Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:51 28.06.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Какво да правя когато бебо отказва да яде  
Автор mamanaicko (непознат)
Публикувано21.12.06 12:56



При всяка нова храна която му дам той се мръщи и плюе,не я иска.Така бяхме със заленчуковите пюрета,но после взех да му ги смесвам с малко АМ.Сега не иска попара,не иска кисел,не иска нишесте,не иска месно пюре-нищо не признава освен АМ с бисквитки и каша на фризокрем.Има предпочитания и към плодовите и към зеленчковите пюрета,към кашите също.Яде само зеленчуци с ориз,с картофи и капия с масло.От плодовете-ябълки с круши,банани с праскови и банани с ябълки и праскови.Какво да го правя,как да му разнообразя храната че да я иска????

От 2,5 месеца яде едно и също.....ПОМОГНЕТЕ с рецепти или предложения за да го накарам да яде повече неща...А ако му слагам повече захар,в попарата например,ще му навреди ли захарта????



Тема Re: Какво да правя когато бебо отказва да яденови [re: mamanaicko]  
Автор Acя ()
Публикувано21.12.06 13:19



Не се притеснявай, все пак от скоро си започнала с опитите. Четох някъде, че за да се хареса вкуса на нова храна са необходими минимум 6 опита. Също в момента не е най-важно разнообразието на храните, изхождам от идеята за късното захранване, има толкова много бебета, които са само на кърма/АМ до 6 месечни, т.е. от такава гледна точка твоето бебе е с по-разнообразно меню от тях, а на късно захранените бебета не само, че им няма нищо ами се чувстват чудесно

. Най-важната храна за бебето до годинка, и по това няма спор сред късно и рано захранващите, е млякото.
Бих те посъветвала да не добавяш повече захар към попарата, лека полека ще привикне към вкуса и. Продължавай с опитите без да си прекалено настоятелна, за да не направиш бебчето злоядо, даваш му примерно една лъжичка от нежеланото от него ястие и ако се мръщи му предлагаш любимо пюре. След два три дни пак така, все пак за него вкуса е нов.



Тема Re: Какво да правя когато бебо отказва да яденови [re: mamanaicko]  
Автор poзi4ka (огнена)
Публикувано21.12.06 13:58



Чакай, не бързай толкова да разнообразяваш менюто на бебето. То си знае най-добре какво трябва да яде - млекцето е най-полезно за него на тази възраст, поне според мен.

И стотина грама пюре на ден да изяжда, му е предостатъчно. Ние поне на тази възраст бяхме само на мляко. А дори сега на 8 месеца и половина Борис яде по-малко неща от вас - а за попара даже не съм и помислила още. Децата постепенно свикват с вкусовете, не го насилвай излишно, просто пробвайте с по една-две лъжички новите вкусове. И доколкото знам, не трябва да се дава на малки дечица допълнително захар или сол, не е полезно за тях. Навремето и аз съм давала захар в попарата, но сега преди годинка не мисля да давам.


Калоян - 06.05.2001


Тема Re: Какво да правя когато бебо отказва да яденови [re: poзi4ka]  
Автор joki_O5 (непознат )
Публикувано21.12.06 14:05




Ако не иска да папка, изчакай го 20-тина минути и пак пробвай, трябва да си търпелива и да поднасяш разнообразни и вкусни хранички на бебо!!!

Редактирано от joki_O5 на 21.12.06 15:02.



Тема Re: Какво да правя когато бебо отказва да яденови [re: joki_O5]  
Автор poзi4ka (огнена)
Публикувано21.12.06 14:15



Точно за да не се получава този резултат - супи и всички други храни със захар, не трябва да се подслаждат допълнително храните на бебето. Сладкият и соленият вкус убиват всички други вкусове - с тях не бива да се свиква толкова отрано.

Извинявай, че използвах постинга ти, за да онагледя лошия пирмер от даването на захар в бебешка и детска възраст.




Калоян - 06.05.2001


Тема Re: Какво да правя когато бебо отказва да яденови [re: joki_O5]  
Автор Kitten (in love)
Публикувано21.12.06 14:43



Ти наистина ли слагаш захар във всяко ядене?

На едногодишно дете?!?!?! Абе да е жив и здрав!, пу, пу, искрено ти го пожелавам, ама специализираното училище за диабетно болни деца май го закриха

Ох, извини ме за крайната реплика, ама захарта е гадно нещо, е диабетът още по-гадноооооо!



