Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:37 20.04.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Бебе с двойно гражданство?нови  
Автор scarlet81 (mama)
Публикувано27.12.07 22:26



Имам питане към мамите на бебета с двойно гражданство.
Смятам към март месец да се прибирам с бебо до БГ за малко (живея в Англия) и той ще пътува с английския си паспорт. Ще сме сами без таткото (българин) и въпросът ми е на връщане на граничен контрол ще ми искат ли пълномощтно от бащата, че детето може да излезе от страната? При положение, че детето е с двойно гражданство, а ние сме постоянни жители със статут в Англия?
Мерси





Тема Re: Бебе с двойно гражданство?нови [re: scarlet81]  
Автор Poзaбeл (ледено студена)
Публикувано27.12.07 23:21



Може да попиташ в чужбинския форум на бг мамма. Аз пътувах сама с детето, без разрешения от бащата и нямах проблеми. Разликата е, че мъжът ми е чужденец, аз съм само с български паспорт и детето тогава нямаше все още българско гражданство. На излизане от Словения, както и на влизане изобщо не ме погледнаха, в България обаче ме проверяваха доста по-обстойно без да са ми правили някакви конкретни проблеми.



Тема Re: Бебе с двойно гражданство?нови [re: scarlet81]  
Автор deeper_m (член)
Публикувано28.12.07 00:35



Здравей,

Ще ти кажа на нас какво ни обясниха тук в посолството..Ние сме в Канада - майка и татко българи, дечко - все още само канадец. И така, бях решила аз да се прибера за малко сама с детето. По този повод се поинтересувахме за пълномощни, документи и т.н. В посолството ми обясниха, че...детето може да влезе в Бг с канадския си паспорт, но ще трябва на границата да подпиша декларация, че докато сме там, ще му направя български такъв. И..детето трябва да излезе от България с българския си паспорт....Малко параграф 22 е работата, защото по принцип (а и по закон мисля) с който паспорт влизаш в дадена страна, с него трябва и да излезеш.....Но както и да е - родна Българийка....
Мисля, че ако и във вашия случай се получи така - т.е. детето да влезе с английския, а да трябва да напусне страната с български паспорт - тогава декларация от таткото Е НЕОБХОДИМА. В противен случай мисля, че не е (нашето пътуване се отложи, така, че не мога да говоря с факти.....

).
Има обаче и друга "врътка". Ако и ти и детето влезете в страната с английски паспорти (ако ти имаш разбира се!), тогава никой никакви декларации не би трябвало да ти иска....

Но...ако трябваше аз да пътувам, бих написала и подписала и заверила и презаверила всички видове молби, декларации и каквото там съществува, защото никак не би ми се искало, да се прибера за 1-2-3 седмици и да ми направят някакъв проблем....Това рабира се е лично мнение

Поздрави! Дано съм била поне малко полезна....



Тема Re: Бебе с двойно гражданство?нови [re: scarlet81]  
Автор sisislava (минаващ)
Публикувано28.12.07 02:35



Ако докато сте в България ще правите български паспорт на бебето, и на излизане показвате българския поспорт - ще ти искат декларация от бащата (ако бебето е с признато бащинство), или ще ти искат копие от българския акт за раждане, за да докажеш, че бебето е без признато бащинство.
Ако няма да правите български паспорт на бебето - ще трябва да не престоявате повече от 1 месец в България, но ако планирате по-голям престой - ще трябва да го регистрирате в районното МВР, където ще отседнете. В който и да е от случаите, при само чуждо гражданство на бебето няма да му искат декларация от бащата (или акт за раждане).



Тема Re: Бебе с двойно гражданство?нови [re: scarlet81]  
Автор AйeзCeдaй ((бойна))
Публикувано28.12.07 09:54



Здравей и от мен. Мойте и двете деца са с двойно гражданство. Влизат и излизат от България (големия вече 16 год) само с другия, небългарски паспорт. (през лятото имат престой по няколко месеца).
Единствено са ми правили забележки, че трябва да извадя бг паспорти. Нищо друго. Не съм ги и регистрирала в районото МВР, защото имат Бг акт за раждане. Виж тях ги нося, защото веднъж на границата ми ги искаха.



