Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:51 28.09.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема дневен съннови  
Автор Nordic Blue Light (непознат )
Публикувано05.09.09 20:52



Здравейте, моми4ета,
Бих искала да ви помоля за мнение. Работя като детегледа4ка на дете на 1 г., което спи много кратко през деня. Родителите му се притесняват и ме попитаха дали другите деца, които съм гледала са спали пове4е, тъй като бебетата на техни познати спали пове4е от тяхното. Другите деца на тази възраст, които съм гледала, спяха по 2-3 4аса, преди обяд около 1 4ас и следобедите по 1-2. Тези, които спяха по веднъж на ден откарваха по 2-3. А това мом4енце се буди сутрин в 5, заспива към 10.30 и спи по 20-30 мин. Следобед заспива към 15 и спи около 40 мин. Инъ4е като се събуди е весел и доволен, не изглежда изморен. Възможно ли е да е просто индивидуално и да му стига този сън?
Другото, което забелязвам е, 4е го приспиват на ръце ве4ер, а той пла4е и иска да се изправя. Заспива след мин. 1 4ас. През деня ми предложиха да го слагам да спи в коли4ката и там заспива бързо. Но ми се струва, 4е спи леко, заЩото се буди от най-малкия Шум. Бихте ли дали някакви съвети как би могло да се накара детето да заспива само? Пове4ето деца, които съм гледала, заспиваха с ШиШе мляко/формула в леглото (възрастния държи ШиШето). В едно от семействата детето имаШе съЩия проблем със заспиването и се будеШе по 5-6 пъти до полуноЩ, през ноЩта се будеШе много пъти и ги държеШе редовно будни от 3 до 5. Родителите про4ели за някакъв "метод", при който оставяШ детето в леглото и му казваШ "лека ноЩ" или припяваШ неЩо и излизаШ от стаята. Детето запо4ва да реве, след 5 мин. се връЩаШ и му казваШ пак съЩото неЩо, но не го вземаШ на ръце и излизаШ, после се връЩаШ и т.н докато заспи. На следваЩия ден увели4ава6 времето на 10 мин и след 5 дни детето Щяло да спре да пла4е и да запо4не да заспива само. Родителите оба4е се отказаха, заЩото детето пла4еШе по 2-3 4аса преди да заспи и изпадаШе в истерия. Гледала съм съЩо дете, което и през деня и ве4ер си заспиваШе в леглото с книжки. Понякога заспиваШе директно, понякога си играеШе 20-30 мин.,но не пла4еШе. Но си беШе свикнало от малко така. Няма ли друг на4ин да се нау4и детето да заспива само (освен този с реването)?





Тема Re: дневен съннови [re: Nordic Blue Light]  
Автор **щypчo** (досущ като теб)
Публикувано06.09.09 00:22



Здравейте,
Не знам дали бих могла да помогна със съвет, но..ако детето е свикнало да го приспиват на ръце..трудно се отвиква.
По принцип..за количеството сън, явно всяко дете има нужда от различно, но..детенце е много малко, за да спи 1ч през деня и вечер също да не му се събират поне 12-13ч..
Значи..и моя синковец не спи през деня, но вечер заспива в 20ч и сутрин до 7 спи непробудно..
Мисля си,че ако детенце спи неспокойно, то нещо го притесняваа. Не е зле да му се осигури тишина, ако проблема е в шума...Или...аз лично бих опитала с лек и еднакъв монотонен шум след като заспи..(примерно..лека музика..една и съща всеки път.., но не докато заспива, а след като вече е заспало и..отначало доста тихо, за да не го събудиш все пак..)
Друго , което се сещам,че при моето дете действа безотказно е...возенето в кола..Щом го кача в колата и тръгнем нанякъде, му става скучно и..заспива без проблеми.
Друго, което се сещам е..да опитате да го сложите в креватчето не за да спи, а за да си лежи, а вие да му четете книжка, или да му пеете песнички..(при някой деца се получава.., но..във вашия случай май няма да има ефект..)
При всички случаи, най-важното е да се осигури спокойна атмосфера и..всеки път да става по един и същ начин с един и същ човек..(като е с вас, да е по един и същ начин всеки път..- като си е с родителите с тях, по един и същ начин..- може и различен от вашия..)
Забелязала съм,че по-спокойните хора по-лесно приспиват деца..т.е..децата усещат напреженеито и желанието на възрастния да ги сложат да спят за да правят нещо друго и...нервността на приспиващия им се предава веднага..
..
Детенцето е много малко и според мен си има нужда от гушкане..Каквото и да решите като метод на приспиване..успех..

