Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:51 20.09.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема За лекарствата и листовките към тяхнови  
Автор mollica (Guga)
Публикувано19.01.06 22:45



Синът ми е с хранителна алергия /на година и три месеца/.От известно време е с обриви и разстройство,с две думи не е добре.Днес го пратих с баща му при личната лекарка,тъй като аз съм болна и не можех да го заведа лично.Лекарката му изписала две лекарства,които мъжът ми купил.След като ги донесе вкъщи аз прочетох листовките и в листовката на едното лекарство-Перитрол-пишеше:""Не давайте това лекарство на деца под 2 годишна възраст." и "Peritrol не трябва да се прилага при деца под 2 годишна възраст."/припомням,че синът ми е на година и три месеца/.Реших да се обадя на лекарката и да обсъдя това с нея,тъй като на листовката пише също:"Ако възникнат допълнителни въпроси,консултирайте се с Вашия лекар или фармацевт."Обадих се и лекарката и тя ме нахока,че много съм четяла,че не съм й гласувала доверие и с явна обида ми каза няколко пъти,че НЯМАЛО ДА ОТРОВИ ДЕТЕТО МИ и че изписвала въпросното лекарство и на много по-малки бебета.Накрая завърши с думите,че нямало никога да направи нещо вредно за детето ми ,защото нали ТЯ НОСЕЛА ПОСЛЕ ОТГОВОРНОСТТА.Това за отговорността направо го пропуснах покрай ушите си,защото всички в българия добре знаем как стои тук въпросът с лекарската отговорност-молиш се на Господ да случиш на свестен лекар.В нашия случй нямам абсолютно нищо против лекарката конкретно,напротив симпатична ми е и досега не мога да отрека ,че според възможностите си се е старала да направи за детето каквото е по силите й.НО в този случай останах потресена от разговора ни и много се разстроих,защото не разбирам как хем на опаковката на всяко лекарство пише преди употребата му да прочетем листовката,хем лекарката ме упрекна,че много съм четяла/аз разбирам- листовката/,а не съм гласувала доверие на нея.Добре,но листовката доколкото схващам е написана от производителя и той ясно и недвусмислено казваа не се дава лекарството на деца под 2 години,а лекарката казва ,че го дава на по-малки деца и тя не виждала проблем.Аз ли тук нещо не схващам или има категорично разминаване м/у лекарското предписание и листовката и някой явно не е прав.Поразрових се и намерих това:

Наредба № 7 от 22 юни 2000 г. за задължителните данни върху опаковките и в листовките на лекарствените продукти и към указанията за употреба на медицинските изделия

Чл. 1. С тази наредба се определят изискванията по отношение на данните върху опаковките и в листовките на лекарствените продукти, както и в указанията за употреба на медицинските изделия.

Чл. 2. Информацията върху опаковките и в листовката на лекарствения продукт, както и в указанието за употреба на медицинските изделия не може да се отклонява от данните, одобрени при разрешаването за употреба на лекарствения продукт, и не може да съдържа подвеждащи наименования и означения.

Убедена съм ,че не само нашата лекарка изписва лекарства в отклонение от указаното в листовката.Моля ви споделете случвало ли се е и на вас,а дори и да не ви се е случвало какво мислите по въпроса-нормално ли е това и преди всичко безопасно ли е за децата ни!



Тема Re: За лекарствата и листовките към тяхнови [re: mollica]  
Автор happy_mom ()
Публикувано19.01.06 23:59



Да случва ми се и то постоянно! Не спирам да се дивя на разминаването между указаното в листовката на лекарството и рецептата от лекарката /лекарите/. Ще спомена два от случаите, които са ми направили най-.силно впечатление. Бях бременна в 8мия месец, когато ми изписаха да пия по 3 пъти на ден лекарство, в чиято листовка пишеше в никакъв случай да не се приема от бременни в последните 3 месеца! Вторият случай - изписват на сина ми много скъпо лекарство, мисля че към 70 лв струваше. В листовката му пише да се дава на гладно и в никакъв случай да не се нарушава целостта на таблетата. Предписанието на лекарката беше :" Таблетката се стрива на прах и се дава с храната"!!!
Като майка на кърмаче съм се наслушала на тонове глупости и предпочитам да вярвам на производителите на самото лекарство отколкото на личните разбирания на лекарите. Това е мое мнение, все пак, нека и другите да кажат дали се сблъскват със същите неразбории.



Тема Re: За лекарствата и листовките към тяхнови [re: mollica]  
Автор mama reni (минаващ)
Публикувано20.01.06 09:58



Случвало ми се е, макар и не по отношение на детенце. Но след доста лекарски експерименти към мен самата вече тотално не се доверявам на лекарски предписания. В къщи дори въобще се въздържаме от вземане на синтетични лекарства, използваме само билкови продукти и хомеопатични. И понеже сме случили на хомеопат доста отдавна не съм се сблъсквала с лекарски безумия.
Иначе по отношение на твоя случай - не бих дала на детето си лекарство, на което изрично пише, че не е подходящо за възрастта му, та дори и да е изписано от лекар, просто не вярвам на лекарите.



