Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:15 25.04.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Бебе с двойно гражданство?  
Автор scarlet81 (mama)
Публикувано27.12.07 22:26



Имам питане към мамите на бебета с двойно гражданство.
Смятам към март месец да се прибирам с бебо до БГ за малко (живея в Англия) и той ще пътува с английския си паспорт. Ще сме сами без таткото (българин) и въпросът ми е на връщане на граничен контрол ще ми искат ли пълномощтно от бащата, че детето може да излезе от страната? При положение, че детето е с двойно гражданство, а ние сме постоянни жители със статут в Англия?
Мерси





Тема Re: Бебе с двойно гражданство?нови [re: scarlet81]  
Автор Poзaбeл (ледено студена)
Публикувано27.12.07 23:21



Може да попиташ в чужбинския форум на бг мамма. Аз пътувах сама с детето, без разрешения от бащата и нямах проблеми. Разликата е, че мъжът ми е чужденец, аз съм само с български паспорт и детето тогава нямаше все още българско гражданство. На излизане от Словения, както и на влизане изобщо не ме погледнаха, в България обаче ме проверяваха доста по-обстойно без да са ми правили някакви конкретни проблеми.



Тема Re: Бебе с двойно гражданство?нови [re: scarlet81]  
Автор deeper_m (член)
Публикувано28.12.07 00:35



Здравей,

Ще ти кажа на нас какво ни обясниха тук в посолството..Ние сме в Канада - майка и татко българи, дечко - все още само канадец. И така, бях решила аз да се прибера за малко сама с детето. По този повод се поинтересувахме за пълномощни, документи и т.н. В посолството ми обясниха, че...детето може да влезе в Бг с канадския си паспорт, но ще трябва на границата да подпиша декларация, че докато сме там, ще му направя български такъв. И..детето трябва да излезе от България с българския си паспорт....Малко параграф 22 е работата, защото по принцип (а и по закон мисля) с който паспорт влизаш в дадена страна, с него трябва и да излезеш.....Но както и да е - родна Българийка....
Мисля, че ако и във вашия случай се получи така - т.е. детето да влезе с английския, а да трябва да напусне страната с български паспорт - тогава декларация от таткото Е НЕОБХОДИМА. В противен случай мисля, че не е (нашето пътуване се отложи, така, че не мога да говоря с факти.....

).
Има обаче и друга "врътка". Ако и ти и детето влезете в страната с английски паспорти (ако ти имаш разбира се!), тогава никой никакви декларации не би трябвало да ти иска....

Но...ако трябваше аз да пътувам, бих написала и подписала и заверила и презаверила всички видове молби, декларации и каквото там съществува, защото никак не би ми се искало, да се прибера за 1-2-3 седмици и да ми направят някакъв проблем....Това рабира се е лично мнение

Поздрави! Дано съм била поне малко полезна....



Тема Re: Бебе с двойно гражданство?нови [re: scarlet81]  
Автор sisislava (минаващ)
Публикувано28.12.07 02:35



Ако докато сте в България ще правите български паспорт на бебето, и на излизане показвате българския поспорт - ще ти искат декларация от бащата (ако бебето е с признато бащинство), или ще ти искат копие от българския акт за раждане, за да докажеш, че бебето е без признато бащинство.
Ако няма да правите български паспорт на бебето - ще трябва да не престоявате повече от 1 месец в България, но ако планирате по-голям престой - ще трябва да го регистрирате в районното МВР, където ще отседнете. В който и да е от случаите, при само чуждо гражданство на бебето няма да му искат декларация от бащата (или акт за раждане).



Тема Re: Бебе с двойно гражданство?нови [re: scarlet81]  
Автор AйeзCeдaй ((бойна))
Публикувано28.12.07 09:54



Здравей и от мен. Мойте и двете деца са с двойно гражданство. Влизат и излизат от България (големия вече 16 год) само с другия, небългарски паспорт. (през лятото имат престой по няколко месеца).
Единствено са ми правили забележки, че трябва да извадя бг паспорти. Нищо друго. Не съм ги и регистрирала в районото МВР, защото имат Бг акт за раждане. Виж тях ги нося, защото веднъж на границата ми ги искаха.



