Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:31 03.07.25 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Подкрепете активното раждане инови  
Автор maiche ()
Публикувано14.10.08 19:28



Момичета, отдавна не съм присъствала активно тук, но вярвам, че благородната иницитиава си заслужава да не обръщате внимание на този факт и дори да заковете темата



Предварително се извинявам, че няма да мога да мога да съм много активна в дискусията, много ми е носталгично и хубаво тук, просто нямам физическата възможност, и благодаря за подкрепата



Подкрепете активното естествено раждане като подпишете

Не призоваваме всички да раждат естествено на всяка цена. Става дума за правото на жената да бъде активна страна по време на раждането на своето дете, за правото на информиран избор, за осъвременяване на практиките и отпадане на доказано вредните такива, за партньорски и коректни отношения между лекарите и пациентите и насърчаване на естественото раждане винаги, когато това е възможно.

Исканията на петицията са основани на официални и значими публикации, документи и изследвания в областта на майчиното здравеопазване.

Нормализирането на процеса на раждане и подобряването на майчиното и детското здравеопазване е наше право. Но за да се случи промяната, трябва да я поискаме!


Петиция в подкрепа на активното естествено раждане
и за подобряване на качеството на медицинските услуги в областта на акушерството и гинекологията


До

Д-р Евгений Желев, министър на здравеопазването
Д-р Румяна Тодорова, директор на Националната здравноосигурителна каса
Г-жа Ширин Местан, председател на Държавната агенция за закрила правата на детето
Г-н Георги Пирински, председател на Народното събрание
Г-н Борислав Китов, председател на Комисията по здравеопазването към Народното събрание


Национален център по опазване на общественото здраве
Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България
Национално сдружение “Педиатри специалисти от извънболничната помощ”
Асоциация на българските акушер-гинеколози
Българска педиатрична асоциация
Българско дружество по акушерство и гинекология
Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи
Българска асоциация за закрила на пациентите
Всички медии


Уважаеми госпожи и господа,

Обръщаме се към Вас с апел за промяна на майчиното и детското здравеопазване. През последното десетилетие акушерките, лекарите и жените в детеродна възраст станаха по-зависими от технологиите по отношение на бременността и раждането. Загрижени сме за нарастването на медицинските интервенции при нискорисковите раждания, както и за увеличения процент раждания чрез цезарово сечение. Не без значение е фактът, че потенциалният ефект от медицински интервенции по време на нормално протичащ родов процес върху майките, бебетата, семействата и обществото не е систематично изследван. Същевременно трябва да споменем, че съвременните научни изследвания и практики в развитите държави, както и препоръките на Световната здравна организация и други здравни организации, се различават значително от действащите в момента практики и процедури на родилната и следродилна помощ у нас. Не на последно място - исканията ни биха намалили разходите за медикаменти, ненужни лекарски интервенции и болничен престой.

Настояваме за:

1. Медицински стандарт. Да бъде възприет медицински стандарт, който да отразява най-добрите световни практики в предродилната, родилната и следродилната помощ и да е съгласуван с представителните асоциации на родителите[25]. Медицинският стандарт следва да включва измерими показатели за качеството на предоставяната родилна помощ. Основен принцип на медицинския стандарт да бъде: „Майката и детето са центърът на предоставяната родилна помощ. Целта на родилната помощ е да осигури здравето на майката и детето посредством възможно най-малката намеса, която е съвместима със сигурността.” Да бъде извършван независим годишен одит на родилните и детските отделения за качеството на предоставените услуги, чиито резултати да се публикуват. Да бъдат провеждани регулярни проучвания на удовлетвореността на родителите, включително от различните етнически малцинства, от предоставената им родилна помощ, чиито резултати също да се публикуват.

Всяко родилно отделение следва да достига поне следните показатели за качество на предоставяната родилна помощ:


- Раждането да се предизвиква медикаментозно в не повече от 10% от всички случаи [11], [30].
- Раждането да се ускорява медикаментозно в не повече от 10% от всички случаи.
- Епизиотомия да сe извършва при не повече от 5% от всички родоразрешения [3], [11], [18].
- Секцио да се извършва в най-много 10-15% от всички случаи [8], [11], [18], [30].
- Вагинално раждане след секцио да се провежда при поне 30% от всички раждания след първо секцио [7], [9], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [21], [23].


2. Женска консултация. Женската консултация да включва специална физическа и емоционална подготовка за раждането, чиeто мото да бъде „Раждането е нормален, естествен и здравословен процес” [5, p.22]. Жените да бъдат насърчавани да родят нормално, включително и след предишно оперативно раждане, ако нямат изрични противопоказания за вагинално раждане.

