Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:30 16.06.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Как да НЕ стресираме децата си....  
Автор Nasinda (Мама на торнадо)
Публикувано02.10.09 11:38



Тази тема я пускам след материала за хубавата приказка. Сеща ще ви пусна още един материал, чийто линк взех от тема в Бг - мама.

Ужасно е какво правим с децата си, аз лично много се срамувам от себе си.



Детето ми е прекрасно, а какво искам повече от него.

Та реших всяка от нас в тази тема да разказва хубавите неща свързани с отношението ни към децата

Аз така се позамислих, че всеки път като се скарам на Александра ще се сещам за тези два материала и се надявам да променям отношението си....



Вие сте наред - надявам се да има повече хвалби отколкото мълчание!



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: Nasinda]  
Автор mishellinna (MISix)
Публикувано02.10.09 11:58



Такааааа....
Започвам първа, защото случайно или не, тази седмица съм я посветила на това, как да НЕ му викам, да НЕ го шляпам, НО да го вкарам в правия път чрез ограничаване на любимите му игри и занимания.
От това, което прочетох, със срам и гузна съвест, ще си призная, че правя следните неща:
1. Когато детето ви повика да ви покаже въодушевено нещо, кажете “Чакай малко!”. Но, когато вие пожелаете то да дойде при вас, изисквайте това да се случи ВЕДНАГА! Даже, ако прекъснете интересно занимание, още по-добре !
3. Когато детето поиска да си поиграете, седнете и след 2 минути станете с думите, че имате да свършите нещо изключително важно!
4. Със ставането рано сутрин започнете да бързате и да викате колко закъснявате и в никакъв случаи не му давайте да си обува само обувките, защото ще ви забави!
5. Ако сте на разходка и то се спира пред всяко камъче или тревичка и възторжено възклицава, го скастрете, че трябва да стигнете до градинката по-бързо и да не се мотае, ако обича !
6. Ако разсипе водата от чашата, задължително му кажете ; “По-леко, деее! Внимавай!” – то може и да не е разбрало, че е направило грешка и трябва задължително да му го натякнете !
Или накратко обобщено вече си имам възкисела краставичка!


Сега идва ред на нещата, които промених и в частност:
1. Оставям го да се храни сам, без значение какви са пораженията около и върху него.
2.Оставям го да се къпе сам, въпреки, че след това ми отнема половин час да си върна "нормалната" баня
3.Оставям го да се съблича сам, докато аз тропам нервно до него, но уддържам
4.На площадката единствения път, в който ми се чува гласът е, когато реши да вечеря с пясъка или да нахрани себеподобните около него, иначе съм кротка и "невидима"
5.Каквото и да реши да прави сам в домакинството, му давам възможност с ясната мисъл, че ми удължава поне с половин час почистването.
6.Нещата, които го съблазняват са скрити далече от него, за да няма "не пипай" през 5 минути
7.Задължително при успиване се държа спокойно, нормално, пея, рецитирам, разказвам с ясната мисъл, че искам детенцето ми да заспи спокойно, защото за мен лично това е едно от най-големите наказания!

Нас, евала за темичката. Въпреки, че се чуствам супер отвратително след двете теми, които прочетох и след като си препрочетох поста, съм сигурна, че това ще бъде страхотен наръчник за това какво да НЕ правим с децата си!



<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от mishellinna на 02.10.09 12:00.</EM></FONT></P>

Редактирано от mishellinna на 02.10.09 12:12.



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: Nasinda]  
Автор lilka (минаващ)
Публикувано02.10.09 12:00



уау. Закъсняването, миенето на ръцете и моето вечно "бъди по-внимателна". Това са трите задължителни за киселата краставичка. Но обличането, обуването, катеренето не са забранени

.
Не я насилвам да яде, дори се е случвало да си легне невечеряла или да закуси около 2 часа следобяд. /това май не е много добре/
Готвим заедно, чистим пода със стирката / доставя и огромна радост/
И да и моето дете е прекрасно



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: mishellinna]  
Автор Aлa-Бaлa ()
Публикувано02.10.09 12:04



И аз доста от изброените неща за съжаление ги правя с детето... но чакайте това не ни прави лоши майки нали? В друг момент правим нещата както трябва... Не искам да съм идеална майка според това което пише в книгите. Искам да съм що годе добра майка за децата си. Викам и се карам доста повече от колкото трябва, страшно нервна съм на моменти... признавам и се опитвам да не съм, ама уви...
По т. пета за камъчетата...ако го оставя може да събира и мята камъчета докато се стъмни...е не мога да стоя два часа до него и затова го подканям, че и насила понякога тръгва...съжалявам не ме прави това лоша нали?!


Ще се опитам да променя доста неща, от сега знам, че половината даже да променя пак ще е добре.



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: Nasinda]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано02.10.09 12:07



СТрахотно беше написано едно време в



Hot stuff

Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: Aлa-Бaлa]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано02.10.09 12:30



Оооо никой не говори да сме идеалните, въпреки, че ако питаш мен ние сме най-добрите майки за децата си .... въпросът е стресът, които им наслагваме от малки, заради нерви, бързане, борба с ежедневието и т.н.


Аз също правя доста голям процент от дадените примери и то от гореспоменатите причини

Hot stuff

Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: Nasinda]  
Автор vihrogonche (хлапето е на 5)
Публикувано02.10.09 15:26



Наси, поздравления за хубавата тема - обичам такива оптимистични и в същото време дълбоки теми!

Та какво да споделя аз за хубавите неща, свързани с отношението ни към децата - я да видим сега... (мислене) ...

