Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:51 29.05.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Още от началото без памперс  
Автор Haтypaлиcт (татко+)
Публикувано11.10.08 11:01



Здравейте!

Мнозина от вас сигурно са чували от бабите си, че едно време са отглеждали бебетата без пелени и те отрано, още преди годинка, са имали изградени тоалетни навици.

Днес, в забързаният век, методите на нашите баби са забравени, за повечето хора памперса е станал неизбежна част от отглеждането на бебето и те не познават друга алтернатива. Други пък, които са чули, обикновено имат неправилна представа за този подход към детето – едни смятат, че това е вид ранна тоалетна тренировка и бебето се заставя да седи на гърне от съвсем малко, други смятат, че трябва непрекъснато да вървиш след детето и да миеш подове…

Това съвсем не е така. Методът, който ще ви представя се основава на взаимно доверие между родител и дете, на общуване и лична инициатива. И се радвам, че ще мога да ви предам личният ни опит.

Нарекохме го Естествена Бебешка Хигиена, защото той е точно това – продължение на естествената хигиена заложена от природата в децата ни. Всяко бебе, още от раждането си има инстинкт за чистота и ако му помогнем то с радост ще остане чисто. Не е по-различно от котката, която още от съвсем малка има навици за чистота. От нас се иска само да се научим да общуваме с малкото човече и да му помогнем в нужния момент да свърши работата само. Няма изисквания, няма настояване – детето само иска. И се радва, че прави нещо самостоятелно с помощта на мама и тати.

Общуването може да става със жестове, звуци, комбинация от двете и дори телепатично. Опитали сме от всичките и знам че работят. Детето само избира начина. В началото му казваш някакъв звук, да речем „псссс”, когато го видиш че пишка. Детето свързва звука и действието и не след дълго ще прави пиш щом го хванете над мивката и кажете „псссс”. По-нататък то може само да започне да казва сигнала, когато му се пишка. Самуил казваше „брррууу”, когато искаше над легена. По-нататък, когарто имаше нужда, си дърпаше памперса, искаше да го свали… Често усещахме интуитивно (особено в началото) и го изпишквахме точно навреме. Разбира се, имаше и „гърне” по график – след хранене, след ставане и т.н.

Когато за първи път чухме за ЕБХ бяхме естествено скептични - знаехме от книгите и педиатрите, че децата до годинка, годинка и половина нямат никакъв контрол над изхождането. Но все пак решихме - защо да не пробваме, нищо не губим, нали? И бяхме удивени, когато още на втората седмица след раждането си детето започна да ни сигнализира че иска да се облекчи. Нещо повече – веднъж усетил удобството на сухото дупе, той (Самуил) правеше всичко възможно да бъде сух и чист. Например, когато го обличахме, а той има пиш, се сърдеше, риташе, докато не го подържим над легенчето да се изпишка, след което се успокояваше. Скоро той си научи легенчето и щом го хванехме над него започваше да се труди…

Първият мит падна – че детето нямало контрол. Как да вярвам, като виждам с очите си, че 40 дневно бебе прави пиш в легена щом го подканим (особено удобно преди разходка).

Пропуски, разбира се имаше, и памперси ползвахме. Но изкарвахме цял ден а понякога и два дни с един памперс. Детето беше доволно, ние също. Щом започна да сяда стабилно, му купихме гърне и той започна да го ползва по предназначение, без тоалетни тренировки и прочие. Около 5-ти месец вече нямаше нужда от пелени, и носеше обикновени гащички, защото си казваше сигурно и можеше да задържи няколко минути докато намерим гърне, храст или тоалетна. Това беше голямо улеснение, особено когато бяхме в парка, във влака или на ресторант – много по лесно и хигиенично е да отидеш с бебето до храстите или в тоалетната … Носехме си и „походно” гърне за всеки случай. А когато се разхождахме в парка, особено в летните горещини виждах колко по-леко и прохладно се чувства Самуил с обикновени гащички пред връстниците му, опаковани със спарващ пластмасов памперс. Ако да имаха избор бебетата, мислех си аз, всички биха избрали памучните гащи пред памперса …

А когато проходи, Самуил сам отиваше до гърнето и сядаше на него или ни го носеше.

Така около годинка той вече беше тоалетно трениран, така да се каже, и то по негова инициатива, без настояване, стрес и тренировки. Ние само му помогнахме да поддържа хигиената си. В крайна сметка всички бяхме доволни - ние, че спестихме над 1500 лв. от памперси и съхранихме природата на България, а той – че е с проветриво и чисто дупе без памперс.

Повече материали за ЕБХ ще намерите в сайтa . Нека вие имате алтернатива как да запазите детето и природата чисти. Дайте на детето избор, то само ще ви каже кое предпочита.

Редактирано от Haтypaлиcт на 11.10.08 11:03.



Тема Re: Още от началото без памперснови [re: Haтypaлиcт]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано11.10.08 13:53



Защо имам чуството, че тази тема я пускаш за н-ти път






Тема Re: Още от началото без памперснови [re: jana]  
Автор snich (top4o)
Публикувано11.10.08 14:04



Правилно ти се струва.Зарибява пресните майки





Тема Re: Още от началото без памперснови [re: snich]  
Автор tswete (Alex 25.04.04)
Публикувано11.10.08 19:19



И аз за пореден път ще попитам: какво му е естественото на едно месечно бебе да виси над легена??? А на майката на месечното бебе, дето си чупи кръста часове да "издържа" бебчето си, ха дано се изпишка, вместо да го гушка или да си играе с него. И какво, бе Натуралисте, виждаш натурално в това едно толкова малко бебе да "усеща" естествените си нужди. Ега ти естествените нужди, дето ги превръщате в единствен проблем за новороденото си. Сигур после цял живот ще го славите, дето в първите си месеци е успявал да се изпикае в леген? Аз пък бих се радвала на усмивките, на игрите, на гукането, на спокойствието. Щото човекът живее сигурно 7-9 пъти повече години от котките. Хайде да не ни сравняваш с тях. Остави ни да си пикаем в гащите първите месеци, дори година, две... Имаме право на тази свобода, не мислиш ли?
Или просто тия постове ги пускаш на килограми...



Тема Re: Още от началото без памперснови [re: tswete]  
Автор Acя ()
Публикувано11.10.08 20:43



Цвете, по-спокойно


Мисля, че е добре човек да има свободата да избере как да гледа децата си, а как да го направи ако няма този избор?
Не виждам нищо лошо в информативния пост на Натуралист, въпреки, че не е първи за нас .
Има все повече майки, които отглеждат децата си по този начин и на мен той също ми се вижда по-естествен, предвид факта, че така са отглеждани поколения наред и памперса е измислен преди по-малко от 50 години, които са си доста малко за цялостната история на човечеството, нали...защо да е обидно да ни сравняват с други бозайници, когато става дума за изхождането, а когато стане дума за кърмене да не е обидно да се сравняваме с тях? познавам няколко доста интелигентни майки, които така отглеждат децата си и децата им в никакъв случай не са лишени от обич игри и т.н. ...
Идеята ми е, че всичко е въпрос на гледна точка.
Нека бъдем по-толерантни!

Редактирано от Acя на 11.10.08 20:44.



Тема Re: Още от началото без памперснови [re: tswete]  
Автор Haтypaлиcт (татко+)
Публикувано11.10.08 20:52



Точно защото обичам детето го правя. Защото на него му харесва да общуваме заедно. Харесва му да е чисто още от началото, не на 2 или 3 годинки. Ние му дадохме избор и то избра това. А на мен ми харесва да съхраня малкото останала природа за него, за детето ми!

Не знам дали някой си прави сметка, че всяка година 226 милиона памперса отиват на бунищата в страната. Това са декари гори отсечени за да се произведат... Гори, които трябва да съхраним за тях... Препоръчвам ви да прочетете





Редактирано от Haтypaлиcт на 11.10.08 21:25.



Тема Re: Още от началото без памперснови [re: Haтypaлиcт]  
Автор Acя ()
Публикувано11.10.08 20:54



е как пък си го избра само?



Тема Re: Още от началото без памперснови [re: Acя]  
Автор Haтypaлиcт (татко+)
Публикувано11.10.08 21:36



В отговор на:

е как пък си го избра само?



Много ясно, след като е правил едно и също нещо в памперса и в легена, той винаги си иска легена. То не знам кой нормален човек би предпочел първото??? Освен може би стари хора с памперс. И на тях често гледаме със съжаление, дори с погнуса. А на бебетата с памперс не гледаме така, макар да е същото...

