Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:22 18.04.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ  
Автор пpoф.д-pИ.Kpeмeнckи (доктор)
Публикувано22.10.07 13:44



Уважаеми БЪДЕЩИ И НАСТОЯЩИ МАЙКИ,

От обръщението ми към вас на 06.02.2004 г. се промениха много неща и се появиха много нови данни, свързани с ГЕНЕТИЧНИТЕ ИЗСЛЕДВАНИЯ И ГЕНЕТИЧНИТЕ РИСКОВЕ. От множеството посещения в страницата и поставените въпроси става очевиден интересът към проблема, който засяга всяко семейство.

Вече са факт:
1) Наредба № 26 на МЗ, чрез която се регулира диагностиката на генетичните болести у нас.
2) От отчета на Правителството на Република България е видно, че ПРОФИЛАКТИКАТА на генетичните болести са приоритет под формата на "НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА ЗА ДИАГНОСТИКА, ПРОФИЛАКТИКА И ЕПИДЕМИОЛОГИЯ НА НАСЛЕДСТВЕНИТЕ И ДРУГИ РЕДКИ БОЛЕСТИ, НАСЛЕДСТВЕНИТЕ ПРЕДРАЗПОЛОЖЕНИЯ И ВРОДЕНИ ДЕФЕКТИ НА РАЗВИТИЕТО 2007-2010 г.”

3) В новия рамков договор със НЗОК са включени в съответни клинични пътеки:
- диагностиката и необходимите специализирани генетични изследвания при пациенти с редки генетични болести;
Това означава, че за всички пациенти насочени от болница, сключила договор с НЗОК и с Националната генетична лаборатория генетичните изследвания ще бъдат безплатни.
- дородова (пренатална) диагностика на тежките генетични болести. Направление от личен лекар № 7 за хоспитализация (приемане в болница).

4) Успешно функционира ЦЕНТЪР ПО МОЕЛКУЛНА МЕДИЦИНА.
Центърът разработва няколко основни НАУЧНИ направления в областта на молекулната медицина:
- Уточняване на генните варианти при българската популация с оглед определяне на вида на лекарството и дозата при конкретен индивид, в случай, че се налага лечение;
- Търсене на гени, предразполагащи към най-честите болести: различни видове рак, психиатрични (маниакално-депресивни), сърдечно-съдови, Алцхаймер, някои епилепсии и др.;
- Търсене на гени, предразполагащи към зависимости: хероин и др. в рамките на Българо - Американски 5 годишен научно-изследователски проект с начало 2006 г.
- Въвеждане на високоефективни генетични методи за диагностика на редки генетични болести и определяне на риска от чести генетични предразположения;
- Извършване на мащабни популационни проучвания с цел уточняване генетичната характеристика на българския народ;

Изтъкнатите по-горе предпоставки ни мотивират да започнем нова тема, предложена от модераторите на Клуб “Бъдещи и настоящи майки”. “ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ”.
Това не са генетични консултации. Такива се предоставят само на място в лабораторията.

Информация по избрани проблеми може да се намерят на електронните страници на:
Национална генетична лаборатория www.lmpbg.org
Център по молекулна медицина www.mmcbg.org

В тази страница водещи наши специалисти ще отговарят на конкретно зададени от вас въпроси, свързани с: ГЕНЕТИЧНИТЕ ИЗСЛЕДВАНИЯ, ГЕНЕТИЧНИТЕ РИСКОВЕ И ГЕНЕТИЧНАТА ПРОФИЛАКТИКА :

