Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:47 26.09.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Имаме си график на храненията:нови [re: Пoли]  
Автор Чaeнo Moмичe (тиха церемония)
Публикувано11.04.06 10:53



т.е. пишем си кога какво е правил - в толкова и толкова часа яде, пикал е , акал е, иска/не иска вода и т.н.
Силиконовото зърно го ползвам, за да му е по-лесно от едната гърда, защото не е удобна за сучене, другата вече не ме боли от експоатацията и сме без зърно на нея. Шишето го оставям с кърма само когато имам излизане, тези дни ми се наложи да ходя насам-натам по задачи.
Въпросът ми е как да предлагам 2 гърди, като той само от едната 10 мин цока и после зяпа или спи, но не иска повече кльопачка. Вчера 2 пъти с пауза от по 5-10 мин и засучка отново, т.е. хапна си добре, но някои хранения са му кратки, а после си спи. И ако предлагам и 2 гърди, после коя цедя? И доколко цедя? Логиката на цеденето според всички била, че лъжа, че бебето изяжда всичко, за да не се окаже че кърмата намалява според нуждите му, които не са големи сега.
Вие цедите ли кърма?
Следя за гълтане - понякога е шумно, понякога не толкова, но суче, суче и спира, за да диша тежко. Понякога му тече толкова много, че ъгълчетата на устата му са в кърма, тогава съм сигурна, че има какво да яде.
Сега се нагаждаме, мисля да го замеря тази седмица на консултация, въпреки че ми е терсене да го изкарам до болницата на 16-20 дни бебе, за да видим дали наддава. Тогава ще се разбере какво става.
Ще пиша за още въпроси.



Тема Re: Имаме си график на храненията:нови [re: Чaeнo Moмичe]  
Автор surfline (veche poznat)
Публикувано11.04.06 11:24



Чаена опитай 15_20 мин. преди кърмене да си слагаШ топли компреси на гърдите, така млякото тече по_добре и бебето не се уморява толкова като пие. След като сте "блейки" ( и ние сме така) опитай да кърмиШ 5 мин. от едната, оригваШ, после 5 мин. от втората гърда, пак оригваШ...на следваЩото хранене кърмиШ първо от втората гърда и после от първата...постепенно времето на кърмене Ще се увеличава, а и на теб гърдите няма да ти съzдават толкова проблеми...на мен така ми бяха каzали от болницата и така я кърмех до към 20тия ден...после zапочнахме да манджарим по 10 мин. от едната и по 4_5 от другата...сега понякога са налапва zа 5 мин. само...
За цеденето Ще чуеШ много мнения...според мен е напълно иzлиШно...Цедила съм точно 2 пъти и то няколко капки, zа да и ги капя в zапуШЕният нос...най_много иzцеждай по_малко преди кърмене, zа да омекне гърдата и да не гълта въzдух бебеШора...кърмата както намалява така и се увеличава_има чайчета zа кърма, а ако мислиШ, че са колики пий от бебеШкият чай против колики вместо вода, zа да не наливаШ бебето с него...така и като яде повечЕ Ще дриска повече и Ще ви се иzчисти по_бърzо жълтеничката(предполагам, че оЩе жълтеете)...когато усетиШ, че между кърменията гърдите са ти твърди пак им слагай топли компреси zа по 10_15 мин. Успех и да пиШеШ.




Тема Re: Имаме си график на храненията:нови [re: Чaeнo Moмичe]  
Автор Пoли (член)
Публикувано11.04.06 20:40



