Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:51 27.09.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема заплатата след майчинство  
Автор coccinella (майка юнашка)
Публикувано13.03.09 08:25



Здравейте!
Копвам въпроса и тук, да питам патилите...
Имам въпрос и не мога да намеря еднозначен отговор.
Ситуацията е следната - връщам се на работа след 4 год отсъствие поради майчинство.Работя 10 календарни дни в един месец и актуализират заплатата ми, но не до нивото на останалите колеги, а до минималното възнаграждение за моето ниво в щатната таблица. Ползвам си полагаемата платена отпуска /събрали са ми се около 10 мес общо/, която ми заплащат на същата сума. Междувременно има едно увеличение на бюджетните заплати и заплатите на всички се качват с еднакъв %, вкл. и моята, но си остава по-ниска от тази на колегите от моето ниво.
Нашият ТРЗ ми казва, че само от шефа зависи кога ще ми изравни заплатата с тази на останалите колеги. Тъй като става дума за все пак доста голяма разлика /почти 100лв/ ме интересува какво мога да направя за да получа въпросното изравняване. Само да добавя, че в това положение заплатата ми е по-ниска дори от тази на колегите в по-долното ниво.



Тема Re: заплатата след майчинствонови [re: coccinella]  
Автор natam-nasam (хмм...)
Публикувано13.03.09 10:57



Трудно е да ти се отговори, без да знаем в каква област работиш. Примерно, в моята област, ако отсъствам в продължение на 4 години, ще съм безнадеждно изостанала и няма да очаквам да изравнят заплатата ми с другите, защото ще трябва много да наваксвам. Започнах работа на половин ден не толкова заради парите, а колкото да съм в крак с промените.

Редактирано от natam-nasam на 13.03.09 10:58.



Тема Re: заплатата след майчинствонови [re: coccinella]  
Автор NadG ()
Публикувано13.03.09 11:11



Според мен нямаш априори право на възнаграждение като колегите, с които си започнала работа, защото те са се развивали и са трупали опит и знания, поемали са задачи и са доказали ролята си в дружеството, докато ти си била по майчинство. Това са цели 4 години! Не съм наясно с бюджетната сфера, това е коментар за нормални трудови взаимоотношения в частно/ публично дружество.



Тема Re: заплатата след майчинствонови [re: NadG]  
Автор natam-nasam (хмм...)
Публикувано13.03.09 11:19



Съгласна съм с това мнение. Може би е въпрос на време. Когато започнеш да работиш ефективно и си сигурна, че не си по-назад от колегите си, можеш да поставиш въпроса.



Тема Re: заплатата след майчинствонови [re: coccinella]  
Автор gigikas/ginger (мама на Алекс)
Публикувано13.03.09 11:43



Аз като започнах работа след 2 години майчинство, работих около 4-5 месеца на старата си заплата, на колегите ми вече беше двойно по-голяма. В областта, в която аз работя, така или иначе заплатите на всички са различни и индивидуални, както на повечето места, предполагам. Всичко зависи от прекия ти шеф. Аз доста настоявах, докато ми я вдигнат.






Тема Re: заплатата след майчинствонови [re: gigikas/ginger]  
Автор NadG ()
Публикувано13.03.09 12:22



Чудех се ти откъде (авторката) знаеш заплатата на колегите си. При нас в договора изрично пише, че е забранено да се коментира и сме имали случай на официално предупреждение към човек, който задава на колегата си въпрос "А, ти колко бонус взе?". Важно е ти как оценяваш себе си и на тази база колко възнаграждение взимаш и искаш. Ако беше човек от моя екип, в прав текст бих ти казала да не си вреш интересите, където не ти е мястото. Теб те касае само твоята заплата и бонуси. Сори за директния коментар, но това е факт.



Тема Re: заплатата след майчинствонови [re: NadG]  
Автор Иpeтo (ентусиаст)
Публикувано13.03.09 12:29



Ами защото работи в бюджетната сфера.



Тема Re: заплатата след майчинствонови [re: Иpeтo]  
Автор anamari (пристрастен)
Публикувано13.03.09 12:55



Ееее, защо свеждате всичко до частния сектор?
В бюджетната се знаят заплатите по нива, така че.....И за съжаление, в огромна част от случаите заплатите се вдигат по личната преценка на началника, даващ ти атестация. И ако не му се подмилкваш и навираш пред очите денонощно, ще чакаш доклад за повишение на куково лято.



Тема Re: заплатата след майчинствонови [re: coccinella]  
Автор Иpeтo (ентусиаст)
Публикувано13.03.09 13:49



Не знам какви са правилата на играта в бюджетната сфера, но моята логика е, че след 6 месеца, колкото е стандартния "изпитателен срок" би могла да говориш за увеличение.



Тема Re: заплатата след майчинствонови [re: coccinella]  
Автор coccinella (майка юнашка)
Публикувано13.03.09 14:09



Момичета, благодаря Ви за мненията.
По-скоро исках да разбера законово как стои въпроса.
Прочетох, че с новите промени в КТ майката може да поиска по-високия размер на заплатата, ако тя е актуализирана. Не знам обаче каква е процедурата. Дори адвокатката обясняваше в статията, че това налага и промени в Закона за защита от дискриминация, защото не може двама човека на една и съща длъжност да вземат различни заплати, основано на това, че едната е била по майчинство.
А лично при мен нещата имат и малко по-друг аспект. Аз работя в научната сфера, където щатните таблици са всеизвестни и дори качени в мрежата на института. Годините по майчинство ми се водят за трудов и осигурителен стаж, но не ми се водят за научен стаж, така че пропускам атестацията. В момента основната ми заплата е толкова, колкото е базата за моето ниво и всъщност е по-ниска от колкото заплатите на две нива под моето, вкл. от заплатата на новопостъпилите колеги. Считам, че съм се доказала в работата си с достатъчно на брой научни продукти и със самият факт, че съм на това ниво /научна степен/. Това е...




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.