Според мен е хубаво, че откакто се е родил много му ГОВОРЯ, разказвам му, обяснявам му, почти никога не съм го пресичала с думите: "Още си малък да знаеш!". Не знам дали и заради това, Алекс от мъничък има доста богат за възрастта си речник и се проявява като доста любознателно дете. Радвам се, че НЕ го лъжа, общо взето истината може да бъде казана по подходящ начин дори и на малко дете, стига човек да има желание и воля за това. Така се гради доверието! Имаме си един специален кратък ритуал, боже - вече ЧЕТВЪРТА година! - в момента, в който го оставям в яслата/градината: правим си "кътъ-кътъ"

- докосваме си носовете с пожелание за хубав ден и в знак на голяма обич между нас - само нашо си е! Ще мисля за още неща, които се гордея, че правя, свързани с отношението ми към сина ми, и ще пиша отново, доскоро.



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: Nasinda]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано02.10.09 15:47



Още от малка се опитвам да не налагам мнението си върху детето. То е отделен индивид и има свои качества, които само помагам да развие. От малка се роди с характер - голям инат (наложи се 3 гледачки да смениме, не успяваха да се справят с нея) и никога не съм се опитвала да го пречупя, напротив ще й е от полза за пробиването и борбата в този живот. Отделно се опитвам да я карам да споделя, разпитвам за всичко, като й давам пример с мои разкази, бели мои през деня (дори да няма си измислям). Показвам любовта си към нея всекидневно, отделно показвам й каква е любовта и към мъжа ми. Скандали пред еня няма, освен тези към нея (това всячески опитвам да променя)

... Всеки път когато има някакъв въпрос или "проблем" за решаване я оставям сама да се оправя ... от рода сутрин кой от двата панталона да облече (примерно) .... и да си носи последствията (ако й стане топло или неудобно през деня). И не на последно място я учя да е винаги усмихната - каквото ще да става в къщи, детска градина и прочие ... винаги усмихната на всичко и на всеки.

Hot stuff

Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: Nasinda]  
Автор NikiFin (ветеран)
Публикувано02.10.09 22:05



Тия неща наистина ги правим. Жалко е, но в крайна сметка това е животът. Хора сме, случва се да си изпуснем нервите, да бързаме за някъде, да не ни се прави в дад момент точно това, което детето иска. Не може съвсем да спрем да ги правим. Но може наистина да се опитаме да планираме по добре времето си и да ги намалим.
Важното е, че не ги правим с цел да навредим на децата, а под влияние на вътрешни емоции или външни ситуации. Освен това е хубаво децата от малки да се учат, че в живота не винаги става както те искат. Това е полезен тренинг занапред в живота.
Трябва да се обърне внимание и на друго. Децата реагират различно на такова поведение. Едни са разбрани и се примиряват без проблем. Други приемат тежко и най дребното нещо и се тръшват в истерия. В първия случай майката не се чувства толкова виновна, защото на детето и очевидно не му пречи да я послуша. Ама майката на истерясалото дете може да и стане доста зле, детето да я изнерви още повече и става един порочен кръг с ужасни за всички последствия. Реално и двете майки са постъпили еднакво. Само дето едната е наказана да и е зле на нея и детето и, а на др и няма нищо нито на нея нито на детето и.



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: Nasinda]  
Автор more.more (ентусиаст)
Публикувано03.10.09 00:40



Да,наистина децата ни живеят в стрес,имам предвид София,в по-малките градове предполагам,че положението е малко по-спокойно и ежедневието - не толкова забързано.Но в големия град си е истинско предизвикателство човек да остане спокоен,тичайки за работа,попадайки в поредното задръстване,закъснявайки за важна среща и с всички ангажименти,които ни чакат "от днес за вчера"...И след целия хаос от нас се очаква да бъдем спокойни любящи майки и съпруги.Трудно е.Но не и невъзможно.Моята формула е желязна организация.Стремя се да свърша възможно повече мои си задачи,така че когато съм с децата времето и вниманието ми да са посветени САМО на тях.Строга съм,когато трябва да се учи или свърши нещо,което си е тяхно задължение,тогава не търпя размотаване и отлагане,често се и карам.Не искам да са разглезени,ето това според мен си зависи изцяло от родителя.Когато приключим с ангажиментите излизам с тях и играя на народна,на мач,на федербал и баскет,карам колело,шия дрехи на кукли и се включвам във всякякви други игри.Също и разговарям с тях,на всякакви теми,никога не ги лъжа.За цапането изобщо не изтересвям,особено когато играят,аз не пера - пералнята го прави и не разбирам майките,които викат по децата си за това.Сремя се да съм добра майка,но само времето ще покаже дали съм успяла.Още веднъж,поздравления на Нас за хубавата тема.

На всички ще ни е от полза от време на време да се сещаме за нея и да се усмихваме по-често на децата си.



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: more.more]  
Автор mimy (мама на Ния)
Публикувано03.10.09 15:19



Наси, поздравления за темата, а и за тази с кутията с целувки!
Да си призная, за жалост част от изброените неща се случват и при нас!


Ще трябва да си взема бележка, макар че е толкова трудно да съчетаваш всичко.



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: Nasinda]  
Автор galia71 (пристрастен)
Публикувано03.10.09 16:49



Пример от днес



Боби отсъстваше от градина и има ненаправени задачи в тетрадката за входното ниво в предучилищната. Седнахме да работи. Имаше неща дето не ги направи от раз, за други се искаше повече обяснения. В един момент усетих, че леко се изнервям, но ми щракна в главата как се ядосвах с кака му и и се карах на моменти. Веднага обърнах тактиката и цялата работа мина в смях и шегички. И детето доволно, и аз с удоволствие се позанимавах с него. Даже съжаляваше, че свършиха задачите. Може би опита ми подсказа, че трябва по този начин, а не да искам синът ми да е перфектен от раз. Или улегналото ЕГН

Сега и двамата сме усмихнати и с приятно усещане, че хем сме учили, хем сме се позабавлявали



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: Nasinda]  
Автор ariel$$ (стар клубар)
Публикувано03.10.09 21:01



И аз съм далеч от перфектната майка.
Днес пак бих любопипната ръка. Занули ми пералнята. Изпадам в ужас, че мога да остана без пералня от подобни самодейности.
Това да ми изключи интернета или целия компютър вече не е новост, но и компютърът започна да се бъгва от подобни деяния. Поне се научих да си сейвам писанията често-често.
Миналия ден хукна по една алея в парка, падна и се размаза върху едно лайно. Прибрахме се скоропостожно като мяташе голата гъзянга.
Днес си примъкнал едно столче и се добрал до Панадола. Нямам идея как го е отворил щото би трябвало да не може, но в момента спи блаженно! Добре че нямаше много в шишето.
И аз ей така се смарангясвам в мислене, че 2 години извън кариерата са твърде много, че парите, които не внасям се усещат, от умора и недоспиване и т.н.



