Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:51 07.06.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Какво мислите за това?  
Автор Luna Chocolata (promiscuous)
Публикувано20.10.09 11:04



Всички деца на забавачка

СОФИЯ. Всички малчугани задължително да посещават детска градина, призова вчера социалният министър Тотю Младенов. По неговите думи само така още от най-ранна възраст хлапетата и най-вече ромчетата ще се интегрират към останалите си връстници. Социалният шеф обсъдил идеята и с просветния министър Йорданка Фандъкова, която я подкрепила. Още от догодина държавата ще налее 80 милиона лева заем от Световната банка за интеграцията на проблемните хлапета в детските градини. Ще бъдат заделени средства и за строеж на нови детски заведения. От 2010 г. всички 5-годишни деца ще тръгнат на задължително предучилищно обучение, припомни вчера главният секретар на образователното министерство Красимир Вълчев. Планът е постепенно задължителното посещение на детско заведение да слезе до 3-годишна възраст.
Теодора Йолчева
Стела Стоянова






Лично аз не си представям като как децата на мургавите братя и сестри ще съжителстват мирно с моите и какво влияние ще им окажат от гледна точка на въшкозаразяване, псувнозаразяване и вредни навици....

А относно задължаването на децата да ходят на градина - не виждам логика. Ако родителите искат детето да го гледат баба му и дядо му, или пък майката си иска да си стои в къщи и да не работи, а да си гледа детето - защо ще я задължават? Айде, за предучилищната има някаква логика - да подготви децата за училище, за да не е стреса прекалено голям при промяната, ама да ги задължи от 3-годишни.... Поради каква причина?




Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: Luna Chocolata]  
Автор ivetoii ()
Публикувано20.10.09 11:19



Здравейте на всички!
По повод на горното искам да споделя, че ми писна да мисля как да се интегрират ромчетата, или как да ходят на училище, или разни други такива. Да мислят родителите им, който ги създават и после обществото да му мисли. За моето дете кой мисли - АЗ!А за ромчетата всички!!!! е айде стига вече!!! децата не са виновни - верно е , но пък и аз на никой не съм длъжна. И аз не искам детето ми да е в такава среда. Може да звучи лошо и егоистично, но искам най - доброто за детето си!!!!!!





Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: Luna Chocolata]  
Автор tswete (Алекс на 5 г.)
Публикувано20.10.09 11:24



Аз живо се интересувам от темата, защото се бях притеснила от коментарите, че всички деца ще тръгват на училище от 6 годишни.
Попитах мои колеги, така да се каже от източника и това, което разбрах е и точно това, което и ти си копирала. Всъщност проблемите са точно с децата от малцинствените групи, роми, турци, чужденците в българия - китайци и тн, както и скорошни българи - доста македонци, примерно, са приели бг гражданство откак влязохме в ЕС. Понеже голяма част от тях са неграмотни и не говорят български език, това е начин да се интегрират и в първи клас да влязат деца с добро познаване на езика. Иначе проблем е, че в 1-4ти клас учителките се занимават да учат децата на бг език, а о станалите изостават. И това не се отнася само до ромчетата, а и до всички чужденци. Задължителното предучилищно обучение се планира дасе въведе засега от 6 годишни, като родителите избират в училище или в ДГ да си запишат детето. А се планира по-късно и от 5 годишни, но вече само в ДГ, т.е. от 5годишни да са задъжени да си дават децата на ДГ.
А за гледането от баби - за мен тия години са много важни. Дете, гледано от баби до 1-ви клас има своите особености, които запазва докато е живо. С малки изключения, децата по-трудно се социализират, по-трудно заговарят на общия "гаменски език", но и това им пречи да си намерят приятели, да изживеят нормалните детски и тийнейджърски неща. Също и са по-капризни и по-егоистично настроени.
Това, разбира се, въобще не е правило. ТО е мое мнение. Може и да не е вярно за много хора и не искам да обидя някой. Но моят поглед върху студентите ми показва точно това. Бабините пуловерчета, необърсаното носле (щото чака някой да му напомни), смотаното и плахо държане на мъж на 22 -23 години се вижда от километри, когато пред теб са изправени амбициозни и умни хора, напористи, със силни характери...
А за ромчетата в ДГ - те засега не ползват такива, щото им е по-евтино сами да си гледат децата, а и така има вн контрол, как е детето, болно, здраво, как се гледа, от кого... А ако има такива ДГ - те ще са си по райони. И ако в нашия квартал има ромчета, то е нормално такива да има и в ДГ. Какво да се прави. Все пак детето е редно да се научи да се справя с различните етноси, имотно състояние и тн от малко. Да намери верния подход, щото това е бъдещето. Не можем да живеем изолирани - ромчета има и в училище и в трамвая и пред всяка къща. По-добре е да знаят децата как да се отнасят с тях, че да съжителстваме мирно и тихо.
Това е само мое мнение, де.





Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: tswete]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано20.10.09 11:44



Аз съм винаги "За" интеграцията на ромите и на останалите етноси. Но - не искам да ми се отнема правото на избор когато се отнася до личността ми, а вече и до тази на детето ми. Не съм съгласна държавата да ме задължи да си дам 3 годишното дете на градина, да не говорим, че не съм съвсем съгласна с възпитателните методи на повечето градини. Искам да мога аз да си решавам, поне докато детето стане на достатъчна възраст. А какво е достатъчна възраст, го казва здравия разум, поне моя :) и мисля, че мога сама да преценя кога детето ми е готово да ходи на градина.
Всъщност не е ли задължително училището сега? И ходят ли ромите на училище? Какво ще промени детската градина? Не е ли по-добре първо да се намери начин да започнат сегашните ромчета да ходят на училище, вместо пак да се впускаме в такива (безумни) проекти (надявам се Цвети да не го приемеш лично, тъй като ти явно работиш в тази сфера

)



Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: _dexter_]  
Автор tswete (Алекс на 5 г.)
Публикувано20.10.09 11:53



Аа, не работя в тази сфера, но съм наясно, че това е бъдещето ни. Трябва да се научим да живеем с различните хора и трябва да се научим да се разбираме с тях. Имам лоши примери наоколо - на моята бавачка сина е станал жертва на такъв момчешки спор. Едно гаменче го е убило с камък?!!

Така че разумните и възпитани хора трябва овреме да свикват с всякакви хора, за да се научат да се пазят от тях.
Всички деца са длъжни да ходят на училище, мисля до 16 г. възраст. Така че и ромчетата трябва да ходят. Но пък като ходят, учителките се занимават предимно с тях и си губят време, което трябва да отделят на всички деца. Идеята е тези деца що годе да се изравняват в ДГ, когато са си просто деца и не е необходимо да знаят кой знае какво и после училището да ги поеме и интегрира. Иначе обществото страда повече от бедни, неграмотни, живеещи на улицата хора. Пък били те предимно от един етнос.
А ти имаш право да избираш - можеш да го дадеш в частна ,държавна, общинска и т.н. ДГ, но когато става дума за образование, има изисквания, които всяка държава поставя. В доста европейски държави ходенето на ДГ е задължително от 4, 5 или 6 годишна възраст, а масово децата тръгват на училище от 6 години.
Просто някои неща ние българите по-трудно ги възприемаме. Браним си старото, все едно е добро...
А по тия програми бая пари могат да отидат за построяване на ДГ в ромските квартали, въобще в кварталите, в които сега няма досатъчно места в ДГ. ТОва е и работа за много хора - строители, детски учителки. Въбоще в това няма нищо лошо, стига да не се краде и нещата да се реализират както трябва. Що се отнася до София, мисля, че сме в известна степен привилегировани - очаква се кмет да стане бившия зам. кмет по образование и социални дейности, така че току виж скоро София стане най-социалната столица. Не го казвам с ирония, виждам, че в момента имаме най-много нови ДГ от всички градове в Бг на глава от населението.



Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: tswete]  
Автор Luna Chocolata (promiscuous)
Публикувано20.10.09 12:44



Ама тука цялата идея се базира не на някакво реално планирано, и най-вече, изпълнимо, гледище, а на пожелания - дайте да образоваме и интегрираме другите етноси, които понеже не щат да си пратят децата на задължително училище, току виж ги пратили на задължителна градина. Ами че те ако имаха страх от закона, защо ги спират от училище...? И кое ще ги накара да се интегрират - детската градина ли? Това е добра идея ПО ПРИНЦИП. Реално, не виждам като как ще стане на практика и то успешно.... Казваш да се научим да живеем с другите хора - а те защо не искат да се научат да живеят с нас?! Просто питам, не че имам някакво анти- мнение към който и да е - но аз съм живяла в 2 квартала, гранични на ромски квартали - не видях някакво особено желание другата страна да иска да приеме дори и малко правилата на живот, налагани в тази държава. И не смятам, че това би оправило нещата. Но... нали затова са новите министри - да генерират идеи - по много, ако може. Това че са недомислици, е друга тема.

Изобщо - идеи лесно се дават, ама на практика малко може да се реализира, щото то не е само "дай да направим това и онова...", ама трябва и да се мисли...





Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: Luna Chocolata]  
Автор Acя (консултант)
Публикувано20.10.09 13:01



хахаха те да намерят места в детските градини пък тогава да планират и да задължават всички да ходят на детска градина, това мисля


В групата на ели има едно ромче и то е доста по-възпитано и културно от някои от българчетата в групата

Редактирано от Acя на 20.10.09 13:05.



Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: tswete]  
Автор Acя (консултант)
Публикувано20.10.09 13:04



аз, доколкото съм запозната от учителките на децата и директорката на детската градина, която посещават моите деца, и в момент е задължително детето да посещава предучилищна на родителите остава избора дали да посещават такава в училище или градина.
напълно споделям мнението ти за гледането от баба





Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: Acя]  
Автор tswete (Алекс на 5 г.)
Публикувано20.10.09 13:25



Признавам, че не съм се запознавала подборно с нормативната база, но от същите мои колеги разбрах, че сега и предучилищната се пропуска редовно. Ако родителите на детето искат да тръгне на 6 години, ги задължават да е преминало преди това предучилищно обучение, иначе не го взимат в първи клас. Въпреки че и тук имало някакви изключения. Както е задължително, обаче, предучилищното обучение, така децата на 7 години, които не са го преминали, също отиват в първи клас, защото по закон 7 години е възрастта за І клас. Не знам дали разбирате §22. Ако не е ходило в предучилищна, няма право да ходи в първи клас. Обаче е, ако е на 7 години, трябва да бъде прието в първи клас!

