Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:46 26.06.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Как да накараме децата да "слушат"?нови  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано05.10.09 08:51



От петък съм в един такъв размисъл, провокиран от темата на Насинда. Не писах в нея, защото леко се подтиснах - правя всичко възможно, за да превърна детето си в "кисела краставичка". Не че ми трябва да го прочета черно на бяло - от известно време се усещам, че нещата с Яна не се развиват в правилната (и желана от мен) посока. На теория всичко ми е ясно - тя се стреми към независимост, преминава през период на отрицание, не трябва да я насилвам за неща, които не иска да прави, не е моя собственост. Обаче - има неща, които все пак трябва да прави. Нормални, ежедневни - да се облече сутрин, да се измие, да си сложи яке и обувки, ако навън вали..... Не ми се иска да го казвам, но още е малка, за да има правилна преценка за някои неща, а и живеем заедно, редно е да се съобразява и с нашите нужди. Но - от седмица и нещо всичко се превръща в безкрайни уговаряния, спорове, отрицания. Честно - не мога да споря до безкрай да си облече пижамата, след това да скача в чувала, след това колко и кои книжки да прочетем... Не е нормално всяко малко нещо да се превръща в битка. Започвам да крещя и всичко отива по дяволите......
Та въпросът ме е - как, с кави тактики и методи, карате децата ви да "слушат", да изпълняват някакви нормални неща? Ка избягвате, и дали успявате да избегнете, битките с децата? Колко търпелив трябва да бъде човек? И аз ли съм най-неврозната майка? Предполагам Яна ми е напипала бутона и сега се забавлява да го натиска - на теория, както казах, ми е ясно

, но реалността се надига и ме фрасва по челото всекидневно. Няма нужда да казвам, че от известно време съм доста подтисната по този повод



Тема Re: Как да накараме децата да "слушат"?нови [re: _dexter_]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано05.10.09 09:23



Само да те успокоя, че това отново е период. Досега настроенията на Ния са се сменили ... не мога да броя дотолкова

, като всеки път нервичките ми се опъват все повече и повече. Както е послушно и сговорчиво дете седмица-две, така една сутрин се събужда и е с рогата напред и така отново седмица-две (ако нямам късмет и три).
Това със слушането няма как да те посъветвам защото всеки път действат различни неща в зависимост от настроението или периода. Когато е послушна няколко приказки тихо и кротко и я увещавам, като казвам, че е добре да го свърши като голямо момиче, не да се държи като бебе и т.н. Но в рогатите си периоди е по-трудно. Обръщам нещата в игра - примерно не иска да си прибере играчките и легнала на земята се тръшка, че аз трябва да ги прибера, тогава се заформя играта кой пръв ще ги прибере, или се правя, че не помня кое къде седеше (при нея всяко нещо си има определено място) ... отново казвам всичко зависи от детето, а майката най-добре знае кое ще мине и кое не. При нас карането и боя не помага, всичко става с много приказки и уговорки. Ако детето се размрънка за нещо, което не е за нея или не трябва да играе с него вниманието се отклонява с нещо друго ...

Hot stuff

Тема Re: Как да накараме децата да "слушат"?нови [re: _dexter_]  
Автор SveDoGab (на Габи и Тея)
Публикувано05.10.09 10:06



Освен да те успокоя, че всичко е просто един период - ама дълъг период, не знам какво друго да ти кажа. И аз неведнъж съм се чувствала като теб... Но каквото и да правя един път дава резултат, друг път - не. Чак сега мога да кажа, че с каката - на почти 7г., се разбирам идеално - слуша, разбира, реагира адекватно, дори помага. Навремето и тя си мина по тоя път, сега малката върви по него... Беше едно малко, послушно топче и изведнъж стана непослушно човече. Надявам се след 2-3 години и за нея да говоря като за кака й. Но дотогава - нервичките ми да са здрави! Просто ежедневието ни е едно такова стресово и забързано, че и да искам от все сърце винаги да съм спокойна, просто не става. Ще съм благодарна, ако някой даде универсален подход и съвет, но честно казано се съмнявам, че има такъв - децата са толкова различни, ние също.


Габриела 2002
Доротея 2005


Тема Re: Как да накараме децата да "слушат"?нови [re: SveDoGab]  
Автор mishellinna (MISix)
Публикувано05.10.09 10:57



Ок, за това е период, за другото е период, за третото също. Само че, аз виждам ежедневно деца на по 7-8 години на улицата, които /да ме извиняват/ ама с кеф да нашамариш. Та моето притеснение е: Дали, докато чакаме периодите да минат няма да пропуснем момента да направим от децата си хора?! Най-много от всичко НЕ ИСКАМ детето ми да стане келеш, който в последствие ни се води, ни се кара! И Декс, да те успокоя, не си ти най-неврозната майка-можеш и мен да включиш в това число. Но всичко това, което те измъчва теб, тормози и мен от няколко седмици насам. Полагаме такива усилия да говорим, да обясняваме и в един момент имам чуството, че детето ми просто си проси кавгата, че ако не му се навикам, изобщо не ме чува!

