Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:13 24.06.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема самотна майка или на семейни начала  
Автор Джaя (самобитна)
Публикувано09.01.07 18:48



Привет!
Имам едно питане... не лично за мен, но като гледам как вървят нещата скоро и мен ще касае


Моя позната живее без сключен брак с мъжа си и имат хлапенце. От известно време то ходи на ясла. Някой й е казал, че след като няма брак, се води самотна майка, а самотните майки плащали само половин такса. Тъпото е, че тя живее в къщата на мъжа си, бабата и дядото също са там и гледат внучето по-често отколкото на нея й остава време. Така че е буквално неудобно да се нарече самотна майка.
Та въпросът ми е-има ли друг статут, освен "самотна майка" при такова социално положение? Наистина нямат подписан брак в общината, следователно документ за това, но има ли вече официален статут-"съжителство на семейни начала"? И каква се води майката в такъв случай?



Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: Джaя]  
Автор fada (pitanka)
Публикувано09.01.07 19:52



Щом няма сключен брак се води самотна майка и наистина ще плаща половин такса.



Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: fada]  
Автор lilka (непознат )
Публикувано10.01.07 09:14



Аз нямам брак, но живеем на семейни начала.Детето ми ходи на ясли от септември месец.Когато подавах молба за прием, директорката на яслата ми обясни, че независимо че нямаме брак се подават документи и от работата на бащата. Плащаме си цялата такса.Възможно е да има някаква вратичка за да се плаща половин такса, но аз съм толкова щастлива че е приета че въобще не се замислям





Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: lilka]  
Автор kaмeтo (нoв)
Публикувано10.01.07 10:16



щом нямяш брак си самотна майка, колкото и грубо да ти звучи. и плащаш половин такса. и получаваш еднократна помощ от държавата още преди раждането на детето (не са милиони, но щом ти се полагат, защо да не си ги вземеш?!) а детската градина не трябва да я интересува с кого живееш и на какви начала.

това че детето има баща, който му е дал името си, не значи, че майката е омъжена. виж какви документи трябва да занесеш, и си плащай половин такса! може би в общината ще ти дадат по-подробна информация.



Тема Off от темата: Мислите ли, че енови [re: kaмeтo]  
Автор cchery (мама на двама)
Публикувано10.01.07 10:21



морално и честно, въпреки, че е законно? Тук има много мами в това положение: кажете как се чувствате, когато ви водят самотни майки, а не сте такива?

п.с.: Ще ми се това да е тема за дискусия, а не за заяждане.


Бълг. медици в Либия и Ашраф са НЕВИННИ!

Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: cchery]  
Автор lilka (непознат )
Публикувано10.01.07 10:34



Хубаво е да знаем какво всъщност можем да използваме, независимо дали е честно или не.Една приятелка е в същото положение "семейни начала" с детенце.Опита се да подаде документи за ваучер за отопление като излъга че живее без бащата на детето т.е е самотна майка. Служителката отговаряща за тези неща след подробен разпит едва ли не я изгонила като и обяснила че ако лъже тези пари които получи ще ги връща с лихвите.Приятелката ми е в много тежко парично състояние и това я подтикна да търси начин. Не отговарям точно на предходната тема.Просто исках да споделя





Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: Джaя]  
Автор milena* (Варна)
Публикувано10.01.07 10:45



Не мисля,че се води самотна майка. Сега повече двойки са без сключен брак,ако всички се водят самотни.......... Самотна майка е когато в акта за раждане детето е записано с името на майката,а баща неизвестен.

Златко и Стоян

Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: cchery]  
Автор kaмeтo (нoв)
Публикувано10.01.07 10:48



понякога, без да искам, се изказвам по-грубичко. моля за извинение!
и мен ме дразнят всички административни и канцеларски подробности, но засега неомъжените майки по документи се водят "самотни", просто така се казва. и мисля, че никак не е срамно или нечестно да ни наричат така (аз все още съм бъдеща, но "самотна" майка) щом близките и приятелите ни знаят, че всъщност никак не сме самотни, какво значение има "какво ще кажат хората", или как ще те изгледа чиновничката, която ти попълва бланката. доста голяма част от младите хора живеят без брак (сергей станишев да не би да го е срам от нещо ?!). обществото вече го е приело, не е като едно време да кажеш еди-коя си е самотна майка, аууу ц-ц-ц, лека жена, хийй!
аз съм работила в детска градина и трябва да ви кажа, че половината деца бяха на `самотни майки`, но това не пречеше на бащите им да идват да ги взимат с джиповете, нищо че плащат половин такса!
а какво ни пречи да се възползваме от всички възможни привилегии, свързани с майчинството? същото е като при автомобилите, които се водят на инвалид, а от тях слизат баровци и наточени мацки
не е ли така?



Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: milena*]  
Автор Acя ()
Публикувано10.01.07 11:05



Нали, би било нормално да е така, но не е.

По документи се води самотна майка. Не знам каква е презумцията, при положение, че бащата признава детето дори и да не живеят заедно по някаква причина реално погледнато не поема ли с това, когато името му да стои в акта за раждане, той отговорност за детето била тя финансова или под друга форма?!



Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: Acя]  
Автор komala (непознат )
Публикувано10.01.07 11:33



А да знаете как седи въпроса с разведените майки.....които не поддържат връзка с татковците(обикновено криещи се я в чужбина, я в България

)...



Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: kaмeтo]  
Автор cchery (мама на двама)
Публикувано10.01.07 11:46



Може би и аз не съм си формулирала правилно въпроса? Не става въпрос дали е срамно в очите на оществото факта, че една майка е самотна. Това не е за коментиране даже в едно съвременно общество. А за това да се възползва от законите и някои "преимущества" за самотните майки, при положение, че изобщо не е самотна!? Преимущества е в кавички, щото всички ги знаем социалните преимущества в държавата.

А специално за колите, мисля че се нанесе някаква поправка в тази посока, щото то наистина станахме държава от инвалиди!




Бълг. медици в Либия и Ашраф са НЕВИННИ!

Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: kaмeтo]  
Автор steffy (познат)
Публикувано10.01.07 11:47



Въобще не съм ползвала никакви привилегии, но и не ми пука какво мислят някакви си чиновнички. Чувствам се много добре и в никакъв случай самотна.





Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: komala]  
Автор else (lostinthemist)
Публикувано10.01.07 12:19



Разведените също плащат половин такса. Независимо къде е бащата и дали майката знае къде е той или не. И независимо дали плаща издръжка.



Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: cchery]  
Автор surflineМодератор (veche poznat)
Публикувано10.01.07 12:29



И на мен би ми било интересно да прочета как виждат "самотните" майки подобни облекчения...Чисто от финансова гледна точка...иначе ясно, че на никой не му пука с кой си лягаш и с кой ставаш.


Simona-25.1.2006

Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: cchery]  
Автор dafna (с посл.буква А)
Публикувано10.01.07 13:57



Преди време пак се вихреше подобна тема и настана яко спорене...което както винаги отиде по-далеч от необходимото...

Та, по темата, да самотна майка е...независимо, че има баща в акта за раждане, че живеят заедно и т.н.
Моя приятелка ползва всичките привилегии, като такава, независимо, че не живее сама и не са зле финансово. Даже беше получавала някакви помощи от Червения кръст...доста неща бяха.

Въпрос на мислене. Всеки си гледа интереса и не мога да обвинявам, че някой се възползва. Гузната съвест е нещо лично.

Като стане въпрос за това и винаги се сещам за баба Ванга, която беше казала "...и ще видите, че един ден момите ще раждат"



без настроение

Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: surfline]  
Автор steffy (познат)
Публикувано10.01.07 14:32



Аз лично не знаех, че ми се полагат подобни привилегии, иначе детски получавам и хич не ми тежат на съвестта, считам, че като на редовен данъкоплатец ми се полагат. В тая държава въобще за какви закони изобщо говорим?! Брак няма да подпиша, за какво ми е? Да ме разиграват разни чиновници двойно повече и доживотно да нямам достъп до кредит...
И за каква съвест говорим, като днес навсякъде в медиите четем, че бившия главен прокурор убил със сатър адвокатка..., а тук съдите жени, възползвали се от някаква мизерна привилегия. Който може, нека взима, който не може, да не се оплаква.



Редактирано от steffy на 10.01.07 15:02.



Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: cchery]  
Автор happy_mama (усмихната)
Публикувано10.01.07 14:46



Ох, cchery, какво да говорим?

Такива хора са и тези, които се водят на минимална заплата, а взимат останалото под масата - пестят данъци, социални осигуровки, вземат детски и всякакви други помощи...изобщо подхранват сивата икономика и после реват, че това и онова не било наред, пък и се жалят, че нямали достъп до кредити...
Въпрос на мислене и манталитет.

Аз сега плащам пълна такса за второто си дете, понеже първото е ученик, а третото още не е постъпило в ясла. С извънкласните занимания само в детската градина отиват 80 лева месечно. Разликата между децата ми е такава, че и за третото няма да мога да плащам половин такса, защото второто ще е вече ученик. Само 1 година ползвах за второто, когато първото беше 4 група, второто - първа. Но какво да се прави - такива са ни наредбите и законите. За едно реално многодетно семейство няма отстъпки, но за една фиктивна "самотна" майка - има!

Нищо, халал да са им тези 20 лева на "самотните" майки - със здраве да си ги харчат...



Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: happy_mama]  
Автор steffy (познат)
Публикувано10.01.07 15:00



И според теб, майките ли са виновни за малоумствата на нашите законотворци, които са си изпечени бандити? Или пък ние, които работим в сивата икономика сме виновни, че я има? Няма начин да накарам работодателя си да си покаже доходите, пък за какво ли ми е да ме осигуряват на реална заплата?! Да не би като ми удържат половината заплата за данъци да оправят улиците и тротоарите например, че да не се налага да тикаме колички по уличните платна? Всеки гледа да си уреди живота както може, няма лошо.



Редактирано от steffy на 10.01.07 15:03.



Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: happy_mama]  
Автор tswete (Alex 25.04.04)
Публикувано10.01.07 15:15



Е, на мен ми е лесно да го преглътна - все пак съм майка на едно дете и живеем в брак с баща му. Плащаме си данъците върху абсолютно всички доходи и не ползваме нито една социална помощ. Ето сега ми се разболява много детето и от детската градина няма да мога да се възползвам. Ще търся бавачка и ще й плащам почасово, какво да се прави. Но на родители като вас с по три деца, дето са повече от герои, да не бъдат обклекчавани отникъде хич не съм съгласна. И без това все повече семейства си остават само с едно дете, за три почти не се говори... Вместо такива като вас да поощряват, поощряват получаването на помощи от хора, които спестяват от осигуровки, от данъци...
За мен не е правилно да се прилага принципът, че щом ех гл. прокурор бил такъв, то ние защо да не нарушаваме закона. Е, така никога няма да възпитам детето си. Първо - това са само обвинения, нищо още не е доказано, не трябва да се взима за чиста монета. И второ - така ли трябва да се възпитава бъдещия български гражданин???
Щом майката има родител на детето си, той, по закон, е длъжен да го издържа, дори и само финансово. Тези помощи би трябвало да обхващат самотните майки (забележете - не родители, защото бащата не може да е самотен, винаги майката се знае), които са родили дете и в акта за раждане липсва записан баща. Логиката е, че липсва човек, който да дължи издръжка за това дете. А ако има починал родител (недай си боже) или пък разведен - като вид социално подпомагане да е намаляването на таксата.
Но така ще е, някои ще плащат и ще спазват законите, а други ще казват - ми като ми дава държавата, що да не взема??! Аз не смятам, че държавата нещо ми дължи и всичко се стремя със собствени сили да постигна, но...






Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: steffy]  
Автор tswete (Alex 25.04.04)
Публикувано10.01.07 15:29



Може би не малоумства, а пропуск на Общинския съвет, защото таксата за детско заведение е местна такса.
Искрено се надявам след последните изменения в КСО повече млади жени да изискат от работодателите си да ги осигуряват върху реалната им заплата. След като 9, а не 3 м. след раждането на детето си, ще получават 90% от нея. А какъв е смисълът от осигуряване върху реална заплата - примерно, защото това определя размера на пенсията за старост, определя при болнични колко ще бъде обезщетението (а с малки деца майките често ползват болнични), определя при някаква злополука размера на обезщетенията, определя обезщетенията от работодателя при прекратяване на трудовото правоотношение, за неизползван платен годишен отпуск и др.
Дано намерите смисъл...




Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: tswete]  
Автор TeдиМодератор (изгубена)
Публикувано10.01.07 15:34



Със сигурност има смисъл! Аз напуснах работа, в която не ме осигуряваха както трябва. Направих своя избор и не съжалявам нито за миг.
Има обаче друг проблем - ние сме доволни, че изобщо имаме работа и за да не я загубим сме готови на компромиси





Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: steffy]  
Автор anamari (минаващ)
Публикувано10.01.07 15:35



Ами от данъците на "бунаците", дето си ги плащат, се дават вашите социални придобивки, така че няма смисъл да се намесват улици, тротоари, прокурори и др. глупости.
ГРАЖДАНСКОТО общество се изгражда от ГРАЖДАНИ с гражданско мислене и поведение, иначе си оставаме абсолютни андрешковци.




Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: tswete]  
Автор steffy (познат)
Публикувано10.01.07 15:40



На всички е трудно, не само на многодетните, но на мен трън в очите ми са не майките, евала на който е успял поне нещо да получи, въобще не му завиждам! Чудя се само как още има някой да вярва на тия лицемери, дето всеки ден си променят законите в тяхна полза, пък ние да им ги спазваме, ако си нямаме работа...
То да беше само главния прокурор... нищо не било доказано..., ала-бала...
А за Ванко1, като всичко се доказа и го осъдиха? ..., после промениха закона и сега човека си релаксира в частния хотел... Пък ние да си плащеме данъци, и да не ни хваща сън за майките, дато видите ли не били самотни, пък плащали половин такса за ясли, вместо цяла! Ей това се казва будна гражданска съвест, браво!





Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: tswete]  
Автор steffy (познат)
Публикувано10.01.07 15:45



Супер, като ме пенсионират ще си отживея, дотогава вместо по тротоара, ще си бутам количката с детето по уличното платно.





Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: anamari]  
Автор steffy (познат)
Публикувано10.01.07 15:58



Не се ползвам от т.нар. привилегии, но и не ми пречат тези, които ги ползват. ГРАЖДАНСКОТО общество се изгражда от ГРАЖДАНИ с гражданско мислене и поведение - ИМЕННО, като такъв гражданин не мисля, че трябва да се затворя в черупката си и само са гледам, кой какво има повече от мен, точно за това не са ми безразлични управляващите и какви ги вършат!
Много хубаво, че наричаш глупости - улиците, тротоарите, и прокурори..
Вероятно ти харесва да живееш заобиколена от тези глупости, на мен не!
Аз също плащам данъци и искам да знам за какво се харчат парите! Жалкото е, че въобще не отиват по предназначение и вината за това не е на майките, дето плащали половин такса.



Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: steffy]  
Автор anamari (минаващ)
Публикувано10.01.07 16:08



Въобще не ги смятам за глупости, просто дискусията в момента е за социалните придобивки и за всички"мними"-болни, инвалиди, самотни майки и т.н., които източват и без това недостатъчния бюджет, само защото можели.
И въобще не смятам, че гражданската позиция се изразява във възмущение от действията на управляващите, а в отговорно отношение към държавата, каквото трябва да имаме всички ако искаме гражданско общество.




Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: tswete]  
Автор happy_mama (усмихната)
Публикувано10.01.07 17:45



tswete, ние нищо че сме с три - също не ползваме никакви привилегии.

- плащаме си пълните данъци и осигуровки (като изключим данъчните облекчения за деца, които при изчисляване се оказват около 8 лева на дете, на месец)
- не получаваме детски, поради подоходния критерий
- не получаваме отстъпки в детските градини, поради възрастовата разлика на децата
- тук-таме ако някоя фирма се сети - дава отстъпки от 5-10% за услугите си за второто синче - примерно ски-училищата....

И точно защото си плащам всичко, ме интересува данъците да се използват от общината за благоустройство, а не да се толерират под една или друга форма мними социално-слаби. Има си достатъчно истински такива.

Моите усилия са насочени към увеличаване на приходите, а не съм спестяване на разходите....но кой както го разбира....



Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: steffy]  
Автор happy_mama (усмихната)
Публикувано10.01.07 17:51



Или пък ние, които работим в сивата икономика сме виновни, че я има?

Колкото и да ти е чудно - отговорът ми е "да". Щом се съгласяваш да работиш по този начин....то е въпрос донякъде и на себеуважение...

Но нещата бааавничко ще се променят към по-добро....



Тема За помощите за отоплениенови [re: lilka]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано10.01.07 20:02



...служителката не само е права - защото живеещите на семейни начала се подпомагат като семейство, все едно имат брак - но и е длъжна да установи, обикновено чрез посещение на място (социална анкета се нарича), дали наистина домакинството се състои само от тези лица, които са декларирани. Не че винаги е възможно да се установи, разбира се.
За детската градина таксата си я определя общината. Мисля, че наистина на повечето места е така - без брак плащаш по-малко. Не съм се интересувала.

Да се каже, че "се водиш по документи" самотна майка, не е точно. Няма такива документи и към момента законите не боравят с това понятие.
А какъв е "кярът" от липсата на брак, зависи от случая. Освен за таксата за детска градина се сещам само за т.нар. детски - 18-те лева месечно. Ако няма брак, не се взима предвид доходът на бащата (това вероятно всички го знаете, де).

Редактирано от Mиpa_M на 10.01.07 20:13.



Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: anamari]  
Автор coccinella (майка юнашка)
Публикувано10.01.07 20:23



Абсолютно си права и те подкрепям с двете ръце. Тъкмо четейки темата си помислих за Андрешко, но ти си ме изпреварила.





Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: anamari]  
Автор cchery (мама на двама)
Публикувано12.01.07 12:53



В отговор на:

ГРАЖДАНСКОТО общество се изгражда от ГРАЖДАНИ с гражданско мислене и поведение, иначе си оставаме абсолютни андрешковци.




Абсолютно съм съгласна с това - определено трябва да си променим мисленето. На мен не ми допада тази широко разпространена фраза - държавата ме мами и аз ще я прекарвам. Даже вече се дразня като се казва и повтаря постоянно държавата. То и аз понякога така се изказвам. Какво се крие зад тази думичка. Имам чувството, че като не знаем кой точно ни е виновен и тогава обобщаваме държавата. Ако зад нея се крият чиновници, законотворци и изпълнителна власт с гореописаното мислене, то никога няма да се променим, ами ще се въртим в омагьосан кръг. Всеки ще мами всеки от страх него да не го измамят. Къде е смисъла тогава?


Бълг. медици в Либия и Ашраф са НЕВИННИ!

Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: happy_mama]  
Автор steffy (познат)
Публикувано12.01.07 17:34



Не бих си сменила работодателя, въпреки че ме водят на 190 лв. докато бях в болнични 9 месеца си получавах 90% от реалната заплатата, няма от какво да се оплача. Въоще не ми дреме каква пенсия ще взема някога си, ако съм жива датогава. Предпочитам си парите сега, така мога да ги влагам в имоти, а после да давам имотите под наем, въобще не ме интересуват пенсиите.


И какво като някои плащат наполовина, това си е напълно законно, нали?



Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: Джaя]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано12.01.07 18:35



вътрешното ми усещане за "самотна майка" и въобще за самотен родител е, когато жена или мъж отглежда САМ детето си /било поради раздяла, развод, смърт на единия партньор/... за съжаление съществуват самотни майки и в брака си, но това е друг въпрос...
ако е налице съвместно съжителство или поне съвместна грижа на двамата родители за детето им, според мен няма самотно родителстване
това е моето мнение



Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: happy_mama]  
Автор steffy (познат)
Публикувано12.01.07 18:43



Никой не толерира мними социално слаби, българинът все го дразнят странни неща... за всичко е свикнал да си плаща като поп, а се сеща да надигне глас за неща като акциза върху домашната ракия... едва ли това е най-ощетяващият данък в държавата, но срещу другите данъци никой не протестира, защо ли...?





Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: kaмeтo]  
Автор fada (pitanka)
Публикувано12.01.07 20:39



съгласна съм с теб, Ками. и мен ако не ме мързеше щях да ходя за тия 18 лева, но за съжаление трябва да се ходи на всеки 6 месеца, а аз нямам време. Не виждам нищо срамно в това да подпомагаш семейството си , ако ще и с тези 18 лева щом държавата сама е предоставила тази възможност, който го е яд, да не се е женил, това в кръга на шегата, но наистина аз се скарах с най-добрата си приятелка, която наистина е самотна майка, в смисъл такъв, че той е признал детето, както и моят, но не живее с нея, не и помага. Та тя ми заяви, че не е честно разбираш ли да ползвам половин цена щом имам мъж до себе си....