Готино, а??!



Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: tswete]  
Автор Acя (консултант)
Публикувано20.10.09 13:35







Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: Acя]  
Автор Luna Chocolata (promiscuous)
Публикувано20.10.09 13:40



А, това е съвсеем друга тема..... Той министъра ще изобрети с вълшебна пръчица ДГ, за да поемат всички деца и българчета, и ромчета, и китайчета...



Аз лично съм върл привърженик на детските градини - с очите си виждам как детето ми се развива там. Не е идеално всичко, но е съвсем близо до реалния живот. Все пак не искам да отглеждам саксийно цвете :)

В тая връзка, бе вашите деца бият ли се в ДГ? Моя последно време идва с "трофеи" като ухапано (от 1 от най-добрите му приятели), одрано (от друг от най-добрите му приятели).... почти всеки ден наказан.. не знам какво става... Явно са в някакъв боен период - поне от 2 седмици не се е прибирал с награда в нас, но затова пък редовно е бил наказан (той ме уведомява за това всеки път).



Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: Luna Chocolata]  
Автор vihrogonche (хлапето е на 5)
Публикувано20.10.09 15:41



аз съм ЗА задължително посещаване на ДГ след 3-годишна възраст



Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: vihrogonche]  
Автор Aлa-Бaлa ()
Публикувано20.10.09 16:23



И защо?



Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: Aлa-Бaлa]  
Автор vihrogonche (хлапето е на 5)
Публикувано20.10.09 17:13



Защото според мен в ДГ децата се научават на много важни неща. Общуват с връстници. Организиран им е денят с педагогически дейности. Къде-къде по-полезно от стоенето у дома с някоя баба/гледачка. Мое мнение. Не го налагам никому. А ти какво мислиш, Ала-Бала?



Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: vihrogonche]  
Автор Aлa-Бaлa ()
Публикувано20.10.09 20:43



Аз винаги съм била с две ръце за детската градина, но да е задължителна съм категорично против. Има деца , които по една или друга причина не могат да свикнат с градината, не виждам зщо трябва д асе травмират, ако има кой да ги гледа... Просто всичко задължително...ами не е приятно.
А безумицата за предучилищна на 5г. ...и затова съм против, че то още си е дете на 6, а ние трябва да го затворим в една стая и да учи разни работи, после евентуално занималня...цял ден... Спомням си дъщеря ми , която в четвърта група на обяд вече не и се спеше, но първият ден в у-ще , каза че си е полегнала на чина в занималнята...





Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: Luna Chocolata]  
Автор Дaфнa (кукувица с ято)
Публикувано20.10.09 22:32



Мисля много, много неща в различни посоки.
Първо мисля, че ще източват пари с оправдание "интеграция"
Първосигнално ми дойде, че заради едни цигани, които не искат да се образоват, ще построят детски градини, а заради майките, които протестирахме- не.
Второ, това е чудесно оправдание за построяването на ДГ в крайните квартли и извън Сф.
Трето се опитват да замажат липсата на знания на учениците с това, че подготовкта им започва много късно...
Изобщоооо...мога да пиша още много





Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: Luna Chocolata]  
Автор NikiFin (ветеран)
Публикувано21.10.09 02:15



Аааа не. Това вече е прекалено. Такава велика глупост само БГ министър може да изръси. Човека се чуди как да се подмаже на Европата и вече става за смях.
И аз нямам против детските градини. Ама не може да ги направят задължителни, та даже и безплатни да ги направят, което според мен ще стане при положение, че са задължителни...
Оооо направо онемях от това изказване на Тотю. Тоя трябва да го задължат да ходи на детска градина да види от личен опит колко е добро. Ама в група с повече циганета и всеки ден да му крадат по нещо и да му изяждат супата





Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: NikiFin]  
Автор Acя (консултант)
Публикувано21.10.09 09:25



хахахахаха, извинявай Ники, но си представих всичко, което си описала





Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: tswete]  
Автор ariel$$ (стар клубар)
Публикувано21.10.09 14:28



Аз не споделям напълно това мнение. Много зависи каква е детската градина и какви са отношенията в семейството. Едва ли е полезно за едно дете да си мисли, че се "отърваваш" от него като го пращаш на детска градина. Колко са децата, които ходят с желание на детска градина и не реват сутрин като да ги колиш? Ако има деца с изявени лидерски способности, детската градина може да комплексира по-плахите деца доживот! От друга страна детската градина учи на ред и дисциплина, социализира, предоставя възможности за развитие. Аз искам да пусна догодина Андрей на детска градина. Тогава ще е на 2 г и половина, но сме 135 в списъка на чакащите. По тази причина в тези студени дни ходим в детски клубове, за да може да общува с други дечица.



Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: ariel$$]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано21.10.09 14:48



Половин ден днес чета отзиви за детски градини във Варна - общински и частни и честно казано съм много подтисната.... И мотивите ми "против" започват да надделяват над тези "за" ходенето на детска градина. Намериха се много малко майки да кажат добра дума за тяхната детска градина - най-вече като отношение на персонала. Просто подходът към всички деца е един - или правят каквото им се каже, или седят наказани. Градините учат на дисциплина, може и да е вярно - но на каква цена? Къде остава индивидуалността на децата, или всички пак ще ги наливаме в един калъп? Защото това ще стане със задължителните детски градини, поне за нас, които спазваме закона - понася ти, не ти понася - там си, реве, не реве - ще ходи.
Всъщност защо мислите, че ако не ходи на градина, детето ще е гледано от баба си? Напр. Варна е пълен с неработещи майки, моряшки съпруги. Много от тях си гледат сами децата и не бих казала, че тези деца са свити, притеснени, или чакат някой да им избърше носа. Аз съм твърдо "за" свободния избор, поне докато детето стане на училищна възраст. Не мога да се убедя, че в детската градина детето ще е по-добре гледано отколкото в къщи. И не мисля, че гледането в къщи му пречи на социализацията. И друг път се е коментирало, че в много други държави децата не ходят на градина от 3 годишни - всички хора там ли имат комуникационни проблеми?



Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: _dexter_]  
Автор Acя (консултант)
Публикувано21.10.09 16:26



Декстър, всъщност никой не се опитва да сравнява гледането на децата вкъщи и в градината, защото то няма база за сравнение. Според мен ползите на децата от градината са не да ги направят по-социани, а да ги подготви как се живее в общност с правилата и съответния ред. А цената...ами то винаги я плаща само въпроса е дали ще е и с допълнение, защото отивайки в училище децата трябва да спазват дисциплина и там си има дисциплина би им било от полза. Това в никакъв случай не значи, че децата стават като от калъп. Преди 10 дни ми се отдаде случай да прекарам един ден с групата на Ели в градината-ами имат си индивидуалност децата

, едни са по-спокойни, други по-енергични, едни обичат да рисуват други да танцуват, трети да се бият и т.н.
Това все пак не значи, че подкрепям детската градина да е задължителна, както и училището .
Имай и нещо важно предвид, родителите са с прекалено изкривени представи за задълженията на учителите та и от там многото лоши отзиви . В групата на Ели имаше едно момиченце, майката много се оплакваше от едната учителка-колко строга била, как ги наказвала, дъщеря и била стресирана...ами учителката наистина ги наказва, например, който в момента прави пакости го оставя за малко на пейката , което не мисля, че е кой снае колко стресиращо. Тя не повишава тон . Същата майка ми заяви разни неща за директорката, които са абсурдни!!!!С това искам да ти кажа, че е хубаво сама да придобиеш впечатления от мястото, където искаш да запишеш детето, а това е много лесно, спри и се заслушай, когато децата са навън ще чуеш и учителките и децата и отношенията им
Въобще съм много разочарована от масата родители, не знаят какво да очакват от учителите и не знаят нито как да комуникират с тях нито с децата си. От контакта си с теб съм останала с впечатление, че си трезвомислещ, здраво стъпил на земята човек, който знае какво да очаква и докъде се простират възможностите на учителите и какво можеш да очакваш от учителите



Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: Acя]  
Автор NadG ()
Публикувано21.10.09 18:37



Асе, дай плс съвет - има ли начин да се влияе на менюто, което се дава на децата в градината.

Ако родителите на детето не желаят на детето да яде месо и рафинирана захар, как трябва да процедират, за да се постави тази ситуация по цивилизован начин в рамки?



Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: NadG]  
Автор Acя (консултант)
Публикувано21.10.09 21:20



ами не знам честно казано. предполагам, че си зависи от градината и директора

, но да не те обезсърчавам едва ли ще им се получи. Доколкото знам не носят и отговорност за деца с алергии...Може да попитат да носят храна отвъки, но едва ли ще стане. Все пак нищо не пречи да се опита.



Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: NadG]  
Автор нeмиpницa (мама на двама)
Публикувано21.10.09 22:09



Най-добре на частна градина.

Копирам мнение на детска учителка от форума на бг-мамма. Хем е по темата, хем не е.

