.10 21:46



Абе Светле, не е така, аз поне не сьм такьв човек - по бих звьннала, ако чуя 2ма родитела да се бият и карат, отколкото ако дете плаче. Специялно за тази ми сьседка, тяхния малкия е 99 пьти по луд, скачащ, викащ, пищящ, хвьрлящ, чупещ и т.н. от моето дете, което е супер спокойно с изключение на дадени моменти! При положение, че всеки като види Саша и остава учуден от колко е спокойна и как не ми бяга постоянно, а си седи до мен...немога да кажа, че е лоша и само пищи - а на тези сьседи малкия е вече на почти 5 години и все още вика и пищи нон-стоп, аз даже и дума не сьм им казала досега никога, камоли да ги заплашвам с нещо друго.



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: NikiFin]  
Автор bggal (Kpucu)
Публикувано30.08.10 21:48



Хахаха, и това спрях да правя, преди пиехме кафе, но нейното дете само дьрпа играчни от Саша и ми я разплаква, защото нито една нейна играчка не й дава и майка му и дума не му казва, защото за нейното дете всичко е позволено, но ако сме у тях и Саша иска нещо пак е само той когато реши, та кафетата с нея ги приключихме, ако се засечем да пушим вьнка е това...



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: incendio]  
Автор bggal (Kpucu)
Публикувано30.08.10 21:53



Олеее, няма да ви казвам какьв разговор имах с майка ми миналият ден, че даваше спрайт на Саша, тя не пи за щастие, но аз имам сок за нея, вода, почти винаги с мен, а майка я тьпче с газирано което аз НЕ й давам

откачих направо!!!
Давала сьм й един или 2 пьти да пробва ако много мрьнка, но не го харесва газираното тя, защото й е разирано и си пие нейните неща, но да му буташ сламката в устата на детето при положение, че знаеш, че не й давам набьрзо я насолих, окей сьм да й купи шоколад, сладолед, тя Сашата като цяла яде, но не много, и не се притеснявам така или иначе рядко ги получава тези неща...



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: incendio]  
Автор bggal (Kpucu)
Публикувано30.08.10 21:58



Хахахахахахааха, това сьс силиконовия бюст ми хареса





Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: bggal]  
Автор incendio (Пиле Шарено)
Публикувано30.08.10 22:34



Криси, явно зле съм се изразила - нямах предвид конкретно теб и Саша, а попринцип как би реагирала при екстремни обстоятелства... за рев и писъци от дъжд на вятър и аз не бих се впечатлила - става дума, ако непрекъснато се дере детето...





Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: asinka]  
Автор incendio (Пиле Шарено)
Публикувано30.08.10 22:36



хм... не се бях замисляла, че едното време може още да им държи влага и сега да компенсират... и все пак не съм съгласна с подобни "изрази на обич"





Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: bggal]  
Автор incendio (Пиле Шарено)
Публикувано30.08.10 22:39



и на мен ми се е случвало да вдигам скандал заради кока-кола...


аз се чудя как да й цедя пресни сокове, за да пие нещо не-вредно, а някой-си ще й бута газирано в устата...



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: bggal]  
Автор incendio (Пиле Шарено)
Публикувано30.08.10 22:43



Криси, положението е трагично - тук това е масово... във всяка гимназия можеш да видиш "силиконки" в последните класове - тази година силиконовия бюст е бил най-искания подарък за абитуриентски бал





Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: jana]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано30.08.10 22:50








Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: _dexter_]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано30.08.10 22:56



и аз се потрисам. И от самата себе си като им го кажа понякога понеже излизам от контрол. Ужасно е.




Тема Асинке,нови [re: asinka]  
Автор инaт (скромничка)
Публикувано30.08.10 23:14



и аз я знам от бабите,но...никак не ми харесва,моите са по на двайсе и кусур и не минава ден да не си ги гушкам и нацелувам и да им кажа,че ги обичам...не,че не съм се карала като се налага,може би даже съм била прекалено строга като са били малки,но не помня децата ми да са се лигавили,крещяли и тръшкали за прищявки по улиците или влачейки ги по главната да им обяснявам как няма да стане на ината им...


