Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:56 28.09.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Тема Дете на годинка с чуждо гражданство в БГнови  
Автор nonita123 (непознат )
Публикувано10.03.08 00:58



Здравейте,

Надявам се някой да знае и да ми помогне...

Мъжа ми има двойно гражданство (българско и швейцарско ) . Аз съм с българско. Синът ми се роди в Швейцария и тъй като татко му е също със такова той автоматично получи швейцарско. Сега решихме да се приберем обратно в Бг. и да живеем там. Въпросите ми са два:

1: Колко време може детето да стои в Бг. само със швейцарски паспорт ? Трябва ли да се регистрира след известно време или можеби му е нужна виза ?

2: Тъй като искам детето да си остане със швейцарско гражданство , но да може спокойно да живее в Бг. какви документи трябва да му се извадят и къде трябва да се обърна ?

Надявам се някой да се е сблъсквал с това и да може да ми каже





Тема Re: Дете на годинка с чуждо гражданство в БГнови [re: nonita123]  
Автор surflineМодератор (СтихияБалканска)
Публикувано10.03.08 10:36



1.

- до 90 дни. За по-дълъг срок ще му трябва виза за дългосрочно пребиваване.

2. Трябва да регистрираш детето+да му осигуриш дългосрочна виза(в общината и МВР се правят тия неща) или за по-лесно да подадеш документи за българско гражданство - точно какви документи ще ти трябват най-добре ще ти обяснят в българското посолство в Швейцария(консулски отдел). България и Швейцаря допускат двойното гражданство.

За теб, Хепи!

Тема Re: Дете на годинка с чуждо гражданство в БГ [re: nonita123]  
Автор Cтpeйнджъp (змийче усойче)
Публикувано10.03.08 12:04



По-лесното е просто му вземи и българско гражданство.



Тема Re: Дете на годинка с чуждо гражданство в БГнови [re: nonita123]  
Автор fascinating oceanid (:)))))))
Публикувано10.03.08 18:21



при майка, българка детето е и българче по рождение, както са те посъветвали и другите- най-добре просто му оправи българското гражданство. ако това по някакви съображения не ти е на сърцето, ти трябва поне виза за постоянно местопребиваване в БГ за мъничето.

не е лошо да провериш дали и за какво биха му се ограничили евентуално правата в Швейцария, заради едно двойно гражданство. Принципно правото на бълг гражданство по рождение не му се губи, когато и да решите по-късно.





Тема Re: Дете на годинка с чуждо гражданство в БГнови [re: nonita123]  
Автор Xaннa (любопитна)
Публикувано10.03.08 20:41



по втория ти въпрос - за да не се занимаваш постоянно с регистрация в полицията и визи, най-добре е да го направите и бг гражданин т.е да му извадите акт за раждане и ЕГН, пък може и да не му вадите бг паспорт и да си пътува с швейцарския, докато това ви урежда;

регистрацията на български гражданин става като преведения и легализиран швейцарски (или международен) акт за раждане с апостил плюс оригинала се подадат в ритуалната зала по местоживеене на майката (документите се изземват и не се връщат); около седмица по-късно българският акт за раждане се получава от съответната община и след около още 5-10 дни ЕГН-то е постъпило е службата ЕСГРАОН; цялата тази хамалогия може да я свърши пряк роднина, без пълномощно тъй като по default бебето е и бг гражданин, но е възможно и да се заядат и да искат пълномощно

това е





Тема Re: Дете на годинка с чуждо гражданство в БГнови [re: Xaннa]  
Автор nonita123 (непознат )
Публикувано11.03.08 16:58



Много благодаря на всички за отговорите






*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.