Тема Re: Бебе с двойно гражданство?нови [re: AйeзCeдaй]  
Автор scarlet81 (mama)
Публикувано28.12.07 14:44



Мерси на всички за отговорите.
Аз мисля да му извадя гражданство като си дойдем, но не виждам смисъл да му вадя и паспорт, защото той ще си пътува с английския. А и нали трябва да са двамата родители за паспорта, а таткото няма да е с нас и нямам пълномощтно, а хич не ми се ходи до БГ консулство тук, защото е голяма разправия...
Говорх с гранична полиция по тел, а и в сайта им прочетох, че уж ако детето било на БГ родители постоянно прибиваващи в друга страна нямало нужда от декларация... Ама знаеш ли ги дали няма да се направят нещо на интересни, да ме замотаят и да си изпусна самолета...



Тема Re: Бебе с двойно гражданство?нови [re: scarlet81]  
Автор incendio (разПиляна)
Публикувано29.12.07 15:10



весела коледа, скарлет


да ти кажа за нашето пътуване... ние също сме постоянно пребиваващи в ПТ. на малката и направихме пасаван (временен паспорт) в БГ посолството в Лисабон - той е валиден 7 дни... нямахме никакви проблеми с паспортните проверки и на 3те летища, като само в БГ направиха копие на нейния паспорт...
подадохме документите за БГ ЕГН веднага и на 4ти януари (дай Боже) ще е готово, за да и издадем постоянен паспорт (тук доста време отнема комуникацията между институциите по празниците)...

щом вие с таткото сте с БГ гражданство, детето автоматично получава същото, но за издаване на постоянен паспорт ти трябва ЕГН... за временния използват датата на раждане на бебока... та гражданство не се вади - вади се ЕГН...

освен това имаш право на еднократна парична помощ - декларация се взима от общината, от отдела по гражданско състояние (от там се получава и ЕГН-то) но не знам в какъв размер е...

иначе документите за ЕГН се подават в обреден дом по местоживеене на майката... изобщо за всички документи за дете в БГ искат адреса на майката (ние с таткото сме с различни адреси)

ох... много разхвърляно го написах - дано си разбрала...

весело изкарване на новата година!

П.П. бебе Джейсън много е порастнал и е станал страшен сладур...



Тема Re: Бебе с двойно гражданство?нови [re: incendio]  
Автор scarlet81 (mama)
Публикувано29.12.07 20:11



Весела Коледа и на теб!


Как е в БГ?
Тези неща, които ми каза са ми горе долу ясни. Даже мисля, че паричната помощ е 200 лева
При нас обаче е малко по-различно, защото Джейсън ще има английски паспорт преди да има български и с него ще пътуваме до БГ. И дефакто щом е с двойно гражданство не би трябвало да му искат декларация за съгласието на таткото като излизаме от БГ. Но нищо не е сигурно на границата, на кого ще попаднеш и в какво настроение ще е и за това решихме, че таткото ще си дойде за 2-3 дни да ни прибере Тъкмо ще си направим пълномощтни и т.н. и друг път ще пътувам спокойно>



Тема Re: Бебе с двойно гражданство?нови [re: scarlet81]  
Автор gevi (непознат )
Публикувано29.12.07 20:59



моят случай е идентичен.
съпругът ми е чужденец, живеем в чужбина.
дойдох си със сина ми- бебе на 5 месеца, за коледа.детето е с чуждо гражданство.съответно влезе в страната с чуждия си паспорт.
извадих му тук ЕГН, а на 2 януари ще е готов българският му задграничен паспорт.
питам се на 13 ти като си трагнем ще искат ли декларация от мъжа ми, че можем да напуснем българия?мъжът ми живее в чужбина, чужд гражданин е би било комично да искат такава.
освен това сега на излизане от страната трябва ли да показвам и 2та паспорта или само чуждият, този с който сина ми е влязал?



