Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:18 30.06.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема дете родено без брак  
Автор krisi_83 (непознат)
Публикувано15.01.07 18:56



Здравейте мамчета , някоя от вас да е чувала за нов закон(влязъл в сила) , според който дете родено без брак между мама и тати автоматично се записва с баща "Неизвестен" и след това се водят съдебни дела за припознаване от бащата? Само това остава в 9тия месец сватба да стягам





Тема Re: дете родено без бракнови [re: krisi_83]  
Автор flicka_an ((Flicka))
Публикувано15.01.07 20:11



На мен ми звучи много странно, не съм чувала, а и не вярвам да излезе такава нелепост... нали сме ЕС вече



Аз се надявам да сменят това "неизвестен" с някоя чертичка или нещо подобно, че е супер нелепо и всеки път като го видя ме дразни невероятно
]



Тема Re: дете родено без бракнови [re: krisi_83]  
Автор dawn4e (на тъмно)
Публикувано15.01.07 20:13



Да имат късмет да направят подобна простотия...

Finally I found that I belong here ...


Тема Re: дете родено без бракнови [re: dawn4e]  
Автор NadG (Malko Moksi)
Публикувано15.01.07 20:36



Хора, стегнете се. Не вярвайта на агенция $една жена каза$. Или виждате сами нещо в закона, или не си губите времето. Няма такава постановка. Дете на родители без брак се припознава от бащата. Никакъв ЕС няма общо тук.

Разнообразие -



Тема Re: дете родено без бракнови [re: dawn4e]  
Автор krisi_83 (непознат)
Публикувано15.01.07 20:40



Аз да попитам , информацията ми е 3-та ръка (позната на моя позната се забързали да се женят , защото чули , че има такъв закон) и аз като разбрах се опънах като струна , само това остава. Всъщност не бих се учудила , защото нали се сещате ,че всички ще се забързат да се женят или след това да водят дела , а всичко това са си чисто и просто парииииииички!!!!



Тема Re: дете родено без бракнови [re: krisi_83]  
Автор NikiFin (ентусиаст)
Публикувано15.01.07 20:51



Не разбрах на теб бракът ли ти е проблем или сватбата? Защото ако е сватбата, разбирам. Но тогава може само да подпишеш без сватба и ако държиш на сватба да я направиш след като родиш детето. Разбира се ако не искаш да сключваш брак е друг въпрос.



Тема Re: дете родено без бракнови [re: NikiFin]  
Автор krisi_83 (непознат)
Публикувано15.01.07 21:02



Нито брака, нито сватбата са ми проблем , просто си решихме с таткото, че засега няма се женим , а пък неискаме да подписваме едва ли не насила (без тържество , бяла рокля и т.н.)





Тема Re: дете родено без бракнови [re: krisi_83]  
Автор NadG (Malko Moksi)
Публикувано15.01.07 21:06



Дори в случаите на необходимост от съдебна процедура, не е никокво водене на дело, а най-прост $акт$. Не се впрягай, ами си гледай коремчето.

Разнообразие -



Тема Re: дете родено без бракнови [re: NadG]  
Автор krisi_83 (непознат)
Публикувано15.01.07 21:37



благодаря Ви , успокоихте ме ,че няма да ставам булка в 9тия месец





Тема Re: дете родено без бракнови [re: krisi_83]  
Автор tswete (Alex 25.04.04)
Публикувано15.01.07 22:05



По законово предположение (презумпция) детето, родено в брака, винаги има родител - съпругът на жената, която го е родила. И съответно - когато няма брак, ако не се появи желаещ да се запише като баща на детето в акта му за раждане, то си остава с баща - неизвестен. Но, ако жената не е омъжена и роди дете, за което мъж признае, че му е баща - записва се още в родилния дом и си му е баща. Освен ако някой не реши да оспори това. Последното, принципно, може да се получи и с дете, родено в брак.




