Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:01 28.04.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Децата, скъпите играчки и цената на паритенови  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано10.08.09 12:31



От известно време разсъждавам по темата. Конкретният повод е 10 годишният племенник на мъж ми, който от около месец иска да получи айфон (за който не знае - това е едно нещо, на което могат да се играят игри, да се гледат филми, да се сърфира в нета, а може и да се ползва като телефон

). Струва над 1000 лева. Детето има събрани пари - около половината и малко повече - той е пестелив и това са му пари от Коледа, рожден и имен ден. Сега мрънка на техните да му купят. Те почти са се навили да му поръчат от Китай, ще излезе около 500 - 600 лв.
За мен е абсурдно да се купува толкова скъпа играчка на човек, който го издържат родителите му - бил той на 10 или 18 години. Без значение финансовото положение на родителите. Но как да научим децата колко струват парите? Кога да започнем с уроците? Очевидно е, че ценностите на възрастните и на децата за вещите са различни - как да научим децата, че не могат да си играят с неща, струващи колкото прехраната на 4членно семейство с две деца за един месец?
От друга страна - да позволим ли детето да изхарчи своите си пари за неща, които според нас са безсмислени? Не ми се вижда редно просто да кажем "не" без обсъждане. Би трябвало да има някакъв среден път - хем да се придържаме към нормалното харчене, хем детето да не се чуства подтиснато на тема "финанси". Но най-важно ми се струва да се изгради здравословно отношение към парите - как обаче да стане това?



Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: _dexter_]  
Автор surflineМодератор (СтихияБалканска)
Публикувано10.08.09 12:46



В отговор на:

Би трябвало да има някакъв среден път




Примерно да изчака да стане на 18г. и тогава да си харчи парите за каквото намери за добре...
п.п. Признавам се, че се опулих, че родителите са се "навили" да купят подарък за 500-600 лева. За мен НЕ детето трябва да се научи да цени парите...


<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от surfline на 10.08.09 12:48.</EM></FONT></P>

Редактирано от surfline на 10.08.09 12:49.



Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: surfline]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано10.08.09 12:53



Е, то с такива родители няма как да се научи да цени парите. Това е само един пример, тяхното семейство изобилстват с такива, после се чудят защо децата им са такива...... Големият им син е на 18, да не ви казвам какъв телефон има. Парцалките са отделен въпрос

. Не че са кой-знае колко богати, малко позьори си падат, или просто имат друга ценностна система :))



Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: _dexter_]  
Автор galia71 (пристрастен)
Публикувано10.08.09 12:54



една много хубава тема, която мен също много ме вълнува. За съжаление нямам много време да пиша, но ще се постарая

при първа възможност.

Като за начало ще кажа, че лично на мен ми е много трудно, защото децата гледат външния пример от приятелчетата си, а не се вслушват много, много в това което ние им говорим. В общия случай получават ненужни според мен неща за тяхната възраст, но моите гледат, че другите имат. И в случая вина за това имат родителите, а не децата. С дъщеря ми горе долу успявам, но с малкият сега се започва.



Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: _dexter_]  
Автор galia71 (пристрастен)
Публикувано10.08.09 13:01



Това са хора живеещи в непрекъсната показност и самочувствието им се определя от нея. Аз такива примери имам доста около мен.



Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: _dexter_]  
Автор surflineМодератор (СтихияБалканска)
Публикувано10.08.09 13:08