Знаят си урока вече и аз самата съм доволна,че нямам лигльовци вкъщи



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: flor4eee]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано30.08.10 23:19



сигурно някои деца влизат в тази граница, ама далеч не всички




Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: _dexter_]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано30.08.10 23:25



Ами как ще реагираш зависи как и колко са те издразнили.
Има адски дразнещи хора и ако се падне да са ти родители освен да им се развикаш и да им кажеш истаната в очите че са прости кво друго ти остава.
Мен човекът, който най много ме е изкарвал из релси е майка ми. По такива невероятни начини, че никой не би повярвал майка така да постъпва. Ама... има ги всякакви.
Аз лесно се изкарвам из релси ама такива нервни кризи кризи квито майка ми ми е докарвала друг не е успял. Има хора, които просто няма как да ги уважаваш, защото те третират като по зле и от боклук. Просто няма начин.




Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: flor4eee]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано30.08.10 23:28



не знам, може и да си права. Значи просто мен майка ми не е успяла да ме научи. И явно и аз моите деца не съм успяла, защото непрекъснато ми викат и ме бият. Нямам представа как да ги науча да не го правят, ако знаеш кажи.
Но аз лично за сега го приемам за нормално, малки са и не могат да е контролират според мен




Тема пък и децатанови [re: flor4eee]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано30.08.10 23:29



повече си позволяват пред майките това и онова именно защото са сигурно в тяхната любов и знаят, че квото и да правят мама няма да им направи нищо лошо




Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: incendio]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано30.08.10 23:32



аз не бих, защото моите деца са такива врескала и ако комшийчето е същото ще го приема за съвсем нормално и изобщо няма да ми мине през ума дивотията, че майката си коля детето или не знам там кво му прави.
Пък и на кой да се обадя. Далеч съм от мисълта, че на някой държавен служител му пука повече за детето отколкото на собствената му майка.




Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: incendio]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано30.08.10 23:42



А аз не знаех как да реагирам оня ден като видях как Давид удари едно дете и то милото ревна кротко и вместо да го удари обратно както според мен е съвсем нормално едно дете да постъпи онова отиде да реве при даскалката. Явно беше, че е учено да не се бие, и не само е учено (щото и моето е учено на същото) ами и е възприело и слушка. Аз се чудех как да постъпя, да правя ли забележка на Давид пред детето и даскалката, да не правя ли и накрая реших, че по добре да направя да не вземат после да кажат, че детето ми се бие защото аз си мълча и не го уча да не се бие. Имам чувство, че човек както и д апостъпи, все ще му намерят косур ако решат ама... те.... И му казах на български разбира се да се извини на детето. И Давид ми каза: Не разбирам какво ми говориш.
Представяте ли си си само нахалство, как го измисли. А всичко си разбира. Ама как се сети така да отговори бе, малеее, аз зяпнах първоначално и после казах най възмутено на даскалката, че лъже като дърт циганин. После и на датски му го преведох, но той разбира се пак каза Не, няма, толкова категорично че даскалката веднага разбра, че няма шанс да се извини и клекна. Вика остави го, все едно Дигаме ръце от това дете, друг избор нямаме




Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: incendio]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано30.08.10 23:49



ако го кажеш това на майка ми направо ще те разстреля. За нея това е висша проява на любов, купуването на подаръци и бонбонки




Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: bggal]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано30.08.10 23:51



ми щото виждаш, че детето си е такова, а не са виновни родителите. Ама има малоумни хора, които не могат да чатнат и квото и да става все родителите са виновни




Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: NikiFin]  
Автор инaт (скромничка)
Публикувано30.08.10 23:59



Ники,чета те от години,искрено ти съчувствам за ситуацията в къщи ако е наистина така,както го описваш,не мога и да си помисля за подобна лудница,разбирам те,че не е лесно с три деца в друга държава и съпруг с коренно различен манталитет,но...ти майна само ревеш,непрекъснато се оплакваш,ми вземи го в ръце тва фемили ако мъжа ти не може и наложи некви правила...,тропни по масата истински...ако не поддават прати ми оферта да ти гледам малките мъже и ще видиш как ще се научат на дисциплина...


То пък не е чак толкова мисията невъзможна...



