Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:35 17.05.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Какво мислите за това?нови  
Автор Luna Chocolata (promiscuous)
Публикувано20.10.09 11:04



Всички деца на забавачка

СОФИЯ. Всички малчугани задължително да посещават детска градина, призова вчера социалният министър Тотю Младенов. По неговите думи само така още от най-ранна възраст хлапетата и най-вече ромчетата ще се интегрират към останалите си връстници. Социалният шеф обсъдил идеята и с просветния министър Йорданка Фандъкова, която я подкрепила. Още от догодина държавата ще налее 80 милиона лева заем от Световната банка за интеграцията на проблемните хлапета в детските градини. Ще бъдат заделени средства и за строеж на нови детски заведения. От 2010 г. всички 5-годишни деца ще тръгнат на задължително предучилищно обучение, припомни вчера главният секретар на образователното министерство Красимир Вълчев. Планът е постепенно задължителното посещение на детско заведение да слезе до 3-годишна възраст.
Теодора Йолчева
Стела Стоянова






Лично аз не си представям като как децата на мургавите братя и сестри ще съжителстват мирно с моите и какво влияние ще им окажат от гледна точка на въшкозаразяване, псувнозаразяване и вредни навици....

А относно задължаването на децата да ходят на градина - не виждам логика. Ако родителите искат детето да го гледат баба му и дядо му, или пък майката си иска да си стои в къщи и да не работи, а да си гледа детето - защо ще я задължават? Айде, за предучилищната има някаква логика - да подготви децата за училище, за да не е стреса прекалено голям при промяната, ама да ги задължи от 3-годишни.... Поради каква причина?




Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: Luna Chocolata]  
Автор ivetoii ()
Публикувано20.10.09 11:19



Здравейте на всички!
По повод на горното искам да споделя, че ми писна да мисля как да се интегрират ромчетата, или как да ходят на училище, или разни други такива. Да мислят родителите им, който ги създават и после обществото да му мисли. За моето дете кой мисли - АЗ!А за ромчетата всички!!!! е айде стига вече!!! децата не са виновни - верно е , но пък и аз на никой не съм длъжна. И аз не искам детето ми да е в такава среда. Може да звучи лошо и егоистично, но искам най - доброто за детето си!!!!!!





Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: Luna Chocolata]  
Автор tswete (Алекс на 5 г.)
Публикувано20.10.09 11:24



Аз живо се интересувам от темата, защото се бях притеснила от коментарите, че всички деца ще тръгват на училище от 6 годишни.
Попитах мои колеги, така да се каже от източника и това, което разбрах е и точно това, което и ти си копирала. Всъщност проблемите са точно с децата от малцинствените групи, роми, турци, чужденците в българия - китайци и тн, както и скорошни българи - доста македонци, примерно, са приели бг гражданство откак влязохме в ЕС. Понеже голяма част от тях са неграмотни и не говорят български език, това е начин да се интегрират и в първи клас да влязат деца с добро познаване на езика. Иначе проблем е, че в 1-4ти клас учителките се занимават да учат децата на бг език, а о станалите изостават. И това не се отнася само до ромчетата, а и до всички чужденци. Задължителното предучилищно обучение се планира дасе въведе засега от 6 годишни, като родителите избират в училище или в ДГ да си запишат детето. А се планира по-късно и от 5 годишни, но вече само в ДГ, т.е. от 5годишни да са задъжени да си дават децата на ДГ.
А за гледането от баби - за мен тия години са много важни. Дете, гледано от баби до 1-ви клас има своите особености, които запазва докато е живо. С малки изключения, децата по-трудно се социализират, по-трудно заговарят на общия "гаменски език", но и това им пречи да си намерят приятели, да изживеят нормалните детски и тийнейджърски неща. Също и са по-капризни и по-егоистично настроени.
Това, разбира се, въобще не е правило. ТО е мое мнение. Може и да не е вярно за много хора и не искам да обидя някой. Но моят поглед върху студентите ми показва точно това. Бабините пуловерчета, необърсаното носле (щото чака някой да му напомни), смотаното и плахо държане на мъж на 22 -23 години се вижда от километри, когато пред теб са изправени амбициозни и умни хора, напористи, със силни характери...
А за ромчетата в ДГ - те засега не ползват такива, щото им е по-евтино сами да си гледат децата, а и така има вн контрол, как е детето, болно, здраво, как се гледа, от кого... А ако има такива ДГ - те ще са си по райони. И ако в нашия квартал има ромчета, то е нормално такива да има и в ДГ. Какво да се прави. Все пак детето е редно да се научи да се справя с различните етноси, имотно състояние и тн от малко. Да намери верния подход, щото това е бъдещето. Не можем да живеем изолирани - ромчета има и в училище и в трамвая и пред всяка къща. По-добре е да знаят децата как да се отнасят с тях, че да съжителстваме мирно и тихо.
Това е само мое мнение, де.





Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: tswete]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано20.10.09 11:44



Аз съм винаги "За" интеграцията на ромите и на останалите етноси. Но - не искам да ми се отнема правото на избор когато се отнася до личността ми, а вече и до тази на детето ми. Не съм съгласна държавата да ме задължи да си дам 3 годишното дете на градина, да не говорим, че не съм съвсем съгласна с възпитателните методи на повечето градини. Искам да мога аз да си решавам, поне докато детето стане на достатъчна възраст. А какво е достатъчна възраст, го казва здравия разум, поне моя :) и мисля, че мога сама да преценя кога детето ми е готово да ходи на градина.
Всъщност не е ли задължително училището сега? И ходят ли ромите на училище? Какво ще промени детската градина? Не е ли по-добре първо да се намери начин да започнат сегашните ромчета да ходят на училище, вместо пак да се впускаме в такива (безумни) проекти (надявам се Цвети да не го приемеш лично, тъй като ти явно работиш в тази сфера

)



Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: _dexter_]  
Автор tswete (Алекс на 5 г.)
Публикувано20.10.09 11:53



Аа, не работя в тази сфера, но съм наясно, че това е бъдещето ни. Трябва да се научим да живеем с различните хора и трябва да се научим да се разбираме с тях. Имам лоши примери наоколо - на моята бавачка сина е станал жертва на такъв момчешки спор. Едно гаменче го е убило с камък?!!

Така че разумните и възпитани хора трябва овреме да свикват с всякакви хора, за да се научат да се пазят от тях.
Всички деца са длъжни да ходят на училище, мисля до 16 г. възраст. Така че и ромчетата трябва да ходят. Но пък като ходят, учителките се занимават предимно с тях и си губят време, което трябва да отделят на всички деца. Идеята е тези деца що годе да се изравняват в ДГ, когато са си просто деца и не е необходимо да знаят кой знае какво и после училището да ги поеме и интегрира. Иначе обществото страда повече от бедни, неграмотни, живеещи на улицата хора. Пък били те предимно от един етнос.
А ти имаш право да избираш - можеш да го дадеш в частна ,държавна, общинска и т.н. ДГ, но когато става дума за образование, има изисквания, които всяка държава поставя. В доста европейски държави ходенето на ДГ е задължително от 4, 5 или 6 годишна възраст, а масово децата тръгват на училище от 6 години.
Просто някои неща ние българите по-трудно ги възприемаме. Браним си старото, все едно е добро...
А по тия програми бая пари могат да отидат за построяване на ДГ в ромските квартали, въобще в кварталите, в които сега няма досатъчно места в ДГ. ТОва е и работа за много хора - строители, детски учителки. Въбоще в това няма нищо лошо, стига да не се краде и нещата да се реализират както трябва. Що се отнася до София, мисля, че сме в известна степен привилегировани - очаква се кмет да стане бившия зам. кмет по образование и социални дейности, така че току виж скоро София стане най-социалната столица. Не го казвам с ирония, виждам, че в момента имаме най-много нови ДГ от всички градове в Бг на глава от населението.



Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: tswete]  
Автор Luna Chocolata (promiscuous)
Публикувано20.10.09 12:44



Ама тука цялата идея се базира не на някакво реално планирано, и най-вече, изпълнимо, гледище, а на пожелания - дайте да образоваме и интегрираме другите етноси, които понеже не щат да си пратят децата на задължително училище, току виж ги пратили на задължителна градина. Ами че те ако имаха страх от закона, защо ги спират от училище...? И кое ще ги накара да се интегрират - детската градина ли? Това е добра идея ПО ПРИНЦИП. Реално, не виждам като как ще стане на практика и то успешно.... Казваш да се научим да живеем с другите хора - а те защо не искат да се научат да живеят с нас?! Просто питам, не че имам някакво анти- мнение към който и да е - но аз съм живяла в 2 квартала, гранични на ромски квартали - не видях някакво особено желание другата страна да иска да приеме дори и малко правилата на живот, налагани в тази държава. И не смятам, че това би оправило нещата. Но... нали затова са новите министри - да генерират идеи - по много, ако може. Това че са недомислици, е друга тема.

Изобщо - идеи лесно се дават, ама на практика малко може да се реализира, щото то не е само "дай да направим това и онова...", ама трябва и да се мисли...





Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: Luna Chocolata]  
Автор Acя (консултант)
Публикувано20.10.09 13:01



хахаха те да намерят места в детските градини пък тогава да планират и да задължават всички да ходят на детска градина, това мисля


В групата на ели има едно ромче и то е доста по-възпитано и културно от някои от българчетата в групата

Редактирано от Acя на 20.10.09 13:05.



Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: tswete]  
Автор Acя (консултант)
Публикувано20.10.09 13:04



аз, доколкото съм запозната от учителките на децата и директорката на детската градина, която посещават моите деца, и в момент е задължително детето да посещава предучилищна на родителите остава избора дали да посещават такава в училище или градина.
напълно споделям мнението ти за гледането от баба





Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: Acя]  
Автор tswete (Алекс на 5 г.)
Публикувано20.10.09 13:25



Признавам, че не съм се запознавала подборно с нормативната база, но от същите мои колеги разбрах, че сега и предучилищната се пропуска редовно. Ако родителите на детето искат да тръгне на 6 години, ги задължават да е преминало преди това предучилищно обучение, иначе не го взимат в първи клас. Въпреки че и тук имало някакви изключения. Както е задължително, обаче, предучилищното обучение, така децата на 7 години, които не са го преминали, също отиват в първи клас, защото по закон 7 години е възрастта за І клас. Не знам дали разбирате §22. Ако не е ходило в предучилищна, няма право да ходи в първи клас. Обаче е, ако е на 7 години, трябва да бъде прието в първи клас!

Готино, а??!



Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: tswete]  
Автор Acя (консултант)
Публикувано20.10.09 13:35








Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.