Не знам, Декстър, точно преди малко се включих по подобна тема в един друг форум - за символите на просперитета и за хората, които си купуват тенджера за 200 лв., но готвят в нея боб поради липса на друго в къщи.
Аз специално винаги съм била възпитавана да не живея на кредит и да се разпростирам до там, където ми стига маята. Слава Богу - мъжът ми също. Сега се опитваме да възпитаме и Симона така - че човек може да се забавлява на една разходка в гората точно толкова, колкото и на посещение в детски клуб, че с една няколко шишарки и водни боички можем да направим същото "мобиле" като със скъп "купешки" комплект за апликация и пр. Децата виждат точно толкова широко, колкото им бъде показано от родителите им. Не е страшно да им се каже "не" и не смятам, че по някакъв начин отказът за закупуване на скъпа материална "играчка" би им повредило психиката. Посто аз не се страхувам да казвам "не".
Миналата година Симона имаше подобни "мераци" за един фотоапарат - струваше 80 евро. Напълно поносима цена за нас, но и напълно неприемлива за подарък на 3-годишно дете, според НАС. Е казахме "не" и и обяснихме, че когато ни покаже, че е "годна" да го използва ще отидем в банката, ще изтеглим от нейните пари и ще го вземем. Сега тя също чака да стане в предучилищна възраст, за да има фотоапарат. Когато стане на 5 г. ще и го подарим - няма да има излъгани очаквания, няма да има хък-мък, но за всяка възраст си има определена "миза" и когато трябва да се изчака просто ТРЯБВА...



Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: _dexter_]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано10.08.09 13:12



Това е абсурдно за мен, стига бе на 10 г. да е с мобилен телефон? И то не какъв да е .... (въпросният го подарих на мъж ми за РД и знам за какво иде реч)

Много се измести ценностната система на родителите, та какво остава за децата. Аз също съм ЗА купуването на скъпи играчки за развитието на децата (не за гъзария), но да си имат мярка. Това са много пари за едно 10 годишно хлапе. Парите са си негови, добре, но тези родители нали това им е ролята, ако сега е с такъв телефон, кои знае после какво ще поиска .... порше за НГ и няма да му се откаже ли? Потресена съм.
Аз също харча безумно много, понякога дори без мярка (то моето си е болест май), гледам да науча детето си на вкус и стил, в същото време се опитвам да я науча да цени парите. Има си касичка и ако иска някоя по-скъпа играчка (говорим в рамките до 50-100лв., като колело и тем подобни) се купуват от нейните пари и с наше съгласие (естествено ако няма поне още 1 от същият вид). Няколко пъти ми е правила номера в магазин за играчки да иска няколко неща, но от тях се избира САМО 1. За останалите се връщаме като е заслужила или при празник. Не е въпроса да се пръскат пари на вятъра, това всеки го може, въпроса е да се научат как се изкарват и съответно цененето им

Hot stuff

Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: surfline]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано10.08.09 13:25



Аз гледам да не водя Яна по детски клубове и кафета, точно за да се научи, че не е необходимо забавленията да струват пари. Купуваме само по едно нещо когато сме на вън - или две, ако има колички наблизо

. Не говорим много за пари, никога не й казвам - това не може, защото мама няма пари. По-скоро обяснявам, че в момента нямаме нужда от въпросното нещо. Иска ми се да я науча, че вещите са ценни, защото можем да свършим нещо с тях, а не защото струват много пари или е престижно да ги имаш.



Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: _dexter_]  
Автор **щypчo** (досущ като теб)
Публикувано10.08.09 13:43



