Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:48 28.06.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: Нерегулираната лактация и т.н.нови [re: Чaeнo Moмичe]  
Автор Andrea$ (Andy)
Публикувано13.04.06 17:26



Ех, чаена...

Аз и не очаквах нещо по-различно от български педиатър (макар да има някои мнооого редки изключения), но няма как да не се натъжа от съветите й. Особено пък когато се касае за толкова мъничко бебенце . Тя несъмнено те тласка към дохранване и отбиване с тие съвети - сега ти казва да кърмиш на режим и да даваш вода, а после на консултацията като види лошо наддаване, ще ти препоръча веднага дохранване, първо по малко, после количеството ще се увеличава и накрая бебето ще се отбие. Това за съжаление е стандартния сценарий за повечето майки, слушащи педиатрите си у нас .

По въпросите ти: Да, опреният в гърдата нос на бебето стимулира сукането, разбира се внимавай да не е прекалено притиснат, че да не може да диша бебчето. Не се притеснявай от течащата от устата кърма. Явно има в изобилие и изтича или рефлекса на потичане на млякото ти е прекалено силен. Силната струя може да кара бебето да нервничи и да се дърпа, понеже го дави. Ако прецениш, че случаят е такъв, може като усетиш слизането на млякото да оставиш силните струи да изтекат в чашка например или да изцедиш малко мляко предварително. За преглъщането - бебето преглъща бързо и шумно по време на задействане на рефлекса на потичане на млякото. Този рефлекс може да се задейства 1-2-3 пъти на едно кърмене. През другото време бебето суче по-вяло с по-редки преглъщания.

Не въвеждай режим, нито вода - за това вече писахме преди в темата. За установяване на лактацията особено важно е нощното кърмене, не го спирай насилствено. Нека се увериш, че бебето наддава и расте преди да предприемаш каквито и да е ограничителни действия (което горещо ти препоръчвам да не правиш).

Няма повече какво да ти кажа, съвети получи достатъчно добри, решението е твое. Искам само да ти споделя личния си опит от следването съветите на моята педиатърка след раждането на дъщеря ми. Малката се роди 3100, изписаха ни 2860. По съвет на педиатъра кърмех през деня на 3 часа. Първите 2 нощи се опитвах да й давам само биберон и вода, но много бързо с таткото установихме, че това е безумие - детето се будеше на всеки 15-20мин и проплакваше от глад, а ние го мъчехме... От третата нощ взех детето при мен на спалнята и го кърмех когато поиска нощем и всички бяхме доволни. Но през деня продължавах с режима, между кърменията предлагах подсладена вода, както си му е реда. Детето се будеше по-рано и плачеше, но аз упорито го подрусвах и давах биберон и вода.

На 25 дни премерихме бебето и се оказа, че е отслабнало още 100г. след изписването. Това беше може би най-сериозната вътрешна борба, която съм преживявала - дали да слушам педиатъра си или да следвам инстинкта си. Разбира се получих съвети за дохранване. Но аз вече имах информация, че има и друг начин - кърменето при поискване. Много съм благодарна, че получих подкрепа от една друга кърмеща майка от този клуб, както и от съпруга си. От тогава съвет за кърмене и захранване от педиатър не съм следвала (то и едни съвети бяха...), изчетох много, научих много...

Как се справих със ситуацията тогава: веднага спрях всякакъв режим, вода, чай, биберони. Оставих детето да суче на гърдата когато и колкото поиска денонощно. При всяко промрънкване подавах гърдата и се кърмехме с часове. Няколко дни бяхме буквално като скачени съдове, но детето почна да наддава само от моята кърма, не съм дохранвала. От тогава насетне винаги първо следвам знаците на детето си във всяка ситуация и се доверявам повече на инстинкта си. По този начин се кърмим и до днес - повече от две години.

На педиатърката не си длъжна да даваш отчети как храниш детето си - това е твое решение и отговорност.

Следвай бебето си и пиши как сте наддали след консултацията.




Тема Re: Нерегулираната лактация и т.н.нови [re: Andrea$]  
Автор Andrea$ (Andy)
Публикувано13.04.06 17:40



Забравих да кажа за водата - в кърмата има достатъчно вода за да утоли всякаква жажда на бебето дори и в най-големите жеги. Принципът "предлагам и ако иска - пие" не е много добър за толкова малко бебе - когато бебето е гладно то суче каквото и да му подадеш. Така може от глад да изпие доста вода и съответно да не може после да поеме кърма поради физическото ограничение на стомахчето му, а като не суче съответно и не стимулира гърдите. Т.е. този подход крие риск от недохранване и намаляване на лактацията. Показателен пример за такава грешка е и моят личен опит, който вече описах...



Тема Re: Нерегулираната лактация и т.н.нови [re: Чaeнo Moмичe]  
Автор surfline (veche poznat)
Публикувано13.04.06 17:55



Чаена и при нас в наЧалото течеШе от всякъде_уста, нос...май само от уШите не иzлиzаШе...ако са ти твърди гърдите иzпомпвай по малко или оставяй първиете капки да иzтекат и като поомекне гърдата му давай на бебо(така zасуква по лесно, не се чува мляскотене и после няма колики), един съвет от мен_не приучвай бебето да яде в раzни странни поzи_сега е колкото 2 пакета zахар, но като стане 6 кила Ще се видиШ в приклЮчение, ако трябва да го придържаШ и крепиШ насам_натам...
Това zа водата ноЩем и zа почиването на стомаха няма да го коментирам, zаЩото трябва да повторя мнението на Андреа...само Ще спомена, че тук, а и в книгата на д_р Спок го пиШе черно на бяло, че ноЩното хранене МОЖЕ(по желание на родителя) да се zаменя, когато бебето е над 6 седмици...zа протокола Симона я кърмех ноЩем точно един месец и след това тя сама спря да се буди...
Вода се предлага на по_големи бебоци (като въzраст) и то ако се раzплаче до ок. 90 мин. след кърмене(т.е. най_много до час и половина след обилно ядене), ако е яло малко при кърменето направо му zабождаШ цицата в устата...поне така пиШе по най_новите zап.европ. книжки...zа сега ние водата и чая ги плЮем с отвраЩение.




