Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:17 01.07.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема хранене с АМнови  
Автор maja (новак)
Публикувано19.01.08 12:23



Здравейте мамчета,
Смятам да се отказвам от кърменето, 15 дни само плачем и двете като се стигне до там , тя пищи и се дърпа и не иска да суче. По половин час на всяко хранене.Аз не мога да спра да плача заради това, явно ме е налегнала депресия. Да не Ви занимавам с моите истории, моля майките които са на АМ да ми пишат къде мога да се ориентирам по колко да и давам, точно преди ядене ли трябва да изварявам шишенцата, и да преварявам водата. Имам стерилизатор на Авент за микровълнова. Извалявам по 3 шишенца и после ги вадя едно по едно. Може ли така или трябва всяко всеки път да изварявам наново. Слегем преварина водичка в термос и от там правя храната- добре ли е така или трябва всеки пат да е прясна.
И сега кърмата ми е съвсем слаба, като спра да я мъча да суче, трябва ли нещо да правя с нея или сама напълно ще спре?




Тема Re: хранене с АМнови [re: maja]  
Автор cchery (G'n'R)
Публикувано19.01.08 14:49



Много въпроси, много нещо, но първо: спри да плачеш и знай, че в никакъв случай не си само ти разстроена сега - в този момент сигурно има още стотици жени по света, които плачат по същите причини. Това е нормално толкова скоро след раждане - да не можеш да се справиш с уж най-лесното нещо на света - отглеждането на бебенце. Толкова още неща ще те накарат да се натъжаваш и да плачеш - имай предвид, че при бебетата и при малките неща всичко е на периоди, период на хубави, щастливи и усмихнати моменти и такива, в които ще ревете заедно.

Второ - не се отказвай съвсем да предлагаш гърдата, нищо, че смяташ да храниш с АМ. Аз кърмих и двете си деца до 6-я месец, т.е. по-правилно е да кажа, че ги храних смесено - първо давам да сучат, после дохранвам с АМ. Опитай се и ти така - колкото и минимално количество да изсуква бебенцето, то е полезно с витамините си, с ензимите си, с хормоните и антителата.

Трето - за количеството АМ имаше едно правило, което ще предам по памет, т.е. на 1-я ден от раждането си бебето изсуква/изпива 10 г кърма/АМ, на 2-я - 20 г, на 3-я - 30 г и т.н. докато се стигне до 100 г дневно на 10-я ден и това количество се задържа до края на 1-я месец. После сменяш втората цифра от 100-те грама с цифрата от възрастта на бебето, т.е. 1-ви месец 110 г, 2-и месец - 120 г, 3-и месец - 130 г ( ако греша, моля мамите да ме поправят!). Но количеството АМ е индивидуално за всяко дете. Ако решиш първо да кърмиш и после да дохранваш, за вашата възраст е подходящо да направиш 60 г АМ, защото бебето със сигурност ще изсуче поне 30-40 г от двете гърди и общо ще се събере 100-ина г мляко. Ако не иска да изсуче всичките 60 г АМ, не го насилвай - по всяка вероятност е изсукало повече кърма и се е нахранило вече. Но ако изяде цялото количество и още с охота дъвче биберона и иска да се храни, можеш да направиш още 30 грама - това ще му стигне. Отделно на кутията с АМ има примерни и препоръчителни количества, съобразени с възрастта на бебето.

Четвърто - за марката АМ - най-добре е да направиш една консултация с педито ви. Много често срещани оплаквания от АМ са запичане, увеличаване на коликите, повръщане - едно от най-добрите млека, което успешно се справя с тези проблеми, поне за мен, е Аптамил-а. И ти го препоръчвам, но все пак е добре да питаш и педито си какво мисли за него.

Пето - за преваряването. Напълно достатъчно ти е едно шише и един, подходящ за възраста биберон за него - това за АМ. И в случай, че решиш да даваш водичка/чайче, ще ти трябва още едно. Презапасяването с шишета и подскачането от скъпа на още по-скъпа марка си е чиста суета от страна на майката - няма нужда от това. Аз ползвах шишетата на Камера със сина ми, а с малката ползвах на Авент - подариха ми го от женската консултация. Доволна съм и от двете марки. Напълно достатъчно е да ги преваряваш един път на ден поне до 40-я ден на бебчо. Имаш си стерилизатор, значи ще ти е още по-лесно. Като са готови, ги вадиш, сушиш ги на чисто място и си ги ползваш. Вода преваряваш пак един път за 24 часа или за ден и половина. Не е необходимо преди всяко ядене. Аз преварявах 1 литър обикновено, от който оставаха към 800 г след като се превари и тази вода съхранявах в стъклена бутилка, която също периодично - 1 път седмично миех старателно и преварявах.

