Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:59 14.06.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Децата, скъпите играчки и цената на парите  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано10.08.09 12:31



От известно време разсъждавам по темата. Конкретният повод е 10 годишният племенник на мъж ми, който от около месец иска да получи айфон (за който не знае - това е едно нещо, на което могат да се играят игри, да се гледат филми, да се сърфира в нета, а може и да се ползва като телефон

). Струва над 1000 лева. Детето има събрани пари - около половината и малко повече - той е пестелив и това са му пари от Коледа, рожден и имен ден. Сега мрънка на техните да му купят. Те почти са се навили да му поръчат от Китай, ще излезе около 500 - 600 лв.
За мен е абсурдно да се купува толкова скъпа играчка на човек, който го издържат родителите му - бил той на 10 или 18 години. Без значение финансовото положение на родителите. Но как да научим децата колко струват парите? Кога да започнем с уроците? Очевидно е, че ценностите на възрастните и на децата за вещите са различни - как да научим децата, че не могат да си играят с неща, струващи колкото прехраната на 4членно семейство с две деца за един месец?
От друга страна - да позволим ли детето да изхарчи своите си пари за неща, които според нас са безсмислени? Не ми се вижда редно просто да кажем "не" без обсъждане. Би трябвало да има някакъв среден път - хем да се придържаме към нормалното харчене, хем детето да не се чуства подтиснато на тема "финанси". Но най-важно ми се струва да се изгради здравословно отношение към парите - как обаче да стане това?



Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: _dexter_]  
Автор surflineМодератор (СтихияБалканска)
Публикувано10.08.09 12:46



В отговор на:

Би трябвало да има някакъв среден път




Примерно да изчака да стане на 18г. и тогава да си харчи парите за каквото намери за добре...
п.п. Признавам се, че се опулих, че родителите са се "навили" да купят подарък за 500-600 лева. За мен НЕ детето трябва да се научи да цени парите...


<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от surfline на 10.08.09 12:48.</EM></FONT></P>

Редактирано от surfline на 10.08.09 12:49.



Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: surfline]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано10.08.09 12:53



Е, то с такива родители няма как да се научи да цени парите. Това е само един пример, тяхното семейство изобилстват с такива, после се чудят защо децата им са такива...... Големият им син е на 18, да не ви казвам какъв телефон има. Парцалките са отделен въпрос

. Не че са кой-знае колко богати, малко позьори си падат, или просто имат друга ценностна система :))



Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: _dexter_]  
Автор galia71 (пристрастен)
Публикувано10.08.09 12:54



една много хубава тема, която мен също много ме вълнува. За съжаление нямам много време да пиша, но ще се постарая

при първа възможност.

Като за начало ще кажа, че лично на мен ми е много трудно, защото децата гледат външния пример от приятелчетата си, а не се вслушват много, много в това което ние им говорим. В общия случай получават ненужни според мен неща за тяхната възраст, но моите гледат, че другите имат. И в случая вина за това имат родителите, а не децата. С дъщеря ми горе долу успявам, но с малкият сега се започва.



Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: _dexter_]  
Автор galia71 (пристрастен)
Публикувано10.08.09 13:01



Това са хора живеещи в непрекъсната показност и самочувствието им се определя от нея. Аз такива примери имам доста около мен.



Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: _dexter_]  
Автор surflineМодератор (СтихияБалканска)
Публикувано10.08.09 13:08



Не знам, Декстър, точно преди малко се включих по подобна тема в един друг форум - за символите на просперитета и за хората, които си купуват тенджера за 200 лв., но готвят в нея боб поради липса на друго в къщи.
Аз специално винаги съм била възпитавана да не живея на кредит и да се разпростирам до там, където ми стига маята. Слава Богу - мъжът ми също. Сега се опитваме да възпитаме и Симона така - че човек може да се забавлява на една разходка в гората точно толкова, колкото и на посещение в детски клуб, че с една няколко шишарки и водни боички можем да направим същото "мобиле" като със скъп "купешки" комплект за апликация и пр. Децата виждат точно толкова широко, колкото им бъде показано от родителите им. Не е страшно да им се каже "не" и не смятам, че по някакъв начин отказът за закупуване на скъпа материална "играчка" би им повредило психиката. Посто аз не се страхувам да казвам "не".
Миналата година Симона имаше подобни "мераци" за един фотоапарат - струваше 80 евро. Напълно поносима цена за нас, но и напълно неприемлива за подарък на 3-годишно дете, според НАС. Е казахме "не" и и обяснихме, че когато ни покаже, че е "годна" да го използва ще отидем в банката, ще изтеглим от нейните пари и ще го вземем. Сега тя също чака да стане в предучилищна възраст, за да има фотоапарат. Когато стане на 5 г. ще и го подарим - няма да има излъгани очаквания, няма да има хък-мък, но за всяка възраст си има определена "миза" и когато трябва да се изчака просто ТРЯБВА...



Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: _dexter_]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано10.08.09 13:12



Това е абсурдно за мен, стига бе на 10 г. да е с мобилен телефон? И то не какъв да е .... (въпросният го подарих на мъж ми за РД и знам за какво иде реч)

Много се измести ценностната система на родителите, та какво остава за децата. Аз също съм ЗА купуването на скъпи играчки за развитието на децата (не за гъзария), но да си имат мярка. Това са много пари за едно 10 годишно хлапе. Парите са си негови, добре, но тези родители нали това им е ролята, ако сега е с такъв телефон, кои знае после какво ще поиска .... порше за НГ и няма да му се откаже ли? Потресена съм.
Аз също харча безумно много, понякога дори без мярка (то моето си е болест май), гледам да науча детето си на вкус и стил, в същото време се опитвам да я науча да цени парите. Има си касичка и ако иска някоя по-скъпа играчка (говорим в рамките до 50-100лв., като колело и тем подобни) се купуват от нейните пари и с наше съгласие (естествено ако няма поне още 1 от същият вид). Няколко пъти ми е правила номера в магазин за играчки да иска няколко неща, но от тях се избира САМО 1. За останалите се връщаме като е заслужила или при празник. Не е въпроса да се пръскат пари на вятъра, това всеки го може, въпроса е да се научат как се изкарват и съответно цененето им

Hot stuff

Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: surfline]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано10.08.09 13:25



Аз гледам да не водя Яна по детски клубове и кафета, точно за да се научи, че не е необходимо забавленията да струват пари. Купуваме само по едно нещо когато сме на вън - или две, ако има колички наблизо

. Не говорим много за пари, никога не й казвам - това не може, защото мама няма пари. По-скоро обяснявам, че в момента нямаме нужда от въпросното нещо. Иска ми се да я науча, че вещите са ценни, защото можем да свършим нещо с тях, а не защото струват много пари или е престижно да ги имаш.



Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: _dexter_]  
Автор **щypчo** (досущ като теб)
Публикувано10.08.09 13:43



