Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:19 04.06.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Eстествено раждане или секцио?  
Автор sagitario (непознат)
Публикувано23.01.08 12:44



Здравейте!
Знам, че много се е писало по темата, но аз пак се обръщам за съвет към хората с повече опит. Чудя се кое е по-добре: естествено раждане или секцио? Естествено, мненията са най-различни, но аз много се двоумя. По принцип, за сега нямам индикации за секцио,може би единствено възрастта: на 37 години съм и ми е първо раждане. За сега /в 33-та седмица съм/ бременността протича нормално. Бебка вече се е обърнала надолу с главата,нямам проблеми нито с очите, нито със захар или високо кръвно. След като лекарката ме попита как искам да родя, първата ми реакция беше за естествено раждане с епидурална упойка, но после започнах да размишлявам и да се двоумя. Разбира се, не е късно да си променя решението, но все пак бих искала да чуя повече мнения. Благодаря ви предварително.







Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: sagitario]  
Автор нeмиpницa (мама на Стефан)
Публикувано23.01.08 12:55



Отговора на този въпрос е като "Кое е първото - яйцето или кокошката?!".
Т.е. всичко е много индивидуално. Аз родих на 31 години първото.
Естествено раждане, с епидурална. Нормално протичаща бременност, с идикации за секцио. Не съм била рязана никога, в болница не бях лежала. За мен секциото е най-последният вариант, ако всички други са невъзможни.
Ти трябва да решиш за себе си.
Има доста изписано. По bTV даже наскоро дадоха репортаж за "бизнеса с раждането чрез секцио". Помисли си добре.........



Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: sagitario]  
Автор Acя ()
Публикувано23.01.08 13:04



Естествено раждане, според мен.
Все пак секциото е коремна операция, това те ограничава във времето за евентуална последваща бременност. Има опасност от сраствания. Риска за вторичен стерилитет е по-висок, Минавайки по естествения път дробовете на бебето се компресират, което е важно, за да може да се изхвърлли околоплодната течност от дробовете на бебето. От там и повече проблеми при дишането при родените секцио. Освен това се отделят хормони, необходими за бебето, при преминаването по естествените пътища.. Можеш да се грижиш във възможно най-кратки срокове за бебето си при естествено раждане, при секциото трябва поне едно денонощие да се лежи в реанимация. Също има риск бебето да се извади по-рано от необходимото, това при планирано секцио.
Болката при ражданията не бива да е водеща, защото за мен много по-големи героини са родилите секцио, защото и те търпят родилни болки, но на прясна рана, не искам да си представя какво е, те и заради това ги обезболяват

. Освен това две еднкви раждания няма и и естественото раждане може да бъде почти безболезнено.
Не отричам секциото като метод за раждане и когато се налага от него по-добро няма.



Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: sagitario]  
Автор janaМодератор (...)
Публикувано23.01.08 13:07



Раждала съм по двата начина и мога единствено да те посъветвам да не вървиш срещу природата. Така или иначе и двата метода имат и плюсове и минуси.
Леко раждане каквото и да решиш





Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: sagitario]  
Автор Zori_D (мама на Илийчо)
Публикувано23.01.08 13:41



При мен раждането вървеше към нормално, но по спешност родих секцио.Опитах и от едните болки и от другите.Според мен при нормалното раждане болките са предимно преди раждането, а при секциото са поне 24 часа след раждането.
Прецени сама, но все пак природата си знае работата.





Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: Acя]  
Автор future_momy (новак)
Публикувано23.01.08 14:04



Аз съм за естественното раждане.
Живея в Англия и тук не може да се избира.Секцио се прави само ако имаш проблемна бременност.Аз родих моето бебче за 7ч. без нито едно болкоуспокояващо въпреки ,че можех да избирам доста болкоуспокояващи.Чесно казано беше ме страх и епидурална да искам заради рисковете,колкото и малки да са.По време на раждането сестрата и мъжа ми много ми помогнаха.Също така и техниките за дишане и мисълтта ,че скоро ще видя бебо.
Ако смяташ да кърмиш трябва да имаш предвид ,че след естествнно раждане могат да ти сложат бебето на гърдата веднага и то да започне да суче,което и за него и за теб е най-доброто. След секцио е по сложно.Може да нямаш кърма няколко дни след операцията.
Един месец след раждането ,аз имам да сваля 1-2кг.Корема ми се прибра.Само имам задачата да стегна кожата.Приятелка ,която е с моята структура 9месеца след раждането(секцио) още има желирано коремче.



Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: sagitario]  
Автор surflineМодератор (СтихияБалканска)
Публикувано23.01.08 14:13



Още един глас за естественото. Секцио само при сериозни медицински индикации.