1) Профилактика на вродени дефекти, включително и дефекти на невралната тръба (спина бифида) с фолиева киселина.
2) Серумен дородов биохимичен скрининг (кръвно изследване) в 15-19 седмица на бременността за оценка на риска за Даун, дефекти на невралната тръба (спина бифида и аненцефалия) и дефекти на коремната стена. Такъв в момента се провежда само в Националната генетична лаборатория и Генетичната лаборатория в университетска болница Варна. За отдалечени места е въведена практиката да се изпраща СЕРУМ с куриерска поща.
В началото на 2008 г. ще бъде предложен серумен скрининг в 10-14 седмица.
3) Генетични рискове, генетични болести и генетични изследвания по време на бременността.
4) Дородова (пренатална) диагностика чрез хорионбиопсия в 10-12 седмица.
5) Дородова (пренатална) диагностика чрез амниоцентеза в 16-19 седмица.
6) Ултразвукова диагностика на вродените аномалии. “Фетална анатомия”
7) Бременност, лекарства, йонизиращи облъчвания и инфекции.
8) Генетични изследвания преди и генетични рискове след ин витро процедури.
9) “Стволови клетки” и генна терапия – реални възможности и перспективи.
10) Генетични изследвания при репродуктивни неудачи (спонтанни аборти, деца с вродени пороци на развитието и др.).
11) Генетични проблеми със забременяването.
12) Законови, морално-етични и психологически проблеми при генетичните изследвания.
13) Диагностика на генетичните болести (“редките болести”) в детската възраст.
14) Геномни проекти. Български геномен проект.
15) Организация на генетичните служби в България.
16) Генетични предразположения към болест.
17) ДНК анализ за отхвърляне/доказване на бащинство.

В НАЦИОНАЛНАТА ГЕНЕТИЧНА ЛАБОРАТОРИЯ и ЦЕНТЪРА ПО МОЛЕКУЛНА МЕДИЦИНА се предлагат ежедневно от 9 до 15 часа висококвалифицирани консултации.
Не е необходимо направление.
Необходима е цялата налична медицинска документация по случая (епикризи и предварителни изследвания).

Адрес за връзка:
София 1431, ул. Здраве 2, Университетска болница СБАЛАГ ”Майчин дом” – София, 14-ти етаж
НАЦИОНАЛНА ГЕНЕТИЧНА ЛАБОРАТОРИЯ
ЦЕНТЪР ПО МОЛЕКУЛНА МЕДИЦИНА
Лаборатория по молекулярна патология
Тел: 02/ 9172 268 и 02/ 9172 476. Факс: 02/ 9172 469
Е-поща: kremensk@medfac.acad.bg

За повече информация в електронната страница на:
Национална генетична лаборатория www.lmpbg.org
Център по молекулна медицина www.mmcbg.org

Бъдете здрави

проф. д-р И. Кременски
Национален консултант по “медицинска генетика”
Началник на Националната генетична лаборатория
Координатор на Център по молекулна медицина



Тема Предишни теминови [re: пpoф.д-pИ.Kpeмeнckи]  
Автор TeдиМодератор (същата)
Публикувано22.10.07 14:00



Линкове към всички предишни теми на Проф. Д-р Кременски:












Тема Re: ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: пpoф.д-pИ.Kpeмeнckи]  
Автор Ивa Ивaнoвa (непознат )
Публикувано23.10.07 13:34



Уважаеми проф.Кременски,
Бременна съм в 17 г.с. На 38 години съм. При направената оценка на риска с биохимичен скрининг резултатът ми е 1/20. Имам направление за извършване на амниоцентеза. От генетичната консултация, от която ме насочиха ми казаха, че не е необходимо предварително да се записвам. Така ли е наистина? Тъй като не съм от София, се притеснявам пътуването ми да не се окаже напразно и да ме върнат за друг ден. Ако е необходимо да се запиша, бихте ли ми дали телефони за връзка.
Предварително Ви благодаря.



Тема Re: ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: Ивa Ивaнoвa]  
Автор пpoф.д-pИ.Kpeмeнckи (доктор)
Публикувано23.10.07 17:12



Уважаеам Госпожо,

Най-добре е да се обадите на 02/9172 268

Трябва Ви:
1) Кръвна група.
2) Обща кръвна картина от посладната седмица.
3) Изследване за СПИН и хепатит С - имате ги при гинеколога.
3) Направление №7 - такова може да получите и на място.

