Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:13 20.06.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Тръгнахме на детска градина, и ....нови  
Автор sisislava (маминка)
Публикувано12.09.06 09:52



Здравейте момичета!
Пускам тая тема за да споделя и да попитам.

В петък за първи ден пуснах Ели на детска градина. Чакахме този ден от почти цяла година, дори мисля че тя беше по-нетърпелива от мен - толкова много искаше да е сред децата там. Всеки път, когато по някакъв въпрос сме минавали през градината, на тръгване обратно плачеше, че не я оставям при децата. Контактна е до толкова, че както си вървим по тротоара и ако редом с нас има деца, тя с радост и умивка не пропуска да се закачи за тях.
Всеки знае, че адаптацията на децата към детската градина (в България!!!!!) минава през сълзи. Вярвах и се надявах с моето дете да не е така. Все пак реших именно в петък да й бъде първия ден, та в случай на известно разочарование, събота и неделя да й дойдат като почивка. Така, първия ден започна с усмивки и рози. Дори "чао!" не ми каза, а направо влезе на галоп в занималнята. Вечерта я намирам с децата на пясъчника и не иска да си тръгва с мен. От учителката получих оскъдната информация, че не е плакала, горе-долу яла и съвсем малко спала. На втория й ден (понеделник) пак отива със желание. Вечерта ми казват, че не искала да спи и ревала, и натсоятелно ме помолиха да съм я слагам да спи след обяд през почивните дни! Автоматично и изненадано отговарям, че тя си спи по минимум 2 часа и то по своя желание! Чудя се - педагози с опит, а да не приемат елементарното, че детето може да е превъзбудено от внезапната смяна на ежедневието. На път за в къщи говорих спокойно на Ели, че трябва да спи и да не пречи на другите деца. А тя, понеже още не говори много добре, на няколко пъти ми показа с ръчичка тупане по дупето. Така направих връзката между "не иска да спи - реве".
Тази сутрин, пак стана и тръгна за градината с желание! Но още от вратата на групата учителката троснато я дръпна вътре, Ели се разплака и затвориха вратата под носа ми с думите - "Вчера ни направи луди, разделете се бързо!".
Е, утре сигурно желанието й за градина ще се е изпарило!

Едно време масова практика беше "наливането на супа в гушата". Това поне вече е преодоляно. Но боя все още е царстващия метод за "вкарване в пътя".

Имах възможността да наблюдавам как се отглеждат децата е детски заведения в САЩ, където "с пръст да докоснеш детето" и не ти мърда присъдата за тормоз! Ако на някое дете не му се спи, намират начин да го успокоят и да не пречи на другите, без да го насилват.
Дали и в Европа е така? Моля ви споделете! Нали натам сме тръгнали.

Не искам да оставям нещата да се влошат - ако може посъветвайте ме къде да потърся съдействие за Закрила на детето и прочие.

Благодаря ви!


Елица-28/04/2003


Тема Re: Тръгнахме на детска градина, и ....нови [re: sisislava]  
Автор natby (ниа-катя)
Публикувано12.09.06 10:13



първо да ти кажа че ти съчувствам искрено, по две причини. пръво защото дъщерям тръгна на градина преди седмица и изпитвам същите притеснения и съмнения и втора за това че очевидно не си попаднала на учителка. знам колко апсурдно ще ти прозвучи това, но вместо да тъсиш организицията за закрила на детето по добре си потърси друга градина.знам че е адски трудно, и че няма места, но е по добре да почакате отколкото да си трамираш дедето и желанието му да ходи там наистина да се изпари. ние тръгнахме преди седмица. в часна децка градина. дъщерям също тъгна с желание и въпреки че на втория и на третия ден беше разстроена сутрин, двете ведри момичета който я приемят оправиха нещъта. днес ми каза приятен ден и се разделихме без сълзи. там е спокойна през деня игра е си спи и се храни нормално. щастлива е с децата. и въпреки че и ние си имаме вече децкоградинска екстра хрема, мисля че по отношение на адаптацията и атмосферата там няма да имаме проблеми. рзказвам ти това не за да хваля чястните градини, майка ми беше учителка в държавна 35 години и няма дете дето да е плакало в нейната група. просто е важно на кого ще попаднеш. дано потръгне и при вас. искрено се надявам. но ако видиш че се отнасят грубо просто потърси друга градина или опитай да я преместиш в друга група.