Тема Re: Какво да правя когато бебо отказва да яде *DELETED*нови [re: poзi4ka]  
Автор joki_O5 (непознат )
Публикувано21.12.06 14:45



Мнението е изтрито от joki_05

Тема Re: Какво да правя когато бебо отказва да яденови [re: mamanaicko]  
Автор Kitten (in love)
Публикувано21.12.06 14:57



Чудесно си яде детето, не виждам какво се притесняваш!
Я погледни пак постинга си и преброй всъщност колко много неща папка

Яде 4 вида плодове, зеленчуци, оризче, картофки.. това не са никак малко неща и си е доста разнообразно, особено за детенце под годинка .
По въпроса за захарта - избягвай я колко можеш по-дълго време. Детето и само един ден ще открие сладките неща и после ще се чудиш как да му ги ограничаваш... та чак пък сама да му пробутваш захар и да го пристрастяваш към нея ми се струва малко глупава идея . Захарта е сред най-трудно смилаемите "храни", а е полезна колкото пневмония.



Тема Re: Какво да правя когато бебо отказва да яденови [re: joki_O5]  
Автор Kitten (in love)
Публикувано21.12.06 15:04



А всъщност как започнахте захарната одисея? Тоест кога и под каква форма се добра чедото до захарта? Не знам какво да те посъветвам, евентуално да слагаш повече мляко в храните, млякото сладни, повече банани, други сладки плодове... дори се чудя дали мед не е по-добре от захар, ако е толкова тежко положението... вярно, че медът е сериозен алерген, но.. хм, да се чуди човек коя от двете злини е по-малката





Тема Re: Какво да правя когато бебо отказва да яденови [re: joki_O5]  
Автор poзi4ka (огнена)
Публикувано21.12.06 15:05



Какво да ти кажа... не съм чула здраво дете да е умряло гладно.

Това в рамките на шегата, разбира се, но наистина не се страхувай толкова от неяденето. Сигурно ти е първо дете. И аз като се сетя на моменти големият ми син колко беше злояд навремето, имаше дни, в които например караше само на сок и солети - просто не искаше да хапне нищо друго. И аз като тебе се шашках, занимавах го, гонех го с лъжицата... Сега няма да повторя тази грешка. Тези периоди отминават и децата си прояждат, а насилването може само да ги направи злояди.
А по въпроса със захарта... пробвай полека-лека да я намаляваш, докато я спреш напълно.


Калоян - 06.05.2001


Тема Re: Какво да правя когато бебо отказва да яденови [re: poзi4ka]  
Автор joki_O5 (непознат )
Публикувано21.12.06 15:11



Благодаря ти за разбирането!
Да миличка, така и правя!!!
Весели празници!



Тема Re: Какво да правя когато бебо отказва да яденови [re: mamanaicko]  
Автор surflineМодератор (veche poznat)
Публикувано21.12.06 17:23



Е мацка, по_спокойно. Ти както си го подкарала докато станете на годинка ще го гощаваш момъка с пържоли и бира

...Недей да подслаждаш със zахар или, ако искаш да подслаждаш иzполzвай плодов сок_примерно попарата не я прави с чай, а с ябълков сок или гроzдов (сок и вода се смесват 50/50). Неzнам какви месни неща си въвела, но примерно пЮре от тиква с телешко месо и малко zехтин става супер комбинация_сладни, но не е сладко като плодовото и е добър преход към тиквичка(примерно)...също сладки картофи с пуйка или zаек...опитай и раzлични консистенции и температури на манджите_Симона се мръщи на някои манджи, ако не са добре zатоплени, а други ги яде само судени. Също "картофените" неща са толкова лепкави, че ако не са раzредени с мляко иzобщо няма шанс да ги яде.
Ако не му хареса някоя храна я предложи пак след 1 седмица, zа да не се отврати детето.
Търпение и zдрави нерви


Simona-25.1.2006

Тема Re: Какво да правя когато бебо отказва да яденови [re: surfline]  
Автор mamanaicko (непознат)
Публикувано22.12.06 08:44



Благодаря на всички за мненията.Но незнам защо останаха хякои от вас със впечатлението,че му давам много захар...Може би не съм е изразила достатъчно ясно

Лекарката ми каза да му правя попарата със захар....и нешестето.....а за другите храни-не му давам никакви добавки...Аз също съм на мнение,че захарта е доста опасна....

От месните пюрета яде пуешко и заешко с всякакви зеленчуци(освен зелените),чат-пат и пилешко,но му ги разреждам с АМ.Педиатъра ми каза да започна да му давам и 1/4 жълтък,но не съм започнала още.Вие какво мислите за него-да му давам ли?



П.П.:Редактирам за да добавя,че също педиатъра ми ме посъветва да му давам попара,бисквити,зеленчуци,месо,жълтък и нешесте....Дори ми каза да започа с глутенови храни,но мисля да не я послушам и да изчакам още месец-два.