е това ако не е от завист здраве му кажи....все едно от джоба и ги вадя....та който говори за морал..просто завижда, че той не може да ползва тази вратичка....това е моето мнение...



Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: anamari]  
Автор fada (pitanka)
Публикувано12.01.07 20:57



в числото на бунаците май влизаме и ние дето плащаме половин такса, поне аз си плащам данъците....не мислиш ли? ти със сигурност си омъжена?



Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: fada]  
Автор steffy (познат)
Публикувано12.01.07 21:24



Чудя се за какво омъжените толкова ги е яд на нас - неомъжените и се чувстват прецакани за някои неща... затова редовно намират за какво да се изкарат по-онеправдани от нас. В крайна сметка всеки сам си избира как да си живее живота, нали?





Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: fada]  
Автор steffy (познат)
Публикувано12.01.07 21:28



Вече се ходи само веднъж в годината.





Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: desykv]  
Автор fada (pitanka)
Публикувано13.01.07 00:27



Деси, то е ясно, че няма самотно родителстване в такъв случай, нали точно за това става въпрос...цялата работа е следната: омъжена жена имат примерно доход 300 лева. Неомъжена жена имат пак толкова доход, само че неомъжената може да се възползва от половин такса, а омъжената не може. От там идва озлоблението към нас неомъжените, които ако и омъжените бяха в това положение да не ми разправят, че нямаше да се възползват, защото няма да повярвам-всеки има деца да храни в нашата грижеща се за нас държава.....около мен масово познати не сключват брак точно заради тези половин такси, дали защото са много богати, как мислиш? Ясна е цялата работа дето се говори тук за морал и гузна съвест....забелязвам, че само омъжените имат съвест, които не могат да се възползват.....така, че за какво говорим изобщо, като е ясна цялата работа, то е ясно, че и двете ако имаме еднакъв доход ама ти си омъжена, ще те яд на мен, че ще взема 18 лв. детски, а ти не....разбираемо е...човещинка е при някои....





Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: anamari]  
Автор fada (pitanka)
Публикувано13.01.07 00:42



Ана-Мари, ти имаш ли деца, които отглеждаш в нашето гражданско общество? Дали ако не бутахме количките по улиците вместо по тротоарите и живеехме в нормална държава хората щяха да прибягват до това да не сключват брак, за да могат да вземат 18 лв. за няколко памперса....овладей гнева си, моля те, макар, че сигурно си омъжена и те разбирам....





Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: fada]  
Автор *щypчo* (ентусиаст)
Публикувано13.01.07 00:45



не, не е нормално..
омъжена съм и не ме е яд на неомъжените жени.
Яд ме е единствено на управляващите ни, че държат майките в такова недостойно положение..
Яд ме е,че мъжете са все по-големи страхливци и не носят отговорност за постъпките си..(да ме извинят коректните...- има и такива)
Мисля,че да си омъжена има известни предимства..-точно както и да не си омъжена..


Това с слагането на всички под общ знаменател ми се вижда ...несериозно..
Хората просто са различни..
Та..
Аз не бих останала неомъжена САМО заради тези "превилегии"..Вярвам,че всяка жена мечтае да се види булка..И аз съм мечтала..някога..
Знам обаче, че ако сега се разведа, едва ли бих се омъжила повторно..
Не осъждам нито семейните, нито несемейните..и..всъщност не правя разлика между тях.
Всеки си живее своя живот..В момента обществото ни е съвсем толерантно и към едните и към другите..,така,че...всеки има пълната свобода да избере как да живее.Важното е да е щастлив..

Живей си спокойно..- никой не е озлобен към теб..Най-малко поради това,че си неомъжена
Между впрочем..гражданския брак даванякакво спокойствие на жените...и..някакво усещане за стабилност и сигурност..кактои различно място в обществото..
ОБАЧЕ...повечето от тези неща може да ти ги даде човека до теб просто с отношението си..стига да иска..и да е точния човек..





Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: steffy]  
Автор fada (pitanka)
Публикувано13.01.07 00:51



Точно така, Стефи. Просто е нормално за гледаме в чуждата паница, нали ти казвам, че донякъде ги разбирам, защото с моята най-добра приятелка се скарахме точно по този повод, тя не знаеше за тези тъй наречени социални придобивки и научава от мен след доста време, когато вече не може да се възползва от тях....и понеже с бащата ту се събират, ту се разделят, по-зле е от мен финансово, веднага пролича завистта и злобата, че аз мога да се възползвам, като заяви, че нямам морал щом съм решила да го правя, защото аз тогава още се чудех, НО, всички знаем колко лесно се гледат деца в нашата мила, родна страна....и да нямам морал според някои, за мен, като майка по-важното е, че децата ми не са гладни и жадни, което мисля е приоритет за всяка майка...така, че да не ми разправят за морал, плащам си данъците, осигуровките....е, май получавам само тия 18 лв. и още малко за това и то нелегално....еми кво да се праи...ниско морална личност съм аз и тва си е....а споменах ли, че парното ми този месец е 96 лв.? Морал.....



Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: *щypчo*]  
Автор fada (pitanka)
Публикувано13.01.07 00:57



Права си, Щурчо, аз съм от тези жени дето мечтае да се види булка....но различни виждания с мъжа, който е готов да го направи само заради мен, а аз романтичната мечтая да ми поиска ръка на колене.....наистина разлика няма, особено като имам късмета да имам толкова стабилен и отговрен мъж до себе си, все някога мога и да се видя булка, но наистина не виждам защо ни нападат някои, че се възползваме от вратичките, просто не го проумявам, след като и те са майки и знаят как лесно се гледат деца с мизерните ни заплати...не го разбирам просто и единственото, което мога да си помисля, че е отнякакъв вид злоба....защото да ми говорят за гражданско общество и морал в момента е просто смешно....



Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: *щypчo*]  
Автор fada (pitanka)
Публикувано13.01.07 01:13



Да, Щурчо, от яд към държавата го правят тези майки, едва ли, ако беше всичко нормално щеше да се стигне до това...а за познатите ми, които остават неомъжени заради тези "привилегии" нали се сещаш, че децата растат, привилегиите свършват и те всички имат планове да се омъжат...

така, че е ясно, че ще се видят булки, но когато ти реве едно бебе вкъщи, май е по-важно да вземеш 18-те лева и да купиш памперси, пък булчинството може да почака-няма да избяга.... Аз пък не разбирам майка, която има възможност да вземе пари за детето си и няма да го направи от някакъв криво разбран морал в случая...дали е много морално да бутам количката по уличното платно? Докато го правя, с чиста съвест ще си взимам 18-те лева, които не ми се полагат според някои моралистки....



Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: fada]  
Автор cchery (мама на двама)
Публикувано13.01.07 09:34



О, недей така смело да правиш изводи, че някой ти завижда за 18-те лева детски или пък за това, че се е оженил, а ти - не! Ако бяха 180 000, сигурно щях и да завидя, ама за 18...


Аз попитах дали е морално, в смисъл ти като ползваш някакви облекчения за самотна майка, а знаеш, че не си такава и имаш задоволителни доходи, как се чувстваш? Като добавим, че има действително такива самотни майки - ето приятелката ти, които се нуждаят от тези пари, пък и повече и нямат подкрепата на човек до себе си?


Бълг. медици в Либия и Ашраф са НЕВИННИ!

Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: fada]  
Автор cchery (мама на двама)
Публикувано13.01.07 09:59



Фада, звучиш ми повърхностно и не вярвам, че ти вярваш в това, което пишеш - да не се омъжиш, за да вземаш 18 лева и да плащаш половин такса в детската градина. Да ми кажеш, че не искаш да се жениш, щото не вярваш в брачната институция, защото мислиш, че подписвайки ще банализирате отношенията си, защото мислиш, че един подпис не променя нищо - да, това го приемам, но за 18 лева - смях в залата

. Ако поставя на везна сватбения си ден и 18 лева, е - `ми везната ще се счупи от единствената тежест на нея.

Мисля, че когато хората се женят, мислят за съвместния си живот, а не за децата, които ще дойдат по-късно и за това какви пари ще им даде държавата за тях. Въпреки, че се жених бременна в 7-я месец, вярвай ми, последното нещо, което мислих в този ден, пък и във времето преди това - от предложението на мъжа ми до сватбения ден, е че няма да мога да вземам 18 лева детски и няма да плащам половин такса в детската градина. Та аз даже не знаеш каква е сумата на детските и таксите. Просто е смешно.

Тук никой не обсъжда евентуалната завист между женени и неженени. За мен даже такава не съществува, защото всеки сам взема решението от което ще бъде щастлив. Но си мисля, че част от неомъжените майки дължат това си положение на несериозните мъже до себе си, които от някакъв неоправдан страх не предлагат на приятелките си, а може би и несигурност, че това не са жените, с които искат да прекарат живота си или поне известна част от него. Подкрепям щурчо - мисля, че няма момиче, което да не е искало да се види като принцеса в бялата кринолинена рокля.


Бълг. медици в Либия и Ашраф са НЕВИННИ!

Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: cchery]  
Автор fada (pitanka)
Публикувано13.01.07 10:49



Чери, явно не си прочела по-горе, че въобще не взимам тези 18 лв., защото не ми се занимава да ходя до общината, не че не мога и съответно въобще не е това причината да не сключа брак, а и споменах, че съм от жените мечтаещи да се видят булка, което си е в реда на нещата...когато аз разбрах за тази възможност вече имахме дете и го научих от познати живеещи също на семейни начала, говорех за мои познати, които това изтъкват като причина и казах, че ги разбирам и не виждам нищо лошо в това да се възползват. А това че някой мъж не вярва в брачната институция като такава като моят например, в никакъв случай не го прави лош и безотговорен-точно обратното, щастлива съм, че точно той е баща на децата ми и е много по-отговорен от други обвързани в брак. И аз между другото искам наистина само бялата рокля, а не самият подпис, защото и аз не вярвам в подписа, но ми се иска бялата рокля та след време нищо чудно тържество с бяла рокля, но без подпис, ще бъде супер, но сега не ми е до това с този огромен корем....





Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: fada]  
Автор vas1O (непознат )
Публикувано13.01.07 12:27



Каква полемика за 18 лева. Чакам всеки момент да съобщят по новините, че в Германия е започнал подборен обстрел на мами и татковци, защото там вече дават по 25 000 евро на всяко новородено. В същото време мисите ли, че една германка ще откаже дори и едно евро, което немската държавата и дава? Мисля, че не, защото човек, който не се възползва от създала се ситуация в негова полза е пълен смотльо. А, дойде ми една идея, защо не бием по един шамар на всяка майка с новородено на улицата, защото от Нова година ще взима повече пари от тези, на които децата са на по година и повече

. А защо не върнат и ергенския данък, та всички декаденти съсипващи основната единица на нашето гражданско общество - семейството, да вземат да подпишат. Тъкмо тези дето нямат или не могат да имат деца да да дадат още накой лев за нашите дечица. Лично аз имам един сладурчо и още един е напът. Това наистина ще ме накара да подпишем с жената - тя ще се види в прословутата бяла рокла, ще получи мечтаната сигурност, защото в момента е с единия крак на улицата, а за мен това ще е един добър повод да издрусам родата за някой лев, и най-вече, заветният подпис ще е бъде така липсавщия за мен стимул да се грижа за децата и жена си... За любов и чувства да поговорми ли? Не няма нужда - нали ще сме подписали и това решава нашето светло бъдеще, а и те с времето нали отшумявали. Американците са още по напред с чистите сметки и подписват брачни договори. Мисля да спретнем един такъв с моята хубавица, че след развода, да можем да си делнем по равно приходите, които е придобила като самотна майка преди брака ни.



Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: vas1O]  
Автор cchery (мама на двама)
Публикувано13.01.07 12:52



Изглеждаш ми тъй отчаян, че ти давам едно виртуално

. Дано ти помогна. Поне да разбереш за какво е дискусията!


Бълг. медици в Либия и Ашраф са НЕВИННИ!

Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: vas1O]  
Автор surflineМодератор (veche poznat)
Публикувано13.01.07 13:37



ха ха ха...смяла съм се от сърце...
Значи да внеса лееека яснота в Германия не се раzдават ей тъй по 25 пари zа бебе. Това е ТАВАНъТ на майчинството zа 2 години. Пада се малко повече от 1000 евро месечно. За да ги получиш трябва да имаш трудов стаж, да си минимум 9 месеца с непрекъснати осигуровки. По време на майчинството съпругът ти трябва да полzва 2(или 3, не съм сигурна точно) месеца майчинство, преz което време ТИ се връщаш на работа. За да ти се отпусне социална помощ ТЕ СПУКВАТ от проверки и повярвай ми никой не му минава и преz ум да "прекара" държавата, zащото ако го олепят дупе да му е яко_не са един или два случаите, когато псевдо социални семейства са се раzделили с цялата си собственост zаради zлоупотреби.. Не веднъж съм каzвала, че тук ИМА ергенски данък(т.е. несемейните плащат по висок ДОД).
Друг е въпросът, че държавата отпуска що годе нормални детски и то на всички, а и семейството може спокойно да се иzдържа с zаплатата на един работещ родител...та така

.

п.п. Иначе по темата беше ми много интересно да прочета мененията и на "двете" страни...иzводите си ги zпаzвам zа мен.


Simona-25.1.2006

Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: cchery]  
Автор TeдиМодератор (изгубена)
Публикувано13.01.07 13:38



Закачам се за теб, защото си последна



Стана ми жал да прочета, че има хора, които не сключват граждански брак само заради тези 18 лева До къде я докарахме!?

Имам щастието да не завися от 18-те лева, омъжена съм и честно казано никога не съм се замисляла, че "самотните" майки взимат някакви пари и ползват някакви привилегии (от тази тема научавам за половината такса за детска ясла/градина).
Ако обаче не бях омъжена, нямаше да върна 18-те лева. Сигурно е неморално... знам ли... но щом законът ми ги дава, ще ги взема.



Тема и аз се лепя за теб, защото си последнанови [re: surfline]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано13.01.07 14:13



МОЛЯ ВИ
нека не започваме някакво ново изкуствено деление тук и съответно караници, които не ни отиват...


делене на омъжени и на неомъжени жени
просто е УЖАСНО това нещо... пфу!

18-те лева изобщо не са привилегия на неомъжените, кой ви каза това?!? аз съм си законно омъжена и ги получавам от социалните по района, в който живеем

не завиждам на неомъжените
нито виждам някакъв смисъл неомъжените да завиждат на мен
преди да сключим граждански брак, 5 години живяхме на семейни начала
знам добре какво е
не виждам кой знае каква разлика между тогава и сега

при нас РАЗЛИКАТА, истинската разлика, дойде с БЕБЕТО
а не със сватбата... не с подписа в гражданското... НЕ!!!
ДЕТЕТО е това, което ПРОМЕНЯ взаимоотношенията в двойката
защото тя става тройка, защото отговорностите растат
ролите се променят, жената става майка, мъжът - баща

мисля, че с всички хора е така...
аз считам тези хора, които живеят заедно, обичат се и имат общи деца, за СЕМЕЙСТВО, точно каквото семейство са и едни съпрузи с техните деца

това е

нека спрем с дърлянето по въпроса женени/неженени

смешно е!!!



Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: Джaя]  
Автор SlaveyaLEX (инат)
Публикувано13.01.07 17:08



Пропускам цялата сапунена опера дотук...Вие къде се забихте...едни морални дилеми...не е истина. Джая пита конкретно за понятието "самотна майка", и дали приятелката й, която живее с бащата на детето си без брак, ще плаща половин такса в детската градина. Значи, това са местни такси и размерите им се определят с наредба на съответната община. Доколкото знам, в София на 50% намаление от таксата имат право само децата, които не са припознати и за които не се плаща издръжка, т.е които са с неизвестен родител. (Просто трябва да се изрови наредбата на Столична община). Очевидно, ако една жена живее с бащата на детето, но без той да го е припознал, тя отговаря на това изискване. В живота обикновено, децата на двойките, живеещи на семейни начала, са припознати, ето защо няма да се класират за половин такса. И в крайна сметка тази половин такса е 20лв. (в София), цялата е 40лв.И коя жена ще каже на бащата на детето - зор, не го припознавай, нека е с баща - неизвестен, за да плащам с 20лв. по-малка такса. Поне аз така мисля.



Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: fada]  
Автор NadG (Malko Moksi)
Публикувано13.01.07 17:51



Еми оплюй ме, но не да ми пука за някакви си 18 лева, когато вземам решение, да се венчая за мъжа на живота си.

Разнообразие -



Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: fada]  
Автор NadG (Malko Moksi)
Публикувано13.01.07 18:04



Бракът е тайнство, а не подпис.

Разнообразие -



Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: fada]  
Автор NadG (Malko Moksi)
Публикувано13.01.07 18:12



Аз бих те посъветвала за твое собствено спокойствие да НЕ обсъждаш теми за пари с близките си. За какво ти е да се нервираш. Аз също имах разногласия с някогашната си $най-добра$ риятелка за друстични различия в мненията и за да няма сръдни, значително ограничих темите, по които се задълбочаваме в разговорите.

Разнообразие -



Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: fada]  
Автор NadG (Malko Moksi)
Публикувано13.01.07 18:19



Лично мнение - Смятам, че приятелката е по-добре да си концентрира енергията върху нещо съзидателно, което да й донесе по-високи доходи вместо да се вълнува, дали получава някакви суми от бащата на детето. Ако е финансово независима, изобщо нямаше да й идват на ум тези вълнения.

Разнообразие -



Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: SlaveyaLEX]  
Автор cchery (мама на двама)
Публикувано13.01.07 18:21



50% намаление ползват и братчетата и сестричетата, които ходят на една и съща ясла\ градина.

А пък за това, че се отклонихме от питането на Джая - ами аз просто се сетих да попитам нещо, свързано със самотните майки и затова му сложих off.


Бълг. медици в Либия и Ашраф са НЕВИННИ!

Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: Teди]  
Автор cchery (мама на двама)
Публикувано13.01.07 18:32



Ох, то питането беше за таксата в яслата, пък нещата се завъртяха за тия пусти 18 лева - значи, личното ми мнение за детските, е че законите започват разделението на децата ни още с раждането им. Едните, чиито родители са осигурени на пълни заплати и други, които са на минимални. А уж децата ни се раждали еднакви.

Аз също не бих ги отказала, защото те всъщност се дават на/ за децата ми, както не бих отказала да плащам половин такса в градината, ако и двете ми деца ходят там едновременно. Но в случая със самотните майки облекчението идва от и заради статута на майката, която е останала сама в грижите си с децата.


Бълг. медици в Либия и Ашраф са НЕВИННИ!

Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: cchery]  
Автор TeдиМодератор (изгубена)
Публикувано13.01.07 18:48



Виж за таксата в яслата доста ще си помисля и най-вероятно ще си плащам цялата. В нашето семейство предимно мъж ми води и взима Оги, някак не върви да се водя самотна майка





Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: Teди]  
Автор cchery (мама на двама)
Публикувано13.01.07 19:21



50% намаление на таксите в яслите и градините ползват самотните майки както и семействата, чиито деца едновременно ходя в една и съща ясла/градина. Но пък аз не бих записала само заради едното облекчение в таксите децата си в една и съща градина, ако, както в моя случай това не ми е удобно. В смисъл, че Коко ходи в градина, която е на 15 минути от нас, а Белка е записана в яслата до нас.


Бълг. медици в Либия и Ашраф са НЕВИННИ!

Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: cchery]  
Автор happy_mama (усмихната)
Публикувано13.01.07 22:52



cchery, можеш да провериш, но мисля, че независимо, че децата са в различни ОДЗ-та, можеш да ползваш половин такса за едното, тъй като и двете заведения са общински. Поне така ми казаха като записвах Ради....питаха "а бебето ходи ли на ясла? щото ако ходи - може...."

Колкото за завистта на омъжените към неомъжените....направо ми е смешно!
Такава безумна мисъл - направо не е за вярване! Но някои съдят по себе си и по-лошото - мерят с двоен аршин.