Тема Re: Тръгнахме на детска градина, и ....нови [re: natby]  
Автор maya_g (пак мама)
Публикувано12.09.06 11:05



Моя съвет е същия. Дъщеря ми е в държавна детска градина и съм много доволна. Дори проблема ми е противоположен на твоя... Има адски невъзпитани и непослушни деца, а госпожите не могат да са много строги с тях, за да не се сърдят родтелите. Аз лично, мисля, че наказанието е задължително, когато е заслужено. Е, не става дума за бой, но шамарче по дупето може.
А по въпроса за американското възпитание не съм съгласна. Била съм там и съм отвратена. Тяхното е другата крайност. Не можеш да оставиш невръстно дете да те прави на маймуна само за да е НАРРY


От опит ще ти кажа да си любезна с госпожите, за да са добри и те с детето ти. А ако ли не, по-добре го махай за да не се травмира



Тема Re: Тръгнахме на детска градина, и ....нови [re: natby]  
Автор sisislava (маминка)
Публикувано12.09.06 11:52



Благодаря ти за отговора!

Не смятам от първите дни да вземам кардинални решения, ще изчакам малко. Но определено вече съм с неприятно и скептично очакване на развитието. Дано не се окажа права.
Мъчно ми е, че дете което с такова огромно желание за приобщаване в градината е на път да бъде горчиво разочаровано от очакванията си.

А иначе, ще ми се да съм подготвена с информация от къде и как да получа съдействие в случай че нещата се влошат. Мислила съм си да поискам да я преместят в друга група, или в друга градина, но едва след като съм изчерпала възможностите за отстояване на позицията си пред учител/директор лично или и с външна помощ. Ще ми се да вярвам, че правилното и убедително отстояване на позицията ще доведе и до респект от отсрещната страна. Или поне мога да опитам дали е възможно. 10 месеца чакахме да ни приемат в кварталната градина, а сега изглежда напразно. Не ми се стига до местене - то ще е като заобикаляне на проблема, а не решаване. Пък и каква ми е гаранцията, че в новата група/градина нещата ще са по-добри?


Елица-28/04/2003


Тема Re: Тръгнахме на детска градина, и .... [re: sisislava]  
Автор maniana (утрешна)
Публикувано12.09.06 12:38



здравей, споделям мнението на другите мами, но бих те посъветвала да не оставяш нещата така безнаказано, защото всеки трябва да си гледа работата както трябва и това е една малка крачка тази порочна практика да се намали. Тръгни по "каналния ред": ако детенцето пак покаже, че са го били се оплачи на директорката и ако тогава всичко продължи се замисли за нещо по-сериозно: "Агенцията, министерство на обр. и науката /детските градини са им в ресора/......но да местиш детето заради една лелка в предклимактериум мисля, че е по-сериозно отколкото да го местиш в друга ясла.Ако ти се оплачеш, ако друга майка се оплаче, мисля, че нещата ще се пооправят. Говори с другите майки на новите деца, може би и при тях се е случило нещо подобно.
Желая ти успех!



Тема Re: Тръгнахме на детска градина, и ....нови [re: sisislava]  
Автор dropul (Mishmum)
Публикувано12.09.06 13:22



Здравей, и ние от вчера сме за първи път на ясла.
Споделям ти за прясно прясно днешно потупване по дупето на две момченца в яслата.
Дъщеря ми е била на пейката, те са искали да й слагат шапка, и явно е загубила равновесие, дърпайки се и е паднала, сестрата ги тупнала по дупето и им "се карала". Това е видяла баба й през оградата.
Не отричам категорично потупването, толкова много и нови деца, докато влязат в ред е трудно. Надявам се всичко обаче да е с мярка ... Най-вече искам да спре да плаче - това най-ме тормози

.



Горе главата! Винаги има Утре!

