Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:03 27.06.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема С дясна или с лява ръка?  
Автор jana (...)
Публикувано24.03.07 23:04



От малка Ния си служи предимно с лявата ръка. Страх ме е да правя опити да я отучвам, за да не се окаже, че си е левичарка пък аз вървя срещу развитието й. Кога се оформя това, вродено ли е или се придобива в последствие? Не че има нещо лошо в това, просто споделено.






Тема Re: С дясна или с лява ръка?нови [re: jana]  
Автор TCP/lP (скромен)
Публикувано25.03.07 00:11



Имате ли някой левичар в рода, защото това в повечето случаи е наследствено?





Тема Re: С дясна или с лява ръка?нови [re: jana]  
Автор NikiFin (пристрастен)
Публикувано25.03.07 10:25



Ние с двете ръце си служим еднакво успешно (или неуспешно)

. Моето мнение е, че детето трябва да се остави само да прецени с коя ръка какво да прави. И да е левичарка не виждам проблем - не може да и промениш мозъка. Сестра ми е левичарка. Насилиха я да пише с дясна ръка. Но само това. Всичко друго прави с лява. Може би и и помогна и това, че от малка свири на акордеон и си тренира и двете ръце. Иначе до ден днешен бърка посоките ляво и дясно



Тема Re: С дясна или с лява ръка?нови [re: jana]  
Автор нeмиpницa (мама на Стефан)
Публикувано25.03.07 12:29



Не виждам проблем, но и все още е рано да се каже.
Двамата с мъжът ми си служим с лявата ръка - аз само пиша, той как държи нож и ютия?! Стефан миналата година първо посягаше с лявата, сега с дясната.
Мен като малка баба ми вързваше ръката и ме мореше да пиша с дясната, но не стана на нейната ;) Затова мога да си боравя без проблем и с двете ръце, мишката на РС-то ми е дясна.
Остави детето само да си покаже и не се намесвай
Може би да си имате бъдеща наследница на Леонардо.





Тема Re: С дясна или с лява ръка?нови [re: TCP/lP]  
Автор jana (...)
Публикувано25.03.07 12:42



Тц ... до девето коляно нямаме






Тема Re: С дясна или с лява ръка?нови [re: NikiFin]  
Автор jana (...)
Публикувано25.03.07 12:43



На мен лично не ми пречи ако е левичарка. Исках да знам кога се оформя това






Тема Re: С дясна или с лява ръка?нови [re: jana]  
Автор TeдиМодератор (обещала)
Публикувано25.03.07 14:05



Мисля, че е малка още.
Някъде около 3-4 годишна възраст ще имаш по-точни наблюдения коя ръка ще предпочита.
Синът ми е на 4 годинки. Пише и рисува с лявата, всичко друго прави с дясната ръка. Преди време бях пуснала същата тема и майчетата тук ме посъветваха да не го ограничавам. Това и правя





Тема Re: С дясна или с лява ръка?нови [re: Teди]  
Автор jana (...)
Публикувано26.03.07 09:19



Да и аз четох по дебелите книги, че не трябва да ограничвам детето с дясна ръка, ако прави всичко с лявата защото се спирало развитието и ако се направи насила няма да си служи добре нито с едната нито с другата.






Тема Re: С дясна или с лява ръка?нови [re: нeмиpницa]  
Автор jana (...)
Публикувано26.03.07 09:26



Питах защото на моя приятелка детето така в началото си служило с лявата ръка, тя му слагала винаги в другата ръка предметите и той свикнал с това. Незнам дали не е грешно това, защото не обичам да правя нещо насила и да вървя срещу развитието на детенце. На принципа съм, че му е закодирано някъде в мозъчето и то само знае кое е добре за него. Ама дали ми е грешна теорията по отношение на ръчичките????






Тема Re: С дясна или с лява ръка?нови [re: jana]  
Автор TeдиМодератор (обещала)
Публикувано26.03.07 10:22



Аз също слагах всичко в дясната докато беше малък. Въпреки това си избра лявата ръка за рисуване и писане


Левичари и в двете роди нямаме.



