Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:55 22.06.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема От кога...нови  
Автор fada (pitanka)
Публикувано18.06.07 21:59



Синът ми днес навърши 2.9 г., но имам следния проблем и не знам проблем ли е. Много отдавна се опитвам да му чета приказки, но той не проявява никакъв интерес нито към приказки, нито към детски или анимационни филмчета и аз не знам това нормално ли е....Та въпросът ми е вие от кога започнахте да четете на децата си приказки и разбираха ли ги те....Да подчертая, че аз си го гледам сама, не е ходил на ясла, дали в това е причината? Там отдзавна да е проговорил много по-добре и т.н и със сигурност щеше да разбира приказки, иска ми се да го занимавам с нещо, но той освен рекламите по тв или да си драска нещо или да гледа картинките по книжките, друго не го интересува, ако започна да чета от приказката, той почва нетърпеливо да прелиства страниците и да гледа картинките

и със сигурност не разбира думите, които казвам....та не знам, дайте съвет....



Тема Re: От кога...нови [re: fada]  
Автор лю ()
Публикувано18.06.07 22:51



Здравей!
Моят син е значително по-малък - 2 г. и 4 м. и от повече от година му чета или съответно рецитирам стихчета. Също като теб сама си го гледам, но пък той говори много повече отколкото ако ходеше на ясла. Буквално не млъква, но и всичко му се разбира - водим си разговор.
Но мисълта ми беше за книжките - слуша ги само когато има рими, иначе не. В най-добрият случай аз му разказвам по картинки и той сам прелиства където иска и там пак гледаме къде какво е нерисувано. Даже някой път като го питам дали иска да му чета книжка, ми казва "искам да показваш само". Може би това е първият досег с книжките и всичко с веремето си





Тема Re: От кога...нови [re: fada]  
Автор *щypчo* (пристрастен)
Публикувано18.06.07 23:00



Ами..всяко дете си е различно явно..
Аз винаги съм започвала много отрано да чета книжки на дечицата си.."Чета" е мнооого силно казано.На 3-4 месеца започвам да им показвам картинки и..т.е обожават книжките..
Александър в момента е на 11 месеца, но..книжки за първи път му ЧЕТОХ, когато беше на 5 месеца..
Започни с най-простите приказки..
И дълго време чети една и съща..
И..ако детето се отегчава бързо, не бързай да я дочетеш..
Нека приказката с която започнеш е къса..
Можеш да опиташ да му РАЗКАЖЕШ някоя съвсем късичка..
Аз например имам една, която ми е любима и я ползвах винаги като "завършващаЩ приказка за лека нощ след молбите за още и още приказки..
Тя е следната:
"Имало едно време едно мече, то си вървяло по една пътечка, без да иска настъпило една клечка, клечката казала ПУК и приказката е до тук"


Понякога я разказвам на Александър и понеже почти я изигравам...той много се забавлява ..Пък и..тя е толкова кратка,че няма време да му омръзне да ме слуша
Обаче..сериозно..
Навремето имаше чудесни книжки, сега..скоро не съм виждала смислени кратки приказки..
Все пак..Александър има няколко, които знае и обича.
Житената питка
Дядо вади ряпа
Пиленцето и патенцето
Пиленцето
Дядовата ръкавичка
Мисля,че е време да започна д аму чета и други, но..за сега са тези..
...
Всичко е индивидуално..Децата са различни..Но..все пак е добре да се започва с прости неща и постепенно да се усложняват..
Когато нещата са сложни и неразбираеми за децата, те губят интерес.
Ох..поста стана много дълъг..Ако искаш,ще опитам да помогна по-конкретно(ако имаш по-конкретно питане)
УСПЕХ




Тема Re: От кога...нови [re: лю]  
Автор *щypчo* (пристрастен)
Публикувано18.06.07 23:07



Ами..ти се справяш чудесно!
Мисля,че най-важното е да не подценяваме интелигентността на децата си.
Някой деца обичат стихчета, други обичат песнички..При всички случаи е важно да са кратки, и да са представени на детето артистично и ..разбираемо..
Най-добре е героите да са животни които детето познава..
Александър обожава кучета, котки и гълъби, защото ги вижда всеки ден по улиците..
Съответно, като разглеждаме книжки, проявява много по-голям интерес, когато стигнем до картинките с тези животни


Книжките с рими децата ги научават много по-лесно ..Удивително е, но наскоро се опитвах да открия една детска книжка от времето на каката(преди 17 -18 години). Помолих каката да я потърси на площад Славейков и само й казах коя книжка търся и...тя ми изрецитира почти половината !!!
След всичките тия години!
Напълно си права- всичко с времето си!




Тема Re: От кога...нови [re: *щypчo*]  
Автор fada (pitanka)
Публикувано18.06.07 23:15



Лелее, Житената питка...Дядо вади ряпа....абсурд да ги разбере тези...ще се радва, ако се правя, че вадя ряпа и се правя на артистка със сигурност, ще се залива от смях, но няма да разбере, че мама вади ряпата, той дори не знае какво е ряпа..., не знам, аз си мисля, че от там идва проблемът, че не знае още всички думи и съответно от приказката нищо не може да разбере, освен да прихване някоя и друга позната думичка и дотам....с каква книжка да започна не знам....