Интересно, нали? Toва е един пример,

Редактирано от Haтypaлиcт на 11.10.08 21:37.



Тема Re: Още от началото без памперснови [re: Haтypaлиcт]  
Автор ariel$$ (ветеран)
Публикувано12.10.08 12:08



Твоето бебе явно е много умничко. Моето е будаличка и хич не се сеща да дава знаци, но аз пак много си го обичам.



Тема Re: Още от началото без памперснови [re: Haтypaлиcт]  
Автор NikiFin (старо куче)
Публикувано12.10.08 19:09



Имаш късмет с лесно дете. Пък и ти е само едно и явно жена ти не прави нищо друго освен да се вглежда в него. Не вярвам бабите ни да са правили същото, по скоро съм чувала, че са бачкали по цял ден на нивата с бебето на гръб или вързано на някое дърво. За мен тази естествена бебешка хигиена е нова измислица, от хора, които имат всичкото време на света да си дундуркат бебетата нон стоп и освен това са им се паднали предсказуеми и явно изразяващи се бебета. Аз моите още не мога да разбера дори кога са гладни щото нон стоп си реват и мрънкат по един и същ начин, поне в моите очи, така че трябва да гадая кво им е. А накрая се оказва, че им няма нищо и ако друг ги гледа хич се не сещат да се обадят, даже и да са гладни и усрани си трайкат. Затова после ги намирам с червени дупета

. А 3 год ми син много добре знае кога и къде се ака и пишка, но си не ще човека, иска си в памперса или в гащите. Колко години му говорим и той пак си знае неговото. Изпишка се и дойде да каже че се напикал в гащите. Нито в яслата нито сега в детската успяват да го научат. Сигурно е бавноразвиващ и природно нечистоплътен




Тема Re: Още от началото без памперснови [re: NikiFin]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано12.10.08 19:45



Абе глупости, бавноразвиващ се

Всяко дете си е индивидуално, дребната САМА свали памперса, когато беше готова затова. Не сме почвали никакви процедури от 28-ия ден и си е била С памперс. Второто дете бих си го отгледала по същият начин. Навремето като са нямали перални и други удобства, защо сега ги ползваме? Защото живота става по-лесен с тях, не по-вреден! Какво като е на памперс до по-късна възраст, какво като на 15 месечна възраст още пишка и ака там, а не в гърнето?




Тема Re: Още от началото без памперснови [re: NikiFin]  
Автор Haтypaлиcт (татко+)
Публикувано12.10.08 20:27



В отговор на:

Имаш късмет с лесно дете. Пък и ти е само едно и явно жена ти не прави нищо друго освен да се вглежда в него. Не вярвам бабите ни да са правили същото, по скоро съм чувала, че са бачкали по цял ден на нивата с бебето на гръб или вързано на някое дърво. За мен тази естествена бебешка хигиена е нова измислица, от хора, които имат всичкото време на света да си дундуркат бебетата нон стоп и освен това са им се паднали предсказуеми и явно изразяващи се бебета. Аз моите още не мога да разбера дори кога са гладни щото нон стоп си реват и мрънкат по един и същ начин, поне в моите очи, така че трябва да гадая кво им е. А накрая се оказва, че им няма нищо и ако друг ги гледа хич се не сещат да се обадят, даже и да са гладни и усрани си трайкат. Затова после ги намирам с червени дупета . А 3 год ми син много добре знае кога и къде се ака и пишка, но си не ще човека, иска си в памперса или в гащите. Колко години му говорим и той пак си знае неговото. Изпишка се и дойде да каже че се напикал в гащите. Нито в яслата нито сега в детската успяват да го научат. Сигурно е бавноразвиващ и природно нечистоплът



Не, не е просто късмет. Много познати го опитаха с успех. Просто чистотата и общуването трябва да се поощрят още от началото.

Точно бабите ни са го правили, защото са гледали по 5 деца и никой не е имал време да им пере и сменя пелените до 3 години.

Уверявам те, че новороденото общува ведната след раждането, това е нещо заложено в него. То дава сигнали, когато му се пишка, когато е гладно, когато го стягат пелените (виж видео репортажите от ) То прави това с гримаси, с жестове, със звуци и... с телепатия. Но, подозирам, че когато никой около него не го разбира, то престава да общува и ще-неще свиква и с нечистоплътието на памперса. Та какво друго му остава???

Методът ЕБХ разчита на тези заложени качества в детето и на работата в екип с него. ЕБХ не е някаква тоалетна тренировка за бебета, както мнозина го разбират, това е начин да се научиш да общуваш с бебето още от начало и да се разбирате взаимно. Тази връзка се запазва завинаги, ако се постави още в началото. Не е ли именно неразбирането причина за разривът между старото и новото поколение?

Много опоненти на ЕБХ казват, че вместо да губят време с ЕБХ предпочитали да играят с бебето. А как може да играеш с едно същество, ако не се разбирате един-друг???

Често причината да плаче детето е огорчението, че не го разбират, така правеше и Самуил понякога. И обратно, радва се, когато са го разбрали и са откликнали на искането му.

Този нов-стар подход преобърна разбиранията ми за бебетата на 180 градуса. Смятах, че бебетата са някакви ревливи глупави създания, които могат само да реват и да ядат. Сега се оказа, че не те са глупавите а ние, защото не можем да ги разберем. И си мисля, че това неразбиране идва от разрушаването на връзката с него.

Първо, децата, които се раждат в болници (сякаш раждането е някаква болест), ги отделят още от раждането от майките. Старата традиция е била щом се роди бебето да се положи върху майката, да засуче, да заспи.

Второ, бебето днес се вози в количка, разделено от майката. Нашите баби са носели децата си плътно до тях, в Приказката е била -- "9 месеца вътре с майката, 9 месеца до майката". И наистина, носейки детето до себе си
майката го е усещала като част от себе си, всичките му потребности.

Резултатът от това разделяне е класическата съвременна картинка - бебето отделено в кошче с играчки, увито с памперс, посукващо биберон-залъгалка в уста. И щом не реве, значи е добре...



Тема Re: Още от началото без памперснови [re: Haтypaлиcт]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано12.10.08 20:57



Изгледах повечето филмчета, това идва от американците нали?




Тема Re: Още от началото без памперснови [re: jana]  
Автор Haтypaлиcт (татко+)
Публикувано12.10.08 22:10



Да, ЕБХ е много популярен там в момента. Не че го няма и в другите страни, но там медиите са по-консервативни... У нас съм говорил със всякакви медии, включително БНТ, БТВ но никой не желае да чуе да прави репортаж за това.



Тема Re: Още от началото без памперснови [re: Haтypaлиcт]  
Автор NikiFin (старо куче)
Публикувано12.10.08 22:12



аз не мисля, че на малко бебе му е заложено да дава сигнали, че му се ака или пишка. Поне от моите не съм забелязала подобно нещо. Сигнал дават като са свършили работата и то голямата и то пак не винаги. Памперсът не помага за отвикването от него, защото попива и детето не усеща, че е мокро. Само акото се усеща. Но за мен памперсът е улеснение, а за детето не е грандиозен проблем, това, че ще го махме малко по късно като почне да говори примерно не мисля, че е болка за умиране, има къде къде по важни неща в живота. Добре че поне пари за памперси все още имам, въпреки че определено ми е мъчно, че затрупвам планетата с отпадъци. Такъв е животът днес, няма как. Дори не мога да си помисля, да пратя сина си на детска без памперс. Или ще му сложат или ще го върнат. Така че не виждам смисъл да ми опикава къщата уикенда и в понеделник пак да му сложа памперса понеже трябва да иде на детска. За яслата е същата работа.
Знам, че правя максимума за децата си и това, че не усещам кога им се пишка може да си ми е природен недостатък. Успокоителното е, че явно не съм единствената




Тема Re: Още от началото без памперснови [re: jana]  
Автор Haтypaлиcт (татко+)
Публикувано12.10.08 22:14



В отговор на:

Абе глупости, бавноразвиващ се Всяко дете си е индивидуално, дребната САМА свали памперса, когато беше готова затова. Не сме почвали никакви процедури от 28-ия ден и си е била С памперс. Второто дете бих си го отгледала по същият начин. Навремето като са нямали перални и други удобства, защо сега ги ползваме? Защото живота става по-лесен с тях, не по-вреден! Какво като е на памперс до по-късна възраст, какво като на 15 месечна възраст още пишка и ака там, а не в гърнето?



Ще повторя това, което казват и майките в - важното е, че се научаваш да разбираш бебето си още от раждането му. А то е ясно, че като го разбираш, ще знаеш и кога му се пишка...