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: инaт]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано31.08.10 00:13



не се оплаквам бе, що така реши.
Теб нищо чудно и да те слушат, те чужд човек по слушат щото ги е страх, не знаят какво да очакват. Бе чужди деца къде къде по лесно се гледат. То и аз с другите нямам проблеми, само с моите.
Ама да ти кажа, дори да ги научиш на дисциплина все ми се струва, че ще си остане за тебе си.Дойде ли мой ред да ги гледам ще са си същите бесове.
Те и на баща си взеха напоследък да не се подчиняват и той е станал много лют напоследък. Ама и страховитите му викове понякога не помагат и оня ден едва не преби Давид. В яда си така го удари по главата че едва не я отнесе. Ама те децата са адски предизвикателни и си е цяло геройство да се сдържиш да не ги убиеш, честно ти казвам. Аз все му правя забележки да влезе в ролята си на мъж в това семейство и той така влезе - с бой. Сега па го овиквам да не ги бие, че ще ги повреди. А човека само се чуди как да ми угоди. То и аз на негово място не знам кво бих направила. Оказва се, наистина само бой има ефект. И то баща им да ги бие. Мен ме нямат за нищо.




Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: NikiFin]  
Автор flor4eee (старо куче)
Публикувано31.08.10 00:48



Ники, за майка ти ти сама си отговори в предишния пост, няма как да уважаваш човек, който те третира като парцал (съжалявам да чуя, че ситуацията е такава). За твоите деца не знам, мога да знам само за моето... в най-добрия случай.
Не са прекалено малки според мен за да се контролират, може би не на 100%, но вече са на възраст да им се поставят ясни граници кое е допустимо и кое не.
Иначе си права, и моете дете се лигави повече като е с мен или с баща си (най-много като е с двамата), отколкото като е с баба си и дядо си примерно.



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: incendio]  
Автор bggal (Kpucu)
Публикувано31.08.10 04:04



Направо нямам думи

наистина беше много грозна картинка, но майка ми сигурно се обьрква на моменти, защото сестра ми на Марио (големият племенник) дава газирано и тя по инерция, нооо...вьпреки това, не е извинява!



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: incendio]  
Автор bggal (Kpucu)
Публикувано31.08.10 04:06



Ужас!


Ама нали знаеш, кой каквото си няма това иска ....



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: NikiFin]  
Автор bggal (Kpucu)
Публикувано31.08.10 04:11



Ще му одрежа рьцете на Валентин ако пипне Саша...чесно си казвам незнам как ще реагирам, може би ако я шляпне някога ще го прегльтна с МНОГО мрьнкане, но чак да я пребие, ще го изям жив!!!!!!!!



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: NikiFin]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано31.08.10 08:46



Ники, това нали не го пишеш по датските форуми - да не вземе някой да викне социалните у вас

!



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: bggal]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано31.08.10 08:49



Значи няма за какво да се притеснявам - ако Яна прилича на роднините си по майчина линия

. Ще си слага силикон като си изкара парите за него (да не се заричам де )!



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: incendio]  
Автор Aлa-Бaлa ()
Публикувано31.08.10 09:32



Ооо това ми е любимата техника, дори и при голямата върши все още работа на моменти :)



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: flor4eee]  
Автор Aлa-Бaлa ()
Публикувано31.08.10 09:33



А в колко го водиш на градина? Това ставане в 9 и нещо и на мен ми харесва, но е приложимо само уикендите...поне като започне градина. Нямам идея как ще го събуждам в 7,30 и той ще е на кеф..



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: NikiFin]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано31.08.10 10:09



за сега го приемам за нормално това и за големитя ли важи?

Hot stuff

Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: Aлa-Бaлa]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано31.08.10 10:11



Аз да не коментирам тогав алетнитя режим на Ния (лягане в 23-24ч и ставане в 11-12ч.)



Hot stuff

Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: Aлa-Бaлa]  
Автор flor4eee (старо куче)
Публикувано31.08.10 10:15



Ами към 7,30 май ще трябва да го вдигам май, преди го будех в 8, но яслата беше по-близо. Само да взема книжка аз... поне няма да си троша краката, че ще изтърва трамвая.



