Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:08 18.06.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Религиозното възпитание на децата ни  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано29.06.10 10:12



Вчера бяхме в Килифаревския манастир и естествено влязохме в църквата да запалим свещ. На Яна не й е за първи път да влиза в църква, всеки път с интерес разглежда какво има, пали свещичка. Вчера се загледахме по иконите - казвам й коя каква е (до колкото знам). Та се замислих, това всъщност ми е размисъл още от Коледа - вие какво обяснявате на децата си за религията, за празниците, за смисъла им, за светците? И кога започнахте? Обяснили ли сте смисъла на Коледа, от къде идва празника, какво се празнува? Децата как го възприемат?
Аз не съм вярваща християнка, мъж ми също, но бих казала, че имам обща култура по отношение на християнството. Сега се чудя за Яна, вярвам, че всеки сам трябва да си избере в какво да вярва, но пък и нали трябва да се предостави информация за възможностите :)?
Та споделете вашия опит в тази насока

.



Тема Re: Религиозното възпитание на децата нинови [re: _dexter_]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано29.06.10 11:01



Аз също се замислям по този въпрос, но засега Ния не приявява никакъв интерес. Единствено преди време се заинтересува защо баща й няма баща (т.е. къде е дядо й, който почина преди много години), обесних и единствено, че е звездичка и е на небето, дотук беше интереса й

Hot stuff

Тема А какво мислите ....?нови [re: _dexter_]  
Автор -Randi- (многознайка)
Публикувано29.06.10 11:55



.. за часове по религия в училището? В Германия има такива, независимо дали за католици или протестанти. В България преди 44-та също се е провеждал такъв час.



Тема Re: А какво мислите ....?нови [re: -Randi-]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано29.06.10 12:17



От една страна добре да имат обща култура децата, според мен ако има такива часове трябва да се изучават различните видове религия не само една

Hot stuff

Тема Re: А какво мислите ....?нови [re: -Randi-]  
Автор ariel$$ (стар клубар)
Публикувано29.06.10 12:34



Категорично съм против. Във време, когато е разкодиран целия човешки геном, има пренатална диагностика и национална генетична програма ми изглежда неадекватно да вярваш в непорочното зачатие.
И светът определено не е създаден преди 6000 години. Можеш да бъдеш добър и морален човек без да си религиозен. Религията сковава мисленето. Църквата все още не е заела категорично мнение за абортите, трансплантациите, ин витрото и т.н., а светът се движи с бързи темпове и не може да чака църквата да се накуми.



Тема Re: А какво мислите ....?нови [re: jana]  
Автор tswete (Алекс на 5 г.)
Публикувано29.06.10 12:41



Нашата бавачка си му разказваше на Алекс за Христос, молеха се, води го няколко пъти на църква. Странно е, че това, което с нея е правил - да се кръсти, да пали свещи, да казва молитва, въобще не му се вижда странно, а на мен ми е супер странно и неестествено. Сякаш, ако не си от малък живял с подобни религиозни символи и ритуали, после по-трудно стават част от духовността ти. Той и сега си затваря очите и продумва нещо, когато говорим за някаква опасност - когато чакахме с дни баща му от Исландия (при вулканичната пепел), при моите конткракции и т.н.
Спомням си, че бавачката в началото беше много притеснена да не я помислим за сектантка. Но аз никога не съм имала нищо против да му разказва за Христос, за Господ, как е заченала Мария, как е родила и т.н. Така или иначе, това са притчи и те са смилаеми и за деца. Въпросът е, че сама едва ли ще се хвана да му разказвам така целенасочено, а винаги ще е случайно - по повод някаква случка, въпрос. А да вярваш в нещо чисто и свято е хубаво...
От друга страна, вярата може да съжителства и без ритуали, така че си е въпрос на избор за вески...



