Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:42 23.05.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: амниоцентезанови [re: bubole4o]  
Автор Чepнokoca (понякога)
Публикувано30.03.05 17:31



Честно казано, не знам за каква инжекция говориш. Може би не си разбрала, че е с положителен резус фактор.
Тя в момента не е много адекватна и определено ще трябва два-три дни да се успокои, преди да помисли и реши. Преди два часа са направили фетална морфология (д-р Мазнейкова) и всичко било идеално, точно както трябва да бъде. Приятелката ми е видяла бебето, пуснали са й да чуе сърцето му, всъщност за нея то е вече реално човече, знаете как се чувства една жена в този момент. За поемане на какъвто и да е риск за бебето не може и да се говори.
Всеки съвет допълнително е добре дошъл! Благодаря ви още веднъж!



Тема Re: амниоцентезанови [re: Чepнokoca]  
Автор didi3 (благодарна)
Публикувано30.03.05 19:28



Az se reshih na amnio zashtoto biah na 39 i riska da rodia dete s Down Syndrom mi beshe izchislen na 1:50, poradi vuzrasta mi, vupreki che imah 2 zdravi detsa, nikakva nasledstvena obremenenost i t.n. Naistina e mnogo trudno - ot edna strana chuvstvash veche deteto, az go biah zaobichala strashno mnogo, ot druga - kakvo da pravish ako se okaje, che ima Down? Slava bogu, ne mi se naloji da pravia tozi zlovesht izbor, zashtoto vsichko beshe nared, no chovek triabva dobre da pretseni. Risk ot amnioto ima deistvitelno - na men mi biaha kazali da leja 24 chasa sled tova, da pia mnogo voda i t.n. Stiskam paltsi vsichko da mine dobre za tvoyata priatelka.



Тема Re: амниоцентезанови [re: Чepнokoca]  
Автор kak Cийka (маминка)
Публикувано30.03.05 19:33



Изчетох всички мнения до момента..
Искам само да изясня една основна гледна точка, а именно, ЧЕ НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА МИ НАСТОЯВА ЗА КАКВИТО И ДА Е ИЗСЕДВАНИЯ И ДА МИ КАЗВА чЕ БИЛИ ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ!
МИ, ТОВА СИ Е МОЕТО БЕБЕ И АКО РОДЯ ПОСЛЕ НИКОИ НЯМА ДА МЕ ЗАДЪЛЖАВА КАКВО ДА ПРАВЯ С НЕГО, СЛЕДОВАТЕЛНО НЕ МОГАТ ДА МЕ ЗАДЪЛЖАТ ДА ПРАВЯ КАКВИТО И ДА СА ИЗСЛЕДВАНИЯ (освен ако с тях се доказва лечимо заболяване, за което неотложното лечение може да помогне)!!!

ВЪПРОСЪТ ЗА ТОВА ДА СЕ ПРАВИ ЛИ АМНИОЦЕНТЕЗА ИЛИ ДА НЕ СЕ ПРАВИ, ОПИРА ДО РЕШЕНИЕТО НА МАЙКАТА ПРИ ЕВЕНТУАЛНИ НЕГАТИВНИ РАЗУЛТИ ОТ ТОВА ИЗСЛЕДВАНЕ - например нелечимо увреждане на плода.
т.е. ако жената, за която това е първото бебе (на 43 годишна възраст), и верятно единствено, тя може и да си го приема каквото и да се роди - здраво или увредено и да си го гледа. Ей за това никой не може да й НАСТОЯВА да прави амниоцентеза и каквото и да е било там друго само с цел да се проверяват някои показатели, без да се дава 100% гаранция за изводите на тяхна база, а в същото време да излагат на риск бременността. Ако медицината все още не може да поправя някои грешки на природата, то няма никакво морално право да настоява за какъвто и да е скрининг от тоя род.



Тема Re: амниоцентезанови [re: Чepнokoca]  
Автор ina_b (непознат )
Публикувано31.03.05 03:11



Здрасти!

Искам само да допълня, че на "запад" амниоцентезата е почти стандартно и "задължително" изследване за майки 35 години +. Риск от спонтанен аборт има и то не малък, данните, който съм чела са 1:200 1:300. Но, пък този риск се мери съответно към риска за бебенце с Даун, който единствено е известно, че расте с възрастта. Липсата на генетични болести в рода за съжаление никак не е гаранция за здраво бебе.

RELATIONSHIP OF DOWN SYNDROME INCIDENCE TO MOTHERS' AGE

Mothers Age
Incidence of Down Syndrome

Under 30 Less than 1 in 1,000
30 1 in 900
35 1 in 400
36 1 in 300
37 1 in 230
38 1 in 180
39 1 in 135
40 1 in 105
42 1 in 60
44 1 in 35
46 1 in 20
48 1 in 16
49 1 in 12

Извън статистиката и самата амниоцентеза се гледат и какви са резултатите от други изследвания, показващи вероятност за Даун.

В 13-тата седмица правят едно изследване, което не знам как се казва на Български, но на Английски е nuchal scan. По-касно може да се направи изследване на кръвта, което също показва вероятност, а при по-напреднала бременност (20г.с. примерно) 3Д видеозон може да се ползва за някаква диагностика (гледа се носа на бебето - при всички Даун носовете им са сплескани).



