Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:32 01.05.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Религиозното възпитание на децата нинови  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано29.06.10 10:12



Вчера бяхме в Килифаревския манастир и естествено влязохме в църквата да запалим свещ. На Яна не й е за първи път да влиза в църква, всеки път с интерес разглежда какво има, пали свещичка. Вчера се загледахме по иконите - казвам й коя каква е (до колкото знам). Та се замислих, това всъщност ми е размисъл още от Коледа - вие какво обяснявате на децата си за религията, за празниците, за смисъла им, за светците? И кога започнахте? Обяснили ли сте смисъла на Коледа, от къде идва празника, какво се празнува? Децата как го възприемат?
Аз не съм вярваща християнка, мъж ми също, но бих казала, че имам обща култура по отношение на християнството. Сега се чудя за Яна, вярвам, че всеки сам трябва да си избере в какво да вярва, но пък и нали трябва да се предостави информация за възможностите :)?
Та споделете вашия опит в тази насока

.



Тема Re: Религиозното възпитание на децата нинови [re: _dexter_]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано29.06.10 11:01



Аз също се замислям по този въпрос, но засега Ния не приявява никакъв интерес. Единствено преди време се заинтересува защо баща й няма баща (т.е. къде е дядо й, който почина преди много години), обесних и единствено, че е звездичка и е на небето, дотук беше интереса й

Hot stuff

Тема А какво мислите ....?нови [re: _dexter_]  
Автор -Randi- (многознайка)
Публикувано29.06.10 11:55



.. за часове по религия в училището? В Германия има такива, независимо дали за католици или протестанти. В България преди 44-та също се е провеждал такъв час.



Тема Re: А какво мислите ....?нови [re: -Randi-]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано29.06.10 12:17



От една страна добре да имат обща култура децата, според мен ако има такива часове трябва да се изучават различните видове религия не само една

Hot stuff

Тема Re: А какво мислите ....?нови [re: -Randi-]  
Автор ariel$$ (стар клубар)
Публикувано29.06.10 12:34



Категорично съм против. Във време, когато е разкодиран целия човешки геном, има пренатална диагностика и национална генетична програма ми изглежда неадекватно да вярваш в непорочното зачатие.
И светът определено не е създаден преди 6000 години. Можеш да бъдеш добър и морален човек без да си религиозен. Религията сковава мисленето. Църквата все още не е заела категорично мнение за абортите, трансплантациите, ин витрото и т.н., а светът се движи с бързи темпове и не може да чака църквата да се накуми.



Тема Re: А какво мислите ....?нови [re: jana]  
Автор tswete (Алекс на 5 г.)
Публикувано29.06.10 12:41



Нашата бавачка си му разказваше на Алекс за Христос, молеха се, води го няколко пъти на църква. Странно е, че това, което с нея е правил - да се кръсти, да пали свещи, да казва молитва, въобще не му се вижда странно, а на мен ми е супер странно и неестествено. Сякаш, ако не си от малък живял с подобни религиозни символи и ритуали, после по-трудно стават част от духовността ти. Той и сега си затваря очите и продумва нещо, когато говорим за някаква опасност - когато чакахме с дни баща му от Исландия (при вулканичната пепел), при моите конткракции и т.н.
Спомням си, че бавачката в началото беше много притеснена да не я помислим за сектантка. Но аз никога не съм имала нищо против да му разказва за Христос, за Господ, как е заченала Мария, как е родила и т.н. Така или иначе, това са притчи и те са смилаеми и за деца. Въпросът е, че сама едва ли ще се хвана да му разказвам така целенасочено, а винаги ще е случайно - по повод някаква случка, въпрос. А да вярваш в нещо чисто и свято е хубаво...
От друга страна, вярата може да съжителства и без ритуали, така че си е въпрос на избор за вески...



Тема Re: А какво мислите ....?нови [re: ariel$$]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано29.06.10 12:54



Е, то за тези неща и аз не съм заела категорична позиция, без да имам никакво влияние от Църквата......
За неделното училище също нямам категорично мнение. Не че някъде около нас има. Но напр. леля ми живее в Хисар и там са католици, със силна католическа общност. Към църквата има неделно училище и децата ходят, включително и внуците на леля. Освен това пак от църквата им организират екскурзии, занимания, направиха детска площадка, организират пиеси по Коледа и Великден. Децата там не се мотаят през лятото, постоянно са заети с някаква дейност. Не съм чула от леля ми някакви лоши отзиви, просто църквата на това място допълва родителската грижа и възпитание. Така че в тази насока неделните училища са добри.
Едва ли в днещно време религията може да ограничи някого в България. Едва ли някой ще си отложи развода, защото църквата не го позволява. Всички празнуваме Коледа - на мен ми се иска да е нещо повече от получаване на подаръци и бясно пазаруване. Но пък и наистина непорочното зачатие ми се струва нелепо, както и доста други епизоди от християнството. И какво - да си измисля моя религия

? Май по-скоро ще мина на варианта да разказвам (чета) приказки с религиозни сюжети за обогатяване на общата култура. Каквото ми се струва лицемерно, мога да го прескачам .



Тема Re: А какво мислите ....?нови [re: _dexter_]  
Автор нeмиpницa (мама на двама)
Публикувано29.06.10 17:35



На практика там са църковни училищата. И да искам и да не искам, в клас ще изучават Религия. Записването в училище става и с кръщелно, освен акт за раждане.



Тема Re: А какво мислите ....?нови [re: ariel$$]  
Автор -Randi- (многознайка)
Публикувано29.06.10 23:26



Добре, де- часовете по религия не определят начина на мислене на едно поколение- вярата в Бог се изгражда най-вече в семейството. Едно такова занятие в училището е по-скоро за обща култура, тъй като християнството е част от миналото ни, а за много хора е и част от настоящето. Да поясня, че не съм от непоколебимо вярващите, но с респект към едно разбиране за света, което може би наистина съществува и е невидимо за очите.

Новостите в медицината , които църквата оспорва са тръгнали от държави, в които часовете по религия са все още на дневен план и както изглежда не са попречили на развитието на модерната медицина.



Тема Re: А какво мислите ....?нови [re: -Randi-]  
Автор ariel$$ (стар клубар)
Публикувано30.06.10 09:13



ОК, но аз съм против моето дете да изучава Вероучение с молитви и притчи, представени като абсолютната истина. Догмите просто не са истина - нито светът се с сътворил за 6000 години, нито Богородица е заченала непорочно, нито Исус е възкръснал. Нали настава конфликт в познанията? Как да му обясня кое трябва да приеме за истина?
Бих приела за религия да му говори философ, а не богослов, и това да става в светлината на останалите религии, свтовната история и изкуство на една по-голяма възраст в рамките на няколко учебни часа, но казано честно пак ми изглежда излишно затлачване на мозъка.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.