".......Първите хора ,които са се занимавали с децата ми са оказали огромно влияние върху тях независимо от това, че съм се старала да "туширам" това ,което не ми е харесвало.
Относно йерархията в образованието..... цялата тази йерархия се крепи върху НАЧАЛОТО и ако старта е неуспешен и травмиращ остава за цял живот и това начало по-добре да се постави от компетентни и грамотни хора, с необходимото образование.
И не мога да разбера защо си мислите, че един детски учител /длъжността в ДГ НЕ Е ВЪЗПИТАТЕЛ/ е необходимо да е без квалификация. Видимо не правите разлика между възпитател и учител това си е ваш проблем няма да обяснявам. Лично мое мнение е, че всеки добър учител/педагог трябва да познава и предходното звено, и неговото звено и следващото. Само в този случай ще му е ясно какво трябва да е научено в предходния етап, за да може да коригира пропуски, какво трябва да се учи и за какво е предназначено това обучение за да олекоти следващия етап, а не да "убие" желанието на детето да търси и открива, да се радва на успехите си и да успява.
За задължителния обхват на децата в системата на предучилищното възпитание и образование - с интерес следя какво ще "роди слона". Първо - няма необходимата материална база. Доказателство - липсата и в момента на достатъчно места да поемат желаещите. Второ - остра липса ТОЧНО на квалифициран персонал за работа с деца на съответната възраст. Трето - предстои нова криза с персонала, защото много квалифицирани кадри трябва да излязат в пенсия, а на тяхно място няма кой да дойде. Четвърто - увеличаването на пенсионната възраст за учителите ще остави на улицата и малкото желаещи млади хора да работят в системата. И в същото време колко от 60 - 63 годишните ще могат да подскачат с децата? Пето - резултатите от ПГУ вече се виждат. Ходещите в у-ще се учат да четат и пишат. Нещо, което го няма в програмите за ПГУ и от тук претоварване на децата или несъобразяване с възрастовите им особености. И това точно защото липсват предучилищни педагози, а ПГУ водят начални учители.
Мога да пиша и още, но за сега това е старт за размисъл по въпроса и реална оценка на положението. За съжаление всичко не става само с пари. Има неща, които не могат да си купят и най-богатите.
Идеята за образователните системи по света е, че ЗАДЪЛЖИТЕЛНОТО обучение НЕ Е НИТО НОВА, НИТО НАША. За съжаление! Само, че тя се прилага в нормална материална база, в нормални групи, със съобразени с възрастта на децата програми, с много квалифицирани кадри и т.н. В нито една страна не се копира и прилага чужда идея без мисъл и без съобразяване с особеностите на самата страна. Всеки максимално е адаптирал идеята за задължителен обхват съобразно собствените си възможности и с грижа за децата си. И ако следите внимателно директивите на ЕС в системата на образованието ще забележите КАК расте обхвата на децата в тази възраст и как се снижава възрастовия праг на този обхват. Това е тенденцията и няма какво да си крием главите в пясъка, а по-скоро трябва реално да се оценят възможностите ни за да не правим нови експерименти с децата си, а да направим най-доброто за тях."




Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: ariel$$]  
Автор fada (pitanka)
Публикувано21.10.09 22:17



Ариел, Павел вече е на 5 години, не спира да плаче всяка сутрин и да се пазари още от вечерта...ходи от 3 годишен, но все още не е свикнал, казва не обича на детска градина и тва си е....





Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: нeмиpницa]  
Автор Acя (консултант)
Публикувано21.10.09 22:47



ами зависи си от градината


иначе не съм съгласна с някои нещата от тази преподавателка, поне що се отнася за детската градина на децата



Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: Acя]  
Автор нeмиpницa (мама на двама)
Публикувано21.10.09 22:53



Права е обаче за едно....и те цитирам:

В отговор на:

Въобще съм много разочарована от масата родители, не знаят какво да очакват от учителите и не знаят нито как да комуникират с тях нито с децата си.






Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: fada]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано22.10.09 08:26



Не съм против детските градини по принцип, като гледам и Яна от догодина ще е на пангара

. Идеята ми е да има избор, да могат родителите да се съобразят с индивидуалността на детето си. Какво добро ще направим на деца, които не харесват градината, ако насила ги тъпчем там? И защо да не могат родителите на тези деца да имат избор да си ги оставят в къщи? Неходенето на градина не вреди на децата - мисля, с това всички сме съгласни. Защо тогава да се отнема възможността на родителите да не вредят на децата си?
Асе, аз ще си разгледам градините, спор няма, но ако и трите, които ми се предлагат, не са ми по вкуса - тогава какво? Не са ми сложни изискванията - напр. детето ми да излиза навън по възможност ежедневно, да не гледа телевизия в градината, да не закусва вафли. Ако може да не го удрят и да не го наказват да седи с вдигнати ръце в ъгъла .
Проверих и за частни детски градини - във Варна има 3 лицензирани, едната ми е много далеч, другата е далеч, третата е в квартала. Но отзивите на майките не бяха ласкателни и за трите. Другото е занимални в апартаменти, без двор - къде ще играят децата...... Продължавам да търся, знам, че няма пълно щастие



Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: Luna Chocolata]  
Автор Tanika (диреща)
Публикувано22.10.09 08:39



Как пък задължителна детска градина, ами ако майката иска да си гледа детето, кой ще и го вземе насила да го тикне в детската градина?
Моя син ходи на детска градина, ами освен че ги гледаха като че са им детегледачки госпожите на нищо не ни научиха.
Ей едно стихче не успяха да ги научат, една песничка не пее мойто дете, добре че аз се взех в ръце та стихчета и песнички рецитираме и пееме.
Сега сме на предучилищна и съм доста по доволна от детската градина!




Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: _dexter_]  
Автор Acя (консултант)
Публикувано22.10.09 08:57



Декстър, поне първите три в нашата градина не ги удовлетворяват. телевизор им се пуска, сутрин, докато се посъберат децата, после имат толкова занимания, че няма и кога да им пуснат телевизора. извеждат ги навън в топлите месеци, но през зимата в редки случаи. вафли дават, не всеки ден, но дават. истината изисква да се каже, че директорката има желание да промени нещо или поне е декларирала такова на родителската. Казала е, че разчита на нас за идеи за промяна в менюто. но на повечето хора не им дреме

и първата работа така или иначе е да се отбият в магазина и да купят на отрочето вафла, чипс или нещо такова. Не искам да кажа, че ми пречи даването на вафли в градината, защото нито смятам, че са по-вредни от нишестето и кисела, нито им се случва друг път да ядат вафли
Колкото до наказанията май не съм чуваланикъде вече така да наказват, то и нас не помня в градината да са ни наказвали така



Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: нeмиpницa]  
Автор Acя (консултант)
Публикувано22.10.09 09:10



не само за това и за други неща е права, ама да не правя цял ферман за разбор на мнението на жената





Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: Acя]  
Автор нeмиpницa (мама на двама)
Публикувано22.10.09 10:06



Да, тя темата е за друго. И аз се сдържах да пиша ли, пиша.