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: mishellinna]  
Автор vihrogonche (хлапето е на 5)
Публикувано04.10.09 03:12



от днес: оставих Алекс да се изкъпе съвсем сам за първи път - детето успя и аз му казах, че се гордея с него





Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: Aлa-Бaлa]  
Автор vihrogonche (хлапето е на 5)
Публикувано04.10.09 03:25



И аз правя някои такива лоши неща - почти същите като изброените от Мишелина. И аз като Ала-Бала мисля, че това НЕ ни прави лоши майки, а просто доказва, че сме ХОРА. Е, стремя се да бъда по-добра майка, това определено!
Още един пример по темата на Наси, от вчера сутринта:
Гласувах доверие на Алекс и му разказах накратко и на пределно разбираем език какво е депресия, че аз допреди седмица не съм се чувствала добре и затова съм се държала с него не съвсем добре, извиних му се, казах му, че за това пия хапчетата, които ме е виждал да взимам сутрин и вечер. С една дума - споделих нещата, които отдавна ме мъчеха по отношение на мен самата и него. Детето реагира супер зряло за възрастта си. Радвам се, че го направих. В крайна сметка такъв е животът... едни се разболяват от диабет, други от депресия... по-добре така според мен - да знае, а не да си въобразява някакви страшни работи или да си вменява вина за моето поведение, когато не съм добре. Няма да ви занимавам повече с моето психично състояние, само ще кажа, че от 7-ми април досега съм почти непрекъснато в депресия, с кратки паузи от по няколко дни, в които поемам въздух и се чувствам добре. Много е кофти, но няма да се оплаквам! Потърсих второ мнение от още двама специалисти, така че не се лекувам на сляпо. Благодаря за вниманието!





Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: jana]  
Автор vihrogonche (хлапето е на 5)
Публикувано04.10.09 03:37



Темата беше наистина уникална, мерси за напомнянето!





Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: jana]  
Автор vihrogonche (хлапето е на 5)
Публикувано04.10.09 03:49



Яна, стана ми интересно защо я учиш да е винаги усмихната, на всичко и на всеки, независимо от случващото се вкъщи и в градината?

Според мен това е фалшиво, а е и страшно трудно - всеки може да има кофти ден, нали? Е, и какво, пак ли да е широко усмихнат?



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: NikiFin]  
Автор vihrogonche (хлапето е на 5)
Публикувано04.10.09 03:56



НикиФин, за пореден път се съгласявам НАПЪЛНО с написани от теб неща! Прегръщам те силно,
Деси





Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: vihrogonche]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано04.10.09 20:43



Уча я най-малкото д аможе с усмивка да решава проблемите си, това от една страна, от друга аз самата (а като гледам и мъжа ми) сме възпитани да не се пренасят пръблемите извън стените - били те в дома ии в работата ... Аз лично много мразя да се пренасят проблемите навсякъде, да се затормозяват всеки един от околните с излишни драматизми. Не ме разбирай да си перманентно нахилен, защото тогава най-много да те приберат и обвинят в употребата силни медикаменти

Повече усмивки, всеки човек има проблем, за всеки неговият проблем е най-сериозен и т.н., но с нацупени физиономии, тъжни или озлобени проблемите не се решават. Усмивката прави чудеса

Hot stuff

Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: vihrogonche]  
Автор 3aиpa (<<<>>>)
Публикувано04.10.09 21:00



Като имаме в предвид, че усмивката лекува, защо пък да не се усмихва на всичко. Това да имаш сила да се усмихнеш когато не ти е до смях си е мн. ценно качество според мен.

Аз пък мразя деца със сериозни загрижени физиономии, обърнете внимание какво си возят мамите в количките, едни умислени деца, които на нищо не се усмихват... сбъркана работа. Да не говорим за по-големите от 2 да 6 годишните... рядко ще видите някое радостно погледче...

вихрогонче не ти ли писна от тая депресия???





тинтири-минтири

Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: 3aиpa]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано04.10.09 21:18



Това имах в предвид, а децата се знае, че копират от възрастните. Усмивката е видимо най-рядкото нещо в днешни дни



Hot stuff

Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: Nasinda]  
Автор Acя (консултант)
Публикувано05.10.09 12:09



от онзи ден я гледам тази тема и се чудя какво да напиша, и по-точно каква е сентенцията на моите мисли.
Основното, което искам да кажа е, че децата ни са прекрасни именно заради границите и заради всички неща, които сега ни се струват като стресиращи.
Темата в бг мама е чудесна, но пък искам да кажа, че има разлика между свобода и свободия, а и границите са много широки. Какво имам предвид...примерно за изборът на дрехи-наистина не е добре да не са дава на детето правото да избере, но пък да го оставиш облечено като клоун, само, за да си избере само.... И нямаше да е проблем ако ставаше дума само за един път, все пак според мен от ранна детска възраст се гради вкусът и естетическите ценности. вярвам, че безвкусно облечените възрастни са безвкусно облечени порастнали деца

.
Идеята ми е, че нещата отиват от едната крайност в другата-от нашето прекалено строго възпитание към даването на прекалена свобода на нашите собствени деца. Според мен точно както не е полезно да не се дава никаква свобода на мисълта и духът на детето, така и даването на прекалена свобода. Всеки ден виждаме резултатите от това.
много има какво да се каже, но ще спра до тук.
За хвалбите доволна съм, че намирам сили в себе си да променя поведението си спрямо децата и резултатите са видими. Имам още какво да правя, например да се отделя напълно от компа във вечерните часове



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: jana]  
Автор vihrogonche (хлапето е на 5)
Публикувано05.10.09 17:18



Мерси, че внесе яснота.