Тема Re: Тръгнахме на детска градина, и ....нови [re: maya_g]  
Автор sisislava (маминка)
Публикувано12.09.06 13:35



Благодаря ти за отговора!

Вие в коя детска градина сте (ако сте в София)?
Нямам нищо против шляпането по дупето в смисъла "говоря сериозно!". Но това, което чух тая сутрин - "вчера ни направи луди", говори за доста повече от идеята за по-сериозно приемане на режима.

В Америка и аз съм била свидетел на разхайтено възпитание (ако изобщо може да се нарече възпитание). Но нормите там отхвърлят физическия и психическия тормоз. Кадърните педиатри не само успяват да възпитават успешно децата без тормоз, а дори съумяват да ги стимулират с желание и стремеж още по-добре да спазват режимите. И двете крайности (разхайтено и тормозено дете) са лоши, но все пак цивилизования свят отдавна е стигнал до извода, че по-доброто развитие и възпитание се постига с добро отношение. С тормоз никой не е успял да събуди стремеж и желание в децата за приобщаване, усъвършенстване и прочие. Да ги принудят - да, но да предизвикат самоизява, абсурд!
Да, за съжаление права си, че в България все още важи правилото " бъди любезен с госпожите, за да са добри с детето ти". Учителките/директорките определено осъзнават, че нещата стоят точно обратно, но гледат да използват стария принцип когато е възможно (особено върху неконфликтни и кротки родители, свикнали да се подчиняват). Те и затова най-напред в документите на родителите четат не имената, а отговора на въпроса "Месторабота". Смешно, не, ами жалко ми стана след като при първата ми визита при директорката тя побърза да ме отпрати веднага щом разбра, че съм хем самотна майка, хем и безработна. Дори за миг през ума й не мина мисълта, че подобна комбинация може да значи и "възможности за избор от друго ниво". Има още доста да се учат как да се отнасят с родителите изобщо!


Елица-28/04/2003


Тема Re: Тръгнахме на детска градина, и ....нови [re: dropul]  
Автор sisislava (маминка)
Публикувано12.09.06 13:53



Здрасти!

Все си мисля, че един подходящо сериосен тон и език на тялото могат да са много по-ефикасни пред тупането - въпрос на умение и опит. Въпросът е как да накараме възпитателките да го приемат като условие от наша страна.

Ти говори ли с персонала за вашата случка?

Аз днес мисля още в 16:30 да отида да си взема детето и ще стоя и ще искам подробен отчет от дежурната учителка как е минал денят на детето ми час по час! Така и така никой с нищо не ме е информирал как прекарват тези 8 часа с децата ни - кога излизат навън, кога и какви занимания им предлагат, кога и какво ядат и т.н.

Успех и дано по-бързо свикнете, ама без тормоз!


Елица-28/04/2003


Тема Re: Тръгнахме на детска градина, и ....нови [re: sisislava]  
Автор Tsvetentse5 (бъдеща мама)
Публикувано12.09.06 14:15



И аз бих те посъветвал да смените градината.
За Америка и аз мога да кажа, че там нещата са коренно различни. На всеки 10 деца има по 1 учителка.Ако сутринта отидат 11 деца, се вика втора учителка.Никой няма право да удря децата, дори ако родителите упражняват физически или психически тормоз над собствените им деца, соц. служби могат да им ги отнемат. В САЩ дацата са богове.



Тема Re: Тръгнахме на детска градина, и ....нови [re: sisislava]  
Автор dropul (Mishmum)
Публикувано12.09.06 14:39



Баба й я взела, подхвърлила за падането, те казали а, да, и от столчето паднала веднъж. Казват колко е плакала/мрънкала, какво е яла, неяла - не ги насилвали, а нашата само тараторите и супите ядала, вероянто второто й е все още едро ..., как не седяла на гърнето, как вземала всички играчки и ги подреждала една до друга


Ще им трябва време за промяна във възпитателните мерки, да се подменят кадрите, и най-вече да са ги учили на нови положения тези кадри ...
Но ако има потупване, и то стресира детето - да, със сигурност трябва да предприемем мерки.
Успех днес, дано научиш какво се случва и то да е само хубаво!



Горе главата! Винаги има Утре!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.