Тема Re: амниоцентезанови [re: Meli]  
Автор jan bibijan (ralka)
Публикувано31.03.05 10:20



И аз съм на това мнение. Безотговорно ми се вижда наистина.... За Лира - възможността за евентуален аборт е доста малка - около 1% май... А какъв риск й е показал БХС? Скоро писхме такава гневна тема и на следващата сутрин таксата беше станала от 100 на 30лв! Говорете/пишете на Кременски - много добър човек!
Поздрави



Тема Re: амниоцентезанови [re: kak Cийka]  
Автор Meli (de profundis)
Публикувано31.03.05 14:40



А защо крещиш, как Сийке?

Ти сама си го написала - "освен ако с тях се доказва лечимо заболяване, за което неотложното лечение може да помогне". Нужен ли е друг коментар?

Приятно ми е да ти съобщя, че медицината е в състояние да поправи доста грешки на природата.

А иначе си права - всеки пълнолетен и психически здрав гражданин има право да си вреди по всички позволени от закона начини.




Тема Re: амниоцентезанови [re: didi3]  
Автор Чepнokoca (понякога)
Публикувано31.03.05 17:05



Наистина е труден избор, не го пожелавам на никого. Нека да излязат резултатите от скрининга, все пак са отправна точка.



Тема Re: амниоцентезанови [re: ina_b]  
Автор milamia ()
Публикувано31.03.05 17:52



Ей това ми беше мисълта, като казах по-горе, че статистиката е красноречива . Вероятността предполага адекватна реакция в точното време. Пък дано всичко е наред, въпроса е ако не е да имаш право на избор да решиш- да или не!



Тема Re: амниоцентезанови [re: Meli]  
Автор tangeo (mama na Emily)
Публикувано31.03.05 18:14



Извинявайте, но кое е неотложното лечение в случая? Нима абортът е лечение?
Когато аз бях изправена пред дилемата - дали да си направя амниоцентеза или не, се запитах какво ще направя ако ми кажат,че детето има вероятност да е със синдрома на Даун (именно вероятност, а не сигурност)??? Щях ли да мога да махна това същество, което вече обичах. Отговорът ми беше - НЕ. Нямаше да махна детето, каквото и да ми бяха казали, само щях да прекарам останалите месеци в някакъв ад.
Някой дава ли си сметка, какво означава за майчетата да им се кажат такива прогнози, да им се говорят само страшни неща и то само защото са над 35 години. Но деца с увреждания се раждат и от много по-млади жени. Защо щом е тооолкова ефективно това изследване не е задължително за всички майки? С какво ние, над 35 сме по-различни.
Имало статистика - за всичко си има статистика и ако някой седне да направи равносметка, ще се види, че много други фактори са по-определящи за проблемните деца от възррастта.
Пиша това от опит, защото на 23 години родих сина си с куп проблеми, слава богу, всички вече преодолени, а сега на 37, родих (да чукна на дърво) най-страхотното момиченце, без проблеми.
Така, че всяка майка взима решението за себе си, но трябва много внимателно и с много любов да се обясняват тези неща, а не да се плашат и нахвърлят като глутница вълци.
Ако иска ще се подложи на това изследване, но както е писано по-горе има достатъчно други (особено ехографията е толкова напреднала), които да сигнализират на лекарите за проблем.
Успех на твоята приятелка! Нека се успокои, да им тегли една (извинете) на лекарите и да гледа смело напред. Ако вярва,ч е всичко е наред, то ще бъде!!!


Емили 1.11.2004
Стефан 15.02.1991

Тема Re: амниоцентезанови [re: tangeo]  
Автор Meli (de profundis)
Публикувано31.03.05 20:43



По - лесно ще е да ти тегля една и да отмина, но темата е достатъчно сериозна, а четат и други жени и ти ги подвеждаш с мнението си. Пък и аз обичам трудните неща. Затова отговарям на част от въпросите ти.

1. Амниоцентезата не е изследване за Даун. Този синдром е само едно от повече от 4000 известни на науката вродени дефекти.

2. Чрез амниоцентеза се откриват заболявания, които не могат да се видят нито на ултразвук, нито чрез други изследвания, например кистозна фиброза, сърповидно клетъчна анемия, болест на Тей-Сакс и хорея на Хънтингтън.

3. Рисковете да се роди дете с хромозомна аномалия, както например, синдром на Даун, се увеличават с годините. При бременни жени между 20 и 30 години се ражда 1 дете от 1250 със синдрома на Даун. При 35 - годишните бременни съотношението е 1 от 385 деца; при 40 - годишните те са приблизително 1 от 80 деца.

4. Ти не би изоставила детето си, но не всички майки мислят като тебе. Ако не ме разбираш, разходи се до някой дом за изоставени деца.

5. Абортът, разбира се, не е лечение, а изход, алтернативен на изоставено дете. За част от дефектите обаче има неотложно лечение.

6. "трябва много внимателно и с много любов да се обясняват тези неща" - съгласна.

7. "Ако вярва,ч е всичко е наред, то ще бъде!!!" Амин.





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.