Тема Re: дете родено без бракнови [re: krisi_83]  
Автор happy_mama (усмихната)
Публикувано16.01.07 00:38



За колко ново нещо става дума?
Аз раждах през юни и сигурно бяхме едва 20% омъжените....Наблюдавах процедурата на записване при останалите - никакви проблеми.

Таткото дава за 1 ден личната си карта и една нотариално-заверена декларация, че припознава детето и толкоз - детето се записва с двама родители, носи името, което му дадете - предполага се на баща си и така...

Не се притеснявай! Леко раждане ти желая!





Тема Re: дете родено без бракнови [re: happy_mama]  
Автор tedy74 (минаващ)
Публикувано16.01.07 01:40



Moмичета,ако детето се роди и моя приятел го припознае,защото ние живеем вече 7 години без брак,но той няма официален развод с предишната си жена,какво правим?



Тема Re: дете родено без бракнови [re: tedy74]  
Автор SlaveyaLEX (инат)
Публикувано16.01.07 09:43



Нищо особено не става - той се записва като баща на детето ти, нищо, че е женен за друга (щом извърши припознаване, разбира се).
Виж, ако тя сега роди дете, тогава ви чакат големи разправии





Тема Re: дете родено без бракнови [re: SlaveyaLEX]  
Автор Darcy ()
Публикувано16.01.07 10:00



Че какви проблеми може да станат. Забременил и жената и любовницата чудо голяма. Детето от жената записва с акта за граждански брак, а детето от любовницата с декларация от нотариус за припознаване на детето.

Страшен купон става.

А иначе по темата няма промени в семейното законодателство. В страните от ЕС масово хората раждат пък после се женят. Като се роди бебочка бащата подписва декларация пред нотариус че припознава детето и заедно с тази декларация и личната си карта в родилния дом да запишат бебчето, че си има и мама и татко.



Тема Re: дете родено без бракнови [re: Darcy]  
Автор SlaveyaLEX (инат)
Публикувано16.01.07 10:59



Аз имах предвид хипотезата неразвелата се съпруга да забременее от друг. Допускаме, че за 7 години и тя си е хванала някой момък. Точно това е проблемът - че момъкът не може да припознае своето си дете- защото действа презумпцията, че съпругът на майката е баща на детето. И от това си страда приятелят, неуредил развода си - той бива вписан като татко (въпреки че хал хабер си няма), дължи издръжка на това отроче, ако почине междувременно- то го наследява и т.н. И за да се уредят отношенията, за нашите хора предстоят съдебни разправии.
Апропо, припознаване се прави принципно пред длъжностното лице по гражданско състояние, т.е. ако бащата се яви пред него лично, нотариус не е необходим.
Само не разбирам каква е разликата със "страните от ЕС". Тези положения са принципни, идват още от римското право, и са сходни в почти всички законодателства.



Тема Re: дете родено без бракнови [re: krisi_83]  
Автор meshko1O6 (новак)
Публикувано16.01.07 11:53



Здравей, през май, когато раждах беше по следния начин: служителката, която дойде в стаята ми каза да отидем на регистратурата с таткото в определен ден с двете лични карти. Попълнихме една декларация, с която той припознава детето, подписахме се и двамата и това беше всичко. След 20 дни си получаваш акта за раждане. Леко раждане и успех след това.






Тема Re: дете родено без бракнови [re: krisi_83]  
Автор Gerda.sFaith (непознат)
Публикувано19.01.07 18:05



От всичките коментари, на мен пък ми е интересно какво се пише в акта за раждане на детето ако майката е несемейна и никой не идва да припознае детето (независимо дали майката знае или незнае кой е бащата).
- НЕИЗВЕСТЕН
- ******
- -------
- (нещо друго)

Друг е въпроса дали тя иска да го накара да приеме бащинството (не става дума за това)

Някой знае ли?