Тема Re: С дясна или с лява ръка?нови [re: jana]  
Автор dessbess (непознат)
Публикувано26.03.07 10:29



Аз също съм левичарка. В нашето семейство има левичари и по линия на баща ми и по линия на майка ми. Само аз обаче пиша само с лявата ръка, защото не съм оттучвана. Според майка ми левичарството съм го проявила още като бебе. С дясната ръка мога само да режа с ножица, да пиша sms - и и май е само това

...Радвай се, може би ще е много артистична и ще рисува прекрасно



Тема Re: С дясна или с лява ръка?нови [re: jana]  
Автор 3aиpa (<<<>>>)
Публикувано26.03.07 12:54



Я и аз да кажа :))). Имам приятелка учителка на първолаци и тя сто пъти най-малко ми е казвала, че даскалките се дразнят на левачета (в основната си част). Левачетата трудно се научавали да пишат красиво (!!!) понеже си замацвали тетрадките като си влачели ръчичката върху написаното. После като минели на химикали ставало още по-зле. Тя лично насилва всички да пишат с дясна ръка и първо родителите й се карат, а после й благодарят или пък я молят да научи децаат им (понеже са им чисти ръчичките)...

Не знам какво да мисля по въпроса. За мен леваците определено са по-интелигентни. Гениите всичките са леваци (пирмери в историята мноооого). Ако моята дъщеря е леваче (на там върви) въобще няма да ми пука че си цапа ръчичката или дрешката, стига да не се налага да се разправям с учителки ...

Ще я поощрявам, голяма работа, че ще си замацва тетрадките ...



Тема Re: С дясна или с лява ръка?нови [re: jana]  
Автор dessbess (непознат)
Публикувано26.03.07 14:26



Това за зацапването на тетрадките е вярно, но за правописа, поне от личен опит не съм съгласна. Пиша много красиво - и печатно и ръкописно и всякак...Рисувам или по точно рисувах страхотно навремето и винаги съм била доста сръчна. Леля ми е стоматолог, левичар, и на нея й е било невероятно трудно да се научи да ръботи с дясната ръка. Сега вече има много уреди и пособия, предначени за левичари, но все пак мисля, че сме доста приспособими

. На мен най ми е дразнещо когато се храня и отляво някой ме ръчка с лакът. но това изобщо не е болка за умиране, а даже напротив. Ако моята Аничка се окаже левичарка много ще се радвам



Тема Re: С дясна или с лява ръка?нови [re: 3aиpa]  
Автор jana (...)
Публикувано26.03.07 16:53



Така не се ли спира нормалнят процес на развиване на едно дете. Не мисля, че съм съгласна с действията на учителката






Тема Re: С дясна или с лява ръка?нови [re: jana]  
Автор bb33 (new)
Публикувано27.03.07 10:30



здрасти,моето мнение е че в началото повечето дечица правят нещата с лява ръка, но към 3-4 г.възраст всичко се променя.имах опасения и с двете ми деца но сега си рисуват и двамата с дясна.



Тема Re: С дясна или с лява ръка?нови [re: bb33]  
Автор jana (...)
Публикувано27.03.07 10:57



Значи това не е заложено






Тема Re: С дясна или с лява ръка?нови [re: jana]  
Автор TeдиМодератор (обещала)
Публикувано27.03.07 11:34



Аз продължавам да мисля, че до голяма степен е заложено.

Въпреки това можеш да побутваш ненатрапчиво детенце да ползва дясната ръчичка (до определена възраст). Ако не стане, значи генът е бил по-силен





Тема Re: С дясна или с лява ръка?нови [re: Teди]  
Автор jana (...)
Публикувано27.03.07 11:35



Да ще пробвам да местиме лъжицата и пастелчето в дясната ръка






Тема Re: С дясна или с лява ръка?нови [re: jana]  
Автор leysi (новак)
Публикувано27.03.07 12:52



И аз се чудя дали не е заложено, защото нашия бебо от няколко седмици се опитва да си смуче палчето на ЛЯВАТА ръчичка?!