"Който иска нещо-намира начин,който не иска-търси оправдание"


Тема Re: дневен съннови [re: **щypчo**]  
Автор mecho.praz (новак)
Публикувано06.09.09 14:01



Моята дъщеря на тази възраст я приспивахме с люшкане на креватчето (дървена кошарка, която има механизъм за люшкане). Ако и вашето е такова можеш да пробваш. Когато заспеше се изнизвах на пръсти от стаята.
Съгласна съм със Щурчо - трябва да има стриктен, постоянен ред на приспиването. Например с дъщеря ми винаги първо обличаме пижамата, после обядваме/вечеряме, после веднага я слагам в спален чувал казвам й, че татко, баба, дядо и люлките

спят и после в леглото - вече заспива сама. Всяка една промяна в реда на действията води до неспане - убедила съм се многократно.



Тема Re: дневен съннови [re: Nordic Blue Light]  
Автор Acя (консултант)
Публикувано06.09.09 16:26



Аз твърдо смятам, че всички деца си имат индивидуални нужди. Аз твърдо вярвам, че трябва да се съобразяваме с тях....Напоследък все по-ясно си спомням какво ми се случваше с Ели..от малка не спи по много. Спеше в количката, но иначе я приспивахме на ръце. Не мисля, че ако детето не е склонно, родителят може да го научи на нещо на тази възраст. Малката ми дъщеря, откакто е родена е заспивала венъж или два пъти на ръце и то целта не е била да я приспим, а просто някой я държи и тя вземе, че заспи

. Не е защото не е гушкано детето, просто тя си е такава. Каката се будеше с писъци още от изписването...може и в болницата така да се е будила, но не беше при мен и нямам наблюдения. Нощем спеше сама в леглото си и като я взимах да я кърмя ръчичките и бяха студени, ледени. Като спеше при нас, завита със същите завивки спеше спокойно и ръчичките и бяха топли. Опитвала съм какво ли не...метода, който описваш, го описва и д-р Спок в книгата си, издание от 1978 година. опитах се да го приложа, но не се получи. Заспива след час силен плач, за да се събуди с писъци около час по-късно и така цяла нощ. Единствено добре и понасяше да я приспивам на ръце и тогава пак трудно заспиваше, но все пак заспиваше . Когато реших да приема, че детето ми е такова и и стига по-малко сън, нещата си влязоха в релси. Не мисля, че приспиването с шише с мляко е нещо добро!



Тема Re: дневен съннови [re: Nordic Blue Light]  
Автор Дaфнa (кукувица с ято)
Публикувано06.09.09 16:26



Това с реването е правилен подход, но си има тънкости....не да оставиш детето да реве 5 минути...как искаш да заспи после?!? Ми, то вече е разстроено, превъзбудено...абсурд. Освен, ако не искате да превърнете лягането в агония и мъчение за детето. И аз да съм, и аз няма да искам да лягам никога през живота си- оставят ме сама, рева, не ме обичат, не ме гушкат, плача и никой не идва...
Моите съм ги научила точно така- излизам, детето промрънква, веднага влизам, галя, гушкам и пак излизам тихо и така сто пъти (първият ден), на вторият пак може да са 100 пъти. Но детето се научава, че ти си винаги до него, на разположение и че не си го зарязал само в стаят аи няма да се върнеш. Обикновено за три дена свиква и заспива само. Но детето е спокойно. Да, не седиш край леглото, оставяш го да промрънка, но реагираш веднага. Не се оставя да се разревава, защото край...после и да заспи, то е от преумора и на следвщият ден отново ще легне със свито сърчице, защото знае колко зле ще се чуства.
А да не казвам, че едно ненаспало се и ненаяло се дете е неузнаваемо и превъзбудено- съдя по моите.

Сега...за нервниченето и неспането, нека да споделят с педиатърката на детето. Хубаво е и тя да го знае.

Има много деца, които се наспиват бързо и нямат нужда от много сън
Но пък може да има и някаква причина- някоя хранителна добавка, противоалергично, вит Д и т.н.
Затова е добре да се провери всичко, преди да се прави заключение, че детето е от тези, които нямат нужда от много сън :)


Та, така...за мен това е начина за научаване да спи само, както и ритуалите преди сън- измиване на ръчичките, дърпането на пердетата, разгъването на одеалцето, погалването...всичко това са си малки ритуали, които водят към своят логичен, познат и ясен край- сънят.