Колкото до удобствата -- нашите баби и дядовци пазеха природата и НЕ НИ завещаха опустошени гори, отровени води и планини от токсични отпадъци.

Редактирано от Haтypaлиcт на 12.10.08 22:20.



Тема Re: Още от началото без памперснови [re: NikiFin]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано12.10.08 22:27



Не си сама, не подкрепям това начинание. Съмняваме да се намери широка аудитория за него.
Те американците полудяха и на тема раждане в къщи с медицински екип, в много държави включително и тук такава практика няма. Това е само като един от примерите за американизиране на дадена идея, която не е много подходяща в нашите среди.






Тема Re: Още от началото без памперснови [re: jana]  
Автор Acя ()
Публикувано12.10.08 22:35



не мисля, че идва от американците. В Индия и в някои страни в Африка си е обичайна практика.
Не знам дали нашето общество е готово да приеме такава идея...по-скоро ще трябва време, но смятам, че все пак в идеята няма нищо лошо.
Както аз разбирам темата никой не иска да каже, че едни деца са по-тъпи от други, или, че някои родители са по-лоши от други, а просто, че ако човек се реши може да се научи да разпознава сигналите на детето още от съвсем малко.
Нямам такъв опит с моите деца, но Ели, когато беше на 5 месеца ме научи да я изхождам...започваше да се напъва, гледаше ме очаквателно и се изхождаше едва след като и събуех памперса и и вдигнех крачетата





Тема Re: Още от началото без памперснови [re: jana]  
Автор cchery (G'n'R forever)
Публикувано12.10.08 23:48



Ами честно да ви кажа и аз мисля като вас що се отнася до памперса и бебето. Достатъчно ми е, че се взирам във всякак пъпка и червенина, която видя по децата. Ако взема и за сигнали за ако и пиш да се взирам, сигурно и с мъртвите ще почна да си говоря вече. Страшно ме е яд, когато ми дадат пример с котка или куче. Ми мама му с..... милиони години еволюция, за да ме сравнят с коте или куче, си е направо губене на време. А при Натуралиста и преди и сега ми прави едно нещо много силно впечатление - жена му е винаги полуоблечена на снимките, в разни разкълчотени пози, които на него може и сексуално да му действат, ама у мен будят съжаление. Още помня една снимка от раждането на Самуил, където жената изглеждаше адски измъчена.

По отношение на боклука от пампери, който затрупва планетата и дърветата, които си отиват, ето кое би ме накарало да се замисля дали да ползвам пампи.




Тема Re: Още от началото без памперснови [re: cchery]  
Автор Haтypaлиcт (татко+)
Публикувано13.10.08 00:06



В отговор на:

Страшно ме е яд, когато ми дадат пример с котка или куче. Ми мама му с..... милиони години еволюция, за да ме сравнят с коте или куче, си е направо губене на време.



Ами точно затова сравнявам. След милиони години еволюция, една обикновена котка само за два месеца се научава на чистота, а на високо еволюиралия човек са му нужни 2 години?!? Нещо не пасва май?

Редактирано от Haтypaлиcт на 13.10.08 00:18.



Тема Re: Още от началото без памперснови [re: Haтypaлиcт]  
Автор vihrogonche (хлапето е на 4)
Публикувано13.10.08 07:23



Приеми моите най-сърдечни поздравления и искрено възхищение, Натуралист!

Евалла и браво на теб и съпругата ти! Да ви е жив, здрав и все така интелигентен и красив синът ви Самуил, и винаги много да ви радва! Благодаря ти, че сподели с нас личния си опит и успехите на вашето дете още от невръстно бебче! Радвам се, че те познавам! Един ден с второто ми дете обезателно ще пробвам този революционен метод - дай, Боже, де! Хем екологично чист, хем бърз, хем лесен, хем удобен, хем приятен за дечко!!!

отново съм фина мадама - свалих 15 килограма!!!

Ася, подкрепям твоите постинги тук - много мъдри и правилни ми се виждат!

Другите, защо нападнахте така човека?!? Срам ме е...

Сега Натуралист отново може би ще изчезне оттук, а на мен честно казано доста ще ми липсва

Черинце, жена му никога не ми е изглеждала като мъченик... друг е въпросът, че ако аз бях на нейното място, сигурно щях да се чувствам точно такава - жертва и мъченик, но това си е МОЙ проблем, не неин и на Натуралист...

И така, призовавам:

Нека наистина бъдем по-толерантни към чуждите позиции!!!

Редактирано от vihrogonche на 13.10.08 07:32.



Тема Re: Още от началото без памперснови [re: Haтypaлиcт]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано13.10.08 09:33



Човешкото същество е най-сложният биологичен елемент от останалите живинки. Като сравняваш котката за тоалетната, сравни и това, че жената носи детето си повече месеци, детето има нужда от майка си много по-дълго време, не на няколко месеца да го оставиш и само да се оправя нали? Това са различни биологични единици, сравняването не е правилно.




Тема Re: Още от началото без памперснови [re: vihrogonche]  
Автор mimy (мама на Ния)
Публикувано13.10.08 15:13



На мен също ми допада, че споделят различни методи. Браво на детенцето, че се е научило. Имам само следното питане: А как се справяте когато детето спи, не пишка ли докато спи? Моята госпожица вече почти свали дневния памперс, освен за сън. Просто си пишка, без въобще да се буди. Не виждам как ще сваля пампата за сън, защото просто няма никакви сигнали, спи като бебе, а пампата винаги препълнена. Въпреки, че като се събуди веднага я слагам на гърне и пак пишка, тя просто си пишка и докато спи.




Тема Съхранили сте природата, ама не съвсем...нови [re: Haтypaлиcт]  
Автор steffy (познат)
Публикувано13.10.08 19:38



Браво на вас, спестили сте 1500 лв. от памперси! А колко похарчихте за прах за пране и колко по-често пускахте пералнята за напикани дрешки, защото не можеш да ме убедиш, че не е имало такива?
Това, че сте съхранили природата е относително спорен въпрос, защото със сигурност сте изразходвали повече вода и перилни препарати.

Съхранили сте едно за сметка на друго... нещо не схващам подобна логика...

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от steffy на 13.10.08 19:39.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от steffy на 13.10.08 19:42.</EM></FONT></P>

Редактирано от steffy на 13.10.08 19:43.



Тема Re: Съхранили сте природата, ама не съвсем...нови [re: steffy]  
Автор Haтypaлиcт (татко+)
Публикувано13.10.08 19:56



В отговор на:

Браво на вас, спестили сте 1500 лв. от памперси! А колко похарчихте за прах за пране и колко по-често пускахте пералнята за напикани дрешки, защото не можеш да ме убедиш, че не е имало такива?
Това, че сте съхранили природата е относително спорен въпрос, защото със сигурност сте изразходвали повече вода и перилни препарати. Съхранили сте едно за сметка на друго... нещо не схващам подобна логика...



Стараем се да правим нещата с минимална вреда върху природата. Виж ? Колектора ни доставя безплатна гореща вода от пролет до зима, а зимно време това го прави камината с безплатни паднали дърва от гората. Пералнята взима горещата вода направо от колектора, за да не харчи ток и време за нагряване, а самата вода идва от кладенец. Така че прането е почти безплатно, като изключим тока за пералнята, помпата и праха. Наистина ползвахме бебешки прах първите няколко месеца, но напишканите пелени се перяха само с вода, а нааканите бяха по-скоро изключение - 1-2 на седмица (а по-нататък на месец), благодарение на ЕБХ и старанието на Сами да бъде чист. Във всеки случай спомням си, че към 4-тия месец вече го перяхме нормално с нашите дрехи веднъж седмично.

Редактирано от Haтypaлиcт на 13.10.08 20:07.



Тема Re: Съхранили сте природата, ама не съвсем...нови [re: Haтypaлиcт]  
Автор vesel4o ()
Публикувано13.10.08 20:06



къде живееш,натуралист?!?



Тема Re: Съхранили сте природата, ама не съвсем...нови [re: vesel4o]  
Автор Haтypaлиcт (татко+)
Публикувано13.10.08 20:28



На един от зелените хълмове край Търново





Тема Re: Още от началото без памперснови [re: mimy]  
Автор Haтypaлиcт (татко+)
Публикувано13.10.08 20:37



В отговор на:

На мен също ми допада, че споделят различни методи. Браво на детенцето, че се е научило. Имам само следното питане: А как се справяте когато детето спи, не пишка ли докато спи? Моята госпожица вече почти свали дневния памперс, освен за сън. Просто си пишка, без въобще да се буди. Не виждам как ще сваля пампата за сън, защото просто няма никакви сигнали, спи като бебе, а пампата винаги препълнена. Въпреки, че като се събуди веднага я слагам на гърне и пак пишка, тя просто си пишка и докато спи.