Значи те с чиста съвест се възползват от "вратичка" в закона без да имат право, но съдят другите, които на по-високо ниво влачат, възползвайки се от други "вратички" (принципа - дават ли ти - вземай)...не е ли от завист, че те не могат да влачат повече и ако бяха на по-високо ниво не биха ли се възползвали също...с аргумента, че тротоарите били разбити, примерно? Сякаш пък ние прелитаме над разбитите тротоари или за нас специално са равни и свободни...Също така вероятно биха осъдили морално здрав и прав човек, който се пише инвалид, за да се възползва от някакви привилегии....нали - отстрани погледнато изглежда ужасно, особено като се има предвид колко истински инвалиди гледат живота през прозореца в невъзможност до излязат от къщи? Но защо не могат да погледнат себе си отстрани....

Колкото до детските - и да бях самотен родител - трябваше да имам 5-6 или повече деца, за да мога да се възползвам...

Просто ме е яд, че на тези хора мисленето им е насочено в погрешна посока. Не мислят как да си подобрят положението, а как да виснат някъде за помощи и отстъпки....

Хайде, всички бъдете здрави! Не е тук мястото да се променят нечии възгледи за живота...



Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: steffy]  
Автор Ивoнa(Mapлa) (мама)
Публикувано14.01.07 11:09



Мили самотни и несамотни мами. Лошо ми става като чета какви са привилегйите на самотните майки в България. Аз също съм самотна майка...тоест така се водя. Таткото си е признал детенце и си живеем заедно но хич не ме е срам да се водя самотна майка...живея в САЩ и е много по-различно. Когато бях бременна се квалифицирах за безплатна медицинска застраховка, месечни пари за храна и купони за храна. Безработна бях по време на бременноста. Наложи се да раждам секцио и имах усложнения, общо взето ако я нямах тази застраховка сметката щеше да надхвърли 30 000 $. Ако работех нямаше да се квалифицирам. Тук ако подържаш сам застраховка е окло $300 месечно и не покрива дори и половината от медицинските сметки. Отделно взимах по $160 месечно за храна, честно да ви кажа тук храната е с еднаква цена ако не и по евтина от Б-я. Плюс други купони за още витаминозна храна на стойност $100. След като родих започнаха да ми дават по $200 за млеко и още $120 към картата в която имах по 160 месечно за бебето. Тя има безплатна застраховка за 1 година . Но сега започнах работа и няма да се квалифицирам за същите суми но сигурно по-малко.Общо взето ми се събират около $500 помощи на месец за да си седя в къщи и да си гледам детето. Дори и без да съм работила като дойде време за таксите се квалифицираме ние самотните майки за една обща сума годишно от $2750, която взимаш на куп. Ако имаш 2 деца и си самотна майка тази сума автоматично става $5000. Хич не ме е срам да съм самотна майка. Дори съжалявам ,че почнах работа но трябва ми малко разнообразие. Ако си женен тук никога няма да се квалифицираш за тези неща , че дори и когато дойде време да се правят годишните такси ще те карат да дължиш и плащаш нещо на държавата щом си семеен и имаш 2 дохода. Общо взето както някой каза по-горе какъв е смисъла да си женен? Ако някой те уважава и обича един брак не прави разлика. Кофти ми е ,че е такова положението в България . Сестра ми има дете в България и се води самотна майка и какво биха и помогнали тези 18 лева?Споням си, че когато беше бременна и безработна трябваше да си плати здравните за времето което не е плащала за да може да ходи на лекар и накрая и за раждането и искаха пари.Е това нормално ли е?! Факта ,че е безработна и самотна би трябвало да говори на държавата, че това момиче няма откъде да изкара пари за да си плати за раждането

Дано да се оправим някога. Направо съм потресена. Иска ми се да се прибера в България и да си отгледам детето там но като чуя какво става косите ми настръхват.
Успех на всичките.



Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: Teди]  
Автор fada (pitanka)
Публикувано14.01.07 11:22



За това става въпрос , Теди. Там е работата, че според мен никой не би ги върнал и това е ясно на всеки, но ги говорят едни смешни.....за съжаление, да, познавам такива хора, които са бедни и заради това не сключват брак за сега....пазаруват от оказиони за децата и т.н.....жалко, но това е действителността в нашата държава....





Тема Re: и аз се лепя за теб, защото си последнанови [re: desykv]  
Автор fada (pitanka)
Публикувано14.01.07 11:30



Правилно, Деси, съгласна съм с теб на 100%





Тема Мойто мнение енови [re: desykv]  
Автор Ивoнa(Mapлa) (мама)
Публикувано14.01.07 11:31



Самотна или несамотна, в чужбина или в България според мен хора с ниски доходи би трябвало да получават облекчения независимо дали са парични или каквито и да било. Всички плащат такси , понякога изпадат в затруднения и държавата трябва да мисли за бъдещото потекло както . Всички заедно трябва да се грижим за отглеждането на тези деца. Да не са жадни и гладни, да не са боси и голи. А не хората да се нервират ,че те плащали повече от други. Ами ако са по добре устроени в живота всеки би трябвало да плаща повече. Има и такива хора които са учили, учили но да речеме не могат да си намерят добра работа защото депутата Пешо наел на работа Стойка която е неука и прави сега няколко хиляди , вместо да наеме Пенка която има висше образование и за това Пенка работи в шиялна сега и изнемогва. Разликата е , че Пешо наел Стойка защото му е 3та братовчедка.

И после Стойка негодува , че Пенка взима 18 лева месечно. Май така стоят нещата в България и на много други места.



Тема Re: Мойто мнение енови [re: Ивoнa(Mapлa)]  
Автор fada (pitanka)
Публикувано14.01.07 11:54



Абсолютно точно казано....





Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: Ивoнa(Mapлa)]  
Автор happy_mama (усмихната)
Публикувано14.01.07 12:18



И какво? Да ти ръкопляскаме, че си успяла да се "квалифицираш" за всички тези придобивки?

Аплодисменти, моля!

Вместо това да се беше квалифицирала за някоя добре платена професия, тогава нямаше да ти пука колко точно дават за храна и т.н. Това, че си виснала на врата на американската социална система не те прави нито по-успяла, нито по-различна от тукашните мними "самотни" майки.

Със здраве!



Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: happy_mama]  
Автор NadG (Malko Moksi)
Публикувано14.01.07 12:39





Разнообразие -

Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: happy_mama]  
Автор fada (pitanka)
Публикувано14.01.07 12:50



То ако ставаше толкова лесно, Хепи мама, да се квалифицираш за добре платена професия....и ти ги говориш едни...направо все едно не живееш в България...колко хора с добра квалификация не могат да си намерят работа по професията? И вината е тяхна сигурно....? Който може "висне на врата" на нацията, не виждам с нещо американската нация да е станала по-зле от такива "виснещи"....и ти със здраве!



Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: happy_mama]  
Автор Ивoнa(Mapлa) (мама)
Публикувано14.01.07 12:53



Хаха. Точно от това се опасявах , че някой ще се изкаже неподготвено. Някъде да прочете, че се хваля или се правя на преуспяла? Показвам ти разликата между Българската система и Американската. Квалификация има. Аз съм един от малкото хора които представят Америка в истинската и същност. Но ти не си запозната с моята представа така, че това не ти дава право да ме определяш що за човек съм. Ако бях модератор бих изтрила това мнение защото си е чиста лична нападка от твоя страна. Никъде не съм говорила или засегнала никой лично но ти сега почваш да го обръщаш на лични нападки. Това според теб по квалифицирана от мен ли те прави?


Сега да уточня специално за теб как стоят нещата тук. Квалифицирала съм се защото съм плащала социални осигуровки дълги години и в голями суми. И ако не знаеш какво е социална осигуровка нека уточня за теб: Пари които плащаш и отиват във фонд за да подомогнат един ден когато shit happens. Ами схит се случи с мен и имах нужда от помощ. Дефакто са ми плащали от мои пари които съм влагала през годините в социалния фонд. Ако не се е случило на мен на друг е щяло да се случи и същите пари са щяли да помогнат на този. Но в този случай аз не бих злобеела като теб , че на някой си държавата му е помогнала. Но такава не е системата явно в България и се ядосвам ,че да речеме на теб не можем да ти ръкопляскаме ,че ако недай си боже нещо ти се случи ще си осигурена, и ти и децата ти, капиш?
Квалификацията ми е Зъботехник и в момента съм Нощен Управител на Хотел. Парите са добри но колкото повече правиш, толкова повече плащаш. Не съм по-различна или по преуспяла от никой и никъде не съм го показвала , може би съм изпаднала в по-добра ситуация от някои но в по-лоша от други и просто споделях мнение и как стоят нещата при мен. Не съм "виснала" на никой на вратата , уважаема "щастлива майко", учила съм и съм се трудила за да си осигуря някакво бъдеще, независимо дали е за лошо или добро.
Какво сега, да не вземеш да завидиш ако ти кажа, че само с минимална вноска месечено когато детето ми е на 21 ще вземе $100 000 ? Ами системата им е добра на американската социална система и ако си умен и честен и знаеш как да се възползваш от системата защо да не се възползваш?! Аз плащам и за други да се възползват, и не ме е яд. Напротив , радвам се .
Хайде ти със здраве и недей да се нервираш толкова ,че не е здравословно.



Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: Ивoнa(Mapлa)]  
Автор NadG (Malko Moksi)
Публикувано14.01.07 12:54



Това изобщо не е лична нападка, а коментар на изказаното от теб мнение. За сведение аз мисля по същия начин като Деси.

Нито Деси, нито аз, нито другите, мислещи по този начин злобеят, а честно и открито споделят, че тяхната цел в живота не е да се задълбочават в някакво подпомагане и вариантите за такова, а да си сложат зад гърба възможността това да не им се случва. Не говорим, че изобщо някой е застрахован, а че предпочитам да печеля достатъчно, за да не ме вълнуват помощите и правим всичко необходимо за тази цел. Аз не смятам, че е задача на държавата да ми гледа децата и тази песен с приръста на населението, просто не е по моя вкус.

Разнообразие -

Редактирано от NadG на 14.01.07 12:57.



Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: Ивoнa(Mapлa)]  
Автор fada (pitanka)
Публикувано14.01.07 12:57



Ивон, нека не и се сърдим, 3 деца гледа и със сигурност и е нанагорно и съжалява, че има брак и не може да "висне" малко на врата на нашата нация, отдавна е съжалила, то и личи в постингите....



Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: fada]  
Автор TeдиМодератор (изгубена)
Публикувано14.01.07 12:58



Дано се променят нещата!