Аз ще си позволя да отместя фокуса от цената на подаръка върху..предназначението му.
Лично аз винаги съм била ЗА скъпите играчки, дотолкова, доколкото съответстват на качеството и на уменията, които изграждат.
Всичките ми деца са играли с ЛЕГО (оригинално), а не с безбройните имитации, просто, защото качеството е несравнимо, издържливостта също, а от там и желанието на детето да играе с тях..
В този смисъл..разбирам хората, които дават пари за скъпи играчки на децата си.
НО..
С уговорката, че играчките на всяко дете трябва да са съобразени с възрастта нна детето.
(Поради факта, че в къщи има много играчки наследствено от големите ми деца съм забелязала,че Александър не успява да оцени скъпите играчки, които не са за възрастта му.За големите деца..никога не е стоял този "проблем", понеже просто не е имало неща, които не са за възрастта им..)
Лично аз съм "ЗА" малко количество качествени играчки.Такива, които развиват определени умения..
За конкретния пример..
Никога не съм си ограничавала децата какво да си купят с техните си пари. Аз си имам принцип в това отношение - парите са си техни, значи имат право да си ги похарчат за каквото преценят...стига да им стигат.
За Коледа моите никога не са събирали такива огромни суми..за това и нещата, които са купували с тях след това са били доста по-скромни. Много съм щастлива, че за сега винаги паричките от Коледа са си ги ползвали за да купят подарък на мама за 8 март и да си направят дребни изненади едно на друго за рожденните дни.
В крайна сметка..децата не разбират стойността на парите, докато са малки така или иначе.За тях една играчка от 0.50лв може да носи повече наслада от играчка за 200лв, с която не им се позволява да си играят, "за да не я счупят"...
..
Смятам,че ако сина ми, който е на 10г успее да събере САМ пари за айфон, лаптоп и каквото и да е друго , не бих го спряла.
По-скоро бих говорила с него дали е сигурен,че тъкмо от това има нужда. И ако ме убеди,че е така..бих го подкрепила.
В крайна сметка, тук масово сме мами на по-малки деца. Може би не си даваме сметка какво могат и какво е нужно на 10г дете.
А цената няма никакво значение..
АКО иска айфон-а заради игрите, бих предложила да купим някакви игри, за значително по-малко пари, но..ако идеята е да може да сърфира и в интернет..нещата се променят значително..
Искам да кажа, че децата са много различни и с много различни интереси.
На много деца на под 10г родителите купуват пиано или китара или цигулка за много повече пари. Но това не е играчка , а инвестиция, нали?
Инвестиция е, АКО след това, детето стане музикант..А ако не стане..и не му е това мечта, хоби и т.н..си е жива играчка..при това..за родителите..
В този смисъл..за това пък точно дете, може бъдещето, хобито или призванието му да е скрито в този айфон..
Щом родителите имат много пари, за тях тия 1000+ лв нямат същата стойност, каквато за 4членно семейство, което се бори за прехраната си..
...
...
Иначе, напълно споделям, написаното от Сърфчето..- важно е каква ценностна система изграждаме в децата си. Ако ги научим да се радват на простите неща и да откриват в тях красотата, която съдържат..не само играчките им стават по-евтини, но и качеството им на живот са увеличава..Важно е какво носят в себе си родителите..Няма как да дадеш на детето си нещо, коеот нямаш...(за един пари, за друг ценностна система

, за трети..и двете..)

"Който иска нещо-намира начин,който не иска-търси оправдание"

Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: _dexter_]  
Автор **щypчo** (досущ като теб)
Публикувано10.08.09 14:05



Някога времената бяха други. Нямаше толкова изкушения.
Излизахме с децата на пазар и аз обяснявах винаги,че отиваме да купим - каквото ще купуваме и..ще им купя по едно нещо, което те си изберат. Най-често си избираха 1 бонбон..за 0.05лв.
Сега Александър като излезе с баща си и се връщат с купчина ненужни боклуци, които аз дори не му давам

.
За щастие, като излизаме двамата , винаги успяваме да се разберем къде отиваме и какво ще купим и не съм имала проблеми с тръшкане за "нещо".
Случва се да поиска нещо и д аму откажа , защото нямае пари за това нещо и той не го е искал повече.
Смятам, че най-важното е децата да разберат, че има граници, които не бива да се прекрачват. Смята също, че е важно, родителите да успеят да обясняват какво може и какво не може..и да не се прекалява с купуването, независимо от това дали можеш или не да си го позволиш.
Обаче...най-важното е не да насадиш чувство за вина на детето, че много иска, а по-скоро да запазиш радостта му към "нещата', които му купуваш. Не към тяхната стойност..

"Който иска нещо-намира начин,който не иска-търси оправдание"


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.