Всъщност бебето никога не пишка на сън, според мен. Може да се събуди, да се изпишка и да пак да заспи. Сами го правеше в първите седмици, после свикна да го изпишкваме в легена след събуждане. Но в интерес на истината, доста време, докъм 8-ми месец, бяхме с нощен памперс, защото имаше период като му се допишка нощем хем не иска да го прави в гащите, хем се сърди като го вдигаме за легена. После, като започна да задържа повече, спокойно изчакваше до сутринта, това към 15-ти месец. Но всяко дете е различно.

Пропуснах да поясня - по време на преходи, когато никнат зъби, прохожда и др. детето може да престане да дава сигнали за ден-два до 2 седмици. Това е нормално, тогава просто слагаме памперса и чакаме да отмине периода.

Редактирано от Haтypaлиcт на 13.10.08 20:41.



Тема Re: Още от началото без памперснови [re: Acя]  
Автор NikiFin (старо куче)
Публикувано13.10.08 22:23



Разбира се и аз виждам като децата ми почнат да напъват. Ама не си и помислям да им прекъсвам изхождането. А за Африка и Индия още е така, ама иди да видиш как живеят в лайната си, там е и топло и по цял ден бебетата се разхождат с голи дупета. При нас и да искаме няма как да стане. Не че циганите не го правят де, ама мерси, не ме кефи техния начин на живот






Тема искам да ти кажанови [re: Haтypaлиcт]  
Автор NikiFin (старо куче)
Публикувано13.10.08 22:36



че си постигнал моята мечта - да живееш сред природата, екологичен и минимално зависим от обществото живот. Поздравявам те за това. Надявам се един ден като се пенсионираме с мъжа ми да успея да го навия да се усамотим някъде в планините и да се радваме на истинския Survivor






Тема Re: искам да ти кажанови [re: NikiFin]  
Автор vesel4o ()
Публикувано13.10.08 22:47



аз не бих могла да живея по този на4ин





Тема Re: Още от началото без памперснови [re: mimy]  
Автор incendio (есенна)
Публикувано14.10.08 01:02



мими, явно си е до дете... ние първо махнахме нощния памперс - това стана един месец след като започнах да я слагам на гърне, но тя доста преди това беше спряла да пишка нощем в памперса...





Тема Re: Още от началото без памперснови [re: NikiFin]  
Автор Acя ()
Публикувано14.10.08 10:09



Ники, никой и не те кара да го правиш


Аз не казвам, че съм я прекъсвала някога , а тя просто ме изчакваше да и сваля памперса... получи се така, че я виждам да се напъва, ама много, след това спира, очаквам поне нещо в памперса, а то нищо или почти нищо, вдигам крачетата да избърша и я виждам как започва да ака...
Колкото до Индия и Африка и за това никой не казва, че трябва да живееш така, дори и времето да го позволява просто споделям, че е погрешно да се смята, че американците са го измислили
Всеки има право да живее живота си както си иска, мен пък не би ме кефило детето ми да е на 5 години и да ползва памперси.



Тема Re: Съхранили сте природата, ама не съвсем...нови [re: Haтypaлиcт]  
Автор ariel$$ (ветеран)
Публикувано14.10.08 10:58



Кефя ти се на природосъобразния начин на живот, но аз съм премного градски човек и се страхувам, че съм загубила способноста си да "чувам" сигналите. Да не говорим, че винаги съм си била малко глуха.



Тема Re: Съхранили сте природата, ама не съвсем...нови [re: Haтypaлиcт]  
Автор cchery (G'n'R forever)
Публикувано14.10.08 13:54



Това не е ли вилната зона на Горна Оряховица по пътя към Арбанаси? А отзад това е Камъка, нали?

Ако не е, другото на което ми прилича е върха, където се намира Петропавловския манастир над Лясковец...




Тема Re: Съхранили сте природата, ама не съвсем...нови [re: ariel$$]  
Автор Haтypaлиcт (татко+)
Публикувано14.10.08 14:25



В отговор на:

Кефя ти се на природосъобразния начин на живот, но аз съм премного градски човек и се страхувам, че съм загубила способноста си да "чувам" сигналите. Да не говорим, че винаги съм си била малко глуха.



Аз и жена ми сме градски чада. Роден съм и съм прекарал 35 години от живота си в средата на големия град. Лопата и брадва бях виждал само на картинка, какво да говорим за другото. Но природата е по-силна от вкоренените ни навици, стига човек да я приеме за учител...



Тема Re: Съхранили сте природата, ама не съвсем...нови [re: Haтypaлиcт]  
Автор vesel4o ()
Публикувано14.10.08 14:32







Тема Re: Съхранили сте природата, ама не съвсем...нови [re: vesel4o]  
Автор dessbess (пристрастен)
Публикувано14.10.08 16:15



Радвам се за теб!
Аз без джангър не мога да живея! Обичам много зеленкото и производните му ухания и миризми, но.....пиши ме умряла ако на тази ми възраст ме затвориш на подобно място!





Тема Re: Съхранили сте природата, ама не съвсем...нови [re: dessbess]  
Автор cchery (G'n'R forever)
Публикувано14.10.08 16:22



Там, където живее натуралния няма проблем за джангър. Ако съм познала месността де

. От едната му страна е Търново, от другата Горна, а по средата им Арбанаси. И става въпрос за около 6 км разстояние между двата града. А каква е красота, не е истина. Като прибавим и тая местност Ксилифора, за която писах във файтонджийската тема и която е също наблизо. Просто ми се прищя да се прибера и аз.




Тема Re: Съхранили сте природата, ама не съвсем...нови [re: cchery]  
Автор dessbess (пристрастен)
Публикувано14.10.08 16:24



Ама завинаги ли?





Тема Re: Съхранили сте природата, ама не съвсем...нови [re: dessbess]  
Автор NikiFin (старо куче)
Публикувано14.10.08 22:42



Вижте, става дума домът ти да е на спокойно местенце сред природата, а не понеже живееш там да не можеш да мърдаш никъде. Може да си ходиш по дискотеки и кръчми ако ти се прииска разбира се. Дори тези, които живеят в центъра на града и редовно отскачат до близката дискотека пак се прибират в къщи, домът си е дом и всеки има нужда от такъв. Разликите са само, че в единия случай джангърът ти е до гъза и се будиш от комшийската чалга или пиянските крясъци под прозореца ти, а в другия е доста по тихо нощем и природата действа успокояващо на хората с по слаби нерви, като мен.

.




Тема Re: Съхранили сте природата, ама не съвсем...нови [re: dessbess]  
Автор cchery (G'n'R forever)
Публикувано14.10.08 23:28



Ами ще ми се. Понякога...... Това, което ще ми липсва от София е чувството, че "съм в центъра на събитията"

. И това, че тук, поне в Младост е така, всичко ти е на една ръка разстояние. В това отношение софиянци са доста разглезени и с хубавото бързо се свиква. Няма друг така уреден град в страната.

Иначе Ники е напълно права и честно казано моето разбиране за живот в къща е точно такова, както тя го описва. Обаче се оказа, че цените на имотите на не знам колко километра от София са майка си и баща си. Да не говорим, че тук се чувствам като дърво без корен. Имам си две любими места в страната - едното родното, и другото Пловдив, който си го чувствам като мой град. И сега да пускам пак корени някъде...... май съм одрътяла.




Тема Re: Съхранили сте природата, ама не съвсем...нови [re: cchery]  
Автор dessbess (пристрастен)
Публикувано14.10.08 23:40



Колкото и тъпо да знучи ...аз си обичам града! много!



Тема Re: Съхранили сте природата, ама не съвсем...нови [re: dessbess]  
Автор cchery (G'n'R forever)
Публикувано15.10.08 00:02



Не е тъпо въобще. Ти пък

. Всеки човек си върви с вкуса, с усещанията и разбиранията си. Аз досущ като тебе не бих могла да живея съвсем без градска дандания. Ще ми стане скучно. Но ако я имам за през деня докато работя, вечер ще съм много щастлива да се прибирам на зеленко и спокойно.




Тема Re: Съхранили сте природата, ама не съвсем...нови [re: cchery]  
Автор dessbess (пристрастен)
Публикувано15.10.08 00:18



На тебе ти трябва Американската мечта!