Здравей!
Не сте се мерили от изписването, а какво беше теглото ви при самото изписване? Колко дни останахте в болница? Кога беше първото домашно посещение на лекаря и за кога ви е назначена първата консултация? Имаш ли телефонна връзка с педиатъра си? Ако можеш да ускориш датата на първата консултация, направи го! Обясни на лекаря си проблемите с храненето и желанието ти да се убедиш, че добре наддава! Не се притеснявай от изкарване на бебчо!
Какво и е на гърдата та е "неудобна за сучене"? Изключително малко са случаите,когато анатомично сученето от гърдата не е възможно и за тази цел се използват силиконовите зърна.Педиатъра ли ти ги препоръча или ти сама си реши, че така е по-добре? На практика, дали силиконово зърно или биберон- разлика няма-захапването на изкуственото и естественото зърно е коренно различно и това създава объркване при бебето,като вреди на естественото кърмене.Използвай шишетата точно така-само в изключителни случаи, а за момента поне в началото се опитай да сведеш до минимум подобни!
Добре е че си записваш всичко-това ще помогне на педиатъра да се ориентира.Опитай все пак след кратка почивка на бебчо (той е мъничък и лесно се уморява)да предложиш и другата гърда! Ако не помага, намали минутите на едната и предложи втората. Пак ще се повторя- стимулирай го много, много да се събужда!Леко пощипване по бузките, краченцата,кърми го съвсем леко облечено и дори ако е достатъчно топло, го съблечи съвсем голичко! Прийомът "кожа до кожа" дава много добри резултати. Може да използваш и мокра кърпичка за стимулация като му изтриваш лицето за събуждане.

Много рано ви е да се кърмите само от една гърда на едно хранене-бебчо изцоква прекалено малко още за да стимулира добре производството на кърма, а и ти допълнително създаваш големи интервали,което е просто пряк път към спиране на лактацията.Какво бих ти предложила в случая...
-Първо, зачести храненията през по-малък интервал (за това ти писах по-горе-това е от полза и за бебчо, и за гърдите).Няма по-добра стимулация за жлезата от сученето на бебето.
-Второ, предлагай за момента и двете гърди на едно хранене поне докато бебчо не набере достатъчто сила за да се справя с добро изпразване на жлезата и да бъдеш сигурна, че имаш достатъчно кърма.
-Трето,след хранене,изцеждай останалото в гърдите мляко колкото има! Това в никакъв случай не може да се сравни с естествената стимулация от бебето, но докато то суче все още малко, е необходимост. В противен случай, в един момент би могла да се окажеш или с проблеми на гърдите с разни инфекции, или с катастрофично намаляло производство на кърма.Всеки път след кърмене се увери, че гърдите са меки и изпразнени.
Топлите компреси помагат за отпушване на канали ако има такива и улесняват изпразването,но само цокането кара жлезата да работи. Гърдите не са резервуар-кърмата се произвежда в огромна степен по време на самото сучене,а няма ли такова или когато то е недостатъчно, гърдата получава сигнал за намаляване и спиране на производството.

Дано поне малко сам била от полза да се оринтираш какво да правиш- пиши задължително как се справяте!



Тема Re: Имаме си график на храненията:нови [re: Пoли]  
Автор Other Voice (crimson)
Публикувано11.04.06 23:30



ох, незнам дали на чаеното момиче си била от полза, но на мен със сигурност. За съжаление разбрах, че правя почти всичко грешно - кърмя от самото начало със силиконово зърно, когато разбрах, че бебето ми е недояло, започнах да цедя с помпа мляко, така събирам от различни цедения, но междувременно практикувам вече само цеденето, съответно и храненето от шише...Не знаех, че прозиводството на мляко бива стимулирано от сукането. Изсмукването от помпа не е ли подобна стимулация? Защо си против силиконовото зърно? Аз изпитвах много неприятна болка при директното захапване на зърната ми, така че съм много доволна, че има такива практични и удобни "уреди"



Тема Re: Имаме си график на храненията:нови [re: Пoли]  
Автор Andrea$ (Andy)
Публикувано12.04.06 00:36



Поли, чудесни съвети!

Искам да отбележа само 2 момента:

1. Цеденето след кърмене до омекване и изпразване на гърдите никак не е препоръчително, особено в първите дни след раждането, когато още не се е регулирала естествената хиперлактация. Такова цедене може да утежни хиперлактацията и самото то да е причина за проблеми с препълвания, запушвания на канали и евентуални мастити.