Аз ще си позволя да отместя фокуса от цената на подаръка върху..предназначението му.
Лично аз винаги съм била ЗА скъпите играчки, дотолкова, доколкото съответстват на качеството и на уменията, които изграждат.
Всичките ми деца са играли с ЛЕГО (оригинално), а не с безбройните имитации, просто, защото качеството е несравнимо, издържливостта също, а от там и желанието на детето да играе с тях..
В този смисъл..разбирам хората, които дават пари за скъпи играчки на децата си.
НО..
С уговорката, че играчките на всяко дете трябва да са съобразени с възрастта нна детето.
(Поради факта, че в къщи има много играчки наследствено от големите ми деца съм забелязала,че Александър не успява да оцени скъпите играчки, които не са за възрастта му.За големите деца..никога не е стоял този "проблем", понеже просто не е имало неща, които не са за възрастта им..)
Лично аз съм "ЗА" малко количество качествени играчки.Такива, които развиват определени умения..
За конкретния пример..
Никога не съм си ограничавала децата какво да си купят с техните си пари. Аз си имам принцип в това отношение - парите са си техни, значи имат право да си ги похарчат за каквото преценят...стига да им стигат.
За Коледа моите никога не са събирали такива огромни суми..за това и нещата, които са купували с тях след това са били доста по-скромни. Много съм щастлива, че за сега винаги паричките от Коледа са си ги ползвали за да купят подарък на мама за 8 март и да си направят дребни изненади едно на друго за рожденните дни.
В крайна сметка..децата не разбират стойността на парите, докато са малки така или иначе.За тях една играчка от 0.50лв може да носи повече наслада от играчка за 200лв, с която не им се позволява да си играят, "за да не я счупят"...
..
Смятам,че ако сина ми, който е на 10г успее да събере САМ пари за айфон, лаптоп и каквото и да е друго , не бих го спряла.
По-скоро бих говорила с него дали е сигурен,че тъкмо от това има нужда. И ако ме убеди,че е така..бих го подкрепила.
В крайна сметка, тук масово сме мами на по-малки деца. Може би не си даваме сметка какво могат и какво е нужно на 10г дете.
А цената няма никакво значение..
АКО иска айфон-а заради игрите, бих предложила да купим някакви игри, за значително по-малко пари, но..ако идеята е да може да сърфира и в интернет..нещата се променят значително..
Искам да кажа, че децата са много различни и с много различни интереси.
На много деца на под 10г родителите купуват пиано или китара или цигулка за много повече пари. Но това не е играчка , а инвестиция, нали?
Инвестиция е, АКО след това, детето стане музикант..А ако не стане..и не му е това мечта, хоби и т.н..си е жива играчка..при това..за родителите..
В този смисъл..за това пък точно дете, може бъдещето, хобито или призванието му да е скрито в този айфон..
Щом родителите имат много пари, за тях тия 1000+ лв нямат същата стойност, каквато за 4членно семейство, което се бори за прехраната си..
...
...
Иначе, напълно споделям, написаното от Сърфчето..- важно е каква ценностна система изграждаме в децата си. Ако ги научим да се радват на простите неща и да откриват в тях красотата, която съдържат..не само играчките им стават по-евтини, но и качеството им на живот са увеличава..Важно е какво носят в себе си родителите..Няма как да дадеш на детето си нещо, коеот нямаш...(за един пари, за друг ценностна система

, за трети..и двете..)

"Който иска нещо-намира начин,който не иска-търси оправдание"

Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: _dexter_]  
Автор **щypчo** (досущ като теб)
Публикувано10.08.09 14:05



Някога времената бяха други. Нямаше толкова изкушения.
Излизахме с децата на пазар и аз обяснявах винаги,че отиваме да купим - каквото ще купуваме и..ще им купя по едно нещо, което те си изберат. Най-често си избираха 1 бонбон..за 0.05лв.
Сега Александър като излезе с баща си и се връщат с купчина ненужни боклуци, които аз дори не му давам

.
За щастие, като излизаме двамата , винаги успяваме да се разберем къде отиваме и какво ще купим и не съм имала проблеми с тръшкане за "нещо".
Случва се да поиска нещо и д аму откажа , защото нямае пари за това нещо и той не го е искал повече.
Смятам, че най-важното е децата да разберат, че има граници, които не бива да се прекрачват. Смята също, че е важно, родителите да успеят да обясняват какво може и какво не може..и да не се прекалява с купуването, независимо от това дали можеш или не да си го позволиш.
Обаче...най-важното е не да насадиш чувство за вина на детето, че много иска, а по-скоро да запазиш радостта му към "нещата', които му купуваш. Не към тяхната стойност..

"Който иска нещо-намира начин,който не иска-търси оправдание"

Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: **щypчo**]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано10.08.09 14:40



А ако играчката му дава само престиж в очите на приятелите, тогава какво? Да я позволим ли? Или ако се е стигнало до там, че самочуствието на детето ни да зависи от вещите които има - тогава какво? Май тогава битката вече е изгубена...... За себе си пак опирам до въпроса - как да си науча детето да има самочуствие заради себе си, а не заради нещата, които притежава?
Лично аз обичам нещата ми да са красиви и качествени, затова си ги купувам скъпи (в рамките на разумното и на бюджета ми

), не се затрупвам с вещи. На Яна също купуваме качествени играчки в малки количества. Точно с идеята да научи кое е полезно, а не кое колко струва. Не смятам, че количеството заменя качеството.
Също съм съгласна с Щурчо, че трябва да се съобразим с интересите на децата. Само дето не виждам този телефон какво полезно качество би могъл да развие в едно дете . Но пък си мисля и друго - ако детето наистина успее да събере пари, без да ощетява останалите членове на семейството - защо да не си купи каквото иска?
Не е само въпрос на ценности - кой си и как се определяш спрямо околния свят. Едва ли има човек, на който самочуствието да не му се вдигне, ако кара Порше . Въпросът е, че много хора нямат нужната финансова култура, за да се справят дори в ежедневието си. Никакви инвестиции, никаква мисъл не за бъдещето, а дори за след месец. И никой родител не намира за нужно да научи децата си какво са парите и как могат да се управляват. Отдавна четох една книга - "Богат татко, беден татко", която до някъде ми показа алтернативата. До някъде си промених мнението за това какво означава да си богат и беден



Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: _dexter_]  
Автор surflineМодератор (СтихияБалканска)
Публикувано10.08.09 14:56



В отговор на:

ако детето наистина успее да събере пари, без да ощетява останалите членове на семейството - защо да не си купи каквото иска?




Ами, ако поиска да си купи 2 дози бЕло?

Според мен направо си е опасно дете да разполага с един толкова раздут бюджет. Аз лично, ако зная, че на детето ми предстои да получава значителни парични подаръци нежно и внимателно бих посъветвала роднините/подаряващите директно да ги преведат в спестовната и книжка - така детето ще получи достъп до тях, когато е в една по-зряла възраст, когато ще има алтернативи за какво да ги харчи - хубаво пътуване, лека кола, обучение, собствено жилище и пр...

И аз съм напълно съгласна с това - че трябва да се съобразим с интересите на децата. Само дето не виждам този телефон какво полезно качество би могъл да развие в едно дете...



Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: _dexter_]  
Автор galia71 (пристрастен)
Публикувано10.08.09 17:31



Аз винаги съм се опитвала да възпитам децата ми да са скромни и да не се хвалят наляво и надясно за каквото и да е било. Това не е може би най-правилния подход, но така самата аз съм възпитана. Та Дени винаги може би малко се е подценявала заради това, но пък аз постоянно съм и повтаряла, че важно е какво успява да направи сама и какво знае и може, а не какво притежава и че тя самата има достаъчно хубави неща, кои по-скъпи, кои не. С нея засега нещата с под контрол. Когато преценя, че за нещо, което е искала е дошло времето и се купува. Тя също си събира пари и си купува разни неща, но винаги първо ги съгласува с мен.
Малкият обаче е по-разглезен. Даже ми е казвал-"Ти пък нищо не ми купуваш". Говорим за дребни играчки-например моторчета, но държа винаги да има причина това нещо да се купи-било награда за нещо или с уговорката, че ще се лиши от други и така

Иначе за играчки също съм на мнение да се купуват качествени, а книги никога не казвам не може.



Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: surfline]  
Автор **щypчo** (досущ като теб)
Публикувано10.08.09 20:27



Момичета, цял следобед си разсъждавам по темата..и..пак стигам до .."Дупе знае две и двеста"..
Тия 1000+ лв за моите и за това дете не са едно и също.. Точно както за мен и за родителите на това дете Тойота Ярис не е едно и също..
..
Мисля си..ако едно дете от малко е свикнало да вижда такива предмети около себе си..Да притежава всичко последен модел..( и родителите му също),..ако чува непрекъснато, как "този компютър дето го купихме за Нова година, трябва да го сменим преди лятната ваканция, защото..вече е излязал следващия модел.." то... какво да иска да си купи?
..
И също..дете, което разполага на 10г със собствени 500лв..най-вероятно на 18 ще разполага със собствени 10 000лв.. поне..
..
Мислех си и какво развива айфона. Ами..развива основно снобщина. Но ако си я имаш генетично и тя се подхранва всеки ден...- просто я подхранва..
На моя син му подарих мобилен телефон, като тръгна на училище. Най-евтиния модел на Нокия, за да имам връзка с него..
Тази година баща му реши да купи нов..Много не разбрах каква е идеята - "стария" е само на 3г и върши чудесна работа все още.. Детето обаче много се зарадва..Особено заради новите игри и заради това, че има радио..(не, че не е слушал радио до сега на касетофона си..)
Изобщо...според мен проблема идва до голяма степен от факта, че има много изкушения сега. И тези изкушения са повече за нашето поколение, отколкото за децата (те може и да не ги забелязват, ако ние не фокусираме вниманието си върху тях), но...нашето поколение е било лишавано от много лъскави неща и сега просто ..очите ни са "гладни"..
...
В този смисъл..ми е малко мъчно за децата. Толкова са презадоволени, че просто няма нещо, което да ги зарадва..Родителите вдигат "мизата" все повече и..накрая..ефекта е отчайващ..- стигат точно до двете дози..

