Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:26 15.06.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Еко маманови  
Автор 3aиpa (<<<>>>)
Публикувано23.10.08 10:35



Мацки, отдавна се каня на тая тема и все не остава време да я пусна... Идеята ми се върти още откакто започнах да не взимам найлонови торички в супермаркета, а да си ходя там с моя чанта...След това се появи Натуралиста с неговата тема за пампите... После Чери, като си ремонтираше апартамента спомена, че за има-няма 6 м. са се натрупали такива ненужни вещи, че чак се чуди от къде са се взели

... Понеже и на нас ни се случват често такива неща... ПРЕДЛАГАМ ВИ... в тази темичка да си напишем какво ИЗЛИШНО НЕ СМЕ КУПИЛИ, през деня, седмицата месеца... Какво ни е изкушило, но НЪЦ, не сме го взели, щото не ни е толкова необходимо!

Също така да си споделяме нещо, което много ни се иска да вземем ама знаем, че е излишно и да се подкрепяме в избора да НЕ купуваме излишни вещи...

Всякакви идеи за по-екологичен живот в градски условия ще са дорбе дошли.

Айде почвам пъврва с нещото което НЕ купих ... Преди няколко дни отказах на каката един силиконов несесер за фулмастри, защото имаме в къщи минимум 5 бр....



тинтири-минтири

Тема Re: Еко маманови [re: 3aиpa]  
Автор Luna Chocolata (exНевена Цонева)
Публикувано23.10.08 10:47



Аз да се похваля,ч е от около година си хвърлям боклука разделно. Това ми коства много усилия, най-вече да науча мъжа ми да хвърля всяко нещо в правилната торба и досега имам около 70 % успеваемост, т.е. в този процент от случаи даденото нещо е хвърлено в правилната торба. Имаме и гафове, разбира се, но като цяло се движим добре.

За торбичките - признавам, все още си цакам по 10-20 ст. всеки път като ходя (това се случва, защото пазарувам на прибиране от работа, а в мен не нося нито найлонова, нито платнена торба). Иначе от "Фантастико" като пазарувахме веднъж, понеже ни беше голяма сметкаат, ни подариха безплатно 1 платнена торба :) Но я ползвам само като излизам от нас към магазина, т.е. уикендите.

Много се гордея с разделното хвърляне и едва когато го почнах, разбрах колко много пластмасови нещо ползваме в домакинството.

Друго.. няма засега.

Ще се похваля, ако НЕ купя нещо. (Боже, докъде стигнахме в тоя живот, да се хвалим за "некупуване" на нещо).



Тема Re: Еко маманови [re: Luna Chocolata]  
Автор 3aиpa (<<<>>>)
Публикувано23.10.08 10:56



Браво за разделното хвърляне. Ние също хвърляме разделно и аз като теб съм "шокирана" от пласмасата която минава през къщи. Също като теб се боря със съпруга за уцелването на правилните кофи (доста място заемат, но свикнах)... И естествено съм АДСКИ ГОРДА с това, но ме притеснява, че от цял блок с пет входа по 9 ет. май само аз и още две-три сем. го правим

...

За торбичките... случайно преди две г. намерих от ония китайските дето са плетени от чорапогащник (ако си ги спомняте - малки са на обем, а като ги напълниш и се разтягат максимално)...Та бяха си три комплект и си ги взех. От тогава ги ползвам (първо в африканско, сега и тук) и не са мръднали. Разпределила съм си ги във всяка възможна чанта, та винаги се оказвам поне с една в мен...Само в магазина им е малко трудно на касиерките да НЕ ми дават торбичка, но мисля, че свикнаха ...



тинтири-минтири

Редактирано от 3aиpa на 23.10.08 10:58.



Тема Re: Еко маманови [re: 3aиpa]  
Автор Luna Chocolata (exНевена Цонева)
Публикувано23.10.08 11:03



В отговор на:

Браво за разделното хвърляне. Ние също хвърляме разделно и аз като теб съм "шокирана" от пласмасата която минава през къщи. Също като теб се боря със съпруга за уцелването на правилните кофи (доста място заемат, но свикнах)... И естествено съм АДСКИ ГОРДА с това, но ме притеснява, че от цял блок с пет входа по 9 ет. май само аз и още две-три сем. го правим




У наше село - аналогичен случай. Блок с 5 входа, само 1 кофа за пластмаса/метал/хартия за всичките 5 входа, а не се пълни догоре почти никога. Малко сме лудите, дето мислим за нещо повече от гъза си. :) За сметка на това общите кофи са на брой 3, те винаги се пълнят за нула време. Бе, на хората не им пука, разбираш ли? Хич даже. Което е жалко.



Тема хубава теманови [re: 3aиpa]  
Автор NikiFin (старо куче)
Публикувано23.10.08 11:31



но едва ли ще промени дългогодишно насажданите и изграждани грешни приоритети. Повръща ми се от НЕмислещи комплексирани същества. Иде ми да хвана автомата и да ги изпозастрелям като ги чуя как си МИСЛЯТ че се хвалят казвайки примерно Аз съм маниак на тема чанти или обувки или парфюми или не знам си кво си и вече имам 85 чанти в гардероба

