Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:05 11.06.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Започна да заеква  
Автор Xrisa (член)
Публикувано10.07.07 00:33



Здравейте, момичета,
5 годишното ми момченце започна от три месеца да заеква. За първи път по активно на рождения си ден, когато получи подаръка си и оттогава все по-често и по-лошо става, според мен. Не знам какво да правя, чувствам се доста безпомощна и объркана. Той и без това си има логопедични проблеми, водех го на логопед, макар и нередовно. Бяха ме предупредили да внимавам с домашните занимания, защото момченцата били много чувствителни и можело да почне да заеква. Аз не вярвах, а ето че се случи. Сега се обвинявам за много неща, но знам че няма смисъл. Иска ми се само да разбера причината и да се обнадеждя, че може да се оправи. Само като си помисля, колко безпощадни са днес децата и на какъв тормоз ще се обрече момченцето ми в училище, ми се свива сърцето...
Водих го на детски психолог, един път - жената звучеше доста успокоително, даже твърде много, според мен. Определи му "режим на мълчание" от наша страна, но трудно ми е да го спазвам стрктно. Сега искам да го заведа и на хомеопатичен лекар. Някакви съвети може ли да ми дадете?



Тема Re: Започна да заекванови [re: Xrisa]  
Автор TeдиМодератор (същата)
Публикувано10.07.07 09:46



Според мен това е проблем, на който трябва да обърнете сериозно внимание и то с помощта на специалист. Бяхте ли пак на логопед?
Каквато и помощ да изберете, трябва да си настоятелна, редовна и стриктна. Представям си колко е трудно, но трябва да дадеш всичко от себе си!

Не се обвинявай за минали неща, няма смисъл! Обърни се изцяло към настоящето и действай


Много силно ви стискам палци нещата бързо да се подобрят!



Тема Re: Започна да заекванови [re: Teди]  
Автор Xrisa (член)
Публикувано10.07.07 10:33



Не сме ходили на логопед пак, защото детският психолог ми каза "в никакъв случай", трябвало да се успокои. Според нея сме били избързали с логопеда преди година-две и това е допринесло за изнервянето на детето. Доста съм объркана.



Тема Re: Започна да заекванови [re: Xrisa]  
Автор TeдиМодератор (същата)
Публикувано10.07.07 10:58



Брех

Представям си каква каша ти е
Без да съм лекар - заекването го свързвам с по-емоционално изказване, т.е. може би е по-добре да послушате детския психолог. Ако лечението позволява, би могла да комбинираш с хомеопатия - предполагам другите майчета ще се включат по-късно с координати.

Детенцето ти е голямо, опитай да не показваш пред него колко те притеснява заекването. Трябва да внимавате, за да не се превърне в комплекс.
Пиши как вървят нещата.



Тема Re: Започна да заекванови [re: Xrisa]  
Автор oceanid ()
Публикувано10.07.07 11:46



Здравей Хриса,
Имах подобен проблем с моя син преди години.
За щастие намерих къде се корени проблема и за около година се оправихме.
Моя син е едновременно и много чувствителен и може и от инат да се държи като абсолутен гьон. Изобщо не знаеш кога с коя си страна на характера ще приеме нещо.
При нас проблема е започнал с детските филмчета. Ако седнеш и ги изгледаш ще забележиш нещо поразително- 90% от героите в тях са сирачета...
При нас проблема дойде от това че гледаме Цар лъв(като всички деца) и естествено като всички деца и мойто си играе че е Симба... обаче тъй като в тази възраст игра и реалност им се преплитат изведнъж детенце схваща, че ако то е Симба то баща му ще умре докато е още дете - като на лъвчето. И започва да се чувства виновно че е поискало да е Симба, защото излиза че с това е поискало косвено и татко му да умре...
И решава да оправи нещата... и решава че ако той е Цар лъв ще поеме на себе си и ще предотврати това да умре татко му, защото той ще умре вместо него. Да ама това умирането е нещо страшно и неизвестно... и детенце просто блокира на тази тема. И започва да гледа "страшното" от филма за да се опита да го разбере..
И така една сутрин се събуди с ужасно заекване.
Горните събития ги излових че така са се развили в малката му главица , много впоследствие от разговори с него още предишните месеци без да усетя каквото и да било.