За тези неща съм съгласна!
Просто според мен да си усмихнат НА ВСЯКА ЦЕНА не е правилно, нито естествено!
Иначе...
Светът е оцелял, защото се е СМЯЛ!



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: 3aиpa]  
Автор vihrogonche (хлапето е на 5)
Публикувано05.10.09 17:20



Заирка, и с теб съм съгласна!!!
Да, писна ми много! Ако не забелязваш обаче, в момента НЕ съм в депресия, напротив - чувствам се ЧУДЕСНО


И желая на всички ви да се чувствате добре! И физически, и психически здрави!!!



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: Acя]  
Автор vihrogonche (хлапето е на 5)
Публикувано05.10.09 17:25



Ася, написаното от теб ми припомни какво съм учила като студентка по психология:
Има 3 родителски стила на възпитание и отглеждане на децата, като според специалистите само единият от тях е правилен, но е трудно постижим, а именно:
1. Авторитарен стил - родителят е властен, контролиращ всичко, забраняващ, заповядващ - неправилно!
2. Демократичен стил - родителят обича сътрудничеството с детето, информира го ЗАЩО дадено нещо трябва да се направи еди-как-си, контролът е ограничен, правилата са ясни, малко на брой, спазват се стриктно, цари повече приятелска атмосфера у дома, поощрява се самостоятелността, независимостта у детето, и т.н., и т.н. - ПРАВИЛНО!!!
3. Либерален стил - от типа "laisser faire" (от френски език - "оставям да си прави каквото си поиска") - неправилно!



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: vihrogonche]  
Автор galia71 (пристрастен)
Публикувано05.10.09 17:29



аз се опитвам да се придържам към втория стил, но като "припаля" метлата леко минавам към първия



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: galia71]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано05.10.09 17:34



Познато, май всички сме на това "дередже"



Hot stuff

Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: vihrogonche]  
Автор Acя (консултант)
Публикувано05.10.09 17:46



ами на теория всичко е добре, но не смятам, че на практика е така. не мисля, че има само три начина и мисля, че има чудесни комбинации между вариантите. Много интересно как с ограничен контрол се следи дали се следват ясните правила?как се спазват стриктно с минимален контрол? как се обяснява на 1 годишно дете защо дадено нещо се прави еди как си или не се прави?
Аз лично категорично съм забранила някои неща и контролирам всичко

, макар и без детето да го знае. От друга страна обяснявам според възрастта всичко, правилата са ясни....



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: vihrogonche]  
Автор 3aиpa (<<<>>>)
Публикувано05.10.09 22:11



Ми не, не забелязах, че сега си добре, просто прочетох, че >>> "само ще кажа, че от 7-ми април досега съм почти непрекъснато в депресия, с кратки паузи от по няколко дни, в които поемам въздух и се чувствам добре" и решх, че пак си в депресия... според мен това състояние ти харесва, затова толкова дълго си го поддържаш... но ти си знаеш най-добре... пожелавам ти да не влизаш пак в криза...







тинтири-минтири

Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: Nasinda]  
Автор surflineМодератор (СтихияБалканска)
Публикувано05.10.09 23:24



Моите уважения към бг мамма и интересните и теми, но zа мен това са иzсмукани от пръстите велики мисли на ССФ

1. Когато детето ви повика да ви покаже въодушевено нещо, кажете “Чакай малко!”. Но, когато вие пожелаете то да дойде при вас, изисквайте това да се случи ВЕДНАГА! Даже, ако прекъснете интересно занимание, още по-добре !
Ама, естествено. Моето деноноЩие е от 36 часа, така че имам предостатъчно време да скачам и ръкопляскам пред всеки от 7те боклукчийски камиона, които минават под проzореца ми...2 пъти дневно

2. Сложете един куп забранени неща на достъпни места и викайте през около 10 минути “Не!”,” Не пипай това !”,”Не бъркай там” или нещо подобно!
Пълна тъпотия. Добре Ще вдигна порцеланzт и СДтата, но какво Ще стане с фурната, тенджерите и т.н. Преz 10 мин. няма смисъл_децата са деца, а не идиоти. Обикновено на 100ното НЕ се научават да не пипат дори и най_несхватливите. Айм сори вери мъч, бът не съм роб на детето си, че да си подреждам къЩата като космодрум и да иzпратя всички чупливи неЩа да кръжат в беzтегловност около тавана

3. Когато детето поиска да си поиграете, седнете и след 2 минути станете с думите, че имате да свършите нещо изключително важно!
Ако детето е едно ОК, а ако са 4, мъж и куче?

4. Със ставането рано сутрин започнете да бързате и да викате колко закъснявате и в никакъв случаи не му давайте да си обува само обувките, защото ще ви забави!
При положение, че обуването на обувките отнема цифром и словом 32 мин. zа какво да говорим? Утре Ще я вдигна в 4 да си има време...