2. Защо смяташ, че редуването на гърдите средно през 3 часа е подход, който в никакъв случай не трябва да се следва? Идеята е следната: Едно новородено със стомахче колкото черешка определено на едно сукане не може да изсуче цялата гърда, още повече пък и втората. То си пълни стомахчето с предното нискокалорично, но богато на лактоза мляко и спира да суче просто поради физическа невъзможност да поеме повече. Поради малкото калории, които е поело, съответно се буди скоро и иска пак да суче. Ако майката подаде втората гърда в този момент, то пак ще изсуче предното мляко от нея и пак ще спре преди да е стигнало до задното калорично мазно мляко. Приемът на твърде много предно мляко и твърде малко задно освен, че води до неспокойстие поради недостигът на лактаза, може да доведе и до недостатъчно наддаване. Изцеждането след кърмене пък допълнително ще намали приема на задното мляко - то ще иде във фризера, когато точно сега е най-необходимо на бебето. По-добрият подход е майката да предлага все същата гърда в определен период от време (средно 3 часа) - така хем ще се регулира хиперлактацията, хем ще е сигурно, че детето суче добре балансирано мляко. Пък когато бебето порастне и заякне достатъчно, че да изсуква цялата гърда на едно сукане, майката няма как да не забележи това и ще предлага вече и втората гърда в рамките на едно хранене. Ето една хубава статия по въпроса с източник Ла Лече Лига (предполагам това име е достатъчно авторитетно за теб по въпросите на кърменето :):



Чаена, една идея за храненето на бебето докато те няма: нека го хранят с чашка. Колкото и странно да ти се струва, всъщност бебетата много успешно сучат от ръба на чашка - така хем не се обърква механизмът им на сукане с биберон, хем се задоволява сукателният им рефлекс. Ето едно описание на тоя прийом: . Ако ти се струва неудобно, ползвайте лъжичка, капкомер, епруветка, спринцовка - все с нещо ще стане :).

Редактирано от Andrea$ на 12.04.06 00:52.



Тема Re: Кърмене, колики на 15 дни!?нови [re: surfline]  
Автор Sabby (непознат )
Публикувано12.04.06 02:13



Zdravey Chaena,

pri mene polojenieto e absolutno sushtoto: sekcio, ako ne izpompam pochvam da teka kato reka, a devoikata (koiato dnes pravi 15 dena) ne shte i da chue za subujdane i iadene. Ot vchera zabeliazah priznaci na koliki no oshte ne moga da kaja koliki li sa ili prosto i e bilo kofti na koremcheto vremenno.
Za hraneneto: spored moia pediatur tia triabva da iade po 60-70 ml na hranene. Kato hraneniata da sa prez 3 chasa... Az se muchih da go dokaram do tova polojenie 10 dena i nakraia se okaza che mucha ne samo sebe si no i neia. Sistemata beshe slednata: meria ia, kurmia ia (20 min na ednata gurda, 20 na drugata), pak ia hvurliam na kantara, vijdam kolko e iziala i dohranvam s biberon, nakraia sledva izcejdane s pompa. Cialata procedura mi otnemashe okolo 1 chas. Sledva pone 30 minutno prispivane i sled edin chas pochvam da ia ruchkam da se subudi ta da pochnem koshmara otnovo. Az che ne mojeh nishto drugo osven hranene da pravia e edno na ruka no po golemia problem beshe che tia ne se naspivashe, suotvetno se frustrirashe kato ia subudia i neshteshe da iade. Onzi den mi pisna i si kazah, ne me interesuvat nikakvi 8 hranenia, nikakvi shemi i drugi gluposti, nadiavam se da e dostatuchno umna kato e gladna pone da se subudi. V momenta kato iade na 4 1/2 chasa - rejim koito tia si napravi sama. Budi si se sama i nai vajnoto izsuka ot mene 60 ml, koeto ne go biah vijdala predi kato sledvah shemite na pediatura. Meria ia vsiaka vecher predi da ia izkupia i vsuchnost nai vajnoto e da naddava. Spored moia pediatur triabva da naddava po okolo 30 gr na den... Tia go pravi taka che az sum spokoina.

T.e nai vajnoto e deteto da naddava i da aka kolkoto triabva. Drugoto sa shemi deto sa bazirani na srednostatisticheskoto dete, koeto na praktika ne sushtestvuva. Gledai si deteto i se vodi po nego a ne po kakvo ti kazvat drugite hora...

Uspeh i pishi kak se spraviash.



Тема Re: Имаме си график на храненията:нови [re: Andrea$]  
Автор Пoли (член)
Публикувано12.04.06 03:35



Чудесен съвет, Андреа, относно чашката и лъжичката. Това е най-добрия подход да не се обърква бебето с биберон и да се съхрани по възможност нормалното кърмене.
Всичко останало е много правилно, но когато се касае за нормално бебе с нормално кърмене. В дадения случай имаме бебче родено с по-ниско тегло (в какъв срок се роди бебчо?), което най-вероятно проявява признаци на недохранване (под въпрос, разбира се, но в дадената ситуация е много вероятно и нещо от първостепенна важност, на което да се обърне внимание).

