Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:36 21.05.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
Всички теми * *Кратък преглед

Тема Прехвърляне на майчинството  
Автор Tochkova (любопитна)
Публикувано28.12.09 11:09



Скоро Галена ще направи 1 година и аз ще трябва да се връщам на работа. Знаете ли каква е процедурата и необходимите документи за прехвърляне на майчинството на баба, която се самоосигурява?



Тема Re: Прехвърляне на майчинствотонови [re: Tochkova]  
Автор Aлa-Бaлa ()
Публикувано28.12.09 11:35



Отпуска, който искаш да прехвърлиш е по КТ, а бабата като самоосигуряваща няма право на този отпуск.



Тема Re: Прехвърляне на майчинствотонови [re: Aлa-Бaлa]  
Автор Tochkova (любопитна)
Публикувано28.12.09 11:46



Мисля, че не се изразих правилно. Майка ми се осигурява като управител на ЕООД



Тема Re: Прехвърляне на майчинствотонови [re: Tochkova]  
Автор Aлa-Бaлa ()
Публикувано29.12.09 14:13



Аз те разбрах, но тъй като този отпуск е по Кодекса на труда, а майка ти се самоосигурява, а не е на трудов договор, то според мен не може да стане това прехвърляне.



Тема Re: Прехвърляне на майчинствотонови [re: Tochkova]  
Автор pakaz (ponakoga6tasliv)
Публикувано29.12.09 15:49



ако самоосигуряващото се лице има осигуровки за общо заболяване и майчинство защо да не може да излиза в такъв отпуск ?

защо все аз...!?


Тема Re: Прехвърляне на майчинствотонови [re: pakaz]  
Автор tswete (Алекс на 5 г.)
Публикувано30.12.09 16:01



може, ако се осигурява - чл. 53, ал. 5 КСО. но няма да е отпуск, а ще трябва да прехвърли на друг управлението на дружеството, няма да стане едновременно с майчинството и да е управител и представител на дружеството. Прави се прокура или на друг се назначава временно за управител.

Ала бала говори за една дупка в закона преди време, когато за самоосигуряващите се наистина не беше предвидено в закона прехвърляне на майчинството.

Кодекс за социално осигуряване

Чл. 53. (1) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) След изтичането на срока на обезщетението за бременност и раждане през време на допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете на майката (осиновителката) се изплаща месечно парично обезщетение в размер определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) Когато допълнителният платен отпуск за отглеждането на малко дете вместо от майката (осиновителката) се ползва от бащата (осиновителя) или от лицето, което е поело отглеждането на детето, се изплаща месечно парично обезщетение в размер определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. Това обезщетение се изплаща на настойника, когато той ползва отпуска по чл. 167, ал. 2 от Кодекса на труда.

(3) (Нова - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 01.07.2004 г.) Обезщетението по ал. 1 се изплаща и на лицата, които ползват отпуск за отглеждане на дете до двегодишна възраст, настанено по реда на чл. 26, ал. 1 от Закона за закрила на детето.

(4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 01.07.2004 г., изм. - ДВ, бр. 68 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 89 от 2008 г.) Паричното обезщетение по ал. 1, 2 и 3 не се изплаща при смърт на детето, даване за осиновяване или при настаняване на детето в детско заведение, както и при отглеждането му от лице, включено в програмата "В подкрепа на майчинството".

(5) (Нова - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Самоосигуряващите се лица, които са осигурени за общо заболяване и майчинство, имат право на парично обезщетение за отглеждане на малко дете в сроковете по ал. 1 - 4.



Тема Re: Прехвърляне на майчинствотонови [re: tswete]  
Автор Aлa-Бaлa ()
Публикувано30.12.09 16:28



Оказва се , че наистина може...странно обаче, че още трима колеги първоначално отговориха като мен, че не става.
Прехвърляне към самоосигуряващ се не е проблем, но само ако той е осигурен и за ОЗМ.



Тема Re: Прехвърляне на майчинствотонови [re: Aлa-Бaлa]  
Автор Tochkova (любопитна)
Публикувано31.12.09 00:00



Благодаря на всички за отговорите!
Желая ви весели празници!






Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.