Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:12 22.05.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Как да НЕ стресираме децата си....нови  
Автор Nasinda (Мама на торнадо)
Публикувано02.10.09 11:38



Тази тема я пускам след материала за хубавата приказка. Сеща ще ви пусна още един материал, чийто линк взех от тема в Бг - мама.

Ужасно е какво правим с децата си, аз лично много се срамувам от себе си.



Детето ми е прекрасно, а какво искам повече от него.

Та реших всяка от нас в тази тема да разказва хубавите неща свързани с отношението ни към децата

Аз така се позамислих, че всеки път като се скарам на Александра ще се сещам за тези два материала и се надявам да променям отношението си....



Вие сте наред - надявам се да има повече хвалби отколкото мълчание!



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: Nasinda]  
Автор mishellinna (MISix)
Публикувано02.10.09 11:58



Такааааа....
Започвам първа, защото случайно или не, тази седмица съм я посветила на това, как да НЕ му викам, да НЕ го шляпам, НО да го вкарам в правия път чрез ограничаване на любимите му игри и занимания.
От това, което прочетох, със срам и гузна съвест, ще си призная, че правя следните неща:
1. Когато детето ви повика да ви покаже въодушевено нещо, кажете “Чакай малко!”. Но, когато вие пожелаете то да дойде при вас, изисквайте това да се случи ВЕДНАГА! Даже, ако прекъснете интересно занимание, още по-добре !
3. Когато детето поиска да си поиграете, седнете и след 2 минути станете с думите, че имате да свършите нещо изключително важно!
4. Със ставането рано сутрин започнете да бързате и да викате колко закъснявате и в никакъв случаи не му давайте да си обува само обувките, защото ще ви забави!
5. Ако сте на разходка и то се спира пред всяко камъче или тревичка и възторжено възклицава, го скастрете, че трябва да стигнете до градинката по-бързо и да не се мотае, ако обича !
6. Ако разсипе водата от чашата, задължително му кажете ; “По-леко, деее! Внимавай!” – то може и да не е разбрало, че е направило грешка и трябва задължително да му го натякнете !
Или накратко обобщено вече си имам възкисела краставичка!


Сега идва ред на нещата, които промених и в частност:
1. Оставям го да се храни сам, без значение какви са пораженията около и върху него.
2.Оставям го да се къпе сам, въпреки, че след това ми отнема половин час да си върна "нормалната" баня
3.Оставям го да се съблича сам, докато аз тропам нервно до него, но уддържам
4.На площадката единствения път, в който ми се чува гласът е, когато реши да вечеря с пясъка или да нахрани себеподобните около него, иначе съм кротка и "невидима"
5.Каквото и да реши да прави сам в домакинството, му давам възможност с ясната мисъл, че ми удължава поне с половин час почистването.
6.Нещата, които го съблазняват са скрити далече от него, за да няма "не пипай" през 5 минути
7.Задължително при успиване се държа спокойно, нормално, пея, рецитирам, разказвам с ясната мисъл, че искам детенцето ми да заспи спокойно, защото за мен лично това е едно от най-големите наказания!

Нас, евала за темичката. Въпреки, че се чуствам супер отвратително след двете теми, които прочетох и след като си препрочетох поста, съм сигурна, че това ще бъде страхотен наръчник за това какво да НЕ правим с децата си!



<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от mishellinna на 02.10.09 12:00.</EM></FONT></P>

Редактирано от mishellinna на 02.10.09 12:12.



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: Nasinda]  
Автор lilka (минаващ)
Публикувано02.10.09 12:00



уау. Закъсняването, миенето на ръцете и моето вечно "бъди по-внимателна". Това са трите задължителни за киселата краставичка. Но обличането, обуването, катеренето не са забранени

.
Не я насилвам да яде, дори се е случвало да си легне невечеряла или да закуси около 2 часа следобяд. /това май не е много добре/
Готвим заедно, чистим пода със стирката / доставя и огромна радост/
И да и моето дете е прекрасно



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: mishellinna]  
Автор Aлa-Бaлa ()
Публикувано02.10.09 12:04



И аз доста от изброените неща за съжаление ги правя с детето... но чакайте това не ни прави лоши майки нали? В друг момент правим нещата както трябва... Не искам да съм идеална майка според това което пише в книгите. Искам да съм що годе добра майка за децата си. Викам и се карам доста повече от колкото трябва, страшно нервна съм на моменти... признавам и се опитвам да не съм, ама уви...
По т. пета за камъчетата...ако го оставя може да събира и мята камъчета докато се стъмни...е не мога да стоя два часа до него и затова го подканям, че и насила понякога тръгва...съжалявам не ме прави това лоша нали?!


Ще се опитам да променя доста неща, от сега знам, че половината даже да променя пак ще е добре.



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: Nasinda]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано02.10.09 12:07



СТрахотно беше написано едно време в



Hot stuff

Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: Aлa-Бaлa]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано02.10.09 12:30



Оооо никой не говори да сме идеалните, въпреки, че ако питаш мен ние сме най-добрите майки за децата си .... въпросът е стресът, които им наслагваме от малки, заради нерви, бързане, борба с ежедневието и т.н.