Тема Re: За лекарствата и листовките към тяхнови [re: mama reni]  
Автор bisserina (mama)
Публикувано20.01.06 10:43



Този проблем наистина съществува и мисля че корените му са във факта че лекарите отказват да признаят че не разбират кой знае колко много от лекарства,технология на производство,цялост на таблетките и т.н. Друг проблем е че повечето са с доста голям опит,което вместо да е положително се явява проблем.Фактът че едно лекарство,което веднъж не е навредило на дете,въпреки че не би трябвало да се предписва им дава основание да го предписват непрекаснато.Ето един любопитен факт-знаете ли че аспирин не бива да се дава на деца под 12 год.? А знаете ли колко лекари масово го изписват? Така прочутия сироп Нурофен за кърмачета,който съдържа ибупрофен е абсолютно забранен на запад за деца под 8 год, а напоследък се говори за риск от инфаркт и при възрастни.Да сте чули лекарите да спират да го дават? ами рекламата да е спряла да се върти?
Майка ми работи в детска ясла и знаете ли какво ми каза веднъж-преди много години когато ново детенце постъпва в яслата масова практика,одобрена от властите е да се дава фенобарбитал за успокоение на детенцето.Искам да кажа с този пример че много лекари не мислят напредничаво и използват опита и методите си от преди много години.
Съветвам те Перитола да го заменишс Фенистил-има го на капки и е подходящ дори за кърмачета.Също може и Ципротол има го на сироп. И двете са противоалергични.Успех и потърси друго мнение също!



Тема Re: За лекарствата и листовките към тяхнови [re: mollica]  
Автор Acя ()
Публикувано20.01.06 10:50



според мен производителите се презастраховат!
моя случай е следния като бях бременна и имах болки в корема, лекаря ми предписа Папаверин, в листовката пише да не се приема от бременни или само по лекарско предписание!а въпросното лекарство намалява контракциите на матката и е за задържане, т.е. подходящо е за бременни!



Тема Re: За лекарствата и листовките към тяхнови [re: Acя]  
Автор mama reni (минаващ)
Публикувано20.01.06 11:07



Не мисля, че става въпрос за презастраховане, особено когато се поставя възрастова граница за прием на дадено лекарство. Детския организъм е в процес на активно изграждане и дадена съставка на лекарството може да попречи на правилното или пълното изграждане на орган или тъкан в определен етап на развитие.
Антибиотиците примерно, освен всички други други вреди, които нанасят, пречат на правилното и пълноценно изкраждане на хрущялната тъкан.
И друго - това че в момента на приема или непосредствено след него не са проявили нежелани ефекти, не означава, че лекарството не навредило.



Тема Re: За лекарствата и листовките към тяхнови [re: mama reni]  
Автор mollica (Guga)
Публикувано20.01.06 13:09



Благодаря на всички за мненията.Абсолютно на 1000 процента съм съгласна с мнението на mama reni ,че лекарството може да не навреди явно и на момента,но да има последици,коита да се проявят в бъдеще и естествено никой няма да ги отдаде на погрешно приеманото и и изписано на детето ми лекарство.Написах писмо до Валя Ахчиева от "Открито" по темата и се чудя да го пратя ли веднага или първо да кажа на лекарката,че възнамерявам да изпратя такова писмо.



Тема Re: За лекарствата и листовките към тяхнови [re: bisserina]  
Автор mollica (Guga)
Публикувано20.01.06 13:21



Това за фенобарбитала в градините е направо потресаващо!Благодаря за инфото за Нурофена/за аспирина знаех/.А перитола ни беше изписан паралелно с Фенистила-да ги даваме и двете.



Тема Re: За лекарствата и листовките към тяхнови [re: mollica]  
Автор happy_mom ()
Публикувано20.01.06 14:30



По мое мнение трябва да го пратиш веднага. След като е реагирала толкова остро на основателното ти запитване представи си каква драма ще направи , ако и съобщиш за намерениеята си. Подкрепям те напълно, за това, което си решила и мисля, че повечето мами ще те подкрепят. Успех!



Тема Re: За лекарствата и листовките към тяхнови [re: bisserina]  
Автор Flash_ ()
Публикувано20.01.06 16:34



Знаем представи си за аспирина. Също така знаем, че ибупрофена не е забранен 'на запад' за лица под 8годишна възраст.
А това за фенобарбитала в яслата на майка ти, може пак от запада да са го научили - тамошна практика бяха 'успокояващите' сиропчета за деца.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.