Possum, sed nolo!


Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: sagitario]  
Автор anniko (непознат )
Публикувано23.01.08 16:27



Аз съм с две секцио през 1,8м не знам какво е нормално раждане незнам как болят контракциите но мога да ти кажа че при мен всичко мина леко и спокойно изобщо нямаше нетърпими болки Бях чувала че няма да мога да си вдигам бебето 3 месеца и какво ли още не...Но все пак истината е че наистина при всеки е много различно...Съветвам те преди да родиш както и да е ти сама да си го обмислиш и решиш Успех и на добър час Очакват те незабравими моменти



Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: sagitario]  
Автор Raboteshtata (вещер)
Публикувано23.01.08 17:02



Три нормални раждания имам без никакво болкоуспокояващо! С две ръце за нормалното!



Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: sagitario]  
Автор redd (случайна)
Публикувано23.01.08 19:22



Здравей,

Аз родих с пълна програма - ще рече нормално до пълно разкритие и после секцио по спешност. Боли си и в двата случая, само дето при нормалното болките спират след раждането, а при секциото - 2 дни след това доста боли и после около 2 седмици минават, докато се почувстваш съвсем добре. Нямах проблеми да си взимам бебето на ръце, но пък и на мен ми го дадоха на 3 -ия ден, защото беше в кувьоз. Във всеки случай, след секцио се научаваш да си ползваш мускулите на гърба и на краката малко повече.
Искаше ми се бебо да излезе нормално, но не се получи.

Сега правя упражнения за стягане и мястото на операцията ме попридърпва (все пак мускулите са били срязани), но иначе съм ОК, нямам никакви други оплаквания.

Успех и здраво и усмихнато бебенце ти желая :-)



Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: sagitario]  
Автор mimy ("млада" майка)
Публикувано23.01.08 20:49



Щом не се налага секцио по медицински причини, по-добре е нормално. И за бебето, което ще е по-подготвено, и за теб, тъй като и кърмата ще ти дойде по-бързо и няма да се налага да му даваш АМ първите дни от живота на бебчо. При секцио кърмата идва най-често след четири -пет дена. Аз родих секцио, но по спешност, тъй като тоновете почти се загубиха, а нямах контракции и беше доста преди термина, та бебка първите дни я наблядаваха интензивно, изкара тежка жълтеница, изобщо имаше проблеми. Ако беше до желание, щях да избера нормално, макар че боли. След секцио не боли по-малко, това все пак си е тежка коремна операция. Имала съм други две операции / лапароскопия и хистерорезекция/, които са гинекологични, но без коремен разрез, и поне две седмици ти е трудно да станеш, имаш болки и т.н. Другите са обяснили също доста подробно.

purple]



Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: redd]  
Автор Xaннa (любопитна)
Публикувано23.01.08 23:17



коремните мускули при секцио не се режат, те се придърпват настрана



Тема естествено ражданенови [re: sagitario]  
Автор Xaннa (любопитна)
Публикувано23.01.08 23:26



след 8 часа опити да родя нормално и водно се оказа, че ще ме режат; мойто мнение е, че секциото е гадна работа - не можеш да си гушнеш детенце, 24 часа си с катетър и на легло, трябва ти помощ да си обуеш чорапи, тъпкат те с обезболяващи в болницата; после у дома не можеш да ставаш и лягаш седмици наред нормално (особено ако спалнята ви е по-ниска), боли като се смееш или кихаш, раната "дърпа"ако бебчето е по-едричко и го носиш...., та ако няма медицински причини - естествено раждане



Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: sagitario]  
Автор oni (непозната)
Публикувано23.01.08 23:40



Аз раждах секцио, но не съм за пример, защото бях с усложнения. Та като ме приемаха за планирано секцио в реанимация където щяха да ме подготвят имаше една жена родила естесвено преди 3 часа... беше седнала и сладко сладко си хапваше! А на другите легла оперираните гледаха шарено...
Това мое секцио беше по мед. причини, а и по мое желание, защото съм голяма пъзла. Ако сега мога да избирам ще избера естествено.





Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: oni]  
Автор Monik_ ()
Публикувано24.01.08 03:05



След като всичко е Ок, защо се замисляш за секцио. Няма причина просто.
Раждане с ПДА е много добър вариант. Според мен даже най доброто, което може да се избере и случи.



Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: sagitario]  
Автор FLUKY (Montreal)
Публикувано24.01.08 05:16



Аз също подкрепям естественото раждане. Секцио само по лекарско предписание.
Със секцио определено рискуваш повече.
Лека бременност и успешно раждане





Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: sagitario]  
Автор nikol82 (питаща)
Публикувано24.01.08 09:24



Още един глас за нормалното раждане. При възможност с епидурална упойка.
Секцио- само по медицински показатели.
Леко доносване на бебчо!



Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: Xaннa]  
Автор cchery (G'n'R)
Публикувано24.01.08 10:45



С риск да се нъм достатъчно коректна понеже нямам пред мен статията, която ще цитирам по памет, ще ти опонирам, че всъщност се режат. Колкото и странно да ми беше. Та във въпросната статия се казваше, че секциото е най-кърватата акушерска операция, при която се губи по около кило кръв. При операцията се режат последователно - кожата на корема, коремните мускули, матката, пука се околоплодния мехур и бебо се вади. След което се зашиват послойно срязаните места. Опитвам се да издиря ифното, за да го постна.

Моят глас е за естественото раждане - няма нищо, което природата да е измислила и да не е било най-доброто, така че, ако няма мед. показатели, най-добре естествено. И аз раждах два пъти естествено без упойки. Изобщо не е болка за умиране


в някой прекрасен ... ден земята грабва те в плен...

Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: cchery]  
Автор janaМодератор (...)
Публикувано24.01.08 11:01



Режат се при секциото и съм напълно сигурна плюс тях кръцват и 12 пласта от кожа, покжона тъкан, влакна и прочие







Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: Xaннa]  
Автор redd (случайна)
Публикувано24.01.08 11:11



Здравей,

Би ли казала откъде имаш тази информация, защото аз за пръв път го чувам и ми е интересно.
Моята представа е точно като тази, която описа Ccherry, а и от изтърпяната операция мога да кажа, че определено не можех да разчитам на тези мускули и си дадох сметка колко много работа вършат те и в колко движения участват, без да съм го осъзнавала. Не бих могла да си представя боли ли и ако боли, как точно при отдръпване на мускулите настрани.
В деня след раждането си спомням, че много ме боля, но въпреки това с малки движения и стискане на зъби успях да се поизкъпя, да ходя до тоалетната и т.н.
Не е лошо, ако имаш повече инфо, да разясниш какво точно се случва при секцио, защото тук за пореден път си коментираме кое е по-добре, но за секциото май имаме доста по-малко наблюдения, освен споделените мнения за болките след операцията

Благодаря,



Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: cchery]  
Автор kolelo (минаващ)
Публикувано24.01.08 11:16



Всъщност и двете сте прави. Секиото по принцип се прави без рязане на коремните мускули, а точно чрез отместването им. В някои случаи обаче се налага и рязане. Така стоят нещата в чужбина. В България не знам как е.

Баткото - 2 г. и 4 мес.
Мъникът - 2 мес.


Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: redd]  
Автор kolelo (минаващ)
Публикувано24.01.08 11:27



Все пак се реже мускулната стена, а и самото придърпване също не е съвсем безобидно. Реже се и матката.

Баткото - 2 г. и 4 мес.
Мъникът - 2 мес.


Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: redd]  
Автор cchery (G'n'R)
Публикувано24.01.08 11:30



Да ти кажа, кога ме оперираха от киста на левия яйчник и имам разрез с дължина 11 санта, което си е почти размера на секциото и аз разбрах за колко много неща служат тези мускули и как не мога дори да кихам, кашлям и се смея без тях.




в някой прекрасен ... ден земята грабва те в плен...

Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: redd]  
Автор kolelo (минаващ)
Публикувано24.01.08 11:31



Ето един бърз сърч в гугъл. Явно и в България секциото протича без рязане на коремни мускули:

Разрезът е напречен, с дължина около 10-12 см. Първо се реже само кожата и подкожието, а следващите слоеве на коремната кухина до перитонеума се отпрепарират по тъп начин, т.е. скалпелът не участва. Няма рязане на мускули, което намалява травмите от операцията до минимум. След като коремът е отворен, се стига до матката и тя се отваря също с напречен разрез, който се прави възможно най-ниско.



Баткото - 2 г. и 4 мес.
Мъникът - 2 мес.


Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: kolelo]  
Автор redd (случайна)
Публикувано24.01.08 11:32



мда, то за матката ясно
Докторите си знаят, пък и има особености предполагам.
Във всеки случай добре, че методът е овладян и се радвам, че живея в 21 век, че иначе си бяхме пътници и двамата





Тема Статиятанови [re: cchery]  
Автор cchery (G'n'R)
Публикувано24.01.08 11:34






в някой прекрасен ... ден земята грабва те в плен...

Тема Re: Статиятанови [re: cchery]  
Автор kolelo (минаващ)
Публикувано24.01.08 11:41



Всъщност в статията не пише, че се режат коремните мускули:

"след разрез на кожата и коремната стена се достига до матката"

Баткото - 2 г. и 4 мес.
Мъникът - 2 мес.