Аз ли сбърках някъде, че още не разбира приказки.......



Тема Re: От кога...нови [re: fada]  
Автор *щypчo* (пристрастен)
Публикувано18.06.07 23:34



Виж..не бързай..Най-напред намери книжки САМО с картинки.
Такива в които има по едно нещо на страничка.
Примерно животните..
И като ги разлиствате през деня, му покзвай:
Това е кучето.То лае ..бау-бау-бау..(джаф-джаф-джаф) ..Ето това с аму очичките, това са му ушичките, това му е опашчицата (това е следващия етап)
После почни стихчета с всяко животно..
Например..
Когато гледаме слончето, аз рецитирам на Александър:
"Мамо, мамо, я кажи, колко слончето тежи?
Слончето, тежи деца, повече от сто килца!"

Когато гледаме носорога, рецитирам:
"Носорог, носорог, нос ли имаш или рог?
Ако имаш само нос, ще се казваш НОСОНОС,
Ако имаш само рог, ще се казваш РОГОРОГ,
Ала ти си НОСОРОГ, значи маш НОС и РОГ

..
И така за всяко животно почти си имаме стихче..
Александър понякога се забавлява много..дори като ми посочи животното си чака стихчето..(или поне аз си въобразявам..)




Тема Re: От кога...нови [re: *щypчo*]  
Автор fada (pitanka)
Публикувано18.06.07 23:42



О, на нас тези са ни любими, само с картинки, купила съм тук такива, на които си пише 12-18 точно за тази възраст 18-24, само с картинки на животни или на предмети, чаши, чинии, пички и т.н., той идва и казва "Мамо, иска четеме книжка" и за него четенето е да ми показва картинките и да казва кое какво е...тказва ми, това е мивка, това е банан, това е еди кво си..... това го можеме, но си мислех, че е време за по-сериозните приказки....живяли в едно царство цар и царица например.......кога ще дойде време за тях не знам, от сепртември като навърши 3 год. тръгва на градина,сигурно там ще ги занимават повече и речника му ще се обогати, предполагам, четогава ще прояви вече интерес към истинските приказки.....................дано...



Тема Re: От кога...нови [re: fada]  
Автор *щypчo* (пристрастен)
Публикувано19.06.07 00:20



Ами...следващия етап е къси приказки..
Например за пиленцето ипатенцето:
Излюпило се от едно яйчице патенцето.."Аз се излюпих"-казало то..
"Аз също се излюпих"-казало пиленцето..
...
Та..тази приказка е основно с картинки и там се вижда как се излюпват пиленцето и патенцето от чйчица, после как искат да са приятелчета,как си ровят дупчици,как уловили едно червейче, как уловили пеперудка, как тръгват на разходка, как не се страхуват от жябата,как патето иска да с е изкъпе и пиленцето решава,че същ иска и..как се оказва,че пиленцата не могат да плуват..и...всичко е много красиво нарисувано и..много лесно за дечицата..
Та..ако намериш подобни приказки, те са първите..
Както и имаше една за трите котета..Черно, сиво и бяло..дето тръгнали на разходка ..и как подгонили мишка, която скочила в чувала с брашно и те след нея и от там излезли три бели котета и..после срещнали жабка..и тя скочила в един кюнец на печка и те след нея..и от там излезли три черни котета и..после видели рибка..и те след нея във вирчето и..от там излезли три мокри котета и..после как изсъхнали и как си станали отново черно, сиво и бяло..
Ох..
Има прекрасни къси приказки..а за царети и цариците е още много рано според мен..
Моите деца на 3-4 години обожаваха д аим чета одисея ...

(каките), обаче...нали ти казвам, аз почвам явно от мнооого рано..та..не съм критерий..
Важното е да караш постепенно..и д ане насилваш детенце




Тема Re: От кога...нови [re: fada]  
Автор TeдиМодератор (обещала)
Публикувано19.06.07 08:30



Фада, моят син започна да се интересува от книжки чак на 4 годинки и пак не е особен фен. Преди тази възраст правеше на конфети всички книжно, което попаднеше в ръцете му.
Филмчета продължава да не гледа (скоро ще стане на 5). Отначало аз умишлено не му пусках, за да не стои пред телевизора. Като започна да разглежда книжки му пусках няколко пъти детски филмчета, но никак не го грабнах с идеята...

Та мислълта ми е, че всичко е индивидуално, ти никъде не бъркаш, просто има И такива деца


Радвай се, че не виси с часове пред компютъра или телевизора... защото най-вероятно е временно



Тема Re: От кога...нови [re: Teди]  
Автор fada (pitanka)
Публикувано19.06.07 11:33



Благодаря, Теди, прозвуча успокояващо, че вече се бях сериозно притеснила, че не проявява интерес и вината е в мен.....




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.