Тема Re: дете родено без бракнови [re: Gerda.sFaith]  
Автор SlaveyaLEX (инат)
Публикувано19.01.07 18:32



Баща - неизвестен се вписва



Тема Re: дете родено без бракнови [re: SlaveyaLEX]  
Автор *щypчo* (ентусиаст)
Публикувано19.01.07 18:59



на мен ми е интересно какво се прави,когато съпругата роди дете от друг мъж и нищо неподозиращия й съпруг, (все още неразведени) не знае,че срока за уреждане на този "проблем" с бащинството е 1г...
По принцип кой завежда дело в този случай? И..изобщо..защо е нужно, ако тримата възрастни отидат в съда и уведомят съдията кой баща, кой съпруг..
Каква е презумцията да се води дело в такъв случай(ако и бащата и съпруга нямат разногласия по това чие е детето

)..
И..какво става с вече издадения акт за раждане на детето в който е вписан въпросния нищонеподозиращ съпруг?




Тема Re: дете родено без бракнови [re: *щypчo*]  
Автор Gerda.sFaith (непознат)
Публикувано20.01.07 10:16



щурче,
не съм професионалист, но доколкото знам, по закон при съществуващ (все още) брак, за баща на детето се вписва името на съпруга. Ако някой не е съгласен с това - заявява го по съдебен ред. (Това, че и тримата са наясно кой какъв е, не им спестява обявяването на единодушието им в съда. Предполагам, въпрос на споразумение между тях е кой да възбуди дело - съпругът, биологичния баща или майката)
К'во да прай'ш - закони и несъвършенства...





Тема Re: дете родено без бракнови [re: Gerda.sFaith]  
Автор SlaveyaLEX (инат)
Публикувано20.01.07 12:07



E, щом не познаваш закона, не можеш да твърдиш, че е несъвършен, нали?


Според мен си е ок. Тази материя е доста деликатна. Става въпрос за произход. Той не може да е в резултат на споразумения между майки, бащи, кандидат-бащи, а подлежи на доказване в съда.
Но Щурчо питаше друго. Значи, когато съпругата роди дете от друг мъж, и съответно всички узнаят за това, иск за оспорване на бащинството от съпруга могат да предявят: жената - до изтичане на 1 година от раждането, съпругът - до изтичане на 1 година от узнаване на раждането. А ако майката е сключила брак с биологичния баща - и той има право да заведе такова дело.
Ако изпуснат сроковете, правото им се погасява.
Като страни се призовават всички те.
Който води делото, трябва да докаже, че детето не е могло да бъде заченато от съпруга на майката, което ще рече, че трябва да се установят момента на зачеването и неучастието на съпруга.
Как приключват нещата. Ако решението на съда е, че не съпругът е баща на детето, остава открит пътят истинският му баща да го припознае.
И съответно ще се издаде нов акт за раждане, и т.н., ит.н.



Тема Една малка поправканови [re: SlaveyaLEX]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано21.01.07 09:18



"А ако майката е сключила брак с биологичния баща - и той има право да заведе такова дело."
Само майката и съпругът имат право да оспорват брачното бащинство. Под "съпругът" се разбира единствено съпругът, сочен в акта за раждане за баща, а не кой да е съпруг на майката по кое да е време. Ако майката е сключила брак с биологичния баща преди раждането - то баща по презумпция е той. Ако иска, да оспорва собственото си бащинство. Ако е сключила брак с него впоследствие, независимо от брака той няма право да оспорва бащинството на другия, предишния съпруг. Така че не е точно да се каже, че И той има право.

"Нека твоят имен ден да прилича на рожден!" (песен)



Тема Re: Една малка поправканови [re: Mиpa_M]  
Автор SlaveyaLEX (инат)
Публикувано21.01.07 12:50



Имах предвид само случая, когато майката е встъпила в нов брак преди изтичането на 300 дни от прекратяването на стария. Тогава презумпцията е, че баща на детето е вторият съпруг. И само в този случай той може да го оспори - да, своето бащинство. Поне така излиза от това, което чета в Семейния кодекс-
чл.33 (3) В случая на чл.32, ал.2, ако оспорването от страна на втория съпруг бъде уважено, за баща на детето се счита първият съпруг, който може да предяви иск за оспорване на бащинството до изтичане на една година от узнаването на решението, но не по-късно от три години от влизането му в сила.
Поправи ме, ако греша,понеже не съм специалист, а ми е интересна тази материя.