3. План за раждане и информирано съгласие. Да бъде възприета практиката за изготвяне на план за раждането, в който родителите да вземат решения по редица въпроси още преди постъпване в родилното отделение. Информираното съгласие да стане част от документите за постъпване в родилно отделение, издавани от лекаря, следил бременността, така че родилката да се е запознала задълбочено и спокойно с него. Всички отклонения от нормалния процес на бременността, раждането и следродилния период, необходимостта и рисковете на предлаганите медицински интервенции (вкл. тестове и наблюдение) да бъдат подробно разяснявани, за да могат бъдещите родители да бъдат активна страна във взимането на решенията, които ги касаят и да могат информирано да поемат отговорността за тях [1],[6],[20]. Всички процедури (ваксини, антибиотици, вземане на кръв за различни тестове и др.), които трябва да се направят на бебето, да бъдат разяснявани на майката и да не бъдат извършвани без нейното съгласие [1],[6].

4. Място за раждане. Да бъде осигурена възможност за избор на мястото за раждане – в родилно отделение, водено от лекар, в родилен център, водено от акушерка или у дома с медицински персонал. Този избор да се уреди законово, да се изгради съответната инфраструктура за минимизиране на риска и да се осигури подготовка на медицинския персонал.

5. Условия в родилния дом. Да бъде осигурена атмосфера за раждане, която предразполага жената да се чувства спокойна и защитена [2, pp.12-13]. Бащата и други лица по желание на майката, които ще осигурят емоционална и физическа подкрепа, да могат да присъстват по време на раждането и следродилния период без допълнително заплащане. Медицинският персонал да бъде сведен до минимум и да се държи почтително, любезно и приветливо с родилката [2, pp.13]. Да се осигури професионална психологическа помощ във всички родилни отделения. Студенти и стажанти да присъстват само при изрично съгласие на родилката. Да бъдат прилагани нелекарствени болкоуспокояващи методи при желание на родилката [2, pp.13-14]. По време на целия родов процес, включително във фазата на изгонването, жената да бъде насърчавана да заема позицията, в която тя се чувства най-удобно [2, pp.14]. Да бъдат осигурени помощни средства за заемане на най-удобната поза.

6. Започване на раждането. Раждането да се възприема нискорисково, ако е започнало между 37 и 41 завършени гестационни седмици и бременността е преминала без усложнения. Предизвикване на раждането да се предлага на жените едва след 41-та седмица [5, p.238],[20, p.38],[32, p.31] а от 42-та седмица за жените, които отказват предизвикване на раждането, се предлага учестено наблюдение, което се състои в кардиотокография и ултразвукова оценка на околоплодните води поне два пъти седмично [20, p.38]. При спонтанно спукване на околоплодния мехур раждането да се предизвика едва след 48 часа наблюдение [2, p.20], [5, p.205]. Преди формално предизвикване на раждането на жените да се предлага вагинален преглед за отлепяне на мехура [5, p.235].

7. Минимизиране на намесата. При нормално протичане на родовия процес да не се извършват рутинни процедури, чиято ефективност и/или безопасност не е подкрепена от научни изследвания, освен по изрични медицински показания или по желание на родилката [2, p.8], [19, p.24], [25, p.6 (2.4.)]:

- хигиенните процедури (обръсване, клизма) [2, pp.8-9], [4, p.33S-34S], [5, ch. 29, p.258-259], [10, ch.5, par. “Initial assessment”], [30, p.D3];
- въздържането от храна и течности [2, pp.9-10], [4, p.36S-38S], [5, ch. 29, p.259-262], [10, ch.5, par. “Nutrition and Hydration”], [19, p.18], [26, p.63-66], [30, p.D6];
- твърде чести вагинални прегледи [2, p.21], [5, ch. 31, p.285], [19, p.27], [26, p.46-47], [30, p.D8];
- болкоуспокояващи медикаменти [2, pp.14-16], [4, p.65S-73S], [5, ch. 34, p.323-328], [10, ch.”Pain during labor”], [19, p.20-21], [26, p.36-38];
- продължително електронното наблюдение на плода [2, pp.16-18], [4, pp.39S-42S], [5, ch. 30, pp.270-275], [10, ch.5, “Fetal heart rate surveillance”], [19, p.28], [26, pp.40-43];
- спукване на околоплодния мехур [2, p.22], [4, p.38S-39S], [10, appendix 2], [19, p.27], [26, p.50-53];
- предизвикване и ускоряване на родилния процес, вкл. плацентарния период [2, pp.22-24, 29, 31-32], [4, p.42S-45S], [5, ch. 32, pp.292-294, ch. 33, 305-306], [10, ch.5, “Birth and Immediately Following”], [19, pp.27, 34 (1.8.6.)], [26, pp.74-76];
- епизиотомия [2, pp.27-28], [4, pp.45S-48S], [5, ch. 32, pp.295-297], [10, ch.5 “Episiotomy”], [19, pp.31 (1.7.13)], [30, D10];
- диктуване на напъните [2, pp.24-26], [5, ch. 32, pp.290-291], [19, p.31(1.7.8-9)], [26, pp.68-69], [30, p.D10];
- избутване на плода [2, p.25].