Знам, че ще стане едва след промяна в мисленето на хората, но продължавам да съм оптимист!



Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: fada]  
Автор NadG (Malko Moksi)
Публикувано14.01.07 12:59



Фада..........

Разнообразие -



Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: fada]  
Автор Ивoнa(Mapлa) (мама)
Публикувано14.01.07 13:03



Фада права си. Не е до квалификацията. Въпреки ,че аз имам някаква но не е нещо кой знае какво.Давам ти пример. Моята майка е Инжинер и от 10 години не може да си намери работа по професията в България. Защото е на години жената и за съжаление така наречените Шефове биха предпочели да наемат млада и неквлифицирана работна ръка отколкото квалифицирана и хора със стаж. И след врме тези млади жени почват да говорят как те са по квалифицирани от други. Незнам как предизвиках въпросната "щастлива майка"....но това е добър пример защо България не се развива към по-добро. Вместо да си помагаме и обединим и се борим за доброто на болшинството...ние се нападаме и злобеем срещу един друг.. Хранатана американците може да им е евтина но честно да ти кажа заплатата ти отива за наем и ток. Така ,че си има плюсовете и минусите си тази държава, Единственното което исках да сравня е социалната им система и как двете държави се различават като стане въпрос за помощ на изнемогващите, поне дотолкова доколкото съм запозната с нещата. И за това дадох пример със себе си.





Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: NadG]  
Автор fada (pitanka)
Публикувано14.01.07 13:04



Не познавам човек, който не предпочита да печели повече, а да се реди на опашки за социални помощи....

и щом го правят, значи със сигурност не печелят много и са принудени да го правят....това е ясно на всички, нормално е да се счита, че е злобеене, защото просто няма какво друго да е.....фактите говорят...



Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: NadG]  
Автор fada (pitanka)
Публикувано14.01.07 13:06



Да, Надя...ми не мога да се съглася...просто съм възмутена от такова мислене....не се въздържам много сигурно...съжалявам....





Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: Ивoнa(Mapлa)]  
Автор fada (pitanka)
Публикувано14.01.07 13:10



Какво съвпадение, ивон, и мама е инженер и е съкратена от 2 години, не може да намери работа по същата причина....нормално е като осъзнаят, че разлика в начина им на живмот всъщност няма от един подпис да съжаляват за изпуснатите привилегии и да злобеят. Аз например мога да се възползвам, но си признавам чистосърдечно, че мемързи да се разправям с бюрокращини и заради това не го правя, в никакъв случай не злобея за мамите, които подпомагат семействата си по този начин, а напротив, радвам се за тях, и за теб се радвам, че "виснеш" на врата на американците....ха-ха, това ми хареса от хепи мама...





Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: NadG]  
Автор Ивoнa(Mapлa) (мама)
Публикувано14.01.07 13:12



Аз когато дадох примера не определях нито въпросната Деси нито теб, сега иди да прочетеш пак , че да разбереш как госпожата ме питаше дали се имам за по квалифицирана от нея....и как такива като мен висяли на американската система на вратата. Ами това не би ли трябвало да ме засегне?? Нали не се отнася за теб , че какво ти пука? Дойдох да изкажа мнение и да дам пример със себе си, а вие вземате да ме карате да съжалявам с груби изказвания.
Моята цел е не да се задълбочавам в подпомагане и варианти как да се възползвам, но определено съм се подготвила за всякакви ситуацйи. Не можеш да си сложиш на ума , че нищо няма да ти се случи и ще си винаги ОК и винаги ще печелиш стотици и ще се осигуриш. Хайде кажи колко хора са богати и колко работят за да плащат сметки? Явно не сте ме прочели и двете много добре, защото в постинга си споменах , че имах тежка бременност и много усложнения. Та сега ти ми кажи, как бих предвидила , че това може да ми се случи и как да спестиш достатъчно пари за 1 година когато да речем си отишъл на майната си когато си бил на 18 и нямаш никой до себе си който 1 чаша вода да ти поднесе ако си болен? За това не критикувайте, от мнение до критика има голяма разлика когато не сте запознати със случая. Ако е мнение то бихте давали примери със себе си а не да седнете да упреквате някой на чия врата виси и да провокирате с въпроси от сорта " Ти за по-преуспяла ли се мислиш?" Никъде не съм казала, че държавата ти е длъжна да отгледа децата ти. Държавата като цяло, аз , ти, деси и т.н. Като си плащаме данъците и осигуровките и така помагаме на децата в държавата. Когато нещо се случи с родителите им и не могат да гледат децата си.
Моля ви, недейте да ме тълкувате погрешно, когато чисто и ясно се изразявам .





Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: fada]  
Автор NadG (Malko Moksi)
Публикувано14.01.07 13:13



Че няма ли право човек да си мисли........, както си мисли

. Какво има да се възмущаваш толкова . Като искаш, приеми позицията $всеки има право на лош вкус и погрешно мнение$ и се усмихни. Няма нужда от толкова чак борба за световна справедливост в неделя по обяд

Разнообразие -

Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: happy_mama]  
Автор steffy (познат)
Публикувано14.01.07 13:13



Ми ти може би очакваш медал за мъченица...

На никой от корумпираните и оядени политици и чиновници не му пука за теб, може да бъдеш сигурна, и по БГ законите, щом намаме брак се водим самотни, с нищо не нарушаваме закона, относно съвестта, въобще не ми е съвестно, защото като ида в някоя държавна институция виждам разплути чиновници, които по цял ден пушат цигари и си клатят краката. Канцелариите им приличат на лисичарници и като се наложи да се обърнеш за нещо към тях, се държат така, все едно им бъркаш не знам къде! За това отиват парите на данъкоплатеца - за заплатки на разплута администрация, която по цял ден си бърка в носа... И трябва да имам съвест, какли пък не!



Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: Ивoнa(Mapлa)]  
Автор NadG (Malko Moksi)
Публикувано14.01.07 13:16



Сори, ако си се обидила, аз по-скоро коментирах не теб конкретно, а тази позиция.

Разнообразие -



Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: fada]  
Автор happy_mama (усмихната)
Публикувано14.01.07 13:17



Ле-ле, изобщо не си наясно....Не приписвай своите чувства и качества на останалите!

Нямам за какво да съжалявам, а най-малко за прекрасното си семейство!

И за твое сведение, не само, че не вися на никого на врата, и не само, че си гледаме със свои средства трите деца, ами дори и спонсорираме училището и детската градина, където са двете ни по-големи деца, както и две други детски градини в района, където очевидно нямаме интереси и никое от децата ни няма да посещава....


Колкото до Ивона...
Извинявай, ако ти е прозвучало като лична нападка! Изобщо не претендирам да познавам чуждата социална система...просто постинга ти така прозвуча...

Мисля, това да ми е последния постинг по темата. Явно е, че който е решил да се възползва - ще го направи и може би има нужда да оправдае избора си и да получи одобрение и подкрепа от себеподобни....

Редактирано от happy_mama на 14.01.07 13:25.



Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: fada]  
Автор Ивoнa(Mapлa) (мама)
Публикувано14.01.07 13:18




Не съм я чела. Не съм влизала отдавна тук. Влизах когато бях бременна. Но имах тежка бременност и после трябваше да стоя в болница доста време и съм сама с таткото и той докато работеше аз на легло си гледах детето. Но определено от постинга и усетих злоба. А иначе е вярно разправия .И аз не бих се възползвала ако не си заслужаваше. Трябва България да почне да отделя повече пари за социални помощи отколкото да си увеличават политиците бюджетите всяка година за лични потреби.



Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: NadG]  
Автор Ивoнa(Mapлa) (мама)
Публикувано14.01.07 13:19



Ти по-скоро защити позицията на Деси която пък коментира мен конкретно.
Но както и да е...
Лек ден



Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: *щypчo*]  
Автор steffy (познат)
Публикувано14.01.07 13:19



Ама е и ти сега сложи всички под един знаменател, отдавна не всяка жена мечтае да се види булка.

И естествено, че подобни дребни привилегии не са причината да не сключваме брак. Азнапример не вярвам в брака, за мен той е отживелица и толкова.



Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: happy_mama]  
Автор Ивoнa(Mapлa) (мама)
Публикувано14.01.07 13:23



Радвам се ,че си по квалифицирана и , че можеш да подпомагаш цяло училище. Идол са ми такива хора като теб.
Да не дава Господ нищ лошо да ви се случи , че да продължавате да подпомагате такива организацйи и да не висите по държавните социални врати. Няма как постинга ми да ти е прозвучал така...ако ти не си го приела така. Все още нямат звуков сигнал в дира.





Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: NadG]  
Автор fada (pitanka)
Публикувано14.01.07 13:25



Права си, я по-добре да обличам малчо и да го водя навън, че гледай какво слънчице грее.....

Лек ден на всички!



Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: happy_mama]  
Автор fada (pitanka)
Публикувано14.01.07 13:27



кой говори за прекрасното ти семейство, то си е прекрасно и никой не отрича....и нищо не би му попречила да бъде такова, ако разбираш какво имам предвид

все нещо не разбираш за какво става въпрос май.....лек и успешен ден ти желая!



Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: fada]  
Автор Ивoнa(Mapлa) (мама)
Публикувано14.01.07 13:28



Лек ден и на теб. Тук е много студено и не мога да изведа моята калинка на разходка пък и е още рано сутринта, но ти пожелавам приятен ден и на теб и Деси и Надя





Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: happy_mama]  
Автор fada (pitanka)
Публикувано14.01.07 13:28



аз съм човек, който не се възползва, но не съдя тези които се възползват за разлика от теб, може би ти също търсиш оправдание за себе си от себеподобни....и намираш...всеки намира....





Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: Ивoнa(Mapлa)]  
Автор fada (pitanka)
Публикувано14.01.07 13:30



да, точно за това става въпрос ама защо се правят, че не разбират не знам...





Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: steffy]  
Автор Ивoнa(Mapлa) (мама)
Публикувано14.01.07 13:32



Хаха много точно го описа, и май се оказва, че точно тези които си клатят краката по цял ден, пушат си цигарите и си бъркат в носа изкарват бая пари и си издържат сами семействата , че чак и за дарения им стига.....но недай си боже да чуят, че някой който се трепе ор работа по цял ден има нужда и иска помощ. Иначе....много даряват и са с много широки пръсти....на думи само. Отгоре на всичко медали очакват



Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: fada]  
Автор NadG (Malko Moksi)
Публикувано14.01.07 13:32



Аааааааааа, я каква усмихната жена излезе от тебе. Тюх пък аз да те накритикувам. Я навън - да знаеш супер е, аз вече бях. Приятна неделя.

