Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:35 12.06.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Грешките, които и умните майки допускат  
Автор Acя ()
Публикувано21.09.07 14:58



По идея на Теди пускам тази статия от бр. 53 от август, от списание "Моето бебе и аз", като отделна тема.
Жените и техните грешки е добре позната тема, обсъждана от векове. От приблизително същото време всички заедно се опитваме да докажем, че подобно на "първородната", и останалите ни грешки са не толкова фатални и далеч не изцяло "женска" заслуга. Още по-нереално е допускането, че в отглеждането на дете майката е единствената, която се отклонява от "правилното". Но за да сме честни-тя е тази, която наистина зорко "следи резултата". А в борбата с грешките той висок единствено когато ги избягваме (доколкото това е възможно). Проблемът е, че никой (дори мултифункционалната майка) не е в състояниеда види сам грешките си или поне не го прави навреме. При това положение ни остава само един полезен ход-да се обърнем към онези специалисти, които наистина познават родителските грешки и успехи и знаят по-добрите решения.
За здравето на детето
Най-често допусканите от родителите грешки, отразяващи се на здравето на детето, според доц. Маруся Лилова, педиатър нефролог:
Кърмене
Първият често срещан пропуск при младите майки според мен е спирането на кърменето без достатъчно основателни причини за това. В случая най-важна е мотивацията на майката- от нея зависи всичко. Ако тя е убедена, че това е начинът, има възможности да се помогне на лакатацията и кърменето да продължи.
Останалите проблеми, на които се натъквам в практиката си, се обясняват по-скоро с престараването на младите майки.
Хранене и обличане
Българката се страхува най-много от две неща-детето да не е гладно и да не му е студено. Така децата ни или се прехранват, или се обличат прекалено много. Все още много се радваме на дебели бебета и наднорменото тегло назрява като сериозен проблем. Другият момент е нежеланието за хранене-тогава цялата фамили се ангажира с проблема, което само го задълбочава. Важно е храненето да не се превръща в идея фикс.
Смяна на Адаптираните млека
Много голяма грешка е и честата смяна на вида адаптирано мляко. Когато има някакъв проблем с храненето, започва своеволенпреход от храна на храна. Това само допълнително обърква диагнозата, а са възможни и усложнения.
За медикаментите
Важен момент е употребата на температуропонижаващи медикаменти -не се обръща внимание, че въпреки различните търговски марки съставката е една. Така се стига до предозиране, защото майките си мислят, че дават различни медикаменти, а те в основата си са едни и същи. Проблем са и антибиотиците-нашите деца приемат твърде много антибиотици, без винаги да има нужда от това.
Витамин D
Българските майки много се страхуват и от рахита-стига се до предозиране с витамин D, което е опасно. Прекаленото количество витамин D е по-страшно от занижените му нива.
Пелените
Като нефролог горещо призовавам младите майки да започват да отказват децата си от пелените веднага след като навършат годинка. Дерматитите, причинени от тях, е възможно да засегнат долните пикочни пътища, а може да обхванат и горните. Когато детето е с пелени, е трудно и обикновено ненавременно поставянето на диагноза, ако се отнася за проблем с бъбреците.
Ако списъкът ви се струва прекалено дълъг, помислете отново-д-р Зорка Угринова, лекар хомеопат, също има какво да добави:
Висока температура
Детето ми е с температура какво да му дам?
Това е може би най-често задавания въпрос към лекаря. Температурата е естествена защитна реакция на детския организъм, за това понижаването и на всяка цена не е наложително.
По-доброто решение: При температура до 37.5 и добро общо състояние на детето може да не се дава никакво температуро понижаващо лекарство.
Няма да къпя детето и да го извеждам навън, защото е с температура
Няма нищо по-естествено за едно дете от редовните разходки и честото къпане. Дори когато е болно и има температура, не му ги спестявайте.
По-доброто решение: Запазете колкото е възможно режима на детето такъв, какъвто е, когато е здраво.
Давам нехомеопатични лекарства при температура, значи не мога да използвам и хомеопатични
Двата вида лекарства-конвенционални и хомеопатични, може да се комбинират.
По-доброто решение: Колкото по-различни медикаменти използвате като "свалящи температурата", толкова по-добре. Действието им ще бъде бързо, а ефектът траен.
Кашлица
Кашлицата не се лекува по телефона
По-доброто решение: Всеки пациент с кашлица трябва да бъде прегледан от лекар и състоянието му проследявано във времето. Има хомеопатични лекарства за много видове кашлица-суха, стържеща, дрезгава, отхрачваща и т.н. Със започването на лечението тя ще променя характера си, така че ще се сменят и лекарствата. Не се препоръчва произволното даване на различни сиропи за кашлица и замяната им с "други, по-добри".
Хрема
От днес детето е с хрема и му сложих от капките за нос от миналия път.....
Не е наложително хремата да се лекува от първия час, в който се е появила. Капките за нос и честата им употреба не са напълно безвредни.
По-доброто решение: В повечето случаи е достатъчно да се промие носът с физиологичен разтвор. Ако детето е с постоянна хрема, се посъветвайте с лекар. Хомеопатичните медикаменти са много подходящи при лечение на хреми-в остър стадий и за тяхната профилактика.
При използването на отворени вече капки за нос проверявайте срока на годност и дали сте спазвали условията за съхранение.
Кърмаче
Кърмя бебето си и зая това не му давам да пие вода.
Кърменето не означава, че на детето не трябва да се дава вода.
По-доброто решение: Между храненията намирайте време с лъжичка или биберон да давате на кърмачето си чиста преварена вода. Водата е естествената среда, в която то е живяло девет месеца. За това редовните къпания и даването на вода през устата са задължителни.
Единодушния призив:
Избягвайте самолечението. Не се доверявайте на приятели или близки, които "боледуваха по същия начин", вземали са "това лекарство" и са се "излекували".
Неправилното дозиране на лекарствата крие сериозни рискове за вашето или здравето на детето ви. Безразборното приемане на медикаменти, произволното започване и спиране на лечение не е безопасно. Всяка майка има някаква здравна култура и минимум знания, но това не я прави достатъчно обучена, за да лекувасама детето си. Лекуването е сложен процес и трябва да се извършва само от лекар.
КРАЙ!