Тема Re: дневен съннови [re: Дaфнa]  
Автор scarlet81 (mama)
Публикувано06.09.09 20:40



И на мен ми се струва малко този сън, но аз съм свикнала моя син да спи ужасно много. До година и половина спеше по 2 пъти по 2 часа като вечр ляга в 7.30-8 и спи непробудно до 8 сутринта.
За метода, аз много пъти съм казвала, че моето дете е научено с него, но на много по-малка възраст. Не съм съгласна с Дафна, специално за моя случай говоря, че се превръща в агония лягането и спането - моя син обожава да си ляга и още не съм си довършила изречението "Хайде да спинкаме" и той вече дава целувки и маха за чао и се е насочил към стаята си. Спи много спокойно по цяла нощ и през деня откарва поне 2 часа, често и 3. Като се събуди не плаче, а си лежи или се занимава нещо.



Тема Re: дневен съннови [re: scarlet81]  
Автор Acя (консултант)
Публикувано06.09.09 20:49



scarlet, много правилно си дала уточнението, че това се отнася за твоето дете, а когато детето плаче и се дере и метода не работи и не действа според очакванията, лягането за сън става наистина агония!!!Детето расте неуверено, а понякога и с чувството, че не е желано

. Габи ми е по подобен начин както описваш с Джейсън, с тази разлика, че тя е като часовник и няма нужда някой да и казва хайде да лягаме, тя ме дърпа, когато дойде момента и той е винаги по едно и също време и си ляга да спи. Не се е налагало да прилагам такива методи, подозирам, че ако ги бях приложила щяха да подействат при нея . Тя спеше до една годинка по 3 пъти на ден, след това до 18 месечна по 2 пъти. Ели от 8 месечна спи по веднъж на ден и вечер си ляга в 22.30, става в 7.30 в настроение. Ако я сложа по-рано не заспива. Ако я сложа по-късно пак си спи до 7.30. Ако не спи следобед може да легне към 10 часа и в 7.30 пак е на крак в настроение...та пак казвам има си деца и деца



Тема Re: дневен съннови [re: Acя]  
Автор tswete (Алекс на 5 г.)
Публикувано07.09.09 12:19



Е, Асе, ти казваш на Скарлет да не генерализира и че това, което пише, се отнася само за нейното дете. А продължаваш изречението, че
"детето плаче и се дере и метода не работи и не действа според очакванията, лягането за сън става наистина агония!!! Детето расте неуверено, а понякога и с чувството, че не е желано ". Това е генерализиране. А не съм сигурна в истинността на твърдението. Не бих се намесила, ако не съм използвала метода на д-р Спок, който научих тук - от форума, от майки с две и с три деца, а не от книгата. Хепи мама беше една от тях, Финч, още една майка с три деца, но съм забравила вече. Но си бяха майки с авторитет и с увереност, че могат сами да вземат правилното решение за детето си.
По въпроса:
ние с таткото имахме такива проблеми с Алекс през определен период от време - към 7-8ми месец - не искаше да заспива. А преди това аз си го кърмех и си го слагах в леглото и той си се приспиваше. След кански колики и алергията, много му се раздразни стомахът и се налагаше повече да го нося. След това няма самостоятелно приспиване.
Та с таткото решихме, но двамата, след като обсъдихме метода. Оставяхме го да спи без въобще да ходим през 5 мин. Първата вечер рева повече от 40 мин. Наистина истерия, ужас, но заспа и не се е будил. Ние тук се самоизяждахме с таткото на бебефона, но лампата е изгасена, а той си реве в леглото. На няколко пъти исках да отида, но татко му ме спря (за което съм му много благодарна). На следващия ден се повтори същото, но за 10 мин. рев. Следващият или по-следващият път си остана в леглото вече без рев.
И да, всеки път ритуалът по заспиването е един и същ- с детето не се играе и то не се възбужда преди лягане. Хранене, миене на зъби (венци, ако е малко), преобличане в дрехи за спане, изключване на лампата и казване лека нощ. НИщо, че едва ли разбира от това, което му казваш. Важен е тонът, важни са леките и нежни движения, които не водят до игра, а до леглото.
Нямала съм повече проблеми, но ние с таткото сме били винаги като стена относно поведението към Алекс, винаги сме се разбирали. Споровете после сме си ги разрешавали. Поне относно Алекс. Така детето не се обърква. АЗ не го нося, татко му не го носи, аз не давам това, татко му също. И детето се научава къде са му границите. И не расте неуверено, напротив, ясно знае границите си и е уверено, че никой от нас няма да му забрани нещо, което му е било разрешавано. Дори ако баба му му е разшила нещо, което не е трябвало, се обясняваме защо е неправилно и сам се убеждава, че не трябва да го прави.
Не ми е приятно да чета такива генерални изводи - не възпитавам неуверено дете, нито такова, което се чувства нежелано. Въпреки че сигурно не съм най-добрият родител.
НО в едно съм сигурна - най-добрият родител съм за МОЕТО дете.
Така че - не мисля, че бавачка може да разрешава проблемите на родителите с детето им. Аз имам също бавачка от 1г. 4-тия месец на детето ми. Е, не съм я натоварвала да ми решава проблемите.Напротив, ние с таткото сме вземали решенията и заедно сме ги изпълнявали. Бавачката също следи за това, но нищо повече. Затова и детето е наясно, че това трябва да се случи и няма утре тате да каже: "а, ма я я остави бавачката/мама, слушай аз кво ще ти разреша сега...".
Надявам се, Асе, няма да се обидиш. Но все пак децата растат независимо от нашите усилия и не е нужно да им поставяме етикети.
КОгато аз предприемах този метод тук във форума имаше много майки с опит, които успешно го бяха прилагали и много майки като мен, които също успешно се справяха с приспиването.
Така приспиването става нещо изключително приятно, детето отива с огромно удоволствие да си ляга, гушка си играчката и се усмихва...



