Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:42 01.05.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Още от началото без памперснови  
Автор Haтypaлиcт (татко+)
Публикувано11.10.08 11:01



Здравейте!

Мнозина от вас сигурно са чували от бабите си, че едно време са отглеждали бебетата без пелени и те отрано, още преди годинка, са имали изградени тоалетни навици.

Днес, в забързаният век, методите на нашите баби са забравени, за повечето хора памперса е станал неизбежна част от отглеждането на бебето и те не познават друга алтернатива. Други пък, които са чули, обикновено имат неправилна представа за този подход към детето – едни смятат, че това е вид ранна тоалетна тренировка и бебето се заставя да седи на гърне от съвсем малко, други смятат, че трябва непрекъснато да вървиш след детето и да миеш подове…

Това съвсем не е така. Методът, който ще ви представя се основава на взаимно доверие между родител и дете, на общуване и лична инициатива. И се радвам, че ще мога да ви предам личният ни опит.

Нарекохме го Естествена Бебешка Хигиена, защото той е точно това – продължение на естествената хигиена заложена от природата в децата ни. Всяко бебе, още от раждането си има инстинкт за чистота и ако му помогнем то с радост ще остане чисто. Не е по-различно от котката, която още от съвсем малка има навици за чистота. От нас се иска само да се научим да общуваме с малкото човече и да му помогнем в нужния момент да свърши работата само. Няма изисквания, няма настояване – детето само иска. И се радва, че прави нещо самостоятелно с помощта на мама и тати.

Общуването може да става със жестове, звуци, комбинация от двете и дори телепатично. Опитали сме от всичките и знам че работят. Детето само избира начина. В началото му казваш някакъв звук, да речем „псссс”, когато го видиш че пишка. Детето свързва звука и действието и не след дълго ще прави пиш щом го хванете над мивката и кажете „псссс”. По-нататък то може само да започне да казва сигнала, когато му се пишка. Самуил казваше „брррууу”, когато искаше над легена. По-нататък, когарто имаше нужда, си дърпаше памперса, искаше да го свали… Често усещахме интуитивно (особено в началото) и го изпишквахме точно навреме. Разбира се, имаше и „гърне” по график – след хранене, след ставане и т.н.

Когато за първи път чухме за ЕБХ бяхме естествено скептични - знаехме от книгите и педиатрите, че децата до годинка, годинка и половина нямат никакъв контрол над изхождането. Но все пак решихме - защо да не пробваме, нищо не губим, нали? И бяхме удивени, когато още на втората седмица след раждането си детето започна да ни сигнализира че иска да се облекчи. Нещо повече – веднъж усетил удобството на сухото дупе, той (Самуил) правеше всичко възможно да бъде сух и чист. Например, когато го обличахме, а той има пиш, се сърдеше, риташе, докато не го подържим над легенчето да се изпишка, след което се успокояваше. Скоро той си научи легенчето и щом го хванехме над него започваше да се труди…

Първият мит падна – че детето нямало контрол. Как да вярвам, като виждам с очите си, че 40 дневно бебе прави пиш в легена щом го подканим (особено удобно преди разходка).

Пропуски, разбира се имаше, и памперси ползвахме. Но изкарвахме цял ден а понякога и два дни с един памперс. Детето беше доволно, ние също. Щом започна да сяда стабилно, му купихме гърне и той започна да го ползва по предназначение, без тоалетни тренировки и прочие. Около 5-ти месец вече нямаше нужда от пелени, и носеше обикновени гащички, защото си казваше сигурно и можеше да задържи няколко минути докато намерим гърне, храст или тоалетна. Това беше голямо улеснение, особено когато бяхме в парка, във влака или на ресторант – много по лесно и хигиенично е да отидеш с бебето до храстите или в тоалетната … Носехме си и „походно” гърне за всеки случай. А когато се разхождахме в парка, особено в летните горещини виждах колко по-леко и прохладно се чувства Самуил с обикновени гащички пред връстниците му, опаковани със спарващ пластмасов памперс. Ако да имаха избор бебетата, мислех си аз, всички биха избрали памучните гащи пред памперса …

А когато проходи, Самуил сам отиваше до гърнето и сядаше на него или ни го носеше.

Така около годинка той вече беше тоалетно трениран, така да се каже, и то по негова инициатива, без настояване, стрес и тренировки. Ние само му помогнахме да поддържа хигиената си. В крайна сметка всички бяхме доволни - ние, че спестихме над 1500 лв. от памперси и съхранихме природата на България, а той – че е с проветриво и чисто дупе без памперс.

Повече материали за ЕБХ ще намерите в сайтa . Нека вие имате алтернатива как да запазите детето и природата чисти. Дайте на детето избор, то само ще ви каже кое предпочита.

Редактирано от Haтypaлиcт на 11.10.08 11:03.



