Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:47 01.07.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема за възпитанието на децата нинови  
Автор flor4eee (ентусиаст)
Публикувано04.11.08 13:05



От много време ми се върти подобна темичка в главата. Пък и напоследък разговорите в клубчето доста се завъртяха в тая посока.
Да си поговорим за начина, по който възпитаваме децата си и за нещата, на които държим да ги научим. С ясната идея, че изчерпателен списък не може да се направи, поради простата причина, че учим децата си на неща с личния си пример, без дори да го осъзнаваме.
Давам тон за песен, искам да науча Тоби:
- да е самостоятелен;
- да има самочувствие;
- да приема и уважава чуждото мнение;
- да е оправен и да не си оставя магарето в калта ....
и ... още толкова много, ще допълвам.
Би ми било интересно да чуя и вашето мнение и опит, допускам, че мога да пропусна нещо важно, а не искам.



Тема Re: за възпитанието на децата нинови [re: flor4eee]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано04.11.08 21:57



Флорче, не вярвам някой да не го интересува тази тема, браво, че си се сетила да я пуснеш. И аз много мисля за това, още отпреди да се роди Яна. Чудя се обаче дали ще мога да я науча на неща, които аз не умея, или които не са ми в природата. Например да е самоуверена (в добрия смисъл), да е комуникативна и социална. Да не е срамежлива. Понеже аз не мога да се похваля особено в тази насока. Мога да й повтарям разни неща, но ако го няма личният пример - чудя се дали детето ще ми повярва. Стигам до извода, че ако искам да я науча на нещо, трябва първо себе си да науча и да променя в тази насока. Да видим дали ще се справя


А това, на което много искам да я науча, е да има трезва преценка за нещата, да не се води по чуждия акъл, да не се влияе от мнението на хората, ако мисли, че за нещо е права, да си отстоява позицията. Да не се страхува да върви срещу общоприетото мнение и да е различна. Това много ми се иска да стане, но си давам сметка, че в голяма степен си зависи от човека. А искам да е такава, защото всеки ден гледам разни пубери как копират чалгаджийки и мутри, как пушат и псуват и всичко това да са вървежни. Иска ми се детето ми да не зависи чак толкова от одобрението на околните, но да видим и тук как ще се справя.



Тема Re: за възпитанието на децата нинови [re: flor4eee]  
Автор vihrogonche (хлапето е на 4)
Публикувано04.11.08 23:13



на прима виста се сетих, че едно от нещата, на които искам да го науча, е да се съобразява повече с околните и близките си, с тяхното настроение и особености


ето, примерно аз - просто ненавиждам, имам органическа непоносимост, към силните, особено неприятните, шумове
а той е доста шумно, приказливо и палаво дете та понякога след ден, прекаран само в неговата компания, се чувствам направо изтощена и като изцеден парцал
той като бебе имаше "таланта" направо да ме вцепенява, парализира и прави напълно неадекватна с мрънканията си, писъците и ревовете си, първо защото често ги правеше, второ защото нямаше къде да избягам и да се скрия от тях и трето защото, каквото и да предприемех, той не спираше да квичи...
мама и аз си имаме една хипотеза на какво може да се е дължало неговото бебешко неспокойствие и нервност по това време, но сега това няма значение за темата
тъй като Алекс доста често се проявява като буйно и несговорчиво Лъвче, каквото си е, една от задачите ми като майка е да го поозаптя, поне мъничко... иначе се гордея с неговата сила да отстоява себе си де
и аз ще допълвам!!!
много хубава и смислена тема
дано се включат повече хора

Отново съм фина мадама - свалих цели 10 килограма!!!

Тема Списък с нещата, на които държим/искаме да научимнови [re: _dexter_]  
Автор cchery (G'n'R forever)
Публикувано04.11.08 23:15



Списък с нещата, на които държим/искаме да научим децата си:

- да е самостоятелен/а;
- да има самочувствие, да е самоуверен/а;
- да приема и уважава чуждото мнение, но да не се влияе от мнението на хората, ако мисли, че за нещо е прав/а;
- да е оправен/на и да не си оставя магарето в калта;
- да е комуникативен/на и социален/на;
- да не е срамежлив/а;
- да има трезва преценка за нещата;
- да не се води по чуждия акъл;
- да си отстоява позицията;
- да не се страхува да върви срещу общоприетото мнение и да е различен/на;
- детето ми да не зависи чак толкова от одобрението на околните;
- да е експресивен/на;
- емоционален/на, да гледа на света и да разсъждава шарено;
- силен/на;
- добър човек, състрадателен, отзивчив и внимателен и в същото време да не допуска да го/я използват;
- да слага и определя точно и ясно границите докъде може и докъде не може някой да се възползва от него/нея.