Когато оценявах ситуацията взех впредвид няколко факта:

-бебчо с ниско тегло- съответно с по-голяма тенденция да се уморява при кърмене и заспива на гърдата преди да е дополучило нужното количество.
- кърмене на 3 часа, което е нормален интервал за новородено, но в повечко за бебе поемащо по-малко като количество и имащо по-голяма нужда.
- плач между кърменията, който може да е проява на глад.
-кърменето е само от едната гърда през 3 часа. Ако се редуват гърдите, редът на всяка една се пада на 6 часа.
-майката използва силиконов накрайник, през който гърдата не се стимулира достатъчно и дава вода, която пълни стомахчето, препятствайки кърменето.

В дадената ситуация правя следните хипотези:

-Бебето не получава достатъчно кърма поради:
1- недостатъчната му сила да смуче достатъчно дълго.
2- неностатъчно количество кърма

В първия случай, целим да стимулираме максимално бебето,никаква вода, която да му пълни стомахчето и убива апетита.
Втората хипотеза изглежда много вероятна поради увеличения интервал, по-малката от обикновенно нужда на бебето и краткия престой на гърдата,намалената стимулация на гърдата.
Следователно действията освен към стимулиране на бебето, трябва да са насочени и към стимулиране на производството на кърма. В дадения случай целта е задоволяване нуждите на бебето и не хиперлактация. В нормална ситуация към 10-14-ия ден производството на кърма от жлезите е регулирано и е към 750 мл. дневно. Бебето явно не поема толкова, гърдата не се изпразва дълго време- от застоя риска от проблеми с инфекции е голям и това допълнително още повече подтиска работата на жлезата. Или увеличаваме количествата кърмене (което е най-добре от всяка една гледна точка), или стимулираме допълнително (и временно) гърдата с изцеждане. Колкото до калоричността...при недоносени бебета по принцип произвежданата кърма е по-калорична от обикновенно. Изцеждането е временна мярка, целяща «наваксване на изпуснатото» и регулиране на нормално кърмене. Бебето и без това не е в състояние още да издърпва по-тежкото мляко- с по-често кърмене или даване на изцеденото би могло да го получава.
Така виждам аз нещата без да съм там за да оценя реално- най-точно ще си каже мнението педиатъра след като види бебето и разговаря с майката, а още по-добре би била консултация със специалист по кърмене, но не съм чувала за такива в България. Водя ежеседмично клиника по кърмене-имам малко наблюдения с подобен род проблеми и не мисля, че в случая изцеждането или кърмене от двете гърди би попречило- точно обратно. Но...ако успее да зачести кърменията или поне продължителността им, би било най-добре.



Тема Re: Имаме си график на храненията:нови [re: Пoли]  
Автор Andrea$ (Andy)
Публикувано12.04.06 11:33



Май само с хипотези работим поради малкото налична информация :).

Значи аз смятам, че в случая въобще не става въпрос за недохранване, нито за поспаливо бебе. Чаената вече спомена, че детето ака редовно и напоследък е по-неспокойно - иска да суче често (което е чуедсно, макар много майки да се притесняват от това поведение). Освен това течовете на гърдите й между кърменията определено говорят за още нерегулирана хиперлактация. В случая смятам, че става въпрос за излишно притеснена майка, която неправилно интерпретира нормалното поведение на бебето си. Та с подадената информация аз целя успокоение на майката, както и леки корекции в отганизацията на кърменето - често кърмене при всеки знак от бебето, никакви води, чайове, биберони (по тези неща сме съгласни) и смяна на гърдите при уверяване, че първата гърда е изсукана добре. Така ги виждам аз нещата. Предполагам Чаеното момиче ще се успокои след като скоро премерят бебето. И понеже всичко е индивидуално, най-важното е да се следи бебето и да се следват неговите знаци - това е най-добрият подход за всеки случай.