Тема Re: Още от началото без памперснови [re: Haтypaлиcт]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано11.10.08 13:53



Защо имам чуството, че тази тема я пускаш за н-ти път






Тема Re: Още от началото без памперснови [re: jana]  
Автор snich (top4o)
Публикувано11.10.08 14:04



Правилно ти се струва.Зарибява пресните майки





Тема Re: Още от началото без памперснови [re: snich]  
Автор tswete (Alex 25.04.04)
Публикувано11.10.08 19:19



И аз за пореден път ще попитам: какво му е естественото на едно месечно бебе да виси над легена??? А на майката на месечното бебе, дето си чупи кръста часове да "издържа" бебчето си, ха дано се изпишка, вместо да го гушка или да си играе с него. И какво, бе Натуралисте, виждаш натурално в това едно толкова малко бебе да "усеща" естествените си нужди. Ега ти естествените нужди, дето ги превръщате в единствен проблем за новороденото си. Сигур после цял живот ще го славите, дето в първите си месеци е успявал да се изпикае в леген? Аз пък бих се радвала на усмивките, на игрите, на гукането, на спокойствието. Щото човекът живее сигурно 7-9 пъти повече години от котките. Хайде да не ни сравняваш с тях. Остави ни да си пикаем в гащите първите месеци, дори година, две... Имаме право на тази свобода, не мислиш ли?
Или просто тия постове ги пускаш на килограми...



Тема Re: Още от началото без памперснови [re: tswete]  
Автор Acя ()
Публикувано11.10.08 20:43



Цвете, по-спокойно


Мисля, че е добре човек да има свободата да избере как да гледа децата си, а как да го направи ако няма този избор?
Не виждам нищо лошо в информативния пост на Натуралист, въпреки, че не е първи за нас .
Има все повече майки, които отглеждат децата си по този начин и на мен той също ми се вижда по-естествен, предвид факта, че така са отглеждани поколения наред и памперса е измислен преди по-малко от 50 години, които са си доста малко за цялостната история на човечеството, нали...защо да е обидно да ни сравняват с други бозайници, когато става дума за изхождането, а когато стане дума за кърмене да не е обидно да се сравняваме с тях? познавам няколко доста интелигентни майки, които така отглеждат децата си и децата им в никакъв случай не са лишени от обич игри и т.н. ...
Идеята ми е, че всичко е въпрос на гледна точка.
Нека бъдем по-толерантни!

Редактирано от Acя на 11.10.08 20:44.



Тема Re: Още от началото без памперснови [re: tswete]  
Автор Haтypaлиcт (татко+)
Публикувано11.10.08 20:52



Точно защото обичам детето го правя. Защото на него му харесва да общуваме заедно. Харесва му да е чисто още от началото, не на 2 или 3 годинки. Ние му дадохме избор и то избра това. А на мен ми харесва да съхраня малкото останала природа за него, за детето ми!

Не знам дали някой си прави сметка, че всяка година 226 милиона памперса отиват на бунищата в страната. Това са декари гори отсечени за да се произведат... Гори, които трябва да съхраним за тях... Препоръчвам ви да прочетете





Редактирано от Haтypaлиcт на 11.10.08 21:25.



Тема Re: Още от началото без памперснови [re: Haтypaлиcт]  
Автор Acя ()
Публикувано11.10.08 20:54



е как пък си го избра само?



Тема Re: Още от началото без памперснови [re: Acя]  
Автор Haтypaлиcт (татко+)
Публикувано11.10.08 21:36



В отговор на:

е как пък си го избра само?



Много ясно, след като е правил едно и също нещо в памперса и в легена, той винаги си иска легена. То не знам кой нормален човек би предпочел първото??? Освен може би стари хора с памперс. И на тях често гледаме със съжаление, дори с погнуса. А на бебетата с памперс не гледаме така, макар да е същото...

Интересно, нали? Toва е един пример,

Редактирано от Haтypaлиcт на 11.10.08 21:37.



Тема Re: Още от началото без памперснови [re: Haтypaлиcт]  
Автор ariel$$ (ветеран)
Публикувано12.10.08 12:08



Твоето бебе явно е много умничко. Моето е будаличка и хич не се сеща да дава знаци, но аз пак много си го обичам.



Тема Re: Още от началото без памперснови [re: Haтypaлиcт]  
Автор NikiFin (старо куче)
Публикувано12.10.08 19:09



Имаш късмет с лесно дете. Пък и ти е само едно и явно жена ти не прави нищо друго освен да се вглежда в него. Не вярвам бабите ни да са правили същото, по скоро съм чувала, че са бачкали по цял ден на нивата с бебето на гръб или вързано на някое дърво. За мен тази естествена бебешка хигиена е нова измислица, от хора, които имат всичкото време на света да си дундуркат бебетата нон стоп и освен това са им се паднали предсказуеми и явно изразяващи се бебета. Аз моите още не мога да разбера дори кога са гладни щото нон стоп си реват и мрънкат по един и същ начин, поне в моите очи, така че трябва да гадая кво им е. А накрая се оказва, че им няма нищо и ако друг ги гледа хич се не сещат да се обадят, даже и да са гладни и усрани си трайкат. Затова после ги намирам с червени дупета

. А 3 год ми син много добре знае кога и къде се ака и пишка, но си не ще човека, иска си в памперса или в гащите. Колко години му говорим и той пак си знае неговото. Изпишка се и дойде да каже че се напикал в гащите. Нито в яслата нито сега в детската успяват да го научат. Сигурно е бавноразвиващ и природно нечистоплътен





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.