8. Хуманно отношение към бебето и майката. Ако състоянието на бебето не изисква спешна медицинска намеса или ако майката не изрази желание за противното, имаме следните изисквания:

- пъпната връв да се отрязва след като спре да пулсира [26, pp. 32-33];
- да не се извършва рутинна аспирация на новороденото. При наличие на мекониум в околоплодната течност да не се извършват рутинна ендотрахеална интубация и аспирация [5, pp.421-422], [27];
- верниксът да не се измива [26, D19];
- бебето да се поставя върху майката веднага след раждането и кърменето да започне при първо желание от страна на бебето, [5, p.441], [10, p.7.13], [24], [28], [29], [31, p.32];
- майките да бъдат насърчавани да кърмят бебетата си при всяко тяхно поискване [5, p.445], [10, p.7.13], [24],[28],[29];
- да се оказва подкрепа и физическа помощ на майките, преминали оперативно раждане, за да започнат кърменето възможно най-скоро [24],[28],[29];
- адаптирано мляко и вода да не се дават, освен по медицински показатели [5, p.445], [10, p.7.22], [24],[28],[29];
- родилните и детските отделения да бъдат сертифицирани по програмата на УНИЦЕФ „Болници - приятели на бебето”;
- бебетата да не се отделят от майките през целия болничен престой, включително и след оперативно раждане [5, pp. 429-430],[10, p.5.24] [31, p.33];
- да отпадне задължителният болничен престой от 3 дни след раждането; да има възможност за амбулаторно раждане [5, pp. 434], [31,p.53].

Родителите да бъдат насърчавани да се запознаят с бебетата с увреждания и да ги приемат.

На родителите да бъде позволено да се сбогуват с техните мъртвородени или починали деца и да ги погребат според техните обичаи.

9. Осъвременяване на практиките и обучението. Настояваме за преразглеждане на преподавания в университетите материал в съответствие с най-добрите световни практики и научни достижения; квалификационни и опресняващи курсове за медицинския персонал през редовни интервали от време (напр. на 2 години); включване на курсове по комуникационни умения, психологическа подкрепа и немедикаментозно управление на болката. Обмен на знания с чуждестранни университети, болници и родилни центрове.






Mожете да подпишете петицията на:

За повече информация за кампанията в подкрепа на на активното естествено раждане и за подобряване на качеството на медицинските услуги в областта на акушерството и гинекологията четете .
Можете да подкрепите кампанията и като изпратите тази информацията на всички Ваши познати, които имат отношение, и ги помолите те от своя страна да направят същото.

Благодарим ви!



Тема Re: Подкрепете активното раждане инови [re: maiche]  
Автор 3aиpa (<<<>>>)
Публикувано14.10.08 20:59



С две ръце и с два крака подкрепям, но... но... ОТНОШЕНИЕТО на обществото към бремените и родилките също трябва да се промени, иначе с нашия манталитет не виждам как ще стане Естествено раждането

.



тинтири-минтири

Тема Re: Подкрепете активното раждане инови [re: maiche]  
Автор ariel$$ (ветеран)
Публикувано14.10.08 22:30