Кви три градини, кви 5 лева? Обикалях и разпитвах за 14 такива в две съседни общини, откакто стана Стефи на 1 г. Т.е. 2 г. рисърч. Ама много съм доволна, предоволна даже от избраната.
Аз пък мисля, че не е лоша идеята за задължителна ДГ от 3 г. Винаги ще има деца, които няма да ходят. Но с липсата на места скоро няма да се оправим.
Даже имам мами, които се отказаха от 30-те деца в групата и записаха децата си на частна - 500 лв. такса, с кетъринг, в апартамент, без двор /съседен парк през натоварени улици/ но заради бройката от 15 деца. Няма скоро оправия....няма.





Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: нeмиpницa]  
Автор Acя (консултант)
Публикувано22.10.09 10:25



Липсата на места според мен си е едно на ръка, въпросът е в това задължително, което ми избожда очите. Аз съм "ЗА" детските градини. Имат голяма полза за децата. Виждам в Ели голямо израстване. Научи се да бъде и доста по-самостоятелна, нещо, което и бях отнела с поведението си

. дават и неща, на които аз няма как да я науча вкъщи-например тя обожава да рисува пък аз съм много зле в това отношение , дава и и много други неща.
Все пак има деца, които не са за детските градини, дали ще боледуват прекалено, или нещо друго...а и ако на един родител не му е приятно друг да поеме грижата за детето му и предпочита да го обгрижва вкъщи, че дори и да му преподава вкъщи или да смята, че детето е много надарено и да смята, че му трябва специално допълнително внимание...не смятам за правилно някой друг да решава как ще се възпитава моето дете. Някак си много удобно ми се вижда хем аз да нося отговорност за възпитанието хем някой друг да дава това възпитание...



Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: Luna Chocolata]  
Автор steffy (познат)
Публикувано22.10.09 10:40



Аз лично много се надявам предучилищната да стане целодневна и от 5г., но да е в училище, не в детските градини. Въведат ли го, веднага записвам сина ми, макар догодина септември да не е навършил 5, надявам се да го запиша в предучилищна. В детските градини в момента групите са претъпкани - по 30 деца, персоналът не достига, общо взето освен псувни не се научава нищо съществено. И това със спането на обед в градината е много тъпо, моят син не спи и няма начин да го накарат да спи на обед, още в яслите не спеше. Моето лично мнение е, че в градините е много по-зле отколкото в яслите, затъпяването на децата е тотално. Затова подкрепям идеята за ранна предучилищна подготовка, стига да се прави в училище. И без това постоянно се закриват училища, а в детските градини няма места. Логично е предучилищните групи да се прехвърлят към училищата.
Относно ромчетата, обикновено си има квартални училища, където те преобладават, според мен няма начин да ги накарат да се записват в училища, които не са им в района.

Редактирано от steffy на 22.10.09 10:41.



Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: steffy]  
Автор Acя (консултант)
Публикувано22.10.09 11:02



ЕЕЕЕ стига с тия крайни изказвания

. може и във вашата градина детето ти да научава само псувни, но от една страна не мисля, че от една детска градина могат да се правят генерални изводи, от друга ако псувните ги учи от деца в детската градина той може да ги попие и от децата в училище, нали? За това, че не учат може и така да е при вас, но пък в други градини 100% не е така. Моето собствено дете научи супер много неща в градината и нито една псувня . В училищата също не достига персонал, така, че не виждам с какво е по-добре ходенето в училище. а за предучилищна на 5 години...би ли ми казала как се задържа 40 минути внимание на дете на 5 години? Голямото ми е на 6-кротка и дисциплинирана и с огрооооооомно желание да учи. Онзи ден, понеже беше пропуснала материал в предучилищната и взех тетрадките вкъщи. Беше и безкрайно интересно, но на 30-тата минута започна изключително много да се разсейва, видях, че се измори ужасно.
Не искам да коментирам какво могат да научат петгодишните на училищния двор от децата в 3-4 клас, които ще са в същия двор . От коментарите на приятели дали детето си на предучилищна на 6 в училище мога да ти кажа, че е било смазващо за детето!
с това не искам да ти променям мнението, а само да обърна внимание и на други аспекти, които не споменаваш, а и защото ми стана безкрайно неприятно това генерализиране на нещата. Допускам, че има и градини, в които децата не научават нищо полезно, а само псувни, но не всички са такива



Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: нeмиpницa]  
Автор NadG ()
Публикувано22.10.09 11:30



На мен пък задължителността ми е трън в очите.

А по въпроса с храненето се питам при случай, в който детето си е напълно здраво, но решение на родителите по техни си причини е то да не яде месо и рафинирана захар, едва ли не излиза, че трябва някаква фалшива медицинска бележка да се носи за алергии ли?????