Тема Re: Бебе с двойно гражданство?нови [re: scarlet81]  
Автор future_momy (новак)
Публикувано29.12.07 21:42



Аз все още не знам дали да правя двойно гражданство на малкия.Имайки предвид ,че сме в EU се чудя дали ще му трябва и българско гражданство.Не е ли много сложно и скъпо да поддържаш 2но г-во?

[img noborder]http://b1.lilypie.com/MY4Bp2.png[/img]


Тема Re: Бебе с двойно гражданство?нови [re: future_momy]  
Автор scarlet81 (mama)
Публикувано30.12.07 02:42



Според мен е хубаво да си има и БГ гражданство - все пак и двамата сме българи и не се знае на къде ще ни отвее вятъра. Не виждам защо да е скъпо да се поддържа двойно гражданство - за непълнолетни деца нали държавата поема здравните осигуровки например, а по-нататък винаги може да се каже, че човекът живее в друга страна и да не му текат никакви осигуровки, данъци и т.н. Аз например нямам никакви разходи по българското си гражданство!



Тема Re: Бебе с двойно гражданство?нови [re: scarlet81]  
Автор sisislava (минаващ)
Публикувано30.12.07 04:40



Това "де факто" за двойното гражданство, може да ти изиграе лоша шега. Зависи от служителя при който ще се случиш.
Аз, лично се интересувах от въпроси свързани с двойно (трийно и прочие гражданства, според българския закон) и истината е, че при наличие на българско гражданство то е приоритетно за прилагагане на българските закони. Т.е., Първо си българин, и после всякакъв друг, което значи, че (в случая) с право може да ти искат декларация от бащата, особено пък щом и двамата му родители за също български граждани.



Тема Re: Бебе с двойно гражданство?нови [re: scarlet81]  
Автор sisislava (минаващ)
Публикувано30.12.07 04:43



Вероятно ясно са обяснили нещта, т.е. нищо чудно да ти поискат да докажеш, че сте постоянно пребиваващи извън България, което, вероятно е въпрос на регистрация в българското посолство където сте, от където да ви издадат такъв документ.



Тема Re: Бебе с двойно гражданство?нови [re: incendio]  
Автор sisislava (минаващ)
Публикувано30.12.07 04:51



ЕГН регистрация се прави в Служба "ГРАО" (ЕГРАОН), в общината.
Поне при нас беше така преди 4 години.
Предполагам, ако обредните домове прават подобна услуга, то тя е свързана с ГРАО в последствие. Все пак това е службата, която поддържа гражданския регистър. Аз бих посъветвала за скъсяване на веригата с директна връзка с ГРАО.



Тема Re: Бебе с двойно гражданство?нови [re: gevi]  
Автор sisislava (минаващ)
Публикувано30.12.07 04:54



В твоя случай за свое успокоение бих показала копие от Акта за гражданския ми брак, където да личи, че съпругът ми не е българин



Тема Re: Бебе с двойно гражданство?нови [re: future_momy]  
Автор sisislava (минаващ)
Публикувано30.12.07 05:04



Въпросът ти е доста не конкретизиран. Зависи в коя страна конкретно сте и какви са тамошните закони във връзка с двойните гражданства.
От българска страна, щом живете постоянно извън България, това не те натоварва с нищо особено. Дори на скоро отмениха и задължителните здравни вноски за такива българи. Казармата за момчетата също е в миналото..., не се сещам за нищо друго, което да тежи.
Виж, ако сте с българско и друго гражданства, и живеете в България (или ви се случват разни важни неща в България - брак, развод, раждане и т.н.) преди всичко ще ви броят за българи и за вас ще се прилагат българските закони, които в някой случаи може и да не ви харесват



Тема Re: Бебе с двойно гражданство?нови [re: scarlet81]  
Автор gevi (непознат )
Публикувано30.12.07 12:18



aз лично живея в държава извън европейския съюз и държа детето ми да има и българско гражданство.не виждам защо да е скъпо има малко разходи по превод и легализация на документите, а бързата поръчка за изваждане на паспорт е 14 лева.други разходи няма...