Тема Re: Съхранили сте природата, ама не съвсем...нови [re: dessbess]  
Автор cchery (G'n'R forever)
Публикувано15.10.08 00:21



Да ходиш да спиш!

Ще ти дам аз на тебе една американска мечта в полунощ! Знам аз какво ми трябва - една студена, запотена Шуменско специално.




Тема Re: Съхранили сте природата, ама не съвсем...нови [re: cchery]  
Автор dessbess (пристрастен)
Публикувано15.10.08 00:27



Виж сега, тука Яна може и да не чете...та качваш се на Ренчо или на 76 и отиваме на/за по една бира! После няма да вечеряме и готово!





Тема Re: Съхранили сте природата, ама не съвсем...нови [re: dessbess]  
Автор Aлa-Бaлa ()
Публикувано15.10.08 08:48



Ей двечките, шъ ви съ скарам...Яна спи, ама аз ви дебна...макар и след няколко часа. Деска по това време рейс я мине я не...





Тема Re: Съхранили сте природата, ама не съвсем...нови [re: Aлa-Бaлa]  
Автор cchery (G'n'R forever)
Публикувано15.10.08 09:18



Тъкмо. Може нещо черно, лъскаво с тъмни стъка да ме отнесе по погрешка

. Щото нали тъмното дава илюзия за по-стройна фигура, та мога на някой да му заприличам на софийска манЬекенка.




Тема Re: Съхранили сте природата, ама не съвсем...нови [re: cchery]  
Автор Aлa-Бaлa ()
Публикувано15.10.08 09:41



Айде нема нужда да приличаме на манЬекенките.

Ние сме си къде къде по-'убави, че и по-умни...пу пу.
В тази връзка се сетих миналата седмица по БНТ 1 даваха някакво ...да го наречем риалити...с някаква мис-ка, отиде на село...при животните...та там трябваше да живее известно време и да помага на стопаните в къщната работа...Така не съм се хилила от доста време...накрая си тръгна преждевременно, щото и сервираха да обядва пиле, дето търчеше до обяд из двора...и девойчете рече, този живот не е за мен...аз съм Мис България...



Тема Re: Съхранили сте природата, ама не съвсем...нови [re: Aлa-Бaлa]  
Автор dessbess (пристрастен)
Публикувано15.10.08 09:46



Айде, айде - и по светло става! Я го вижте какво е, циганско лято! Ала-бала, за да не ни издаваш, ела и ти, имаш от мен едно по избор!





Тема Re: Не вярвам, че перете веднъж седмично!нови [re: Haтypaлиcт]  
Автор steffy (познат)
Публикувано18.10.08 17:46



Чудесно! Колко хора обаче имат подобни колектори и ако някои решат да гледат децата си без памперси, дали наистина ще спестят пари и ще опазят природата? Да направим една елементарна сметка. Аз например ползвам прах за пране "Сано" 1.25 кг. концентрат е 12 лв. за 35 пранета, което значи 0.35 лв. перилен препарат на пране. Като прибавим тока и водата става почти 2 лева себестойността на едно пране. Докато 2 памперса на ден излизат към 0.80 лв. Въобще не се връзва твърдението, че излиза по-евтино да се гледа детето без памперси. Да не говорим за парите, които си инвестирал в колекторите...
Не виждам защо трябва да се връщаме в каменната ера и да си усложняваме живота, вместо да го улесняваме? Аз обожавам природата, но си има много по-разумни начини да я опазим.
Също така ти въобще не отчиташ факта колко количество вода изразходваш, защото водата е най-ценният природен ресурс. И не мога да се съглася, че ползвате цялото семейство пералня само един път седмично - нереално е! Пералните събират около 5 до 6 кг. пране наведнъж максимум, и то не при всяка програма, ако пуснеш 2 чаршафа минаваш 3-те кг. Ами хавлии, бельо, дрехи?! Или не използвате и подобен "лукс"? От друга страна, всеки има различно разбиране за хигиена...
Интересно ми е и дали на мястото, където живеете има изградена канализация, защото ако няма, само си въобразяваш, че пазиш природата.


Разбирам, че ти си вярваш, но мен лично по-никакъв начин не можеш да убедиш, а също и всеки, които направи малко елементарни разсъждения, ще разбере, че няма и грам логика в твърденията ти.

Редактирано от steffy на 18.10.08 17:53.



Тема Освен всичко тованови [re: steffy]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано18.10.08 18:51



Ние живеем в 21 век, всичко е модернизирано в полза на жената и нейното улесняване (за конкретните случаи говоря), защо се връщаме в каменната ера на баби и прабаби,като целият свят върви напред?




Тема Re: Съхранили сте природата, ама не съвсем...нови [re: cchery]  
Автор Haтypaлиcт (татко+)
Публикувано18.10.08 18:52



В отговор на:


Там, където живее натуралния няма проблем за джангър. Ако съм познала месността де. От едната му страна е Търново, от другата Горна, а по средата им Арбанаси. И става въпрос за около 6 км разстояние между двата града. А каква е красота, не е истина. Като прибавим и тая местност Ксилифора, за която писах във файтонджийската тема и която е също наблизо. Просто ми се прищя да се прибера и аз.



Наистина е чудесно да си пускаш музика на воля и да не пречиш на никого. През лятото изкарвам две тонколони отвън и пускам нежна музика на градината. Откакто се роди малкия не пръскам против мана, но с музиката не се и налага - престанаха болестите по растенията и се ражда чудно грозде, домати, краставици...

Чакай да видиш малко oт маалата:








И за де не е извън темата, тича по голо дупе по улиците, без памперс.

Редактирано от Haтypaлиcт на 18.10.08 20:08.



Тема Re: Освен всичко тованови [re: jana]  
Автор vesel4o ()
Публикувано18.10.08 19:18



не знам и не мога изобщо да си обясня защо са избрали този на4ин на живот,НО когато разглеждах снимките и попаднах на тази ,на която детенцето си къса кълнове и ми стана някакси гадно и мъ4но за това дете!То ,за разлика от родителите си няма право на избор,просто този на4ин на живот му е наложен!

може да са добри родители,но........
Кълновете също може би са много вкусни и полезни........абе с големи резерви съм към този на4ин на живот



Тема Re: Не вярвам, че перете веднъж седмично!нови [re: steffy]  
Автор Haтypaлиcт (татко+)
Публикувано18.10.08 19:22



В отговор на:

Чудесно! Колко хора обаче имат подобни колектори и ако някои решат да гледат децата си без памперси, дали наистина ще спестят пари и ще опазят природата? Да направим една елементарна сметка. Аз например ползвам прах за пране "Сано" 1.25 кг. концентрат е 12 лв. за 35 пранета, което значи 0.35 лв. перилен препарат на пране. Като прибавим тока и водата става почти 2 лева себестойността на едно пране.



Пералнята ни е , специално избирана за целта. Не харчи ток за подгряване на вода, а я черпи направо от бойлера на слънчевия колектор. При прането не се върти тежък метален барабан напред-назад, както е при познатите ни перални, а се създават водни вихри наситени с мехурчета кислород. Така се изразходва по-малко прах, прането се изпира по-бързо и се харчи малко ток.

Инвестицията в парното, пералнята, изолацията, енергоспестяващите лампи и слънчевия колектор се изплати за 3 години.

Повече пране имаше първите 2 месеца, но слава богу, той се роди Април, така че цяло лято имахме топла вода в изобилие, гореща и почти безплатна. След това свикна с ЕБХ и изкарваше деня само

Колкото до пералните, има една подробност - детето цяло лято ходи голо навън, така не се цапат дрехи, ние също сме по общо взето по едни къси панталони през деня, та няма ризи, чорапи и т.н. за цапане. Като свършим си взимаме по един душ и това е. А, забравих да кажа - на душа съм сложил , която насища капките с въздух и така хем прави масаж, хем харчи два пъти по-малко вода.

Когато имам пари ще направя и

Редактирано от Haтypaлиcт на 18.10.08 20:15.



Тема Re: Още от началото без памперснови [re: jana]  
Автор Чeтa (с рогца)
Публикувано18.10.08 23:49



Не е само чувство


Всичко е много хубаво, но вече ми прилича на болестно състояние...сори!


Редактирано от Чeтa на 19.10.08 00:14.