Разнообразие -



Тема Re: и аз се лепя за теб, защото си последнанови [re: desykv]  
Автор steffy (познат)
Публикувано14.01.07 13:41



Ние дори и да подпишем, пак ще взимаме детски, просто се водим на мижави заплати, и това в нашата служба е така по желание на служителите, за нас така е по-изгодно и работодателя се съобразява, иначе си доплащат всичко, което се полага, но никъде не го декларират.
Просто се чудя как някои толкова ги дразни, половината такса!? Ми има такава вратичка, ползват я, защо не?



Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: Ивoнa(Mapлa)]  
Автор steffy (познат)
Публикувано14.01.07 13:46



Просто на някои коментарите на тема съвест са толкова нелепи и глупави, да им се чудиш как си вярват.





Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: steffy]  
Автор fada (pitanka)
Публикувано14.01.07 13:50



да бе, Стефи и за мен подписа нищо не значи....нали затова написах бяла рокля и празненство без подпис....

просто искам снимка на която да съм с красива рокля като принцеса и мъжа ми знаеш ли какво ми каза? Отиваме в булчински магазин и ще те снимам с която рокля искаш.....ето така се шегува той с мен



Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: fada]  
Автор steffy (познат)
Публикувано14.01.07 13:54



При нас пък аз съм тази, която упорито не иска сватба, никога не съм си мечтала за бяла рокля, какво да направя като имам други мечти?





Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: steffy]  
Автор TeдиМодератор (изгубена)
Публикувано14.01.07 15:38



Я да видим остана ли някой обиден, за да вадя гумичката или всички са в добро настроение...
Сега сериозно - няма да ключаря темата или да трия. Който мисли, че е попрекалил - да се редактира сам. Ако ви е изтекло времето за редактиране, пишете ми и ще оправим нещата.
Време е темата да влезе в първоначалните си релси! Ако искате да си чатите, ползвайте лични бележки.

Мерси на всички, които ми писаха - радвам се, че се грижите за добрия тон и се надявам така да продължава!





Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: Teди]  
Автор Ивoнa(Mapлa) (мама)
Публикувано14.01.07 15:50



Аз лично направих сравнение и се ядосах на положението ни в Българя по въпроса...като дадох пример със себе си и близки в България....но някой прие, че се правя на преуспяла и вися на вратите на държавата да се моля за помощи;) Лично аз не се засягам . Пределно ми е ясно, че хора всякакви с мнения всякакви. Според мен не беше мястото някой да ми се хвърли без да съм провокирала конкретната личност. Но нямам проблем. Ако аз някого съм обидила, моля да ме редактираш.
Лек ден:)



Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: steffy]  
Автор fada (pitanka)
Публикувано14.01.07 21:30



е, признавам, че и аз с времето осъзнах, че и без бялата рокля си живея достатъчно добре и нещо почнах да я позабравям тази детска мечта.....





Тема молба от меннови [re: Teди]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано14.01.07 22:16



явно и хепи мама се казва Деси, като мен...


изтръпвах като прочетох на няколко пъти да се спряга моето име в тази тема
искам тези, които пишеха за Деси, да уточнят точно за коя от двете ни се отнася, защото ми е неприятно да чета за някои неща, които не аз съм казала, ама... не става много ясно коя точно Деси ги е написала...
това е



Отново призовавам към нормален човешки тон!!!

Лично аз взимам детски добавки, тъй като въпреки че мъжът ми взима чисто доста повече пари, го осигуряват на минималната заплата, затова де факто имаме право да ги получаваме - иначе не бихме излизали по доход... ето, и аз ползвам вратичка... но определено ако се чувствахме достатъчно спокойни финансово и понякога не се случва буквално да опираме до тези 18 лв., сигурно не бих се занимавала с реденето на опашките в социалните за тези парички... нямам угризения за тези 18 лв., защото съм на мнение, че детски принципно трябва да получават ВСИЧКИ родители, и те да са доста повече като пари!

Таксата за яслата на Алекс си я плащаме цялата /40 лв./ и честно казано за грижите, които се осигуряват в нея на детето ни, направо ни се вижда много евтина!!! Нямам нищо против обаче тези, които успяват да платят половината такса - явно законът им го позволява.

Нека цари мир, спокойствие и доброта!!!

Редактирано от desykv на 14.01.07 22:25.



Тема Ивона, видиш ми сенови [re: Ивoнa(Mapлa)]  
Автор cchery (мама на двама)
Публикувано15.01.07 12:34



бая провокирана всъщност. Подобен водопад от постове с псевдоиронични изказвания, може да го направи само един засегнат лично човек. Така, както ти е написан първия пост, наистина звучи като възхвална ода за всички, които са търтеи и обичат да се възползват от другите. Затова напълно разбирам защо Хепи ти е отговорила по този начин. Може би вместо да се нахвърляш срещу нея и да правиш неуспешни опити за хуморески, трябваше да уточниш нещата, а? Може би отдавна не си влизала тук, щото напоследък малко хора или почти никой не пише по този начин.

А пък Фада, ако още един път напишеш, че някой ти завижда и злобее, заради това, че не си женена, а пък той/тя е, направо цирей ще ми излезе. Как не разбра, че няма такива хора. Смятам, че след като толкова много пишеш по темата, теб лично те мъчи тая работа с нежененето. И ти е кофти.


Бълг. медици в Либия и Ашраф са НЕВИННИ!

Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: fada]  
Автор cchery (мама на двама)
Публикувано15.01.07 12:39



Аз пък познавам цял един етнос с подобно мислене - сега им викат роми, иначе са по-познати като цигани! Те са до такава степен мързеливи, че им е по-лесно да раждат деца, вместо да учат и да работят. И единствено могат да се оплакват. Ако се приложи американската социална система, описана по-горе с личен пример, ще разбият държавния бюджет за идните 3 петилетки. И как няма да ме е яд, че моите осигуровки са отишли за тяхното паразитно съществуване

.


Бълг. медици в Либия и Ашраф са НЕВИННИ!

Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: steffy]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано15.01.07 13:44



В отговор на:

по БГ законите, щом нямаме брак се водим самотни



Не е точно така. УНР, който е използвал това понятие, е отменен, така че няма такова "водене", не се употребява и понятието; всеки закон си урежда материята отделно. Правилникът, който урежда социалните помощи, използва израза "самотен родител" и това е лице, което самО, без да съжителства на съпружески начала, отглежда децата си, а не просто лице, което не е в брак.

Толкова за понятието и за "води се по документи". А иначе се включвам в хора на лошите завистници, за да се "възхитя" на едно изказване в по-стара дискусия на такава тема, не мога да го цитирам точно, но по памет: "социалните идваха да проверяват дали жената на девера ми наистина живее сама с детето". Значи щом пишещата я нарича така, "жената на девера", макар и неомъжена, живее с девера. И е излъгала, че живее сама с детето, за да получава помощи (месечни социални помощи или за отопление, за тях съжителството на съпружески начала има значение). Друга, за която се споменава в същата дискусия, пък си живеела с мъж, ама всички съседи знаели, че пред социалните трябва да казват в хор: сама живее с детето. Моя приятелка взимаше социални помощи; тя наистина нямаше мъж (разведена), затова пък се водеше ;-) безработна, а работеше "нелегално" без осигуровки и се сърдеше (!) на съседката си, която на въпроса на социалните работници отговорила: "Може да е на работа". Вярно е, че парите в Бг доникъде не стигат; вярно е, че не е луд, който яде баницата; вярно е обаче и че циганите, дето ги сочим с пръст като паразити на гърба на държавата, т.е. на наш гръб, не правят нищо, ама нищо по-различно.
Не е въпросът в 18-те лева, за които се говори по-горе и които се полагат (и аз да съм, ще ги взема, разбира се), а в останалите шашми, за които също се търсят какви ли не морални оправдания.

"Нека твоят имен ден да прилича на рожден!" (песен)

Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: cchery]  
Автор kaмeтo (нoв)
Публикувано16.01.07 13:03



Хахаха колко хубаво го каза това за етноса

Ама така се посмях!
Бих добавила: УБАВА РАБОТА, АМА СИГАНСКА! А я ми кажи, как ще ги стигнем хамериканците, а? Толкова им е съвършена осигурителната система! Само дано си оправят и образователната, че е срамота да се пише с толкова голями грешкйи

Обаче, докато го четох този разразил се скандал, за момент и аз се почувствах като представител на етноса защото имам намерение да си взимам всички добавки и финансови облаги, колкото и да са мизерни! Със заплата 300, от които 55 отиват за осигуровки, добре ли е? Някои хора наистина имат нужда лекичко да "попрецакат" държавата със статута си на "самотни майки". И на мен ми се иска да мога да спонсорирам училища, но засега само с едно висше образование и всичките ми 23! години това не е възможно. И не е честно някои мнения да ме карат да се чувствам гузно! Аз имам нужда от тези помощи, наистина. Сигурна съм, че има и други "самотни майки" в подобно положение.





Тема Re: Off от темата: Мислите ли, че енови [re: kaмeтo]  
Автор cchery (мама на двама)
Публикувано16.01.07 13:27



Не мога да не се съглася и с тебе, че много майки мизеруват. Аз като попитах за това как се чувстват майките, които се водят самотни, а не са, нямах предвид финансовата страна на нещата. Но една подобна тема има много нюанси и хубавото е че видяхме част от тях тук.

Приятен ден на всички в това хубаво слънчево време!




Бълг. медици в Либия и Ашраф са НЕВИННИ!

Тема информация от 90 ОДЗ - Софиянови [re: Джaя]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано18.01.07 20:58



Днес в яслата имаше лепнато следното съобщение:

Статутът самотна майка се удостоверява само с акт за раждане на детето, в който срещу графата за бащата е написано неизвестен. Когато детето е припознато от бащата, майката НЕ се счита за самотна.

Мисля, че това внася яснота по въпроса за самотните майки.