Редактирано от kolelo на 24.01.08 11:47.



Тема Re: Статиятанови [re: kolelo]  
Автор cchery (G'n'R)
Публикувано24.01.08 11:53



Абсолютно, аз затова написах, че цитирам по памет. Но какво представлява коремната стена, защото аз може би съм с грешната представа, че точно това са коремните мускули! Или не!? Кой ще ми каже сега?


в някой прекрасен ... ден земята грабва те в плен...

Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: redd]  
Автор kolelo (минаващ)
Публикувано24.01.08 11:54



>>> мда, то за матката ясно <<<

Да ти кажа, не е много ясно, явно. В бг мамма имаше наскоро някой, който упорито твърдеше, че матката не се рязала при секцио.



Баткото - 2 г. и 4 мес.
Мъникът - 2 мес.


Тема Re: Статиятанови [re: cchery]  
Автор kolelo (минаващ)
Публикувано24.01.08 12:07



Ами по-долу съм дала линк от сп. Моето бебе. Там изрично пише, че коремните мускули не се режат. Иначе, да, мускулите са един от слоевете на коремната стена.

Баткото - 2 г. и 4 мес.
Мъникът - 2 мес.

Редактирано от kolelo на 24.01.08 12:09.



Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: nikol82]  
Автор *margo* (мама на двама)
Публикувано24.01.08 12:08



И от мен глас за нормалното раждане. Две деца съм родила нормално - две съвсем различни раждания, с минимално обезболяване (по мое желание, страх ме е от епидурални и други упойки). И двата пъти се случваше да лежа с жени тъкмо претърпяли секцио... Аз на втория час, като ме оставиха в стая с бебо, станах, гушках си го, а те милите поне 24 нямаха възможност даже да си видят бебчо. Постоянно им търсих санитарки и им помагах. Секциото, колкото и рутинна си е операция и то според мен сериозна. Лекарят ми е хирург, уговорка с него щях да имам само, ако се наложеше секцио (много е претрупан с работа), но както и той каза - само ако наистина обстоятелствата го налагат.
Преди броени дни роди и моя приятелка - второ детенце, още за първото я плашеха да е секцио, че има операция на ухото. Консултира се с повече лекари и накрая решиха нормално. Утре ще са си в къщи, живот и здраве.



Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: sagitario]  
Автор kolelo (минаващ)
Публикувано24.01.08 12:13



Май няма какво да допълня. При нормално протичаща и безпроблемна бременност естественото раждане е най-доброто. И за бебето и за майката. Аз живея извън Бг и тук е абсурд лекар да ти препоръча секцио ако нямаш показания за такова.

Баткото - 2 г. и 4 мес.
Мъникът - 2 мес.


Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: sagitario]  
Автор tyfi (новак)
Публикувано24.01.08 12:59



Аз голямо чудене се чудих какво да избера и накрая реших каквото стане.Изтекоха ми водите и отидох в болницата.Там взеха да се суетят около мене тоалет ми правиха и т нат.Дойде доктора да ме преглежда и вика че съм нямала никакво разкритие и че нещо ми било твърдо.И вика че препоръчвал секцио.Толкова бях шашната 4е се съгласих без въобще да помисля.И сега много често мисля по този въпрос дали доктора не е избрал по лесния за него на4ин.
Отивай да райдаш нормално ако нещо се обърка винаги могат да ти направят секцио.





Тема Re: Статиятанови [re: kolelo]  
Автор cchery (G'n'R)
Публикувано24.01.08 13:56



Хм, а в тази, която аз постнах пише, че се реже коремната стена, което предполага всичките й слоеве. Всъщност нямам намерение да споря, защото хич не съм компетентна. Авторът на тази статия е гинекологът, който и аз посещавам и живот и здраве след 2 седмици съм на преглед - ако не съм забравила дотогава, ще го попитам.

Като оставим настрана коремните мускули, мисля че статията е пределно ясна по отношение "ЗА" и "ПРОТИВ" секциото, има ли смисъл, има ли показания и заслужава ли си. С което се надявам да помогна на авторката на темата.




в някой прекрасен ... ден земята грабва те в плен...

Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: sagitario]  
Автор tani4ka (mama na Boris)
Публикувано24.01.08 14:02



Аз родих естествено. Всичко мина за 6 ч. След 2 ч вече се разхождах по коридорите на болницата

. Не съм искала упойка.
Ако реша да имам второ дете (силно се надявам) - тогава секцио няма да ми се размине, защото скоро ми оперираха едното око, а имам и високо очно налягане. Така, че секцио - само ако се налага.