И най-важното - не спестявай здраве на теб и твоето бебче, т.е. разходките навън. На теб ще се отразяват положително психически, а на него и физически. Не слушай никой, който ще ти казва, че е студено или мъгливо - мъглата поне на обед се вдига достатъчно, за да излезете за по час на разходка. И вярвай ми, има много жени, които искат да са на твоето място в момента, с бебче, така че - никакви сълзи!

Колкото въпроси имаш, задавай ги тук и много бързо ще разбереш колко жени са в твоето положение или са минали оттам!


в някой прекрасен ... ден земята грабва те в плен...

Тема Re: хранене с АМнови [re: maja]  
Автор nikol82 (питаща)
Публикувано19.01.08 15:06



Все едно аз съм го написала това, преди три месеца...


Ама напълно те разбирам. И ние бяхме така. Аз ревях повече от бебето като се стигнеше до кърмене Не се поддавай на депресията. Просто сега всички проблеми изглеждат гигантски!!! Просто си напомняй, че всичко е от хормоните и ще се оправиш по- бързо. Споделяй и с близките си, че си в следродилна депресия, за да не се чудят какво ти става и да те разберат по- лесно. Споко- ще се оправиш
По принцип на кутиите на млеката пише каква е дозата според възрастта и килограмите. На Фризолака пише за бебе на две седмици- 90мл. Но ако все още кърмиш дори малко- дозата ще е по- малка- примерно 40-60мл. Аз до края на първия месец давах по 40мл. след кърмене. Виж ако сте само на АМ... тогава може и да даваш по 80-90мл.
За стерилизирането: педиатрите казват, че е достатъчно да се прави веднъж дневно. Не е необходимо да изваряваш точно преди хранене. Когато ти е удобно- тогава. Просто гледай шишетата после да са покрити с нещо, за да не се прашат бибероните.
Преварената вода си я дръж в термоса- така е най- удобно. Аз си я държа в бутилка от 1.5 литра и затоплям преди хранене. За нощното хранене ползвах термос. Не е необходимо да преваряваш водата непосредствено преди хранене. И нея си я дръж в затворен съд- това е достатъчно.
Относно спирането на кърменето... аз започнах да прескачам кърмения. Постепенно ги спрях всичките. Доста постепенно беше- може би за около две седмици. Но въобще не претендирам за правилен подход- дано кърмещите мами ти го изяснят този въпрос.
Айде успех!



Тема Re: хранене с АМнови [re: maja]  
Автор else (varelse)
Публикувано19.01.08 19:24



В никакъв случай не се отказвай да й даваш да суче, независимо, че няма да се наяде с количеството, което имаш.
По две причини - първо, може с времето да се увеличи кърмата. И моята беше крайно недостатъчна в началото, но аз не се отказах и след 20-тия ден започна да се увеличава скокообразно.
второ - дори 40 мл кърма на ден са достатъчни, за да предадеш на бебето антитела към всякакви бактерии и вируси и да му подсилиш имунитета.

По другите въпроси - водата за АМ се сменя на всеки 24 часа.
Като стерилизираш трите шишета, сложи им бибероните и ги затвори, така ще си стоят стерилни до следващото хранене.

За спиране на кърмата нищо не знам.




Тема Re: хранене с АМнови [re: maja]  
Автор janaМодератор (...)
Публикувано19.01.08 22:35



Не мога ад ит дам съвет за кърменето, поне не и личен. Само искам да те успокоя, че не е толкова голям проблем ако не можеш да кърмиш. Недей да плачеш, защото от притесненията кърмата спира, а и детенце усеща всичко и попива твоите емоции. Успокой се максимално, това че нямаш кърма не значи, че е дошъл края на света. Има и некърмени бебета, пораснали и станали хора и от тях.
На всяка кутия АМ има описание на грамаж и това как се прави. Водата не е нужна да е всеки път прясна, като свърши прави нова. Шишетата веднъж преварени може да си останат в стерилизатора или пък извадени и добре подсушени да ги ползваш.
Успех в тази борба, сега ти се вижда най-трудното и страшно нещо на света, но тепърва те чакат хиляди изпитания при отглеждането на детенце. Запази си нервите







Тема Re: хранене с АМ [re: maja]  
Автор NikiFin (пристрастен)
Публикувано19.01.08 22:50



Килограмите на бебето делиш на 6 и получаваш какво количество мляко дневно трябва да пие. Делиш на броя на храненията и получаваш по колко АМ на един път. На вашата възраст ще яде на 3 часа. Значи по 8 хранения на ден. Ако имате алергии в рода му давай антиалергенно, не знам какви марки има в БГ или поне хипоалергенно, знам че има на Нестле НАН ХА




Тема Re: хранене с АМнови [re: NikiFin]  
Автор janaМодератор (...)
Публикувано19.01.08 23:47



Ние в началото бяхме на Фризолак, но не бях доволна от него. Минахме на Аптамил и с него изкарахме до края. Не е имала алергии


Мисля, че да НАН беше за алергични деца.