Тема Re: дневен съннови [re: tswete]  
Автор Acя (консултант)
Публикувано07.09.09 12:44



Цвете, така извадено от контекста наистина звучи кофти това изречение, но става дума конкретно за случаите, когато бебето плаче и методът не действа и уговорката съм я направила в предходното изречение. Аз пак ще повторя-пробвах метода-бебето се дереше първия ден 1 час, втория ден увеличи плача, на третия ден беше още по-лошо. За последвалото будене с писъци на всеки час също съм писала. У нас аз възпирах таткото да ходи при нея

и не мисля, че съм направила нещо хубаво . Ние възпитаваме по същия начин децата си-в единомислие и рядко спорим за метода на действие...но при двете деца действат различни тактики. Неща, които са действали при едното, не действат при другото и обратното.
Та пак искам да кажа, когато бебето се чувства зле и методът не действа, този плач преди сън му се отразява!!!и то може да се почувства отхвърлено, не обичано. Между другото, предвид студенината на ражданите и възпитаваните по времето на бума на Спок деца, бих поставила мноооого под съмнение тоя метод. Бебетата имат само едно средство да ни покажат неудобство-плачът, и той не средство да ни дразнят и манипулират, не и в тази възраст. Аз нямам нищо против да се остави бебето да поплаче, но всичко да е с граници.
Между другото не можеш да ме обидиш с изразяването на позиция-била тя различна или еднаква с моята-могат да ме засегнат лични обиди. Аз не разбрах само къде съм сложила етикети на деца . Дааа децата наистина растат въпреки нашите усилия, но пък не е ли важно и какви деца порастват?!



Тема Re: дневен съннови [re: Acя]  
Автор tswete (Алекс на 5 г.)
Публикувано07.09.09 13:09



Е, щом не смяташ, че си поставила етикети на всички деца, които са оставяни да поплачат няколко вечери и са се научили да бъдат самостоятелни, че са неуверени и растат с чувство, че са нежелани - чудесно!
Тъкмо това имах предвид и аз! Споделям моя изцяло положителен опит от прилагане на този метод. Няколко ужасни минути са, но спестяват после часове разправии и нерви с изморена майка и самотен баща в другата стая.
Насърчавам моите приятелки да използват такива прийоми тъй като аз успешно съм ги изпитала. Детето ми не расте неуверено, не е от студените и нежелани деца, за които Ася говори.
Просто е въпрос на избор и на решителност на родителя да издържи няколко минути за доброто на детето си.
И в едно съм абсолютно съгласна с Ася. Всяко нещо е добре за конкретното дете и майката знае най-добре кое е то. Това и съм написала по-горе. Не бавачката или баба му, а родителите са тези, които най-добре познават децата си и могат да преценят кой метод как му се отразява. Даже майката повече, когато става дума за малко бебе.
Все пак при възпитанието на момче, според мен, трябва да се имат предвид и някои разлики. Детето ми е доста емоционално, много ми е кеф да ме прегръща и милва. Но все пак възпитавам МЪЖ, а не някакъв лигльо. За момичето е добре да бъде емоционално, но момчето трябва да е по-сериозно.
Затова с две ръце подкрепям - всеки възпитава собственото си дете. Не го прави нито улицата, нито училището или градината. Родителите взимат решенията за него, познавайки собственото си дете и отговарят за тях.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.