Борис - 03.06.2004

Редактирано от tani4ka на 24.01.08 14:06.



Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: kolelo]  
Автор vesel4o (непознат )
Публикувано24.01.08 15:12



На мен ми предстои да ставам майка през февруари.Още преди месец си бях решила сама за себе си,че ще раждам секцио.Можи би от страх или не знам защо-реших го така,а гинеколога ми ме подкрепи.Сама трябва да си решиш!



Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: cchery]  
Автор Xaннa (любопитна)
Публикувано24.01.08 15:27



тя станала голяма дискусия с тия коремни мускули



става въпрос за секцио по Misgav-Ladach метод; повече информация на следния линк:

на мен не са ми резани коремните мускули и все пак ми отне месеци да се въстановя след секциото....

право на пациента е да бъде информиран за всеки планиран ход на операцията



Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: tani4ka]  
Автор ДжacтaПpacтa (мама на Искрен)
Публикувано24.01.08 15:55



Никога не бих избрала секцио,ако имах тази възможност.За мое съжаление заради счупен таз категорично ми е забранено от лекарите да раждам нормално.
Само да ти кажа че това е сериозна операция,и колкото и грозно да звучи те изкормват буквално за да ти извадят бебето и след това да ти нагласят вътрешностите за да те затворят...Коремната операция е гадно нещо,задължително има вътрешни сраствания,които с напредването нагодините създават проблеми.Проблематично е евентуално второ забременяване и раждане.Има осезаем дискомфорт.Да не коментирам неприятните усещания след нея и в периода на зарастването,както и доста месеци след това.При една по-млада жена е по-бързо и безболезнено възстановяването,отколкото при жена над 30-те.Аз родих почти на 31.Дори не смятам че е правилно да казвам "родих" след като не съм го направила дефакто.
Понякога съм малко крайна в изказванията си,но това е поради факта че не харесвам лиготии от рода-ами ще легна,ще ми сложат упойка и готово...
Не оспорвам обаче основателни причини за този вид раждане.Когато е животоспасяващо и неизбежно да,но не и заради личен избор.

А за вана мислила ли си?

Искрен 28.04.06г.

Тема Re: Към Джаста Прастанови [re: ДжacтaПpacтa]  
Автор tyfi (новак)
Публикувано24.01.08 16:30



Какво имаш предвид пред проблеми за евентуално втора бременност и раждане ами ако искаш и трето няма ли да може.Като аз бях бременна имаше много моми4ета и за секциото пък сега вси4ки са за нормалното раждане.



Тема Re: Към Джаста Прастанови [re: tyfi]  
Автор ДжacтaПpacтa (мама на Искрен)
Публикувано24.01.08 16:42



Понякога срастванията пречат за забременяване(не е задължително)Болшинството лекари не се наемат да изродят нормално жена,раждала оперативно преди това.Повторната операция е по-трудно зарастваща,а възтановяването по-бавно и болезнено.Често при самото износване на плода има болезнени усещания в областта на операцията.
В отговор на " имаше много моми4ета и за секциото пък сега вси4ки са за нормалното раждане.
...бих казала че са погледнали по-мъдро на решаването на дилемата как да родят

Искрен 28.04.06г.

Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: sagitario]  
Автор gevi (непознат )
Публикувано24.01.08 17:05



здравей.
аз също родих нормално преди почти 6 месеца, но с епидурална упойка.също смятам, че нормалното раждане е по-доброто решение, но в последна сметка ти си направи избора сама.ако ме питаш не е чак толкова важно как ще родиш и в двата варианта има и плюсове и минуси.аз родих в чужбина, в частна клиника и тук е масово разпространено секциото.майките не искат да ги боли, а докторите искат да печелят повече - секциото си е все пак по- добре платена операция...
според мен варианта нормално с епидурална упойка е много добър, аз болка съм чувствала само докато получа 30% разкритие, защото упойката се поставя тогава.след това абсолютно нищо, не чувствах дори по време на шевовете....
и нещо друго искам да ти кажа ако родиш секцио и искаш второ дете 99% отново трябва да родиш секцио, нормалното раждане става невъзможно.
сама си прецени.
успех и здраво бебе.



Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: sagitario]  
Автор redd (случайна)
Публикувано24.01.08 19:49



Сега пък искам да се включа по въпроса за епидураланата упойка. МНого добре ми подейства и в хода на раждането наистина ме облекчи - контракциите бяха съвсем търпими.
Обаче, тъй като разкритието идваше доста бавно, ми включиха окситоцин и тогава все едно епидуралната я нямаше. Все исках да я увеличат, но в един момент казаха, че не може повече да я увеличават, защото става опасно за бебето. Така че аз се порадвах на облекчението доста кратко време :-(



Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: sagitario]  
Автор incendio (разПиляна)
Публикувано25.01.08 01:45



с 2 високо вдигнати ръце съм ЗА нормалното раждане...

