Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:52 11.06.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: **щypчo**]  
Автор galia71 (пристрастен)
Публикувано11.08.09 06:35



аз точно това ще повторя пак, че основната вина е на родителите. А аз на детето ще обясня, но как да кажа на Сийка, че това е грешния модел на възпитание. Най-малкото ще се възприеме, че е завист, щото видители ние можем да си позволим. Говорили сме на тази тема с една, две майки-Да права си, така е, но ние си продължаваме така както детето иска.



Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: dessbess]  
Автор **щypчo** (досущ като теб)
Публикувано11.08.09 08:51



Тъжна работа..



"Който иска нещо-намира начин,който не иска-търси оправдание"

Тема Re: егатинови [re: NikiFin]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано11.08.09 09:13



Събират се, аз съм забранила да се купуват ненужни боклуци от бабите, защото те нямат съвсем реален поглед от нуждите на детето. Ако трябва нещо конкретно да се купи ми се дават пари и го взимам аз или баща й. В останалите случаи подаръците са във вид на пари, които се събират за нещо "по-голямо"



Hot stuff

Тема Re: Децата, скъпите играчки и цената на паритенови [re: **щypчo**]  
Автор surflineМодератор (СтихияБалканска)
Публикувано11.08.09 10:26



В отговор на:

В този смисъл..ми е малко мъчно за децата. Толкова са презадоволени, че просто няма нещо, което да ги зарадва..Родителите вдигат "мизата" все повече и..накрая..ефекта е отчайващ..-




Щypчo, точно това имах предвид. Децата са максимално презадоволени. Родителите имат възможност да купуват, това, което те не са имали и ...купуват. Под един или друг предлог.
Миналата година бяхме да избираме подарък за нова година за детето в един магазин за играчки. И знаеш ли какво натовари един чиляк на количката пред очите ни - телевизор - огромен розов Барби телевизор. А зад него тичаше момиченце под 6 г. Е толкова ли пък не могат на едно 6 г. дете да му подарят кънки, или книга, или и аз не знам какво, че трябва ТВ да му се вземе?! Все пак това е дете в училищна възраст - малко ли му се претоварва мозъчето в школото, та трябва и допълнително да му бъде наливана цялата таязи пoмия, която бълват детските програми(ако изобщо гледа само детски програми).
Честно казано аз съм МНОГО против това непрекъснато облъчване и обясненията как в момента времената са други и децата имат нужда от първи компютър на 3-4 г, втори на 5, трети на 5 и половина и т.н., и т.н., и т.н. Какво толкова ще научи едно 5 годишно дете на компютъра или по телевизията? Колко е часа? Или колко е две ябълки и още две круши? Стига глупости - лично на мен ми писна да ми се предлагат безумно скъпи оцветени пластмаси с вградени 2 платки за елементарни операции и да ме УБЕЖДАВАТ, че това е най-доброто и най-НЕОБХОДИМОТО за развитието на съвременното дете. За мен това е открито подценяване на интелекта на всеки средно образован родител с една-единствена цел - редовно изпразване на джоба. Признавам си, че миналата година гледах някакъв лаптоп на Vtech за 4 годишни - уж тренира финната моторика, развива пространственото мислене и т.н., и т.н., и т.н.. Ами половината неща са така направени, все едно деца с изостанало развитие ще се занимават с него(нищо към заболяването, но моето дете има нужда от играчка, а не от подпомагаща терапия), едно мониторче 5 на 7 см., графика като от първите години на Супер Марио...чета по форумите критики - Е всички деца са се справили много лесно, запомнили всичко, правят задачите много бързо. Какво ми говори това - ами, че въпросните задачи са на много ниско ниво и предизвикват ЗАТЪПЯВАНЕ, с непрестанното "циклене" на едно и също ниво, а не обещаното поумняване, защото едно 4 годишно дете като види нова книжка с картинки започва да пита - а това как, защо, кога, как се е получило, кой го е направил, защо, защо, защо...т.е. мозъкът му чагърта нещо. Търси отговори, а там му ги снасят готови, то ги вижда веднъж и вика "ОК, супер сега искам следващата платка за 80 евро, защотот тази ми е скучна вече" - ето минах всичките задачи, дресираха ме, изпя ми машинката в края мелодията за победителя няма нужда да се занимавам с нея повече. родителите пляскат с ръце и казват "Аууу, колко си ми умно, мамино Мими!" и изтърчават за следващата вноска в магазина за играчки. Оставят вече безинтересната пластмаса на стойност 80-90 евро на боклука и до там. Телевизори, лаптоп-и, конзоли, вии-тъпотии, скъпи телефони за малки деца това е точно толкова тъпо, колкото да влезеш в ЕСКАДА и да му купиш дънково яке за 470 евро - става дума за деца> те имат нужда от внимание и родители, а не от заместваща терапия във вид на скъпи подаръци...

Редактирано от surfline на 11.08.09 10:27.