Редактирано от mamanaicko на 22.12.06 08:47.



Тема Re: Какво да правя когато бебо отказва да яденови [re: mamanaicko]  
Автор eva23 (мама на Ники)
Публикувано22.12.06 14:35



За нишестето, че може може да се дава ама пък какво толко полезно м, намират тези педиатри има толко други неща които ще доставят полезни вещества на бебока и на мен ми казаха като бяхме на 6-7 месеца да му давам е давам ги ама рядко и слагам пасиран плод примерно вътре. А някои майки ми казаха, че правят и грис така или пък слагат сирене и масълце по малко вътре това още не съм пробвала да му давам



Тема Re: Какво да правя когато бебо отказва да яденови [re: mamanaicko]  
Автор lesna (член)
Публикувано22.12.06 19:02



За глутена...ако наистина си решила да изчакаш- не давай попара:)
Знам само едни безглутенови бишкоти на прах.
Успех със захранването , и не бързай изобщо.Моя син като стана на 7-8 месеца започна да яде повече неща.До тогава ядеше само по бурканче пюре на ден,останалата храна си му беше мляко ,никога не е ял попара

, и сега да му предложа , пак няма да иска...Ама като се замислиш има много по- полезни неща от хляб с вода и масло



Тема Re: Какво да правя когато бебо отказва да яденови [re: mamanaicko]  
Автор NikiFin (ентусиаст)
Публикувано22.12.06 22:34



Ама ти страдаш, че детето ти не яде всичко което му даваш и това, което казал доктора. Като гледам си яде прекрасно. Да ти се беше паднало като моето, което кара само на хляб и мляко тогава щеше да видиш кво е злоядо дете. Мъка не, а мъка. Аз си мечтая детето ми да прояде като твоето. Така че се радвай.



Тема Re: Какво да правя когато бебо отказва да яденови [re: eva23]  
Автор NikiFin (ентусиаст)
Публикувано22.12.06 22:35



И аз не виждам кво полезно има в нишестето. Тук никой не го препоръчва



Тема Re: Какво да правя когато бебо отказва да яденови [re: Kitten]  
Автор NikiFin (ентусиаст)
Публикувано22.12.06 22:46



Попара без захар пробвала ли си? Направи си някой ден. Ако успееш да я изядеш се обади тук

. Аз ще си повърна червата примерно от такова нещо. Рецептата за попара е със захар и става вкусно само ако е направено по рецепта. Ако махнеш една от съставките и става не попара, а ПОМИЯ.
Трудно може да се сготви ядливо ястие без поне малко захар или сол. Дори в купешките бебешки пюрета слагат. И в хляба се слага сол - без сол не става за нищо. Плодовете особено ако са екологични си имат естествена сладост. Млякото също. Но за някои други неща без сол или захар или и двете просто не става. Едва ли има човек в това число и дете, което е в състояние да яде всичко. Изключвам лудите от Survivor, ама и те поне знаят защо се мъчат и че това е само 2 месеца



Тема Re: Какво да правя когато бебо отказва да яденови [re: Kitten]  
Автор NikiFin (ентусиаст)
Публикувано22.12.06 22:49



От постинга ти си правя извода, че:
1. Или си яла захар и си получила диабет от това.
2. Или не си яла и преодължаваш да не вкусваш захар от страх да не получиш диабет.
Кое от двете е правилният отговор?



Тема Re: Какво да правя когато бебо отказва да яденови [re: NikiFin]  
Автор нeмиpницa (мама на Стефан)
Публикувано22.12.06 23:33



NikiFin, аз не слагам захар в нито едно ядене. И в попарата. Стефан я обожава, макар аз хич да не съм й фен. Правя я с чай.
На 5 месеца детето на авторката на темата яде даже много разнообразно. Ние си цокахме само и единствено адапте на тази възраст.

Все повече се уверявам, че захранването е като програмирането на софтуер.
Омажеш ли кода после не бачка програмата. Огромната разлика е, че при писането на софтуер може да започнеш отначало, ама с детето не става ;(
Малко профиизкривено обяснение....