аз раждах 48часа, 24 от които вързана за системи... окситоцин и след това епидурална - епидуралната си ме държа плътно 8 часа без пропуск - докато ме шиеха се смеех от щастие... мъжът ми присъстваше на раждането - за нищо на света не бих пропуснала тези най-ценни моменти...
изписаха ме 36 часа след раждането...
на 3тия ден след раждането ходихме на разходка с бебето по крайбрежния булевард, а моя приятелка (секцио) на третия ден стана за първи път от леглото с помощта на сестра, за да отиде до тоалетна...

само ако живота на бебето ми или моя живот зависят от това, бих се съгласила да ме режат...



Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: incendio]  
Автор buba_atan (мама на двечки)
Публикувано25.01.08 09:54



И двата пъти съм раждала с планово секцио.Не съм имала никакви проблеми нито със забременяването,нито с бременостите,нито пък с възстановяването.Даже мога да кажа,че 2-рия път беше много по бързо възстановяването ми.А за това след време дали ще имам проблеми със сраствания си е Божа работа и никой не е застрахован от проблемите.
Аз съм за секцио и ако един ден реша да имам 3-то(малко се съмнявам де) пак ще го раждам така.
Според мен трябва лекарите да си кажат мнението относно раждането и ти тогава да решаваш как искаш да родиш.
Успех и леко раждане



Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: incendio]  
Автор NadG (Моксина)
Публикувано25.01.08 10:24



Ееееееееее тези със секциото горките все са за ожалване........

На близнаците майка им на 26 час от раждането аз бях с нея като отиде да си ги гледа. Боли не боли права и по коридора. Майка й беше казала да се изправя, за да се раздвижва и тя се изправяше.

Аз на 28 час станах след операцията на 10 години бях, така че моля моля за това кой какво може и не може след секцио. Въпросът е какво иска.



Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: NadG]  
Автор cchery (G'n'R)
Публикувано25.01.08 10:30



Не е точно така, защото в крайна сметка имаш нужда от възстановяване и от самата бременност, не само от операцията. А като се насъберат и двете накуп е по-трудно, пък и е излишно да се правиш на герой.......


в някой прекрасен ... ден земята грабва те в плен...

Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: sagitario]  
Автор vesel4o (непознат )
Публикувано25.01.08 10:30



Възстановяването след секцио зависи и от организма



Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: cchery]  
Автор Acя ()
Публикувано25.01.08 10:38



И едва ли ще и разрешат





Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: vesel4o]  
Автор Nemo^ (ex Diana^)
Публикувано25.01.08 12:05



така, но и след естествено раждане също зависи от организма.
И при двата вида раждане се наблюдават усложнения понякога.
Въпрос на късмет е.



Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: redd]  
Автор redd (случайна)
Публикувано25.01.08 13:04



май уплашихме авторката и тя ще вземе да забрави да роди ....
Майтапя се, разбира се.
Лесно няма, но пък така или иначе важното е, че като знаеш, че ще си видиш бебчето и тия подробности остават на втори план.
И след секцио боли и след епизиотомия съм чувала, че боли, ама се преживява, защото има голяма награда

Каквото и да решиш, успешно и леко ти пожелавам





Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: cchery]  
Автор NadG (Моксина)
Публикувано25.01.08 14:40



по мое мнение е много по-голям героизъм да се роди естествено. Не казвам, че това не е предпочитаният варинт от мен, но ми се струва супер драстично в българските условия и с ширещата се простотия в АГ отделенията що е то раждане и има ли почва спокойствиет и чакането у нас или дай юруш да бързаме. Моят личен избор е да се изчакат контракции и тогава секцио - не ангажирам никого с него.



Тема не че се заяждам...нови [re: NadG]  
Автор ДжacтaПpacтa (мама на Искрен)
Публикувано25.01.08 14:43



но подигравателния ти тон не ми допада...
Държа да отбележа,че целта ми не е била да се оплача,или да оплача някого със секцио.Още по-малко да наплаша бъдеща майка.
Аз толкова корава,че нищо не може да ме стресне,не се плаша от болка и търпя на такава...,но основната ми мисъл когато написах мнението си за този метод на раждане,бе че не е предпочитаният ми.Минусите му са със сигурност повече.И ако някоя майка заради страх от естествено раждане(имам предвид придружаващите го болки и времетраенето им) предпочете секцио,риска който поема никак не е малък,и избягвайки от неколкочасови мъки си избира неколкодневни(неколкоседмични).за евентуални последствия вече не коментирам.Такива би могло да има и при двата типа раждания.
Аз също станах на 20час след операцията,знаейки че колкото повече се движа,толкова по-бързо ще се възтановя.
Имам приятелки,сериозно пострадали след такава интервенция.За щастие при мен всичко е о.к.