Тема Re: Асинке,нови [re: инaт]  
Автор asinka (консултант)
Публикувано31.08.10 12:03



Благодаря за споделената информация, само не разбрах защо отговаряш на моя пост?! Съгласна си или не си?!



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: NikiFin]  
Автор asinka (консултант)
Публикувано31.08.10 12:05



Ники, не допускаш ли, че има и деца, които без да ги учат се свиват и не отговарят на удара?!



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: NikiFin]  
Автор asinka (консултант)
Публикувано31.08.10 12:08



Ами като им поставиш ясни правила и ограничения и ги спазваш

Как така ще те удрят?!Освен това ти трябва да си пример за подражание....искам да кажа, че най-ефективния начин да възпитаваш дете е бил и си остава личния пример!!!!



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: incendio]  
Автор asinka (консултант)
Публикувано31.08.10 12:11



Е това дали си съгласна или не е друга тема

. И аз не съм съгласна, но ги разбирам



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: NikiFin]  
Автор asinka (консултант)
Публикувано31.08.10 12:14



Ники, не ти ли светва червена лампичка от тоя ти пост?! Не ти ли хрумва, че проблема е в твоя телевизор и евентуална корекция на твоето поведение може да доведе и до корекция в поведението на ответната страна?! И защо не допуснеш, че рядко викането дава по-добри резултати от спокойното говорене



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: asinka]  
Автор flor4eee (старо куче)
Публикувано31.08.10 12:32



На Ники не знам дали й светна червена лампичка, но аз настръхнах като прочетох. Била съм бита като дете, няма по-унизително нещо, да не говорим, че винаги ме е било страх да не ядосам баща ми. Та ефекта от боя е изключително краткроен, въпреки, че може да ти се струва, че това в момента е единствения начин... само дето дълготрайните последици са страшни. Аз лично не искам детето ми да се страхува от мен, нито пък да се чувства унижено. Как ще искам от него да ме уважава после?!



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: flor4eee]  
Автор asinka (консултант)
Публикувано31.08.10 12:40



Не мога да си кривя душата, че не съм пляскала децата

. Но има ефект само ако се прилага като крайна мярка, защото боя е реакция на безсилие . А на мъжа ми му е забранено да удря децата, първо ръката му е по-тежка и второ твърдо вярвам, че момичетата не трябва да свикват на посягане от мъжка ръка, защото ще възприемат и в бъдеще за нормално мъж да бие жена....



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: asinka]  
Автор flor4eee (старо куче)
Публикувано31.08.10 12:47



Аз също съм удряла Тоби, макар и изключително рядко, но има огромна, огромна разлика между едно плясване по крачето и пребиване от бой. Не се оправдавам, не ми е хубаво да го удрям и не смятам, че е правилно, просто съм си изтървала нервите и със сигурност не съм го прилагала като възпитателна мярка.



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: flor4eee]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано31.08.10 13:13



Абсолютно на същото мнение съм за боя, и то особено този, който описва Ники - освен страх, омраза и унижение и някакъв краткотраен ефект на затишие в къщи не носи нищо друго! И аз казвам от личен опит, защото толкова години по-късно още си спомням как съм се чуствала..... Брат ми също доста бой е ял и то точно защото родителите ми бяха безсилни, но ефектът беше никакъв.
Знам, че е безсмислено да пиша това.... Хич не ми се ще да давам съвети за възпитание, още по-малко на Ники, защото ще е поредната тема, в която ще се кажат познати неща. Само че точно за боя не мога да се въздържа

!



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: flor4eee]  
Автор incendio (Пиле Шарено)
Публикувано31.08.10 13:56



до къде я докара с книжката?!?!?!?!



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: jana]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано31.08.10 15:00



ми и за него. Но това, че е нормално не значи че ги поощрявам да го правят, не ме разбирайте погрешно. И аз като бях като тях удрях майка ми и баба ми в пристъп на яд. Не го виждам като голям проблем в интерес на истината.




Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: asinka]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано31.08.10 15:03



Ми кво как така, много деца удрят като се ядосат.
А правилата са за да се нарушават. То ако ако никой никога не нарушаваше правилата всичко щеше да е перфектно.
Просто са си такива агресивни, темперамент. И понеже не ги е страх от мен и ме бият. Ако ги беше нямаше а го правят




Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: bggal]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано31.08.10 15:05



така си мислиш само. Ни ръце ще режеш ни нищо. Даже не вярвам да се разведеш.
Все пак не става дума да го хване и убие, а така да го удари че да усети и да има ефект от боя. Щото от леко пошляшване файда нема, по добре хич да не пошляпваш. Или биеш как си требе или хич се не пробваш




Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: NikiFin]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано31.08.10 15:06



Дори това д ати казват всички, че е проблем и ти не го виждаш като такъв ??? ..... за мен това е недопустимо, като бебета да, но за дете на 3-7г. вече не е нормално в пристъп на гняв да удря родител

, дупе да ти е яко в пубертета

Hot stuff

Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: _dexter_]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано31.08.10 15:07



аз им пусках по малко по едно време ака като видях реакцията и спрях да ги информирам. Нека си живеят в блажено невежество






Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: asinka]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано31.08.10 15:08



Ти какво предлагаш да направя, нещо конкретно подхвърли




Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: NikiFin]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано31.08.10 15:12



То и много възрастни има които бият като са ядосани, а жена си, я майка си .. това не означава, че е нормално



Hot stuff

Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: flor4eee]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано31.08.10 15:13



И аз не искам и не ги бия. Само ги плаша с една пръчка.
Баща им да се оправя. Аз не знам дете с баща дето да не е бито. Една приятелка казваше, че баща и я е бил няколко пъти ама са били запомнящи се. Става дума за голем бой, да не описвам че някой може да припадне кви сте ми тука чувствителни. И тя си уважава баща си и не смее една дума на въпреки да му каже. А от майка и не я е страх и си прави квото си иска с нея. Е не я бие де


Аз съм била пошляпвана, ама не ми е някакъв черен спомен. Сигурно щото не е било пребиване, змам ли.
Поне за мен други неща са били къде къде по унизителни




Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: asinka]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано31.08.10 15:15



то и на моя му е забранено, ама не е послушен като твоя.
Боят може би наистина е реакция на безсилие, но същевременно може да е единствената разумна и работеща реакция в дадена ситуация




Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: NikiFin]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано31.08.10 15:32



Забеляза ли, че употреби "страх" и "уважение" като едно и също нещо? А то не е, поне според повечето хора

.
Ники, ако забелязваш, доста неща се променят като обществена нагласа през последните години. Неща, които са били нормални по твое време, вече не се считат за такива. Обществото, а и законите започват да толерират различни неща и да осъждат други, които преди са си били ок. Като боят на деца например. Шефът ми, който е датчанин, каза, е през последните 15-20 години в Дания е противозаконно да биеш детето си (поне на публично място). Така че какво е било нормално в нашето детство няма връзка с това какво е нормално сега. Ние сме се биели по площадките и не са ни правили забележка (не аз конкретно, защото съм била 20 кила мокра....). Но сега трябва да си възпитаваме децата така че да са пригодни към света, в който ще живеят, да имат социално поведение, което ще им улесни битието. Биенето на хора определено не спада в тази категория, поне според мен (а като гледам и според едни 90% от аудиторията ). Променят се ценностите, променя се и моралът - едно време освен родителите ни възпитаваха и пионерски организации, учители, съседи. Много неща са се променили, за добро и за зло, така че не е адекватно винаги да се позоваваш на възпитанието, което ти си получила (или твои познати).



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: flor4eee]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано31.08.10 15:34



бе да ти кажа то да си изтървеш нервите и да удариш е по опасно отколкото ако го прилагаш съзнателно като възпитателна мярка.
Моят мъж ако в пристъп на ярост удари е в състояние да убие човек. То сигурно и аз де, за щастие дос ега не ми се е случвало, дано не се случва. Иначе и аз когато съм удряла е било в пристъп на ярост или защото не ми е оставен друг избор




Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: NikiFin]  
Автор galia71 (ветеран)
Публикувано31.08.10 15:35