5. Ако сте на разходка и то се спира пред всяко камъче или тревичка и възторжено възклицава, го скастрете, че трябва да стигнете до градинката по-бързо и да не се мотае, ако обича !
Аz го раzхождам моето всеки ден по 2 пъти. Винаги ли раzходката ми трябва да прикл&#220;чва на 35 м. от къЩата? Аре и Хасан е хора, и то иска да раzгледа някой и друг магаzин докато е отворен

6. Ако разсипе водата от чашата, задължително му кажете ; “По-леко, деее! Внимавай!” – то може и да не е разбрало, че е направило грешка и трябва задължително да му го натякнете !
Това го е написал някой с много пари_ аz имам вече 2ри килими под масата в детската и хола. Айм сори вери мъч, ъгейн бът като чистя, лъскам, бърШа и поддържам къЩата сама ми е малко трудно да понеса раzмаzаните и прилежно набутани под дивана пържени яйца...

7. Ако сте на разходка в градинката, задължително подвиквайте през 5 минути на отрочето : “Не там, ще се изцапаш ! Не тичай, ще се изпотиш ! Не се катери, ще паднеш !” Но в никакъв случай не отивайте при него да си поиграете заедно, то трябва САМО да се научи да се справя в този живот, аама-ха...!

Ама, естествено, висни му на главата, крепи го на пърzалката, катеруШката, въртележката и после като се пребие 3 пъти преz първите 2 дни в детската пусни тема в бг мамма кви гадни и беzотговорни кучки са въzпитателките..

8. В никакъв случай не давайте на детето си да се облича само, да се мие само и да се храни само – в първия случай ще се бави цяла вечност и накрая пак ще е закопчано накриво, във втория ще преустрои банята в мини басейн, а в третия ще превърне чисто новата дреха в произведение на изкустовото в стил “отникогонеразбранпопарт” !
ХАХАХАХА. Това е писано от някой, чиято баня никога не е била истински наводняване. Ноу комент, но бих има zаела един водолей...

9. Ако детето иска да поиграете, му почетете книжка, да не вземе да се превъзбуди; ако иска да му четете, го изведете навън, защото е хубаво времето; ако иска да излезе навън, му предложете да си поиграете, защото сега вали !

желанието и zа игра, расте прогресивно и обратно пропорционално на наближаване часът на лягане_дай да я оставя да се хвърля от кревата 1_2 часа и после като не мога да я приспя до 23 ч. Ще се оплача в ДиС. За останалите 2 неЩа_да дай да си четем докато времето е хубаво, и ТВ да погледаме и ПС може да си пуснем. После Що са дебели децата, иzкривени и асоциални...

10. Когато иска да направи нещо само, му напомнете колко е малко, но ако има нужда от вашата подкрепа, му кажете, че е достатъчно голямо и трябва вече да се оправя само !

Ще кажа само_ zа да пуска печката е твърде малка, но да сложи масата е напълно нормално да се справи сама. Коментари?

11. В никакъв случай не му давайте само да си избира дрехите – вероятността да ви засрами в градинката, появявайки се като избягало от карнавал, е прекалено голяма ! В гардеробчето му дръжте всички дрехи накуп – и летни, и зимни – и, ако се разплаче за рокличката с гол дръб или любимите къси панталонки, когато навън е минус 10 градуса, го облечете насила с пуловер, защото то трябва да се научи коя дреха кога се носи !

Мда, аz живея в палат и винаги имам милиони праzни скринове, къде да прибера летните дрехи като наближи октомври...

Редактирано от surfline на 05.10.09 23:30.



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: surfline]  
Автор 3aиpa (<<<>>>)
Публикувано05.10.09 23:46



и на мен част от точките ми се струват малоумни или поне начина по който са представени... примерно онова с камъчетата и тревичките... добре де, дебилно дете да е, няма да направи тоя номер повече от два пъти, айде сега, на никой няма да му стане нищо от две спирания... второ... то като знае къде отива обикновено бърза преди мен... аз съм тая дето трябва да ме обират от тревичките и камъчетата...







тинтири-минтири

Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: surfline]  
Автор galia71 (пристрастен)
Публикувано06.10.09 07:00



фенка съм ти аз





Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: surfline]  
Автор mishellinna (MISix)
Публикувано06.10.09 09:05




Без коментар! Оправи ми настроението определено!
Въпреки, че има неща, които променяйки ги, се чуствам по-добре самата аз. Може и егоистично да звучи, ама аз като съм добре и дребния се чуства добре!





Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: surfline]  
Автор Luna Chocolata (promiscuous)
Публикувано06.10.09 11:39



Обичам те, сърф! С тая тема просто ме уби! Мислех да пиша едни дълбокомислени дивотии, но ти си го казала така добре....



Поклон!



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: surfline]  
Автор Aлa-Бaлa ()
Публикувано06.10.09 11:45



Евала!



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: Nasinda]  
Автор Luna Chocolata (promiscuous)
Публикувано06.10.09 11:59



Аз искам само да кажа нещо друго, което има връзка с темата, но не директно.

1. Мисля, че ние жените на 21 век изискваме твърде много от себе си - да сме отлични майки (търпеливи, обични, мили, добри), да сме отлични служители (да си изпълняваме съвестно 8-те часа или съответното количество работа, да сме навреме на работното си място, колкото и далеч да е от нас, да сме приветливи и старателни), където и каквото и да работим, да сме отлични съпруги (винаги красиви, нагласени, секси), да сме отлични домакини (да можем да готвим, перем, чистим, мием, подреждаме, оправяме без никакъв проблем) и дори... да ни остане някакво време за себе си (да четем, да висим в нета, да се виждаме с приятелки и прочие). Е, как, по дяволите, става това? Денонощието има 24 часа, а имаме и нужда от сън. Ами ако имаме повече от 1 дете - 2,3,4? А? За всичко ли имаме време? НЕ! Нямаме. И онези фръцли, които неуморно ни обясняват от поредното безсмислено лайфстайл или магазинно предаване как една жена можела да "съчетава всичко", ЛЪ-ЖАТ. Защото няма такъв филм - винаги едно е за сметка на друго. Еми, сори, ма ако се хвана да чистя къщата, много ясно, че няма да ми остане време да си оправя лака или да си боядисам косата... Или ако съм навън с детето цял ден, едва ли ще се метна да готвя, като се прибера, ако съм търчала цял ден след него и после допълнително 1 час съм му оправяла фасона като сме се прибрали... Или ако съм била на работа 8 часа + 2 за път, после съм се занимавала с къщата, вечерята и детето, няма да имам време за мъжа ми... Който може всичко, браво! Ма аз не съм от тези.

