Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:39 21.05.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема помощ?нови  
Автор *aзилит* (новак)
Публикувано06.07.10 09:16



Мили бъдещи и настоящи майки,може ли някоя от вас да ме светне:
1.Имам дете на 10 месеца и до 30.06.2010 съм осигурявана в чужбина,в страна
извън европейският съюз.Майчинство съм получавала от работата си в тази страна.
2.След тази дата се върнахме в BG и започнах работа тук,но междувременно установих,че съм бременна с второто си дете.Започнах да се осигурявам,но при всички случаи нямада мога да направя 12 месеца,за да придобия право на майченство в BG.
Въпросът ми е:признава ли се осигурителният ми стаж в Норвегия/взех си документ от там за това/?


предварително ви благодаря!





Тема Re: помощ?нови [re: *aзилит*]  
Автор tswete (Алекс на 5 г.)
Публикувано06.07.10 22:32



Документите, с които се удостоверява стаж, натрупан в друга държава от ЕС, са формуляри Е---. Дали твоят, въпреки че е издаден от Норвежкия осигурителен орган, не е такъв?
Общо взето, е доста странно да търсиш отговор на толкова специализиран въпрос в майчински форум. Като имам предвид че това преподавам, познавам актовете на ЕС и вътрешното законодателство, просто е безумие да се търси такъв отговор сред нищо неподозиращи майчета

... Тъй че, хващай си документа и с него в НОИ - по принцип по международни договори е тук в София компетентната дирекция. Ако не си от София, питай ги по имейл, ама не съм сигурна, че отговарят.
Със сигурност това, че нямаш осигурителен стаж 12 месеца не ти пречи когато го натрупаш (и по време на майчинството) да започнеш да получаваш обезщетения, а дотогава да ти се плащат от работодателя здравните осигуровки, да ти се трупа осигурителен и трудов стаж и т.н.
Т.е., ако тук работиш и натрупаш осигуряване за 5 месеца, ще излезеш в майчинство пак с болничните листи, но като минат още 7 месеца, в които няма да получаваш обезщетение, ще натрупаш осигуряване общо от 12 месеца и от следващия месец (в примера 8-мия месец на майчинството), ще започнеш да получаваш обезщетения до 2 годишната възраст на детето.
Ако отговаряш на социални критерии, за времето до 1годишна възраст на детето, имаш право на помощ, ако не получаваш обезщетение от НОИ. Но има социален минимален доход там.
А нямаш ли осигурителен стаж в България преди да отидеш в чужбина?



Тема Re: помощ?нови [re: tswete]  
Автор incendio (Пиле Шарено)
Публикувано06.07.10 23:17



Цвете, Норвегия НЕ е в ЕС



*aзилит*, Отиди лично в клона на НОИ, който ти е по постоянен адрес и ги накарай подробно да ти обяснят конкретно за твоя случай какво да правиш - ако имаш двойно гражданство им го кажи!!!



Тема Re: помощ?нови [re: incendio]  
Автор tswete (Алекс на 5 г.)
Публикувано07.07.10 11:42



Ей, не ме ядосвай. Знам много добре коя държава е и коя не е в ЕС. Само че някои държави, включително Исландия, Норвегия, Швейцария, имат сключени допълнителни двустранни договори с ЕС и за тях се прилага съответното законодателство на ЕС. Няма да те засипвам с Регламенти и Директиви, първо, защото това е достатъчно скъп интелектуален труд и второ, защото зависи какъв е статутът на лицето в Норвегия, с какви документи разполага, а и какво нашите тук от НОИ ще признаят. Трябва да се има предвид и че и с държави извън ЕС, като Русия, Албания, Сърбия, Македония и пр. имаме двустранни международни спогодби за взаимно признаване на факти.
Така че, има достатъчно въпросителни, преди да се пристъпи към отговор на поставения от Азалит въпрос. ТОва съм и й написала.
Вместо да пазиш колежката, я ядосваш

, бива ли така?!!



Тема Re: помощ?нови [re: tswete]  
Автор incendio (Пиле Шарено)
Публикувано07.07.10 12:05



ти пък що се ядосваш - пази се, че от ядове да не те оставят да ореш софийското равно поле, вместо да пориш вълните като акула



Тема Re: помощ?нови [re: incendio]  
Автор tswete (Алекс на 5 г.)
Публикувано07.07.10 14:32



ОФФ - То е ясно, че вълни няма да поря, ами поне да се добера до тях...





Тема Re: помощ? [re: tswete]  
Автор *aзилит* (новак)
Публикувано09.07.10 09:22



Благодаря ви,момичета!Имам си образец Е-104 и се оказа,че НАП ги иска непреведени.Утре отивам в НОИ,да видим там каво ще искат. tswete,благодаря ти,че ме светна за това,че може и стажът в BG да е и прекъснат т.е. имам 3 месеца в Бърза помощ преди да замина в Норвегия и по мои сметки няма да ми достигнат 2 месеца,но щом мога да продължа с осигурителните вноски и след раждането,това е добре.





Тема Re: помощ?нови [re: *aзилит*]  
Автор Aлa-Бaлa ()
Публикувано09.07.10 09:36



Не продължаваш с осигурителни вноски...просто времето на отпуск за бременост и раждане се признава за стаж без да се внасят осигурителни вноски . :) Дължи се само здравна вноска, която е за сметка на работодателя.



Тема Re: помощ?нови [re: tswete]  
Автор ariel$$ (стар клубар)
Публикувано09.07.10 10:57



Ти защо казваш, че майчинският форум не може да даде толкова специфична информация? Аз като гледам сте напълно изчерпателни в рамките на възможното, разбира се!



Тема Re: помощ?нови [re: ariel$$]  
Автор *aзилит* (новак)
Публикувано09.07.10 12:20



Знам аз къде да викам "помощ"!






Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.