Тема Re: информация от 90 ОДЗ - Софиянови [re: desykv]  
Автор SlaveyaLEX (инат)
Публикувано19.01.07 11:20



Еми, да, и аз съм го писала по-горе. Даже във вашето ОДЗ съвсем като за незнаещи са го обяснили


Но има хора, които обичат не да четат, а да влизат в безсмислени и често просташки спорове.
За който се интересува как са уредени таксите в София - http://sofiacouncil.bg/index.php?page=ordinance&id=75
Да поясня, няма такова понятие "самотна майка". Намалението е за "деца с един родител", според Наредбата.
А “Деца с един родител” са деца, чиито баща е неизвестен и деца, един от родителите, на които е починал.
Просто и ясно



Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: *щypчo*]  
Автор Gerda.sFaith (непознат)
Публикувано19.01.07 17:54



Браво! По-добре не бих го написала!





Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: fada]  
Автор *щypчo* (ентусиаст)
Публикувано19.01.07 22:56



Няма нищо срамно в това да пазаруваш от оказион за децата си.Нито да ползваш дрешки, колички, проходилки, коритца,колелца и т.н от роднини, познати, приятели и т.н, ако ги имаш..
Честно казано само за първо дете човек си мисли,че е супер важно всичко да е ново и специално, понеже му се иска неговото бебе да е най-красивото, най-,най-,най-..и да си го облече точно както винаги си го е представял да му обзаведе детска стая за каквато винаги е мечтал..
Реалността в Бг обаче не е такава. Малко са семействата, които имат самостоятелна стая за всяко дете обзаведена както то иска(или родителите, ако е бебе)..
Ако човек е реалист и наистина е затруднен финансово се радва на всичко, което му предложат..дори някой от нещата реално да са неизползваеми почти..
Знаеш ли..вярвам ти,че има такива хора, които са бедни и не сключват брак "заради това"..но..си мисля,че това е просто удобно оправдание.
Ако някое семейство ще вземе за 2г 432лв помощи за детето си ако родителите не са подписали..то..меко казано звучи несериозно, колкото и да нямат пари.ЧЕСТНО.Смятам,че тези 432лв служат за оправдание на таткото , който не се чувства готов или който не признава институцията брак или който не е сигурен,че иска с точн отази жена да остарее..
Повярвай ми, когато един мъж срещне жената на живота си, той не би допуснал тя да го убеди,че не е готова за брак.., нито би се спрял поради мисълта за тия 432лв..
Действителността в нашата държава е наистина жалка..
Жалка е, понеже, между младите хора, които не сключват брак "заради" тия пари има такива, които всъщност изобщо не заслужават нито жените, които им раждат деца, нито децата си...
Жалка е, понеже опитвайки се да измамят държавата, хората всъщност мамят и себе си..
Верно е,че някои успяват да се възползват от възможностите да получават превилегии и помощи..Удивително е колко добре запознати са с тези възможности циганите, които иначе смятаме за неграмотни и глупави..Уверявам ви,че те знаят ВСИЧКИТЕ си права що се отнася до помощи и социално осигуряване..Има много млади майки, които наистина са самотни , но са достатъчно горди и ... дори не са осведомени за "превилегиите си".
Слагам думата "превилегии" в кавички, понеже за мен тези превилегии са подигравка с майките и с децата.
Смятам обаче, че те са подигравка именно понеже има хора, които разчитат единствено на тях и на възможността да прецакват държавата и всички нас, които работим..(имам впредвид циганите отново).
..
При всички случаи обаче аз напълно поддържам това,че всеки трябва да си вземе до стотинка това, което му се полага от държавата, колкото и мизерно да е то..понеже държавата си взема от нас всичко, което е решила,че й дължим..




Тема Браво Деси,нови [re: desykv]  
Автор *щypчo* (ентусиаст)
Публикувано19.01.07 23:01



Напълно подкрепям този пост






Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: *щypчo*]  
Автор steffy (познат)
Публикувано24.01.07 17:53



Само не ми стана ясно защо си въобразяваш, че хората не се женят заради детски надбавки и пр., толкова ли ти е трудно да проумееш, че има жени, които не искат брак, причините за това са много и не са финансови.





Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: steffy]  
Автор *щypчo* (ентусиаст)
Публикувано26.01.07 00:09



И през ум не ми е минало,че не се женят заради детски надбавки..Такава щуротия прочетох в този форум за първи път..Но..не отричам,че има всякакви хора- и всеки си има своите съображения защо прави или не нещо..пък било то и сватба..



Втората част от въпроса ти е по-интересна..
ИЗОБЩО не ми е трудно да "проумея",че има жени, които не искат брак.
Трудно ми е да повярвам,че има такива, които никога не са искали да са булки..(това вече го писах).
Трудно ми е да повярвам,че има жени, които не искат брак ИЗОБЩО...Но ДА, убедена съм,че с някой конкретен мъж, оказал се и баща на детето им може да не искат брак..
Вярвам,че когато една жена попадне на точния мъж ИСКА брак..Особено, когато не е била омъжвана никога..

Разбира се,че да не се омъжваш има много предимства (не финансови) ..но всички те са в случай,че предвиждаш да се разделиш с потенциалния си съпруг
Е..някой са толкова предвидливи,че..дори в напълно щастлива връзка намират потенциални причини за бъдещ развод(или раздяла..)явно..и за това предпочитат да не се женят..
...
Каквито и да са причините на една жена да се омъжи или не за някой (пък било то и бащата на детето си) аз ги уважавам и никога не съм делила жените на омъжени и неомъжени. Има много жени, които си остават с манталитет на стари моми, дори след като родят (тук жененето няма нищо общо..)Има и такива, които са си супер и без да са раждали..и без да са женени
Така,че..не виждам къде е проблема и какво точно имам да проумявам..
Живеем в 21 век- радвайте се на живота и се наслаждавайте на любовта под каквато форма ви харесва...НИКОЙ не упреква никого за това




Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: *щypчo*]  
Автор al_desi (непознат )
Публикувано30.01.07 13:48



Изчетах всичко и не издържах! Регистрирах се в дир-а, само за да отговоря на това! Имам дете на 2,5 години! Когато разбрахме с МЪЖЪТ ми, че съм бременна, насрочихме дата за сватба (малка и скромна) и заобикаляхме банките за кредит, естествено за ремонт на ергенското му жилище!
И така започна първият ми сериозен сблъсък с идиотщината в БГ!
В първата банка-ПРОКРЕДИТ като разбраха, че живеем заедно и ще бъдем двама кредитоискатели, заразпитваха каква ни е връзката????Като разбраха ,че сме бъдещо семейство и чакаме дете, започнаха да увъртат, че скоро на една заплата ще живеем трима, как ще ги връщаме и т.н.

!
Във втората банка се случи същото, абе режеха ни отвсякъде!
Какво мислите направихме????А???
Отменихме датата на сватбата, мъжът ми отиде вДСК, ни лук ял, ни лук мирисал-сам самичък, премълча, че чака дете, получихме заема и направихме ремонта....
Септември-2004 се роди бебчо, дрехи, колички, легла, памперси и КРЕДИТ, пари за тържества и булки не останаха! Около нова година закъсняхме с плащането на тока ииии ЩРАК -за празниците без ток, СМЕТКАТА БЕШЕ 17,50!
Циганите хиляди дължат, а ние за 17 лв. останахме с бебе за нова година без ток! Веднага отидох и подадох документи за детски-плащат ми тока!!!
Та ще ме прощават госпожите, дето ми говорят за съвест, ама моята е чиста! Детото ми живее нормално, може да си разглежда книжките на лампа, а не на свещ и яде топла храна!
Ако не трябваше толкова де се ходи и чака и помощи за отопление щях да си потърся, но за да взимаме заплата трябва да ходим на работа, а не по опашки-ЗАЩОТО РАБОТИМ В СИВАТА ИКОНОМИКА!
И половин такса за детска градина ще плащам, защото да, имам гражданска съвест, но преди това имам МАЙЧИНА СЪВЕСТ И ИНСТИНКТ! Какво означава това ли? С детските и половината от таксата за градина този месец ще купя на детето си яке, другия ботушки....а някой път ще му купя и колело, но не сега! За ски училище няма да останат!!!!
Ако е престъпление да осигуриш на детото си елементарни неща, разпнете ме!!!
А да сетих се още нещо, някой по-нагоре говореше, че така си възпитаваме децата-ами да, но нали преди да го възпиташ то трябва да оцелее физически!!!!!



Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: *щypчo*]  
Автор steffy (познат)
Публикувано30.01.07 15:24



Ами аз пък знам, че съм намерила точния мъж, с него съм от 10 години, ама пак няма да се омъжа и то не защото: "Е..някой са толкова предвидливи,че..дори в напълно щастлива връзка намират потенциални причини за бъдещ развод(или раздяла..)явно..и за това предпочитат да не се женят"
Мислиш наивно... да не би всички дето се женят и първоначално смятат, че бракът им ще съществува "докато смъртта ги раздели", не се развеждат след 2-3 години...

има толкова много случаи... наивно е да смяташ, че щом хората подпишат те едва ли не нямат потенциални причини за бъдещ развод... направо е смешно. За мен бракът не е това, което е бил някога и не вярвам в него, отрязвала съм 2-ма мъже само заради това, че много настояваха да се женим, а аз не исках, не виждам нищо странно в това да си живееш живота с любимия ти мъж без брак, нито пък смятам, че задължително трябва да се търсят конкретни причини за това, че хората са решили да не се женят.



Тема Re: самотна майка или на семейни началанови [re: al_desi]  
Автор steffy (познат)
Публикувано30.01.07 15:29



Ми не им се впрягай на тия, те си приказват все едно падат от Марс и едва ли не майките подяждат държавата, за съжаление има и такива заблудени и при това си вярват, ама не им обръщай внимание, живей си живота.





Тема Казват, че споделена вина биланови [re: steffy]  
Автор cchery (мама на двама)
Публикувано30.01.07 19:11



половин вина! Дано ви олекне най-сетне! Гложди ви отвътре и т`ва е! Аз това и попитах - как живеете с това чувство? Получих много повече от доказателства на тезата си! Благодаря! Едва ли е необходимо да търсите повече оправдания.

Десетки хиляди майки живеят мизерно, ползват облекчения, но не се държат нагло! Те наистина се опитват да направят най-доброто за децата си!!!!!!!!!


Бълг. медици в Либия и Ашраф са НЕВИННИ!

Тема Re: Казват, че споделена вина биланови [re: cchery]  
Автор steffy (познат)
Публикувано01.02.07 13:02



Няма за какво да се чувствам виновна, нещо не си схванала явно.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.