Ако алтернативата е частна градина, аз съм за такава, но хайде да дойде държавата да ми твърди, че ще задължава родителите да плащат Х сума, защото някой си държал да е задължителна градината, а не може да осигури такива услбовия, каквито родителите искат да детето си по елементарен въпрос като храненето. В училище това може лесно да бъде решено, но на 3 години е по-сложно самото дете да настоява срещу лелите какво яде и какво не яде, ако някой от тази детска градина не носи отговорност да се спазват изискванията на родителите.

От друга страна дори и да има смислени моменти в изказването на въпросната учителка, хич не обичам хора, които си позволяват да се изказват кой как се справял с възпитанието на детето си. Да каже той какво би направил, той какво приеме или е и да изтъкне личните си аргументи, добре. Но да казваш на родител какво не бих способен, е пълна простотия. Не й е работа. Който носи родителските права, той решава.



Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: steffy]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано22.10.09 11:31



А децата които спят на обяд или които трудно се съсредоточават ... мнението ти е единствено и само от наблюдението върху твоето дете.

Hot stuff

Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: fada]  
Автор NadG ()
Публикувано22.10.09 11:32



Фада, защо? Въпросът е защо. Винаги има причина.



Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: steffy]  
Автор NadG ()
Публикувано22.10.09 11:39



Моето мнение е обратното - по-късно начало на училището, по-добре. Едно време родителите ми буквално скриха сестра ми, за да отиде чак следващата година на училище на 7 години. Ходехме на Алианс, на спорт, на танци. От контакти не сме били лишавани ни най-малко. Обаче дете на 5 години в училище за мен е грешка.

И не разбирам защо е необходимо сега на 6 в преучилищна да учат неща, които аз съм учила на 7 в училище.

Както съм и против преподаването на материал от първите курсове на университета в последните класове. А няма нужда от такива енциклопедисти. Който е умен и има амбиции, ще си избере насока за развитие след училище. Това не е задължително.



Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: NadG]  
Автор Acя (консултант)
Публикувано22.10.09 11:57



да ти кажа и бележката за алергии не носи гаранции. Мисля, че за родителите на деца с алергии се подписва декларация, че родителят си носи отговорност. Нека ако нещо не е така някой ме поправи, че това само съм го чула, ама спокойно може да не е вярно



Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: NadG]  
Автор Acя (консултант)
Публикувано22.10.09 12:01



да допълня само, че в крайна сметка какво като са наблъскали такъв материал като масово не го учат и не им се преподава?! като гледах изпитните задачи в ТУ-София и се потресох, ми те са като за изпит за гимназия

и се приема куцо и сакато, за да се запълват бройки. Защо не ги учат на малко неща ама качествено и изцяло?според мен и това допринася децата да губят мотивацията да учат-вижда им се страшно много и непосилно



Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: steffy]  
Автор NikiFin (ветеран)
Публикувано22.10.09 13:12



И аз мисля, че се затъпява в детската градина, поне лично аз много тъпеех, а задължителното спане ми беше най големият ужас. Но пък на другите деца им беше интересно, играеха си с наличните играчки, които за мен бяха безинтересни, спяха си на обяд и си им беше очевидно супер. Просто аз си не бях за там. На моят син обаче детската добре му се отразява. Доста напредна с езика. Наистина не съм чула да пее песнички или стихчета, но като го вземам виждам че ги занимават с различни видове игри. Там има доста хубави играчки, поне на него му харесват, които в къщи нямаме. За ходещи на работа родители детската и детегледачка са единствените варианти. Първото е по добре от гледна точка на социализиране и ако детето се чувства добре там.
Не знам защо не направят спането по желание. Тук е така примерно, какъв е проблемът и в БГ да го въведат. Освен това да направят специални детски градини за по будни деца където да ги занимават много повече и да им задоволяват нуждите да учат. Ако някой родител прецени че обикновена детска не се отразява добре на детето му да може да опита и др вариант.
Псувните няма да им избягат, ще ги научат щат не щат, пък и трябва да ги знаят. Друг е въпросът че трябва да научат и да не ги използват. Това е работа на родителите.



Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: NikiFin]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано22.10.09 13:28



Що не направят градини за по-напреднали деца - уместен въпрос

. И мисля, че всички знаем отговора - няма желание от страна на държавата. Предполагам, че от Европа им пилят на главата за циганчетата и затова изкарват разни безумни идеи. Но да се сетят сами да развият идеята за детските градини - няма такова нещо..... Щото е много работа, много пари (пък няма от къде да дойдат, ако не е по някоя интеграционна програма), много промени, много главоболия - кой да ти се занимава??? То зе едната закуска в училищата им трябваха 4 години да видят, че не става с мазни баници, кой знае кога ще дойде ред на градините.
Знам, че държавата не ми е длъжна да ми гледа детето, просто ме е яд като слушам какви идеи имат новите министри.



Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: _dexter_]  
Автор Acя (консултант)
Публикувано22.10.09 13:37



според мен не това е причината, просто всеки забравя обещанията си в мига, в който поеме властта, защото бърза да се напапка, че после не се знае ще има ли





Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: Acя]  
Автор galia71 (пристрастен)
Публикувано22.10.09 13:57



освен лошите примери има и добри, което мисля че стимулира децата и те да са по-старателни, по-добри. Моето дете например е любознателно и обича да се занимава примерно с писане или нещо да учи, но.... ако той реши. Ако аз му предложа да правим нещо в общия случай отказва. Трява да е много отдалеч и много на игра да започне.
Та относно добрите примери. Снощи ми казва, че Вяра пишела много хубаво тройките. А аз му отговарям, че е така, защото се е упражнявала. И веднага от негова страна-"Купи ми тетрадка с квадратчета" и започна да ми обяснява каква точно.