Тема Re: А какво мислите ....?нови [re: ariel$$]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано29.06.10 12:54



Е, то за тези неща и аз не съм заела категорична позиция, без да имам никакво влияние от Църквата......
За неделното училище също нямам категорично мнение. Не че някъде около нас има. Но напр. леля ми живее в Хисар и там са католици, със силна католическа общност. Към църквата има неделно училище и децата ходят, включително и внуците на леля. Освен това пак от църквата им организират екскурзии, занимания, направиха детска площадка, организират пиеси по Коледа и Великден. Децата там не се мотаят през лятото, постоянно са заети с някаква дейност. Не съм чула от леля ми някакви лоши отзиви, просто църквата на това място допълва родителската грижа и възпитание. Така че в тази насока неделните училища са добри.
Едва ли в днещно време религията може да ограничи някого в България. Едва ли някой ще си отложи развода, защото църквата не го позволява. Всички празнуваме Коледа - на мен ми се иска да е нещо повече от получаване на подаръци и бясно пазаруване. Но пък и наистина непорочното зачатие ми се струва нелепо, както и доста други епизоди от християнството. И какво - да си измисля моя религия

? Май по-скоро ще мина на варианта да разказвам (чета) приказки с религиозни сюжети за обогатяване на общата култура. Каквото ми се струва лицемерно, мога да го прескачам .



Тема Re: А какво мислите ....?нови [re: _dexter_]  
Автор нeмиpницa (мама на двама)
Публикувано29.06.10 17:35



На практика там са църковни училищата. И да искам и да не искам, в клас ще изучават Религия. Записването в училище става и с кръщелно, освен акт за раждане.



Тема Re: А какво мислите ....?нови [re: ariel$$]  
Автор -Randi- (многознайка)
Публикувано29.06.10 23:26



Добре, де- часовете по религия не определят начина на мислене на едно поколение- вярата в Бог се изгражда най-вече в семейството. Едно такова занятие в училището е по-скоро за обща култура, тъй като християнството е част от миналото ни, а за много хора е и част от настоящето. Да поясня, че не съм от непоколебимо вярващите, но с респект към едно разбиране за света, което може би наистина съществува и е невидимо за очите.

Новостите в медицината , които църквата оспорва са тръгнали от държави, в които часовете по религия са все още на дневен план и както изглежда не са попречили на развитието на модерната медицина.



Тема Re: А какво мислите ....?нови [re: -Randi-]  
Автор ariel$$ (стар клубар)
Публикувано30.06.10 09:13



ОК, но аз съм против моето дете да изучава Вероучение с молитви и притчи, представени като абсолютната истина. Догмите просто не са истина - нито светът се с сътворил за 6000 години, нито Богородица е заченала непорочно, нито Исус е възкръснал. Нали настава конфликт в познанията? Как да му обясня кое трябва да приеме за истина?
Бих приела за религия да му говори философ, а не богослов, и това да става в светлината на останалите религии, свтовната история и изкуство на една по-голяма възраст в рамките на няколко учебни часа, но казано честно пак ми изглежда излишно затлачване на мозъка.



Тема Re: Религиозното възпитание на децата нинови [re: _dexter_]  
Автор tani4ka (mama na dvama)
Публикувано30.06.10 09:32



Разказвала съм на Боби за религиозните празници, но не задълбочено, а така, че да го разбере 6-годишната му главичка.

Аз не съм силно религиозна, вярвам, че има някаква сила извън нас, но не я наричам с определено име.
Показвала съм на Боби иконите, палим свещички... Мисля, че засега му е достатъчно, щом не проявява интерес не мисля да му обяснявам повече.




Тема Re: А какво мислите ....?нови [re: ariel$$]  
Автор tswete (Алекс на 5 г.)
Публикувано30.06.10 10:39



Не можеш да се противопоставиш на знанието, на всичката информация, която се предоставя на твоето дете. Важното е да му дадеш вярната посока то само да я преценява. Ти си много разумна и твърдо се противопоставяш на "догмите", но аз например, също се занимавам с наука, пък макар и юридическа, и не считам, че религиозните вярвания пречат или препятстват прогреса. И, честно казано, вярвам чудесата, които са описани в притчите. Просто смятам, че за голяма част от тях има научно обяснение.
Но въпросът ти - "Как да му обясня кое да приеме за истина" си задава всеки родител. И добрият се справя с отговора. Да не подхващаме философски разговори, но истината не винаги е една, единствена. Може би и моята професия е такава, че се търси обективната истина, но с времето осъзнаваш, че такава няма, че в човешките отношения нещата не са черно и бяло, че няма само един виновен и т.н. Така, постепенно осъзнаваш, че аргументирано поднесената и логично доказана версия е това, което търсиш, а истината е нещо относително, химерно... Затова се учудвам, че все още има хора, които учат децата си само на черно и бяло. Нали трябва да ги подготвим за заобикалящия ги свят? Той не е черен или бял...
А по въпроса за религията в училищата - според мен тя няма да направи децата по-религиозни, напротив. Ще е още някакво знание, което им идва в повече. Религиозен ставаш чрез възпитание в семейството, при съжителстване с вярата в ежедневието, в обикновените неща... Ако ти не си вярваща, едва ли детето ти ще стане. НО поне трябва да възпитаме в децата си ясни ценности и да им даваме стабилна опора, за да не им завърти някой сектант главите след време с религиозни приказки, от които ние така ревностно сме ги пазили и сме отричали...