И защо след поредния скандал стават най-добрите деца на света?! Хубаво, изнервени сме, но аз полагам кански усилия тази ми изнервеност да не стига до детето и имам чуството на моменти, че всичко отива по дяволите...





Тема Re: Как да накараме децата да "слушат"?нови [re: mishellinna]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано05.10.09 11:09



Оооо в никакъв случай това, че детето е в период не означава, че му се позволява всичко да прави ако е в критичните си фази. Има граници, които не се преминават по никакъв повод. Само, че когато детето е в кофти фаза нещата границите се налагат по-трудно, било то с повее нерви, с шляпане по дупето, с наказание и т.н. (всяка майка си има методи). Хубавото е, че децата в един момент свикват с тези граници и кат опо-големи в лошите си периоди не се опитват така очевидно да ги преминават ... т.е. став амалко по-лесно контролируемо детето



Hot stuff

Тема Re: Как да накараме децата да "слушат"?нови [re: _dexter_]  
Автор galia71 (пристрастен)
Публикувано05.10.09 11:33



Уговарям и проявявам търпение и зачитане на времето и заниманията на детето до определен момент. След като изтече времето, което те са си определили за нещо, което трябва да направят, ставам безкомпромисна. Карам се понякога, наказвам с неизлизане, негледане на детски и каквото се сетя, че към момента ще има ефект. От два дена казвам на Борис, че трябва да си събере разпиляните неща – монополито, няколко комплекта Лего разпиляни тук и там, моторчета. Отговорът е после, след незнам си какво. Нещата преминаха границата, когато едни карти ги 'прибра' на 10см от първоначалното им място. Хванах ги и ги изхвърлих. След което го пратих да си изхвърли някакви боклуци. Видя си картите и рев в кухнята, но не смее да дойде да ми реве на мен. След определено време му позволих да си ги извади от боклука и го предопредих. До вечерта кажех ли нещо да се оправи беше оправяно на минутата.

Понякога съм по-крайна, но имам доста впечатления за деца около мен, че това с безкрайните уговорки и обяснения не винаги е най-доброто. Действам и според ситуацията.

Както някой по-горе каза не искам децата ми да бъдат бъдещи келеши и трябва да знаят, че има неща които трябва да правят независимо дали им харесва или не. Не искам от тях безропотно подчинение, но това е начин да се приучат на ред и огранизираност и мисля, че в бъдеще много би им помогнало. Една позната ми казваше (вече семейна с дете) – 'Мен никога нищо не са ме карали да правя като малка и нямам навици да се справям с тези елементарните ежедневни неща и това много ми пречи'



Тема Re: Как да накараме децата да "слушат"?нови [re: _dexter_]  
Автор Acя (консултант)
Публикувано05.10.09 11:49



като прочетох заглавието на темата първата реакция на отговор беше:като слушаме децата си. Продиктувано е от реакцията на сина на моята приятелка...той ни се води ни се кара и хич не слуша майка си. Мъжа ми онзи ден го е попитал защо не слуша майка си..детето отговорило: Ами и тя не ме слуша!
Искам да ти кажа, че не съм майка за пример и не само ти си изнервена. твърдо вярвам, че понякога съвсем нарочно правят някои забранени неща, за да изпробват докъде са им границите. Аз също избухвам, вчера направих на 2 стотинки Ели, исках да напиша за какво, но пък не си спомням

.
Моята тактика е следната-никога не неглижирам проблемите. За мен това не е добра тактика и не очаквам да си мине от самосебе си, защото било период, ако детето плаче или се тръшка не се правя, че не го прави, а го наказвам. Не си представяй сега дете седнало на бобови зърна, в ъгъла, с вдигнати нагоре ръце-наказание е и лишаването на детето от нещо любимо, или разделянето му от другарчетата и прибирането му в разгара на играта.
Тъй като допуснах огромна грешка с Ели и все бързах, съответно я миех сутрин и бързах да я облека, не и оставях време тя сама да се справя с проблемите, сега си взех бележка и сутрин ставам и вдигам децата по-рано, за да има време с всичкото мотаене да се облекат и измият сами. За да няма война за дрехите вечер двете избираме тоалетите, т.е. аз избирам няколко варианта, а тя си избира от тях , или и казвам да си избере с поличка анцунг или дънки, а след това аз давам съответната дреха, ако е избрала пола аз определям коя точно пола да е . Свикнах да казвам точно и ясно какво точно искам. Общо взето свикнах да казвам нещата с положителна насоченост, например вместо "не тичай", казвам "спри да тичаш". Много пъти съм допускала грешката да съм неясна и да кажа на детето вместо да спре да тича, казвах "ще паднеш", което на детето нищо не му говореше и не разбираше защо и го казвам.
Когато някоя започне да крещи, аз започвам да шептя , действа веднага и детето започва да говори по-тихо .
И пак казвам много време и усилия ми отне да го постигна и да стигна до тези умозаключения, и все още не съм овладяла нещата напълно. Понякога все пак крещя. Не мисля, че е грешно майката да си изпуска нервите понякога. За мен е също толкова погрешно детето да живее в идеализиран свят, в който хората никога не си изпускат нервите и винаги всичко е спокойно. Просто света не е такъв и хората си изпускат нервите.