Тема Re: дете родено без бракнови [re: SlaveyaLEX]  
Автор Gerda.sFaith (непознат)
Публикувано22.01.07 10:45



Благодаря ти за отговора!


От скромност (може би) не споменаваш, че си професионалист...

Ако е така, ще ми дадеш ли идея как би се решил следния казус.
Майката е в брак с един мъж (да кажем от години). Ражда дете (без да уточнявам от кой). Друг мъж има претенции да е бащата. Как закона му дава (ако изобщо му дава) право да предяви претенции за бащинството си?

(Колкото да мнението ми за несъвършенството на закона - то се базира именно на мнения чути от мен от професионалисти. Съжалявам, че не мога да се аргументирам конкретно.)

Поздрави и пак благодаря!




Тема Re: дете родено без бракнови [re: Gerda.sFaith]  
Автор SlaveyaLEX (инат)
Публикувано22.01.07 12:58



Моля те, няма за какво

Виждам и ти проявяваш интерес към тези въпроси. А професионалист и аз не съм, доколкото не съм се занимавала с тази материя професионално. По-скоро съм любител
Относно казуса....Претендиращият, че е баща, няма много възможности, да не кажем никакви. Майката е омъжена и когато роди дете, действа презумпцията, че баща му е нейният съпруг. По-горе писахме, че само майката и съпругът й могат да оспорят бащинството на съпруга. Законът не предвижда друго лице да може да оспори, че роденото в законен брак дете не е от него. Нещо повече, в Семейния кодекс има забрана да се предявява иск за търсене на произход и да се извършва припознаване, докато не бъде оборен по съдебен ред наличния произход, установен с презумпцията за бащинство, акт за раждане или с припознаване. Така че, този "претендент за баща" сам няма никакви права. Но това е съвсем резонно, нали детето трябва да има стабилност на произхода си, а не днес един баща, утре-друг... Понеже ме питаш за идея, аз го виждам поетапно и със съучастие на майката. Първо тя завежда дело за оспорване бащинството на своя съпруг, успява да докаже, че не той е бащата, и вече истинският баща си припознава детето



Тема Re: дете родено без бракнови [re: SlaveyaLEX]  
Автор Gerda.sFaith (непознат)
Публикувано22.01.07 17:17



Пак благодаря!


А отговара ти ми намирисва на едно несъвършенство на закона (да не зачекваме пак въпроса...)
Не би трябвало законът да разчита на мнението на друг човек (пък бил той и майката) Ами ако тя е решила да си "връща" за нещо на биологичния баща и реши да твърди, че бебето не е негово... Законът направо си лишава човека от детето му и толкоз... Според мен съвременните технологии за доказване на произход (ДНК-анализите и вероятно разни там други, неизвестни ми) би трябвало да се прилагат от закона максимално обхватно за да не се пропускат нечии права.





Тема Re: дете родено без бракнови [re: Gerda.sFaith]  
Автор SlaveyaLEX (инат)
Публикувано22.01.07 19:07



Не се сърди, но не съм много съгласна с теб.


Законът урежда общата категория, това, което обикновено се случва в живота, а не всеки единичен казус, който може да се появи. Така и тук - обикновено деца се създават в една връзка, и обикновено хората се женят, имат деца и те са техни. Затова е и тази презумция, че съпругът е бащата. Така е по цял свят, не само у нас .
Частният случай, когато е друг бащата, пак си намира разрешение, и това, че става по-сложно, не значи, че той бива лишаван от детето си.
Понеже ти даваш пример, че майката може да лъже, че детето не е на любовника й, какво ще кажеш за обратния вариант : щом всеки може да оспори законното бащинство, явяват се двама, трима, петима кандидат-бащи и завеждат дела, и в крайна сметка, се оказва, че го правят злоумишлено...и баща си е съпругът.
А що се отнася до ДНК- и други експертизи, те се прилагат в процеса, при установяване на биологичния баща.
Общо-взето, какво да ти кажа - няма да те убедя, но поне малко да те объркам