И при децата, както и при нас възрастните, попадането в една по-конкуретна среда ни помага да дърпаме напред.

Борис не обича да ходи много на градина, но там е много старателен и послушен. Определено градината му попогна да стане по-общителен, но и захапа някои думички и реплики, както и маниер на поведение дето ме дразнят. Но това е нищо с тиин изпълненията, които ни чакат



Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: Acя]  
Автор NadG ()
Публикувано22.10.09 15:06



Ако разбирам правилно, при детенце с алергия родителят носи бележка от лекар, че има риск от еди каква си храна, а освен това се подписва, че той/ тя носи отговорност, ако в градината му дадат тази храна. Уникално умно!!!!



Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: NadG]  
Автор Acя (консултант)
Публикувано22.10.09 15:07



ами правилно си рабрала и мен ме втрещи, но....



Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: NadG]  
Автор tswete (Алекс на 5 г.)
Публикувано22.10.09 23:24



Наде, при 2 лева дневно за храна, друга освен бяла захар не могат да купят. Те все пак не са факири, имат нормални, а не магически възможности. Освен това са обвързани с някакви книги със задължителни съставки за детската храна. Измерват белтъци, въглехидрати и тн и имат някакви дневни и седмични дози, които спазват.
Та, в общинската ДГ не могат да се поставят изисквания, свързани с твърде високо или с екстравагантно качество. Съгласи се, че е такова. Щото съм сигурна, че 80% от родителите не знаят каква е тая захар, що се предпочита и т.н. Луксозните услуги никога не могат да се достигнат в общественото ниво, те тогава няма да са луксозни. Така че - пробвай в частна ДГ. Дано намериш такава, в която ще изпълняват изискванията ти. Понеже се бях луднала преди време на тема еко храна и купувах и се снабдявах все с такава, една моя приятелка малко ме поряза. Сподели ми, че детето яде качествена храна докато тръгне на училище. След това си купува гадната джънк храна, щото всички така правят, щото е модерно и т.н., ядат чипс и фафли

... Така че да не издребняваме сега...
А за бележката за алергии, понеже съм имала такива изисквания. На моето дете не му дават мляко в ДГ, в яслата махаха всичко с прясно мляко. Сега поне само вареното сутрин го заменят с чай. Бележка не съм носила, но в картона му пише диагнозата, поставена от алерголог и някакви записи от джи пито.
А идеята за декларацията (която не съм виждала) е, че има специални детски градини за алергични деца - климатизирани. Един вид, щом искаш нормална градина, поемай си рисковете. Ако те е страх - в климатизираната, там друг носи отговорността. До нас има такава, обаче. И странното е, че там не ми потвърдиха, че им спазват диетите на децата. Но имали качествен и обучен персонал да се справя с астматични пристъпи и т.н. КОето ми дойде в повече и преминах към нормалния вариант.



Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: tswete]  
Автор NadG ()
Публикувано23.10.09 11:45



Цвете, напълно съм съгласна с тебе. Аз коментирах във връзка с твърдението, че щели да станат задължителни деските градини. Като ще ги правят задължителни, да създадат условия да спазят изискванията на челите родители, иначе да си ядат ушите за задължително



А по отношение на това, че в училище децата се водят по акъла на другите, не е винаги така. Вчера точно разказвах, че голямата дъщеря на моя близка на 10 години няма сила, която да я накара да хапне торта, вафли и подобни простотии. Като й предложат "сладко" тя казва "Имам си, мерси, и си вади ябълките и морковите от раницата. Ама това е едно такова дървено философче, което е супер близко с родителите си и на 2 години говореше в изречения. Вярно кратки, но все пак развитието му интелектуално силно ме впечатлява. Та така с външните въздействия. Зависи от детето и от родителите.



Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: NadG]  
Автор tswete (Алекс на 5 г.)
Публикувано23.10.09 13:29



Верно, аз също на това се надявам. Да му вкарам в главата от рано някои правила. Обаче дали ще ги спазва, все пак е момче, а те са по-немърливи и по-гладни. И друго има, някак не прекалявам, точно щото не искам да е едно дървено философче на 10 г. Все ми се иска да се слива поне донякъде с тълпата, т.е. да е социален. А дали ще успея да го науча с разум да избира какво яде, без да го натрапва... Не знам.



Тема Re: Какво мислите за това?нови [re: Aлa-Бaлa]  
Автор vihrogonche (хлапето е на 5)
Публикувано26.10.09 11:24



Еми в живота просто си ИМА задължителни неща. Щем или не щем... Например училището, нали?
Аз смятам, че първолаците в общия случай трябва да са на навършени СЕДЕМ години. Била съм ученичка на 6 год. и половина, сестра ми на 6, е, справихме се, но се питам защо да трябва да е така? А за момченцата съм направо категорична - в първи клас след 7-ата година. За момичетата по-бива и на 6, ама пак не е за препоръчване.
Ала Бала, благодаря, че ми отговори!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.