Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:20 29.06.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: Още шокиращи кадри от "Такъв е животът"нови [re: Пoли]  
Автор Heмиpницa (мама на Стефан)
Публикувано23.04.06 22:32



Хайде сега, системата в БГ ни била крива...
Мисля, че всичко си зависи от нас самите. Ако един човек е любознателен и иска да научи нещо, 100 планини ще изкатери докато го постигне. А ние сме свикнали наготово, ама комунизма свърши!
Впечатлението което трайно се е загнездило в мен е, че не се пита, разпитва, чете и анализира - при условие, че се използва Интернет. Ми има си сайтове, форуми, библиотеки, гугъл...
Това беше като встъпление де....
Колко от вас, мили мами, са се интересували и ровили за информация относно кърменето преди да родят? Колко от вас са знаели за съществуването на Ла Лече Лигата, за коластрата и кърменето на поискване, как да се предпазите от проблеми с гърдите при кърменето и прочие и прочие....???
Незнанието според мен си е наша грешка. Признавам без бой, че и аз съм сгрешила да не чета докато не възникна първият проблем след появата на Стефан. Нахокаха ме мамите тука и оттогава голямо "ровене"за инфо настана....
Акушерките в МД бяха в потрес, че майките не искат да кърмят и си искат шишетата с адаптето....що ли? Ние сами не питаме при проблем, дори ни е страх да споделим в болницата /на съседното легло момичето излъга за температурата си, бе вдигнала висока Т от препълване на гърдите с кърма и аз ходих да я "клюкаря" на сестрата, за да я погледне/, че имаме такъв и чакаме някой да дойде да ни каже - ми няма да стане.
Споделям личното си мнение!!!

Редактирано от Heмиpницa на 23.04.06 22:39.



Тема Re: Още шокиращи кадри от "Такъв е животът"нови [re: Heмиpницa]  
Автор Пoли (член)
Публикувано23.04.06 23:07



О, Немирница, много грешиш! Най-лесно е да виниш себе си, за нещо, което е съвсем нормално и в реда на нещата да не знаеш.
Нито една жена не е станала перфектна майка с деня на раждане на детето и. Нито една майка не може да се похвали, че знае всичко и за всичко и че е способна във всяка ситуация да действа адекватно. Дори много осведомен, квалифициран медик, държейки на ръце собственото си дете "забравя всичко" и е притеснен, имайки нужда от допълнителна информация, окуражаване и насърчаване- какво да говорим за жени, които не са специалисти в тази област. Много са малко истински безотговорните родители и в повечето случаи става на въпрос за неосведоменост, което в никакъв случай не е вина на родителя, но само и единствено на медицинското лице.

ТЕ са тези, които трябва да дадат всичката нужна информация относно кърменето!
ТЕ са тези, които да научат жената КАК да го прави и как да го продължи възможно най-дълго!
ТЕ са тези, които да я осведомят къде да търси допълнителна информация, литература или специалисти, които да и помогнат в случай на проблем!
ТЕ са тези, които да правят промоция на кърменето, елиминирайки всякакви действия, които могат да навредят и предоставяйки всички възможни условия за това.

Всяко действие на медиците трябва да е резултат на ИНФОРМИРАНО СЪГЛАСИЕ от страна на пациента! Никой няма право да взима решение за детето ти без ти да си съгласна за това, още по-малко в негова (ваша взаимна) вреда (визирам дохранването в частност)! И всяко твое решение, трябва да е резултат на добра информираност, за която мед. лице носи ПЪЛНА И ЕДИНСТВЕНА отговорност.

Ти повдигаш тук сега още един случай, който ме шокира...
Едно от първите неща, за което всяка жена трябва да бъде информирана, че с прииждането на кърмата, температурата може да се повиши и ТОВА Е НЕЩО АБСОЛЮТНО НОРМАЛНО, което не бива да я притеснява. Трябва да бъде информирана как да действа в такъв случай и какви са нормалните срокове евентуално това да продължи. Трябва да знае кога да потърси лекарска помощ за това и кога евентуално, повишената температура е признак на проблем. Тази жена не би крила за това, ако беше предупредена и информирана.

Редактирано от Пoли на 23.04.06 23:13.