или до антидепресанти..
..
Само си помисли..на 10г даваш 1000+лв за айфон..Каква заплата трябва да имаш , когато почнеш работа?... Познавам "деца" на 25, които продължават да не работят, понеже не могат да намерят работа на която заплатата да е по-висока от джобните, дето тати ги дава..
Та..това е по-плашещото..за мен..

"Който иска нещо-намира начин,който не иска-търси оправдание"

Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: _dexter_]  
Автор **щypчo** (досущ като теб)
Публикувано10.08.09 20:33



Децата на тези години все още не си определят самочувствието от вещи..
Макар, че..може би е начало на периода..
Все пак..тръгнат ли на училище, децата имат нужда от самочувствие за да се впишат в групата на останалите. Ако нямат..може да имат много самотно и нещастно детство.
За съжаление знанията и уменията, които би трябвало да са качествата носещи най-много самочувствие не са особено ценени и децата, които знаят и могат..обикновено са обект на подигравки от съучениците си, ако са просто знаещи и можещи и нямат с какво друго да впечатлят останалите..
Та...имаме и проблем в обществото..който носи голям проблем на децата..
А за много от родителите е трудно да отделят ВНИМАНИЕ на децата си- това, от което те действително имат нужда на тази възраст и им е много по-лесно да отделят ПАРИ..колкото е нужно за да компенсират..

"Който иска нещо-намира начин,който не иска-търси оправдание"


Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: _dexter_]  
Автор *margo* (мама на двама)
Публикувано10.08.09 22:01



Умишлено не чета другите мнения, първо ще споделя - после ще видя какво мислят останалите майки.
И така за мен средния път е да не се натрупват такива суми за лични пари на детето - в къщи няма мои, на съпруга ми или на децата пари, все едно кой и за какво ги е дал.
Имат касичка (двамата обща). Там освен, че събират монети по левче, събираме и парите от баба и дядо и други роднини, давани по поводи, от феята на зъбките и т.н. НО ... Всяко събиране има срок - като наближи РД на Свети - всички събрани пари се харчат за купона и в градината и детския център (ако се налага доплащаме). И пак започва събирането - от април до морето - колкото толкова - това е лимитът им за всякакви дивотии на почивката. Сега "трупаме" за РД на Саши - схемата е същата, но само в яслите (скромно, но то пък от юли до септември и не могат много да съберат).
В магазина се купува по нещо на всяко влизане (още се боря с това, но ако нямам пари им се разминава все пак понякога), но и там има ограничение - само по едно нещо (изборът на нещото е техен). Свикнали са да чуват думата НЕ, когато става дума за покупки. Обяснявам, че за всяко нещо си има възраст.
Каката поиска часовник, купихме един (много китайски), тя го счупи бързо бързо. Това лято пак започна с часовника и се научи да го познава (макар, че го обещахме за първи клас) - е като награда, че го познава - пак купихме - малко по-читав.
Сега сме на вълна мобилен телефон - и знае, че ще и дам моя, когато тръгне в първи клас, или ще и купим, но без камера и други такива - а само да се обажда, това все пак е телефон.
Иначе досега е искала поне 5 пъти лаптоп (ама истински и само за нея) и стигна до извода, че ще и купим като стане в осми клас

.

Другото, което е задължително в къщи е, когато не достигат пари в касичката за РД - даваме ние, и децата знаят, че даваме. По същия начин се стараем понякога да искаме от тях пари (под предлог, че трябват дребни за хляб), не съм изтеглила, а сутринта ми трябват за такси, че да ги заведа до градина и ясла - дават с удоволстствие.

Не знам дали това е правилно, но това е нашето отношение към парите.



Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: **щypчo**]  
Автор dessbess (ветеран)
Публикувано10.08.09 22:07



Щурчо, Щурчо, ако знаеш аз колко "деца" на по 40 почти познавам....


Все момчета , опс мъже са. Много готини за веселба, но иначе...напълно безпомощни да се оправят без тате... И вече осъзнават в какво са се превърнали, и не се гордеят със себе си.... и нито семейства създадоха, нито нищо...безкрайни купови и "веселие"...ама вече не им е сладко...




Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: *margo*]  
Автор 3aиpa (<<<>>>)
Публикувано10.08.09 23:27



Марго страхотен модел сте създали за парите, мисля, че е мн. правилен и възпитателен... веднага го копирам откъм обща касичка за двете пикли...

иначе честно си признавам у нас аз си имам фонд "и аз съм човек", никой не го знае дори, рядко го ползвам, но знам, че ако нещо изскочи, просто го има и това ми дава спокойствие... иначе другите пари са общи то е ясно

...





тинтири-минтири

Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: 3aиpa]  
Автор dessbess (ветеран)
Публикувано11.08.09 00:09



При нас все още не се обръща внимание на парите и това, каква сила могат да имат... малката всеки месец получава рента от дядо си...Взех, че поумнях,

и вече не харча всичко за глупости за нея, а й ги събирам...например за обзавеждане за детска стая догодина...
Иначе, идеята на Марго наистина е много добра. Браво!




Тема егатинови [re: _dexter_]  
Автор NikiFin (ветеран)
Публикувано11.08.09 02:31



как може едно дете на 10 да събере 500 лв. Кой му е дал толкова пари, щото е ясно, че не си ги е изкарало само. На моите деца до сега никой не им е давал пари за нищо. Само подаръци получават. Само веднъж една баба даде пари на Давид вместо подарък за рожден ден че не може да ходи и не може да иде да купи. Каза да му купим обувки и му купихме. Верно, моите деца са малки. Ама пък и 10 год дете не е кой знае колко голямо. Явно родителите редовно са му давали парички и то не малко. Имат пари, да си ги харчат както намерят за добре. Не е моя работа да казвам кой как да си харчи парите. Пък и парите са си на детето, само си ги е събрало доколкото разбрах, а не е родителите да са му ги събирали. Това защо да не си купи квото си иска за тях. Особено ако се е лишавало от много неща за да ги събере. Ако съм дала сама пари в ръцете на детето ми кви претенции мога да имам как да ги използва. Но конкретно за 10 годишно дете, не бих дала (в случай че не си е събрало негови) 500 лв за такава играчка. Още не може да пази, я ще я строш, я загуби... За 18 рожден ден, виж може. Мобилен телефон задължително обаче бих дала на детето си. Но ще е някой евтин за да не ме е яд като го загуби или му го откраднат или счупи или...
Аз лично за сега не давам пари на Давид и съответно няма и касичка. Кога ще почна да му давам не знам, зависи от него самия и от много други фактори. Ама особено с тази датска практиката децата да си носят храна от вкъщи, а не да им се дават пари да си купуват закуски.... бая време ще си изкара без лични финанси. Като цяло за мен не е добре да се дават пари на дете. Ако иска нещо го иска от мен и аз преценявам дали ще се купи. Принципно съм ЗА скъпите играчки. Но моите не могат да пазят не могат да пазят все още, не ги ползват по предназначение за сега, само хи хвърлят и ги трошат, нищо здраво не е останало. Та това е една от причините да не им подарявам скъпи играчки. Дори ме е яд другите като им подаряват скъпи такива, защото рядко оцеляват повече от 1 ден.
Но за Лего примерно съм съгласна. То тук други конструктори и няма де, Лего си е датско по начало. Ама съм пробвала конструктори от БГ, явно евтини и за нищо не стават. Така че конкретно за Лего съм ЗА. А и то не се троши квото и да го правиш. И децата наистина много го харесват. Определено съм забелязала, че с качествени играчки, направени с акъл децата ми си играят повече отколкото с разни евтини боклуци. Тях ги трошат за отрицателно време щото са и чупливи на вс отгоре.
Лично аз не съм от типа хора, които си купуват всяка евтиния само щото е евтина или намалена, без да мислят дали ще им трябва. Купувам само това, което ми е нужно и ми харесва. Готова съм да дам много пари за нещо, което искам много. Примерно напоследък съм си навила на главата, че искам къща. Но примерно комшийската и без пари да ми я дават няма да я взема, защото си знам точно каква къща искам и всъщност искам да си я построя сама. Ако това е невъзможно ще си карам без къща, но няма да направя компромис с кво да е. Така че принципно съм за скъпите и качествени неща.




Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: **щypчo**]  
Автор galia71 (пристрастен)
Публикувано11.08.09 06:35



аз точно това ще повторя пак, че основната вина е на родителите. А аз на детето ще обясня, но как да кажа на Сийка, че това е грешния модел на възпитание. Най-малкото ще се възприеме, че е завист, щото видители ние можем да си позволим. Говорили сме на тази тема с една, две майки-Да права си, така е, но ние си продължаваме така както детето иска.



Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: dessbess]  
Автор **щypчo** (досущ като теб)
Публикувано11.08.09 08:51



Тъжна работа..



"Който иска нещо-намира начин,който не иска-търси оправдание"

Тема Re: егатинови [re: NikiFin]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано11.08.09 09:13



Събират се, аз съм забранила да се купуват ненужни боклуци от бабите, защото те нямат съвсем реален поглед от нуждите на детето. Ако трябва нещо конкретно да се купи ми се дават пари и го взимам аз или баща й. В останалите случаи подаръците са във вид на пари, които се събират за нещо "по-голямо"



Hot stuff

Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: **щypчo**]  
Автор surflineМодератор (СтихияБалканска)
Публикувано11.08.09 10:26



В отговор на:

В този смисъл..ми е малко мъчно за децата. Толкова са презадоволени, че просто няма нещо, което да ги зарадва..Родителите вдигат "мизата" все повече и..накрая..ефекта е отчайващ..-




Щypчo, точно това имах предвид. Децата са максимално презадоволени. Родителите имат възможност да купуват, това, което те не са имали и ...купуват. Под един или друг предлог.
Миналата година бяхме да избираме подарък за нова година за детето в един магазин за играчки. И знаеш ли какво натовари един чиляк на количката пред очите ни - телевизор - огромен розов Барби телевизор. А зад него тичаше момиченце под 6 г. Е толкова ли пък не могат на едно 6 г. дете да му подарят кънки, или книга, или и аз не знам какво, че трябва ТВ да му се вземе?! Все пак това е дете в училищна възраст - малко ли му се претоварва мозъчето в школото, та трябва и допълнително да му бъде наливана цялата таязи пoмия, която бълват детските програми(ако изобщо гледа само детски програми).
Честно казано аз съм МНОГО против това непрекъснато облъчване и обясненията как в момента времената са други и децата имат нужда от първи компютър на 3-4 г, втори на 5, трети на 5 и половина и т.н., и т.н., и т.н. Какво толкова ще научи едно 5 годишно дете на компютъра или по телевизията? Колко е часа? Или колко е две ябълки и още две круши? Стига глупости - лично на мен ми писна да ми се предлагат безумно скъпи оцветени пластмаси с вградени 2 платки за елементарни операции и да ме УБЕЖДАВАТ, че това е най-доброто и най-НЕОБХОДИМОТО за развитието на съвременното дете. За мен това е открито подценяване на интелекта на всеки средно образован родител с една-единствена цел - редовно изпразване на джоба. Признавам си, че миналата година гледах някакъв лаптоп на Vtech за 4 годишни - уж тренира финната моторика, развива пространственото мислене и т.н., и т.н., и т.н.. Ами половината неща са така направени, все едно деца с изостанало развитие ще се занимават с него(нищо към заболяването, но моето дете има нужда от играчка, а не от подпомагаща терапия), едно мониторче 5 на 7 см., графика като от първите години на Супер Марио...чета по форумите критики - Е всички деца са се справили много лесно, запомнили всичко, правят задачите много бързо. Какво ми говори това - ами, че въпросните задачи са на много ниско ниво и предизвикват ЗАТЪПЯВАНЕ, с непрестанното "циклене" на едно и също ниво, а не обещаното поумняване, защото едно 4 годишно дете като види нова книжка с картинки започва да пита - а това как, защо, кога, как се е получило, кой го е направил, защо, защо, защо...т.е. мозъкът му чагърта нещо. Търси отговори, а там му ги снасят готови, то ги вижда веднъж и вика "ОК, супер сега искам следващата платка за 80 евро, защотот тази ми е скучна вече" - ето минах всичките задачи, дресираха ме, изпя ми машинката в края мелодията за победителя няма нужда да се занимавам с нея повече. родителите пляскат с ръце и казват "Аууу, колко си ми умно, мамино Мими!" и изтърчават за следващата вноска в магазина за играчки. Оставят вече безинтересната пластмаса на стойност 80-90 евро на боклука и до там. Телевизори, лаптоп-и, конзоли, вии-тъпотии, скъпи телефони за малки деца това е точно толкова тъпо, колкото да влезеш в ЕСКАДА и да му купиш дънково яке за 470 евро - става дума за деца> те имат нужда от внимание и родители, а не от заместваща терапия във вид на скъпи подаръци...

Редактирано от surfline на 11.08.09 10:27.



Тема Re: егатинови [re: jana]  
Автор NikiFin (ветеран)
Публикувано11.08.09 10:54



ясно. Но пак не са пари събрани от самото дете от закуски примерно. Ми при това положение щом парите са дадени с цел майката да купи на детето това, от което има нужда и прецени значи детето не може да разполага с тях. Ако му бяха дали подаръци вместо пари кво щеше да прави. Въпреки че от др гледна точка, се получава така, че тези пари ако са дадени за рожден ден примерно, но майката ги пази за "като се наложи" тогава детето на практика си остава без подарък за рождения ден. Тук за рождени дни както казах никой не дава пари. Затова пък детето пише списък, или казва ако не може да пише какво иска за рождения ден и се казва на поканените и те съответно купуват (ако е в разумни граници и могат да си го позволят). Понякога ако е нещо голямо и ако гостите се познават може да се обединят и да купят нещо голямо.
Подаръци току така без повод не се подаряват. Но за Коледа и Нова Година е задължително по възможност детето да получи каквото си е пожелало и хората по принцип се съобразяват с това. Ако става дума за бебе майката пише списък с неща по свое усмотрение. Обаче ако примерно мъжът ми получи списък, в който няма нито една играчка, а примерно дрехи, обзавеждане на детска стая и неща от сорта, обикновено не се съобразява и взема някоя играчка под предлог, че подаръците трябва да са за детето, а не за да подпомогнат родителите и детето трябва да им се зарадва. Донякъде съм съгласна с него. Разбира се в БГ положението е по различно и ако семейството няма много пари да купи нощна лампа примерно за стаята не е лошо да бъде подпомогнато. Така че зависи как е договорено предварително ползването на тези пари. Ако като са дадени е уточнено, че са за детето да си вземе квото си иска тогава е правилно точно за това да се ползват и майката да няма претенции. Ако обаче са дадени на майката да покрива неочаквани нужди тогава ще бъдат за това.
Както и да е. Но лично аз не бих взела такъв скъп подарък. Детето не е дорасло за него според мен




Тема да ти кажанови [re: surfline]  
Автор NikiFin (ветеран)
Публикувано11.08.09 11:05