Тема Re: Бебе с двойно гражданство?нови [re: AйeзCeдaй]  
Автор scarlet81 (mama)
Публикувано28.12.07 14:44



Мерси на всички за отговорите.
Аз мисля да му извадя гражданство като си дойдем, но не виждам смисъл да му вадя и паспорт, защото той ще си пътува с английския. А и нали трябва да са двамата родители за паспорта, а таткото няма да е с нас и нямам пълномощтно, а хич не ми се ходи до БГ консулство тук, защото е голяма разправия...
Говорх с гранична полиция по тел, а и в сайта им прочетох, че уж ако детето било на БГ родители постоянно прибиваващи в друга страна нямало нужда от декларация... Ама знаеш ли ги дали няма да се направят нещо на интересни, да ме замотаят и да си изпусна самолета...



Тема Re: Бебе с двойно гражданство?нови [re: scarlet81]  
Автор incendio (разПиляна)
Публикувано29.12.07 15:10



весела коледа, скарлет


да ти кажа за нашето пътуване... ние също сме постоянно пребиваващи в ПТ. на малката и направихме пасаван (временен паспорт) в БГ посолството в Лисабон - той е валиден 7 дни... нямахме никакви проблеми с паспортните проверки и на 3те летища, като само в БГ направиха копие на нейния паспорт...
подадохме документите за БГ ЕГН веднага и на 4ти януари (дай Боже) ще е готово, за да и издадем постоянен паспорт (тук доста време отнема комуникацията между институциите по празниците)...

щом вие с таткото сте с БГ гражданство, детето автоматично получава същото, но за издаване на постоянен паспорт ти трябва ЕГН... за временния използват датата на раждане на бебока... та гражданство не се вади - вади се ЕГН...

освен това имаш право на еднократна парична помощ - декларация се взима от общината, от отдела по гражданско състояние (от там се получава и ЕГН-то) но не знам в какъв размер е...

иначе документите за ЕГН се подават в обреден дом по местоживеене на майката... изобщо за всички документи за дете в БГ искат адреса на майката (ние с таткото сме с различни адреси)

ох... много разхвърляно го написах - дано си разбрала...

весело изкарване на новата година!

П.П. бебе Джейсън много е порастнал и е станал страшен сладур...



Тема Re: Бебе с двойно гражданство?нови [re: incendio]  
Автор scarlet81 (mama)
Публикувано29.12.07 20:11



Весела Коледа и на теб!


Как е в БГ?
Тези неща, които ми каза са ми горе долу ясни. Даже мисля, че паричната помощ е 200 лева
При нас обаче е малко по-различно, защото Джейсън ще има английски паспорт преди да има български и с него ще пътуваме до БГ. И дефакто щом е с двойно гражданство не би трябвало да му искат декларация за съгласието на таткото като излизаме от БГ. Но нищо не е сигурно на границата, на кого ще попаднеш и в какво настроение ще е и за това решихме, че таткото ще си дойде за 2-3 дни да ни прибере Тъкмо ще си направим пълномощтни и т.н. и друг път ще пътувам спокойно>



Тема Re: Бебе с двойно гражданство?нови [re: scarlet81]  
Автор gevi (непознат )
Публикувано29.12.07 20:59



моят случай е идентичен.
съпругът ми е чужденец, живеем в чужбина.
дойдох си със сина ми- бебе на 5 месеца, за коледа.детето е с чуждо гражданство.съответно влезе в страната с чуждия си паспорт.
извадих му тук ЕГН, а на 2 януари ще е готов българският му задграничен паспорт.
питам се на 13 ти като си трагнем ще искат ли декларация от мъжа ми, че можем да напуснем българия?мъжът ми живее в чужбина, чужд гражданин е би било комично да искат такава.
освен това сега на излизане от страната трябва ли да показвам и 2та паспорта или само чуждият, този с който сина ми е влязал?



Тема Re: Бебе с двойно гражданство?нови [re: scarlet81]  
Автор future_momy (новак)
Публикувано29.12.07 21:42



Аз все още не знам дали да правя двойно гражданство на малкия.Имайки предвид ,че сме в EU се чудя дали ще му трябва и българско гражданство.Не е ли много сложно и скъпо да поддържаш 2но г-во?

[img noborder]http://b1.lilypie.com/MY4Bp2.png[/img]



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.