Редактирано от Acя на 21.09.07 18:51.



Тема Re: Грешките, които и умните майки допускатнови [re: Acя]  
Автор jana (...)
Публикувано21.09.07 15:22



Това ми хареса. Но има май доста грешки, които могат да се допишат, сега вече минала по определен етап от пътя на развитие на детето мога да ги преценя



Вече майка, никога преди това не съм вярвала в чудеса

Тема Re: Грешките, които и умните майки допускатнови [re: Acя]  
Автор surflineМодератор (veche poznat)
Публикувано21.09.07 15:23



Страхотна статия, Ася! Благодаря!






Тема Re: Грешките, които и умните майки допускатнови [re: Acя]  
Автор Tedulina (мамито)
Публикувано21.09.07 15:26



Благодарско и от мен!



Тема Re: Грешките, които и умните майки допускатнови [re: Acя]  
Автор нeмиpницa (мама на Стефан)
Публикувано21.09.07 15:35



Ще се радвам да споделим осъзнатите грешки.

Теди, питай за каквото се сетиш. Тук му е мястото ;)

Редактирано от нeмиpницa на 21.09.07 15:40.



Тема Re: Грешките, които и умните майки допускатнови [re: нeмиpницa]  
Автор ДжacтaПpacтa (мама на Искрен)
Публикувано21.09.07 16:13



браво Ася,чудесно е че пусна статията


И аз имам този брой на списанието....четох я,сега пак...,но това което бих могла да кажа,че е лесно отстрани да се дават акъли-няма как една майка да не се притесни при Т.,или че детето й няма апетит и т.н.,но разбира се трябва да е в границите на разумното.Това с дебелите бебета и аз не го одобрявам,но пък бабите умират от кеф при вида на топчести дебеланковци и от мъка при кльощави мъници-иди им обясни
аз какъв зор видях с моята свекърва,която нон стоп опяваше,че Искрен бил твърде слаб,защото ми била рядка кърмата....,да съм му дадяла мъъъъъничко "хумана"



Тема Re: Грешките, които и умните майки допускатнови [re: ДжacтaПpacтa]  
Автор Tedulina (мамито)
Публикувано21.09.07 16:21



Това за бабите си много права. Добре, че майка ми и свекърва ми са гледали слабички деца, че не опяват. Даже като го видят колко яде му се радват, а аз понякога направо ми се стъжнява като чуя на колко малко казва, че се е нахранил

. По автобусите обаче ... думи нямам, даже днес ми се случи.
За т-та съм с друго мнение. Давам т-ропонижаващи след 38гр. и то ако е отпаднал, ако е жизнен след 38.5гр.
За навличането ми се е случвало да го понавлека, но това е защото съм зиморничева, а мъжа ми още повече. Спорим как да го облечем. Той да не му е студено, аз - да не му е топло на детето, че се поти.



Тема Re: Грешките, които и умните майки допускатнови [re: ДжacтaПpacтa]  
Автор NadG (Моксина)
Публикувано21.09.07 16:28



Най-много ми хареса частта за температурата. Аз напълно застъпвам разбирането, че и при възрастни, и при деца температурата е нормално състояние на организма при борбата му с външни "нашественици" или вътрешни състояния. Не е нормално и правилно да се цели "сваляне" на температурата на всяка цена. Аз при мен самата преди 39 градуса или поне 2 дни не взимам насрещтни мерки. Не намирам, че температурата е причина за притеснения.
А за апетита - и аз съм била злоядо дете, а и сега съм пробираща към храната. Определени неща не харесвам и затова не ям - варени и пържени яйца, прясно мляко, меко и червено месо, морски продукти, банани. Не бих карала едно дете да ги яде насила, ако не желае това, като знам аз как съм ги отбягвала и като малка. Апетит никога не съм имала в смисъл да имам желание да се храня. Това просто беше някакво действие като миенето на зъбите, но и двете с доста зор, така че.... и от децата си не очаквам да са някакви лакомници или поне да се радват особено много на храненето.



Тема Re: Грешките, които и умните майки допускатнови [re: Acя]  
Автор kolelo (непознат)
Публикувано21.09.07 17:47



Единственото, с което не съм съгласна, е това, че кърмачето трябва да пие вода и сравнението с утробата. В утробата кърма няма. Като се роди обаче има и тя е тази, която му осигурява нужното количество вода. Не случайно много кърмачета сами отказват водата и трябва да се прилъгват със захаросването й и разни други трикове. Доста има изписано по въпроса в западната литература. Много са кърмачетата, които карат без вода и се развиват идеално. Стига обаче майката да кърми на поискване. Едно съществен момент, който за жалост не е споменат в статията. А това е една съществена грешка на много майки, но не по тяхна вина, а тази на лекари и акушерки.



Тема Re: Грешките, които и умните майки допускатнови [re: kolelo]  
Автор нeмиpницa (мама на Стефан)
Публикувано21.09.07 17:50



Статията е от списание "Моето бебе и аз". Там са доста раздвоени по темата.
Статията е от сбор от коментари на БГ специалисти. А както знаем, те не са много наясно с кърменето.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.