Тема Re: Още шокиращи кадри от "Такъв е животът"нови [re: Пoли]  
Автор Heмиpницa (мама на Стефан)
Публикувано23.04.06 23:34



В късни доби за кърменето.........
Та така...
Ще ти кажа как се процедира в БГ, ама исках да го спестя на мамите. Явно няма да стане. затова и написах, че в при тази здравна система е хубаво да разчиташ на себе си и на знанията си, за да си спестиш проблемите със здравето си и това на своите близки. Не слагам под един знаменател всички акушерки, сестри и лекари естествено, споделям моето лично мнение.
1. Колко болници в БГ се водят "приятели на бебето"?...
4. Защо не се допускат майките от ЛЛЛ в болниците, за да раздават материали за кърменето?
2. На коя мама са й раздали информационни материали за Десетте стъпки към успешно кърмене (УНИЦЕФ/СЗО) примерно?
3. Защо не се слага бебето веднага след раждане на гърда?
4. Що се държат бебета отделно от майките и се дават през 3 часа, вечер ги наливат с АМ? /Шейново, 7-ми етаж на МД/
5......има и още неща, ама не ща да пиша....

Щото не е изгоднооооооооооооооо някому....манталитет!

На мен силно впечатление ми направи рекламна лепенка на АМ на стъклото на вратата на отделението, където държаха бебенцата.

Аз се чувствам много по-сигурна и не се притеснявам излишно като се информирам по даден въпрос от търсене в Нета, не мога да разчитам изцяло на БГ лекарите. Защо така мисля вече съм го писала хиляди пъти, да не се повтарям.

Редактирано от Heмиpницa на 23.04.06 23:54.



Тема Re: Още шокиращи кадри от "Такъв е животът"нови [re: Пoли]  
Автор Heмиpницa (мама на Стефан)
Публикувано23.04.06 23:34



Мразя го тоя Дир понякога.......
Сори за повторението, изтривам го!

Редактирано от Heмиpницa на 23.04.06 23:42.



Тема Re: Още шокиращи кадри от "Такъв е животът"нови [re: Heмиpницa]  
Автор Пoли (член)
Публикувано24.04.06 00:00



Отлично- супер въпроси си повдигнала!
Ако аз повдигам периодично темата за видяното и чутото от "Такъв е животът", то точно с тази цел- да накарам бъдещи, настоящи родилки и майки да си дадат ясна сметка, че някои неща НЕ СА НОРМАЛНИ и е редно да се бунтуваме срещу подобна система. Иначе нищо няма да се промени-бъдете сигурни!

Ако някога съм се замисляла, да се върна в България, то е било винаги с надежда да променя нещо в тази изключително закостеняла, абсурдна и трудна за раздвижване система.
Защо например, хората от тази асоциация за кърмене не се борят в Мин-вото на здравеопазването за някакви лекции за медиците в родилните домове, за ефикасни директиви относно промоция на кърменето като приоритетна нужда за промоция на здраве по принцип? Ако, разбира се, самите ръководители на асоциацията са достатъчно квалифицирани...
Ясно е, че самите лекари, акушерки не са наясно с кърменето, как биха учили майките на това? Трябва следователно те самите първо да бъдат научени.



Тема Re: Още шокиращи кадри от "Такъв е животът"нови [re: Пoли]  
Автор Heмиpницa (мама на Стефан)
Публикувано24.04.06 00:20



И да искаш да се бориш и да информираш другите, ти подрязват крилата и мерака в зародиш. Повечето неща са свързани с пари....

Мнение на една мама от бг-мамма по въпроса.
"Както казвам многократно, кърменето не е болест; и раждането също не е, но явно целта е да се направят, за да има работа медицинското съсловие."


Редактирано от Heмиpницa на 24.04.06 00:57.



Тема Re: Още шокиращи кадри от "Такъв е животът"нови [re: Heмиpницa]  
Автор Пoли (член)
Публикувано24.04.06 02:07



О, абсолютно не мога да се съглася с подобен подход като този на въпросната бгмама!

Той произлиза от същата презумпция в съзнанието на хората, срещу която се боря откакто се помня, за нуждата от мед. кадри единствено и само за лечение. Докато основната функция на медиците трябва да бъде не лечение, а промоция на здраве. Целия парадокс е, че самите медици също не го осъзнават и ако някъде се говори за това, то си остава само и единствено на думи. Но...това е дълъг и сложен въпрос, Немирница...Май не му е мястото във форуми.

Колкото до въпроса, че това е свързано с пари- не, не стоят точно така нещата. Или...може да не съм много наясно как точно стоят нещата в България, но във всички случаи, не БИ ТРЯБВАЛО да бъде така- не и ако искаме да бъдем равноправен член на Европа и цивилизования свят.
Става въпрос за приоритетни цели на общественото здравеопазване в целия свят-не е нормално това да не бъдат и наши цели.