Тема Re: Какво да правя когато бебо отказва да яденови [re: нeмиpницa]  
Автор NikiFin (ентусиаст)
Публикувано22.12.06 23:56



Имаш късмет. Моят син никога не е ял безвкусна храна - от край време яде това, което аз понасям и отказва храни, които и мен ме отвращават. Децата са ралични. Ама е тъпо да го мъчиш или умориш от глад понеже робуваш на принципи. Мен лично никога не са ме мъчили със здравословна храна, никога не са ми ограничавали захарта. Но не си падам по сладки неща въпреки всичко. Виж - макароните ги ям със захар и сирене. Помня по лагери като дете ме питаха как ги искам - със захар или сирене. Не знам луди ли бяха или мен ме правеха на такава. Но щом я има тази практика, значи има и хора, които така ги консумират. Е аз не съм от тях, въпреки, че не се имам за злояда, ама хич





Тема Re: Какво да правя когато бебо отказва да яденови [re: NikiFin]  
Автор Kitten (in love)
Публикувано25.12.06 23:41



Не ям попара - нито с, нито без захар. Гади ми се само от вида на надробената гняс

. В конкретния случай жената питаше дали да слага ПОВЕЧЕ захар в попарата и аз й казах, че според мен не е добре да слага ПОВЕЧЕ. И си казах мнението за захарта, без да ангажирам никого да се вслушва в него, просто жената питаше какво мислим и аз казах какво мисля.

И през ум не ми е минавало, че има човек, на който всичко да му харесва на вкус. И не виждам защо трябва да се маскират някои храни, само и само за да бъдат изядени. Вижда ми се странна спортната злоба на майките да си натъпчат децата с всичко, с което съседките са натъпкали техните (това го казвам по принцип, не за конкретната тема, но съм виждала такива случаи).
Знам, че слагат захар в купешките пюрета. Затова и мазето ми е пълно с домашни приготвени плодови пюренца (приготвени от екологично чисти плодове ;-), с които един хубав ден през пролетта да си захраня бебето :-)))

Не, нито едното от предположенията ти не е вярно. Ям сладки неща почти всеки ден и нямам диабет. Вярно, гледам да съм умерена в количествата, но това струва ми се е нормално.
Нямам крайно мнение по въпроса за захарта по принцип. Може би мнението ми е малко крайно по въпроса за даването на захар на малки дечица. Намирам за естествено, когато един хубав ден детето ми открие захарта, ако иска да му купувам шоколади и други сладкиши, както и на мен са ми купували и както на всички деца им купуват. Но не виждам никакъв смисъл да тъпча малко бебе със захар. Предпочитам да го оставя да си създаде само вкусови възприятия и да реши какво обича да яде и какво не обича. Попара за закуска едва ли ще му правя, защото наистина изглежда гнусноооооо . Така че, ще му се наложи да оцелеее без попара горкичкото.

Весели празници на всички! :-)))

Редактирано от Kitten на 26.12.06 02:10.



Тема Re: Какво да правя когато бебо отказва да яденови [re: mamanaicko]  
Автор *щypчo* (член)
Публикувано27.12.06 22:50



Прочетох мненията на другите мами..някой от тях ми се видяха много крайни

..
Понеже и Александър е почти на възрастта на Ицко, да кажа какво яде той:
- зеленчуково пюре - почти от всички видове зеленчуци.Много е важно да оцелиш каква консистенция предпочита детенцето ти, а също и дали предпочита пюретата да са топли или студени. Някой видове пюрета са толкова гъсти,че си имат нужда от разреждане..
Аз лично не харесвам готовите пюрета, понеже всичките ми изглеждат с еднакъв вкус, но...въпреки това ги давам на Александър, понеже поне на опаковките пише,че нещата в тях са разнообразни и надявам се полезни, пък и...определено пестят време..и..са хомогенни
- през ден хапва местни пюрета.До сега съм давала пилешко, телешко и пуешко месо..Купила съм и заешко и агнешко и свинско, но ми се иска да ги предложа по по-специален повод..понеже ми звучат по-екзотично
-от две седмици давам каша..Честно казано педиатърката ми позволи да давам кисЕл, като според нея кисЕл е плодово пюре с мляко..., но..аз проявих самоинициатива и замених кисЕла с каша. До сега съм давала каша от ориз и царевица на Милупа и бананова каша на хумана...Той хапва и двете, но като консистенция предпочита хуманата:)
Мисля след Нова Година(като влзем в Европа) да почна да му давам 1/4желтък...европейски..Това, което ме спира е,че не знам произхода на яйцата..но..след като ние ядем такива и Александър трябва да свиква
Според мен...ако детенце отказва да яде..не го насилвай. Давай само каквото му харесва и..от време на време опитвай да предложиш нещо ново.Давай новото само когато е много гладен и то по малко (2-3 лъжички) след което давай това, което си обича детенцето..На следващия ден, увеличавай количеството ново и..пак любимото и..така. Това в случай,че настояваш да опитва нови неща..
Най-сигурния начин да иска да опита е да види,че вие ги хапвате





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.