Флорче, чудна темичка

. Понякога съм се чудила какво точно искам от децата си. Уж го знам, пък всъщност написано на белия лист е съвсем друго. Аз обобщих твоите и на Декстър постове и добавих мои неща. Да видим и другите като се включат какво ще се получи. Дотук всичко в списъка ми се ще да им го имплантирам на моите. А повече от всичко ми се ще аз самата да съм такъв човек.........




Тема Re: за възпитанието на децата нинови [re: vihrogonche]  
Автор dessbess (старо куче)
Публикувано04.11.08 23:35



- толерантност към слабите и различните -



Тема Re: за възпитанието на децата нинови [re: dessbess]  
Автор snich (top4o)
Публикувано05.11.08 00:13



- разумна
- самостоятелна
- толерантна
- да умее да се грижи за себе си (за външността си)
- отговорна за личните си постъпки
- да се научи да манипулира хората около себе си и да го прави премерено
Някои неща си ги има.От мен зависи да не ги подтисна.Тя си е самостоятелна и се опитвам да й го позволявам,доколкото е възможно.Толерантна е като всяко дете и това й качество не се опитвам да контролирам по никакъв начин.Отговорна е - знае,че ще бъде санкционирана,прави каквото е решила и после си изтърпява стоически последствията.Манипулира като всяко дете,но си го прави по детски.Това качество ще го развиваме

Не й давам личен пример за това,че всяка жена трябва да се грижи за външността си Но тя си проявява интерес към контенето и гледам да й угаждам - лакове,прически и т.н.Къде бъркам ще разбера след години



Тема Re: Списък с нещата, на които държим/искаме да наунови [re: cchery]  
Автор нeмиpницa (мама на Стефан)
Публикувано05.11.08 09:43




Нямам какво да добавя.

Преди да родя изчетох де що имаше на пазара и онлайн по темата за възпитанието. Ни една книга не ме грабна изцяло. С някои неща бях съгласна, а с други - не. Но вътрешно усещах, че явно с времето и според детето ще действам. Някои черти при Стефан се появяват тепърва. Единствено може би не ми се ще да е много емоционален и да се пали от четвърт. Спокойно да приема света около себе си - засега това му се отдава, което само може да ме радва.



Тема Наистина линови [re: snich]  
Автор vkw (член)
Публикувано05.11.08 10:09



мисли6, 4е умението да манипулира6 е добро ка4ество??

Ето ти дефиниция на ''манипулация''. Съжалявам, 4е е на английски, но пък и думата си е 4уждица в бълг. език.

''manipulation is managing or controlling by shrewd use of influence, often in an unfair or fraudulent way¨-

Не мисля, 4е може да се манипулира 'премерено'. 4овек манипулира или не манипулира другите, т.е. отно6енията му с другите са открити и ясни.



Тема Re: Наистина линови [re: vkw]  
Автор tswete (Alex 25.04.04)
Публикувано05.11.08 10:26



Всички лидери манипулират останалите. Не е необходимо да ги използва или те да се чувстват прецакани. Манипулаторството е чудесно качество, стига да умееш да го използваш.
Може нескромно да звучи, но има родени лидери или манипулатори, за да се включа в темата. На мен винаги ми е било лесно да измислям и организирам разни неща - като малка игрите, празненства и т.н. Пада яко бачкане, но се получава нещо интересно и различно от ежедневието. И сега е така. Може да ми коства много време и усилия, но се получават хубави изживявания. От малка съм събирала хора около себе си, умеела съм да се справям с различните, с мързеливите и т.н. Умението да манипулираш е точно това - да увличаш хората, да въвличаш различните в изпълнението на една обща задача, която обикновено ти си поставил. Разбира се, с порастването децата се вслушват в съветите на родителите си (в списъка на Чери със сигурност фигурираше) да не се водят по акъла на други. Но, ако твоите идеи са градивни, ако не обиждаш другите (т.е. и лидерът трябва да израства) ти все пак се налагаш - и си лидер на компания, на група, на класа и т.н.
В този смисъл - да, да си лидер и манипулатор са качества, които не всеки притежава. И когато му липсват някои работи, длъжности и постове ще му се видят много тежки и с тях трудно ще се справи.
Но аз мисля, че до голяма степен се раждаш манипулатор, организатор, лидер и т.н. И не може да си мързелив и да увличаш другите. Яко бачкане трябва за това. Което подлежи на възпитание.



Тема Re: Списък с нещата, на които държим/искаме да научим [re: cchery]  
Автор flor4eee (ентусиаст)
Публикувано05.11.08 10:44



Декстър, и аз се чудя ... дали ще мога да го науча на неща, на които аз самата не съм научена. определено има неща, които не харесвам у себе си и които със сигурност не искам да видя у детето си. но пък какъв по-добър мотиватор да се ошлайфаме на дърти години от собствените ни деца


понякога ми се струва толкова сложно и си викам, къде сме тръгнали дете да раждаме и гледаме, друг път пък си казвам, че просто трябва да слушам интуицията си и всичко ще е наред.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.