Тема Re: А какво мислите ....?нови [re: tswete]  
Автор ariel$$ (стар клубар)
Публикувано30.06.10 11:06



Предпочитам светското образование.
Определено не считам, че страхът от Бога (и въобще страха) са положително качество. Човек може да има и друга мотивация, за да е добър.
Не говоря да се правя, че църквата не съществува, но съм срещу чисто вероучителския подход. Доколкото ми е по силите ще се противопостявам на въвеждането на Вероучение в училище. Който има интерес, да ходи на неделно училище!



Тема Re: А какво мислите ....?нови [re: ariel$$]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано30.06.10 11:12



Не мисля, че е нужна мотивация, за да си добър..... Но както и да е, струва ми се, че разговорът се насочва в посока на оценка на вижданията, а идеята беше да се сподели опит

.



Тема Re: Религиозното възпитание на децата нинови [re: _dexter_]  
Автор flor4eee (старо куче)
Публикувано30.06.10 14:04



Абсолютно нищо не съм правила за религиозното възпитание на Тоби още. Не е стъпвал в църква или манастир, паленето на свещи свързва единствено с рождени дни... Толкова съм боса аз самата в тази област и така не ми идва от вътре, че не знам как да го образовам.



Тема Re: Религиозното възпитание на децата нинови [re: flor4eee]  
Автор dessbess (стар клубар)
Публикувано30.06.10 15:54



Преди години бях екскурзовод в Ротондата в двора на Президентството. Нагледала съм се и съм се начувала на абсурди и от двете крайности. Не съм силно религиозна, но си вярвам...в рамките на стандартното. Но, много е важно човек все пак да има миниума от някаква обща култура. Още кънтят в ушите ми въпросът на един господин на средна възраст - къде да запаля свещичката при жената с детенцето или при мъжа.....за иконите ставаше въпрос. Е, чак пък толкова....звучи потресаващо да не можеш да различиш Дева Мария и Исус Христос...


Абсурдни случки и от другата страна - на вманиачаването и на търсенето на причина едиствено в божествената сила.....
Хубаво е, човек да вярва ..в нещо....



Тема Re: Религиозното възпитание на децата нинови [re: _dexter_]  
Автор natam-nasam (хмм...)
Публикувано30.06.10 17:54



Аз съм против това да се учи в училище задължително. Ако се изучава, да е свободно-избираемо. От друга страна, важно е да се обяснява на децата религиозният смисъл на празниците, защото, ако не го правим, ги оставяме под влиянието на комерсиализацията, обзела напоследък всички по-значими христиански празници. Не ми изглежда трудно да се обясни с прости думи какво е Рождество Христово, много по-трудно ще ми е да обясня такава дивотия като уядения дядо коледа с червените дрешки, пръскащи се по шевовете.



Тема Нищо не се научава по този начин!нови [re: -Randi-]  
Автор natam-nasam (хмм...)
Публикувано30.06.10 18:04



Голяма заблуда е, че часовете по религия в училище ще помогнат за общата култура. Ще дам един пример - живях известно време в чужбина и посещавах курс, в който повечето ученици бяха католици, получили религиозно образование. Всички бяха такива с изключение на мен и един японец. Странно, че, когато ставаше въпрос за библейски истории, аз и японеца се оказвахме винаги най-добре осведомени. Просто за нас двамата това беше обща култура, нещо, от което сме се интересували доброволно. За другите това беше нещо, което са им набивали в главата без да ги питат искат ли или не.