Аз не си спомням да съм удряна много пъти, единични са случаите и спрямо моите деца също гледам да не го правя често. Като казвам, че са яли бой е било веднъж през дупето или през ръцете, леко перкане през устата, но винаги много внимавам да не ги ударя силно. Скоро ударих Дени по дупето и тя толкова зле се почувства, че трябва много да внимавам. Точно унизена се почувства. Борис също се срамува като го перне някой, но знае защо и не реве. Въпреки всичко гледам да се въздържам. Най-помага, когато без да се ядосвам и викам налагам наказания



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: _dexter_]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано31.08.10 15:44



аз не съм за боя, моля, моля. Както вече казах се скарах на мъжа ми. Но той е ЗА боя, защото е бил бит като дете и за него това е правилния начин на възпитание когато всички останали начини не работят.
Или предлагаш друга работеща алтернатива, за която не съм чула?
Уважение и страх не са едно и също.
Но не мисля, че децата правят каквото и да било от уважение. Те не знаят смисъла или по точно не осъзнават смисъла на тази дума. При тях мотивите да правят или не правят нещо, да се държат по определен начин могат да са всичко друго, но не и уважение. Това е мое лично мнение, не знам дали някой е на същото и го е написал в книга, но това е моето виждане за нещата базирано на личен опит и анализиране на детската личност




Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: NikiFin]  
Автор asinka (консултант)
Публикувано31.08.10 15:52



и моите деца не ги е страх от мен, но не ме удрят


А правилата не са създадени, за да се нарушават колкото и тъпо да ти прозвучи



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: galia71]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано31.08.10 15:53



какви наказания, щото и те могат да са унизителни.
С думи и с поведение може да се унижи човек дори повече отколкото с бой. Децата непрекъснато се бият, има бойни изкуства дето хората се бият заради спорта. Боят не е унижение сам по себе си.
Освен това не считам, че децата се чувстват точно унизени. По скоро бих го определила че се чувстват слаби и безсилни, защото родителят е по голям и силен и детето знае че физически няма шанс да го победи и това го побърква, понеже не може да е равностоен съперник. С думи може да се сражава, да обижда и има шанс дори да победи. Но с физическа сила няма шанс. Бе не че не може докато спиш да ти строши главата с тежък предмет, ама това е докато спиш, не в двубой.
Не е справедливо да се бие. Но не мисля и че е справедливо едно дете да си прави квото си иска с родителите си и изобщо. Природен закон е родителят да е по силен за да може да контролира неузрялото си дете. Ако го оставиш да си прави квото си иска само зашото думите не помагат а си имаш твърди принципи да не го биеш, да не го заклюваш.... тогава може да се окаже, че рискуваш неговия живот или на други хора. И ако допуснеш това да стане абсолютно сам ще си си виновен защото си следвал сляпо принципи




Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: asinka]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано31.08.10 15:54



допускам да. Но нормалната реакция като те ударят е и ти да удариш, не мислиш ли?




Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: NikiFin]  
Автор asinka (консултант)
Публикувано31.08.10 15:54







Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: incendio]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано31.08.10 15:57



не е ли малко нелогично тук във форума всички родители да са толкова свестни, а децата на всички останали да си поръчват силикон че и дори да го получават. Как може всички навън да са луди, а тук само свестни и отбрани.




Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: jana]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано31.08.10 16:00



е как да не нормално. Самите ние го правим, не веднъж сме си признавали, че сме удряли децата си в пристъп на ярост. И ние и мъжете ни. Кое му е ненормалното наистина не разбирам. Ама ако наистина е ненормално значи всички хора са ненормални.
Аз се надявам до пубертета да узрее и да почне по добре да се контролира.




Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: jana]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано31.08.10 16:01



абе за нормално, нормално е. Ама не е хубаво




Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: NikiFin]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано31.08.10 16:01



Говоря не пошляпването на детето с цел възпитание, говоря за модела на подражание, ако продължи и като голям ад пошляпва щото така е свикнал като малък и тук ли не виждаш нищо ненормално?

Hot stuff

Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: NikiFin]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано31.08.10 16:02



Не и според християнството

- не си ли чувала "ако те ударят по едната буза, обърни и другата"?