Тема Аз те разбрах другояченови [re: SlaveyaLEX]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано22.01.07 21:29



Бях те разбрала в смисъл, че майката ражда по време на брака с Х, развежда се (или вече е разведена, но е родила по-малко от 300 дни след развода) и в скоро време СЛЕД раждането се жени за У; разбрах те в смисъл, че и У като съпруг на майката ще може да оспорва бащинството на Х, което не е така. Всеки съпруг оспорва собственото си бащинство.
А иначе да, ако в 300-та дни преди раждането е имало последователно два брака, е така. (Да речем, разводът влиза в сила или първият съпруг умира през януари, тя се омъжва повторно през март и ражда през юни.)
Недоразумение стана.



"Аз пак те обичам,родино на Гоце и Даме,
защото израснах,защото закрепнах във теб"


Тема Добре, ама за да си връща на биологичниянови [re: Gerda.sFaith]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано22.01.07 21:39



За да си "върне" на биологичния баща, тя трябва да се примири с това, за баща да се счита съпругът, и той самият също трябва да няма нищо против, т.е. да не оспори бащинството си.
Ако стане така - биологичният наистина няма какво да направи.
Справедлив или не - закон.
Такова разрешение го обясняват с това, да не се бъркат външни лица в семейните отношения на двойката и да приписват (действителна или мнима) изневяра на съпругата, щом самите съпрузи искат нещата да останат така. Нещо от сорта.
Чух, че с бъдещия Семеен кодекс щяла да се даде възможност и на детето в едногодишен срок от навършване на пълнолетие да оспори бащинството на съпруга. Но не и на трети лица.

"Аз пак те обичам,родино на Гоце и Даме,
защото израснах,защото закрепнах във теб"


Тема Re: дете родено без бракнови [re: SlaveyaLEX]  
Автор Gerda.sFaith (непознат)
Публикувано23.01.07 08:53




Mило, мило ... ако бъркам смайлито (щото смятащ, че се сърдя) - кажи ми!
А ако една дискусия я наричаш сръдня - друг въпрос...
...
Ако, както казваш, се юрнат н-брой мъже да претендират за бащинство - според мен, достатъчно добре измисленената законова уредба е редно да го предвиди като вариант. Друг е въпроса как, с колко и какви закона, подзаконови и прочие норми ще го обхване.
Айде, да не издребняваме в такива детейли. Това си беше просто един пример.
Въпросът е, че семейният ни кодекс наистина е остарял за съвременния сециален живот.

Благодаря!
(Наистина ми е приятно че ми отговаряш!)




Тема Re: дете родено без бракнови [re: Gerda.sFaith]  
Автор SlaveyaLEX (инат)
Публикувано23.01.07 10:10



Така де, и на мен ми харесват такива дискусии





Тема Re: дете родено без бракнови [re: Gerda.sFaith]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано23.01.07 10:15



В отговор на:

Ако, както казваш, се юрнат н-брой мъже да претендират за бащинство - според мен, достатъчно добре измисленената законова уредба е редно да го предвиди като вариант. Друг е въпроса как



Универсалното средство, измислено и прилагано срещу мерака за безразборно водене на дела, е това, че ищецът преди и по време на делото плаща такса и разноските (за експертизи и т.н.), а загуби ли, да си прави сметката. (Който спечели делото, има право да си получи от загубилия направените разноски.)

Редактирано от Mиpa_M на 23.01.07 10:17.



Тема Re: дете родено без бракнови [re: Mиpa_M]  
Автор Gerda.sFaith (непознат)
Публикувано23.01.07 18:10



Да-а-а! Това наистина би трябвало да работи срещу инстригантите и хората без достатъчно емоции в личния си живот... Всяко шоу си има цена, но важното е, никой да не е лишен от правото да участва!




Редактирано от Gerda.sFaith на 23.01.07 18:12.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.