2. Тия безкрайни съвети за идеалните майки - какво НЕ или ТРЯБВА да правим, ми напомниха нещо, което ние - вече майки, май съвсем забравяме... Че тези същите неща са ги правили нашите майки! Някои лафове дори са съвсем същите!!! Е, какво, ние не сме станали хора или? Щото майка ми не ми е давала да й изпокъсам перлените гердани навремето, аз дали съм повече или по-малко нормален човек днес? Или баща ми, дето не ми е купувал по 1 кукла всеки ден - да не ме е ощетил нещо?!? Или пък дали баба ми не е нарушила правата ми на дете по някоя конвенция като всеки Божи ден летата на село ме пращаше до другия му край да нося на прабаба ми обяда в горещините?!? М? Или по 3-4-те килограма, които мъкнехме като деца булитки бира и безалкохолно от магазина ( да не споменавам купуването на цигари!)? Е? :)

3. Искам тука да кажа за онази МАЛОУМНА реклама на Уницеф за ранното детско развитие или там каквото е - ужасно ме дразни, ама до степен на непоносимост. Това е пълно малоумие, хора... бебето се разгукало нещо и ти мятай всичко, което правиш и върви да видиш що гука?!?! МОЛЯЯЯЯЯЯЯЯЯЯ? Или с реването - еми, всяка нормална майка нормално знае защо нормалното й бебе реве, като му понаучи състоянията и разновидностите дискомфорт (спи му се, яде му се, насрано е, и прочие). Изобщо - тия реклами явно са за съвсем друг типаж хора, от тоя тип, дето си заливат децата с вряла вода, мажат ги със сол до полуумирачка, задушават ги при кърмене (все реални случаи от новините) - ма те едва ли биха се впечатлили от 1 реклама по телевизията, та радикално да си променят поведението към децата си, нали? Така че, наистина моите уважения, но, както се казва, и аз съм човек! И ако 5 пъти поред ми се направи забележка на работа заради закъснението ми, еми, ще му давам зор на моя мъник да дава по-живичко... Щото вече не е на 1 или 2 години, а почти на 4 и идеално разбира някои неща (повечето всъщност). Поради което много работи ги прави нарочно, търсейки точно определен ефект (обикновено да стане нещо, което той иска, отказано му е мотивирано, но това не го е отказало от идеята да продължи да го иска). :)

И последно - майките на 1 дете, които всичко сме преживели за 1 път, нормално приемаме всичко по-лично и по-навътре. Най-вече критиките към самите нас за това как си отглеждаме децата. Но то е нармално - учим се в движение. Майките с 2 и повече деца съм забелязала, че вече на мнооого неща не обръщат такова внимание, както са правили с 1-то дете. И това е най-правилното. Но, каквото и да си говорим, това се научава само с опит.



Поздрави!!!! :)



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: Luna Chocolata]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано06.10.09 12:22



Хем е така, хем не е така. Май започнахме да приемаме нещата твърде буквално. Обаче в поста на Насинда има и доста верни неща - напр. виждам отражението на възпитателния метод "цупене и неговорене на детето заради бели" върху мъжа ми - страда от голямо (да се изразя по-меко) чуство за вина спрямо родителите си и спрямо останалия свят. А не бих казала, че са особено близки, въпреки че живеят (живеем) заедно - всяко лято децата са били на село. И аз не се радвам на перфектни и близки отношения с нашите. Така че май ще трябва да се постараем повече от нашите родители - поне в моето семейство

!
А рекламата на Уницев също не трябва да се възприема буквално - имам доста примери от познати, които пускат компа и 5 годишно дете цяла вечер прекарва гледайки анимация. Но си права - една реклама едва ли ще промени подобни хора. Но дори и 10 променени мисления са крачка напред, не мислите ли ?



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: _dexter_]  
Автор more.more (ентусиаст)
Публикувано06.10.09 12:41



Рекламата на Уницеф според мен не достига до родителите,за които е предназначена.И аз познавам такива майки,за които заниманията с децата са досадно задължение и излизането в на разходка се ограничава до пушене на цигари,подвиквания какво да не се прави и клюкарстване с приятелки.Ако ги попиташ едва ли изобщо са забелязли въпросната реклама.А точно те трябва да я гледат и да се замислят.



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: surfline]  
Автор kolelo (минаващ)
Публикувано06.10.09 13:26



Твърде буквалистично и лично се приема иначе общофилосовската тема за начна, по който възпитаваме децата си в съвременната забъразна и напрегната реалност. Много от написаните неща правим поради липса на търпение, организация, от нервност, по инерция... Без да се замисляме. Темата казва доста истини и дава повод за размисъл, стига да не я приемаме като критика лично към нас самите и родителските ни способности (всеки ще намери поне по един пример, с който да опровергае всяка една от точките), а като повод да се вгледаме в себе си и в принципното ни отношение към деца ни...



Баткото - 4 г.
Мъникът - 2 г.

Редактирано от kolelo на 06.10.09 13:27.



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: kolelo]  
Автор Acя (консултант)
Публикувано06.10.09 13:52



колело, мисля, че ти на свой ред твърде буквално си приела мнението на сърфа

.



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: Nasinda]  
Автор kolelo (минаващ)
Публикувано06.10.09 13:56



Децата имат нужда от уравновесени родители. Не нерваци, не истерици, не напрегнати и стресирани родители. Но не и мумии, които да не показват чувствата и емоциите си, включително и отрицателните. Работата е там, че уравновесеността не е лесно постижима. И е абстрактна. И субективна.