Тема Re: егатинови [re: jana]  
Автор NikiFin (ветеран)
Публикувано11.08.09 10:54



ясно. Но пак не са пари събрани от самото дете от закуски примерно. Ми при това положение щом парите са дадени с цел майката да купи на детето това, от което има нужда и прецени значи детето не може да разполага с тях. Ако му бяха дали подаръци вместо пари кво щеше да прави. Въпреки че от др гледна точка, се получава така, че тези пари ако са дадени за рожден ден примерно, но майката ги пази за "като се наложи" тогава детето на практика си остава без подарък за рождения ден. Тук за рождени дни както казах никой не дава пари. Затова пък детето пише списък, или казва ако не може да пише какво иска за рождения ден и се казва на поканените и те съответно купуват (ако е в разумни граници и могат да си го позволят). Понякога ако е нещо голямо и ако гостите се познават може да се обединят и да купят нещо голямо.
Подаръци току така без повод не се подаряват. Но за Коледа и Нова Година е задължително по възможност детето да получи каквото си е пожелало и хората по принцип се съобразяват с това. Ако става дума за бебе майката пише списък с неща по свое усмотрение. Обаче ако примерно мъжът ми получи списък, в който няма нито една играчка, а примерно дрехи, обзавеждане на детска стая и неща от сорта, обикновено не се съобразява и взема някоя играчка под предлог, че подаръците трябва да са за детето, а не за да подпомогнат родителите и детето трябва да им се зарадва. Донякъде съм съгласна с него. Разбира се в БГ положението е по различно и ако семейството няма много пари да купи нощна лампа примерно за стаята не е лошо да бъде подпомогнато. Така че зависи как е договорено предварително ползването на тези пари. Ако като са дадени е уточнено, че са за детето да си вземе квото си иска тогава е правилно точно за това да се ползват и майката да няма претенции. Ако обаче са дадени на майката да покрива неочаквани нужди тогава ще бъдат за това.
Както и да е. Но лично аз не бих взела такъв скъп подарък. Детето не е дорасло за него според мен




Тема да ти кажанови [re: surfline]  
Автор NikiFin (ветеран)
Публикувано11.08.09 11:05



ако това ще накара децата ми да гледат детски филмчета и телевизор специален ще им купя. Мен пък много ме дразни, че изобщо не се заглеждат по филмчета, а има толкова хубави и образователни, а те не искат и да чуят. При положение че и книжки не дават да им чета. Ако има пусна приказка на диск изобщо не се заслушват в нея. Хванала съм се за главата направо. Само тичат и пищят и се катерят и се бият .... С играчки играят само 2 - конструктора Лего (ама вече и него не поглеждат) и една влакче с дървени линии които се сглобяват и наистина е много интересно.
Но и малко реч искам да чуят, да научат нещо, което от ежедневието не могат, но от филмчета могат примерно. Кви са тия деца не знам. Не познавам деца, които не обичат филмчета. Сега против съм цял ден само това да правят. Но поне по 1 час на ден ще съм много щастлива






Тема Re: егатинови [re: NikiFin]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано11.08.09 11:16



Целта е по принцип детето да разбере как точно се събират пари, не само за празници. Примерно идват някакви роднини да видят детето и вместо да купуват подарък пъхнат 20-50лв в ръката на майката да му купи нещо. В този момент майката преценява, че детето има всичко и ги слага в касичката му, за нещо по-голямо. Така например Ния "си събра" пари за Голямото колело. Беше двойно по-щастлива от това ние да й го бяхме взели, но при нас парите дойдоха от стотинки. Имаме си касичка за по 1 левче и тя си знаеше където намери левче тичаше доволно и си го пускаше сама в касичката. За 2 месеца се бяха събрали към 130 лв, с което и получи доволно така желаното си колело.

Това за мен е един вид научаване на ценене на парите - детето иска нещо, но в касичката няма достатъчно и се чака и се пести (от близалки и зрънчовци примерно) и детето е супер доволно като си го купи накрая "само"

Hot stuff

Тема Re: егатинови [re: jana]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано11.08.09 11:42



Това с касичката е много вървежна идея

. Ние обаче сме голяма рода и за празници наистина се събират значителни суми. Аз не събирам пари на Яна, слагам всичко в семейния бюджет, защото тя в момента няма нужда от разни големи неща. Предполагам като минат година-две, ще й направя касичка, в която да си събира дребни суми. Мисля, че така ще се научи да пести и да разбере кое колко струва и кога може да го получи. Но големите суми смятам да продължавам да ги прибирам. Много се дразня на роднини, най-вече майка ми, които й пъхат някакви банкноти в ръцете и очакват тя да умре от щастие . Ще трябва да се въведе някакво правило и за това. И изобщо за такова ненужно изхвърляне и задоволяване на всякакви прищевки. Напълно съм съгласна със Сърфчето, че децата нямат нужда от вещи, а от внимание. Но напр. майка ми си мисли, че е голяма проява на обич да се купуват всякакви неща - предполагам й е останало от времето, в което аз съм била дете и нямаха пари даже дрехи да ни купуват. Гледам много да не й се карам, че то и без друго не й влиза в главата, а аз само си образувам нерви



Тема Re: егатинови [re: _dexter_]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано11.08.09 11:48



Ми аз както вече казах купуваните неща от бабите минават през мен, т.е. или ми дават пари на мен да преценя от какво има нужда и да се купи или най-малкото след мой съвет (нямат моя вкус особено към дрехи и не позволявам те да обличат нито детето нито някой от нас). Аз парите ги събирам в касичка не само за играчки, но и за друхи, е онзи ден й се скъсаха "случайно" новите маратонки и трябваше да се купят нови, а те са поне 70лв и съответно се взима от касичката й, като е така по спешност


Парцалките са им достатъчно скъпи и все нещо се купува, така че ... найните пари са си за нея.
Hot stuff

Редактирано от jana на 11.08.09 11:49.



Тема Re: егатинови [re: _dexter_]  
Автор surflineМодератор (СтихияБалканска)
Публикувано11.08.09 11:53



в немско между другото е много мъдро измислено - в началото на октомври, на деня на Банкера в банките всяко дете, което си занесе касичката получава подаръци - нещо малко сладко, книжка за оцветяване, детски календар и ако е пестило добре плюшена играчка. Опашките се вият през две улици

.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.