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: NikiFin]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано31.08.10 16:02



Нормално???!!! Убиваш ме, ак омъжа ти почне да те шамари?

Hot stuff

Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: asinka]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано31.08.10 16:02



2 причини да не удрят
1. Страх
2. Липса на вътрешна агресия, добър контрол и т.под.

Ако не е едната причина, значи е другата. Но не и уважение към родителя.




Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: jana]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано31.08.10 16:03



ами ако почне, кво, нормално.
Аз също ще реагирам нормално - ще се спася.
Къде е проблематиката






Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: NikiFin]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано31.08.10 16:04



А минава ли ти изобщо през ума, че светът може да е доста по-шарен от твоите възприятия за него?



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: NikiFin]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано31.08.10 16:04



Да бе - и аз това се чудя





Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: jana]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано31.08.10 16:05



е както е отвикнал от памперса така и от боя ще му се наложи да отвикне. Лека полека детето пораства и се разделя с бебешките и детските си навици




Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: _dexter_]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано31.08.10 16:07



да. Ама не го практикувам. Ти да не би да спазваш точно този християнски принцип. Ако да си идеална за боксова круша






Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: NikiFin]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано31.08.10 16:09



От много време (има няма едни 25 години) никой не ме е удрял, така че не ми се налага :)



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: _dexter_]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано31.08.10 16:12



а ти какво ще допълниш към моите предположения. Сподели опит




Тема Re: Асинке,нови [re: инaт]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано31.08.10 16:14



значи никога не си имала истински деца

.
Не е нормално дете да не се тръшне никога и да не крещи.




Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: _dexter_]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано31.08.10 16:18



аха. И си сигурна, че никога няма да ти се наложи та затова така спокойно съветваш тези, на които им се налага да си обръщат другата буза.
Една бабка разправяше нещо ама виц ли е истина ли е в предаването на Марта вачкова за дете голям разбойник иначе ама по религия много паметен. Един ден пребил едно дете и проповедника го питал: Защо бе чадо, толкова си ми умничък в часовете по православие, нали знаеш че като те ударят трябва да обърнеш и др буза
А пичът казал: Ми аз я обърнах ама след като и там ме удариха и понеже не пише нищо в Библията какво да правя след това хванах и го смотах едно хубаво






Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: NikiFin]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано31.08.10 16:19



Любов? Иска да ми угоди, защото ме обича, не иска да ме вижда нервирана и разстроена? Същите мотиви, поради които аз се грижа за детето си - от любов. Напр. нося и книжки, защото знам, че обича и искам да я зарадвам. Защото ми харесва да виждам как се усмихва

. Водя я на разходка, даже да не ми се излиза, защото на дъщеря ми й харесва. Изобщо любовта е доста силен мотив, дори и да не ти се вярва.
Копирам ти значението на думата "уважение" от тълковния речник :1. Чувство на почит, ценене на личността; преклонение; признаване на достойнствата.
Смятам, че уважението е много близо до любовта, така че ако детето ми ме обича и за това ме слуша, значи ме уважава.
Ей, явно днес имам много свободно време......



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: NikiFin]  
Автор flor4eee (старо куче)
Публикувано31.08.10 16:21



Ники, не си права, много рядко си позволявам да изказвам катерогично мнение, но в случая определено мисля, че бъркаш. Нито близнаците, още по-малко пък Давид са малки, за да се научат на самоконтрол. Не става въпрос за отвикване подобно на памперса, още по-малко за разделяне с бебешки и детски навици, напротив - по-вероятно е ако са го считали за нещо нормално като деца, да продължат да удрят и като възрастни. Но трябва да ги научите да се контролират. Има една книжка, Как се възпитават момчета или нещо подобно беше, там се говореше, че още от съвсем малки, много по-малки от 3 г., трябва децата да почнат да се учат, че не се удря. Примерно, боричкат се с бащата (типично мъжко занимание), той налага определени правила - по главата не се удря, не се рита и пр.
Не знам... близнаците ти са на възрастта на моето момче, той също понякога посяга, не толкова сега, колкото като по-малък, но му беше показано много ясно, че такова поведение просто е неприемливо.



Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: flor4eee]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано31.08.10 16:29



аз ги уча непрекъснато че не се бие, защо реши че не ги уча. Просто не мисля, че е световен проблем за което рябва да орева орталъка




Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: _dexter_]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано31.08.10 16:32



аз пък не смятам, че уважение и любов имат нещо общо.
Освен това децата ми ме обичат, просто по различен начин го демонстрират. Ева и тя ме удря често. Ама като и кажа, че ме боли идва и ме гушка. Но след малко пак може да ме удари. Просто детето не може да се контролира на момента, а не че не ме обича. И това, че родител удря дете пак не значи, че не го обича. напротив, точно щото го обича. Ако не му пука за детето ще го игнорира и остави да си троши главата




Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: NikiFin]  
Автор flor4eee (старо куче)
Публикувано31.08.10 16:40



Може и да ги учиш, но е очевидно, че не успяваш да ги научиш. Да не се чудиш като пораснат ако вземат сериозно да те бият, я теб, я жените си, я който им попадне. Ма сигурно ще го отдадеш тогава на темперамента им.. или на това, че потърпевшите са много прости и дразнещи...
Недоумявам как може да ти се вижда абсолютно нормално децата ти да те бият. Но в крайна сметка децата са си твои, гледай си ги както намериш за добре. Ние тук очевидно само се хабим...
Декс, и аз явно днес имам много свободно време





Тема Re: Чудя се нещо.....нови [re: NikiFin]  
Автор tswete (Алекс на 5 г.)
Публикувано31.08.10 17:12



Ами защото се чудиш дали да направиш забележка на Давид, че удря друго дете. И още по-странното е, че не искаш да му направиш и да те разберат другите, затова го правиш на бг, а той просто иска от теб яснота - ти отричаш ли боя над другиго или не и затова не е искал да разбере българския, а иска да му го кажеш на датски, всички да те разберат.
Докато в теб има смущение, несигурност кое е правилното решение, не се чуди, че децата ти са объркани. И ако всички до тук ти казват по най-различни начини, че не одобряват това, което си направила и правиш и това, което си написала, че мислиш, аз ще бъда по-остра. Ти си гледаш децата, баща им ходи на работа. Ти се държиш с тях недостатъчно зряло, бих казала дори неуравновесено. Доколкото разбирам и твоето детство и отношението на твоите родители към теб и сестра ти не е било за пример, не е царяло разбирателство, не сте имали достатъчно силен контакт с майката. Или поне това разбирам от твоите писания. И колкото и да го отричаш и все да повтаряш "моите деца са такива, ама аз такива си ги харесвам, другите са болни", аз считам, че всичките ти постове тук са отчаян и краен вик за помощ. Да, отношението ти към децата ти не е последователно, не винаги е разумно и има нужда от подобрение. А аз мисля, че ти подсъзнателно си осъзнала, че е така, затова и пишеш тук в такова изобилие. Най-важното решение е, обаче, осъзнатото решение, че поведението ти към децата ти има нужда от корекции. Но първо трябва да си направиш себеоценка, като използваш собствения си опит (дори и като антипример) в твоето семейство. А не само да се съпротивляваш на всеки опит да ти се даде съвет, да ти се помогне. Това, доколкото си спомням, се случваше и когато се намесваха от училището на Давид.
Ники, всички ние тук не сме съвършени родители. Пошляпваме си децата (все пак всеки има нерви и е подложен на напрежение). Но си анализираме поведението, търсим подкрепа от специалист, от приятел тук във форума и се мъчим да осъзнаем причините и да ги отстраним. С други думи, не търпим това състояние да се превърне във вечна игра. Защото има един момент след който няма връщане назад. Децата си остават необуздани и неразбрани тийнейджъри и ако създадат деца, ги възпитават по същия начин.
Не щеш помощ, считаш, че е нормално децата ти да се държат зле с другите, да бият децата в градинката, да те бият теб. Може и да е нормално за месец-два, но все пак това трябва да остане период и ти си тази, която трябва да намери подход този период да свърши. Останалото е заравяне на главата в пясъка, самоотбрана, без да се полагат никакви реални ползотворни усилия.
Изборът е твой. Но не искай от другите да го подкрепят!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.