Винаги когато съм в добро настроение, когато ми е спокойно и весело на душата, когато няма нещо да ми тревожи мисълта, ми идва отръки да се справям с децата си, а те са най-сладките сладкиши на света. Избивам го обикновено на игра, шега, смях, целувки - това прави и тях самите доволни, и мен също. По-лесно успявам да ги уговоря за нещо, по-лесно се съгласяват с мен. Всички сме щавтливи и доволни. Работата е там, че не винаги съм таква. И аз съм нервна, и аз бързам, и аз нямам търпение, и аз имам други задължения. И тогава ставам това, което не искам да бъда... и сладкишчетата се вкисват.

Баткото - 4 г.
Мъникът - 2 г.


Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: kolelo]  
Автор surflineМодератор (СтихияБалканска)
Публикувано06.10.09 18:39



Децата имат нужда освен от всичко написано(с което съм в 90% съгласна) и от ЛУКСА да са кисели. Да си вкиснат, да се наревеш на глас, да се потръшкаш, да метнеш някой подарък в коша са също толкова нормални и НЕОБХОДИМИ емоции, колкото и да се смееш, веселиш и крещиш от радост. Емоциите са необходима част от израстването и превръщането на всеки индивид в ЧОВЕК. За съжаление с напредване на възрастта в много случаи не можем да си позволим да дадем пълен израз на това, което "ни е на душата", така че защо зорлем да крадем от децата си малките луксове като 40 мин. рев и тръшкането на главната улица?


Колко пъти седмично се налага на една възрастна жена, работеща, с 1-2 деца и пътуваща в градски транспорт да си прехапе езика, да преглътне сълзите или да твърди, че не е изморена с усмивка, въпреки че и се реве от изтощение? Въпросът е риторичен, но и е интересна тема за размисъл ...аз за себе си, мисля че знам отговора. Това е лукс, който е трудно допустим в едно нормално семейство.

Редактирано от surfline на 06.10.09 18:42.



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: surfline]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано06.10.09 19:08



Напълно съм съгласна тук ... както ние имаме кофти моменти, дни в които ставаме "с лице към възглавницата" така и те .....



Hot stuff

Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: surfline]  
Автор kolelo (минаващ)
Публикувано07.10.09 00:54



Сигурно се сещате за онзи виц за Фройд, който попитали за съвет как се отглежда дете, на което той отвърнал, че каквото и да се прави, то ще се невротизира. Не съм фен на фройд. Мисълта ми е, че ние като родители имаме принос в това до каква степен едно дете ще израстне по-спокойно и уравновесено или по-стресирано и истерично. Темпераментът на детето естествено е съществен фактор, което обаче не омаловажава и нашата роля, включително и що се отнася до начина, по който реагираме на детските емоции. Защото съм напълно съгласна, че децата имат нужда да изразяват чувствата си, включително и негативните. Така се изпуска напрежение, стрес. Това всъщност за мен е част от "рецептата" за израстването на една по-хармонична и възможно по-малко невротизирана личност. В този ред на мисли класическите родителски тактики за постискане на подобни изблици (Стига си ревал! Що се лигавиш като малко бебе! Мъжете не плачат!) могат да бъдят добавени в онзи списък на ССФ от бг-мамма.

Оттам насетнбе ролята ни на родители е да научим децата да изразяват емоциите си по примелив начин. Най-вече като бъдем модел за подражание.

Баткото - 4 г.
Мъникът - 2 г.


Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: surfline]  
Автор Luna Chocolata (promiscuous)
Публикувано07.10.09 10:50



В отговор на:

Колко пъти седмично се налага на една възрастна жена, работеща, с 1-2 деца и пътуваща в градски транспорт да си прехапе езика, да преглътне сълзите или да твърди, че не е изморена с усмивка, въпреки че и се реве от изтощение?




Мисля, че и аз знам отговора.



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: 3aиpa]  
Автор vihrogonche (хлапето е на 5)
Публикувано07.10.09 16:00



Заира,
Явно тогава си си извадила този извод от само един от всичките ми постове, които пуснах тези дни (а и от него цитираш избирателно). Както и да е!


МОЛЯ ТЕ НЕЩО! Ако можеш СПРИ да пишеш своето мнение, че това състояние ми ХАРЕСВА!!! Това НЕ Е МОЯТА ИСТИНА и поради това твоето изказване много ме ядосва и обижда!
Мерси за пожеланието, дано е искрено, пожелавам си същото!
В момента се чувствам добре и това е така от 10-ина дни вече.
ДАНО НИКОГА НЯМАМ ПОВЕЧЕ ДЕПРЕСИЯ!!!
Да съм в депресия нито е обичайно, нито желано за мен състояние.
Аз съм ведра и оптимистична натура по принцип, точно затова така силно мразя и се боря с депресивните си състояния. Потиснатото настроение никак не ми импонира, напротив - обожавам весели компании, купони, празници и т.н. А хубавата усмивка и заразителния смях са ми любими.

Редактирано от vihrogonche на 07.10.09 16:07.



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: mishellinna]  
Автор vihrogonche (хлапето е на 5)
Публикувано07.10.09 16:14



невероятно си права
когато АЗ се чувствам добре, и Алекс се чувства и държи много по-добре
отколкото когато АЗ не съм добре



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: kolelo]  
Автор vihrogonche (хлапето е на 5)
Публикувано07.10.09 16:37



именно



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: vihrogonche]  
Автор 3aиpa (<<<>>>)
Публикувано08.10.09 11:54



Е съжалявам, аз това прочетох, това разбрах, това са рисковете на виртуалното общуване. И понеже не ми звучиш депресивно, а казваш че от април си в депресия реших да попитам.
Иначе моето мнение за депресията съм го споделяла и преди...