П.п...поста ми се отнася към първия твой


Искрен 28.04.06г.

Редактирано от ДжacтaПpacтa на 25.01.08 14:44.



Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: NadG]  
Автор surflineМодератор (СтихияБалканска)
Публикувано25.01.08 14:53



В отговор на:

Моят личен избор е да се изчакат контракции и тогава секцио




Ти се шегуваш! Това е като оня виц да се пуснеш без гащи по ръба на бръснарско ножче и да цопнш в леген с оцет.


Possum, sed nolo!


Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: NadG]  
Автор Acя ()
Публикувано25.01.08 15:03



Така ли?
Търпиш и при двете контракции на матката, при едното обаче са при току що срязана матка.
И аз имам голяма коремна операция, но ми е рязана само кожата, не съм имала проблеми с възстановяването. Но съвсем различно е да се режат няколко слоя+единия веднага след това да се контрахира. А да си стоиш в къщи по време на контракции до края... как става това? колко време чакаш? А ако междувременно тоновете на бебето вземат да се губят?
Наистина ми е интересно твоето виждане, ще чакам с нетърпение да ми отговориш, благодаря.



Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: NadG]  
Автор cchery (G'n'R)
Публикувано25.01.08 15:37



В отговор на:

Моят личен избор




С това вече се спекулира яко и ти не оставаш назад. На база на какъв опит си направила тоя "личен избор". Когато става въпрос за операция, наложителна и задължителна, личният ти избор можеш да си го скриеш някъде. Тук става въпрос за медицински показатели или за майката, или за бебето, а не на личен избор.


в някой прекрасен ... ден земята грабва те в плен...

Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: surfline]  
Автор NadG (Моксина)
Публикувано25.01.08 19:28



.................... аз самата съм родена точно така............... при планово секцио.



Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: cchery]  
Автор NadG (Моксина)
Публикувано25.01.08 19:30



Така така но пък аз в моя живот нямам ясен спомен да съм правила каквото и да било без моето лично и изрично решение. Насила няма начин да ме накараш изобщо нищо - включително да родя нито нормално, нито секцио. Ако аз не съм убедена, не си хаби думите да ми говориш дори





Тема Re: не че се заяждам...нови [re: ДжacтaПpacтa]  
Автор NadG (Моксина)
Публикувано25.01.08 19:34



Не съм подигравам на никогоу защото нищо специално не печеля от това. Изобщо не става въпрос за коравост, че и кому ли е нужна тя. Освен страх има и един друг аргумент за предпочетено секцио, а именно че някой мои части не желая да са обект на преминаване на 4 килограма бебе, но тук дословно повтарям думите си от преди може би година на точно същата тема..... И реакциите могат да се предвидят.



Тема Re: не че се заяждам...нови [re: NadG]  
Автор Acя ()
Публикувано25.01.08 19:40



Това е основателна причина да му причиниш проблеми


А и това им е предназначението ллна частите де
<P

Редактирано от Acя на 25.01.08 19:43.



Тема Re: не че се заяждам...нови [re: Acя]  
Автор NadG (Моксина)
Публикувано25.01.08 19:46



Сигурно е така, но просто аз мисля различно. Нали всеки от нас има право на избор. Като ми е дадено моето тяло, то е, за да се грижа за него, както аз чувствам, че е правилно.

Това е същото и като разговорът кога било правилно във възрастта на жената да се омъжи, да се роди, да роди ли, колко деца да роди. Всеки има собствени цели и ценности и според тях подрежда живота си. Не разбираме другите или дори ги смятаме за неразумни, когато настройката им към живота не съвпада с нашата. Но те имат право да са себе си и да са различни от нас, както и именно това прави живота интересен.



Тема Re: не че се заяждам...нови [re: NadG]  
Автор Acя ()
Публикувано25.01.08 20:05



Принципно си права, но все пак има някои основни позиции. Тялото ти има органи и системи, всяка със своя уникална функция, защо по тази логика не избереш да се храниш през...носа? Това изобщо няма общо със ценности, природата го е измислила-хората се раждат през влагалището, така става и оплождането. Не отричам напредъка на медицината като стане дума да се помогне, когато има индикации за това.
На другите въпроси не си ми отговорила...аз наистина не искам да се заяждам, а ми е интересно





Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: NadG]  
Автор cchery (G'n'R)
Публикувано25.01.08 20:14



Добре, де, Господ ли трябва да слезе да те убеди теб и нужно ли е!? Като си имаш личен избор, можеш да си избереш да си прочетеш как се прави секциото и сама да си направиш харакири - пак е право на избор. Въпроса е за разумния избор. И кажи ми как ще се убедиш в нещо, когато някой не се е похабил да ти поговори преди това.