Аз също правя доста голям процент от дадените примери и то от гореспоменатите причини

Hot stuff

Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: Nasinda]  
Автор vihrogonche (хлапето е на 5)
Публикувано02.10.09 15:26



Наси, поздравления за хубавата тема - обичам такива оптимистични и в същото време дълбоки теми!

Та какво да споделя аз за хубавите неща, свързани с отношението ни към децата - я да видим сега... (мислене) ...

Според мен е хубаво, че откакто се е родил много му ГОВОРЯ, разказвам му, обяснявам му, почти никога не съм го пресичала с думите: "Още си малък да знаеш!". Не знам дали и заради това, Алекс от мъничък има доста богат за възрастта си речник и се проявява като доста любознателно дете. Радвам се, че НЕ го лъжа, общо взето истината може да бъде казана по подходящ начин дори и на малко дете, стига човек да има желание и воля за това. Така се гради доверието! Имаме си един специален кратък ритуал, боже - вече ЧЕТВЪРТА година! - в момента, в който го оставям в яслата/градината: правим си "кътъ-кътъ"

- докосваме си носовете с пожелание за хубав ден и в знак на голяма обич между нас - само нашо си е! Ще мисля за още неща, които се гордея, че правя, свързани с отношението ми към сина ми, и ще пиша отново, доскоро.



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: Nasinda]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано02.10.09 15:47



Още от малка се опитвам да не налагам мнението си върху детето. То е отделен индивид и има свои качества, които само помагам да развие. От малка се роди с характер - голям инат (наложи се 3 гледачки да смениме, не успяваха да се справят с нея) и никога не съм се опитвала да го пречупя, напротив ще й е от полза за пробиването и борбата в този живот. Отделно се опитвам да я карам да споделя, разпитвам за всичко, като й давам пример с мои разкази, бели мои през деня (дори да няма си измислям). Показвам любовта си към нея всекидневно, отделно показвам й каква е любовта и към мъжа ми. Скандали пред еня няма, освен тези към нея (това всячески опитвам да променя)

... Всеки път когато има някакъв въпрос или "проблем" за решаване я оставям сама да се оправя ... от рода сутрин кой от двата панталона да облече (примерно) .... и да си носи последствията (ако й стане топло или неудобно през деня). И не на последно място я учя да е винаги усмихната - каквото ще да става в къщи, детска градина и прочие ... винаги усмихната на всичко и на всеки.

Hot stuff

Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: Nasinda]  
Автор NikiFin (ветеран)
Публикувано02.10.09 22:05



Тия неща наистина ги правим. Жалко е, но в крайна сметка това е животът. Хора сме, случва се да си изпуснем нервите, да бързаме за някъде, да не ни се прави в дад момент точно това, което детето иска. Не може съвсем да спрем да ги правим. Но може наистина да се опитаме да планираме по добре времето си и да ги намалим.
Важното е, че не ги правим с цел да навредим на децата, а под влияние на вътрешни емоции или външни ситуации. Освен това е хубаво децата от малки да се учат, че в живота не винаги става както те искат. Това е полезен тренинг занапред в живота.
Трябва да се обърне внимание и на друго. Децата реагират различно на такова поведение. Едни са разбрани и се примиряват без проблем. Други приемат тежко и най дребното нещо и се тръшват в истерия. В първия случай майката не се чувства толкова виновна, защото на детето и очевидно не му пречи да я послуша. Ама майката на истерясалото дете може да и стане доста зле, детето да я изнерви още повече и става един порочен кръг с ужасни за всички последствия. Реално и двете майки са постъпили еднакво. Само дето едната е наказана да и е зле на нея и детето и, а на др и няма нищо нито на нея нито на детето и.



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: Nasinda]  
Автор more.more (ентусиаст)
Публикувано03.10.09 00:40



Да,наистина децата ни живеят в стрес,имам предвид София,в по-малките градове предполагам,че положението е малко по-спокойно и ежедневието - не толкова забързано.Но в големия град си е истинско предизвикателство човек да остане спокоен,тичайки за работа,попадайки в поредното задръстване,закъснявайки за важна среща и с всички ангажименти,които ни чакат "от днес за вчера"...И след целия хаос от нас се очаква да бъдем спокойни любящи майки и съпруги.Трудно е.Но не и невъзможно.Моята формула е желязна организация.Стремя се да свърша възможно повече мои си задачи,така че когато съм с децата времето и вниманието ми да са посветени САМО на тях.Строга съм,когато трябва да се учи или свърши нещо,което си е тяхно задължение,тогава не търпя размотаване и отлагане,често се и карам.Не искам да са разглезени,ето това според мен си зависи изцяло от родителя.Когато приключим с ангажиментите излизам с тях и играя на народна,на мач,на федербал и баскет,карам колело,шия дрехи на кукли и се включвам във всякякви други игри.Също и разговарям с тях,на всякакви теми,никога не ги лъжа.За цапането изобщо не изтересвям,особено когато играят,аз не пера - пералнята го прави и не разбирам майките,които викат по децата си за това.Сремя се да съм добра майка,но само времето ще покаже дали съм успяла.Още веднъж,поздравления на Нас за хубавата тема.

На всички ще ни е от полза от време на време да се сещаме за нея и да се усмихваме по-често на децата си.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.