. Трябва да взема още един за да ми побира пошибалките, че вече ги подритвам . Адски се дразня също от сметкаджии, които пестят от това, което им струва пари или е скъпо. А примерно понеже водата им е евтина и я разхищават. Тече си докато си четкат зъбите или се бръснат или просто си приказват с някой, оставят децата си да разхищават природните ресурси и оправданието им е, че така децата ще се научат на еди кво си, че имали нужда, голема работа, водата евтина и т.под. bulshit. Толкова са тъпи, че дори не се сещат, че тази им УЖ загриженост за децата сега може в бъдеще именно техните деца да плащат за малоумието на "грижовните" си и ограничени родители, които им дават АНТИвъзпитание умишлено и тотално неосъзнато. Сменят си дрехите по ен пъти на ден и по цял ден пералнята им пере чисти дрехи, като по този начин единствено ги съсипва и следва купуване на нови дрехи, щото старите, но иначе нови приличат на гъз и не се вижда от толкова перилни препарати вече какъв цвят са били и се разпада самата материя, защото е изгнила от препарата. Или се къпат по 3 пъти на ден неясно защо се чувстват толкова мръсни, може би от душевната мърсотия, която тълкуват погрешно като външна. Дразни ме и как хвърлят цяла чиния с храна, от която е хапнато съвсем малко или нищо понеже стара храна не се ядяла . Да питат Survivor - ите кво е стара храна щото и на това не са научени и изобщо за цената на храната, не паричната, а реалната животоспасяваща. И като им направиш забележка, че разхишават с най наглата физиономия ти се озъбват, че си бил стиснат и дребнав. И много други простотии на цивилизования и презадоволен човек адски ме дразнят.




Тема Re: хубава теманови [re: NikiFin]  
Автор 3aиpa (<<<>>>)
Публикувано23.10.08 11:49



Никииии

.... Тия хора за които говориш въобще не се нахождат в тоя форум! Та... как ще те чуят? Спор няма - има ги... ама... Нека започнем от нас самите, които имаме съзнание за тия неща, другите все някога ще се научат от нашия пример ... надявам се ...



тинтири-минтири

Тема Re: Еко маманови [re: 3aиpa]  
Автор tani4ka (mama na Boris)
Публикувано23.10.08 12:11



Разделното хвърляне у нас е закон (не преувеличавам), дори Боби знае, че пластмаса, хартия и стъкло се хвърлят в различни контейнери.

Пазарувам от известно време с мои си торби и не искам да ми дават в магазина, въпреки че са безплатни.

За храната дето се хвърля и за водата - най-много ме е яд (като Ники). Не мога още да ги науча моите да спират чешмата докато си мият зъбите. И да си сипват по-малко в чиниите, за да мога да примера останалото в хладилника.....



Иначе аз мога да кажа, че винаги се замислям преди да купя нещо, каквото и да било. Напоследък избягвам да вземам играчки с батерии, защото не знам къде се хвърлят старите???? Ако ми помогнете ще съм ви много благодарна!!!
В Германия във всеки супермаркет имаше специална кутия за изхабени батерии...





Тема Re: Еко маманови [re: 3aиpa]  
Автор _dexter_ (оптимист)
Публикувано23.10.08 12:55



Вече мислех, че аз съм единствената луда, дето си изхвърля боклука разделно

. Още не съм възпитала домочадието, но ги следя и постоянно мърморя, така че има надежда. Оня ден забелязах, че зълва ми си е изхвърлила старите списания в торбата с хартията - явно напредъкът е забележителен!
От два месеца не перем с прах или друг химически препарат - от Англия ни доставиха едни ецо баллс, дето променят алкалността на водатата и така изпират. Перем на по-кратка програма и на по-ниска температура. Гася всички ненужни уреди като лампи и телевизори, но за това също се води война. Не взимам излишни торбички в магазините, но все още нямам платнена. И усилено агитирам за разделното събиране на отпадъците, като реплики от спрта - "то хубаво, ама никой не хвърля така" не могат да ме обезкуражат



Тема Re: Еко маманови [re: _dexter_]  
Автор Luna Chocolata (exНевена Цонева)
Публикувано23.10.08 13:15



Аз също съм маниак на тема "гасене на лампи" - направо лазя по нервите на околните. (вкл. и като съм на буждо място). Обаче за водата си признавам, че не пестя. Е, не оставям никога капещ кран - оправя се веднагически, но не спирам водата като си мия зъбите (само я намалявам) и пера често с пералнята (през ден). Навила съм си на пръста да си купя напролет нова пералня, която да може да изпира по-голямо количество пране и така да съкратя на половина пранетата на седмица. Може би Индезит или не знам и аз какво, тепърва ще събирам мнения (и от вас включително), но така мисля да се преборя и с това разхищение. И остава къпането и зъбите - за там нямам лек - обичам да вися в банята и да "хабя" вода :)

За платнените торби съм оптимист - има шанс, ако има повече жени като нас (щото ние сме основния контингент пазаруващи) по големите градове, където е практиката да се пазарува начесто и от големи супермаркети.

Обаче, като цяло, проблемът е, че 1 в домакинство, на който му пука, не е достатъчно - трябва цялото сем да се включи, а това не е лесна работа.



Тема Re: Еко маманови [re: Luna Chocolata]  
Автор incendio (есенна)
Публикувано23.10.08 13:20



рекламата на разделното събиране на отпадъците не е достатъчна...
а в бъдеще, след 5г. например, може да се направи задължително... поне за боклуджийници като софия, пловдив, варна и бургас...

в ПТ вече 10год. вървят реклами непрекъснато и ежедневно - в началото бяха с дечица - страхотни реклами... от миналата година са мн. готини водещи от всички телевизии и обвързаха рекламите с борбата с/у рака на гърдата - успеха е страхотен...

всички магазини, хотели и ресторанти са задължени по закон да изхвърлят разделнои го правят...

аз разделям само хартия и картон от останалите неща, просто защото района ни е такъв, че си оставяме вечер боклука пред вратата и минава камионче да ни го събира... нямаме контейнери наблизо... и дори да го разделя той отива на едно и също място...

а торбичките от магазините ги използвам за боклука (един вид рециклиране

)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.