Тема Re: С дясна или с лява ръка?нови [re: jana]  
Автор SophieEllis-Bextor (~@%^;)
Публикувано27.03.07 13:29



Според мен е вродено. Идори наследствено.
Не виждам защо от писането с лява ръка се прави такъв въпрос?! Навремето дори се е считало за порок едва ли не?!
Аз съм левичарка, баба ми - също. За разлика от нея обаче, мен никой не ме е тормозил да се уча да пиша с дясна ръка и затова си пиша с лявата, а баба ми, милата, са й връзвали ръката на гърба, че да се отучи.



Тема Re: С дясна или с лява ръка?нови [re: 3aиpa]  
Автор SophieEllis-Bextor (~@%^;)
Публикувано27.03.07 13:32



Мда, замазването може да е неприятно, но си има решение - тънкописци, които засъхват мигновено.



А относно красивото или грозно писане - аз не виждам никаква връзка между това с коя ръка пишеш и краснописа ти. Не познавам мъже-левичари, а повечето ми познати мъже пишат ужасяващо грозно, нечетливо и прочие. Лекарите пък страдат поголовно от синдрома "грознопис".



Тема Re: С дясна или с лява ръка?нови [re: SophieEllis-Bextor]  
Автор jana (...)
Публикувано27.03.07 13:37



Порок? Не далече сме от тази мисъл, а въпроса се повдига защото е интересен, защото е част от развитието на децата ни, защото предполагам всяка майка би й било интересно да разбере дали може да влияе на развитието на детето си, или то си се ражда такова каквото е.






Тема Re: С дясна или с лява ръка?нови [re: jana]  
Автор SophieEllis-Bextor (~@%^;)
Публикувано27.03.07 13:53



Ти може и да си далеч от тази мисъл, но навремето не е било така - като пример дадох баба ми. Сега, искрено се надявам да няма учителки, които да изповядват такава `идеология`, защото би било много жалко.



Тема Re: С дясна или с лява ръка?нови [re: SophieEllis-Bextor]  
Автор jana (...)
Публикувано27.03.07 14:30



Да за тяхно добро се надявам да няма наистина





Тема Re: С дясна или с лява ръка?нови [re: jana]  
Автор Sophia (логопед)
Публикувано27.03.07 16:24



Леворъчието или десноръчието е хемисферно обусловено, което ще рече, че съответното мозъчно полукълбо решава. Детето трябва да бъде оставено да направи спокойно своя избор, най-малко съобразявайки се с учителки, на които не им е удобно. Принудителното налагане на водеща ръка може да доведе до заекване. Има период на търсене, през който минава детето, това е нормално. Има и хора, които си служат еднакво добре и с двете ръце - това се нарича амбидекстрия. Освен водеща ръка, има и водещо око и водещ крак. Лесен начин за определяне на водещата ръка е например следния малък тест - сядате срещу детето и го карате да ви покаже как взема въображаема телефонна слушалка и имитира разговор по телефона. Наблюдавате с коя ръка "взема" слушалката. За водещо око - поставяте си показалецът и средния пръст на едната ръка леко разтворени напречно на показалеца и средния пръст на другата ръка /като прозорче/, показвате го на детето, изисквате да го направи и то и му казвате :"Погледни през прозорчето" - без да поглеждате самите вие. Наблюдавате с кое око поглежда. За водещия крак просто обърнете внимание с кой крак детето рита топката






Тема Re: С дясна или с лява ръка?нови [re: Sophia]  
Автор jana (...)
Публикувано27.03.07 16:35



Това е отговора, които исках да разбера - вродено е !! Много полезна информация, благодаря





Тема Re: С дясна или с лява ръка?нови [re: jana]  
Автор Sophia (логопед)
Публикувано28.03.07 16:48



Няма за какво, приятно ми е да споделя с вас







Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.