Тема Re: Освен всичко тованови [re: vesel4o]  
Автор NikiFin (старо куче)
Публикувано19.10.08 00:03



аз пък мисля, че не е толкова лош този начин на живот. На практика животът на тези хора зависи много малко от държавата, обществото и това, което се случва в тях. Тези дет живеят в апартаменти в града ако останат без работа, демек без пари изобщо няма да могат да си позволят да продължат да живеят където живеят. Освен това Натуралистът не трепери дали няма да му спрат тока или водата, че няма да има с какво да нахрани детето си или че сте умре от студ, защото начинът му на живот може да му осигури всичко необходимо за оцеляване и най хубавото е че всичко си зависи от самия него. Евала че се е осмелил да живее така, за това се искат наистина много качества, които той явно притежава




Тема Re: Освен всичко тованови [re: NikiFin]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано19.10.08 09:31



Света е шарен заради различните хора естествено. Аз лично не бих могла да живея извън града, по-скоро извън лудницата

Отивайке на почивка, на тишинка нито аз нито мъжа ми издържаме дълго, не ни свърта ако я няма динамиката. Затова този начин на живот за мен не е достъпен и не го приемам.




Тема Re: Освен всичко тованови [re: jana]  
Автор 3aиpa (<<<>>>)
Публикувано19.10.08 10:01



Абе ако ти се наложи, знаеш ли как ще се завреш и в най-затънтеното село... Преди време и аз така като теб... не ми понасяше тишината, ама след 6 г. "на тишина", сега града направо ме отвращава. Дотолкова, че понякога ми се плаче като гледам как сме се нагъчали, само и само да сме в Града Голям... За мен това е излишна суета и при първа възможност се изнасям на село в къща, хич ми не дреме, особено пък ако Пловдив да речем е на 50-10 км....



тинтири-минтири

Тема Re: Освен всичко тованови [re: 3aиpa]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано19.10.08 10:06



Естсетвено, че всичко е до навик, но си харесвам живота тук в хаоса. Имаме две вили, но рядко ходиме за повече от ден, за разлика от бабите, които не си тръгват от там т.е. след определена възраст може и да се уморя от всичко това, но засега съм с дълбоки корени тук






Тема Re: Освен всичко тованови [re: jana]  
Автор snich (top4o)
Публикувано19.10.08 11:18



Харесва ми начина им на живот извън "лудницата",но определено предпочитам да съм в града.Наистина няма нищо по-хубаво за детето от това да тича по голо дупе.Съдя по моето хлапе,което беше невероятно нахилено като тича гола по плажа (на палатка за по 4 дни)Обаче ми е трудно да си представя,че в града ще вися над легена,или ще дебна кога дава сигнал.Привърженик съм на памперсите,когато съм в града. Харесват ми удобствата на града.Пералня въртя абсолютно всеки ден.При първа възможност давам тази свобода на Ренета,която дават на Самуил,но не мога да се откъсна за постоянно от удобствата ,които имам тук - ДГ е на 2 мин пеш от дома ни,магазини с голямо разнообразие в голяма близост.....и т.н.
Когато за първи път Натуралист пусна такава тема тук,точно се беше родил сина му.Тона му беше доста остър и категоричен.Буквално си представях,че живеят в пещера,хранят се с корени и се перат в реката.Сега звучи разумно и по-меко.
Натуралист,поздравявам те за решението,което сте взели с жена ти

Пожелавам на Сами да запази хубави спомени от детството изпълнено със свобода,какъвто и да пожелае да е живота му като пораснеБезценно е това,което правите за него



Тема Re: Не вярвам, че перете веднъж седмично!нови [re: Haтypaлиcт]  
Автор incendio (есенна)
Публикувано19.10.08 19:13



била съм в къща със система за компостиране на отпадните води (не на всички отпадъци) наистина е чудесно (скъпичко е, но си заслужава), но зимата, когато има замръзване, не е достатъчно ефективна...



Тема Re: Освен всичко тованови [re: vesel4o]  
Автор Acя ()
Публикувано19.10.08 20:20



Родителите винаги така или иначе определят начина на живот на детето. Ако например на детето се предлагат от ранна възраст шоколади, зрънчовци и т.н. детето ще има афинитет към снаксовете. Ако такива храни се избягват в менюто му то просто ще предпочита да яде друго...искам да кажа, че вкуса на детето се формира от родителите

...та да тъгувам ли за децата дето не им се предлагат зрънчовци или да се радвам за тях?



Тема Re: Освен всичко тованови [re: Acя]  
Автор vesel4o ()
Публикувано19.10.08 21:48



само дето този на4ин на живот няма нищо общо със снакса!

разбрах ти идеята,но ми се вижда някакси прекалено природосъобразно живуркане



Тема Re: Освен всичко тованови [re: vesel4o]  
Автор dessbess (старо куче)
Публикувано19.10.08 22:32



Моето дете не познава вкуса на шоколад, снакс-макс и т.н. Задълбали сме на солети обаче!



Снимките наистина са много красиви и пасторални...но аз бих им се наситила и за един уикенд да речем! Повече няма да издържа!



Тема Re: Не вярвам, че перете веднъж седмично!нови [re: Haтypaлиcт]  
Автор steffy (познат)
Публикувано20.10.08 17:27



Това всичко е много хубаво, не оспорвам начина ти на живот, всеки има право на избор. Не ми допада това, че водиш пропаганда, за нещо, което е абсолютно неприложимо в градски условия.
Аз например имам пералня Аристон, също харчи възможно най-малко ток и вода, но прането излиза по-скъпо от памперсите. НЕ използването на памперси в градска среда НЕ води до никакви икономии, това е реалността, нека не се заблуждаваме. Парите, които евентуално ти си спестил са при едни доста спартански условия. А дали наистина са спестени, или похарчени за нещо друго, това е отделен въпрос. Никъде не казваш колко струва колекторът за топла вода...





Тема Re: Не вярвам, че перете веднъж седмично! *DELETED*нови [re: steffy]  
Автор Haтypaлиcт (татко+)
Публикувано20.10.08 17:41



Мнението е изтрито от allnatural

Тема Re: Не вярвам, че перете веднъж седмично!нови [re: steffy]  
Автор Acя ()
Публикувано20.10.08 17:47



Стефи, това, че ти не можеш да го постигнеш в големия град, не значи, че други майки не са го постигнали

. И ЕБХ не винаги означава повече пране . Искам да отбележа, че поради изпускане на памперсите на Габи съм изпирала по няколко комплекта дрешки на ден, все пак пералнята не беше чак така пълна, че да не мога да добавя 3-4 комплекта пелени, ако ги има , т.е. прането би било все същото за мен .
Аз също съм на мнението на Снич, в началото Натуралиста ме подразни с назидателния си тон, но сега тона е посмекчен и не виждам защо да не информира потребителите за този метод на отглеждане на деца. Има хора, за които този подход би бил приемлив поради една или друга причина, но като не знаят за него как да го приложат?! Не виждам нищо лошо в информацията.

Редактирано от Acя на 20.10.08 17:47.



Тема Re: Не вярвам, че перете веднъж седмично!нови [re: Haтypaлиcт]  
Автор steffy (познат)
Публикувано20.10.08 19:56



Няма как да харчи по-малко от нашата, ако нагрява водата с нагревател - това е най-скъпата част от прането. Нашата взима топлата вода директно от бойлера на колектора.

Точно за това казвам, че прането в градски условия излиза по-скъпо от памперсите, ти го потвърждаваш. Ако сметна парите за колектор и тези за прах и вода... интересно как ще спестя 1500 лв., няма начин.



Редактирано от steffy на 20.10.08 20:02.



Тема Re: Не вярвам, че перете веднъж седмично!нови [re: Acя]  
Автор steffy (познат)
Публикувано20.10.08 20:01



Няма нищо лошо в информацията, когато е коректна, но в случая Натуралист се опитва да ни убеди как ще спестим 1500 лв., аз обаче не съм съгласна, че това е възможно, защото тези пари преди това ще трябва да ги похарча за други неща, като започнем от колектора...

Хубаво е като убеждаваш хората в нещо, да потвърждаваш информацията с реални факти. Иначе звучи подвеждащо... виждате ли може да спестите 1500 лв., ако не използвате памперси, ама никъде в началото не пише, че трябва да си купим колектор за 600 лв., специална пералня неясно за колко пари и по възможност детето да ходи полуголо..., ами нелепо е!

Редактирано от steffy на 20.10.08 20:05.



Тема Re: Още от началото без памперснови [re: Haтypaлиcт]  
Автор vihrogonche (хлапето е на 4)
Публикувано20.10.08 20:06



моля ви - не се карайте!!!



всичко е въпрос на:
- приоритети
- личен избор
- информираност

приятна вечер на всички

п.п. аз лично съм ползвала памперси около година за през цялото денонощие и после около още една само за през нощта, но...