в някой прекрасен ... ден земята грабва те в плен...

Тема Re: не че се заяждам...нови [re: NadG]  
Автор cchery (G'n'R)
Публикувано25.01.08 20:17



Определено не си готова за майка още. Когато бебето от обект на преминаване през частите ти се превърне в СУБЕКТ на чувствата ти, може би ще имаш шанс. Но човек никога не знае.




в някой прекрасен ... ден земята грабва те в плен...

Тема Re: не че се заяждам...нови [re: cchery]  
Автор NadG (Моксина)
Публикувано25.01.08 20:41



С теб просто разбираме бременността, майчинството и родителството изобщо по различен начин.





Тема Re: не че се заяждам...нови [re: NadG]  
Автор cchery (G'n'R)
Публикувано25.01.08 21:02



Възможно е




в някой прекрасен ... ден земята грабва те в плен...

Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: NadG]  
Автор anamari (член)
Публикувано25.01.08 21:22



Ти може и да си родена така, само че, родих точно по твоя метод и не го пожелавам на никого неописуемата болка, която изживях. Плюс нисък Апгар на детето. Така че, говоренето по принцип не е много удачно в този случай.

Редактирано от anamari на 25.01.08 21:37.



Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: sagitario]  
Автор NikiFin (пристрастен)
Публикувано26.01.08 10:51



Мнението на мои приятел лекар е, че ако няма основателни причини най-добре естествено. Секциото е сериозна коремна операция и носи своите рискове




Тема Re: не че се заяждам...нови [re: cchery]  
Автор Nemo^ (ex Diana^)
Публикувано26.01.08 15:31



Много силни думи написа!

Винаги темите от подобен вид са доста хапливи. Всеки си има доводите и прав за себе си.
Дори, когато някой е преживял нещо, то той пак говори по принцип, защото при всеки е различно.
Е, аз имам коремна операция с ампутация на маточна тръба, което е доста по-тежко от секцио. Възстанових се за 2 дни, но до мен имаше жена със същата операция, която се възстанови много по-бързо от мен. Въпрос на организъм е.
Имам съседка, която роди "естествено" преди 2 г. и 6 месеца и още се възстановява.
Имам друга приятелка, която получи инсулт при естествено раждане и беше в кома 3 месеца.
Всъщност доста повече знам за усложнения при естествено раждане от колкото при секцио. И все пак е личен избор.
Важното е да сме живи и здрави и да раждаме здрави деца.



Тема Re: не че се заяждам...нови [re: Nemo^]  
Автор cchery (G'n'R)
Публикувано26.01.08 17:02



В отговор на:

Всъщност доста повече знам за усложнения при естествено раждане от колкото при секцио.




Знаеш ли защо е така? Защото все още броят на естествените раждания е по-голям от броя на секцията. Логично. Не мисля, че трябва да е въпрос на личен избор, а въпрос на най-правилния от медицинска гледна точка избор. А такъв може да бъде направен с доста голяма точност, защото акушерството има дълга и богата история с хиляди прецеденти и различни случаи.

При моята коремна операция ампутираха яйчника барабар с тръбата и кистата. Не знам дали е по-сложна операция от едно секцио, но разрезът ми е точно 11 санта и само аз си знам как зараснаха тези 11 сантиметра. Като имаш предвид, че изобщо не съм лигла, търпя на болка и не обичам халосиите изобщо. Но възстановяването е трудно и колкото по-спокоен и необременен си, толкова по-бързо става. А в случая със секциото не може да си спокоен, не и когато детенцето ти те чака някъде далече, само и объркано от новия свят. В същото време ти дори не можеш и да плачеш, защото боли, дърпа, скуби и т.н. Но си много права, че човек:"говори по принцип, защото при всеки е различно." Само да добавя, че освен по принцип е добре човек да говори единствено от собствения си опит, когато не е специалист.

Гледам, че си на финалната права - кога точно се очаква събитието и при теб какво ще е раждането?


в някой прекрасен ... ден земята грабва те в плен...

Тема Re: Eстествено раждане или секцио?нови [re: sagitario]  
Автор janaМодератор (лошотия)
Публикувано26.01.08 19:28



Мисля, че sagitario придоби бегла представа за мненията ни. Темата стана дълга и трудна за отваряна, както и оспамена


Заключ






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.