Тема Re: Бебе с двойно гражданство?нови [re: sisislava]  
Автор AйeзCeдaй ((бойна))
Публикувано31.12.07 10:55



Хм, пишеш нещо, което върло ме интересува. За момчетата и казармата.
В интерес на истината има още две години до този момент и за това още не съм проуила нещата. Става въпрос за син ми (16 год) с двойно гражданство. Живеем в страна от ЕС.
Къде мога да прочета? Да се информирам?

Хиляди благодарсност предварително



Тема Re: Бебе с двойно гражданство?нови [re: AйeзCeдaй]  
Автор sisislava (минаващ)
Публикувано31.12.07 16:03



Пробвай в нета да намериш сайта на Българската армия - там вероятно най-ясно ще пише.
Аз, по моите спомени неодавна по новините в България даваха как се уволнява последния набор задължителна служба. Даже, помня, обещали им бяха униформите да им ги оставят за спомен.
На сестра ми големия син (набор 1987) се спаси точно от този последен набор войници - влезе студент редовно обучение и се освободи.

Споко, няма за какво да се тревожиш, според мен!







Тема Re: Бебе с двойно гражданство?нови [re: gevi]  
Автор sisislava (минаващ)
Публикувано31.12.07 16:05



Документите са дребен разход, за който не си струва коментар.
Въпросът, е основно при задължение да се плащат данъци и на двете държави...



Тема Re: Бебе с двойно гражданство?нови [re: sisislava]  
Автор scarlet81 (mama)
Публикувано31.12.07 18:44



Ако пребиваваш повече от 183 дни в годината в друга държава не се плащат данъци в БГ.



Тема Re: Бебе с двойно гражданство?нови [re: AйeзCeдaй]  
Автор incendio (разПиляна)
Публикувано01.01.08 21:01



казармата отпадна вече миналата година


армията се професионализира и няма наборни войнци... последните се уволнха октомври - дешай спокойно и пътувайте спокойно



Тема Re: Бебе с двойно гражданство?нови [re: sisislava]  
Автор incendio (разПиляна)
Публикувано01.01.08 21:07



сиси, документите се подават в Обреден дом по местоживеене на майката... аз например, се водя в младост и района ни е обредния дом в мусагеница (много бяха симпатични служителките)

след това документите по служебен път отиват в Служба "ГРАО" (ЕГРАОН) в общината и от там се получава ЕГН-то, също така там се получава формуляра за еднократната помощ... и да доуточня, че в Служба "гражданско състояние" не приемат документи за ЕГН...





Тема Re: Бебе с двойно гражданство?нови [re: deeper_m]  
Автор FLUKY (Montreal)
Публикувано03.01.08 20:31



Малко със закъснение но ЧНГ на всички мами! Да са ви здрави и послушни бебоците, а на очакващите леко и безаварийно раждане!
Темата живо ме вълнува но покай тия празници и ревящото бебе не успях да се включа.
Та я кажете сега как става пътуването на бебе (чужд гражданин - Кандски) до БГ и какви са тия измислени декларации, където те карат да подписваш по границата. Никой ли не те пита там дали въобще искаш да си направиш детето БГ гражданин ами те насилват да му вадиш БГ паспорт?!?!?!
Закачих се за deeper_m, тъй като видях че и тя е в Канада и може би знае дали може да се извади бебешки паспорт само от единия родител?
Знаете ли какви документи ще са ми необходими ако реша да правя бебо БГ гражданин на лято?

---------

The Devil wears Prada, so do I!

Тема Re: Бебе с двойно гражданство?нови [re: FLUKY]  
Автор incendio (разПиляна)
Публикувано03.01.08 20:52



заверен с апостил и преведен на БГ акт за раждане от канадско + личните карти на двамата родители...
за лични документи трябват и 3 снимки...



Редактирано от incendio на 03.01.08 20:52.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.