Тема Re: Как да накараме децата да "слушат"?нови [re: _dexter_]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано05.10.09 16:34



Да се включа и аз по темата си

. Чела съм разни книги за възпитанието, за дисциплината, гледам от време на време филмчетата за бавачките. Много е лесно всичко на теория, обаче като ми хленчи диваненцето 20 минути с най-отвратителния си писък и в един момент превъртам. Това, което работи за сега при нас:
Ако не иска нещо да прави, напр. да се облича - казвам, че ще я изчакам да реши какво иска и отивам в другата стая. За сега почти мигновено си променя мнението и с хленчене ме вика да се върна.
Ако не иска да си тръгва от площадката - казвам й да се пусне още 2 пъти по пързалката (или 2 кофички с пясък или каквото там е на дневен ред) и след това тръгвам - тя обикновено подтичва след мен. Проблем ще стане като започне да не й дреме, че си тръгвам, но тогава ще му мисля.
Ако не иска да прибира играчките - или й помагам, или я оставям. В момента, в който ми поиска нещо, я помолвам първо да събере играчките, после ще правим каквото иска. Обикновено действа.
Но съм започнала много да я заплашвам, мисля, че трябва повече да действам, за да разбере, че съм сериозна. Напр. дъвчи дъвка и постоянно я вади от устата да я разглежда. Е, изтъркаха ми се зъбите да й правя забележка - според мен или забравя или ми прави на пук. Два пъти взех и изхвърлих дъвката - скъса се от рев, но нямаше друга. Да видим колко дъвки още ще поемат към коша преди да се отучи.
Напълно съм съгласна, че има разлика между свобода и свободия. Мисля, че и аз имам права, не само детето. Така че ако искам по земята в хола да няма разпиляна мозайка, защото ми се забива в краката - Яна трябва да я пребере. Смятам, че й обръщам внимание, играя, четем, не я подтискам особено. Крещя й, това ме мъчи, но пък иначе мозъкът ми ще експлоадира. Трябват ми малко упражнения - вчера напр. след 20 минутен хленч за сладолед успях не само да не се ядосам, но дори да намеря решение заедно с нея, така че всеки получи каквото иска. Не я лъжа, стремя се правилата да са ясни, как само да не полудявам като ми каже "Добрееее", "После" или "няма"???



Тема Re: Как да накараме децата да "слушат"?нови [re: _dexter_]  
Автор NikiFin (ветеран)
Публикувано05.10.09 16:52



бая мислех да пиша в темата на Насинда, че това, което изкопа от бгмамата и мен доста ме подтисна. Ама рекох да си замълча за пръв път и аз в живота си да съм като ората и да си трайкам. Ама щом си отворила темата и питаш тъкмо ми даваш повод да си го кажа.
Мисля, че децата просто са ни набарали цаката и ни работят. Доказателство за това е, че при други хора са показали, че могат да бъдат доста по послушни, хем и да са щастливи и всичко да е наред. Направо да си дам децата друг да ми ги гледа и така на всички ще ни е добре. Така излиза.
При мен обясненията почти не помагат щото никой не ги слуша. Не съм се съвсем отказала и още си мелям и гърло ме боли постоянно. Но лека полека почвам несъзнателно да си спестявам гърлобола и късането на нерви като дискутирам все по малко. Видя ли че някой се инати ако не съм в настроение да се обяснявам хич не се и пробвам. Насила действам. Добро лошо това е. Помага повече от обяснения в някои случаи. Поне при моите деца. Убедих се, че няма да са като другите около тях. По природа са си по гласовити, ревливи, нервни, емоционални. И аз съм по емоционална от хората около мен.
Най тъпото е да се сравняваш с другите и да се упрекваш, че не можеш да бъдеш като тях. Щото така или иначе няма да станеш, само ще си късаш нервите. Всеки си има своите предимства пред останалите и по добре да се концентрира да развие това, което може, а не да се мъчи да променя това, което не може.
В крайна сметка колкото и да е спокоен човек, когато се намира под влияние на дразнещи фактори все някак си ще му се отразят и в един момент ще отреагира. Изобщо не желая да се чувствам виновна, че избухвам пред децата си. Кой зне някой спокоен по природа как би реагирал. Изобщо дали такъв спокоен човек е в състояние да бъде майка на моите деца. Не е ясно какви ще са последствията за него и децата. За мен е важното, че за сега се справям някак си, децата ми ме обичат каквато съм и то прекалено много.



Тема Re: Как да накараме децата да "слушат"?нови [re: _dexter_]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано05.10.09 16:59



Това с дъвките и ние сме го минали и не само с тях ... при Ния минава номера, че с мръсни ръце като си бърка в устата в нея попадат мръсни буби (бактерии) ... и после я корем я нещо друго ще я боли или пък самите "гадинки" попадат в устата и оттам по зъбките, а тя е ходила в кабинетите на бабите си и знае много добре машинката как работи там.

... намираш начин, който да работи

Hot stuff


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.