Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:29 02.06.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Педиатри vs. децанови [re: rumche]  
Автор magi99 (мамадебелана)
Публикувано21.02.05 22:54



Нашата педиатърка е Иванова от САНА.Тя работи в един кабинет с Йорданов.Да, и аз нямам добри спомени от Йорданов, защото благодарение на него дъщеря ми получи температурен гърч, но това няма никакво значение.Нямам думи да опиша каква лекарка е Иванова.Тя е родена за тази професия, сигурна съм.Свекърва ми е Педиатър в Свети Мина, но не мога да кажа същото за нея.Да ме прощава свеки.



Тема Re: Педиатри vs. децанови [re: MoniT]  
Автор tswete (usmihnato)
Публикувано21.02.05 23:21



Защо те карат да се явяваш лично? Много странно? А и сумите хич не са колосални, просто се отнасят за голям период от време. Иначе на месец се движат около десет лева. Не знам други държави, в които здравната осигуровка е толкова малко пари. Може и да има, но например в Германия са по 400 евро на месец, доколкото знам от приятели, не са по-малко и в Австрия... Може би ти живееш в такава държава? Пиши ми къде и какви суми се плащат за здравна осигуровка или застраховка, моля те. С това се занимавам и ще ми е много интересно.
А иначе на личните лекари им влиза в задълженията да ходят и на домашни посещения като не им се полагат допълнителни заплащания от пациентите.
Дори имат задължителни часове за домашни посещения.
Ето част от Националния рамков договор за 2005 г.
чл. 138(4) Националната здравноосигурителна каса заплаща ежемесечно на изпълнителите на ПИМП, както следва:
1. по 0,93 лв. за всяко ЗЗОЛ на възраст от 0 до 18 години;
2. по 0,70 лв. за всяко ЗЗОЛ на възраст от 18 до 65 години;
3. по 1,02 лв. за всяко ЗЗОЛ на възраст над 65 години.
Чл. 139. (1) Заплащането по чл. 137, т. 2 е:
1. за извършен профилактичен преглед при лица от 0 до 18 години съгласно изискванията на Наредба № 39 от 2004 г. за профилактичните прегледи и диспансеризацията:
а) на лице от 0 до 1 г. - 3,50 лв.;
б) на лице от 1 до 2 г. - 3,50 лв.;
в) на лице от 2 до 7 г. - 3,65 лв.;
г) на лице от 7 до 18 г. - 6,25 лв.;
2. за извършена имунизация по задължителния имунизационен календар съгласно Наредба № 2 от 2000 г. за видовете имунизации в Република България, вкл. за проба “Манту” и сроковете за извършването им (ДВ, бр. 38 от 2000 г.) на лице от 0 до 18 години - 1,60 лв.;
3. общият брой на заплатените имунизации за 2005 г. на едно лице не може да надвишава максималния брой съгласно приложение № 6.
(2) Плащането на изпълнителя на ПИМП по чл. 137, т. 2 се извършва месечно след проверка по фактура, спецификация, регистър на ЗЗОЛ, включени в програма “Детско здравеопазване”, амбулаторни листове и месечни отчети.

Чл. 140. (1) Заплащането по чл. 137, т. 3 за извършена дейност по диспансерно наблюдение на бременността съгласно изискванията на Наредба № 39 от 2004 г. за профилактичните прегледи и диспансеризацията при посещение на лице, включено в програма “Майчино здравеопазване” при изпълнителя на ПИМП, е 1,20 лв.
(2) Включването на ЗЗОЛ, осъществили правото си избор на ОПЛ за изпълнител на програмата, се извършва след доказване на бременността.
(3) Националната здравноосигурителна каса заплаща на изпълнителя на ПИМП по чл. 137, т. 3 месечно след проверка по фактура, спецификация, регистър на ЗЗОЛ, включени в програмата, основанието за включване на нови лица и амбулаторни листове и месечни отчети.
(4) Общият брой на заплатените профилактични прегледи за 2005 г. не може да надвишава максималния брой съгласно приложение № 6.

Чл. 149. (1) За видовете специализирана помощ по чл. 146, т. 2, буква “б” се заплаща за:
1. реализирано първично посещение на ЗЗОЛ, избрало специалист по “Акушерство, гинекология и репродуктивна медицина” за наблюдение на бременността - 11,50 лв.;
2. реализирано вторично посещение - 5,50 лв.
3. профилактични прегледи по програма “Майчино здравеопазване” - 5,50 лв.
(2) Заплащането по ал. 1 е месечно след проверка по фактура, спецификация с извадка от регистъра на ЗЗОЛ, амбулаторните листове и основанието за включване - бл. МЗ-НЗОК № 3, издадена от ОПЛ.
(3) За видовете специализирана помощ се заплащат на изпълнителя на СИМП отчетените вторични посещения на едно ЗЗОЛ съгласно изискванията на Наредба № 39 от 2004 г. за профилактичните прегледи и диспансеризацията.