Снощи забравих да спомена още един добър подход особено за случаи на слабички бебета - да се ползва техниката на компресия на гърдата, за да се помогне на бебето да суче по-ефективно. Ето тук е описана подробно:

.

Що се отнася до консултантите по кърмене - да, все още няма официални такива в БГ. Но пък вече имаме първият си Ла Лече Лидер - модераторката на форума "Кърмене и захранване" в бг-мамма. А на 29.04 е учредителната сбирка на първата Ла Лече група у нас - в Пловдив. За интересуващите се, ето инфо: . Това бяха минути за рекама, малко в страни от темата, но не чак толкова в страни все пак :).

Чаена, пиши как сте, че се заринахме в хипотези с Поли :).



Тема Re: I az bqh taka...нови [re: Чaeнo Moмичe]  
Автор steffy (познат)
Публикувано12.04.06 12:26



Tova sa koliki, napravi mu rejim, ne mu davai da suche po-chesto, izchakvai da minat po 3 chasa mejdu hraneniqta.
Sushto te suvetvam da se izcejdash sled vsqko kurmene, che az ot mnogoto kurma vdigah temperatura 39.5 i samo s izcejdane i na dvete gurdi q svalih.
Za kolikite na Valentin samo kapkite Sab Simplex mu pomagaha, nikakvi chaicheta ne vursheha rabota.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от steffy на 12.04.06 12:28.</EM></FONT></P>

Редактирано от steffy на 12.04.06 12:30.



Тема Нерегулираната лактация и т.н.нови [re: Чaeнo Moмичe]  
Автор Чaeнo Moмичe (тиха церемония)
Публикувано13.04.06 16:06



Да, гърдите ми текат като скачени съдове - ако суче от едната, другата тече и обратното. Иначе сега му подавам гърда и той цока, след което тя е мека. Когато засмуче определен брой пъти се уморява и диша като мечка, после пак така, но не винаги чувам преглъщането му шумно. гушката му мърда ритмично, после почива. Като се отпусне кърмата продължава да си тече в устата му, което ни докарва до оливане на дрехи, одеяла и т.н. Гледам главата спрямо тялото да е в права линия, да е на една страна обърнат, с лице към гърдата, но не винаги това е позата, която е удобна за него. Като го хвана с дясната ръка - ок, ако е наляво обаче нещо не улучваме положението. Сега мисля пъклени планове - как да суче не легнал на една страна, а приседнал ако може, т.е. отгоре не тече кърма, но отдолу някъде изтича, което ме кара да мисля, че не засмуква добре и има луфт. И така аз се кефя, че той суче, с то дрехите му към пералнята отиват.

От това, което прочетох отгоре-отгоре сега, но си запазих, за да прегледам на спокойствие, забелязвам, че се споенва носът да е опрян, не брадичката. Аз уж чаткам инглиш, но все пак ми се струва, че греша, а?

Ново 20!
Лекарката я чух вчера, за да ми каже да го заведа на мерене на 18, понеделник, т.е. 10 дни след изписването ни. Като й казах, че яде по9-10 пъти за 24 часа и ми се скара, че е поръчала почивка през нощта, затова тази нощ дадохме водичка, но без захар. Е, имахме си едно нощно към 1, после това в 3 го махаме. Не знам дали ще стане, той така и не рева за ядене, мрънкаше само. Вода той не пие през деня, защото тогава сме на кърма, предлагам му, но той не иска. Само през нощта ще имаме, за да почива корема.
Да, знам че бебетата сами си изграждат режим, че така и така, но какво да правя? Нали педиатърката също казва какво да се прави...Объркана съм...
Ако е гладен, защо го държа гладен. Ако давам, защо почивка няма... Вода не давам, как така без вода, той ако не иска е едно, ако иска си е друго. ...
И сега мисля да правя така - кърмя през деня на 2,5- 3 часа, когато си поиска. Гледам памперсите пълни ли ги. Последно хранене му е към 00- 01 часа, после да яде в 6. Почти на 3 седмици е вече, в родилното не е хранен м/у 1 и 6, аз разбих режима. Сега ще опитам да го сложа поне през нощта на режим, а през деня той да казва как.
А за водата в жегите как се процедира?Бебетата нали ожадняват също като големите хора?Да не са камили?
Аз също не исках да давам вода, но казаха да предложа, пък като не иска, не иска.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.