Тема Re: Религиозното възпитание на децата нинови [re: natam-nasam]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано01.07.10 10:47



А дали знаете някакви подходящи детски книжки за целта?
На мен ми е трудно да обясня Коледа, и направо ми е невъзможно да дам смислено разяснение за Великден.... Имам смътен спомен защо се боядисват яйца а за другото не му е тук мястото за коментар

....
Като прочетох мненията ви, ми се струва, че малко избързвам с обясненията



Тема Re: Религиозното възпитание на децата нинови [re: _dexter_]  
Автор tswete (Алекс на 5 г.)
Публикувано01.07.10 11:40



Защо да избързваш? Децата започват с въпросите от 2рата си година и приключват към 5-тата, а някои още си питаме. Любознателността е нещо прекрасно и не бива да се ограничава с възрастта. Аз отговарям на всички въпроси - за секса, за религията, за Христос, какво е непорочно зачатие и пр. Честно казано, понякога се налага аз да чета преди да отговоря. За въпросите от Библията - имам при родителите ми една Библия за деца. Там в приказна форма са разказани основните притчи. Аз първо я прочетох с огромен интерес и след това се пробвах да му отговарям на въпросите за Христос четейки. На Алекс обаче бързо му се свършва търпилото и накрая се наложи малко да преразкажа. Докато бавачката директно си му разказваше части от Библията като приказки. Предполагам, че някак осъзнава разликата между приказките за Христос и за Снежанка, например, защото не се моли на Снежанка.


Потърси книжки на пазара, но и в интернет може да намериш много информация, с която заинтригуващо да й разясниш нещата.



Тема Re: Религиозното възпитание на децата нинови [re: _dexter_]  
Автор natam-nasam (хмм...)
Публикувано01.07.10 13:02



Моят син е още много малък и не ми се е налагало да му обяснявам такива неща, но относно Коледа бих му казала, че в този ден се е родил един много добър човек, който е научил хората да правят добри неща. Това е станало преди хиляди години, но той е бил толкова добър и на толкова важни неща е научил хората, че до ден днешен празнуваме рождения му ден. В този ден показваме колко се обичаме, като всеки подарява подарък на хората, които обича.

Това за боядисването на яйцата е по-сложно, защото тази традиция е много по-стара от христианството, яйцето символизира живота. Христианската легенда е, че Мария Магдалена е подала на римския император Тиберий яйце, което е било боядисано в червено, цвета на кръвта и върху него е пишело "Х.В." (Христос Воскресе).
Има едно по-рационално обяснение: по време на 40-дневните пости е било забранено да се ядат яйца, обаче на кокошките никой не е могъл да забрани да снасят. За да съхранят яйцата, хората ги варяли и слагали вътре разни оцветяващи растения, за да могат лесно да ги различат от несварените яйца.

Много обширна тема за разговор е това





Тема Re: Религиозното възпитание на децата нинови [re: _dexter_]  
Автор Nasinda (Мама на торнадо)
Публикувано01.07.10 14:06



Свекърва ми подари на Александра една детска Библия. Да ви кажа честно момичета, аз я прочетох първа, преди на нея да почна да чета и останах много разочарована........там се втълпяваше идеята, че ако не слушаш Христос заслужаваш наказание и то не съвсем леко ......



Лично аз съм възмутена, вярваща съм по някакъв си мой начин, но там беше прекалено............

Александра влиза в църква, кръсти се, палиме свещички, разказвала съм и за Христос, но най-общото, което да задоволи нейното любопиство.



Тема Re: Религиозното възпитание на децата нинови [re: _dexter_]  
Автор vihrogonche (*оптимист*)
Публикувано22.07.10 04:43



Декс, моят Алекс присъства на моето кръщене сега, на 1 март 2010 год.
Знае от ДГ и от мен за Исус Христос, за Коледа и Великден. По едно време се беше яко изплашил заради смъртта на Иисус, бяха му разказали в подробности в градината

Не зная дали е редно. Той трудно го преживя тогава...
Иначе отвреме навреме палим свещи за здраве в църкви, както и свещичка за душата на дядо му (помните, че свекър ми почина, когато той беше още на 11 месеца). Алекс обича да му разказвам за него...
Знае как да се държи в църква, че там е тихо и спокойно, и че хората се молят. Виждал е свещеници. Познава моя поп Общо взето засега толкова. Знае, че аз вярвам в Бог. Но още не е кръстен. Категорично ми отказва Няма да го насилвам. Нека реши сам тогава.
По темата съм напълно съгласна с написаното от Цвете!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.