Тук извадих няколко члена от НРД, не мога да го публикувам целия, много е голям и едва ли много хора се интересуват от него.
Дано не съм ви досадила с тия членове и алинеи.



Тема Re: Педиатри vs. децанови [re: AVA27]  
Автор MoniT ()
Публикувано21.02.05 23:28



Личните лекари на детето (или на възрастния) работят с определено работно време и няма държава, където можете да очаквате да се озоват посреднощ, още по-малко в дома ви. Затова се нарича СИСТЕМА на здравеопазване - когато човек има нужда от преглед отива на преглед в работното време на личния си лекар; ако се нуждае от спешна помощ се обръща към спешното отделение. То е логично и от медицинска гледна точка - много малко състояния изискват моментно отреагиране и тези състояния почти винаги (ако не и винаги) налагат болнично лечение - едва ли може някой да направи нещо в дома ви, ако имате нужда от спешна помощ.
Както и да е, не мога да разбера система на здравеопазване, която не осигурява безплатна КАЧЕСТВЕНА помощ на всички родилки, а може да си позволи домашни посещения от личния лекар!
Още веднъж, критиката ми не е насочена към вас - ако и на мен ми се полагаше посещение от педиатър вкъщи щях да си го извикам без да се замисля и без да се чувствам виновна, а към системата, която е недомислена от всяка гледна точка. Просто си помислете за момент колко сте облагодетелствувани и не се сърдете на педиатрите си, защото тях ги карат да правят неща, които не би трябвало да правят; относно специалността - педиатрията си е педиатрия - тя е тясна специалност и навсякъде се смята за такава; няма по-тесни и по-широки специалисти педиатри, освен ако нямат втора специалност.



Тема Re: Педиатри vs. децанови [re: tswete]  
Автор Biba ()
Публикувано21.02.05 23:35



"А и сумите хич не са колосални, просто се отнасят за голям период от време. Иначе на месец се движат около десет лева. Не знам други държави, в които здравната осигуровка е толкова малко пари. Може и да има, но например в Германия са по 400 евро на месец"

Не става въпрос zа това колко е голяма сумата, а zа това, че трябва да се плаЩа zа неЩо което НЕ Е ПОЛЗВАНО. За неЩо, което н е е полzвано и 1 лев е много



Тема Re: Педиатри vs. децанови [re: tswete]  
Автор MoniT ()
Публикувано22.02.05 01:21



Да, не е въпрос за парите, а за принципа. Вярно, 700 лв не са много, но не са и малко. С тези пари ще платя на дъщеря си детската градина за цяла година, та ще ми и останат (тя ходи само по 3 часа 2 пъти седмично). Освен това ме дразни факта, че всичко се прави за НЕудобството на потребителя - е как да си подам декларация, че не съм в България в НОИ в България, като не съм в България или какво, да се купя билет за 2,000$ и да тръгна утре ли??? Параграф 22 ряпа да яде! Защо ме карат да се явявам лично? Не ме карат, но няма кой друг да ми подаде декларацията.
Още нещо - съпругът ми е англичанин, но живее в Канада от 12 години. Никой никога не го е карал да подава безсмислени декларации или да плаща пари на здравната каса в Англия, която не е ползвал.
Последно - аз изпратих писмо до НОИ още преди месец със запитване какво да правя при моята ситуация - познай колко ми отговориха!
Не, не си ми досадила с параграфите и алинеите, но честно казано, не видях изрично да пише "посещение на лекаря в дома на пациента" - тези посещения, които се визират са посещенията на пациента при лекаря, а не обратно.



Тема Re: Педиатри vs. децанови [re: MoniT]  
Автор milamia ()
Публикувано22.02.05 08:52



Навсякъде по света здравната осигуровка е процент от месечното възнаграждение. При нисък стандард естествено и здравната осигуровка да е по- малка, естествено и на лекаря да се заплаща по-малко. Такава ни е дъравата, но всички живеем в нея и сме длъжни да си работим качествено работата срещу парите, които получаваме за нея. Това особено се отнася за педиатрите!!!!, защото те боравят с детското здраве и живот!!!! Ато един лекър е добър и може да ти помогне с преглед, да ти назначи лечение и медикаменти, той ще го прави еднакво добре и за 5, и за 500 лева. Това или го можеш, или не и не се измерва с пари!!!!