ако имам второ дете обезателно ще пробвам този метод на ЕБХ - без да имам нагласата, че задължително ще се справим с бебо, без да се вманиачавам по темата и без да се опитвам да я налагам никому като единствено правилното решение с отделените "подаръци" на отрочетата ни споко!!! и мир!!!

отново съм фина мадама - свалих 15 килограма!!!

Редактирано от vihrogonche на 20.10.08 20:07.



Тема Re: Още от началото без памперснови [re: vihrogonche]  
Автор steffy (познат)
Публикувано20.10.08 20:19



Никой не се кара, откъде ти хрумна?! Все пак няма нищо лошо в това да поспорим, аз не влагам емоции, само разсъждавам и обяснявам защо за мен твърдението на Натуралист, че може да спестим 1500 лв. от памперси няма логика.





Тема Re: Не вярвам, че перете веднъж седмично! *DELETED*нови [re: steffy]  
Автор Haтypaлиcт (татко+)
Публикувано20.10.08 20:46



Мнението е изтрито от allnatural

Тема Re: Не вярвам, че перете веднъж седмично!нови [re: Haтypaлиcт]  
Автор steffy (познат)
Публикувано20.10.08 20:48



Става въпрос за факти.





Тема Re: Още от началото без памперснови [re: steffy]  
Автор Haтypaлиcт (татко+)
Публикувано20.10.08 20:49



В отговор на:

Никой не се кара, откъде ти хрумна?! Все пак няма нищо лошо в това да поспорим, аз не влагам емоции, само разсъждавам и обяснявам защо за мен твърдението на Натуралист, че може да спестим 1500 лв. от памперси няма логика.



Целта на ЕБХ не е да пестиш.
Не е дори да научиш детето да ползва гърне преди 1 годинка.
С ЕБХ се научаваш да разбираш детето си. А горните неща са просто бонус.



Тема Re: Не вярвам, че перете веднъж седмично!нови [re: steffy]  
Автор Acя ()
Публикувано20.10.08 21:01



Стефи, нека не задълбаваме, защото ако тръгнем да разсъждаваме то едва ли колектора е купен и ще се ползва изключително за бебето, същото се отнася и до пералнята

. освен това не смятам, че е задължително да се разхожда детето полуголо .
В интерес на истината изчисляването на парите, които биха се спестили са доста относително понятие . Предполага се, че детето е с памперс до 2 годинки, но дали?моите са били 14 месеца с памперси, т.е. сметката би била друга. пак казвам имам приятелки, които отглеждат децата си по този начин, мисията не е невъзможна, доколкото схващам не е така сложно, а по-скоро между другото. Едната мацка и е второ бебе, като другото и дете е едва на две



Тема Re: Съхранили сте природата, ама не съвсем...нови [re: Haтypaлиcт]  
Автор Гpeдopeд (байо)
Публикувано20.10.08 21:06



Много е красиво, браво.

Замислих се като завали сняг как излизате от вкъщи? А като тръгнат децата ти на училище как ще ги караш/прибираш?



Тема Re: Не вярвам, че перете веднъж седмично!нови [re: Acя]  
Автор steffy (познат)
Публикувано20.10.08 21:10



Аз не казвам, че е сложно или невъзможно, няма невъзможни неща, всеки си решава как е по-удобно за него. Просто не приемам твърдението, че така ще спестя пари и ще опазя природата, защото не е вярно.





Тема Природата за децата нинови [re: Гpeдopeд]  
Автор Haтypaлиcт (татко+)
Публикувано20.10.08 21:11



В отговор на:

Много е красиво, браво.

Замислих се като завали сняг как излизате от вкъщи? А като тръгнат децата ти на училище как ще ги караш/прибираш?



Миналата година смених леката кола за джипка, сега снега не ни плаши. А и маршрутка има, която минава недалеч.



Тема Re: Още от началото без памперснови [re: Haтypaлиcт]  
Автор steffy (познат)
Публикувано20.10.08 21:13



Ми тогава не изтъквай пестенето като бонус, защото такъв няма. Разбирам детето си и без ЕБХ. Като беше бебе синът ми започваше да реве още щом се наака в памперса, сега се е случвало да си стои наакан в гащите и да си мълчи, така че не ми говори за бонуси.





Тема Re: Природата за децата нинови [re: Haтypaлиcт]  
Автор Гpeдopeд (байо)
Публикувано20.10.08 21:17



Е значи нямаш грижи.
Още едно въпросче ако може - спомена, че пускаш музика на градината, каква музика по - точно и пускаш и правил ли си експерименти коя музика как влияе?

Предполагам си гледал филма "Великата тайна на водата". Там показваха подобни експерименти, но реално ти си първият човек, който познавам, макар и виртуално, приложил успешно тези методи.



Тема Re: Не вярвам, че перете веднъж седмично!нови [re: Acя]  
Автор Гpeдopeд (байо)
Публикувано20.10.08 21:25



Съгласен съм с теб за колектора, даже съм мислил за такова нещо, НО ако нямаш къща е невезмъжно. Да го сложиш на покрива на блока, означава да си сложиш парите на улицата и да се надяваш никой да не ги вземе.



Тема Re: Още от началото без памперснови [re: steffy]  
Автор Haтypaлиcт (татко+)
Публикувано20.10.08 21:41



В отговор на:


Ми тогава не изтъквай пестенето като бонус, защото такъв няма. Разбирам детето си и без ЕБХ. Като беше бебе синът ми започваше да реве още щом се наака в памперса, сега се е случвало да си стои наакан в гащите и да си мълчи, така че не ми говори за бонуси.



Ти май сериозно помисли, че съм купил колектор и пералня специално заради бебето. Те бяха там години преди да се роди, и отдавна се бяха изплатили.

Самуил го гледахме главно с многократни пелени. Памперси сме ползвали може би общо 40 за 2 години.

Ти ми даде добра идея. Пазя всички сметки за ток за 6 години назад. Ей сега погледнах от 2006-та (когато се роди) насам дали има разлика - и преди и след раждането на детето разходът на ток е същият.

Но това е благодарение, че водата, топленето й и отоплението на къщата са безплатни, плащамет само праха за пране, който е да речем 20 лв. на месец. Така че икономия при нас има, още повече, че след 5-ти месец вече перяхме неговите гащи с нашето бельо.

Но ако трябваше да гори електрически радиатор денонощно в стаята на бебето и да се топли бойлера на ток... не ми се мисли...

Редактирано от Haтypaлиcт на 20.10.08 21:48.



Тема Re: Още от началото без памперснови [re: steffy]  
Автор vesel4o ()
Публикувано20.10.08 21:47



лелее,доста сте поспорили по темата!

Като цяло ,смущаващото при Людмил(Натуралист) е самия на4ин на живот,а не само памперсите!Вси4ко вкупом-колектора,пералнята,прането 1 път в седмицата,къщата насред баира,кълновете ,които детето си бере и яде директно от американската машината за кълнове.......,съпругата му,която кле4и над легена и 4ака двуседми4ното бебе да се изходи........



Тема Re: Природата за децата нинови [re: Гpeдopeд]  
Автор Haтypaлиcт (татко+)
Публикувано20.10.08 21:55



В отговор на:

Още едно въпросче ако може - спомена, че пускаш музика на градината, каква музика по - точно и пускаш и правил ли си експерименти коя музика как влияе?



Специално подбран микс от класическа китара, класика, ню ейдж, смуут джаз, арфа, флейта...
В отговор на:

Предполагам си гледал филма "Великата тайна на водата". Там показваха подобни експерименти, но реално ти си първият човек, който познавам, макар и виртуално, приложил успешно тези методи.



Днес даже гледах втората част на филма. Да, предполагам точно това се получава. В момента съм намислил още по-интересен експеримент - да монтирам високоговорители в кладенеца, откъдето идва водата за градината и за къщата. Намерил съм МР3 плейър за целта, ще кача от същата музика + молитви. Само усилвател нямам, търся стар повреден грамофон или касетофон за усилвател.
В отговор на:

Съгласен съм с теб за колектора, даже съм мислил за такова нещо, НО ако нямаш къща е невезмъжно. Да го сложиш на покрива на блока, означава да си сложиш парите на улицата и да се надяваш никой да не ги вземе.



Слагат ги пред балкона на стойка, виждал съм на доста места в провинцията, стига да е с добро изложение. Просто е върха - от Март като почнеш, та ей сега дори прави гореща вода, това са 8 месеца безплатна гореща вода! А вакуумните дори и зимата топлят вода, но са много скъпи.