Тема Re: хранене с АМнови [re: maja]  
Автор FLUKY (Montreal)
Публикувано20.01.08 01:28



Останалите мами са ти обяснили много точно какво да правиш.
От моя опит само мога да споделя, че ние ползваме млекото на Нестле и никога не съм имала проблеми със запичане, повръщане, диарии или каквото и да е.
Водичката изварявам един път на ден. Млекото е в указаните количества от другите и готовата смес затоплям в микровълновата за няколко секунди. Ако решиш да го правиш трябва сама да откриеш за колко точно става годно за консумация и съобразно количеството.
Иначе също стерилизация един път дневно. През останалото време старателно измиване на шишетата след употреба с четка и сапун.
Не се притеснявай, не е толкова страшно положението. И при мен нещата с кърменето не потръгнаха и сме изцяло на формула но засега бебо не дава признаци да страда от това

.
За теб, както се казва, спокойствие и силна храна. Успех!

А за кърмата, където се чудеше какво да правиш, ако толкова не иска да суче се изцеждай с помпа и му давай от шише. Важното е да поема кърма докато имаш. След време опитай пак да му предложиш гърдата като се успокои, може да е просто лош период.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от FLUKY на 20.01.08 01:30.</EM></FONT></P>

Редактирано от FLUKY на 20.01.08 01:33.



Тема Re: хранене с АМнови [re: maja]  
Автор fascinating oceanid (:)))))))
Публикувано20.01.08 01:30



Виж и с кърма и с АМ да го храниш все ще порасне, само искам да ти обърна внимание на нещо, което когато го забележиш може да е късно - ако имаш баби наоколо... особено свекърва не махай кърменето а дохранвай, ако ще и само за идеята.
още се чувстваш уязвима от раждането, не си се възстановила, само това ти липсва някоя по-настойчива свекърва да се опитва системно да ти измъква ббето от ръцете, под предлог да си почиваш, а ти да нямаш основателна причина и сили да се възпротивиш и да откажеш. Това може да те разстройва и много повече от недостатъчното кърма в началото, защото си става един вид негласна война. Да кърмиш можеш само ти, а шишето всеки може да го дава и обикновно бабите нлитат много да го правят, иска им се и те да имат тази връзка с бебето и може да се почувстваш много зле ако започнат да се опитват да те изместват от храненето и от най-силния контакт с бебето- когато яде, с всяко хранене то те опознава и се привързва към тебе.
Затова много баби от несъзнателна ревност все критикуват кърменето кърмата и т.н. от мерак да мине на АМ че да могат натиснат и те да го хранят.







Тема Re: хранене с АМнови [re: FLUKY]  
Автор fascinating oceanid (:)))))))
Публикувано20.01.08 01:44



имам някакави спомени че НЕ трябва кърма и АМ да се затоплят в микровълнова, момент-точно проверих- изрично го пише на упътването на АПтамил-а. прочети си упътването на опаковката. на мене Аптамил ми препоръчаха като най-добро защото било с пребиотици и не запичал, но не съм хранила с друго АМ за да мога да сравня, в сравнение с кърмата пак си се запече детето и колики се появиха, но ние така се наложи че го сменихме от раз а не постепенно.

аз кърмя но се наложи една седмица да сме изцяло на АМ и като ми е ново четох като идиот всичко наред. после пак си засука детето.

Като се топли на микровълнова се затопля неравномерно и може една част от течността да е хладка а друга аправо да го изгори, но имаше и нещо относно състава на млякото за което съм чела другаде че не трябва да се топли в микровълнова.

аз лично макар че детенце отказва вода си държа за всеки случай едно шише с преварена вода - имам една купичка на радиатора за овлажяване на въздуха и когато купичката е пълна до половината и сложа шишето в нея-водата се поддържа точно колкото трябва да е топличка през целия ден.
за термуса- ако него не можеш да го стерилизираш, каква полза че пазиш в него преварената вода?!? така все едно му даваш непреварена. има таблетки иразтвор за студена стерилизация- ползвай тях за да стерилизираш и самия термус, мисля че като е затворен и го ползваш само за преварена вода 1 път на 4-5 дни е достатъчно.
иначе термуса ти прецаква цялата система с хигиената.


и още нещо за АМ ако чуеш някой да те съветва да правиш млякото "по-гъсто" и да не спазваш предписаното съотношение вода АМ на производителя- в никакъв случай не го прави, защото в по-малко вода млякото не се разтваря напълно добре и може да му докараш неразположение.






Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.