ако това ще накара децата ми да гледат детски филмчета и телевизор специален ще им купя. Мен пък много ме дразни, че изобщо не се заглеждат по филмчета, а има толкова хубави и образователни, а те не искат и да чуят. При положение че и книжки не дават да им чета. Ако има пусна приказка на диск изобщо не се заслушват в нея. Хванала съм се за главата направо. Само тичат и пищят и се катерят и се бият .... С играчки играят само 2 - конструктора Лего (ама вече и него не поглеждат) и една влакче с дървени линии които се сглобяват и наистина е много интересно.
Но и малко реч искам да чуят, да научат нещо, което от ежедневието не могат, но от филмчета могат примерно. Кви са тия деца не знам. Не познавам деца, които не обичат филмчета. Сега против съм цял ден само това да правят. Но поне по 1 час на ден ще съм много щастлива






Тема Re: егатинови [re: NikiFin]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано11.08.09 11:16



Целта е по принцип детето да разбере как точно се събират пари, не само за празници. Примерно идват някакви роднини да видят детето и вместо да купуват подарък пъхнат 20-50лв в ръката на майката да му купи нещо. В този момент майката преценява, че детето има всичко и ги слага в касичката му, за нещо по-голямо. Така например Ния "си събра" пари за Голямото колело. Беше двойно по-щастлива от това ние да й го бяхме взели, но при нас парите дойдоха от стотинки. Имаме си касичка за по 1 левче и тя си знаеше където намери левче тичаше доволно и си го пускаше сама в касичката. За 2 месеца се бяха събрали към 130 лв, с което и получи доволно така желаното си колело.

Това за мен е един вид научаване на ценене на парите - детето иска нещо, но в касичката няма достатъчно и се чака и се пести (от близалки и зрънчовци примерно) и детето е супер доволно като си го купи накрая "само"

Hot stuff

Тема Re: егатинови [re: jana]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано11.08.09 11:42



Това с касичката е много вървежна идея

. Ние обаче сме голяма рода и за празници наистина се събират значителни суми. Аз не събирам пари на Яна, слагам всичко в семейния бюджет, защото тя в момента няма нужда от разни големи неща. Предполагам като минат година-две, ще й направя касичка, в която да си събира дребни суми. Мисля, че така ще се научи да пести и да разбере кое колко струва и кога може да го получи. Но големите суми смятам да продължавам да ги прибирам. Много се дразня на роднини, най-вече майка ми, които й пъхат някакви банкноти в ръцете и очакват тя да умре от щастие . Ще трябва да се въведе някакво правило и за това. И изобщо за такова ненужно изхвърляне и задоволяване на всякакви прищевки. Напълно съм съгласна със Сърфчето, че децата нямат нужда от вещи, а от внимание. Но напр. майка ми си мисли, че е голяма проява на обич да се купуват всякакви неща - предполагам й е останало от времето, в което аз съм била дете и нямаха пари даже дрехи да ни купуват. Гледам много да не й се карам, че то и без друго не й влиза в главата, а аз само си образувам нерви



Тема Re: егатинови [re: _dexter_]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано11.08.09 11:48



Ми аз както вече казах купуваните неща от бабите минават през мен, т.е. или ми дават пари на мен да преценя от какво има нужда и да се купи или най-малкото след мой съвет (нямат моя вкус особено към дрехи и не позволявам те да обличат нито детето нито някой от нас). Аз парите ги събирам в касичка не само за играчки, но и за друхи, е онзи ден й се скъсаха "случайно" новите маратонки и трябваше да се купят нови, а те са поне 70лв и съответно се взима от касичката й, като е така по спешност


Парцалките са им достатъчно скъпи и все нещо се купува, така че ... найните пари са си за нея.
Hot stuff

Редактирано от jana на 11.08.09 11:49.



Тема Re: егатинови [re: _dexter_]  
Автор surflineМодератор (СтихияБалканска)
Публикувано11.08.09 11:53



в немско между другото е много мъдро измислено - в началото на октомври, на деня на Банкера в банките всяко дете, което си занесе касичката получава подаръци - нещо малко сладко, книжка за оцветяване, детски календар и ако е пестило добре плюшена играчка. Опашките се вият през две улици

.



Тема Re: егатинови [re: surfline]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано11.08.09 12:07



Ей за това говоря - че ни липсва финансова култура на българите

. Малко са хората, дето си учат децата да спестяват. Гледам по племенниците ми (моите, не на мъжа ми) - братовчедите ми нямат пари, но децата постоянно имат стотинки за абсолютно всякакви простотии - интернет зала, близалки, вафли, кроасани, кола. И те само се чудят за какво да изтичат до магазина, просто паричките им горят джобовете отвътре да ги изхарчат. Никой не ги насърчава да спестят нещо. Вярно, сумите са дребни, но като растат, ще стават повече. Братовчедка ми напр. все реве, че няма пари, а миналалта година взеха заем да купят компютър - познайте кой и за какво го ползва........ Едни познати нямат пари за храна, но имат 4!!! плазми и 3 компютъра в апартамент 120 кв., купен от родителите им!!! Е, не е това, на което искам да си науча детето ! Няма мисъл, няма култура, няма образование и на никой като че ли не му прави впечатление.



Тема Re: егатинови [re: jana]  
Автор NikiFin (ветеран)
Публикувано11.08.09 12:14



къде ги намира тия левчета бе, я кажи да пратя и аз моите да си събират

.




Тема Re: егатинови [re: jana]  
Автор NikiFin (ветеран)
Публикувано11.08.09 12:29



ох Яна, сега ще излезе, че нарочно ти противореча непрекъснато. Не е това идеята да знаеш.
Ти сигурно купуваш дрехи и обувки на детето си от специални маркови магазини, не знам. Но аз лично като си бях в БГ преди нема и месец и взех за Теди и за Давид маратонки с лепенки, доста хубави на външен вид и за сега здрави за съответно 10 и 12 лева. От магазин за детски дрешки, нормален магазин е на центъра на драда, не да кажеш от щанд на пазара. Тук ми е писнало да давам по над 100 лева за здрави качествени обувки, които се ползват един сезон и омаляват, а са си чисто нови останали. В БГ като видях толкова евтини веднага се възползвах и съм доволна, че го направих. Даже мъжът ми много хареса маратонките, дизайнът е много хубав. Тук има само маркови, но дизайнът е елементарен и децата не им се радват толкова колкото на тези от БГ. И много евтини дрешки видях и доста им накупих. Може би не са толкова качествени, ще се види. Взех примерно гащи на Ева по 1.50 май беше, ако не и 1 лв. Като се има предвит че тук един чифт е поне 5 лв си е жива далавера


Виж, дрехи за себе си в БГ така и не успях да си харесам. Нещата ми изглеждат цигански и демоде. След изтощителна обиколка на всички магазини най после успях да намеря що годе нормално изглеждащи бермуди за мъжа ми. Това и няколко чифта гащи пак за него си взехме и до тук. Сигурно в София по марковите магазини е съвсем различно. Но в пропадналия Видин е майка плаче. Направили са хубав МОЛ примерно. Отначало всички отделения са били заети с магазини. Но аз като отидох имаше работещи 5 магазина кръст, всичко друго празно, фалирали, не издържали на наема. Нямаше освен това нито една световно известна или поне на мен известна марка магазин. Имаше Парушев и някакви други за които за пръв път чувам. Абе трагедия




Тема Re: егатинови [re: _dexter_]  
Автор NikiFin (ветеран)
Публикувано11.08.09 12:46



е щом са имали пари да купят толкова компютри не е съвсем пък да нямат пари за храна. Освен да се лишават умишлено от храна за да събират за скъпи играчки. Трудно ми е да го повярвам. Но няма да се учудя ако и такива луди има.
Всъщност и аз като бях във Видин безработна, нямах пари за храна понякога но имах компютър. Първоначалнит беше купен от майка ми ама беше на годинки и после сама си го ъпгрейдвах лека полека доката накрая стана съвсем различен компютър. Ъпгрейда ставаше със случайно подхвърлени ми от приятели техни стари части, които за мен бяха нови и ми вършеха идеална работа. Така без пари на практика си ъпгрейдвах компа през цялото време




Тема Re: егатинови [re: NikiFin]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано11.08.09 12:53



Няма проблем д ами противоречиш, все пак затова сме тук в спора да се роди истината

. Да така е има разлика, но аз не съм свикнала да купувам какви да е неща, признавала съм си го не един път. Имам си марки з адрехи и обувки и купувам от тях, защото първо искам детето да се научи на качествено и хубаво и второ защото издържа повече и особено за обувките има разлика от тези на пазара и тези на някоя по-скъпа марка. Патила съм си от скапани обувки и не смятам и детето ми да криви крачета. Това е друга тема естестевено. Поръчвам в повечето случаи от щатите и западните сайтове, тук в Бг много малко марки останаха читави. Затова и спестяваме по касички и прочие, защото предпочитам да имаме по 3 парцала, но да са скъпи и качествени и да се носят с кеф Така или иначе това и въпрос ан личен избор естествено, на светоусещане, възпитание и както искаш го наречи, но самото купуване на маркови парцали не пречи да се ценят парите

Hot stuff

Тема Re: егатинови [re: _dexter_]  
Автор surflineМодератор (СтихияБалканска)
Публикувано11.08.09 14:06



Говори ми - и аз имам познати, които нямат пари да си вържат гащите за месеца, но за сметка на това изплащат заем за дигитален огледално-рефлексен фотоапарат за 1600 лв.