тинтири-минтири

Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: 3aиpa]  
Автор vihrogonche (хлапето е на 5)
Публикувано08.10.09 13:58



Да, помня. Няма проблем, Заира. Ти си толкова готина мацка! Но според мен просто мнението ти за депресията не отговаря на действителността. Както и да е. Застраховани в този свят в този живот срещу каквото и да било няма. Колкото и да не ни се иска това да е така. Но пред фактите и боговете мълчат


Виж, ако ми кажеш, че причина за депресиите ми има, че трябва да продължа да я търся и да я премахна - ще се съглася напълно, и не само - правя го! Ако ми заявиш, че е възможно депресиите ми да са провокирани подсъзнателно - пак ще разбера какво имаш предвид. Но да твърдиш, че ми ХАРЕСВА да съм в депресия - еми не си права, поне не и за мен, точка!
Да, наистина в момента не звуча потиснато и съм на линия при вас, защото се чувствам добре, много ми е хубаво и приятно, ама много, и желая това да продължи през целия ми живот!!!



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: vihrogonche]  
Автор Nasinda (Мама на торнадо)
Публикувано08.10.09 16:52



Мда да си дам и аз моето мнение:
Каквото и да е аз адски се впечатлих от двете статии, особено статията за киселата краставичка.
Аз имам прекрасно дете и всеки на мое място би се радвал да има такова дете, е да, но не всяко дете включително и моето се радва, че има такава невротична майка. Не искам да се правя на никаква, нито на лоша, нито на перфектна - просто винаги съм се ядосвала, че заради объркания ми живот и проблемите ми изкарвам всичко на детето

А то милото не ги заслужава.....Но....

От момента, в който пуснах статията има огромна промяна в моето поведение и се радвам, че е така....
- бързането сутрин - отговор: еми закъсняхме какво от това...........
- викането - сведено до минимум, освен в случаите, когато принсеца Александра се прави, че ме ме чува и аз положа усилия да и помогна с някой крясък
- нервниченето - няма такова, всеки път щом почна и се сещам за краставичката и млъквам и се усмихвам.

Да ви призная така по ми харесва, на детето ми също.



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: Nasinda]  
Автор vihrogonche (хлапето е на 5)
Публикувано09.10.09 13:25



Страхотна си!

Тук следват моите ръкопляскания (не можеш да ги чуеш, нито да ги изразя с емотиконче, но важното е, че са тук) Аля има късмет с такава готина Мама като теб, Нас!



Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: Nasinda]  
Автор galia71 (пристрастен)
Публикувано09.10.09 14:17



А пък аз сутринта се скарах на Борис и още ми е криво, въпреки, че мисля че съм права.
Той постоянно иска да ходи по къс ръкав. Снощи го взех от градина и го заведох на английски. Беше потен, но не искаше и да чуе да се облече. И вечерта се започна-боли ме гърлото, цяла нощ подсмърчаше, сутринта леко покашляше. Скарах му се, че не ме слуша за тези нещи и му обещах, че ако се разболее директно ще пие антибиотик (мрази да пие лекарства) и няма да се мъча да го лекувам 10 дена и да го водя с мен на работа. Явно осъзна, че съм права и не се разсърди, че му се карам, а стана мнооого тъжен. Та и на мен ми е криво от сутринта.





Тема Re: Как да НЕ стресираме децата си....нови [re: Nasinda]  
Автор **щypчo** (досущ като теб)
Публикувано12.10.09 11:36



Нас, тази тема е тоолкова хубава..
От няколко дни я гледам, чета и препрочитам мненията, които се появяват и се опитвам да формулирам моето мнение по нея.
Темата ме провокира да се вгледам в начина по който се отнасям към децата си..
Като цяло, е трудно да се каже дали един родител е успял или не да си възпита детето, докато то не поеме своя собствен път..да се справя само. Тогава именно родителите виджаме пропуските си.
За себе си, мога да кажа, че на голямата ми дъщеря й липсва достатъчно самоувременост, въпреки,че притежава всички необходими качества за да я има. Отдавам го на прекалената си строгост към първото дете и на това, че съм контролирала прекалено много всяко нещо да е перфектно..Е..перфектно е, но непринудеността някак е различна..Липсва й също инициативност (особено, когато е около нас, нейните родители) и..това си го обяснявам с това, че ние сме били прекалено инициативни и не сме я оставяли сама да взима решения като малка. Иначе..откакто е в гимназията сама си взима решенията, но..винаги търси моето одобрение..
С малката съм подобрила явно "възпитанието", понеже...за сега крайния продукт ми харесва много. Имам известни забележки, но.. като цяло виждам,че добре се справя и добре се адаптира..
Хех..тук държа да подчертая,че е възможно да съм субективна, понеже голямата по много неща в поведението прилича на баща си и свекърва ми, докато малката е пълно мое копие

т.е..отчитам,че може би разликите са от самия темперамент на децата..
За дребните ми е рано да правя изводи..
Само да кажа,че и аз не мисля,че нещата са черни и бели..Как се отнасям с децата зависи както от моите настроения, които смятам,че са нещо нормално и всеки човек ги има и децата трябва да свикнат,че ще се сблуъскват всекидневно с всевъзможни изблици на всевъзможни настроения, така и с техните настроения и с техния начин на реагиране..
Пример от двете каки:
Баща им се скарва..Голямата тропа с крак, обяснява как не е честно и т.н, което води до ескалиране на неговия гняв върху нея..(е..силно казано, но..вярно) , а малката притихва, усмихва се и тихо казва: "Аз не ти се сърдя тати"..
При което..тати омеква и..забравя какво е искал да се скара..
Та...факторите във възпитанието са много..
И не е нужно родителите да си вменяват чувство на вина винаги, когато детето им е кисело..
Сърфче, всичко, което си написала е...300% вярно..Поздравления!

"Който иска нещо-намира начин,който не иска-търси оправдание"


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.