Извадих огромен късмет че му зададох правилния въпрос съвсем случайно.Просто ми направи впечатление, че дойде и ми заяви някак без причина че вече той ще е Цар Лъв. А преди искаше да е винаги Симба.И като почти по инерция го попитах защо си е сменил решението той ме застреля с репликата - че иначе тати ще умре...
И оттам лека полека развих кълбото. Трябваха ми 2-3 месеца да си сглобя картинката къде е проблема и още 6-8 да му разказвам както става с хората като умрат и колко е хубаво на небето и т.н. Последното без да правя словесно никаква връзка с филмчето, просто взех една илюстрована библия за деца. Прибавихме от себе си и една празна книга в която ангелчетата записват и добрите и лошите постъпки и която трябва да се напълни с направените от човека добрини, за да те пуснат на това прекрасно място.
След този курс по теология детенце както беше почнало да заеква така и почти отведнъж спря. Докторката направо не можеше да повярва.
Изпратила съм ти на личти един и-мейл на една организация която активно работи в тази област и може да ти помогне, но моя съвет е: търси причината за заекването, детенце може би се е сблъксало с нещо което мозъчето му не може да смели и е блокирало и сега мислта му кръжи натрапчиво все около това. Ако му дадеш правилните отговори, ако му начертаеш пътечката от тази завънена улица в която мисленето му е попаднало на някаква тема бързо ще се оправи.
Търси и някакви източници на насилие, включително сексуално, защото чувството на безпомощност от нещо такова може също да е фактор.
Пожелавам ти успех и търпение.
А в ежедневието просто го изчаквайте да се изкаже.
Ако е левичар а сте го карали да прави всичко или да пише с дясната ръка също може да има този резултат- това от мой личен опит.

Редактирано от oceanid на 10.07.07 11:56.



Тема Re: Започна да заеква [re: Xrisa]  
Автор Sophia (логопед)
Публикувано10.07.07 22:01



Здравей, Xrisa.
Колкото по-бързо потърсите помощ от специалист, толкова по-добре за детето. Под специалист имам предвид логопед, тъй като това е специалистът, който помага при това сложно нарушение /ако конкретният случай го налага, в екип с психолог и лекар/. Никак не ми звучи професионално изказването на психолога, който сте посетили. Абсолютно невярно е това, че детето ти е почнало да заеква, защото сте го водили на логопед, както и невярно е това, че трябва да изчакате да се "успокои". Не мога да разбера как се получава така, че в България хората са всичколози и как човек, който не е все пак логопед си позволява да прави такива изказвания. Да, при едно заекване специалистите могат да работят в екип, за да помогнат на детето, но без единият да се опитва да навлиза в територията на другия.
Моят професионален съвет е да потърсите логопедична помощ веднага, защото колко по-бързо едно заекващо дете започне терапия, толкова по-голяма е вероятността да се научи бързо да контролира заекването си. Не разчитайте само на хомеопатията, казвам ти го доброжелателно - тя може да е помощник, но не и основен фактор при преодоляване на този проблем. Успех !


Редактирано от Sophia на 10.07.07 22:04.



Тема Re: Започна да заекванови [re: Xrisa]  
Автор snich (Renina mama)
Публикувано11.07.07 10:03



Подкрепям напълно Sophia за нуждата от логопед.
Като бях студентка имах практики в логопедични кабинети и съм убедена,че там на децата им е забавно,а не страшно.Там се работи с много картинки,с игри,пред огледалото,дават упражнения за домашно и изобщо обстановката е много отпускаща.В 6 кабинета съм била и в 6-те е така приятно.
При заекването проблема обикновено е в дишането.Логопедът преценява дали има и емоционален проблем и препоръчва работа и с други специалисти.
Така че......
Заведи детето при логопед.
Слушай какво те съветва и къде те праща.
Спазвай всяко предписание на специалиста - на него това му е работата и знае какво прави.
Успокой се - всичко ще бъде наред





Тема Re: Започна да заекванови [re: Xrisa]  
Автор Xrisa (член)
Публикувано11.07.07 15:57



Благодаря на всички за отговорите. В четвъртък ще го водя пак при детския психолог, в петък на хомеопат, а другата седмица на логопед. Лошото е, че на този етап всичко е събиране на мнения, за да си съставя картина, защото после заминаваме и не мога да водя последователни занимания нито с логопед, нито с психолог... Ще ви пиша как са минали прегледите при всички. Първо много се зарадвах, че успях да се впиша в часовете на хомеопат. лекар. Казва се Вилма Михайлова, но после малко се стреснах от агресивната й реклама в нета, а това не ми вдъхва доверие, поне на мен.



Тема Re: Започна да заекванови [re: oceanid]  
Автор Xrisa (член)
Публикувано11.07.07 15:59



Благодаря ти много за отговора, хем ме обнадеждаваш, че решение е възможно, хем се притеснявам, защото в тази област на детската психика трудно можеш да стъпиш на нещо сигурно. Ще пиша и на тази жена, която ми препоръчваш, но за съжаление пак само консултативно, защото както вече писах не разполагам с време за системен контакт.

А чувам мнение и за лечение с белергамин. Какво е мнението ви?



Тема Re: Започна да заекванови [re: Xrisa]  
Автор oceanid ()
Публикувано11.07.07 17:32



kне съм съвсем наясно доколко този специялист може да помогне, но има едон човек който практикува сайонджи масажи и акупунктура
кабинате му е на поп богомил, съвсем близо до бул. мария луиза, оох как се казваше центъра...беше нещо като биоенерго спектър май или нещо подобно
ако искаш отиди сама и просто поговори с него какво може да направи.
личните ми впечатления от него са отлични, но не съм специалист в неговата област, разбира се...




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.