Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:55 28.05.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема Re: Децанови [re: dessbess]  
Автор flor4eee (старо куче)
Публикувано19.08.10 13:44



Това сигурно никога няма да го разбера - да говориш на детето си на чужд език. Иначе и мен малко ме е страх, че Тоби няма да научи български (разбира перфектно, но си плямна на испански плюс по някоя друга дума на холандски и български), та ще трябва скоро време да почна да искам от него да ми говори на български.



Тема Re: Децанови [re: dessbess]  
Автор galia71 (старо куче)
Публикувано19.08.10 13:51



И аз не го разбирам, но....На Иво братовчед му и той, и жена му не говорят на децата на български, само на англ. Те дори не разбират, а и мн. рядко си идват в БГ и последния път и деца, и баби, и дядовци бяха изнервени от невъзможността да комуникират. А бабите не знаят англ. Луда работа



Тема Re: Децанови [re: galia71]  
Автор tswete (Алекс на 5 г.)
Публикувано19.08.10 14:43



Странно наистина. Аз явно познавам само емигранти, които държат на родния си език. И покрай това съм забелязала, че независимо от езика, който се говори между родителите, от държавата, в която се живее, децата си научават майчиния език, независимо от всички обстоятелства. Е, не знаех, че съществува и вариант майката да не му говори въобще на собствения си език.
Иначе имам приятелка, женена за англичанин и в къщи родителите говорят англ. Живеят в Австрия. Винаги ми се е струвало супер забавно дъщеря им как меси езиците "Мама, дай ми майне байк". Готин начин да си поискаш колелото

. Е, сега, година по-късно - вече на 3,5 г. си говори много добре български, просто по-ясно изговаря. С майка си говори и на немски, когато се пазари за нещо. С татко си по телефона си говори изцяло на английски. Ми не видях никакъв проблем. На трите езика говори правилно, като на немски твърденията, че говори правилно имам от майка й, щото аз не го знам. Но е най-сигурно, че ще се научи да пише на немски, защото е в австр. детска градина, живее и ще учи все пак във Виена.
Друга приятелка имам в Германия. Нейната свекърва, рускиня, женена за германец, се мъчеше да научи внучето си на руски???, като го представя за езика, на който говори майка му. Последното беше вбесило майката.
Та тя си говори с него на бг само. В къщи говорят само немски. Детето няма проблем да разбира от 2 г. немски и български. Но това, че рядко говори български води до някои обърквания. Като го оставят тук, вече е на 7,5 г. за месец - два, в началото трудно се ориентира, защото само майка му му е говорила на бг и е свикнало на немски да общува на другите места. До месец свиква и започва нормално да си комуникира на бг.
Имам приятелка в Кипър - с мъжа си говорят на английски, с другите роднини и на острова се говори гръцки, а тя си говори с детето на български. И то в началото бъркаше думите, но си проговори много добре на български, а по-късно и отделни думи на англ. и гръцки, защото го гледа бг бабата и майката, а бащата по-рядко се вясва.
Ама да говориш на детето си на неродния му език, при това недостатъчно добре, си е смехория.



Тема Re: Децанови [re: tswete]  
Автор galia71 (старо куче)
Публикувано19.08.10 15:02



говорили сме си с половинката, че според нас целенасочено го правят. За тях Америка е номер едно и те се чувствали прекрасно там. В България всичко е кофти и ги дразни. И мисля, че се опитват да направят от децата си хамериканчета, на които българският им произход ще им пречи само





Тема Re: Децанови [re: galia71]  
Автор Nasinda (Мама на торнадо)
Публикувано19.08.10 15:58



Ох ето такова мислене винаги ми е било странно





Тема За гърнетонови [re: bggal]  
Автор natam-nasam (хмм...)
Публикувано19.08.10 16:13



При нас пък е друг проблемът с гърнето - не иска да ходи по голяма нужда. С удоволствие си пишка и в гърнето, и в тоалетната чиния, но упорито не иска да ака. Стиска се, крещи, изнервя се, докато не му се сложи памперс

, чак тогава си върши работата. Не бях чувала за такъв проблем!



Тема Re: Децанови [re: dessbess]  
Автор bggal (Kpucu)
Публикувано19.08.10 16:23



Ами моята сьседка например, нито пускаше детето на клас някьде като по-малко нито нищо и беше на мнение, че трябва да знае майчиният си език, и сега най-накрая трьгна на предучилищна на 5 годинки и тя преди да дойде момента се ошашка как ще се оправя там и караше батко му да му говори на Английски вкьщи

[smeq seТОва последният един-два месеца преди да започне дребното у-ще.



Тема Re: Децанови [re: galia71]  
Автор bggal (Kpucu)
Публикувано19.08.10 16:30



По-горе бях писала за едни тук около нас живеят Бьлгари, коийто бащата говори на Английски, а майката на Бьлгарски. Аз винаги давам коментар, че ми е странно постоянно да говориш на детето ти на Английски при положение, че...си Бьлгарин, но всички са на мнение, че много добре правели - това говоря разни други Бьлгари които сигурно и дума Английски незнаят!


Оф, абе тука има двете крайности, или не говорят грам Английски или говорят и вече край



Тема Re: За гърнетонови [re: natam-nasam]  
Автор bggal (Kpucu)
Публикувано19.08.10 16:35




Странно, чувала сьм от мамите с по-големи деца, че неискат да ходят по-голяма нужда, но до колкото знам е нещо временно.

Аз на Саша не й слагам памперс ама изобщо - четох тук в клуба стари теми, а и аз сьм на сьщото мнение, че само обьркваш детето ако ту е с памперс ту без. Незнам какви други тактики може да пробвате, за да не се налага да слагате памперс в които да си свьршва номер 2 работата , за сьжаление немога да помогна - дано някоя друга мама се включи!



Тема Re: Децанови [re: flor4eee]  
Автор bggal (Kpucu)
Публикувано19.08.10 16:38



Хахахахаха, много са сладки, на мен ми е странно за Саша, че не й броя аз на Английски, а ги бьрка, но ми е сладка вьпреки всичко



Да го нацелуваш твоя чаровник!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.