С тези документи можете да бъдете изследвана същия ден, ако се опявите до 9 - 9:30 часа на 14-ти етаж в Майчин дом.

Успех



Тема Re: ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: пpoф.д-pИ.Kpeмeнckи]  
Автор gus_gus (член)
Публикувано25.10.07 19:02



Здравейте проф. Кременски!

Интересува ме, дали мога да получа информация по телефона за резултатите от генетичните изследвания на новореденото ми бебе (роди се на 05.10.2007). В шейново ми казаха, че резултатите излизат след около месец след раждането, и че се изпращат на родителите само в случай, че има нещо обезпокоително. Държа да проверя лично, т.к. отдавна не живея на адреса, посочен в личната ми карта, и се опасявам, че няма как да разбера, дали нещо е пристигнало там.

Благодаря Ви предварително!

С уважение,
Кремена



Тема Re: ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: пpoф.д-pИ.Kpeмeнckи]  
Автор magii (непознат )
Публикувано26.10.07 12:31



Здравейте, проф.Кременски!
Благодаря Ви за всичко!Днес се обадих за резулаттите от амниоцентезата,но не можах да говоря с доц.Георгиева.Но жената,която ми вдигна телефона направи справка за резултата ми и ми каза "няма данни".Аз я попитах това означава,че е добре бебето ли и тя отговори "да".Но понеже говореше кратко и аз някак не съм напълно сигурна,че всичко е ок. Дали можете да ми потвърдите и Вие,за резултата.Аз съм Маргарита Ганчева Стоева-7510251133.
Благодаря !



Тема Re: ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: gus_gus]  
Автор пpoф.д-pИ.Kpeмeнckи (доктор)
Публикувано29.10.07 12:35



Здравейте,

Информация можете да получите на тел. 952 3196
Ако, имаше проблеми детето щеше да бъде издирено чрез родилния дом.

Силно се надявам, че няма проблем.
Кременски



Тема Re: ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: magii]  
Автор пpoф.д-pИ.Kpeмeнckи (доктор)
Публикувано29.10.07 17:12



Уважаема Госпожо,

Резултатът Ви е нормален по отношение на Даун и 95% от другите хромозомни аноамалии.

Това, което силно Ви се преопръчва е да проведете специализираното ултразвуково (видеозон) изследване "фетална морфология".

Успех
Кременски



Тема Re: ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: пpoф.д-pИ.Kpeмeнckи]  
Автор magii (непознат )
Публикувано30.10.07 20:33



Благодаря Ви най-сърдечно за всичко, проф. Кременски!
Зная за феталната морфология,само още се двоумя при кого да отида.Нали били малко специалистите в тази насока. Мисля да отида при д-р Яков от Майчин дом -Варна и доц.Балев. Вие можете ли да ми препоръчате някой доктор от Варна?
При доц. Балев съм ходила и съм доволна. На 4 Д ли е най- добре да се проведе феталната морфология?
Бладаря отново!
Всичко най- добро Ви желая!



Тема Re: ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: пpoф.д-pИ.Kpeмeнckи]  
Автор PiletoP (непознат )
Публикувано31.10.07 11:18



Здравейте проф.Кременски,
Имам 2 аборта-кухо яйце.Направих си изследвания ДНК анализ за вродени тромбофилии във вашата лабораториа.Всичко е ок и още много други изследвания каквито ми назначиха.Последното което ми казаха,че само това изследване не съм направила е Кариотипиране на двамата партньори преди да забременея.Четох във форумите,че това се прави когато си бременна (може и да не съм разбрала).Може ли да ми обясните какво е това и имали нужда да правя това изследване.Ще съм ви благодарна защото вече се отчаях всеки кой ми каже,че не съм изследвала нещо и аз тичам да се изследвам.До сега всички изследвани на мен и на съпругът ми са наред с изключение на един хормон Тестостерон който е извън границите. Благодаря ви предварително.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.