Тема Re: Нерегулираната лактация и т.н.нови [re: Чaeнo Moмичe]  
Автор Acя ()
Публикувано13.04.06 18:24



бях си обещала да не пиша повече тук, обаче се ядосах много на последното написано за мнението на педиатъра!
аз съм за махане на нощното хранене, НО и тук си има правила!това става чак след 1 месец и бебето трябва да е с нормално тегло а както чета вие освен че сте малки-нямате и месец и бебето е недоносено нали?
за водата няма да коментирам всеки да си преценява!


Елена 10.11.2003

Тема Re: Нерегулираната лактация и т.н.нови [re: Acя]  
Автор Beни (Майка на Лора)
Публикувано13.04.06 21:11



Така е - Спок пише, че може да се спре нощното хранене на бебе на един месец и то ако е над 4 килограма.
http://dhv.hit.bg/spok.htm



Тема Re: Нерегулираната лактация и т.н.нови [re: Чaeнo Moмичe]  
Автор Пoли (член)
Публикувано14.04.06 01:17



Аз пак ще се повторя чаена- ти си мисли.

Водата е изключително вредна особенно за новородени и колкото по-малко е детето, толкова по-вредна е за него. Не става само въпрос за това, че вреди на кърменето. Водата разрежда натрия в кръвта (т.нар. водна интоксикация), следствие на което биха могли да са ви и всички сегашни проблеми. Държа в ръцете си научна статия, където се цитират проценти жени в Щатите, които давали 3 пъти седмично вода на бебетата си, независимо от предупрежденията на медиците. Съобщават, че това са нискообразования жени от социално слаби прослойки, имащи допълнително нужда от специални мероприятия за повишаване на родителските им способности.
Мисля си...какво да си мисля, направо не ми се мисли българската майка по колко пъти не седмично, ами дневно дава вода и доколко са образовани самите лекари.

В никакъв случай не спирай да кърмиш през нощта- буди ли се-кърмиш! Не слушай педиатъра!
В никакъв случай не давай НИКАКВА вода! НИКАКВА! Всичката необходима за бебето вода се съдържа в кърмата ти. Вода- само в най-горешите дни и в умерени количества.
Днес говорих по твоя случай със специалист по кърмене. Да спомена, че тя е завършила специална магистратура чисто и само по кърмене, която се предлага в много малко университети в Щатите и такива специалисти за целия град са я има, я няма десетина. По-добър специалист от това, здраве му кажи.
Значи...одобри напълно съветите ми и каза- до към 2-рия месец приблизително, кърменето всеки път е на двете гърди! Не само за теб конкретно- по принцип. След това може да се преминава на една, но не по-рано.

Това е- задочно те консултирах с възможно най-добрия специалист в тази област. Ти си преценявай.



Тема Re: Нерегулираната лактация и т.н.нови [re: Пoли]  
Автор Beни (Майка на Лора)
Публикувано14.04.06 11:12



Поли, с каква цел това от двете гърди - за стимулиране ли или с цел да сме сигурни, че се наяжда? И какво казва твоята позната за цеденето?



Тема Re: Нерегулираната лактация и т.н.нови [re: Пoли]  
Автор Чaeнo Moмичe (тиха церемония)
Публикувано14.04.06 17:06



Благодаря за написаното. От тази нощ ще кърмя, пък нека сам да се откаже от нощтното хранене, а на педиатърката ще казвам, че не го кърмя, за да няма ала-бала.
Да давам от 2 гърди на едно кърмене не става нещо.. Той суче усилено, даже бих казала че добре си хапва, но от едната, когато дойде време за втората и го махна, вдигна го, за да се уригне /абе с у или о се пише не мога да кажа/, и като го преместя на другата нашият заспива вече... После спи по 2-3 часа и пак ядем, но от непипаната. Т.е. не мога да направя това с 2 гърди. Още малко и ще заякне, тогава ще има сили! Сега от 4 пъти веднъж става.



Тема Re: Имаме си график на храненията:нови [re: Пoли]  
Автор Чaeнo Moмичe (тиха церемония)
Публикувано14.04.06 18:51



Едната гърда като я засмуче и я прави като биба на НУК, с такава форма, вакумира много добре и суче като прахосмукачка. Другата няма такова изпъкнало зърно и там виждаме зор.
Днес правим замервания, излиза, че за 10 мин е сукал 60 гр, после запива като пън.
Тази вечер ще го измерим вкъщи да видим как е с теглото.
Изписаха ни 2450, а се беше родил 2400. Ако на ден трябва да наддава 30 гр, то за седмица излизат грубо 210. Ако не е наддал толкова мисля да не рева, ами да изчакам да наддаде, къде ще ходи?
Аз самата съм наддавала по много малко, а после съм си наваксала. Майка ми е била шашкана от лекарките, че съм кльощава и недохранена, родила съм се 2500. Изглежда не са се променили коренно педиатрите, само паника всяват.



Тема Re: Имаме си график на храненията:нови [re: Чaeнo Moмичe]  
Автор Andrea$ (Andy)
Публикувано15.04.06 10:02



Може би ще ти е от полза да погледнеш тази статия за нормите на наддаване при кърмени бебета :


Според мен се справяте чудесно!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.