Тема Re: Педиатри vs. децанови [re: MoniT]  
Автор миз (шест...)
Публикувано22.02.05 09:01



а освен това ако намесата на лекар е належаща и спешна, не е ли по-добре да е на място удобно и оборудвано подходящо за оказването и? като медицински център или спешен кабинет? изобщо не ми е ясно с какво посещението на лекар у дома може да помогне. ако сметна, че състоянието на детето ми налага спешна намеса на лекар, пък било то и само поради висока температура, грабвам го и отивам в бърза помощ. за какво да идва лекар в къщи? за да ми даде ибупрофен за температура или да ми каже "отивайте в бърза помощ"? излишно губене на време...



Тема Re: Педиатри vs. децанови [re: cacadu]  
Автор Genius Loci (просто минавам)
Публикувано22.02.05 09:31



Вероятно множеството лекари са такива. Но аз да си кажа, че има и други лекари (много рядко племе), които определено имат призвание.
Е ние случихме на един такъв. На ме определено ми харесва. Но има много майки от които чувам обратното.
Явно въпрос на представи.
Истината е, че и той не винаги е на разположение, но поне си е направил абонамент към клиника която да приема и посещава пациентите му безплатно, докато осъства.
Но много ме впечатли, когато му се обадих посреднощ една събота, защото детенце беше с температура.
Отговори учтиво. Бил на Боровец и не можел веднага да го приеме. Изписа ми какво да правя след подробно разпитване. Посъветва ме кога да звънна на бърза помощ.
След това 3(три) пъти ни звъня той, от личния си телефон, за да проследи състоянието на детенце и да ме успокои. А в неделя се прибра по-рано и дойде у дома да ни види.
Ей заради тази случка и заради него вярвам че още има от изчезващата порода лекари по призвание.
Късмет в търсенето. Има ги просто са малко и на рядко.

Редактирано от Genius Loci на 22.02.05 09:32.



Тема Re: Педиатри vs. децанови [re: cacadu]  
Автор V_lady (усмихната)
Публикувано22.02.05 10:02



Незнам къде живееш, но би трябвало в районната ви поликлиника да има дежурен лекар - детски и за възрастни. Поне в нашата поликлиника е така. Докато бяхме записани при лекарка от поликлиниката не сме имали никакви проблеми, нито с нея, нито с дежурните - винаги са ни преглеждали при нужда. Сега съм при друга лекарка, която работи в Банкя, но живее близо до нас и освен това дава дежурства в клиника "Лора". С нея и нейните колеги също не съм имала проблеми и всичко ми е безплатно. И предишната и тази докторка са ми казвали, че децата до 18 години се преглеждат безплатно и се посещават безплатно при нужда. Може би трябва да смениш лекарката, защото е можела да ти обясни какво да правиш, едва ли е щял да и отиде целият почивен ден. По принцип в такива случаи се прави следното: даваш нещо за сваляне на Т и отивате на лекар, било то дежурен или редовна смяна.



Тема Забравяш,нови [re: миз]  
Автор Smile (мълчалива)
Публикувано22.02.05 11:10



че не всички сме родени с такъв усет или придобили нужните познания по метода на порабата и грешката.
След като абсолютно навсякъде се тръби, че всякакво смущаващо състояние у детето задължително трябва да се консултира с лекар, нормално е да потърсиш такъв. Ами само слущай изказванията на лекари покрай грипната епидемия "не трябва да се лекувате сами", "само лекар може да назначи правилното лечение", "възникват опасни усложнения, ако се лекуваме сами (от грипа)".... а после реват, че не ги оставали на мира!
На някоя майка при изписването да са й дали описание кои състояния са животозастрашаващи, при кои да вика лекар и при кои да се занася в Спешното? Всяка майка се научава да познава тези случаи, но едва след като се сблъска с тях. А първия път? Вторият е лесен, но първия път когато се случи се чудиш накъде да поемеш. И естествено звъниш на лекаря, който е длъжен да те упъти най-малко.
Всеки, който е решил да става джипи, е наясно с националния рамков договор и съответните задължения на лекаря. Да - не може 24 часа да бъде на разположение, ама е написано и той се е съгласил. Значи е нассно какво го очаква и не може да си измива ръцете с "ама аз не мога....". Що се е хванал тогава?
Постинга не е насочен конкретно към теб, но не забравяйте, че това майче се сблъсква с по-висока температура за първи път. По-добре е да скъса нервите на 5 лекаря, отколкото да взема неадекватни мерки.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.