...и определено НЕ им е това "прехраната", че да кажеш, че е било инвестиция - просто са го взели, за да се снимат...



Тема Re: егатинови [re: _dexter_]  
Автор galia71 (пристрастен)
Публикувано11.08.09 14:14



Относно спестовността



Скоро дъщеря ми беше с мен на работа и обяснявала на колежката, че имала 200лв събрани парички и колежката я питала: "Какво ще си купиш?"

Отговор: "Не знам, аз обичам да си имам." И след секунди; "Ох, притеснявам се, че започвам да приличам на мама" (аз не съм от жените дето обичат да харчат.



Тема с това съм съгласнанови [re: jana]  
Автор NikiFin (ветеран)
Публикувано11.08.09 14:29



и аз предпочитам 3 хубави дрешки, отколкото 30 скапани. Но за бебета и малки деца е малко по различно, защото знаеш как се цапат и с 3 дрешки няма как да минат. Аз ще се разоря ако накупя всичко от което имат нужда и то от най скъпото. И след половин година айде пак сменям гардероба че им омалял.
За обувките да, така е, трябват си качествени обувки за да са удобни на крака и да не го деформират. И аз съм си патила от скапани обувки, които обаче навремето майка ми твърдеше че са качествени и настояваше точно тях да нося, въпреки че ми бяха адски неудобни, бяха се изкривили и майка ми мен обвиняваше, че ги кривя едва ли не нарочно, не съм умеела да ходя. Как пък от как аз си избирам обувките не ги кривя много интересно.






Тема Re: егатинови [re: surfline]  
Автор NikiFin (ветеран)
Публикувано11.08.09 14:35



не са единствените глупаци. Хората са просто толкова невероятно тъпи.




Тема Re: егатинови [re: NikiFin]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано11.08.09 14:44



Не е до тъпота, поне не до нормалната тъпота

. Тези мои познати са бачкери, и двамата работят някакви работи в магазини, взимат средни към ниски заплати. Но майка им продаде някакви ниви и те изведнъж се видяха с много пари, купиха голям апартамент, плазми и компютри - изхарчиха колкото пари имаше. И пак са там, откъдето тръгнаха - с малките заплати. Не знаят какво да правят с толкова пари, защото нямат нужната мисъл и култура. Та такива хора колкото и пари да им паднат - все ще е тая, пак ще ги изхарчат глупаво и от това животът им едва ли ще се подобри особено много. Един вид нямат представа как да харчат така, че да има и за после. Напр. можеха да вземат 2 по-малки апартамента и единия да го дават под наем. Ама не - сега им е паднало, дай..... Просто нямат финансова интелигентност (ако има такава). Та това също трябва да е част от възпитанието на децата и там вече нещата не опират чак толкова до ценностна система и светът, в който живеем. Вярно е, че от всякъде ни атакуват да потребяваме, да купуваме, да живеем на кредит, но мисля, че все още е останал здрав разум у хората (поне от това, което чета в тази тема - има надежда ).



Тема Re: егатинови [re: _dexter_]  
Автор Nasinda (Мама на торнадо)
Публикувано11.08.09 14:51



Декс недей така мила! Има хора, които да живеят на кредит им е единствения шанс в момента. Ето виж ме мене - не взимам малка заплата, но с нея не мога да си купя апартамент, кола и т.н Всичко е с кредити. Е вярно е, че първо гледам кредитите да погасявам и после всичко останало, но така е....

Иначе за детето: Когато отидем в магазина винаги се взима само едно нещо, независимо от желанията. Преди да излезем се води съответния разговор с Аля и ако почна да ме манипулира на място само припомням разговора. Много пъти се е случвало, тя да обяснява на продавачката, че мама в момента няма парички, но като поработи и изкара пак щяла да дойде и така всеки път.

Иначе събраните парички за нея отчитам като грешка, че не сме ги слагали в касичка, но може би защото винаги са харчени за нея по предназначение. Но мисля от есента да поправим тази грешка.





Тема Re: егатинови [re: _dexter_]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано11.08.09 14:53



Ама виж ти дай на бедният глупак пари и стой и му гледай сеира само. Колко пъти така съм се забавлявала с новобогаташи пуснати им пари за малко от някъде и гледаш, че се чудят накъде да хванат и каква простотия да купят. Това са хора без стойностна система ... те незнаят какво искат от живота и се пускат на най-лъскавото

Hot stuff

Тема Re: егатинови [re: Nasinda]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано11.08.09 14:55



Нищо срамно от живота на кредит (та дори и скапаните американци само така живеят). Добре, че навлезе тоя тип "мода", иначе малко са хората с кеш пари

Hot stuff

Тема Re: егатинови [re: Nasinda]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано11.08.09 14:57



Наси, няма лошо в кредитите, тези дни и ние ще се заробим с един

. Но да си вземеш кредитна карта да си пазаруваш парцалки - не го разбирам :). Или плазма на кредит - е, това ми се вижда голяма глупост. Но това си е моето виждане, просто се чуствам зле когато дължа пари, а като знам какви са банките - хич, ама хич не ща да им плащам лихвите



Тема Re: егатинови [re: jana]  
Автор surflineМодератор (СтихияБалканска)
Публикувано11.08.09 15:18



В отговор на:

та дори и скапаните американци само така живеят




е те точно за това натресоха великата финансова криза на света.

Реално както е в случая на Наси кредита е инвестиция - имобилно или мобилно имущество, машини, нещо за начало на собствен бизнес, ремонт и/или саниране на жилището, за да си оправиш тавана на къщата, да помогнеш на детето докато учи, за лечение(да пази Господ!) - примери бол.
Но вземането на огромни и непрекъснати кредити за да се отиде на почивка в 4* хотел в Тайланд, следващата година в 5* в Тунис, 81 см. плазмен телевизор, мобилен телефон за 2 хил.лв на изплащане, Ауди А8 на лизинг и т.н., и т.н., и т.н. са просто част от един паразитен начин на живот, който поне аз не мога да приема и насърчавам...

Редактирано от surfline на 11.08.09 15:20.



Тема Re: егатинови [re: _dexter_]  
Автор Nasinda (Мама на торнадо)
Публикувано11.08.09 15:18



Ох мила радвай се, че е един - аз съм с 8 и си представи в какъв филм съм се вкарала - но пък кога друг пък ще имам дома, за който съм си мечтала, тъй че сега е момента. Току виж съм спечелила от тотото и хоп вместо кредити Наси ще има парички да си харчи на воля





Тема Re: егатинови [re: Nasinda]  
Автор surflineМодератор (СтихияБалканска)
Публикувано11.08.09 15:20



Поне фиш-че пусна ли? Да не стане като във виц-а

.



Тема Re: егатинови [re: _dexter_]  
Автор dessbess (ветеран)
Публикувано11.08.09 15:29



Хей Декс, такива сме ние телетата!


И аз обичам хубавите неща, но само с реални пари....за глезотии говоря. Като има има, като няма изчаквам....