Прочетох го и казано честно има куп неща, с които не съм съгласна.
Не може епизиотомията, секциото и т.н. да се описват като %. Аз не съм %, а индивидуален случай. Какво правим ако излезем от параметрите? Мъчим се като кучета? Напоследък жените все по-често раждат след 30-тата си година, когато естественото раждане е затруднено. Нормално е да има по-висок % секцио. Ако забраниш секциото, бременните ще си изкарват по един фиктивен диоптър, когато се препоръчва секцио и няма сила на тази земя, която да им го откаже.
Аз родих едно слонче 4 кг и 100г по естествен път, но никак не съжалявам, че ми го донесоха на 48 час. Сигурно щях окончателно да се изнервя ако трябваше да се грижа за него от първата минута.
Не на последно място "Майчин дом" е университетска болница. Съгласявайки се да раждам там, аз автоматично се съгласявам в залата да има студенти и специализанти. Като не ми отърва, има и частни болници.
Проблемът е как да се намали корупцията или казано по-толернтно как всички да получим еднакво адекватно внимание. Не пациентът, а акушер-гинекологът трябва да прецени състоянието и да вземе решение, но ние все ще си мислим, че видиш ли щото не сме си платили, затова сме се мъчили. Ще рече човек, че секциото не е операция, ама хайде холан. Трябва да се засили огрмотявнето. Моята женска консултация беше проформа. Истинската консултация я получавах от акушер-гинеколога, при когото раждах, и на когото имах доверие. За чий хикс ми беше тогава да ходя в кварталната поликлиника?
Мога и още да продължа, ама ще се запра за тая нощ.



Тема Re: Подкрепете активното раждане инови [re: ariel$$]  
Автор incendio (есенна)
Публикувано15.10.08 02:15



и аз подкрепям!!!


ариел, не си права за грижите за бебето след нормално раждане - доказано е, че майките, които остават с бебетата си веднага след раждането се възстановяват много по-бързо и лесно от тези, на които им взимат бебетата, за да се грижат за тях сестрите (става дума за това, че жената след раждане има нужда от бебето точно толкова, колкото то от нея) аз също имах много тежко нормално раждане, но с бебето ми ни разделиха само за 15 мин, (докато ме зашият, а нея я затоплят) и можеш да си сигурна, че ни най-малко не ми е тежала смяната на памперса и кърменето - даже напротив - най-хубавото нещо на света беше да виждам и усещам непрекъснато "плода на мъките ми"



за корупцията и отношението м/у медици и пациенти съм съгласна...

за университетската болница също не съм съгласна с теб - предпочитам да знам, че екипа, който ме изражда се е учил на най-доброто място и с реални случаи... а не както е в Корея например - студентите се учат с кукли, защото няма достатъчно родилки - как би се почувствала, ако дойде да те изражда някой, който си е играл с кукли преди това?! опита се трупа с практиката...



Тема Re: Подкрепете активното раждане инови [re: ariel$$]  
Автор Acя ()
Публикувано15.10.08 09:41



За някои неща съм съгласна с теб, но за други, не!
И за мен това с процентите е смехотворно, защото наистина какво ако се излезе от рамките?!
Колкото до това дали възрастта е фактор за секцио позволи ми да не се съглася. При една нормално протичаща бременност на много места по света възрастта не би била пречка за естествено раждане.
След първото ми раждане бях отделена от бебето...да, повече си почивах в първите няколко часа, но когато ми "слезе"кърмата и трябваше да изцеждам в почивките между кърменията, вместо да оставя бебето си да свърши тази работа, хич не ми беше почивка

...с второто раждане бебето беше с мен няколко часа след раждането и се чувствах супер Да не коментирам как се отразяват тези първи часове на кърменето...
Смятам, че вина за секциото имат в голяма степен лекарите, които все по-често заради лично удобство го препоръчват. Наистина, лекаря определя как да протече раждането, но понякога прекаляват с правомощията си!
А за консултацията кой те е карал да ходиш в кварталната поликлиника?! Аз си ходих при лекаря, който бях избарала да води раждането...
Нека да направя уточнение, че освен Майчин дом в България има и други държавни болници, които не са университетски
Лекарите са склонни да орекаляват с доверяването на апаратурата и химиите и да не се оставят нещата на собствения им ход. Имам две раждания и двете протекоха със система окситоцин с пукане на водите, вързана с колани на апарат...кому е нужно форсирането на раждането?! Доказано е, че именно това форсиране на раждането води до стрес и повишаване на болката, а като последствие налага и епидуралните и т.н. обезболявания!!!!
На голям процент от жените се прави епизиотомия...Освен това не се обръща никакво внимание на немедикаментозните методи за обезболяване на болката, които ДЕЙСТВАТ
А колкото до това, че ако не си платиш отношенето е лошо, в общия случай, то е факт, не винаги, но има много такива случаи!