Редактирано от Haтypaлиcт на 20.10.08 21:57.



Тема Re: Природата за децата нинови [re: Haтypaлиcт]  
Автор Гpeдopeд (байо)
Публикувано20.10.08 22:13



Ама правил ли си експерименти, примерно растенията ти да харесват повече Моцарт пред Вивалди ?



Тема Re: Природата за децата нинови [re: Haтypaлиcт]  
Автор NikiFin (старо куче)
Публикувано20.10.08 22:18



съгласна съм, че се пестят пари с подбони инсталации, нищо че първоначално са скъпи. Аз пак ще те защитя, защото с голямо удоволствие бих възприела начин на живот като твоя поради единствената причина както вече казах, че се живее много по спокойно и независимо от всякакви видове луди. Иначе за памперсите и пелените продължавам да не съм съгласна, че всички деца могат да ги махнат рано. Две години се борим да отучим 3 год ми син от памперси, ни не става и не става. Оня ден за 1 за една сутрин успя да напикае 3 панталона като през това време непрекъснато го подсещахме ако му се пишка да каже. Седя на гърнето даже и нищо не направи. И след малко се изпика гащите. Аз лично не виждам смисъл да го оставям да препикае цялата къща. Явно е че не му е дошло времето. Сега може и бавноразвиващ да е, ама при него определено ЕБХ се проваля засега. С близнаците обаче бих пробвала щото ми изглеждат по схватливи. Само че нямам нерви да се занимавам с 2 пикаещи бебета. А и смятам скоро да ги давам на ясла а там без памперси не вземат, та се обезсмисля начинанието. Начинът на живот определя дали нещо е възможно както и възможностите на самото дете разбира се.




Тема Re: Още от началото без памперснови [re: Haтypaлиcт]  
Автор vihrogonche (хлапето е на 4)
Публикувано20.10.08 22:22



и му спестяваш много мокри и мръсни моменти



отново съм фина мадама - свалих 15 килограма!!!

Тема Re: Природата за децата нинови [re: Гpeдopeд]  
Автор Haтypaлиcт (татко+)
Публикувано20.10.08 22:24



В отговор на:

Ама правил ли си експерименти, примерно растенията ти да харесват повече Моцарт пред Вивалди ?



Не, нямам време. Но знам хора, които направиха опита с 3-те буркана с ориз и наистина стана, точно както при Масару Емото!



Тема Re: Още от началото без памперснови [re: vesel4o]  
Автор vihrogonche (хлапето е на 4)
Публикувано20.10.08 22:26



а на теб тези неща с какво точно ти пречат и дразнят толкова



отново съм фина мадама - свалих 15 килограма!!!

Тема Re: Природата за децата нинови [re: NikiFin]  
Автор vihrogonche (хлапето е на 4)
Публикувано20.10.08 22:30



Никифин, поздравления!!!


Звучиш ми толкова умерена, мъдра и права по тази тема!!!
Благодаря, че се включи!!!

отново съм фина мадама - свалих 15 килограма!!!

Тема Re: Още от началото без памперснови [re: vihrogonche]  
Автор cchery (G'n'R forever)
Публикувано20.10.08 23:27



Ами мен не ми пречат. Преди ме смущаваха, сега не. Но когато нещо се пропагандира, може би е добре да изглежда винаги на шест

.




Тема Re: Още от началото без памперснови [re: vihrogonche]  
Автор vesel4o ()
Публикувано21.10.08 08:42



нито ми пре4ат,нито ме дразнят!

Това не е нормален на4ин на живот!Ако беше толкооова прекрасно ,както го описва Той-еми то нямаше да има хора по градовете (и то в панелните блокове),а вси4ки щяхме да сме по нивите и баирите ,няма да плащаме ток,вода,няма да имаме грижи за отоплентието на къщата,ще ядем кълнове.......Ама нещо не се полу4ава то4но така!Някъде се къса нишката !Това си е неговия избор,неговия на4ин на живот!Защо не отидеш да поживееш малко при тях ,та после да разказваш и ти ?!?



Тема Re: Още от началото без памперснови [re: vesel4o]  
Автор Acя ()
Публикувано21.10.08 09:30



В отговор на:

Това не е нормален на4ин на живот!



И в живота и още повече в интернет пространството е добре човек да си мери приказките. Никой няма право да дава оценки за това кой живот точно е нормален и кой не, това е обидно и дискриминиращо .
Нормалното и ненормалното са условни понятия. Не казвам, че бих могла да живея като Натуралист и семейството му, но не смятам, че е правилно някой да определя живота му като нормален или ненормален-като ти се струва ненормален можеш да живееш както намериш за добре без да даваш определения за живота на другите. Надявам се схвана мисълта ми.



Тема Re: Още от началото без памперснови [re: Acя]  
Автор vesel4o ()
Публикувано21.10.08 09:38



в интернет пространството (а и не само там)всеки може да си изказва мнението!!!може да дава каквито си иска оценки.... и т.н.т.Всеки може да си се 4увства обиден и дискриминиран!

Хвана ли ми мисълта?!?



Тема Re: Не вярвам, че перете веднъж седмично!нови [re: steffy]  
Автор Acя ()
Публикувано21.10.08 10:19



Ти смяташ, че не е вярно, аз пък смятам, че е вярно

.
Пестят се ресурси при всички положения. Природата също се опазва. Смятам, че се пестят ресурси, защото така или иначе има момент, в който се сваля памперса и има малко повече за пране, т.е. така или иначе ще се пере въпроса е кога, но ако е по-рано ще се спестят пари за памперси . Смятам, че едва ли ползването на пелени за многократна употреба увеличава толкова много прането.



Тема Re: Още от началото без памперснови [re: vesel4o]  
Автор Acя ()
Публикувано21.10.08 10:23



Ако човек иска да се чувства обиден може да си се чувства обиден, но това е съвсем различно от това да се дава определение за кой е нормален и кой не е!!!!
Например едно е да изразя мнение и да се почувстваш обидена от него и е съвсем различно да ти дам определение, че си нормална ненормална и т.н., които са си обидни квалификации





Тема Re: Не вярвам, че перете веднъж седмично!нови [re: Acя]  
Автор NikiFin (старо куче)
Публикувано21.10.08 22:45



абе увеличава чувствително прането ако са 3 серящи дупета

.




Тема Re: Не вярвам, че перете веднъж седмично!нови [re: NikiFin]  
Автор Acя ()
Публикувано21.10.08 22:56



ами за трички всичко е повече

, памперсите ще са като за 3 деца, т.е. да прането ще порастне, но говорим за проценти,а те си остават същите. Така или иначе ако за едно переш една пералня за три ще переш съответно 3. Ако в пералнята на съответното дете слагаш пелените му няма да се увеличи количеството на прането в тази пералня...



Тема Re: Не вярвам, че перете веднъж седмично!нови [re: Acя]  
Автор NikiFin (старо куче)
Публикувано21.10.08 23:13



ооо ама аз отдавна пера детските дрехи с нашите. Разделям само бяло и цветно пране

. И пуснам съответно около 2 бели и 2 цветни перални на седмица като пускам, когато прането е достатъчно за да напълни пералнята. Така освен че се пести водя и ток си пестя и ежедневни занимавки с пране. Правя го 2 пъти седмично по 2 перални и през останалото време забравям за пране . С пелени за многократна употреба ежедневното пране не ми мърда . Виж ако беше едно серящо, което нямам намерение да пращам на ясла... веднага бих си купила комплект за многократна употреба.




Тема Re: Още от началото без памперснови [re: Haтypaлиcт]  
Автор steffy (познат)
Публикувано22.10.08 17:38



Ти май сериозно помисли, че съм купил колектор и пералня специално заради бебето. Те бяха там години преди да се роди, и отдавна се бяха изплатили.

Нищо не си мисля, опитвам се да ти обясня, че в градски условия, без колектор и др. подобни екстри не може да се спести, ама ти май не искаш да разбереш за какво говоря.





Тема Re: Не вярвам, че перете веднъж седмично!нови [re: Acя]  
Автор steffy (познат)
Публикувано22.10.08 17:48



Да смятаме в цифри тогава...

пък да видим.



Тема Темата е изчерпананови [re: Haтypaлиcт]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано22.10.08 21:18



пък и стана трудна за отваряне, а и не мисля какво повече можем да научим по нея. Ако иска Натуралистда продължат споровете "за" и "против" начина му на живот да пусне нова тема, нямам нищо против, но тази я заключвам. Без грам лоши чуства естествено.







Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.