Тема Re: егатинови [re: surfline]  
Автор galia71 (пристрастен)
Публикувано11.08.09 15:34



или слизаш с жена си от Мерцедес С-класа, с плетарки (има едни обувки, за които всички се сещате) и с копринени ризки пуснати на пазара непосредствено след промените 90 год.

За мен с парите, с които човек разполога трябва да си осигури стандарт горе долу еднакъв във всеки аспект от живота си. Виждала съм семейства със скъпи коли (не една) навряни в някакво мизерно жилище.



Тема Re: егатинови [re: galia71]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано11.08.09 15:39



Ох, и такива познавам - купиха си кола за 62 хил. лв (в брой), а живеят с двете деца в 13 етажна панелка с две стаи и кухничка

. Според момъка покупката на кола била начин да защити парите си от кризата и от инфлацията, нищо, че след два месеца въпросната кола беше на промоция с 10 хил надолу . На всичкото отгоре се опитваха да ни дават съвети да си купим панелка, вместо апартамент в нова тухлена кооперация на центъра на Варна . Карай - всеки е свободен да живее живота, който харесва, явно хората са с различни преоритети :)))



Тема Re: егатинови [re: _dexter_]  
Автор galia71 (пристрастен)
Публикувано11.08.09 15:52



обикновено ни убеждават и колко правилно решение са взели





Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: _dexter_]  
Автор Aлa-Бaлa ()
Публикувано11.08.09 15:57



Не че ще кажа нещо по-различно, но аз също съм против прекалено скъпите играчки за децата ми. Под играчки в случая имам предвид мобилен тел, лап-топ... При нас също по празници бабите дават парички на децата, понякога на мен да им купя нещо, каката понеже еголяма дироктно си ги прибира в касичката. Доста е разумна и за всяка покупка се консултира с мен, така че притеснение нямам. Дете е, случва се да залита към нещо, но след разговор нещата се изясняват и идват на място. Отделно има една касичка , където се събират жълти стотинки, вече близо 3 години, идея си нямам обаче в банката как ще реагират, ако им ги занеса.
С малкия е рано да кажа как ще се действа, дано имам късмет да е като с каката, но ...



Тема Re: егатинови [re: jana]  
Автор dessbess (ветеран)
Публикувано11.08.09 16:01



Малко офф - нали помните летните наводнения преди няколко години. Случката е в Ихтиман....раздават по 1000 лв на домакинство помощ да си купят ромите печки и перални....
А наште сладури ги профукват за злато и няколко вечери в кръчмата за пиене и ядене на корем....




Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: surfline]  
Автор **щypчo** (досущ като теб)
Публикувано11.08.09 18:13



Абсолютно подкрепям

"Който иска нещо-намира начин,който не иска-търси оправдание"


Тема Re: егатинови [re: _dexter_]  
Автор vidaurreta (член)
Публикувано12.08.09 00:00



ще се закача за теб да се похваля.
Моята Симона/на 8г/ от една година сьбира пари в касичката. Давам и понякога малки суми като награда, дават и роднини за празници.
Като напьлни касичката, тича в банката.
Служителите я познават, много и се радват и всеки пьт я изненадват с нещо/химикалка, дьвки, бонбони, тефтери../
Когато и открих сметка и подариха МР4, а тази година часовник. Интересното е, че с такьв хьс сьбира пари и не харчи нищо. Всеки пьт брои, смята...
На мен обаче винаги ми предлага помощ.
Всьшност, тя сьбира пари за кьща, за мен и за нея.





Тема за тованови [re: _dexter_]  
Автор NikiFin (ветеран)
Публикувано12.08.09 00:33



че някои хора не си правят сметката има поне 2 причини. Едната е ценностната им система. Другата е, че вероятно са свикнали да им идват лесно парите и не са се научили да си правят сметка. Но май първото е по силно, а то не знам как се променя. За всеки случай не на училище. Ако приятелите им са като циганите и живеят ден за ден и те ще се влияят. Но пак си зависи от хората де, от личните им вкусове, предпочитания и нужи. Те си живеят спрямо техните си нужди, които ние не разбираме. Обратния случай, да имаш пари ама да живееш като мизерник също изглежда странно отстрани. Но всъщност не е, защото просто човека си живее според нуждите, а те явно са да трупа пари, това го прави щастлив и край.




Тема Re: егатинови [re: _dexter_]  
Автор NikiFin (ветеран)
Публикувано12.08.09 00:47



кредитната карта е много полезна за пазаруване от Инет, където електрониката примерно е по евтина от на магазина. А може би и много други неща.




Тема Re: егатинови [re: vidaurreta]  
Автор **щypчo** (досущ като теб)
Публикувано12.08.09 09:48



Прекрасно..
Искрено се надявам да не се обезценят един ден и да се разочарова детето..

"Който иска нещо-намира начин,който не иска-търси оправдание"


Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: _dexter_]  
Автор jabolinka ()
Публикувано12.08.09 10:23



И аз знам как таткото на една 18 годишна й взе нова кола за доста над 30 000 от БМВ България.... Без коментар..... Наистина голяма поза, голямо надуване, но е факт пък, че са си изкарали парите с честен труд и бая пот.



Тема Re: егатинови [re: vidaurreta]  
Автор surflineМодератор (СтихияБалканска)
Публикувано12.08.09 13:55



В отговор на:

Всьшност, тя сьбира пари за кьща, за мен и за нея.




Това е сладко.



Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: _dexter_]  
Автор vihrogonche (хлапето е на 5)
Публикувано04.10.09 06:58



Чак сега намерих време да попогледна назад какви теми са се пускали в мое отсъствие, тази определено много ми допадна, затова да се включа и аз с моето мнение по въпроса с парите, децата и играчките:
Аз смятам, че децата трябва да се учат на финанси от самото начало, от съвсем малки, доколкото им позволява възрастта и разбирането де.
Ето част от нещата, на които считам, че е редно децата да бъдат научавани постепенно, в хода на ежедневието:
Пари се печелят, пари се харчат, пари се губят.
Трябва да се работи, за да има пари.
Не можеш да си купиш нещо, ако нямаш парите за него.
Ако имаш желание да притежаваш някаква вещ, а нямаш достатъчно пари за нея, ще трябва да търсиш и намериш начин да се сдобиеш с достатъчно. (може с труд и находчивост, но не и с кражби и измами)
Понякога трябва да мине време, за да си купиш нещо желано.
Човек не може да има всичко, което иска.
Човек може да спестява всеки ден, примерно да слага стотинките в касичка.
Хубаво е да си внимателен с парите, тоест да умееш да си правиш сметката, както и да ги пазиш, а не да си разпилян и нехаен.
Понякога човек разполага с повечко пари, друг път - с по-малко. (Дупе знае 2 и 200)
и т.н., и т.н.
Все важни за живота уроци!
Има една много хубава книга, посветена на финансовата интелигентност, казва се "Богат татко, беден татко", автор е един японец, но му забравих името. Препоръчвам я горещо на всеки! Има и финансови игри, някои от които специално предназначени за деца.
Алекс от около 2-3 годишен знае, че не му се купува винаги всичко, което поиска. До момента в магазин ми е правил не повече от 2 сцени. Отучих го. С много обяснения и без бой.
В момента всяка вечер с баща му му даваме стотинките, които са ни останали от деня (само монети от по 1, 2, 5, 10 и 20 стотинки, другите ги харчим на следващия ден), той си ги прибира в шише-касичка, събира за играчки. Веднъж се случи и двамата с татко му бяхме пред заплата и нямахме пари. Казахме му и той веднага с видимо удоволствие извади шишето.

Та скърпи детето семейния бюджет!
декстер, конкретно по случая - бих взела на това дете айфон: или китайски за спестените от него пари, или бих взела по-хубав, като кажа на детето да изчака до неговия РД/Коледа, додадем с бащата не повече от 100 лв., а останалите пари - да продължава да ги пести (ако има от какво де!)
според мен е нормално богати родители да купуват по-скъпи играчки, рискът е от разглезване на децата; както е и обичайно по-бедните хора да купуват по-евтини играчки, тук рискът е от смачкване на самочувствието на децата. Абе рискове от нещо винаги има. Както винаги добре е да се целим в златната среда!



Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: surfline]  
Автор vihrogonche (хлапето е на 5)
Публикувано04.10.09 07:12



айфон (за който не знае - това е едно нещо, на което могат да се играят игри, да се гледат филми, да се сърфира в нета, а може и да се ползва като телефон ) - по думите ти оставам с впечатление, че това е нещо ценно за ползване, а не просто играчка-имитация, или?


ако е само играчка - съм твърдо ПРОТИВ да се купува такова скъпо нещо!
но ако наистина на него може да се сърфира в нета, телефон е, може да се играят игри и да се гледат филми, то все едно си му взел едновременно лаптоп, ел. игра и мобилен телефон - тогава защо не? - особено ако детето е по-големичко вече, научено е да пази вещите си и е спестовно?
в БГ почти всички първолаци вече имат мобилни телефони, родителите им са ги купили или са подъръци от баби/дядовци - някои GSM-и, които съм виждала, определено си личи, че са доста скъпи. това сега за играчка ли се има или не? според мен НЕ е играчка.



Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: vihrogonche]  
Автор dessbess (ветеран)
Публикувано04.10.09 11:28





това е ай фон и според мен е играчка...само, че за големи хора.... и е много скъп, миналата година беше към 800 кинта....




Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: dessbess]  
Автор 3aиpa (<<<>>>)
Публикувано04.10.09 21:02



че аз дадох 300 за моя и не прави нищо... 800 много ли е







тинтири-минтири

Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: 3aиpa]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано05.10.09 08:16



Още не са му взели, напоследък не съм чувала да се споменава айфона. Майка му каза, че уж му минало, сега искал някаква радиоуправляема количка за 300-400 лв!!! Ако му го бяха взели, предполагам сега щеше или да събира прах в някой ъгъл, или да го използва някой друг член от семейството. Просто детето си е дете, за него тези неща са играчки, няма реална представа за парите. Това ми беше една от идеите - как да научим децата на някаква финансова култура, за полезността на вещите, връзката с цената и дали можем да получаваме винаги каквото искаме, само защото е модерно, готино, или някой друг има същото.
И да - 800 лв за телефон е много!. Ако си на 10 и имаш нужда да се свързваш с майка си да те прибере от училище. Но аз съм доста скептична за ползата от свободно (ненаблюдавано) сърфиране в нета на деца





Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: vihrogonche]  
Автор vihrogonche (хлапето е на 5)
Публикувано05.10.09 17:14



а горното ми мнение видяхте ли също? просто питам





Тема Re: егатинови [re: NikiFin]  
Автор Luna Chocolata (promiscuous)
Публикувано06.10.09 13:21



Много правилно е мнението ти, според мен. Тук, за съжаление, децата тръгнат ли на училище, трябва да им се дават пари... Няма друга система, поне в държавните у-ща.

За играчките също си стоп роцента права, аз имам сериозен проблем с бабите и дядовците на сина ми (и от двете страни) - постоянно му купуват колички, което едно, че нее добре, щото не ги цени, второ, са от онези, скапани пластмасови играчки, които той ги чупи за максимум 2 дни!!! И за какво са му тогава?!? Ужасно се дразная, на бабо-дядовото тяло се обяснявам постоянно как не бива да му купуват, как това и без това са боклуци, не и не - не се разбират от дума и това си е!!! Просто вече не знам - възрастни хора, не разбират от дума - как да им го кажа.... За мен това бясно купуване всеки път като е при тях и то на такива боклуци е много повече вредно, отколкото полезно за детето - нито ги цени, нито ги ползва, щото в крайна сметка, ги чупи, разпарчетосва за 1-2 дена, и накрая аз ги изхвърлям в кофата на чарколяци... :(( Да не говорим, че къщата ми се е заринала с такива "придобивки", а той потроши ли ги веднъж дори и частично - не ги ще повече... Напълно безмислени подаръци са това, но дядовците (щото те са най-вече за бой!!!), не приемат и това е.





Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: _dexter_]  
Автор dessbess (ветеран)
Публикувано15.10.09 00:10



Сестра ми е на 28 и от година насам й е все в ръцете! Любимата й играчка,....

. Абе хубава машинка си е, и аз дори бих искала да имам...
Нашата пикла тия дни е доста пообъркана...понеже й донесохме един сак с подаръци, и явно много й хареса, днес ме попита няма ли още изненади? При отговора ми, че е получила достатъчно ми се усмихна и отвърна: "Добле, днес няма повече, за да има и за утле!"
Признавам си, че ми е неф да пазарувам за нея, да й гледам светналите очички и истинската непоправена радост. Радва се на всичко,дори и на супер обикновени неща....




Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: dessbess]  
Автор tswete (Алекс на 5 г.)
Публикувано15.10.09 12:14



Като ти е добричко детенцето. Моят вагабонтин вече не ще дрехи, само играчки. От Испания му донесох страхотна пижама на котенца, тениски от Севиля, блузка с физиономии, въобще все полезни за мен и него неща. Леле, каква физиономия направи. Не ще да ги погледне подаръците, само ми гледа в ръцете и вика "това ли е??!" Кофти... Въпреки че уж се стараем да няма излишни неща, ама много роднини, едно внуче, трудно се стърпяват. Дори последно време ги крият от нас...





Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: tswete]  
Автор dessbess (ветеран)
Публикувано15.10.09 17:17



Мани...нашта е фръцла от класа и обожава да й се подаряват парцали..
Изуми ме друго - купихме й една огромна кукла, мъкнали сме я цял ден по раниците, подарихме й я с огромен кеф...а тя я разсъблече и я заряза!


А...снимките от Севиля де са?




Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: dessbess]  
Автор tswete (Алекс на 5 г.)
Публикувано15.10.09 22:52



ми аз съм забравила, че не съм постнала. Май исках пак някакъв пътепис да спретна, ама нещо ме захвана работата и съм зарязала. Иначе ето тук има снимки от Севиля, която е едно приказно място



Снимките от Истанбул са чудесни и много различни. Аз така и още не съм стъпвала в Турция, само се каня. Така че ми е супер интересно.




Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: tswete]  
Автор more.more (ентусиаст)
Публикувано15.10.09 23:11



Прекрасни снимки,напомниха ми малко за Италия.Не съм била досега в Испания,но определено ми се ходи

.Изгледите от Истанбул също са красиви,там колкото и пъти да се връщаш винаги ще намериш нещо ново и различно от досега видяното.



Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: more.more]  
Автор dessbess (ветеран)
Публикувано15.10.09 23:15



Цвете...дотам няма и 600 километра...близо е....


сега ще разгледам снимките от Севиля...Цяла Испания ми е любима, дано някога да я обиколя..Засега съм на кота нула...




Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: dessbess]  
Автор dessbess (ветеран)
Публикувано15.10.09 23:22



Пак се размечтах!


Страхотно е там, представям си какво е до го видиш и почустваш на живо..А архитектурата е умопомрачителна!




Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: tswete]  
Автор galia71 (пристрастен)
Публикувано16.10.09 06:57



красота и екзотика. И колко много е вплетен арабско-ориенталския стил в украсата на сградите. Арабското присъствие на полуострова има явен отпечатък.

Редактирано от galia71 на 16.10.09 07:05.



Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: tswete]  
Автор surflineМодератор (СтихияБалканска)
Публикувано16.10.09 12:32



Мммм. Цвете, напълни ми очите. Благодаря, че ми "направи" деня.





Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: tswete]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано17.10.09 23:38



Ти сама си отговори токущо на питанката за дрешките - "Защото са полезни на теб" парцалките, на него каква работа ще му свършат


При девойките е друго и моята обожава да й подаряват дрехи и дори си казва искренно ако нещо не й допада, като й подарят дрешка и не й харесва взима я, казва мерси и после ми е подава и казва няма да я нося ама тихичко На нея съм склонна да купувам и скъпи играчки с чиста съвест защото досега не е имала нито една счупена играчка, а напоследък любимото й занимание е ровенето из айфона на баща й В момента на пазара има дамски китайски вариянт за 130 лв. ако се наложи бих предпочела да взема него за дете, отколкото "оригиналният" за 1000 +.
Ама за жалост на лице в днешни дни е грандоманщината която от родителите преминава в децата.

Hot stuff


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.