Тема Re: Подкрепете активното раждане инови [re: Acя]  
Автор ili_st (непознат )
Публикувано15.10.08 10:29



почти с всичко съм съгласна - и все пак да споделя и своето мнение.....Родих детето си на 35 години - първото и то след секцио - направено перфектно от един обикновен гинеколог в една обикновена провинциална болница и то по мое желание......Това и до момента си остава най - прекрасния ми спомен в съвместния ми живот със синчето ми.....Надявам се и занапред да имаме такива...А колкото до плащането - бях осигурена здравно за всички социални рискове и не съм платила нито една стотинка за това мое "удоволствие" - и това през 2004г. в болницата в гр. Луковит. Благодарна съм за цял живот на докторите дали живот на синчето ми



Тема Re: Подкрепете активното раждане инови [re: Acя]  
Автор tswete (Alex 25.04.04)
Публикувано15.10.08 10:52



Съгласна съм с някои неща, с други не. Само едно ще споделя - когато раждах исках да подпиша декларацията като изключа форцепс и вакуум, защото нашият татко много е пострадал от първото, а бебето на най-добрата ми приятелка от второто. Тогава моят гинеколог ми каза, че не трябва, защото и двете са животоспасяващи и се правят когато наистина е спешно и по преценка на специалист и да му вярвам. Т.е. не са % или по желание, а когато ситуацията го налага. Друг въпрос е, че добрият специалист води раждането, а не го гледа и натиска с медикаменти и т.н. Немърливостта води най-вече до повече проблемни раждания, леснотията за лекарите - до повече операции вм. естествено раждане. Ние сме пациенти - жертви на тая система. Малко от майките в клуба са избрали сами цезарово сечение. Но защо избралите го да не могат да го получат, ако си плащат?
Не мога да разбера целта на кампанията - да осъжда системата, лекарите или майките, има ли информационно значение или не? Въобще редно е посланията да са по-кратки, но за сметка на това по-ясни. И % може да ги представите на първата родилка, на която се налага операция по спешност и я отрежете... Тук не става дума за статистика, а за човеци...





Тема Re: Подкрепете активното раждане инови [re: Acя]  
Автор ariel$$ (ветеран)
Публикувано15.10.08 10:56



Аз родих вагинално и съм на 35 години.
Възрастта не е основен фактор, но е предразположение. Нормално е да има изместване към секцио, но не е задължително единствено и само то.
В кварталната поликлиника трябваше да ходя да ми мерят кг, корема и да ми дадат болничен. Иначе информация полуавах от израждащия лекар. Ето тук има пробойна в системата! Според мене в масовия случай жените се консултират в женската консултация, а накрая се започва едно суетене при кого да се раждат и понеже изборът на екип е скъпо начинание, накрая или не се създава доверие между гинеколога и родилка или направо се попада при дежурния гинеколог и родилката не остава с впечатление, че за нея се прави всичко възможно. Битува схващането, че секцио се прави само на платилите, а неплатилите раждат по естествен път. В меморандума има и свежи идеи, но иска още доста работа, докато заприлича на нещо!



Тема Re:Аз съм ЗА правото на избор на женитенови [re: maiche]  
Автор jabolinka ()
Публикувано15.10.08 10:57



Приветствам правото на избор на жените.

Нашата страна е една от малкото с култура по отношение на собственото здраве - хората знаят коя болежка за какъв специалист е, а не като американците и англичаните - коне с капаци и личните лекари за тях са богове.... и стоят месеци наред в неведение бременните....та някои стигат и до аборт без да разберат..... (Това малко в страни от темата.) НО това са обществата, в които се говори винаги за естествено раждане....

Аз не искам да сме като тях. Искам да имаме право на избор.

Не одобрявам абортите, но те се включват тук - като право на всяка жена.

Аз съм ЗА секциото.
Човешката цивилизация е напреднала и няма нужда всичко да се оставя на случайността. А в БГ няма нищо нормално в това да те разпорят до ануса и да извадят бебето и да кажат, че си родила нормално!



Тема Re:Аз съм ЗА правото на избор на женитенови [re: jabolinka]  
Автор snich (top4o)
Публикувано15.10.08 12:16



Подкрепям те напълно! Всяка жена сама за себе си трябва да решава как да ражда. Аз съм от "нормално" раждалите и съм с разрез до ануса,с 28 шева,пет от които още (почти 5 години) ме болят и прокървяват от време на време. Ако се престраша един ден да имам второ дете,със сигурност ще избера секциото! Искам да имам право на това и не бих подписала гореизложената петиция.
И в двата метода на раждане има плюсове и минуси.Но когато си информиран за това ,трябва да имаш право да избираш сам.И по-добре това да е законно,отколкото да се налага да си правиш секцио при мними специалисти,защото съм далеч от мисълта,че ако родилката иска оперативна намеса,няма да намери начин да я извърши.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2025 Dir.bg Всички права запазени.