Аз все повече съзрявам с идеята да се регистрирам в Движението Българският Великден с презентация и конкретни предложения за реформата в българското здравеопазване и сигурно един ден ще го направя-дай бог сили и здраве. А на всички, които споделят тези виждания искам да кажа, че е по силите на всеки да направи нещо по въпроса. Единствено и само с нежелание да се видят проблемите или с мълчане (било то от неувереност в силите или по други причини) поощряваме настоящото положение на нещата, което е крайно плачевно в много отношения.



Тема Re: Още шокиращи кадри от "Такъв е животът"нови [re: Пoли]  
Автор indian rose (букетче)
Публикувано24.04.06 11:06



Поли, ще задоволиш ли любопитството ми? Долавям някакво противоречие в позицията ти - от една страна, звучиш информирано и компетентно като човек с медицинско образование, от друга - възмущаваш се бурно от неща, които са широко разпространена реалност, все едно за пръв път ги чуваш... това някак не се връзва Все пак лекар ли си, или просто имаш такива интереси, свързани с активната ти гражданска позиция (която, да отбележа, ме впечатлява в положителен смисъл)?
Вероятно си права, че много майки заемат пасивна позиция, но според мен това е разумното в момент, когато те приемат в болница и нямаш много избор (разбира се, има различни болници, но като че ли "табиетите" в тях са доста сходни - друг е въпросът, че има огромна разлика в зависимост от това на кой лекар си пациентка - и дали изобщо си при определен лекар... за заплащането няма да повдигам пак въпроса, защото не е изцяло критерий според мен).
Ако аз беснеех срещу неправдите в българската медицина през целите два месеца, докато лежах в Шейново, не бих го понесла... Виж, ако бях депутат, или изобщо някой с влияние в тези неща, може би щеше да има смисъл, но като "прост" пациент... не съм убедена, че си струва енергията
в смисъл, че резултатът ще е близък до нулевия...
Въпросите, които поставяш, засягат много по-широки проблеми на българското общество и няма да се решат лесно. Дано се решат въобще някога... поне до известна степен.
А за кърменето - от личен опит да ти кажа, че има всякакви случаи... Моето бебе беше недоносено и го държаха в кувьоз - през това време аз имах достатъчно кърма и я изцеждах, но нямаше как да му я дам, защото беше още на системи (не можеше да се храни само). После за няколко дни наистина не ми разрешаваха да изцеждам кърма и да му я давам - имаха мотиви, които не можах да оспоря в крайна сметка, колкото и да негодувах. Но дори след като го изписаха, отново не можах да го кърмя, защото нямаше никакъв рефлекс (не стана ясно дали защото е родено по-рано, или защото е свикнало с биберон в болницата). И така след дълъг тормоз (неуспешни опити за кърмене) кърмата ми намаляваше все повече и накрая спря окончателно. Много се терзах, но така или иначе положих всички възможни усилия, само че при толкова негативни фактори в крайна сметка нямаше друг начин. Така че... това, че всички жени имали кърма, не във всички случаи е вярно



Тема Re: Още шокиращи кадри от "Такъв е животът"нови [re: Пoли]  
Автор PleaseDoNotDisturb ()
Публикувано24.04.06 11:13



Много се радвам, че най-сетне срещам ВЯРНО мнение в български майченски форум. Поздрави Поли, макар, че се съмнявам на този етап нещо да би могло да се промени. Изпадам в потрес от некомпетентността и алчността на българските медици. А да не говорим за безотговорността към бъдещите деца на България.

Бъдещи и настоящи мамчета, четете и се образовайте, защото това е единственото ви спасение.
За жалост, малките гражданин на страната е посрещнат с нехайство и безхаберие, вместо с майчиното си мляко.



Тема Re: Още шокиращи кадри от "Такъв е животът"нови [re: indian rose]  
Автор PleaseDoNotDisturb ()
Публикувано24.04.06 11:17



Имам чувството, че спориш ей така, за спорта, и това, че ти си имала еди какъв си случай никак не е показателно.
Всяка дума, която каза Поли относно кърменето е вярна. И бебето трянва да бъде в бопир с гърдите на майката непосредствено след раждането си. Не един, не 2 или повече дни след това.
Причината:
ясно е, че майката няма кърма в първите часове/дни, но това, че бебето суче
1. Задоволява неговият сучещ рефлекс
2. Стимулира гърдите, които изпращат сигнали в мозъка, въз основа на които се отделя хормона окситоцин, и ТОГАВА идва кърмата.
т.е. всичко е причина и следствие. трябва стимулациа, за да дойде кърмата. Тя не пада от небето.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.